AND I Sport Schaakrubriek Humor en Satyre Burgerlijke Stand Kerkagenda RGIS ZN. Waterleiding en grondhonger Het feest voor de provincie te BloemendaaL IVEGERS ARLEM TEL. 13310 iaas< rimers opbellen: lonnummer 10960 tonnummer 26103 >onnummer 26017 lonnummer 28129 am» 3 man n nog eens verlost wor- zijn stalen ros er over- :n binnen korten tijd van riost worden, daar we 'n [en denkt er zelfs over a te bewerken. .ees Pruis, de bekende le Hilversumsche zender t lied was daarbij, waar- isterend Nederland werd dat wil ik, dat is toch Moeder Natuur heeft er en na lang wikken en ruis en zijn zangers hun Terwijl het ijzig koud is Zelfs de Zuiderzee is n de schaatsenrijders die hun geliefdkoosde sport [sbaan is vanaf Maandag bezoek verheugen. Voor- was het er druk. Woens- wedstrijden voor kinde- veel belangstelling be- ockeywedstrijden plaats, j jarig bestaan der Haar- >rt een groot avond- en lebben. Een groot vuur- :en. Het belooft dus wat de themometer nu maar baan is het treurig ge- Karmelweg is een klein oor Hotel Duin en Daal. echt. De baan is dan ook t nog een beetje vriezen, worden om het overige dbaar te maken en dan worden. Zou er zoolang de Bloemendaalsche Ijs man Saxenburg wordt be- abbeld, daar de kom het bruikt wordt. Het meer- Oonderdag nog niet be- p zoodat de kans bestaat, geen aftrek zal hebben, uwerskolkje, daar wordt oefend. tegenstaande de weinige toch nog van de slede- ging; maar hiermee was :n zoo nu en dan prachtig >p de takken der boomen s zoo naakt en kaal, door kunstproduct herschapen kje zich scherp afteekent k des avonds is het een kkenmassa tegen de pik- isteken. .U.L.O. school alhier van tg, toen het sterk dooide, ïdaan zou zijn, gaf hij de i zeer glad was, heeft men oid. Ook Dinsdag waren lij om onze wegen tijdens één dag geduurd) schoon of aan Weg en Werken P. W. Waller, geniet de Dning van België te zi)n )rde van de Kroon, zulks stelijk werk als penning' or de Olympische spelen- tiding, waarmede ook wll en man van harte geluk' RDIGHEDEN. zijn gidsen op den Mont men gevonden werden aan sons-gletscher? VOETBAL. in de tweede helft der vorige week deed de Winter- vost zijn intrede, en deed dit met vorst en sneeuw, zoodat Zondag van voetballen zoo goed als niets kwam. Een enkele wedstrijd kon slechts ge speeld worden, en daarbij vielen nog zeer verrassende uitslagen, waarvan twee ons welbekende elftallen de dupe werden. Zoo bekerde Alcmaria thuis tegen de derde klasser O.D.E., en verloor met 21! Nog gek ker deed A.F.C., dat zich door een totaal onbekend clubje uit den Amsterd. Voetbalbond geslagen zag!! Als zoo langzamerhand het programma op zijn eind gaat loopen en nóch de kampioen, nóch de hekkenslui ter definitief is aangewezen, zijn alle te spelen wed- I strijden belangrijk. Zoo is 't ook met 't menu voor a.s. Zondag: De SpartaanB.F.C. BaarnV.V.A. ZandvoortD.E.C. BloemendaalHaarlem. Hoewel we dit overzicht op Woensdag schrijven, en het buiten sterk wintert, zoodat we aannemen dat er 10% kans is voor het afwerken van het programma, zullen we ons aan 'n nadere beschouwing wagen, om dat een Hollandsche winter tegenwoordig van o zoo korten duur kan zijn. Spartaan ontvangt B. F. C. De Amsterdamsche rood- broeken maakte in de laatste weken malle sprongen. Voor dien tijd zouden we geen oogenblik twijfelen over het resultaat eener ontmoeting tegen B.F.C. Nu den ken we er anders over, en durven niet zonder meer ten overwinning voor „de Spartaan" te voorspellen. We houden het maar op een gelijk spel. V.V.A. moet in Baarn de club van dien naam be strijden. Dit wordt voor de ontvangende vereeniging lang geen walk-over". V.V.A. zit danig in 't nauw, en een kat die in 't nauw zitTrouwens, V.V.A. heeft reeds eerder bewezen een formidabelen eind spurt te kunnen maken, waarom het ons niets ver wonderen zou, indien Baarn de beide punten af moest staan. Weinig gerust zijn we voor D.E.C. 