ZONNEWARMTE des winters in huis alleen met Anthraciet net Meisje van de N.V. STEENKOLENHANDEL v.h. FIRMA J. H. KRUL Jr. Sport Schaakrubriek Tooneel Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Gezond - Gezellig - Goedkoop Kantoor en Magazijnen; TETTERODEWEG 8-10, Overveen, Telefoon 11617, na 5 uur Telefoon 22012 VOETBAL. De uitslagen der Zondag gespeelden wedstrijden zijn: H. V. C.—Zandvoort 43 V. V. A.Bloemendaal 12 D. E. C.—B. F. C3—1 HaarlemVelox 42 BaarnSpartaan 32 Voor a.s. Zondag is vastgesteld: BaarnD. E. C. SpartaanHaarlem. Velox—H. V. C. ZandvoortV. V. A. Bloemendaal—B. F. C. H. V. C. ging op den goeden weg voort, en sloeg in Amersfoort het eltal van Keesman en Houtkamp, welk feit als een goede prestatie aangemerkt mag worden. Bloemendaal haalde in Amsterdam de eerste punten binnen ten koste van V.V.A. Dit mooie resultaat is voornamelijk te danken aan het keurige werk onzer achterhoede, die zich na het zwakke begin tegen H. V. C. geheel hersteld heeft. Dat B. F. C. van D. E. C. zou verliezen stond voor ieder vast, toch is een 31 nederlaag voor de Bus- sum-ers eervol te noemen. Haarlem sloeg Velox in een goeden wedstrijd, waarin de gasten qua ploeg zeker niet minder speelden dan de roodbroeken. Het doorzetten van Bieshaar, die een productieve bui had, gaf echter den doorslag in 't voor deel der thuisclub. Spartaan ten slotte verloor in Baarn tegen het elftal van dien naam. 't Ging hier tusschen gepromoveerden en gedegradeerden. Eerstgenoemden starten al bijzon der fraai, voor laatstgenoemden is het vernieuwd de buut in de tweede klas al weinig bemoedigend! Zal D. E. C. het jonge zusje in Baarn de baas blijven? We gelooven dat de roodhemden een harden dobber zullen hebben en een verdeeling der punten lijkt ons niet uitgesloten. Spartaan krijgt het niet makkelijk tegen Haarlem. Eenige weken geleden verloren de Amsterdammers aan den Schoterweg met 30 in de seriewedstrijden om den Zilveren Westertoren. We vermoeden, dat Haarlem deze overwinning door een nieuwe zullen be vestigen. Velox moet zich tegen H.V.C. kunnen herstellen van twee opeenvolgende nederlagen. We hebben nog ver trouwen genoeg in de kampioenen, en achten hun hier toe wel in staat. V.V.A. voorspelen we weinig succes van hun tocht naar Zandvoort. De Amsterdammers brengen dit jaar een zwak elftal in het veld en zullen een harden strijd krijgen om de onderste plaats te ontgaan. Bloemendaal ontvangt B.F.C. Dt witten kunnen win nen, maar dan dient het eerste elftal ook bezield te zijn met den wil, om de punten hier te houden. Als onze achterhoede haar vorm van j.l. Zondag heeft, ver wachten we een Bloemendaal-victorie. De uitslagen der wedstrijden van de lagere elftallen waren: Bloemendaal III. V. 063 D. O. A.Bloemendaal III 30 DamiateBloemendaal IV 51 Bloemendaal VD. O. A. II 22 Uitgezonderd het tweede elftal, zetten de anderen de competitie niet schitterend in. Onvolledigheid was hier wel de voornaamste factor. Als elk elftal echter over zijn vaste spelers beschikken kan. zal 't verdere ver loop ongetwijfeld beter zijn. Zondag speelt: R. C. H. IIIBloemendaal II 10 uur. E. H. S. IIBloemendaal IV 10 uur. Zeemeeuwen IIIBloemendaal V... 12 uur. Junioren: T. H .B.Bloemendaal 2 uur. Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. EINDSPELSTUDIE No. 54. J. HASEK, (Praag). Wit aan zet remise. Wit: Kf4, Tb4, b2, g5, gó. Zwart: Kh2, Ta4, b3, b5, g7. PARTIJ No. 68. Gespeeld in den Landenwedstrijd te Londen, gehouden van 18—29 Juli 1927. Wit: Zwart: L. PALAU J. W. TE KOLSTé (Argentinië) (Nederland) ZUKERTORT-OPENING. 1. Pglf3 Pg8fó 2. d2—d4 g7—gó 3. Pbl— c3 d7—d5 4. Lel—f4 Pfó—h5 Deze beweging van het paard, voordat de ontwikke ling is afgeloopen, kan niet goed zijn. In de lijn lag Lc8f5 (zooals in de bekende speelwijze 1. d4, d5; 2. Pc3, Pfó; 3. Lg5, Lf5; 4. f3!), daar Wit niet zoo gauw met f2f3, en daarna e2e4, kan voortzetten. 