Sport Schaakrubriek Allerlei Tooneel Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Kerkagenda Gevonden Voorwerpen wf' érn WM OPGERICHT 1828 VOETBAL. De uitslagen der j.l. Zondag gespeelde wedstrijden 2e klas B luiden: BloemendaalB. F. C2—1 ZandvoortV. V. A50 SpartaanHaarlem 51 BaarnD. E. C14 VeloxH. V. C22 Voor a.s. Zondag is vastgesteld: HaarlemBaarn. H. V. C.Spartaan. V. V. A.Velox. B. F. C.Zandvoort. D. E. C.Bloemendaal. In een spannenden wedstrijd sloeg Bloemendaal B.F.C. met de oneven goal, en hoewel het spel van de thuis club nog niet af was, kunnen we toch tevreden zijn, vooral als we in aanmerking nemen, dat de gasten geen indruk van „het zwakke zusje" wekten. Integen deel, de Bussummers voetballen goed, en vooral hun verdediging is zeer sterk. Intusschen boeken we uit 3 wedstrijden 4 punten een tot nu toe in de tweede klas door de witten ongeëvenaarde prestatie! Zooals onderstaande ranglijst aangeeft, bezetten we momen teel een eervolle plaats. Maarvoor hoe lang? V. V. A. werd een willig slachtoffer van Zandvoort. Inderdaad, we gaan het ergste voor dit Amsterdam- sche elftal vreezen! Herstel is nog mogelijk, indien hier niet te lang mee gewacht wordt, anders is de kans niet uitgesloten, dat het verschil in puntenaantal zóó groot wordt, dat het niet meer in te halen is. Haarlem leed in Sloterdijk een zwaren nederlaag. De Spartaan gaat schijnbaar uit een ander vaatje tappen, en het is jammer voor de roodbroeken, die hun a.s. 40-jarig jubileum gaarne door een kampioenschap en promotie meer luister bij willen zetten, dat zij van deze herleving de dupe werden. Baarn schijnt boven zijn krachten gespeeld te hebben, tenminste, dit vermoeden wordt gewettigd door het resultaat van hun wedstrijd tegen D.E.C. Met 41 werden de „Baarnaars" op eigen terrein nog wel ge slagen. Het zaakje was feitelijk in de eerste 10 minuten reeds beslist: toen toch hadden de gasten reeds een 30 voorsprong. Velox haalde het eeste puntje binnen, door een gelijk spel tegen H. V. C. Nu er een schaap over den Utrechtschen dam is, zullen er o.i. wel meer volgen: we kunnen moeilijk aannemen, dat de kampioenen in eens zóó erg verzwakt zijn. Haarlem ontvangt a.s. Zondag Baarn. Een mooie ge legenheid voor de Schoterwegbewoners om de balans weer wat in evenwicht te brengen, een gelegenheid, die ze met beide handen zullen aangrijpen. Spartaan gaat op bezoek bij H. V. C. in Amersfoort. De stand op de ranglijst nagaande, zou een overwin ning van H.V.C. in de lijn liggen. Wij zijn daar echter nog zoo zeker niet van en gelooven, dat de bezoekers ten minste één punt mee naar Amsterdam nemen. Zandvoort krijgt het tegen B. F. C. in Bussum niet makkelijk. Een verdeeling der punten lijkt ons de meest aannemelijke voorspelling. Bloemendaal moet ook al een zeer lastigen uitwed strijd spelen. Op het D. E. C. terrein aan den Midden weg lukte het in de laatste jaren al heel weinig elf tallen den gastheeren een nederlaag toe te brengen. Bloemendaal achten wij tot dergelijke krachtprestatie niet in staat. Slechts indien het geheel elftal zich man voor man tot het uiterste geeft, zou het mogelijk zijn den roodhemeden één puntje te ontfutselen, waarmee we buitengewoon ingenomen zouden zijn. De uitslagen van de wedstrijden der lagere elftallen waren: R. C. H. IIIBloemendaal II 62 E. H. S. IIBloemendaal IV 22 Zeemeeuwen IIIBloemendaal V 22 Junioren: BloemendaalE. D. O. a 47 Zondag speelt: Bloemendaal IIV. V. H10 uur. Schoten IIIBloemendaal III 10 uur. Zandvoort IIBloemendaal IV 12 uur. Junioren: T. H. B,Bloemendaal. De elftallen zijn als volgt aangeschreven: le Elftal: J. Beijk J. Yfs C. A. Bakker J. Cassee H. Beijk P. J. Parson G. Kopjes Niemann Ph. Immer