EP m iikm a A m P a ah a w Schaakrubriek wi m Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Kerkagenda DEPOTHOUDER IS ZN. S3 a US a ROOMBOTER EN MELKPRODUCTEN ERS W - TEL. 13310 lerlijk schouwend die neiging heeft de resultaten van de zgn. neo-kan- :n dichterlijke be- chen. Zoo lezen he univers is the of life is also the gaze on the blue any-coloured fl0- iaces of innocent to the symphony mountain wind ty voice of lonely se the same Self, id the sea, in the rthm of poetry, is ings, many forms, in Bergson's uit- :m de meest pri- e is. dat de sympathie volgens hem het in verwachten we fheid (en wat is Isgeloof, dat ver- oedt en schraagt. J. V. •ratie. ize van den heer 8 te Haarlem, de :hting plaats van Oorlog-Federatie, van allerlei kleur opende de bij- n hetgeen in de an den kring was vredespropaganda mdsdag en voorts behoeve van den e op verzoek der Cinema Palace van de Jongeren- uis aan huis tien- escirculaire ver- t werden bespro- i bekenden duit- jin Januari in ons n Kring Haarlem 3 vermoedelijk in [skunst te arran- k ten getale van in Haarlem) ge- n te verspreiden oepen organisatie yereenigingen, die ning nemen, het- 10.000 is gedaan, het geweten van het besef bij te tegen het zuivere voortduring aan hebt gij gedaan als straks on- met grooter ont- reldoorlog mocht ankrijk per radio tdag. 1928, des avonds Dr de Nederland- vanuit Huizen in de Hollandsch- welke de eenige emeente J. Rijks- heer G. Apetz, eenige soli za' in Frankrijk ge' middel van de testantschen Hol- emme op den 2en jf op Huizen, eeds in ons land ornissen gepaard- lecht inschakelen litzenden van een aix is interessant, Radiovereeniging OPGERICHT 1828 Sport VOETBAL. De ingevallen vorst maakte de vorige week veel ter reinen onbespeelbaar, zoodat voor de tweede klas B. slechts één wedstrijd door kon gaan n.l. Haarlem H.V.C. De Haarlemsche roodbroeken namen op on dubbelzinnige wijze revanche op de Amersfoortsche dito, door hen met een 52 nederlaag naar de „Kei- stad'' terug te zenden. De gasten schijnen zich in deze ontmoeting niet bijzonder fair gedragen te hebben, en in het bijzonder hun „aanwinst" Kerstholt, moet onsympathiek gespeeld hebben. Wanneer zullen de spelers eindelijk eens leeren begrijpen, een over winning te waardeeren, en een eerlijk toegebrachte nederlaag te accepteeren zonder in buitensporigheden te vervallen? Voor Zondag luidt het programma: D.E.C.—H.V.C. V.V.A.Haarlem. B.F.C.Baarn. BloemendaalSpartaan. ZandvoortV elox. Het aftakelende H.V.C. zal niet in staat zijn, D.E.C. ernstig te verontrusten. Wij voorzien dus, dat de Amersfoorters een goed ingezet jaar met een nederlaag zullen besluiten. Trouwens, er staat voor D.E.C. te veel op het spel, dan dat zij zich een misstap kunnen veroorloven. Tegen Haarlem hebben de roodhemden weer eens bewezen een der sterkste elftallen te hebben, en er is dus geen enkele reden om aan 'n Amsterdamsche over winning te twijfelen. De eindstrijd V.V.A.-Haarlem lazen we, is uitge steld, zoodat een nadere beschouwing dezer ontmoe ting geen zin heeft. B.F.C. leed eerder reeds in Baarn een zware neder laag. 't Moet erkend worden, dat het jongste zusje in deze afdeeling uit ,,'t Gooische Haagje" zich kranig houden, en de voorspellingen van zwakte danig be schaamd hebben. De Baarnsche jongens staan er dan ook best voor. Zij hebben zich ontpopt als echte „figh ters", en behaalden tot nu toe zeer eervolle resultaten. Echter, B.F.C. zit leelijk in de klem, en de laatste overwinning op Velox kan hen wel eens tot groote daden inspireeren, waarom het lang niet uitgesloten is, dat Baarn in het Bussumsche Sportpark een veer laat. - - Bloemendaal ontvangt