iU jjj p"i y ËJ m a m B §j§ umm i j UB ANT.CASSEEaZ? Sport Schaakrubriek m m Plaatselijk Nieuws Allerlei Burgerlijke Stand Kerkagenda VOETBAL. Er werd Zondag voor de tweede klas B slechts één wedstrijd gespeeld: BaarnZandvoort, die een gelijk Sp£] (22) opleverde. Dit resultaat is voor Zandvoort niet onverdienstelijk, en gezien de huidige stand op de ranglijst, kunnen de geel-blauwen dit puntje best ge bruiken. Voor Zondag a.s. weder een volledig menu: D. E. C.de Spartaan. BaarnVelox. HaarlemZandvoort. H. V. C.—Bloemendaal. V. V. A.—B. F. C. We beginnen dus aan de tweede helft van het pro gramma, die beslissend zal zijn voor het bezetten der eerste en laatste plaats. Daarvoor is in Amsterdam al een zeer belangrijke wed strijd. Eenerzijds D. E. C., dat na een goed begin af is gaan zakken, anderzijds Spartaan, die juist omge keerd zich na een zwak entree danig heeft hersteld, en we schreven dit reeds eerder zeker een hartig woordje om de eere-plaats gaat meespreken. Aan den Uitweg wonnen de roodhemden met 21. Toen dus was er weinig krachtverschil. Het zou ons niets verwonderen, indien de uitslag nu in het voordeel der roodbroeken zou zijn. Velox gaat op bezoek bij Baarn, met alle goede voor nemens bezield, de 31 nederlaag op eigen terrein tegen het jonge zusje geleden te wreken. Makkelijk zal dit echter niet gaan, maar tot een verdeeling der pun ten zullen de ex-kampioenen het o.i. toch wel weten te brengen. Haarlem ontvangt Zandvoort. In de badplaats liep deze ontmoeting op een gelijk spel uit. Thans heeft Haarlem, dat met een jong elftal verschijnt (Bieshaar en Dik zijn vervangen) de beste papieren. Ook de roodbroeken hebben nog een klein kansje, en zij zullen zeker alle krachten inspannen, dit kansje niet te ver gooien. Veel succes kunnen wij den bezoekers dan ook niet voorspellen. En wat zal Bloemendaal er tegen H.V.C. in Amers foort van terecht brengen? Het elftal der witten is danig herzien: J. Cassee en M. Strik moeten plaats maken voor H. Eijsten en C. Warlé. H. Beijk zal wederom de spilplaats bezetten. Hoewel wij de kracht van H.V.C. geenszins onderschatten, gelooven we toch, dat Bakker c.s. bij eendrachtig willen veel kunnen bereiken. We durven daarom één punt voor Bloemen daal te voorspellen. In Amsterdam tenslotte een ontmoeting aan de Kruis- laan tusschen de hekkensluiters V.V.A. en B.F.C. We nemen aan, dat het terreinvoordeel de balans naar de zijde der gastheeren zal doen overslaan. Is dit werke lijk zoo, dan verwisselen beide elftallen van plaats, waardoor Drijfhout c.s. voorloopig uit de gevaarlijke zone zouden zijn. Van de lagere elftallen speelt: Bloemendaal IIHaarlem Veteranen 10.30 uur Bloemendaal IIID. I. O. II 2 uur Hillinen IIBloemendaal IV 2 uur Junioren: HalfwegBloemendaal 10 uur Adspiranten (Zaterdag) E. D. O. aBloemendaal a 2.30 uur V. E. W.Bloemendaal b 2.30 uur De elftallen zijn als volgt aangeschreven: le elftal: H. J. Lever J. Yfs C. A. Bakker H. Eijsten H. Beijk L. v. d. Meij G. Kopjes Niemann Ph. Immer J. A. Sunter C. Warlé P. J. Parson res. J. Cassee M. Strik 2e elftal: J. Segerius H. P. Spoor M. Jansen J. Nieman J. Wijnberg J. Parson Fr. Bakker H. v. Beem N. N. J. de Graaf J. Visser res. W. Bruijnis 3e elftal: W. Huisman J. v. Maren H. Donkervoort C. Vogel W. A. de Haas P. N. C. Hille K. J. de Haas J. C. van Beem W. Groeneveld D. Kuiper H. v. d. Veer res. L. B. Verdoorn 4e elftal: K. Schoehuys D. Kroon J. J. Huijer Ant. Cassee M. v. Delden J. H. de Wit P. v. Beek W. A. v. Zanten G. Strik H. J. de Jong J. Sondorp res. J. Kohier Junioren: W. Mommers J. Hofland M. Drost P. Lakeman Adr. Bakker D. Ruiter Fr. Bakker II G. Dissevelt A. de Roos J. Paap J. Middelink res. P. Wille Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 189 P. MARS (Santpoort). