LACE Uitgave ryhetmidden EFFECTEN - COUPONS Crêpe Schoenen Ziet onze Etalage LSEfiBRUEK WlJD ALÖE M.NIEUW5 enADVERTENTIEBLAD VooR KENNEMECLAND en HAARLEM EXPL^nADMINT^DRUKKER V T. TIMMER, DE ÖENE5TETW ECL23, BLOEMEND! Vrede op Aarde Plaatselijk Nieuws DE DAHLIA BOEKHANDEL „LEGTURA" VBURG DE ÏNHOFF 5EIN WATT SI HET 'lompuddingen KERS Caviar HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING W. G. HOOGESTEIN BIEDTUJ/OORJ5E_FEESTDAGEN STEEDSBJVAT>^^2iGJ2liE£irS GEBODEN ilie verworstjes rorstjes rSPORTEN AN 8, TEL. 22299 >T EMENDAAL 'B KELEN I TELEF. 22003 BIJKANTOOR, BLOEMENDAAL, BLOEMENDAALSCHEWEG 147 worden bij ons Vakkundig gerepareerd L. FABER A Zn., KL. HOUTSTRAAT 10 Telefoon 12896 Opgericht 1898 VOOR RADIOTOESTELLEN Bloemendaalscheweg 123 - Telef. 22874 BLOEMENMAGAZIJN ZIE ONZE ETALAGE W. BEUNDER IjLEFOON 10)88 FIBER EEL 3ER BER j door •'STAD TOONEEL lsert) EN LACHEN :n in hun allernieuwste IRS En op het tooneel: NALE JONULEUZE test under li iding van stellingen 7 en uur. ug matii ée. ïg voor eiken leeftijd. TELEFOON 11337 on programma met 2 g strijden.Als lehoofn. aofdrollen BERNARD lüINE THOMAS. Boeiend verhaal )UNT met AMILTüN 14 JAAR. TËSSENHANDEL EFOON 13151 3RÏEN ANDKASTEN ELEFOON 22105 h over, dat al hun it deze niet pasten hoogste punt ge' die den zedelijken lischen der Louise- de Regeering ge- e adres te richten, adres als niet-ge» en onder het amb- j zelfs hun rechten in dit schandaal in in angstige span- hebben, dat waakt die iedere Staats wet gaat thans niet -Groeve, neen, het sch Nederland ge- 7ATERPAG 22 DEC. 1928 22e JAARGANG No. 51 tiFT1UI-<DEkEWDAAL5eiL—i Weekblad Abonnementsprijs 3.50 per jaar, 1.75 per halfjaar b(j vooruit- I Advertentiën: 18 cent per regel, bij contract belangrijke korting, betaling vóór 1 Jan. of 1 Juli. Nó dien datum verhooging van 0.15 I Kleintjes: Vraag- en Aanbod, Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, incassokosten. Voor Indië en het Buitenland met verhooging der porto. I van 1 tot 5 regels 60 cent, elke regel meer 12 cent uitsluitend bij Losse nummers 0.10. Abonnementen kunnen met elk nummer ingaan. vooruitbetaling. Boven, onder of naast den tekst dubbel tarief. (Nadruk verboden) Groot is het aantal menschen, dat vrede op aarde een waan noemt. Moeten wij hun gelijk geven? Behoort vrede tot die zaligheden, welke slechts in een gedroomd bovenaardsch bestaan mogelijk zijn? De ervaring, tot nog toe met de menschheid opgedaan, geeft niet veel hoop, dat vrede op aarde ooit werkelijkheid zal worden. Maar indien een dergelijke hoop ongegrond mocht blijken, zouden wij langer geen reden hebben om kerst mis te vieren. Het komt er slechts op aan, wat men onder vrede ver staat. Is vrede de afwezigheid van strijd, dan behoort hij inderdaad tot de dingen, welke in het aardsche be staan niet te verwezenlijken zijn. Want strijd is aan het leven onafscheidelijk verbonden. Een leven zonder strijd is niet denkbaar, maar ook niet begeerenswaard. Men kan den onvermijdelijken, noodwendigen strijd echter op verschillende wijzen voeren. En de Kerst gedachte, welke zich niet tegen het wezen van den strijd zelf verzet, veronderstelt de mogelijkheid, dat wij onzen strijd op een behoorlijke, menschwaardige manier uiten. Want strijd kan vernietigen, maar ook opbouwen: ontadelen maar ook veredelen. Naar een opbouwenden, veredelenden strijd verwijst het vrede op aarde. Stellen wij ons een oogenblik een leven voor zonder strijd. Alle kans op ontwikkeling zou in zulk