no. 1 der afdeeling: de Spar taan. In Amsterdam verloor Bloemendaal op 't nip pertje met 32, na langen tijd geleid te hebben, in een keurig gespeelden wedstrijd. Spartaan heeft zich een goeden naam in onze afdeeling veroverd, door cor rect spel. Wij zien derhalve een aardige „treffen" tegemoet. Speelt Bloemendaal als tegen Zandvoort, dan kan Spartaan wel eens een zwaren pijp aan den Brede- rodeweg te rooken krijgen; in dat geval is het niet onmogelijk, dat de Amsterdammers eindelijk weer eens struikelen. En Bloemendaal, dat lang nog niet veilig is, kan de puntjes best gebruiken. Qua techniek behoeft het witte elftal voor geen enkel ander uit zijn afdeeling onder te doen. Het ligt er nu maar aan, of de spelers met een wil om te winnen bezield zijn. Is dit zoo, dan komt het zaak voor elkaar! En ten slotte ZandvoortVelox. Wij herinneren ons den wedstrijd in Utrecht, die zoo'n onaangenaam ver loop en zelfs de schorsing van een der Veloxspelers ten gevolge had. Met kunst en vliegwerk bleven de Domstedelingen toen over Zandvoort de baas. Maar de bordjes zullen nu wel verhangen zijn, en zonder eenige restrictie voorspellen we, dat beide punten in de badplaats blijven. Wij herhalen nog eens, wat we reeds eerder schreven: Zandvoort beschikt nog steeds over een team, dat tot alles in staat is, en was het in 't begin van het seizoen niet zoo ongelukkig ge weest, dan had het zeker een hartig woordje in den strijd om de bezetting der eereplaats meege sproken. De lagere elftallen speelden als volgt: Haarlem 3Bloemendaal 2 12 H.F.C. 6Bloemendaal 3 62 Bloemendaal 4T.H.B. 2 31 Bloemendaal 5Damiate 3 06 Adspiranten: R.C.H. aBloemendaal a 30 Zondag speelt: Bloemendaal 2E.D.O. 3 10 uur. D.O.A. 2Bloemendaal 5 10 uur. Adspiranten Zaterdag Bloemendaal aV.V.IJ. 2Yi uur E.D.O. bBloemendaal b 2J^ uur. De elftallen zijn als volgt aangeschreven: le Elftal: J. Beijk J. A. Sunter J. IJfs J. Cassee H. Beijk P. J. Parson G. Kopjes Niemann Fr. Bakker Ph. Immer H. Eysten Ph. Immer res. H. J. de Jong 2e Elftal: H. J. Lever H. P. Spoor M. Jansen J. Parson L. v. d. Meij J. J. Wijnberg Ad. Cassee H. v. Beem N. N. J. de Graaf H. v. d. Veer res. H. Donkervoort 5e elftal: I. Kempe P. Wester W. Drost J. Bode J. M. Akersloot G. Wille H. Aartsen P. Wille M. Best D. Kuiper P. Lakeman res. Ant. de Roos Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal PROBLEEM No. 193 Dr. A. SIMAYMOLNAR (Boedapest). m pt m HP i w, i pm wÊk. mm i pp Hf 11 mp' i m ÉH ÜP pa Mat in twee zetten Stand der stukken: Wit: Kal, Dh6, Tb5, Ld8, Lhl, Pf5, Pf8, a4, f6, h7. Zwart: Kc6, Dd5, Ta6, Lh8, a2, b6, b7, c5. le prijs „Chemnitzer Tageblatt" (1925/26). SCHERTSPROBLEEM No. 16** E. H. E. v. WOELDEREN. (1840—1903) §HP lil pp Wit doet zijn laatsten zet over en geeft daarna mat in één zet. Stand der stukken: Wit: Kh8, Dg5, Lc8, Ph4, f5. Zwart: Kf7, Te8, Lf8. Een kerstnootje om te kraken! OPLOSSING PROBLEEM No. 189. (P. MARS). Stand der stukken: Wit: Kb3, Df6, Tg5, Lg4, Pb8, Pe2, a5, b4, c2. Zwart: Kb5, Td5, Ld4, Le8, Pc3, Pf2, d6, d7, e5. 1Df6f3, enz. GOEDE OPLOSSING ontvangen van: A. H. v. d. Lint, te Aerdenhout; H. J. S. Beck, W. Hogenbirk en H, de Ruiter, allen te Bloemendaal; Voorts J. Lankamp. P. Barend, J. J. H. Bauer, C. v. Dort, H. W. v. Dort en Joh. v. Teunenbroek, allen te Haarlem; G. Strijker, te Santpoort; J. v. Gulik, te Overveen; (allen 2 punten, benevens den componist P. Mars). In totaal zijn thans de volgende punten behaald: H. J. S. Beek 14 H. de Ruiter 14 P. Barend 14 j. J. H. Bauer 14 H. W. van Dort 14 Joh. van Teunenbroek 14 J, van Gulik 14 P. Mars 14 G. Strijker 14 J. Lankamp' 14 A. H. v. d. Lint 11 W. Hogenbirk 