J. A. Sunter C. Warlé M. Strik res. H. Eijsten 2e Elftal: H. J. Lever H. Spoor J. Parson N. N. L. v. d. Meij J. Wijnberg Fr. Bakker H. v. Beem H. Eijsten J. de Graaf J. Visser res. H. v. d. Veer 3e Elftal J, Segerius J. v. Maren A. Donkervoort M. Th. Akersloot P. N. C. Hille J. Kohier C. Vogel J. v. Beem Ad. Cassee W. Groeneveld W. Bruijnis reserve H. Aartsen 4e Elftal K. Schoehuijs D. Kroon H. S. v. Lent Ant. Cassee M. v. Delden J. H. de Wit K- J- de Haas W. A. v. Zanten G. Strik H. J. de Jong J. Sondorp res. P. v. Beek Junioren: W. Mommers V. v. d. Bijl J. Hofland J. J. Hollenberg J. Paap K. v. Basten Adr. Bakker P. Wille Ant. de Roos D. Ruiter D. Kuiper res. J. Middelink D. E. C. H.V.C. Bloemendaal Baarn Zandvoort Haarlem Spartaan Velox B. F. C. V. V. A. TWEEDE KLASSE Afdeeling B. 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 9—3 10—7 7—7 7—8 10—6 7—9 8—6 5—8 3—6 2—8 Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. SCHERTSPROBLEEM No. 15 SAMUEL LOYD (30-1-1841—4-4-1911). Éi 1 IS mm wm jjj ÜM g| Pi ÉS SU m mm Wm m ill !P Helpmat in drie zetten. N.B. Zwart is aan zet; daarna geeft Wit in drie zetten mat. Wit: Kd4, Tg8, LH. Zwart: Kf5, Dh7, Lh2. Dit probleem behoort thuis bij het fantasie- of sprookjesschaak. Willen wij liever nog een tikje ge heimzinniger doen, dan spreken we over „Marchen- schach" of „Fairy-chess". Feitelijk is het fantasie-schaak niet nieuw, maar de benaming voor dat verschijnsel in de schaakwereld is eerst eenige jaren geleden bedacht, toen men er zich op ging toeleggen allerlei afwijkingen der gewone proble matiek te componeeren. Bij ons sprak men toen van probleemfuturisme. Misschien zouden wij er in deze ru briek nooit over gesproken hebben, ware het niet, dat ons een paar maanden geleden een verzoek van een trouwen oplosser bereikte, t.z.t. ook eens een Fairy- chessprobleem te plaatsen. De eerste doelbewuste af wijkingen waren zelfmats en zelfpats en daarmede hadden wij vrede. In 1860 componeerde de beroemde Loyd het eerste helpmat, dat wij echter opnemen on der de serie Schertsproblemen, waaronder wij feitelijk ook de „zelfmoordenaars-problemen" (Suicidal-pro blems), n.l. de zelfmatten enz. zouden willen boeken. Wij hebben in deze rubriek reeds 14 schertsproblemen opgenomen, wel 'n bewijs, dat wij „Humor im Schach" weten te waardeeren, maar dergelijke leuke schaak- invallen worden niet gemaakt volgens vaste regels, nog minder als 't ware schaak-wetenschappelijk be oefend. Wij zullen onze lezers dan ook niet vermoeien met helppatten, reflexmatten, maximummers (onze trouwe oplosser zendt er ons, terwijl wij dit schrijven, juist een twee-tal, zoodat wij werkelijk meenden in 't Rijk der Sprookjes te zijn!!), retractors, sprinkhanen-problemen, enz. In elk geval staat vast, dat voor hen, die de gewone 2-, 3- en 4-zetters al te eenvoudige kost vinden, een Rijk is „ontdekt", waarin hun ongebreidelde fantasie aan het werk kan gaan. OPLOSSING PROBLEEM No. 180. (J. LEPPING). Stand der stukken: Wit: Kcl, Dal, Lc7, Le6, a4. Zwart: Ka6, Tf4, Pb7, a7. 1. Dalf6, enz. OPLOSSING PROBLEEM No .181. (O. KOHL). Stand der stukken: Wit: Kb4, Dh8, Pd8, Ph5, f3. Zwart: Kd5, Th4, d6, d7, f4, f5. l.Dh8—al, Th4Xh5; 2. Kb4—c3, Kd5—c5; 3. Dal—a5 mat. 2Kd5e5; 3. Kc3c4 mat. of eerder mat. Goede oplossingen ontvangen van: H. W. v. DORT, te H'lem; J. v. GULIK, te Overveen. CORRESPONDENTIE. J. v. G. te O. No. 181 is een pseudo-Indiër, omdat de witte stukken, evenals in een Indisch probleem, noodgedwongen bewegen, maar niet om een patstelling pp te heffen. Uw Grimshaw-2-zet zal ik gaarne onder zoeken, zelfmatmaximummers zijn niet geschikt voor deze rubriek. Waarom juist deze Rinck-studie op nemen? Natuurlijk