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kb3, Df6, Tg5, Lg4, Pb8, Pe2, a5, b4, c2. Zwart: Kb5, Td5, Ld4, Le8. Pc3, Pf2, dó, d7, e5. WMime BWÉMËHMAI» OPGERICHT 1828 Daar dit probleem in de wedstrijd-periode is ingezonden hebben wij de gelegenheid aangegrepen die compo sitie door de oplossers te doen onderzoeken. Mocht het probleem onoplosbaar of nevenoplosbaar zijn, dan worden hun, die zulks aantoonen, extra-punten toege kend. Een mooie gelegenheid ten minste in het be doelde geval om zijn punten-aantal te vergrooten of anderen in te halen. Eerste publicatie. PARTIJ No. 72. Gespeeld in 't 2e Poolsche tournooi te Lodz, April '27. Wit: Zwart: A. RUBINSTEIN M. CHWOJNIK (Potsdam). (Krakau). DAME-INDISCHE VERDEDIGING. 1. d2d4 Pg8fó 2. c2c4 e7eó 3. Pbl—c3 Lf8b4 4. Ddlc2 b7bó Meer gebruikelijk is hier c7c5; 5. dc5:, Pcó. 5. e2e4 Lb4Xc3f Dat was nog niet noodig. In aanmerking kwam Lc8 b7; 6. Ld3, Pcó. b2Xc3 d7—dó Beter Lb7. 7. f2—f4 Lc8b7 8. e4e5 Pfóe4 9. Pgl— f3 f7—f5 Pd7 moest geschieden. Na 10. Ld3, f5; 11. efó e.p. kon dan Pdfó: geschieden, wat tegenover de tekst voortzetting twee tempi meer zou geven en bovendien het Pe4 voorloopig in zijn goede stelling zou laten. Nu wordt Zwart verpletterd. 10. e5Xfó e.p. Pe4Xfó 11. Pf3g5 Dd8—e7 12. Lfl—d3 Pb8—d7 13. 0—0 0—0—0 14. Tfl— el eó—e5 Pf8 gaat niet, wegens 15. Peó:, Peó:; 16. Teó:, Deó:?; 17. Lf5. 15. Ld3—f5! Kc8—b8 16. Lela3! g7gó M... 17. d4Xe5 g6Xf5 18. e5Xdó De7Xelf De Dame kan niet uitwijken, omdat, na dc7:f, de Koning wegens Peófniet zou kunnen nemen. 19. TalXel c7Xdó 20. La3 X dóf Kb8—a8 21. Dc2Xf5 Opgegeven. OPLOSSING SCHERTSPROBLEEM No. 15. (SAMUEL LOYD). Stand der stukken: Wit: Kd4, Tg8, Lf4. Zwart: Kf5, Dh7, Lh2. 1Kf5—fó; 2. Tg8—a8, Kfó—g7; 3. Lf4—b8, Kg7h8; 4. Lb8e5 mat. Goede oplossing ontvangen van: J. v. GULIK, te Overveen. CORRESPONDENTIE. Het aantal deelnemers in den oplossingswedstrijd is tot veertien gestegen, zoodat er thans 7 prijzen worden uitgeloofd, t.w. 4 schaakwerkjes en 3 bronzen medailles (aangeboden door den heer H. W. v. Dort, Voorzit ter van de Bloemendaalsche Schaakclub). De lijst is nog niet definitief gesloten, aangezien de oplossing van het eerste wedstrijdprobleem (een twee-zet), ver schenen onder No. 186 in de rubriek van 13 October j.l., nog tot uiterlijk 21 November a.s. kan worden in gezonden. Ook verbeteringen kunnen eventueel nog worden aangenomen. AERDENHOUT. A H. v. d. L. Is de gezonden 2- zet door U gecomponeerd? Ontving gaarne volledige oplossing. BLOEMENDAAL. F. E. Wenscht U dien eind stand als slot eener partij of als probleem eventueel geplaatst te zien? Daar de Haarlemsche Manege in het Haarlemmerhout- park niet meer aan de eischen des tijds voldoet heeft de Vereeniging „De Haarlemsche Manege" plannen om n nieuwe manege te bouwen op een terrein in onze gemeente. Aerdenhout beschouwt men hiervoor als de geschikste plaats. Voordat men er toe overgaat om een stuk bouwterrein te koopen zal eerst moeten ge zorgd worden, dat de gelden voor den bouw bij elkaar komen. Benoodigd is 76000.