11 C. v. Dort 11 F. Erlings 6 P. Oosterhof 5 CORRESPONDENTIE OVERVEEN, J. v. G. 1. Df2 faalt na 1 Tc5; op 2. Pd4 f volgt 2ed4 Op Dinsdag 18 December j.l. heeft in de groote zaal van Hotel Vreeburg een propaganda-kunstavond plaats gehpd, georganiseerd door den Ned. Blinden bond. Het bekende muziekensemble Onderling Kunst genot, dir. de heer J. A. Grootegoed Jr., gaf voor dezen avond zijn welwillende medewerking. Zooals het bij zulke gelegenheden de gewoonte is, waren de Bloe mendalers niet in groote getale opgekomen. Dit was zeer te betreuren daar er dien avond veel goeds te hooren was. Een Bloemendaler gaat nu eenmaal niet naar iets toe, waarvan hij niet weet, waar het is. Van daar dat we hier ook nimmer bioscoopvoorstellingen of iets dergelijks hebben. Het Bloemendaalsche pu bliek gaat liever naar Haarlem. De propaganda-avond werd geopend door den heer Joh. v. d. Berg .propagandist van den Blindenbond. Na een hartelijk welkomstwoord deelde hij als volgt mede, hoe deze propaganda-avond tot stand was ge komen. Wij wilden, zooals wij reeds in vele plaatsen van ons land gedaan hebben, ook in Bloemendaal een propaganda-avond organiseeren. Daartoe hadden wij noodig een muziekvereeniging om den avond met mu ziek op te vroolijken. Nu had ik gehoord, zoo ging spreker voort, dat er in Bloemendaal een Muziek ensemble bestond als dirigent hiervan noemde men mij een zekere A. J. Grootegoed. Toen ik met den heer Grootegoed ging praten over dezen avond, was hij direct bereid om zijn welwillende medewerking te verleenen. Zelfs nam de heer Grootegoed op zich om kaarten voor dezen avond te verkoopen. Ik stelde dit op hoogen prijs en breng hem van deze plaats daar voor mijn hartelijken dank. Over de kaartenverkoop ben ik zeer tevreden. Jammer dat niet alle koopers hier aanwezig zijn. Op dezen propagandakunstavond zult U hooren pianospel van den heer Veenschreuder, zang niet van Mej. Beijer, zooals aanvankelijk op het pro gramma staat, maar van Mevr. SternFrank, die eenigen tijd geleden een muziekschool te Haarlem ge opend heeft. Door ongesteldheid van Mej. Beijer, was Mevr. S. Frank zoo vriendelijk zich beschikbaar te stellen. Verder spreek ik over het doel en streven van den Ned. Blindenbond, terwijl het overige gedeelte van den avond gevuld zal worden met muziek van 't ensemble Onderl. Kunstgenot. Ik maak U opmerk zaam dat hier hedenavond 3 heeren aanwezig zijn van de Haarlemsche Gemeentelijke Werkinrichting voor blinden. Deze inrichting is er nog niet lang en is ge sticht in hoofdzaak door toedoen van den Ned. Blin denbond. Dames en heeren, hiermede verklaar ik den avond als geopend en ik hoop dat U veel zult genieten van hetgeen U te hooren zult krijgen. (Merken we even op dat spreker, pianist en zangeres allen blind waren.) Als tweede nummer van het programma stond vermeld Muziek door de Muziekvereeniging Kunstgenot. Het orkestje onder leiding van den heer A. J. Grootegoed speelde op verdienstelijke wijze een marsch getiteld Heinzelmannches Wachtparade. Deze marsch werd flink gespeeld. Er zat spirit in. Aan het einde hadden de muzikanten dan ook een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. Vervolgens kwam de blinde pianist de heer Veenschreuder aan de beurt, die op voortreffelijke wijze een sonate van Beethoven speelde. Doodstil was het in de zaal. Een ieder was betooverd door het schoone spel van een man die niet zien kon maar ons door zijn pianospel vertelde, dat hij in de muziek zijn geluk gevonden had. Ook hij werd luide toegejuicht. Mevr. SternFrank zong eenige liederen van Cath. van Rennes. Mevr. S. Frank beschikt over een heldere klankvolle