zou aan het probleem van den heer v. D. nog wel geslepen kunnen worden, de componist zal zulks zelf wel toegeven. Vermeerdering van verkeersongelukken. Het blijkens de statistieken gestadig toenemen van verkeersongelukken wekt begrijpelijkerwijze overal bezorgdheid en men zoekt ter beperking van het euvel naar wettelijk ingrijpen. Van de wijze, waarop men de zaak beziet en waar men de oorzaak zoekt, hangt af, welke maatregelen tot beteugeling gewenscht geacht worden. Zoo heeft men dezer dagen kunnen lezen, dat de Alge- meene Vereeniginig van Automobilisme en Motorisme 'n adres aan de Tweede Kamer heeft gezonden, waar in op het nemen van maatregelen wordt aangedrongen en naast een verbeterde opleiding van de bestuurders, ook aangedrongen wordt op meerdere opleiding en voorlichting van het publiek. Tegelijkertijd wordt in Engeland, naar aanleiding van een uitgesproken gedachte van Lord Cecil in het Hoogerhuis, zoowel in de Times als in juridische bla den in overweging gegeven het verplicht stellen van een automatisch maximum-regelaar, waardoor de auto mobielen en motorrijtuigen geen grootere snelheid dan b.v. 15 of 20 E. mijlen zullen kunnen bereiken. Men kan begrijpen, hoe het in ingezonden stukken van ver schillende zijden protesten tegen deze gedachte regent. De ongunstige verkeerstoestand bestaat echter en men zal er toe moeten komen ernstig onder de oogen te zien wat daartegen te doen is. In Engeland en Wales heeft blijkens een mededeeling van den minister in het Lagerhuis het aantal doodelijke ongelukken, veroor zaakt door met mechanische kracht gedreven voer tuigen, met uitzondering van trein en tram, in 1927 ruim 4000 bedragen tegen 2000 in 1923. De toeneming is dus wel onrustbarend. (W. v. h. R.) OPLEIDING VOOR KOMMIES. Sedert eenigen tijd bestaat te Weesp, met een bijkan toor te Vlissingen, een Instituut voor schriftelijk en mondeling onderwijs, dat ten doel heeft volledige op leiding voor het examen van kommies bij 's Rijks di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen. Er zijn in ons land weinig andere ambten aan te wijzen, die na zoo korte voorbereiding bereikt kunnen worden en die toch zulke uitstekende vooruitzichten bieden. Dit Instituut, waarvan de heer J. van Kooy, hoofd eener school en leeraar M.O. te Weesp, directeur is, mag reeds bogen op zeer gunstige resultaten als ge volg van de uitnemende lessen, zóó gegeven, dat het volgen al heel gemakkelijk enweinig kostbaar is. Wat den cursus, die tot motto voert: Weet meer, wordt meer, verdient meer, bovenal aantrekkelijk maakt, is, dat men elk oogenblik met de studie kan beginnen, het Instituut zorgt dat men op tijd klaar komt. zij, die slechts gewoon lager onderwijs ontvingen, kunnen meedingen; voor de betrekking is echter een speciale vakkundige voorbereiding noodig en die geeft de cursus. Elders in dit blad vindt men nadere gegevens omtrent den cursus. Burgemeester Klerk en de tol-actie. De Burgemeester van Krommenie, de heer H. Klerk, verzoekt mede te deelen, dat het bericht van Vaz Dias, als zou hij in verband met de tol-actie te Krommenie op het Departement van Binnenlandsche Zaken zijn ont boden, niet juist is. „Merijntje" op de planken. Naar het volk meldt, zal de titelrol in de toneelbe werking van A. M. de Jong s „Merijntje Gijzen" bij het Hofstadtooneel worden vervuld door de 14-jarige Cisca Kremer, die vroeger reeds kinderrollen heeft gespeeld o.a. in ,,'t Huishouden van Jan Steen", van Elsensohn en in „Schakels" van Heijermans. Het is een zusje van Jettie Kremer van het Schoüw- tooneel. Zooals men weet, zal Nap de la Mar de rol van De Kruik vertolken. Fritz Hirsch Operette. Zooals onze lezers reeds weten, zal het Operette-gezel