't Is met Zand voort op 't oogenblik kwaad kersen eten, en we moe ten langen tijd terug gaan om de laatste nederlaag der strandmenschen te vinden! Bovendien speelde Zandvoort in Amsterdam tegen de geduchte rood- hemden gelijk, en de rivaliteit, welke er tusschen beide ploegen heerscht, gevoegd bij de „fighting-spirit" der Zandvoorters, doet ons 't ergste voor de bezoekers vreezen. Wordt onze voorspelling bewaarheid, en ver hezen Spartaan en D.E.C. dus een of twee punten, dan staat in eens Haarlem weer in 't brandpunt dér belangstelling alsHaarlem aan den Brederode- weg van Bloemendaal wint. En dit vinden we al een moeilijke opgave voor de ex- eersteklasser. Primo is 't een semi-plaatselijke ont moeting, en secundo heeft Haarlem het Bloemendaal- terrein nog nooit als overwinnaar verlaten. Daarbij is 't Bloemendaal-team na de laatste wed strijden als het ware herboren: de zeer versterkte ver dediging zag zich in deze wedstrijden slechts vijf maal gepasseerd, terwijl de voorhoede elf maal de doel man der tegenpartij passeerde. Voor Haarlem zijn deze cijfers (de laatste drie wedstrijden) 1410. Is dus de aanvalslinie der Haarlemmers iets beter, de verdediging daarentegen is uitgesproken zwakker, en deze omstandigheid zou wel eens van groote betee- kenis kunnen zijn. Over de twee jaar, dat de elftallen elkaar ontmoeten luidt de balans: Haarlem Bloemendaal 8—8 8—8 dus in 't voordeel der Schoterwegbewoners. Wij ge- looven, dat dit voordeel Zondagmiddag omgezet zal worden in nadeel. Hoe het zij, wij hopen op een eerlijke, zij 't ook een forsche kamp, waarin 't sterkste elftal zal zegevieren. Een dringend beroep doen wij op het publiek: gedraag U rustig en fair. Bemoeit U niet met de leiding of met de grensrechters. Werkt allen mee tot een sportief verloop. Er zai voorverkoop zijn. Voor de adressen en prijzen verwijzen we naar de op ruime schaal verspreidde raambiljetten. Het H.V.B. bestuur nam een wijs besluit, en lastte Zaterdagmiddag alle vastgestelde wedstrijden af. De lagere efltallen spelen als volgt: V.V.H.Bloemendaal 2 Damiate 3Bloemendaal 5 junioren: BloemendaalZeemeeuwen Adspiranten Zaterdag V.V.IJ.Bloemendaal a 10 uur 10 uur 10 uur 2]/2 uur De elftallen zijn als volgt aangeschreven: le Elftal: J. Beijk J. A. Sunter J. IJfs Cassee H. Beijk P. J. Pason G. Kopjes Niemann Fr. Bakker Ph. Immer H. Eysten M. Strik res.: L. v. d. Meij H. J. Lever 2e Elftal: H. J. Lever H. P. Spoor M. Jansen J. Parson L. v. d. Meij A. Donkervoort Ad. Cassee J. de Graaf N. N. J. Wijnberg H. v. d. Veer res. J. C. v. Beem 5e elftal: J, Kempe P. Wester W. Drost J. Bode J. M. Akersloot G. Wille H. Aartsen M. Best J. J. Hollenberg L. J. Snoeks D. Kuiper Junioren: W. Huisman J. Hofland M. Drost G. v. Dissevelt Adr. Bakker D. Ruiter P- Lakeman P. Wille Ant. de Roos J. Paap J. Middelink res. G. Hollenberg Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredscteur, De Genesterweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 196* A. ELLERMAN (Buenos Aires). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kh6, Df6, Tf5, Le8, Pb6, Pf7, a3, c4, d5. Zwart: Kc5, Da6, Tb7, La4, Pa7, c7. Elet laatste probleem voor den wedstrijd, die 3 maanden heeft geduurd. MATCH EUWE—BOGOLJUBOW. De laatste twee partijen zijn met remise geëindigd, waardoor Bogoljubow met 5J^:4J^ de match heeft gewonnen. Het zelfde resultaat bereikte Dr. Euwe ook in April 1928 tegen den grootmeester. Ok diens match tegen Dr. Aljechin had hetzelfde beloop, n.l. Dr. E. 4J/2, Dr. A. 5J/2 (Dec. 1926). Hoewel honderden schaakspelers in den lande in stilte hadden gehoopt trouwens Dr. Euwe was ook zeer hoopvol gestemd dat ditmaal onze grootmeester de overwinning zou behalen, zal toch niemand ontkennen, dat de prestatie van onzen AMATEUR-wereldkampioen buitenge woon is geweest. Zeven partijen remise, één gewonnen en slechts twee verloren. OPLOSSING PROBLEEM No. 191. (A. H. VAN DE LINT). Stand der stukken: Wit: Kg7, Db3, Tf6, Lb6, Le4, Pg5, h2. Zwart: Ke5, Lal, Ld3, Pf8, Ph4, c6, d6. 1Lb6f2, enz. GOEDE OPLOSSING ontvangen van: J. Lankamp, te Bloemendaral. P. Barend, J. J. H. Bauer, C. v. Dort, H. W. v. Dort en Joh. v. Teunenbroek, allen te Haarlem; J .v. Gulik, te Overveen; P. Mars, te Santpoort. Allen zijn 2 punten toegekend, benevens den compo nist A. H. v. d. Lint. De volgende punten zijn in totaal behaald: J. Lankamp 24 P. Barend 24 J. J. H. Bauer 24 H. W. v. Dort 24 Joh. v. Teunenbroek 24 J. v. Gulik 24 P. Mars 24 G. Strijker 22 H. J. S. Beek 22 H. de Ruiter 22 C. v. Dort 21 A. H. v. d. Lint 18 W. Hogenbirk 14 F. Erlings 6 P. Oosterhof 5 CORRESPONDENTIE. Bloemendaal, H. J. S. B. 1. Le3 faalt na 1 Lc4. Haarlem, H. de R. Als voren. Santpoort, G. S. 1. Db4 faalt na 1c5. Wij lazen dezer dagen in „De Telegraaf" het volgende aangaande de Amsterdamsche Waterleiding. Een en ander is voor onze gemeente, indirect zeer belangrijk. Eenigszins ingewijden weten dit. „Naar wij vernemen zijn bij de gemeente-waterleiding de groote plannen tot uitbreiding van de watervoor ziening in een vergevorderd stadium. De kans bestaat namelijk, dat de belasting van de prise d'eau van de duinwaterleiding voor de komende jaren te zwaar zou kunnen blijken, zoodat niet volledig aan de vraag zou kunnen worden voldaan. De totstandkoming van de nieuwe waterleiding zal zooveel bespoedigd moeten worden. Al kan thans nog niet een definitief voorstel, omtrent de keuze van de prise d'eau gedaan worden, wel is reeds mogelijk nader te bepalen, dat de herkomst van het water zal zijn gelegen in de omgeving van Ame rongen, hetzij, dat water ontleend wordt aan den Rijn, dan wel aan het oeverland langs den Rijn. Zal de raad principieel besluiten tot een waterleiding met prise d'eau nabij Amerongen, dan zal het noodige kunnen worden verricht om het tijdroovende werk van de verbinding met Amsterdam verder voor te berei den en tot uitvoering te brengen. Wal de verschillende mogelijkheden Voor de nieuwe watervoorziening betreft, deze zijn de volgende: Rijnwaterleiding met prise d'eau nabij Amerongen (hetzij oeverland). Lekwaterleiding met prise d'eau nabij Schoonhoven met de bijzondere bedoeling het water te brengen in het duinterrein (irrigatieplan). Bronwaterleiding met prise d'eau op de Veluwe, óf in de Geldersche Vallei, óf in den Hilversumschen en Zeister heuvelrug, óf nabij Vreeswijk, óf bij Jaarveld. Als primaire eischen voor een nieuwe prise d'eau zijn te beschouwen: lo. De waterhoeveelheid, die kan worden verkregen, moet met voldoende zekerheid als voldoende groot kunnen worden aangemerkt en moet gemakkelijk win baar zijn. 2o. Omtrent de hoedanigheid van het water in che- mischen en bacteriologischen zin mag ook in de verre toekomst geen onzekerheid bestaan. Eventueele reini ging mag geen overwegende bezwaren ontmoeten. 