stem. Zuiver en fijn gemoduleerd. Na afloop werd haar dan ook een ware ovatie gebracht. Hierop nam de heer Joh. v. d. Berg wederom het woord. De heer v. d. Berg is een geboren redenaar. Hij behartigd de belangen van 4000 blinden. Hoe gaarne wij ook zijn geheele rede zouden willen plaat sen, wij moeten door gebrek aan ruimte hiervan af zien. De blinden worden volgens hem in ons land be schouwd als een vijfde rad aan den wagen. Zij zijn niet in tel. Zij heeten stakkers, die niets kunnen doen. Uit medelijden worden zij ondersteund door particu lieren. De heer v. d. B. toonde aan hoe verkeerd het was deze menschen als stakkers te beschouwen, ter wijl zij in verrichten van handarbeid en op velerlei ander gebied niet onder doen voor gewone menschen. Spreker noemde zaken op waarin blinden als marco nist, telefonist, radiomonteur en zelfs als fietsenmaker werkzaam zijn. Thans zijn echter de meeste blinden nog gedoemd om den eenen dag uit, den anderen in, stoelen te matten en bezems te vlechten. Met dit geestdoodend, eentonig werk gaat ieder mensch gees telijk en moreel te gronde. Dit is ook met de blinden, die toch o zoo nuttig werk konden verrichten in de maatschappij, het geval. Wat er dan gedaan moet worden? Er moet van regeeringswege gemeenschaps- zorg voor blinden komen. De leerplichtwet voor het blinde kind moet als wet aangenomen worden. Lang geleden zijn er naar de Tweede Kamer rapporten ge zonden met dergelijke verzoeken. Men heeft ze opge borgen in archieven of ze zijn zoekgeraakt, men heeft er althans nimmer meer iets van gehoord. Er is geen arbeid voor deze blinden, zegt de regeering. Tegen werping is nauwelijks noodig. We kijken alleen maar naar Duitschland, waar blinden volop werk hebben, dank zij de regeering, die het blindenvraagstuk heeft weten op te lossen; of naar Ford, de automobielkoning, die blinden in dienst heeft. Deze heeft gezegd, dat er meer arbeid is, die door blinden verricht kan worden dan menigeen wel zou durven denken. Nu begrijpt ge zeker wel onzen strijd, die ten doel heeft de blinden een rechtspositie te geven in de maatschappij. Hierna werd den aanwezigen verzocht den Bond zoo veel mogelijk te steunen. De rede werd aandachtig door het publiek gevolgd en men besefte (voor hoe lang?) de onrechtvaardige behandeling van onzen blinden medemenschen. Nadat er gepauseerd was speelde de blinde pianist een Nocturne en een Wals van Chopin. Ook dit maal werd zijn spel met luid applaus beloond. Mevr. S. Frank zong nog eenige liederen wederom aan den piano begeleid door den heer Veenschreuder. Het succes was nog grooter dan vóór de pauze; de zangeres liet zich dan ook niet on betuigd en gaf een toegiftje. Tot slot speelde Onderling Kunstgenot Lotusbloemen en als finale de in het begin gespeelde wachtparade. Het kan gezegd worden, dat deze avond goed ge slaagd is. De blinde solisten hebben ons werkelijk iets goeds laten hooren en blijk gegeven van hun kunst. Ook aan Onderling Kunstgenot, onder de kranige leiding van A. J. Grootegoed komt een woord van lof toe. Dit ensemble dat bestaat uit jonge krachten en nog niet lang geleden is opgericht kan na veel oefe nen, het nog ver brengen. Dinsdagavond brak alhier het lemoen van een wagen met brandstoffen. Tot des avonds laat is men bezig geweest om den wagen zoover te herstellen, dat het paard de zwaar beladen kar naar de opslagplaats der betrokken brandstoffenhandelaar kon trekken. Te Overveen wordt de kapitale villa, vroeger langen tij9 door mevr. de wed. Huysser bewoond, gesloopt. Woningnood en geldnood speelt blijkbaar geen rol meer; het is te hopen dat op dit punt met z'n fraaie uitzicht nu iets moois