EFFECTEN - COUPONS A. ZETSTRA Crêpe Schoenen ALG E M.NIEUW5 enADVERTENTIEBLAD VooRKENNEMECLAND en HAARLEM EXPLT^nADMINI^DRUKKER U T.TIMMER DE QENE5TETWEG,23, BLOEMEND N.Y HETHIDDEN BOEKHAN DEL „LECTU R A" W egenbelasting. JAC. VAN WEERT Leven Satyre Plaatselijk Nieuws Onze Plantendokter HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING W. G. HOOGESTEIN Verzekering dekt de schade* alle soorten ijzerwaren en gereedschappen Butst met „PRACHT BiJTS" rawplugs ASPHALTPAPIER KIPPENGAAS voor radiotoestellen worden bij ons Vakkundig gerepareerd L. FABER Zn., KL. HOUTSTRAAT 10 Telefoon 12896 Opgericht 1898 Bloemendaalscheweg 123 - Telef. 22874 SERRE- EN TUINMEUBELEN WASCHMANDEN ZATERDAG 27 OCT. 1928 22e JAARGANG No. 43 n San Louis Rey. (Jit Perlsteinvan Raalte. Leiden. >md boek, met iets aan steek waar we telkens jaan, tegelijk vreezend g voor de geheimzinni- ïtreden beving, cht luisteren naar het am, elke gang, in een zoo vervolgen we hier g, den 20en Juli 1714, de mooiste brug van izigers in den afgrond an broeder Juniper, die tiet gebeuren, doortrild ten: waarom juist déze we aanvoelden bij het teel. s niet knarsen? Piepen t zóó, dat ons een visi- alle mogelijke middel- n het werk, houdt de mgen. Broeder Juniper i, die in den afgrond tt voor zijn geloof, dat den heeft. Hierin ver- n de'meeste menschen. k gesteld zien, het vat neer nu bewijzen voor bond en het kwade ge- mensch, dat hij er iets :ts meer. Het is gewor- ekmaniak. Bij een pest- levens der gestorvenen hun waarde sub specie de ontdekking, dat de aren, dan de overleven- b.v.: leid 10 (het hoogste!), gemeenten het gevolg Dus: sub specie aeter- i eenmaal kettersch en >r aan de „vriendelijke" einigen en uit de aard- zooals goud en zilver rordt! g opgevat. Ik mag deze r gangbare: vooral zui- e wijze niet overdreven houden met den aanleg stad, die „op de knieën is", geeft een beeld, dat n en zuidelij k'tempera- :h dat door een nuchter dt. Dit boek heeft in sgang gemaakt. JEANNE VEEN, LTIE. efschrift van Mevr. Dr. :kentenis van Johs. van Betekenis van Johs. van circus hoestte op een reeg opdracht hem een •in een flesch whisky te rroeg de directeur den basser. Maar nu hoesten vas een zeer gewichtig en hij zei: Vele jaren ie als jelui een arm, ik nu geworden, door c)een branie-schopper! d den deftigen stedeling i ging. Hij kwam echter de meneer in het water n kwam, pakte ik hen en pruik en die hield ik onder. De tweede keer hem bij zijn boord, en :ld hem in mijn hand en >ij voor de derde keer bij een been, maar dat in mijn handen! Weet cht ik bij mezelf: Nee, dan een zoo-tje tweede en! ti de week kreeg ze aan- eigelijk altijd meer als ad beschouwd, it ik altijd bij jou troost jou heb gedacht - "a zou je dat wil zeg' j toe, Josie, wil je mijn jUit. „Wat heb je me dacht dat je wou pr0 tnen! t mzinnig gezicht en sprak •-jarigen leeftijd sterven vóórt, zegt mij, dat U zult op 38-jarigen lee age man, maar hoe kan r, frommelde wat aan djj i toen op eens: U zU trouwen! kblAD TELEF. 22003 GIRO 30785 Abonnementsprijs 3.50 per jaar, 1.75 per halfjaar bij vooruit betaling vóór 1 Jan. of 1 Juli. Na dien datum verhooging van 0.15 incassokosten. Voor Indië en het Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 0.10. Abonnementen kunnen met elk nummer ingaan. Advertentiën: 18 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag- en Aanbod, Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent, elke regel meer 12 cent uitsluitend bij vooruitbetaling. Boven, onder of naast den tekst dubbel tarief. BIJKANTOOR: BLOEMEN DAAL, BLOEMENDAALSCHEWEG 147 De in dit blad opgenomen met T. Sr. getitelde bijdragen zijn van de hand van den algemeenen redacteur Mr. P. Tideman. (Nadruk verboden) Verzekering is een van de voorrechten van den mo dernen mensch. Vroeger was het slachtoffer van een ongeval alles kwijt. Men kon geruïneerd raken door het vergaan van een schip, het afbranden van een huis, het sterven van zijn vee. Nu behoort een dergelijke katastrofe tot de onmogelijkheden. Men betaalt zijn premie