3o. De inbezitneming van een terrein, waarop de prise d'eau is te stichten, mag niet tot te groote be zwaren van financieelen en anderen aard leiden. 4o. De prise d'eau moet zoo dicht mogelijk bij Am sterdam liggen en zoo mogelijk moet de gelegenheid bestaan, de bestaande transportleidingen van de Vechtwaterleiding daarin op te nemen. 5o. Voor de uit te voeren bouwwerken waaronder te begrijpen de transportleidingen, moet een geschikte bouwgrond aanwezig zijn, in dier voege, dat b.v. on- derheiing niet noodig is. Onuitputtelijk. Met betrekking tot de hoeveelheid water blijven, na nauwkeurige studie en vergelijking der watervoorzie ning-mogelijkheden slechts over de beide eerstgenoem de oplossingen, n.l. de Rijnwaterleiding bij Amerongen en de Lekwaterleiding bij Schoonhoven (irrigatie plan). De ruwwater-bron de rivier is met be trekking tot de watervoorziening, als een onuitputte lijke te beschouwen. Intusschen leiden beide oplossingen tot zeer uiteen- loopende wijzen, waarop het water in Amsterdam te rechtkomt. Bij de toepassing van de rivierwaterleiding met win- plaats bij Amerongen, zal het gefiltreerde water het verzorgingsgebied in het Zuidoosten bereiken; deze waterleiding is dus een zelfstandig geheel. Wordt het rivierwater naar de duinen gebracht, dan zal een mengsel rivier-duinwater ontstaan, waarin het deel rivierwater gaandeweg meer overwegend zal worden, naarmate het gebruik stijgt. Het duinwater als zoodanig zal in beide gevallen geleidelijk een rela tief kleinere rol in de watervoorziening gaan vervullen. Voor twee ankers. Principieel verschillend is, dat bij de oplossing „Ame rongen" het bedrijf voor twee ankers ligt, terwijl bij het irrigatieplan het geheele winnings-, filter- en aan- voerbedrijf op één enkel punt Leiduin zal wor den geconcentreerd. Naar het oordeel der directie ver dient de waterleiding Amerongen' 'de voorkeur. Wat verder de hoedanigheid van het water in che- mischen en bacteriologischen zin betreft zijn verschil lende onderzoekingen en proeven gedaan. Eventueele distributie van Veluwewater zou vereischen, dat alle dienst- en binnenleidingen vervangen zouden moeten worden door tinvoering- of wellicht vertind koperen buizen, in verband met het sterk loopoplossend ver mogen. Ook al wegens dit bezwaar en andere bezwa ren, voortvloeiende uit de belangen van derden, moei van de Veluwe-oplossing worden afgezien. Rivierwater bestaat uit een mengsel van gletscher- en sneeuwwater, dat zeer zuiver is. Hoofd- en zijrivieren vangen bovendien minder of meer gereinigd afval water op, afkomstig van bewoning en industrie, zoo dat het rivierwater moet worden aangeduid als ver ontreinigd oppervlakte water. Betrouwbaar rivierwater. De deskundigen zijn evenwel van oordeel, dat wanneer rivierwater, zooals dit thans is, gereinigd kan worden tot betrouwbaar, hygiënisch zuiver water, dit ook in de toekomst het geval zal zijn. O.m. in verband met de noodzakelijkheide volledige behandeling, bestaande uit bezinking, vóór- en nafil- tratie moet aan het irrigatieplan de tweede plaats wor den ingeruimd, zoodat overblijft de Rijnwaterleiding bij Amerongen. De terreinkwestie, ten aanzien van de transportge leidingen, valt ook ten gunste van Amerongen uit; ook wat den afstand van de prise d'eau tot Amsterdam betreft, is het plan-Amerongen verkieslijk. Voor de bodemformatie voor de bouwwerken en de transport geleidingen komt de oplossing Schoonhoven verder nog op de tweede plaats. Verder bestaat het plan, over te gaan tot ruimer ge bruik