—; er zullen aandeelen in coupures van 500.en 1000.uitgegeven worden. Aan houders van coupures wordt een reductie- recht gegeven van 5 en 10 pCt., voor het stallen van pensionpaarden, het nemen van rijlessen en het huren van paarden. Met den heer Ad. Klebe, den eigenaar der Manege in het Haarlemmerhoutpark zal een overeenkomst ge troffen worden voor de exploitatie der te bouwen manege. De Commissie die met de uitvoering der groote plannen belast is, bestaat uit de heeren: Mr. A. J. Enschedé, W. Dyserinck, J. Kok, L. Roelfsema. L. A. J. van Wezel, N. Roodenburg en S. J. A. de Vries. Donderdag 22 November heeft een feestavond plaats van het muziekensemble „Onderling Kunstgenot", diri gent de heer A. J. Grootegoed. De avond wordt ge opend met een feestconcert. Daarna een bal met verschillende attracties. Het belooft dus gezellig te worden. De feestavond wordt gehouden in Hotel Vreeburg en vangt te 8 uur aan. Plaatskaarten a 50 ets. verkrijg baar bij den dirigent A. J. Grootegoed, alhier. Op 17 Nov. a.s. zullen de heeren Miedema en Craa'n- dijk den dag herdenken, waarop zij vóór 25 jaar tot Directeuren der Haarlemsche Hypotheekbank werden benoemd. Er zal dien Zaterdagmiddag, tusschen 3 en 5 uur voor vrienden en relaties gelegenheid bestaan, beide jubilarissen aan hef kantoor der Bank te compli menteeren. De topecawegen, door de kinderen ook wel gummi wegen genoemd, zijn thans zeer gevaarlijk voor het verkeer. In dezen tijd van het jaar regent het bijna onophoudelijk. De bladeren die vallen vermengen zich met het gevallen regenwater en het wordt een echt glijboeltje. Autobestuurders rijden met nat weer op zulke wegen voorzichtig, zoodat er weinig ongelukken .gebeuren. Het zou echter geen luxe zijn, de glibber- wegen van tijd tot tijd eens schoon te maken. Hebben we niet een groote veegmachine? Waarom staat deze op stal terwijl ze thans zoo goed gebruikt kon worden? Men gebruikt hem alleen om weggesmolten sneeuw weg te vegen. Het is te hopen dat men thans de veeg machine eens zal gebruiken om de wegen (vooral de gummiwegen) eens danig onderhanden te nemen. Men schrijft ons: Wanneer zou er een begin gemaakt worden met den bouw van het nieuwe raadhuis? Er wordt over ge sproken, er wordt over geschreven, ja zelfs wordt er over gekibbeld. De een wil het in Aerdenhout hebben, de andere in Overveen. De een wil het aan den Bloe- mendaalscheweg hebben, de andere in de duinen bij de konijntjes. Het is een geharrewar van jewelste en men is er nog lang niet over uitgesproken. Het mooiste van alles is, dat men er een politieke kwestie van gaat maken. Als dat zoo doorgaat krijgen we nog eens een Bloemendaalsche oorlog of revolutie. Heeren weest toch verstandiger. De hoofdzaak is toch, dat we een nieuw Raadhuis krijgen (natuurlijk moet het in Over veen komen) maar op welke plaats het in Overveen komt, dat doet er immers niets toe. Ook het nieuwe Raadhuis zal gelijk het oude voor een ieder open staan. Op welke plaats het ook komt. Een politieke inrichting kan het nimmer worden. Waarom dan dat gekibbel? Hoe meer er gekibbeld wordt des te langer duurt het voordat we een nieuw Raadhuis krijgen. Het is toch zoo hoog noodig. Het oude Raadhuis, dat men ook weieens kippenhok noemt, raakt op. Stoepen gaan ver zakken en liggen scheef, zoodat als men de stoep af wil stappen, men op de steenen uitglijdt en in glijhou- ding naar beneden valt, waarbij men natuurlijk een zeker lichaamsdeel erg bezeert. Is het een journalist, die zooiets overkomt en moet deze den volgenden dag een raadszitting van eenige uren bijwonen, dan wordt het 'n pijnlijke geschiedenis voor den krantenschrijver. Voorts worden de vloeren zeer slecht en loopt men kans dat na niet te langen tijd een of ander hoog amb tenaar met zijn