een leven tot staan zijn gekomen; elk opvoedend bestanddeel zou er aan zijn ontnomen. In de natuur is het beëindi gen van den strijd stilstand en dood; bij de menschheid zal het niet anders zijn. Het zijn niet de nobelste persoonlijkheden, die hun leven besluiten met het getuigenis, dat ze nooit tegen iets of iemand strijd hebben gevoerd. Zelfs in het huisgezin, zelfs in het innerlijk van de persoonlijkheid bestaat er een vrede, welke is de vrede des doods. Toen een echtgenoot eens tegen een vriend verklaarde, dat hij met zijn vrouw nog nimmer verschil van meening gehad had, toonde de vriend zich tot zijn verbazing met deze verklaring allerminst ingenomen. „Daarmee kan ik je niet gelukwenschen", zei hij, „want gebrek aan meeningsverschil beteekent gewoonlijk gebrek aan belangstelling." Inderdaad is een dergelijke negatieve harmonie vaak een bedenkelijk teeken. Zoodra men elkander onver schillig geworden is. zal men het de moeite niet waard vinden, elkanders meening, gevoelen of gedrag te be strijden. Gemakshalve laat men elkander zijn gang gaan, ontwijkt alle botsing en geeft elkaar om der lieven vrede wil toe. Terecht zegt een Duitsch spreekwoord, dat menschen, die van elkaar houden, elkaar plagen. Dit plagen be hoeft niet opzettelijk te zijn en geen hatelijk karakter te dragen. Maar het is een zich verdiepen in elkaar, een poging elkander te leeren kennen en te leeren begrijpen. Het is een wederzijdsch afstemmen, een toe naderen en doordringen door de onverschillige opper vlakte heen tot het verborgen terrein van de ziel, waar de innerlijke gevoelens en overtuigingen bewaard worden. Het is een schatgraven, een ontginnen, een boren naar geheimzinnige rijkdommen, welke maar niet voor den eerste de beste bloot liggen, doch welker onthulling inspanning kost. Geen vreugde, geen geluk, geen liefde, welke niet in het zweet des aanschijns op hardnekkige weerstanden veroverd wil worden. Vreugde, geluk, liefde vergt strijd en zoo de wereld van deze strijd zou worden beroofd, zou zij oneindig verarmen. Zij zou verkillen, omdat zij het heilige vuur moest ontberen, dat als de zon leven op aarde wekt. Zoo zal er strijd blijven ook in het menschelijk hart, waarin twee zielen tezamen wonen, welke elkaar niet verdragen. De bestendige schommeling tusschen twee polen, de voortdurende onevenwichtigheid houdt ons wakker, voedt ons op en beschaafd ons. Zonder inwen- digen strijd zouden we indommelen als een grijsaard, die oud en der dagen zat afsterft; zouden we ver dorren als een plant, die men de wortels heeft afge sneden, waarmee zij de levenssappen aan den bodem onttrekt. De strijd der meeningen is noodzakelijk voor den voor uitgang. Uit de botsing tusschen de overtuigingen ont staat de waarheid, gelijk de vonk ontspringt aan de steenen, die tegen elkander worden gestooten. Wie de steenen ontziet, wie ze te zacht tegen elkaar v°egt, blijkt bevreesd voor de vonk. Hij wil de waar heid niet, die het met iedereen eens is. Strijd staalt de spieren op het sportveld; evenzeer als de geestelijke opvoeding zou de lichamelijke onmoge lijk zijn, zoo men zijn krachten niet in ridderlijken kamp aan elkander kon meten. En gelijk op het sportveld is ook in den wedijver der volken, om elkander In het hoogste en het beste den loef af te steken, een kracht werkzaam, welke men niet dan tot schade der mensch heid zou kunnen ontzenuwen. „Vrede op aarde!" is geen bede om den vrede des doods, maar behelst een getuigenis voor den strijd des