5. Lf4—e5 f7—fó 6. Le5—g3 Ph5Xg3 Spelontwikkeling was ook hier meer dan noodig. 7. h2Xg3 Lf8—g7 8. e2e3 c7có 9. Lfl—d3 e7—e5?? Een blunder, maar bovendien onbegrijpelijk. Zwart opent n.l. het spel, hoewel hij achter is in de ontwikke ling. Wit beëindigt het spel nu op drastische manier. 10. Thl Xh7 Ke8—f7? Het beste was nog e5—e4, waarna zou kunnen volgen 11. Th8:f, Lh8: 12. Pe4:. 11. Ld3 X góf Kf7Xg6 12. Pf3Xe5f fóXe5 Of Kh7:; 13. Dh5f, Kg8; 14. Df7f, Kh7; 15. 0—0—0, Lh3; 16. Thl, Dc8; 17. g4, enz. 13. Ddl—h5f Kgó—fó 14. Dh5Xe5f Kfó—f7 15. De5Xg7f Opgegeven. Wit heeft schitterend gebruik gemaakt van het zwakke spel van zijn partner. OPLOSSING EINDSPELSTUDIE No. 52 (M. J. KOTOW). Stand der stukken. Wit: Kc2, Lb4, Pe4. Zw;art: Ka2, Pe2. 1. Lb4c5!, Pe2f4 (dreigt Lc5e3 en daarna Kc2 d2); 2. Pe4c3f, Ka2al; 3. Lc5a3, Pf4d3; 4. Pc3—b5!, Pd3—elf; 5. Kc2—b3, Pel—d3; 6. Pb5— d4!. Kalbl (of Pd3f2; 7. La3b2f en daarna Pd4—b5, enz.); 7. Pd4—e2, Kbl—al!; 8. La3—e7!, Kalbl (na Pd3f2 gaat door 9. Le7fóf, Kal bl; 10. Pe2—c3f, Kbl—al; 10. Pe2—c3f, Kbl—al door aftrekschaak het Paard verloren); 9. Pe2c3f, Kbl—al; 10. Le7—fó, Pd3—c5f (of Pd3—e5; 11. Pc3 b5, enz.) 11. Kb3—c2, Pc5—d7; 12. Lfó—d4, en wint. Goed uitgewerkt door J. v. GULIK, te Overveen. Meermalen worden bij ons stukken opgevoerd van vreemden oorsprong. Dit ligt voor de hand. Onze fleg matieke aard is niet dramatisch. De drama's onzer werkelijkheid spelen zich meerendeels af in het inner lijke leven der menschen. Onze volle krankzinnigen-ge- stichten zijn daarvan het bewijs. Niet de jurist, maar de psychiater kent bij ons den dramatischen kant van 't leven. Wij verklaren daaruit ook de populariteit ten onzent van het psychologische drama. Toch wil het .publiek wel eens wat anders, en zoo trekt Mary Dugan, het stuk, liefst door drie gezelschappen tegelijkertijd op hun repertoire genomen, volle zalen. Het Weekblad yan het Recht no. 11862 wijdt een aardig hoofdartikel aan de opvoering van dit Engelsch-Amerikaansch strafproces. Zulk een proces komt bij ons in het wer kelijk leven niet voor. Het Weekblad schrijft o.a.: De verschillen, waarover wij een enkel woord zeggen willen, zijn in hoofdzaak tweeërlei. Allereerst be treffen zij de wijze van verhooren der getuigen en dan het verhoor van den verdachte als getuige in zijn eigen zaak. Wij weten, dat naar ons recht, het voornaamste verhoor van den getuige geschiedt door den voorzitter, de verhooren door het openbaar ministerie en den ver dediger dragen slechts een aanvullend karakter. Daarentegen zijn in Engeland en Amerika de ver hooren door de raadslieden van den vervolger en van den verdediger hoofdzaak; de taak van den rechter is om daarbij tegen misbruiken te waken en eventueel doch geheel subsidiair, nog enkele vragen te stellen. Theoretisch verdient het tweede stelsel ongetwijfeld de voorkeur; er is alles voor te zeggen om den rechter die straks over schuld of onschuld zal moeten be slissen, bij het onderzoek zoo onpartijdig, zoo objec tief mogelijk te houden en van die objectiviteit ver liest hij bij zijn verhooren onwillekeurig wat, de een meer, de ander minder, gevolg van zijn temperament. Wij willen gaarne erkennen, dat bij ons de voorzitters over het algemeen trachten hunne onpartijdigheid te be waren; met te zeggen, dat zij daarin niet altijd slagen en meermalen vragen stellen, die van een voorloopig verkregen meening getuigen, gelooven wij niemand te beleedigen. Bij de Engelsch-Amerikaansche verhooren behoeft dat streven naar objectiviteit niet voor te zitten, de raadslieden mogen in hun vragen van een bepaalde meening doen blijken, al is naar het oor deel van de schrijvers over het Engelsche bewijsrecht suggestie te vermijden