poot (van de stoel natuurlijk) door de vloer zakt. Er komen en zijn nog veel meer gebreken aan het kippenhok, b.v. onvoldoende ventilatie, ter wijl bij dag het daglicht niet in voldoende mate kan binnen-dringen. Dit alles bewijst dus, dat men zoo spoedig mogelijk beginnen moet met den bouw van een nieuw Raadhuis zoodat 't oude spoedig ontruimd kan worden. Het gekibbel, dat een zeer ouderwetsch dorp gewoonte is, moet een einde nemen. Laten we allen eendrachtig samenwerken tot het stichten van een nieuw Raadhuis. Vanwege de vrouwenclub der S. D. A. P., afd. Bloe mendaalSantpoort werd Zaterdagmiddag een pro- pagandatocht gehouden in onze Gemeente. Men had daartoe een vrachtauto gehuurd. Deze wagen was vol geladen met dames, die gedurende den tocht verschil lende strijdliederen zongen. Verder was de vracht wagen versierd met roode vlaggen terwijl er ver schillende borden met opschriften werden meegevoerd. Eenige dames op de fiets voor en achter den wagen rijdende, zorgden in de arbeiderswijken voor de ver spreiding van de Proletarische vrouw en andere strijd- lectuur. Op de trottoirs langs Mollaan en Saxenburgerweg is fijngemalen schelpengruis aangebracht. Daar de grond aldaar met regen zeer vochtig is, kan het aanbrengen van schelpengruis een goede verbetering genoemd worden. De overstortputten der rioleering aan den Duinwijck- weg zijn thans van ijzeren deksels voorzien, zoodat hiermede de laatste hand gelegd is aan de rioleerings- werken aldaar. De zaak van den heer Zuurbier, kruidenier, heeft een groote verandering ondergaan. Wie heeft niet het kleine dorpswinkeltje gekend, waarin men zich ter nauwernood kon bewegen. Met groote drukte stond men als haring in een ton. Doordat Bloemendaal meer inwoners kreeg en het steeds in het dorpswinkeltje drukker werd, zag de heer Zuurbier zich genoodzaakt zijn zaak grooter te maken. Wie thans bij den heer Z. een pondje suiker gaat halen, weet niet wat hij ziet. Het is een groote winkel geworden, waarin licht en lucht ruimschoots binnen kan komen. Vloer en toon banken (er zijn er drie) zijn van graniet. Aan de muren zijn glazenkasten aangebracht, waarin de waren liggen en tegen stof gevrijwaard zijn. Rechts bevindt zich een kantoortje waarin de administratie gevoerd wordt. Verder zijn aan den wand witte tegels aange bracht, terwijl de zoldering met blauwe vierkanten versierd is. Behoudens de twee groote étalages waarin de waren smaakvol zijn uitgestald is boven de deur een tuimelraam aangebracht, waarin de naam van den eigenaar staat. Boven de groote winkelramen bevinden zich gekleurde glaasjes in lood. Alles ziet er frisch en helder uit. Deze nieuwe zaak is wederom een aanwinst voor Bloemendaal. Melden we nog dat bij de opening (gisteren) vele bloemstukken de nieuwe zaak sierden. In onze huiskamer hebben we een lamp hangen. De meeste lampen zijn voorzien van een lampekap. Deze lampekap zorgt dat het licht, dat in gewone omstan digheden door de geheele kamer zou schijnen thans op de tafel gebracht wordt. Op de tafel heeft men ook het meeste licht noodig, zoowel om te breien als om te lezen. De gemeente heeft bij de vele proeven van straatverlichting ook bij verschillende lantaarns lampe- kappen aangebracht. Door die lampekappen (de lezer- begrijpe natuurlijk wel dat deze niet van stof, maar van metaal zijn) wordt de omgeving in het duister gezet alleen onder de kappen schijnt het licht op den grond. Deze wijze straatverlichting moeten we afkeuren. Ook de omgeving moet door een lantaarn verlicht zijn. We kunnen