levens. Ieder tijdperk kiest in den eeuwigen strijd zijn eigen wapenen en wij mogen niet afgeven op onze voor vaderen, voor wie, bij gebrek aan geestelijke ontwik keling, de kaakslag het eenige argument is geweest. Maar wij zijn geen wilden meer en het gebruik van mechanisch of lichamelijk geweld is als een rest uit een voorwereldlijke beschavingsperiode verouderd. Een pistoolschot heeft voor den redelijken mensch geen gezag. Als in een dorp twaalfhonderd verstandige menschen wonen en één idioot richt zijn pistool op de menigte, heeft die idioot de twaalfhonderd verstan- digen in zijne macht. Dit is wel het afdoend bewijs, dat in een geordende maatschappij het pistool niet meer thuis hoort. Hetgeen algemeen bij wet en politieverordening is ver boden, wanneer het den strijd tusschen particulieren be treft, meent men voorloopig nog te moeten bestendi gen in den strijd tusschen de staten. Doch het is tegen over de verouderde oorlogspraktijk, dat het Vrede op aarde steeds nadrukkelijker zijn stem doet hooren. Wij zijn geen wilden meer, ook niet in onze georganiseerde gemeenschap En wanneer dit jaar zijn loop naar de aloude gewoonte besluit met de bede om „Vrede op aarde!", herdenken wij erkentelijk hetgeen inzonderheid ook in ons vader land aan den strijd tegen oorlog en bewapening is ge daan. Op internationale congressen bleek, hoe de wil yan de volkeren naar ontwapening krachtiger wordt ,en zich doet gelden in alle geledingen, maar het sterkst bij de jeugd. En dit is verblijdend, want zoo vieren wij Kerstmis met hoop in het hart. Want de strijd tegen barbaarsch- heid werkt veredelender dan zoo men gemakshalve yrede neemt met het geweld. H. G. Cannegieter Voor onze gemeenteraadsleden en anderen die be langstellen in gewestelijke uitbreidingsplannen dee- len wij mede dat Jhr. M. J. I. de Jonge van Ellemeet op Zaterdag 5 Januari a.s. te 2 uur in de vergaderzaal van het gebouw Heystee, Heerengracht 545549 te Amsterdam, een lezing met lichtbeelden zal houden over „Een gewestelijk plan in uitvoering: het „Sied- lüngsverband Ruhrkohlenbezirk". Wij ontvingen deze mededeeling van den heer Mr. D. Hudig, directeur van het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedenbouw. Introductie is zeker toegestaan, anders geve men zich meteen op als lid van deze nuttige ver- eeniging. Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde. De afdeeling Bloemendaal-Velsen der K.N.M.v.T. én P, hield Dinsdag, 18 Dece. j.l. hare maandelijksche bijeenkomst die uitsluitend besteed werd aan het af doen van huishoudelijke aangelegen. Na voorlezing der notulen, die goedgekeurd werden, waren de ingekomen stukken aan de beurt. Vervol gens werd de Begrooting 1929 behandeld en goed gekeurd, die in totaal uitgaven en inkomsten 1720.- aanwees en sluitend gemaakt kon worden dank zij de gemeentelijke subsidie van 200.waarvoor het Gemeentebestuur gaarne dank wordt gebracht. Een commissie van verificatie der Rekening 1928 werd uit de aanwezigen gekozen met opdracht ver slag uit te brengen in de ledenvergadering van 20 Januari a.s. Dan werd het verslag van den afgvaardigde ter Al- gemeene vergadering van 24 October j.l. uitgebracht om vervolgens over te gaan tot verkiezing van leden OOK GEHEEL WISSELSTROOM BOSCHLAAN 43 BLOEMENDAAL in het Bestuur wegens periodiek aftreden. Van de niet- vaklieden werd de heer P. W. Waller, onze Penning meester, met algemeene stemmen herkozen en in de plaats van den aftredenden heer D. Kuiper werd ge