en het zeker de plicht van den rechter er tegen te waken. Toch gevoelen wij voor het Engelsche stelsel niet veel; wij gelooven niet, dat het aan het vinden van de waarheid ten goede komt. De getuige wordt in dat stelsel heen en weer getrokken en lean soms zeer onaangename oogenblikken beleven 'Dit zou nu misschien niet zoo heel erg zijn, wanneer daarbij de waarheid baat zou vinden, doch, zooals reeds gezegd is, wanneer wij denken aan hetgeen de psychologie van de getuigenis ons heeft geleerd, ge looven wij, dat de Engelsche wijze van verhooren er toe moet leiden den getuige meer te laten zeggen dan hij met zekerheid weet. Nu mag het op het tooneel gevoerde proces ons wel niet tot maatstaf strekken; de met de vervolging belaste persoon was niet een rustige raadsman, doch een voor het publiek spelende acteur en de verdediging berustte in het tweede ge deelte van het stuk in handen van een raadsman bij wien, de broeder van den verdachte, alle gedachte aan objectiviteit mijlen ver te zoeken was. Om een oor deel te mogen uitspreken.zou men zich moeten beroepen op een proces uit de werkelijkheid genomen en niet op een tooneelproces; dit laatste doet ons wel de licht en schaduwzijden kennen, doch niet in de juiste ver houding, met de werkelijkheid in overeenstemming. Wij houden daarmee alleszins rekening, doch op grond van hetgeen de literatuur ons heeft geleerd wijzen wij, zonder de bezwaren van ons stelsel te miskennen, het Engelsche af. Slechts dit willen wij tot besluit zeggen, onze voorzitters hebben zich tot taak te stellen de meest mogelijke objectiviteit in acht te nemen; wie daartoe niet in staat is, is als voorzitter in een eenigs- zins belangrijke strafzaak ongeschikt. Dit wordt wel eens uit het oog verloren. De tweede quaestie, waarover wij een enkel woord willen zeggen, betreft het verhoor van den verdachte als getuige onder eede. In het tooneelstuk vormt dit het meest dramatische gedeelte. In de werkelijkheid steunt dit verhoor op de gedachte, dat een raadsman Zijn cliënt niet aan vervolging wegens een tweede mis drijf, wegens meineed, zal blootstellen, wanneer hij piet stellig van de onschuld van den verdachte over tuigd is. De verdachte, eenmaal als getuige geroepen, staat ook bloot aan een verhoor door de tegenpartij, aan de cross-examination. Zulk een positie van den verdachte, waarin hij geroepen wordt tegen zichzelf te getuigen, gesteld wordt tusschen de keuze schuld te belijden of zich aan een meineed schuldig te maken in het tooneelstuk werd de verdachte tweemaal door haar verdediger geroepen onder eede haar on schuld te verzekeren stuit ons tegen de borst. Ditmaal was die verklaring met de waarheid in over eenstemming, doch de werkelijkheid kan ook anders wezen. Het oproepen van den verdachte als getuige kan een laatste, een uiterst middel zijn om de jury van de onschuld te overtuigen, wij schrikken voor dit middel terug en houden ook hier liefst aan het con tinentale recht vast. Het Engelsch-Amerikaansche stelsel brengt dit beginsel in groot gevaar, dat niemand gedwongen mag worden tegen zich zelf te zijn. De lezer zal intusschen wel begrepen hebben, dat een tooneelstuk, waaraan een zoo deftig blad als 't Week blad van het Recht een hoofdartikel wijdt, niet niets is. Het leeft, al leeft het niet hier. Het boeit, al boeit het niet door de weergave van toestanden die ons ver trouwd zijn. De vondst het publiek mee te laten leven met 't tooneel door het te vereenzelvigen met de jury, die deel uit maakt van het stuk, is niet een truc, een handig kunst middeltje, maar een geenszins onlogische uitbouw van het stuk, dat immers midden in het volle leven staat, dat, althans in Engeland of Amerika, ongeveer aldus in een heusche rechtzaal kon zijn afgespeeld. De schrijver is er op uit geweest om met