tweede blad rlei Raadsverslag Denken en Leven DRGIS ZN. Het Bloemendaalsch Weekblad gïïTTT ■""H ENVEGERS HAARLEM TEL. 13310 ische strekking, in tegen- kaal onderwijs, meening, dat als men het n laten, men het spoedig ling is het toch wel een wat men aan een kind lerwijs wordt het kind èn leid. Dit heeft tot gevolg r komen te staan zoowel naatschappij. De kinderen zelf hun weg te zoeken, -methode een verovering ir invoering zou een feit zijn. „Montessori" is het leeren beschermen tegen ïanischen tijd, tevens een een plaatsje te behouden >uden wij, nu we betere 3 nog krampachtig vast- erd stelsel? Aan het einde 'e Vries den aanwezigen i van zijn school gemaakt propaganda-avond had 'n kort woord waarin hij itessori-onderwijs zeer on- van deze nieuwe methode oede school, veel gevaar uari is het 40 jaar geleden nst trad bij de Fa. P. Bij- ran trouwe plichtsvervul- preken, daar dit wel be- in die 40 jaar, dat hij bij meesterknecht werd aan- l JUIST GEEN LN ZIJN. jeugdherbergen. and een aantal Jeugdher- zijn, zal men spoedig de een algemeen geldende in die herbergen. Daarom :rgen Centrale reeds een >pgesteld, waaraan iedere articulier, vereeniging of te houden. worden opgedragen aan len naam van Herbergs- Behalve de slaapkamers en meisjes) zal de J. H. n, een waschgelegen en k kunnen maken jongelui al of niet onder geleide, elaten wanneer zij onder- het J. H. -wezen zijn en H. dit toelaat. Handels- de J. H. worden toege- bedoeling, dat de J. H. door den zelfden persoon worden gebruikt, hoewel gesloten is, dat de J. H. en gebezigd. Het spreekt gelijk tijdig zijn komst aan de J. H. zal gelegenheid het middagmaal, alcohol zullen in de J. H. WIELRIJDERS. A.N.W.B. zend ons een ag van Haarlem, speciaal eenige tijd aldaar verblijf >er rijwiel uitstapjes gaan routes opgegeven voor v. te Amsterdam of Den lis willen zijn. eel mogelijk de aandacht iderweg ziet: voorts is er /roeger was en hoe het i zal. enkele plattegronden en en zich op de detailkaar- can, zijn de beide over- ten zoo eenvoudig moge- js- en toegangsroutes, die rijn op deze kaartjes weg- :lijk verschillende tochtjes aan het Hoofdconsulaat 8-590 verkrijgbaar is, be de gekleurde plattegrond r ad 0.10. Het ziet er formaat. ZATERDAG 23 FEBRUARI 1929 Vergadering van den Gemeenteraad van Donderdag 21 Februari. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Gemeenteraad kwam Donderdagmiddag bijeen onder Voorzitterschap van Jhr. Bas Backer. Na opening der vergadering werd aan de orde gesteld Punt 1. Ingekomen stokken. a. Verslagen over 1928 van de Commissies tot wering van schoolverzuim. b. Verzoeken van de afdeeling Noordholland van den IN eaeriandschen bond van Gemeenteambtenaren en van de Gommissie uit den Kaad der gemeente harenKarspel om door Gedeputeerde Staten voorge stelde regeling der jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers resp. wél en niet te aan vaarden. c. Bericht van de directie der Nederlandsche Spoor wegen, dat met ingang van 15 Mei a.s. het aantal aan de sioppiaats neewstede-Aerdenhout stoppende treinen met 3 wordt uitgebreid. Voor kennisgeving aangenomen. d. Naar aanlediing van een in de vorige vergade ring tot het Dageiijksch Bestuur gericht verzoek om te overwegen om ook vacantietoeslag te verleenen aan C. v. d. Maas. K. Baan, G. \V aasdorp en C. Suyk, dcelen Burgemeester en Wethouders mee, dat zij geen termen aanwezig achten om aan dit los-vaste perso neel zoon toeslag te geven. Immers, de twee eerstge- noemden zijn half-waardige krachten, die uit piëteit aan het werk worden gehouden; Waasdorp is door den oorlog België ontvlucht en van regeeringswege ten laste dezer gemeente gebracht, die hem nu aan werk helpt, doch dit geen reden acht om hem ook nog vacantietoeslag toe te kennen, terwijl Suyk reeds meer dan een jaar in Hilversum woont. l'en slotte merken Burgemeester en Wethouders nog opdat het raadsbesluit alleen betrekking heeft op het vaste personeel der gemeente. De heer Nuyens verdedigde het toekennen van va- cantie-toeslag aan deze