kozen de heer K. A. Berkhout. Voor bestuursleden-vaklieden werden gekozen de heeren Y Mulder, die ter vergadering aanwezig, de benoeming aannam en R. van der Hul. Tevens werd als lid in de keuringscommissie wegens vertrek van den heer J. Spaargaren, gekozen de heer A. Jager. Voor dezen avond was een prijs uitgeloofd voor de mooiste inzending „Kerstartikelen"; er was maar één inzending van den heer Y. Mulder die daarvoor 8 punten en de prijs verwierf. Voor het puntenstelsel was verder ingezonden een groep witte Cyclamen van schitterende kwaliteit door den heer J. Ende, die daarvoor 9 punten kreeg. Dan een bosje asperges in gezonden door den heer A. Jager aan wien 9 punten werd toegekend. Vragenbus noch rondvraag brachten iets ter tafel, zoodat. niets meer aan de orde zijnde, de vergadering werd gesloten. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat we in een tijd van jubelea leefden. Er ging geen week voorbij of er was weer een 12].^ of 25 jarig feest te herden ken. We hadden in dien tijd geen drukinkt genoeg om dit alles te vermelden. Doch aan alles komt een einde, ook aan jubeleumraces; een herdenkingsfeest behoort weder tot het niet „alledaagsche". Als we het oude jaar achter ons hebben liggen en we schrij ven 2 Januari 1929, dan is deze datum voor een onzer plaatsgenooten een zeer bijzondere. Op dien dag zal het 25 jaar geleden zijn, dat Dr. H. L. van Beusekom, zich hier als arts kwam vestigen. Wat Dr. Van B. in dien 25 jaar gedaan heeft? We kunnen het niet alle maal vermelden. 25 jaar lang heeft hij hier leed van de lijdende menschheid in allerlei vorm, helpen ver zachten. Het was menigmaal voor hem een groote voldoening een ernstige zieke met de alle hem ten dienste staande middelen aan den dood te ontrukken. Cliché welwillend afgestaan door de O.H.C. Wat een zorgzame vader voor zijn kinderen is, is Dr. Van Beusekom voor zijn patiënten. Dag en nacht staat hij gereed om hulp te bieden waar dit noodig is. Hij is een man die weinig zegt maar des te meer doet. Buiten zijn drukke praktijk bekleed hij in tal van Ver- eenigingen verschillende functies, terwijl een viertal bestaande instellingen hier ter plaatse door hem mede zijn opgericht. Dr. Van B. is dus hier een man op de rechte plaats. Het is begrijpelijk dat hij op 2 Januari gehuldigd zal worden door vrienden en patiënten. Het spreekwoord: Wie goed doet, goed ontmoet, is hier van toepassing. Moge Dr. H. L. van Beusekom nog vele jaren in ons midden blijven en het hem nog lang gegeven zijn als geneesheer licht en vreugde te brengen bij zieken en zwakken. Verbindingsweg 12, Telef. 22338 I I Eenigen tijd geleden hebben B. en W. van Bloemen- daal bij advertentie gegadigden opgeroepen voor het exploiteeren van een autobusdienst van Duinlustpark (Santpoort) naar Vogelenzang. Eenige voorwaarden werden hieraan verbonden. De volgende autobus ondernemers hebben onder de bepaalde voorwaarden voor dezen autobusdienst ingeschreven. De Eerste Noordwijksche Autobusonderneming; de N. V. Autobusonderneming Stormvogels, IJmuiden, J. W. Merkelbach, A'dam, terwijl de N.Z.H.T. aan B. en W. verzocht heeft, de gestelde voorwaarden mon deling te mogen bespreken. Uit dit laatste blijkt, dat de Tramweg Maatschappij zelf steeds meer bussen wil gaan exploiteeren, een ver standig besluit, want de dagen der trams zijn uit den aard der zaak geteld. De gemeente gaat in de wijk Bloemendaal door met het storten van het allengs beroemd wordende hoog- ovenslakkenzand op de