zal verrijzen. In de Woensdag gehouden algemeene vergadering van Bloembollen cultuur werden voorzitter en penning meester de heeren J. W. Bijvoet en W. A. Reinierse herbenoemd, in plaats van den heer J. C. Roozen, die niet herkiesbaar was, werd de heer T. Roozen van der Weiden benoemd. In Januari a.s. zal ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der afdeeling een feestavond worden ge houden. Onze plaatsgenoote, Mej. Truus Kohier, gediplomeerd dameskapster, zal eerstdaags alhier een dameskap salon openen. Wij komen nader hierop terug. (bij voorkeur flinken melksluiter) om tegen hooge provisie fijnste Roomboter en gesteriliseerde Melkproducten te ver koopen van groote roomboterfabriek. Brieven A. Z. RICARDO's Adv.-Bureau, AMSTERDAM MEN KAN VAN TUBERCULOSE genezen, maar het vergt tijd en geduld. Hoe eerder Gij Uw huisdokter raadpleegt, hoe grooter kans op herstel Gij hebt. Kleine wonden genezen vlugger en beter dan groote. Droge hoest, gebrek aan eetlust, spoedige vermoeid heid, vermagering kunnen bedenkelijke verschijnselen zijn. Degelijk onderzoek door en voorlichting van een geneeskundige is dan noodig. Richt U in geen geval tot een kwakzalver. Buen Humor, Madrid Ik heb een brief gekregen van mijn aanstaanden man O ja? Enne Hoe heet hij ook weer? Ik weet het op 't oogenbiik waarlijk niet; hij heeft er zijn naam niet onder gezet. BEVALLEN: M. Ch. A. BakkerBakkenist, z.; P. G. D. Wolbeekvan der Horst, d. GETROUWD: J. L. J. B. Baron Sweerts de Landas en C. E. Goedkoop. J. M. Romeijn en M. H. Meijer. R. A. D. Loven en F. van der Meulen. OVERLEDEN: N. C. Schuit, 90 j., overl. te H'lem; A. Zwart, 73 j.; C. Huurman, 78 j. GEVESTIGD: J. Nijhof, Bloemendaalscheweg 185, Overveen; N. v. d. Mark, Duinlustweg 16, Overveen; C. Heekelaar, Hartenlustlaan 28, Bloemendaal; Mej. A. S. M. Gewecke, Anjelierenlaan 19, Aerdenhout; Mevr, J. G. Grootes, Rijnegomlaan 55, Aerdenhout; F. E. Spiering, Bloemendaalscheweg 253, Overveen. ZONDAG 23 DECEMBER 1928. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Dr. M. J. A. de Vrijer van Amsterdam, 's Avonds 6l/2 uur Kerstfeestviering met de kin deren der Zondagschool. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormidags 10 uur. Gecomb. dienst in de Ned. Herv. Kerk. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, De heer K. Koopman. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" AerdenhoutBentveld. n.m. 4 uur: Kerstfeest uitsluitend voor kinderen (612 jaar) van leden. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Liefde en Vertroosting" (Jes. 6b 13). 25 en 26 DECEMBER 1928. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, Eerste Kerstdag v.m, 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. Collecte voor Kinderzorg. Tweede Kerstdag v.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND. Eerste Kerstdag v.m. 10.30 uur: Prof. R. Casimir, Den Haag. Onderwerp: De wacht bij de Kribbe. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE. Eerste Kerstdag v.m. 10 uur: Dr. J. v. d. Spek, Heemstede. Collecte voor Kinderzorg. Tweede Kerstdag v.m. 10 uur: s Avonds 6J^ uur Kerstfeestviering met de kin deren der Zondagschool. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING AerdenhoutBentveld. Tweede Kerstdag v.m. 10.30 uur: Dr. W. A. F. Korff, Ned. Herv. Pred., Heemstede SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE. Eerste Kerstdag v.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Uitgesteld Martelaarschap" (Mt. 1:23 en 2:18). Collecte noodlijdende kerken en personen. Tweede Kerstdag: 's Avonds 5 uur Kerstboomviering.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 3