niet aannemen dat dit lampekappensysteem na het nemen der verlichtingsproeven toegepast worden. Door Bloemendaal's Bloei is een vergadering belegd. De vergadering zal plaats hebben op Woensdag 14 November a.s. in Café Van Ouds het Raadhuis te Overveen, des avonds 8 uur. Als spreker zal optreden de heer Ir. J. Gratama uit Amsterdam met als uit gangspunt den bouw van een nieuw Raadhuis. De heer Gratama zal een causerie houden over de uit breiding van Bloemendaal. De projectielantaarn zal dien avond .niet ontbreken. Het belooft een zeer in teressante avond te worden, waarbij een groote op komst wordt verwacht. In de Ger. kerk alhier wordt 21, 22 en 23 Nov. een fancyfair gehouden. Volgende week hierover meer. We herinneren nog eens aan de Roode-Kruis-Collecte die heden alhier zal plaats hebben. Een ieder geve een kleinigheid. HERVORMING DER HUWELIJKSWETGEVING. Door het Comité van Actie voor Hervorming onzer Huwelijkswetgeving is eene circulaire opgesteld, welke door of namens den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand aan aanstaanden echtgenooten kan worden uit gereikt ten einde hen op de wettelijke mogelijkheden van het huwelijksgoederenrecht te wijzen. In verschil lende gemeenten o.a. Hoorn en Den Haag hebben B. en W. reeds deze circulaire uitgereikt. De heeren Prof. Mr. P. A. J. Losecaat Vermeer en Mr. L. G. van Dam resp. voorzitter en secretaris der afdeeling Haarlem en Omstreken van bovengenoemd comité hebben zich thans tot B. en W. van Bloemen daal, Haarlem en Heemstede gewend met het verzoek eveneens medewerking te willen verleenen tot het uit reiken der circulaire. WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U bekend: ,dat het grootste orgel ter wereld thans gebouwd wordt voor de Kathedraal in Passau (Duitschl.)? dat dit orgel 5 toetsenborden zal hebben, alsmede 200 stoppen en 16000 pijpen? dat een vrouw te Amiens 20 jaar geleden geopereerd werd? ,dat, toen zij onlangs weer geopereerd werd, een schaar in haar lichaam werd aangetroffen, die daar 20 jaar geleden was achtergebleven? dat een Norfolksche boer een kalkoen fokte van 80 pond, die, na bereid te zijn, een maal voor 100 man opleverde? BEVALLEN: M. van Steenis—Snel, d.; Th. W. War merdamJansen, z. ONDERTROUWD: P. Crezee en A. Ch. W. P. Kof- fieberg; Th. J. Zomer en J. K. Vlasman. OVERLEDEN: A. E. Dijckmeester, 58 j. GEVESTIGD: J. Kuijper, Rustenburgherweg 15, Bloe mendaal; S. Peereboom, Iepenlaan 23, Bloemendaal; A. Bos, Dahlialaan 12, Aerdenhout; C. Hattink, Dahlia laan 24, Aerdenhout; R. L. Scholten, Clematislaan 22, Aerdenhout; C. Sellenraad, Z. Stationsweg 15, Bloe mendaal; W. F. van den Brink, Vogelenzangscheweg 346, Vogelenzang; J. Martijnse, Julianalaan 49, Over veen. ZONDAG 11 NOVEMBER 1928 BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. n.m. 5 uur Ds. J. C. van Dijk. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormidags 10 uur. De heer J. IJserinkhuijsen, Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur. Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, Ds. G. J. Waardenburg, Haarlem. Donderdag 15 Nov. des avonds 8 uur: De heer K. Koopman. Bijbellezing. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" Aerdenhout—Bentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Hoogleeraar, Santpoort. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Geen dienst. 's Avonds 7 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „De Godsdienst der menschheid", (Titus 2: 11).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 3