groote nauw gezetheid de hem bekende werkelijkheid uiterlijk na te bootsen: hij is een man met veel menschenkennis, en zoo is het hem ook gelukt deugd en ondeugd, talent en domheid, onbevangenheid en voorbedachte raad, in voor hen passende figuren tegenover elkaar te stellen. En door dat alles heen loopt de groote strijd tusschen de idee der liefde, nobel verpersoonlijkt in de ver houding van Mary tot haar jonger broertje, de idee die in de maatschappij zich het harnas aantrekt van het Recht, en de idee der zelfgenoegzame eerzuchtige egocentriciteit, duivelsch, volledig en afdoend verper soonlijkt in den Ambtenaar van het O.M., die slechts in schijn het Recht, in werkelijkheid alleen zichzelf aanbidt. Deze figuren, met dezen inhoud zijn van alle tijden en alle landen. Het stuk werd Donderdagavond in den Stadsschouwburg gespeeld met een enthousiasme, een overgave van alle medespelenden aan hun rol, een be heerschte hartstocht, die boven onzen lof verheven zijn. Het ,,Vereenigd Tooneel" en in het bizonder Eduard Verkade met zijn regie beleven eer aan dit werk. En als wij alleen Paul Huf, Frits van Dijk en Nel Stants noemen als bij uitstek uitblinkend, dan voegen wij daar aan toe, zij blonken voornamelijk boven de anderen uit, omdat hun rollen uitblonken. Alleen moet afzonder lijk melding worden gemaakt van Joh. Kaart Jr. Joh. Kaart Jr. is een van de weinige Nederlandsche toneelspelers, die de kunst van gelaats-mimiek ver staan. Hij heeft geweldig gegrimeerd, een kwartier bijna, geboeid met een stil spel, waarin degeen die het stuk goed had gevolgd, het opnieuw beleefde, maar dan zoo onvolledig als het er uit zag, in het hoofd van een zwak aanvoelend man, die niet denken en nauwe lijks spreken kan. Een spannende, leerzame, vrucht dragende avond. Hoe onze wakkere Stadsschouwburg-directie heeft kunnen goedvinden, dat den avond daarop eenige honderden nieuwsgierigen verveeld, geplaagd, en met drakerigen onzin bekogeld werden in het volstrekte prul dat „De Treinduivel" heet, is ons onbegrijpelijk. Iedere 1/100 gram inkt aan de bespreking daarvan ge^ wijd, ware naar onze bescheiden meening eene beleedi- ,ging aan de gave woorden op papier te kunnen stellen, .toegebracht. Wil men het ernstige publiek het tooneel yoor goed den rug doen toekeeren, dan moeten too neelgezelschappen ons maar op dezen tot de volslagen 1 leegheid leidenden weg verder voorgaan. Jammer! Mevr. MAC NEILL—SCHOUTE, Overboschlaan 10 (halte „De Olm"), Heemstede, vraagt met 15 October een voor dag en nacht, goed kunnende koken. V. g. g.v. Schrif telijke aanmelding of Maandag tusschen 7 en 8'/j uur. Vereeniging voor Jeugdwerk. Het bestuur der Vereeniging voor Jeugdwerk zit niet stil en doet alle mogelijke moeite om hun jeugdige leden zooveel mogelijk te laten genieten en te leeren. Thans bestaan er plannen om een huisvlijtcursus voor jon gens en meisjes van niet jonger dan 10 jaar te openen. Als leider dezer cursussen heeft zich bereid verklaard de heer S. M. Renaud. De heer Renaud is ons bekend als een zeer bereidwillig man. Hij leidt eveneens de huisvlijtcursussen op de Bloemendaalsche Schoolver- eeniging. De meisjes zullen op deze cursussen leeren hoe zij versleten omslagen van boeken enz. weer nieuw kunnen maken. Verder zullen de jonge dames nog veel leeren, wat hun later nog weieens te pas kan komen. De meisjescursussen worden gehouden van 78.30 iederen Vrijdagavond. Ook de jogens zijn niet vergeten. Zij zullen onderricht krijgen in het zagen timmeren, en schaven, terwijl ook figuurzagen, een zeer mooi maar moeilijk werk op het programma, staat. Het houtsnijden d.w.z. allerlei prach tige figuren in een stuk hout snijden, wordt hun ook geleerd. Hier onderwijst men dus de jeugd op voor treffelijke wijze in allerlei nuttige dingen. Vader en Moeder zullen