van de z.g. Vechtwaterleiding, met verplaatsing van water voor huiselijke doeleinden, onder voor der ruw-waterbron naar de Loosdrechtsche plassen en tot verhooging van het maximum-leveringsvermo gen van de duinwaterwinplaats. Ontlasting van de duinwaterleiding kan geschieden door ook de z.g. Vechtwaterleiding te betrekken in de levering waarde, dat de bacteriologische controle wordt ver scherpt en zoo veelvuldig geschiedt, als thans te Lei duin het geval is. Ter uitbreiding van de duinwaterwinplaats komt voorts in aanmerking het graven van een kanaal bij de Oranjekom en den bodem van deze kom te verdiepen. W aterverspilling Tegen overmatig gebruik van water en verlies, dat als verspilling ten koste van de gemeenschap moet worden aangemerkt, moet krachtig stelling genomen. Een ruimere toepassing van het controlemeter-systeem is hiertoe noodig. In verband met een en ander zal, zooals gezegd, een tariefswijziging voor het waterver bruik worden voorgesteld. Ook zal een verbodsbepa ling worden voorgesteld, om met een slang op de duin- of bronwaterleidingen water op de straat of tegen den gevel te spuiten. Met de uitvoering van al deze groote plannen, welke spoedig als een voordracht van B. en W. bij den ge meenteraad zullen worden ingediend, zijn zeer be langrijke kosten, naar raming 25 millioen gulden. Tot zoover de Telegraaf. Wij staan hier dus voor het bewijs van het vrijwel ontstellende feit, dat wat vroeger onzin heette: rivier water voor Amsterdam, nu de beste, zoo niet de eenige oplossing heet. Intusschen heeft Amsterdam een enorm duingebied in eigendom, zijnde dit het recht op eenig goed om daarover op de meest volstrekte wijze te beschikken. En, let op Bloemendaalsche ooren, intusschen is Haarlem te velde getrokken om ook een deel van onzen duingrond zich toe te eigenen! ONS DAGELIjKSCH BROOD. In het Broodbesluit is o.m. bepaald, dat de bereiding verpakking, bewaring, behandeling en het vervoer van brood uitsluitend mogen geschieden op zindelijke wijze, niet mogen plaats hebben door personen, die lijden aan zweren, etterende wonden of huidziekten aan het hoofd, aan de handen en (of) armen, voor zoover deze personen met deeg of brood in aanraking komen. Bij vervoer van brood op den openbaren weg moet het brood op deugdelijke wijze beveiligd zijn tegen stof, vuil en insecten. Rijk aan indrukken verlieten wij te 5 uur 's middags de feestelijkheid der opening van het nieuwe gebouw van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord holland. Indrukken, die ons lang bij zullen blijven, omdat het aangename, schoone en goede niet gauw vergeten wordt. De ochtendbladen van heden hebben ons den korten inhoud der redevoeringen van den directeur Van Oldenborgh, van Gedeputeerde Hen driks en misschien ook wel het speechje van wet houder Laan gemeld. Maar de bladen hadden geïl lustreerd moeten zijn, wilden zij de sfeer, den toon hebben weergegeven, die den geheelen dag aan de Esschenlaan heeft geheerscht. Wij zijn den directeur in het bizonder dankbaar voor zijne toestemming om de meer intieme bijeenkomst in den ochtend bij te wonen. Te 11 uur is het geheele personeel met hem en hoofd ambtenaren, aannemers en opzichters in de hal teza men geweest en daar is het in Nederland unieke, maar naar wij vast gelooven baanbrekende feit herdacht, dat in een groot overheidsbedrijf de verhouding van hoog tot laag en van de gelijken onderling niets te wenschen overlaat, dat, allerlei theorieën ten spijt, Nederlanders, niet op persoonlijk winstbejag of eer betoon uitzijn, doch