en, er gebeure wat er gebeurt, men is voor stoffelijke schade gevrijwaard. Hoeveel zorg en angst heeft de verzekering verdreven! Een gerustheid is over de menschen gekomen, welke spot met de aantijging, als zou onze tijd onveiliger en zenuwachtiger zijn dan die van vroeger. Men laat zich nauwelijks meer opschrikken door het geroep van brand, en bij onweer blijft men kalm onder de dekens. Het verzekeringsstelsel heeft kalmeerender op de zenuwen gewerkt dan alle verdoovende middelen te- zamen, en allicht zou de bewering niet overdreven zijn, dat de langere levensduur van het tegenwoordige ge slacht mede door het verzekeringsstelsel veroorzaakt wordt. Toen de oude dichter Poot die bekende versregels dichtte: „Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landmans heen!", was hij, als meer dichters, in strijd met de werkelijkheid. De landman uit Poor's dagen leefde heelema.al niet gerust; integendeel, zijn bestaan was een voortdurende onrust. Stak de storm op, hij dacht aan zijn boomen; dreigde het onweer, hij dacht aan zijn schuur. Hagelslag deed hem beven voor de ruiten van zijn kassen en vensters; droogte zoowel als regen bezorgden hem slapelooze nachten uit benauwdheid voor misgewas. Een bericht in de krant omtrent een besmettelijke ziekte onder de varkens of onder de aardappelen maakte hem in zijn verbeelding reeds arm. Steeds was zijn toekomst door donkere wolken verduisterd. De versregels van Poot gaan eerst op, wanneer het den verzekerden landman betreft. Zelfs Job had, ware hij verzekerd geweest, de spreekwoordelijk geworden rampen onbewogen over zich heen kunnen laten gaan. Aanvankelijk heeft het verzekeringsstelsel verzet ont moet in kringen, waarin men het in strijd achtte met de onderwerping aan den goddelijken wil. Heeft het Opperwezen beschikt, dat een ramp over ons komt, dan moeten wij, aldus redeneerden deze bezwaarden, de ramp gelaten aanvaarden. Het onheil ontduiken, beteekent: wijzer te willen zijn dan de opperste wijsheid. Bovendien, aan zijn noodlot onttrekt men zich toch niet. Tegen dit godsdienstig bezwaar heeft men ingebracht, dat de mensch van nature de gave gekregen heeft, zich tegen de hem dreigende gevaren te wapenen. Hij kleedt zich tegen de kou, voedt zich tegen den honger, sluit zijn huis tegen inbrekers en neemt geneesmidde len tegen ziekte. Waarom zou hij dan niet eveneens profijt mogen trekken van de vernuftige berekeningen, welke knappe koppen hebben gemaakt om de gemeen schap in staat te stellen, de schade van den enkeling op zich te nemen? Zedelijk rechtvaardigt het verzekeringsstelsel zich door het beginsel van solidariteit. Is het ongeoorloofd, el kanders lasten te dragen? Door het heffen van een geringe bijdrage het verlies van groote bedragen te voorkomen en hierdoor mensch en maatschappij beide te bewaren voor veelvuldige bankroeten met al de daarmee gepaard gaande ellende? Toch is er ondanks het verblijdende, dat het verzeke ringsstelsel gebracht heeft, een bedenkelijk gevolg aan verbonden. Te ontkennen valt niet, dat verzekering roekeloosheid gekweekt heeft. t Komt er niet op aan; ik ben tóch verzekerd!", denkt menigeen, als hij door zijn gedrag ongevallen riskeert. Stellig zouden er, om een teekenend voorbeeld te noemen, minder branden voorkomen, indien de eige naars van de fabrieken, boerderijen, venen of woon- KORTE KLEVERLAAN 22-24 - TEL. 22704 MAAKT UW HUIS ARTISTIEK: OOK GEHEEL WISSELSTROOM BOSCHLAAN 43 - BLOEMENDAAL huizen persoonlijk ten volle de brandschade moesten dragen. En even stellig zou het aantal verkeersonge vallen verminderen, zoodra de bezitter van een auto mobiel uit eigen zak de gevolgen van een botsing of aanrijding had te betalen. Niet alleen kweekt de verzekering onwillekeurig de gedachte, dat het er niet op aankomt, maar, erger: in sommige gevallen lokt zij 't als 't ware het ongeval uit. Over 't algemeen betaalt men niet gaarne geld voor niet zichtbare of tastbare dingen. Merkwaardig is te ervaren, hoe menschen, die uiterst vrijgevig zijn bij hun inkoopen, een