schap van Fritz Hirsch a.s. Maandag, 1 Oct. te 8 uur in den Stadsschouwburg een enkele voorstelling geven van de bekende operette „Ein Rheinisches Madel" van Leon Jessel. Deze opvoering zal een bijzonder karak ter dragen. Den 3den October n.l. heeft in den Stads schouwburg te Amsterdam de 50ste feestelijke op voering plaats, welke door den componist zelf geleid zal worden. Op dringend verzoek van de directie, heeft de heer Jessel zich echter bereid verklaard eenige dagen vroeger in ons land te komen, waardoor het mogelijk is geworden, dat hij ook de opvoering in Haarlem zal dirigeeren. Behalve deze bijzonderheid vermelden we nog, dat het publiek in de tusschenpoozen zal kunnen genieten van de entre-acte muziek, samengesteld uit composities van den gast-dirigent, o.a. uit „Die Parade der Zinnesolda- ten" en „Der Rosehochzeitzug". Eenigen tijd geleden is er een Liberale Radio Ver. opgericht. In de statuten dier Vereeniging komt o.a. voor dat bovengenoemde Vereeniging, wetende dat de minister van Waterstaat bij het wetsontwerp tot wij ziging van de Telefoon- en Telegraafwet heeft medege deeld, dat hij wel een natonalen omroep wenscht te bevorderen, alleen echter uit de omroeporganisaties die thans bestaan, het noodzakelijk acht een eigen zender te bezitten. Dus alweer een politieke zender. Hebben we niet aan Huizen genoeg? Het is toch al erg genoeg dat de radio zoo misbruikt wordt voor politiek gezwam. Als amateur zouden wij er veel bezwaar tegen hebben als er nu weer een zender bijkwam. De golven der radio zijn ook op de lange golf reeds bezaaid met zend stations en we kunnen er geen meer bij hebben. Laat de Liberale Radio Vereeniging maar eens naar Huizen gaan, misschien zijn er nog wel eenige uren voor deze Vereeniging beschikbaar. Of als bovengenoemde Ver eeniging dit niet wil, laten zij dan op 40 of 50 meter gaan zenden, dan hebben wij geen hinder van haar. Als op de bekende golflengte van Daventry, Könings- wüsterhausen enz. nog een zender van bovengenoemde Vereeniging bij komt, dan worden de andere stations weer veel te veel gestoord. Radioamateurs weest op Uw hoede. Zooals men weet heeft de Ger. kerk alhier een eigen zender. Iedere Zondag worden de preeken draadloos uitgezonden. De zender bestaat al eenige jaren maar was nimmer goed in orde. De zang en het orgelspel kwamen altijd schor over terwijl men de preeken ter nauwernood volgen kon. De heer Tanis, die den tech- nischen dienst op zich heeft genomen, zon al een heelen tijd op middelen om de zender beter te maken. Wat hij echter ook deed, de zender bleef slecht. Na eenige slapelooze nachten kwam hij op een idee en wel den zender om te bouwen naar een ander schema. Zoo gezegd, zoo gedaan. De resultaten van deze ombou wing zijn schitterend te noemen. De zender is thans net zoo goed als die van Hilversum of Huizen. Rijdt er onder de preek een auto voorbij, dan kan men dat in luidspreker of koptelefoon constateeren. Nu de zender zoo goed is, we geven den heer Tanis daar voor gaarne een pluimpje, zouden wij de kerkgangers en ook het bestuur in overweging willen geven bij het eindigen van den dienst, kalm op te staan, zoodat men het gestommel niet zoo erg waar kan nemen; na een rustige kerkdienst past geen heidensch kabaal. Het is thans de Gemeente, die zorgt voor onze straat verlichting. Zijn er lampjes kapot, dan worden die door anderen (de Argalampen van 100 kaars ver vangen). Dit doet een gemeentedienaar. We kunnen niet zeggen dat deze erg vlug is, want al 14 dagen is een lantaarn aan den Vijverweg uit. Wanneer die zal branden, weten we niet maar we weten wel, dat de duisternis voor de omwonenden een groot ongerief is. We geven den gemeentedienaar wel