voepaden; ook het veel be- loopen zwarte pad, Aelbertsbergweg genaamd wordt er dezer dagen mee behandeld. Dit zal een groot ge rief zijn voor velen, daar dit pad niet tonrond en laag tusschen de bermen ligt en niet verlicht is. Dinsdag geraakte een jongetje, dat uit Paidna kwam loopen en niet voldoende oplette, op den Bloemen daalscheweg bijna onder een aldaar juist passeerende auto. Door tijdig te remmen wist de chauffeur een ongeluk te voorkomen. Het kind was door de auto op den grond geworpen, maar gelukkig niet onder den wagen gekomen. Hevig geschrokken kon het knaapje nadat het tot bedaren was gebracht, weder zijn weg vervolgen. Nadat het Bureau Wijsmuller een onderzoek naar eventueele verongelukten op het wrak der Salento had ingesteld en door duiker van Drummeien, die het onderzoek deed, niets gevonden, heeft men zich toch niet erg voldaan gevoeld. In deze week heeft men wederom een bezoek aan het wrak gebracht. Thans werden voor het onderzoek lange stokken met haken gebruikt. Na langen tijd gezocht te hebben voelde men iets dat op kleedingstukken geleek. Met groote moeite heeft men het voorwerp naar boven kunnen halen. Inderdaad was het een lijk. Het koude water had gezorgd dat het lijk nog niet tot ontbinding was overgegaan. Het stoffelijk overschot is naar IJmuiden getransporteerd, waar men de politie met het geval in kennis heeft gesteld. Onze plaatsgenoot, de heer J. A. Laan is op een bui tengewone vergadering van den Kamer van Koophan del en Fabrieken gehuldigd omdat hij 25 jaar daar van lid was. De heer Laan werd door verschillende leden hartelijk toegesproken waarbij hij eenige ge schenken in ontvangst had te nemen en wel een zilve ren wandbord, waarop de wapens der gemeenten, welke onder den Kamer van Koophandel ressorteeren en emblemen van Handel en Nijverheid waren aan gebracht en een fraaie reproductie van de gebouwen van Wessanen's Koninklijke Fabrieken te Wormer- veer, waarvan de heer Laan directeur is. Hij dankte met een kort woord voor de hartelijke bewijzen van sympathie. In het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort schijnt zich een vreeselijk drama te hebben afgespeeld. Het moet gebeurd zijn, dat een vrouwelijke patiënte, die steeds de vaten omwascht en zich vrijelijk door het gebouw kan bewegen, in een vlaag van waanzin een van haar medepatiënten op zoodanige wijze heeft toegetakeld, dat deze door de bekomen verwondingen is overleden. Over het geheele drama ligt een sluier. Het is een mysterieus geval waarover men zich ter plaatse niet uitlaat. Ook de politie wil geen inlichtin gen verstrekken. De zaak zou zeker in den grooten doofpot, waar al zooveel in is gegaan, gestopt wor den, als niet de heer Dr. M. de Hartogh, lid van de Prov. Staten van Noordholland de volgende vraag (schriftelijk) aan Ged. Staten gesteld had: Kunnen Ged.Staten naar aanleiding van het bericht in de dagbladen omtrent het drama in het ziekenhuis nabij Santpoort nadere inlichtingen verstrekken? Het antwoord op deze vraag wordt met belangstel ling toegemoet gezien. In een van onze vorige nummers hebben we geschre ven over een verpleegster, die eenige kinderen, die aan haar zorgen waren toevertrouwd op zoodanige wijze mishandeld heeft, dat zij veroordeeld werd tot 8 dagen gevangenisstraf. Zij is toen in Hooger Beroep gegaan. 18 December j.l. heeft de uitspraak van het Gerechtshof plaats gehad, die luidde 25.boete of 5 dagen hechtenis.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 1