zuur gezicht trekken, als hun belastingbiljet komt. Zij kunnen zich het nuttig gevolg van het door hen uitgegeven bedrag aan belasting niet realiseeren. Moesten zij dokken voor een bepaald doel, bijv. voor de asphalteering van de straat, waarin zij wonen, dan zou de belasting hun lichter vallen. Dan zagen zij tenminste, dat zij waar voor hun geld kregen. Wij willen nu eenmaal waar voor ons geld. En het is te begrijpen, dat iemand, die jarenlang de premie voor zijn verzekering heeft betaald, halfbewust wacht op een gelegenheid, waarop deze haar recht van bestaan zal bewijzen. Een ongeval, dat hem een uitkeering bezorgt, ontneemt hem het verdrietig gevoel van een nuttelooze uitgave. Zoo is, tegen den zin van de weldoeners der mensch- heid, die het verzekeringsstelsel hebben bedacht, dit stelsel het noodlot der menschheid geworden. Hoeveel slachtoffers van brand en verkeersongevallen, om ons nu maar tot deze veelvuldig voorkomende voor beelden te bepalen, zouden hun gezondheid en hun leven hebben kunnen behouden, indien de aanstichters van hun onheil niet verzekerd waren geweest. Iedere verbetering in de organisatie der samenleving brengt haar eischen mee voor de persoonlijkheid. Nieuwe werktuigen moet men leeren hanteeren. Er zijn bepaalde karaktereigenschappen noodig voor het bedienen van een vliegtuig of een electrischen trein. En zoo vergt ook het verzekeringsstelsel de ontwikke ling van een hoedanigheid, welke bij velen onzer nog slechts primitief is en zwak: het verantwoordelijk heidsbesef. Angst en vrees houden velen onzer van het slechte terug; eerst als het dwangmiddel van de straf vervalt, krijgen wij gelegenheid, te toonen wie wij zijn. De ouderwetsche voorzichtigheid bewoog zich door zelf zuchtige drijfveeren: zij strafte zichzelf. De nieuwer- wetsche voorzichtigheid zal door sociale drijfveeren moeten worden bewogen: zij straft anderen, onschul- digen. Vroeger kon roekeloosheid nog den schijn van held haftigheid hebben; de aanstichter van 't kwaad stelde eigen bestaan in de waagschaal. Thans is roekeloos heid lafhartigheid; men dekt eigen schade en laat on- schuldigen boeten voor de gevolgen van zijn gedrag. Roekeloosheid uit overweging, dat men tóch is ver zekerd, is de moderne misdaad der onmaatschappelijk heid in haar verachtelijksten vorm. H. G. Cannegieter Wij kunnen kort zijn in onze herdenking van het 10- jarig bestaan van de afd. Bloemendaal van den Neder- landschen Protestantenbond van vrijzinnige richting, die voor hunne religieuse behoeften geen bevrediging vinden in een der bestaande Kerkgenootschappen. Deze Bond is allengs uitgegroeid tot een machtig neu traal georganiseerd lichaam waardoor de vrije gods- dienstprediking in ons land zeer is bevorderd; zij be reikt tal van menschen die anders van elk hooger leven verstoken zouden blijven. De afd. Bloemendaal, hoe wel jong, is bloeiend en voorziet hier blijkbaar in een werkelijk gevoelde behoefte. Moge zij nog lang hier de vaan der vrije godsdienstige ontwikkeling die on misbaar is voor de geestelijke welvaart van ons volk, hoog houden. De leden van dien Bond zijn in wezen Remonstranten, doch de Remonstrantsche Broeder schap wier talrijke eminente voorgangers ook geregeld in den Protestantenbond optreden is ook op kerkelijk- gebied vrij en verdraagzaam en van rivaliteit tusschen beide Genootschappen is dan ook geen sprake, integen deel. De Duinwijckweg krijgt eindelijk zijn waterafvoer putten. Het was met zware regens of als er sneeuw gevallen was en deze ging smelten, een heele toer voor de Duinwijckers om van den weg naar hun woning toe te komen. Het is wel aardig om bij iemand een wit voetje te halen, maar een nat voetje te halen, valt niet mee. Thans liggen reeds aan den kant van den weg de ijzeren straatkolken, die eerdaags in den grond geplaatst worden. De Duinwijckweg heeft op zijn waterafvoer lang gewacht, vrijwel gezwegen, op 't onverwachtst nog snel verkregen. VERSCHENEN: TANTALUS door JO VAN AMMERS KÜLLER, Geb. f5.90 Nu het leggen der rioleering in de wijk