de schuld maar weten niet of dat wel rechtvaardig is. Is het misschien een nalatigheid van het Gemeentebestuur? De schuld ligt niet bij de politie, daar deze terstond een storing in de straatverlichting opgeeft. Het is te wenschen, dat met de komende donkere dagen meer zorg aan de verlichting besteed wordt en bij het defect raken van een lampje direct een nieuw wordt ingezet. In de Ger. Kerk aan den Vijverweg wordt Centrale Verwarming aangebracht. Een verbetering! Van Zaterdag op Zondag heeft op den Brederodeweg een ongeluk plaats gehad. Een wielrijder, die op zijn fiets wilde stappen verloor toen hij op zijn rijwiel zat zijn evenwicht, kwam te vallen en werd door een al daar passeerende auto gegrepen. De fiets werd geheel vernield terwijl de man eenige inwendige kneuzingen opliep. Dr. Van Beusekom, die spoedig ter plaatse was, vond overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk. Den autobestuurder treft in dit geval geen schuld. Van een bouwwerk aan de Zonnebloemlaan is ten nadeele van een stucadoor, die aldaar werkzaam was, eenige stucadoorsgereedschappen ontvreemd. Een onbekend gebleven persoon, waarschijnlijk vader van een drieling, heeft uit een perceel aan de O. Nas- saulaan een wieg, en twee kinderbedjes ontvreemd. Vrijdagavond werd onder veel belangstelling door het muziekkorps Wilhelmina uit Santpoort een serenade gebracht aan het echtpaar Groeneveld ter gelegenheid van hun 25-jarige echtvereeniging. De bekende Focus-kalenders, die jaarlijks uitgegeven worden door het Fotografisch atelier Focus alhier, zijn wederom ter perse, zoodat na niet te langen tijd dezen wederom tegen den bekenden lagen prijs te verkrijgen zijn. Bestellingen kunnen reeds nu gedaan worden bij den heer P. Tideman Jr., Duinwijckweg 3, alhier. BEVALLEN: A. VerburgtOkkerse, d. ONDERTROUWD: H. F. Fischer en E. H. Weseler; P. J. van den Klinkenberg en M. Cassee; J. M. Maas en P. M. C. Uitendaal. GETROUWD: J. Leupen en A. M. A. Mensing; J. Bolmeijer en E. Flury. OVERLEDEN: A. B. Tuilenaar, 4 j., overleden te Haarlem. GEVESTIGD: G. W. Snel, De Genestetweg 20, Bloe mendaal; J. M. van den Heuvel, Pr. Hendriklaan 126, Overveen; H. Visser, Noorder Stationsweg 15, Bloe mendaal; K. A. Cassee, Kerkplein 12a, Bloemendaal; W. van den Broek, Rijperweg 16, Bloemendaal. Terug te bekomen bij: Raadersma, Ramplaan 6, Haar lem, een portemonnaie met inhoud; Maas, Kinheimweg 67, Bloemendaal, een hondje (Pinchertje); H. v. d. Worp, Brederodeweg 38, Bloemendaal, een bruine mantelceintuur; Donkervoort, Donkerelaan 2, Bloe mendaal, een zijden tricot jasje; A. C. Dissevelt, Kin heimweg 61, Bloemendaal, een riem; A. van Roode, Bloemendaalscheweg 210, Overveen, een vulpotlood; J. König, Duinvlietspad 4, Overveen, een portemonnaie met inhoud; J. van Altena, Van Stolberglaan 7, Aer- den, een vulpen; W. Fonteijne, Boschlaan 35, Bloe mendaal, een dames-armbandhorloge; aan het bureau van politie te Overveen, een huissleutel, een paar bruine dameshandschoenen, een rijwielbelastingmerk 1928 in étui waarin een briefje met naam, een zeeuwsch broche, een kinderjasje; aan den politiepost Aerdenhout, een zilveren poederdoosje. ZONDAG 30 SEPTEMBER 1928. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. J ON GELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormidags 10 uur. De heer K. Koopman. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, Ds. Fr. Postma, Haarlem. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" Aerdenhout—Bentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel, Ned. Herv. Pred., Rotterdam. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Hooger Leven", Ps. 119 25.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 3