samen een groote zaak trouw en eerlijk en met economisch voortreffelijke resultaten dienen. In groote steden wist men al wel dat het kon, doch bereikte het nimmer. Hier is het beleefd en een der resultaten is een dienst, een gebouw, een ad ministratie en een levend sociaal geheel, waarop onze Provincie, neen ons geheele Volk trotsch mag zijn. Wij moeten voor deze week met deze korte kenschet sing van den heerlijken dag volstaan. Hij zat aan de toonbank van den lunchroom. Hij had zijn broodje met kaas en zijn glas melk op, wees met zijn vinger naar een taartje heel achteraan op de toon bank en zei: Juffrouw, geeft U mij dat krententaartje. Dat is geen krententaartje, zei de juffrouw, en ter wijl ze met een lepeltje de dooae vliegen van het taartje afschepte, zei ze: Het is een slagroomtaartje! Het v/as beslist een modern sprookje. Hij was nog niet iang getrouwd, toen hij ontdekte, dat je van één maand salaris er geen twee kunt maken. Toen besloot hij voortaan zelf hun groenten in den tuin te kweeken. Hij begon den tuin om te spitten. Toen hij een half uur lang heftig zweetend gespit had, vond hij tot zijn groote verbazing een gulden. Met nieuwen moed, vol verwachting, groef hij verder in de vette aarde. En nog vier andere munten, waaronder een rijksdaalder en een gulden, beloonden hem voor zijn moeite. Lieve Hemel, riep hij uit, en begon als een razende te spit ten, dat is zeker een begraven schat!? Het zal mij be,- nieuwen, wat ik nu weer zal vinden! Even richtte hij zich op en rekte zijn stekenden rug uit. Toen viel er een blinkenden gulden voor zijn voeten. En als een bliksemstraal trof hem de naakte waarheid, de ontgoocheling: Er zal een gat in zijn vestzak. Heb je het al gehoord van den ouden heer Pieter- sen? Verleden week is hij in zijn bad in slaap geval len, terwijl de kraan openstond. Een paar uur later ontdekten zijn huisgenooten pas. wat er gebeurd was. Verdronken? Nee, hij had gelukkig de gewoonte, met een open mond te slapen. BEVALLEN: W. C. Bakker—Troost, z.; T. Cassee Schotvanger, d.; A. C. M. PootersRozeboom, d. ONDERTROUWD: F. Spoor en C. M. Stam; J. K. R. ten Broeke en J. G. van Hout. GETROUWD: Jhr. J. M. van Vierssen Trip en J. E. Ch. Wensma; H. Mienis en P. F. van Alphen. OVERLEDEN: C. J. Dietz, 25 j„ overleden te Haar lem; J. A. van den Enden, 64 j„ overleden te Haarlem. GEVESTIGD: J. L. J. B. Baron Sweerts de Landas, Tetterodeweg 9, Overveen; A. H. Vermeulen, Beks- laan 22, Vogelenzang; W. Langereis, Kleverlaan 121, Bloemendaal; J. M. Romeyn, Rijnegomlaan 34, Aer- denhout. ZONDAG 13 JANUARI 1929. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur. Ds. H. C. Snethlage, Den Haag. jONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranathades voormidags 10 uur. De heer Fred. Beekman, Directeur v. d. Herv. Stadszending te Amsterdam. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND in het Bondskerkje, Potgieterweg 4, v.m. 10.30 uur. Ds. A. R. de Jong, Bussum. Onderwerp: De aanbidding der wijzen. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur. Ds. J. C. Brussaard. n.in. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur Ds. P. W. Foeken, Haarlem. Donderdag 17 Januari des avond 8 uur: De heer K. Koopman, Bijbellezing. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" Aerdenhout— Bentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Ds. A. Trouw, Vrijz. Herv. Pred., Haarlem. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur. De heer B. Agter, Theol. Cand.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 3