Bloemendaal gereed is gekomen, is men begonnen (van gemeente wege) met het aansluiten der perceelen. In Bosch en Duin is de straat daarvoor wederom gedeeltelijk op gebroken. Het laantje voor de boerderij van den heer Jaap Uiten- daal heeft een groote verandering ondergaan. Nadat de rioleering kwam, is groote schoonmaak gehouden. Tal van boompjes en een groote hoeveelheid akker maalshout heeft men weggehakt waardoor het laantje veel breeder is geworden en waardoor men thans van den Duinwijckweg afkomende een vrij uitzicht heeft in Oostelijke richting op de Zomerzorgerlaan. De ket ting, waarmede het laantje werd afgesloten, is thans ook verdwenen. We stellen voor het laantje, dat thans nog geen naam heeft, te doopen „Jaap Uitendaallaan". Aan den Jozef Israëlsweg en Arnoldlaan ligt het zoo genaamde Vlooienveld, waarop nog steeds door spor tieve lieden en sportvereenigingen bij gebrek aan een sportpark geoefend wordt. De natuur is daar wel zeer schoon, mooie villa's zijn er en een boschrijke om geving, maar het terrein is veel te klein en een kapot hek staat niet alleen slordig, maar past op deze plaats niet. Het is wenschelijk, dat er zoo spoedig mogelijk een nieuwe afrastering komt. -Het fonteintje bij het Pannekoekenhuisje geeft nog altijd water, terwijl er bijna geen gebruik van gemaakt wordt. Daar het steeds doorloopt wordt heel wat water vermorst. Voor bezuiniging zou het beter zijn het weg te laten halen en op te bergen. Te Voorburg werden een paar inbrekers op heeter- daad betrapt bij een poging tot inbraak in een onbe waakte villa. Zij werden naar het politiebureau ge bracht en daar ondervraagd. Het bleek, dat zij meer op hun geweten hadden en o.a. deel hadden genomen aan de inbraak te Vogelenzang, gepleegd op 26 en 27 September j.l. Een Mijnheer is bij bij een andere Mijnheer op bezoek. Hij zet zijn auto voor het huis, onbeheerd. Drie ,,ge- sjochte jongens" zien den auto. Het wagentje bevalt hun wel, na een kort gesprek besluiten zij tot een toertje. Degeen, die chauffeeren kan, zet zich achter het stuur; de twee anderen gaan in den wagen. De motor aangezet, weg rijden zeVan de Wester laan (Aerdenhout) naar Haarlem en over Spaarndam naar Halfweg, de Meer door naar Heemstede. Op de Van Merlelaan wordt de motor, die waarschijnlijk harder heeft moeten loopen dan anders, zeer onte vreden, kwaad en ziet vuurrood. De chauffeur vindt 't maar beter met zoo'n kwade pier niet verder te gaan en het trio verlaat den wagen en gaat per beenenwagen verder. Het is omstreeks 11 uur in den avond als de Mijnheer van den anderen Mijnheer afscheid neemt en naar zijn wagen wil. Op de plaats waar deze ge staan heeft ligt een plasje water of benzine, maar de auto is ver te zoeken en de eigenaar zeer ontsteld en ontstemd. De politie er bij geroepen en spoedig is de motorbrigade in actie. Na overal geneusd te hebben, gaat de politie eens buiten de gemeente snuffelen. Het spreekwoord zegt immers: Je moet verder kijken dan je neus lang is. In Heemstede gekomen is spoedig de weggeloopen auto gevonden. Bij onderzoek blijkt, dat een voorruit kapot is, de motor vastgeloopen en een rijzweep, die in den wagen gelegen had, er uit ge nomen. Maar de Bloemendaalsche politie is voor geen klein geruchtje vervaard en men zoekt verder. In Haarlem trokken drie man, waarvan één met een rij zweep de aandacht van de benzineagenten. De heeren werden naar het bureau medegenomen en inderdaad Bekenden zij. Het zijn alle drie Haarlemmers en daar er veel schade aan den auto is toegebracht, zullen zij er niet zoo gemakkelijk vanaf komen. Een luxe auto kwam van den Zijlweg en wilde den Korten Zijlweg oprijden. Hij nam de bocht te klein en kwam zoodoende in botsing met een vrachtwagen die den Korte Zijlweg afkomende in Noordelijke richting verder wilde. De botsing was gelukkig niet ernstig en de schade zeer gering. Tegen den bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt in de eerste plaats omdat hij verkeerd gereden had, in de tweede plaats omdat bij onderzoek de remmen niet