er geen schade van hebben, want zij ontvangen zeer zeker na verloop van tijd een mooie schuierhanger of een prachtig besneden presenteerblad. De kosten dezer cursussen zijn zoo laag mogelijk ge steld en bedragen 0.25 per week. Het bedrag wijst het reeds uit, dat een ieder in de gelegenheid gesteld wordt, natuurlijk wat de kinderen betreft, om aan deze leerzame avonden deel te nemen. Voor de jongens worden de cursussen gehouden op Dinsdagavond elke week van 78.30. Daar het gebouw van het Jeugd werk nog niet gereed is moet er met de ruimte ge woekerd worden en zal er gewerkt worden, dit is dan voor tijdelijk, in het tuinhuis van de Jeugdtuinen. 8 jongens kunnen op die avonden aldaar werken, terwijl op de avonden van de meisjes er 12 geplaatst kunnen worden. Natuurlijk 12 meisjes. Iedere jeugdige Bloe mendaler kan aan deze cursussen meedoen. Voor verdere bijzonderheden wende men zich aan het adres Brederodelaan 15 of leze men het maandelijksch orgaan voor het Jeugdwerk „Jong Bloemendaal". Naar aanleiding van de uitstekend geslaagde Volks dansen die op Koninginnedag door jongens en meisjes van de Vereeniging voor Jeugdwerk gehouden zijn, heeft het bestuur der Vereeniging voor Jeugdwerk be sloten een cursus te openen, waarop onder leiding van den heer H. v. d. Wateren volksdansen ingestudeerd zullen worden. Zoowel jongens als meisjes kunnen hier aan deelnemen mits zij boven de 12 jaar zijn. Het kost maar 10 ets. per week. De dubbeltjes die anders door snoepsters en snoepers aan ijsco" besteed werden kun nen dus nu heel wat nuttiger besteed worden. Het is raadzaam om zich zoo spoedig mogelijk voor deze danscursus op te geven bij den heer W. F. G. Dank baar, Brederodelaan 15, daar het plan bestaat om den 3den October reeds met de danslessen te beginnen. De kruidenierswinkel van den heer Zuurbier, een zeer oude zaak, wordt vergroot. Het geheele perceel wordt verbouwd. Daar de heer Zuurbier zijn zaak niet wilde sluiten, heeft hij een houten keet laten bouwen vlak voor zijn oude winkel, waar hij de kruidenierswaren tijdelijk heeft ondergebracht, en alwaar de klanten zich van het noodige kunnen voorzien. De Afd. Bloemendaal van de Noordhollandsche Ver. .„Het Witte Kruis" zal op Vrijdag 28 September 1928, des avonds te 8 uur in Hotel Vreeburg te Bloemendaal een Ledenvergadering houden, waarvan de agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notulen en ingekomen stukken. 3. Ver kiezing van drie bestuursleden. 4. Verkiezing van een lid van de Commissie voor Wijkverpleging. 5. Benoe ming van een afgevaardigde en een plaatvervangend afgevaardigde voor de Algemeene Vergadering. 6. Be handeling van den beschrijvingsbrief der Alg. Verga dering. 7. Aanbieding van de begrooting voor 1929. 8. Voorstel van het Bestuur tot verhooging van het salaris der wijkverpleegsters. 9. Benoeming van eene Commissie voor het nazien der rekening over 1928. 10. Rondvraag en sluiting. BEVALLEN: E. BakkerSchipper, z.; A. W. M. van EerdenHaagen, d. ONDERTROUWD: P. Beenhakker en C. A. Lams, D. O. Verbeek en G. J. de Blaazer. GETROUWD: W. F. van den Ende en H. A. G. Lebbing, Ch. van Schagen en M. C. A. Kerkvliet; H. W. Schalkwijk en E. E. van Houten. OVERLEDEN: P. de Vos, 20 j„ overleden te H'lem. GEVESTIGD: E. Wester, Zandvoorterweg 2, Aer- denhout; Mevr. M. W. H. van GoghTadema Wie- landt, Wald. Pyrmontlaan 8, Aerdenhout; A. Hage- doorn, Tollenslaan 8, Aerdenhout; A. D. Kruyt, Veldlaan 6, Aerdenhout; A. Zoethout, Oranje Nassau- laan 15/ Overveen; J. van Wijk, Madelievenlaan 9b, Aerdenhout;M. de Wit, Slingerweg 6, Aerdenhout; J. F. H. de Graaf. Bloemendaalscheweg 251, Over veen; J. W. P. Jongert, Prins Mauritslaan 101, Over veen; Mej. B. A. C. Weehuizen, Hartenlustlaan 2-8, Bloemendaal.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 3