orde bleken te zijn. Na tweemaal uitgesteld te zijn zal thans de hoofdtrek king der Nenijto Woensdag 31 October plaats vinden Bij den agent, den heer P. Tideman Jr., zijn nog eenige loten verkrijgbaar. De trekkingslijsten zullen drie dagen na de trekking tegen betaling van 15 cents bij den agent te verkrijgen zijn. Denk om Uwe belastingkaart. Op het laatst der maand October zijn vervallen de wegenbelastingkaarten, afgegeven en geldig voor het kwartaal 1 Aug.31 Oct. 1928 en de z.g. 60 dagen kaarten, afgegeven in de maand October 1927. Mocht men opnieuw na 31 Oct. a.s. met zijn motor rijtuig op den openbaren weg willen rijden of doen rijden, dan moet daarvoor vooraf aangifte worden ge daan ten kantore van den Ontvanger der Wegenbe lasting, KI. Heiligland 84 te Haarlem. Wij vernamen, dat een zeer groot aantal houders van motorrijtuigen zich van een nieuwe kaart heeft te voorzien. Terzake zijn deze houders daarvan dezer dagen door toezending van een kaart (Wegenbelas ting 18) herinnerd. Wij zouden allen ter voorkoming van oponthoud en zeer lang wachten, vóór men geholpen zal kunnen worden, even als het vorig kwartaal willen aanraden en aanbevelen: Nu reeds de aangiften in te leveren en daarbij dan tevens over te leggen de dezer ontvangen kennisgeving wegenbelasting 18. Men zal dan tijdig van het Ontvangkantoor, zooals ons (in het belang van het publiek) is medegedeeld, een kennisgeving ontvangen, dat de kaart ter afhaling gereed ligt. In dit geval heeft men dus zeker tijdig zijn nieuwe kaart; oponthoud en wachten worden dan voorkomen. Wij geven alle belanghebbenden dus den raad; Dient nu reeds Uw aangiften in. Talrijk zijn de klachten over schildluisjes op palmen, vooral op Phoenix' en Kentia's. De kleine, nagenoeg ronde luisjes bevinden zich op den onder- zoowel als bovenkant van het blad, maar ook tusschen de blad voeten kan men ze vinden. Ze zijn daar echter moeilijk te bereiken, waaraan het wellicht moet worden toe geschreven, dat zoo menig liefhebber of liefhebster moedeloos wordt onder de herhaalde pogingen om de palmen te zuiveren. Toch zal hierbij ook dikwijls eigen schuld komen, ten eerste omdat men te lang wachtte alvorens met de zuivering aan te vangen en ten tweede, omdat men niet vlug genoeg na de eerste beurt tot de tweede kwam. Niet zelden zal men ook de meest ver scholen luisjes niet hebben verwijderd en dan ziet men de jonge bladeren al met luizen bezet uit het hart der plant opschieten, zoodat een liefhebster dacht, dat de luizen binnen uit den „stam" van de palm kwamen. Op laulieren. Camellia's en eenige andere kas- en kamerplanten treffen we ook grooter schild- en dop- luizen aan, waardoor deze planten dikwijls zoodanig met honingdauw worden bedekt, dat zij na korten tijd geheel zwart zien. van den roetdouw. Men wascht dezen gewoonlijk af en laat een deel der luisjes achter, waardoor korten tijd later het spelletje zich kan her halen. Het is heel goed deze gewassen van den roet- dauw te ontdoen, opdat zij kunnen assimileeren, maar van grooter beteekenis is het, dat zij van de luizen worden bevrijd. Gewoonlijk wordt hiertoe aangeraden te wasschen met zeepsop of een ander insecticide, hetgeen niet slecht is en zelfs noodzakelijk als roetdauw moet worden ver wijderd. Het lijkt mij echter doeltreffender in het vroege voorjaar, als de planten nog in den rusttoe stand verkeeren, te sproeien met 56% vruchtboom- carbolineum.. De planten worden hierdoor niet bescha digd als men ze niet dicht opeen gepakt zet en ook niet in de warmte, de luizen worden gedood en het zwart laat zich daarna gemakkelijk afwasschen. Ik heb dit middel meermalen al aangeraden en met succes zien toepassen. In den zomer kan het natuurlijk niet worden aangewend en liever ook niet in den herfst, voordat de planten voor den winter worden opgeborgen. De carbolineumdampen moeten kunnen ontwijken. Repareeren, bewaren en schilderen van alle meubelen gedurende de winter GIERSTRAAT 71 EN 81, TELEFOON 14651

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 1