menschen. Het is maar een bedrag van 75.dat behoeft de gemeente niet af te schrikken. Wethouder Laan bestreed dit standpunt. Er wordt alleen toeslag aan de vaste werklieden gegeven. Al is dit bedrag nog zoo gering, het zou toch verkeerd zijn als de Raad nu van de regeling afweek. De heer Hogenbirk is het hier mee eens. Er is een regeling, laat de Raad zich daaraan houden. Ais er iets op kan gevonden worden: goed; maar laat de regeling gehandhaafd blijven. In deze geest spreekt ook Wethouder Van Neder- hasselt. Wethouder Laan zegt, dat er met de werkloozen iets op gevonden is, door uitkeering van 10.dat kan met deze menschen dan ook wel. Aldus wordt besloten. e. Burgemeester en Wethouders berichten den Raad, dat er naar hunne meening geen termen aanwezig zijn om het salaris van A. Bellis te verhoogen; deze geniet een totaal inkomen per week van 37.50, n.l. 24. als werkman en 13.50 als nachtwaker. Uitvoerig werd hierover gediscussiëerd. De heer Schulz verdedigde een verhooging van zijn loon van 37.50 tot 40. De heer Noorman voelde daar ook heel veel voor. En de heer Nuyens had in Vogelenzang, ook van den heer Verdegaal gehoord dat die Bellis toch maar aardig wat doet en dat hij wel eens verhooging mocht hebben. Dat zegt nog al wat, meent spr. De heer Laan zou het 't beste vinden als men de zaak laat, zooals ze is. Het voorstel-Schulz (verhooging tot 40.werd met 9 tegen 6 stemmen verworpen. f. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, om voor 200.als donateur toe te treden tot de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding maatschappij, schappij. De heer Kremer wilde aan de N.-Z.-Holl. Redding Mij. 500.bijdragen in plaats van 200.zooals B. en W. voorstellen. De heer Schulz kan zich, behoudens de argumenten, bij het voorstel van den heer Kremer aansluiten. Wethouder Van Nederhasselt zal gaarne vóór stem men. Wethouder Laan meende, dat er geen reden was om de O.W.-er te spelen. Het volgend jaar komt er immers toch een voorstel tot verhooging. Het voorstel-Kremer (ƒ500.werd met 96 stem men aangenomen. g. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, om als donateur toe te treden tot de Vereeniging tot ondersteuning van burgerlijke ambtenaren door een jaarlijksche bijdrage van' 25.aan die vereeni ging te schenken. Goedgekeurd. Punt 2. Nieuwe Wegennamen. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat het voor de administratie gewenscht is. dat de in aan leg zijnde wegen op Oosterduin reeds thans een naam ontvangen. Dientengevolge neemt de Raad het volgende besluit: a. den weg, verbindende de Oosterduinweg hoek Schulpweg met de Westerlaan. te noemen „Bilderdijk- laan"; b. den weg ten Zuiden van het plantsoen aan de Westerlaan, verbindende de Westerlaan met de Julia na van Stolberglaan, te noemen ,,Bellamylaan"; c. den weg, verbindende de Westerlaan met de Von dellaan en op de laatsgenoemden weg uitkomende tegenover de Tollenslaan, te noemen „Borgerweg". Punt 3. Grondaankoop ten behoeve van woningbouw. De Raad besluit een terrein ter groote van ongeveer 4 H.A. gelegen aan den Brederodeweg en den Duin- lustparkweg, voor 3.50 per c.A. van Mr. J. Bierens de Haan aan te koopen. Goedgekeurd. Punt 4. Overname wegen der N.V. „Handel en Administratie Maatschappij", wordt z.h.s. goedgekeurd. Punt 6. Verbreeding Conollyweg. De Raad der Gemeente Bloemendaal; de wenschelijk- beid overwegende om den Conollyweg te verbeteren en te verbreeden, besloot: B. en W. te machtigen om van den heer professor Dr. A. D. Fokker aan te koo pen een strook grond langs den Conollyweg, ter grootte van ongeveer 80 M2., voor den prijs van 5.- per M2. en onder voorwaarde, dat op kosten der ge meente de perceelen Conollyweg nos. 1 en 3 aan het in dien weg te leggen riool worden aangesloten en de rastering met toegangshekken verplaatst en in orde gebracht wordt. Punt 5. Verbreeding Brederodeweg. De Raad der Gemeente Bloemendaal; overwegende de noodzakelijkheid om ter verbreeding van den Brede rodeweg de beschikking te herkrijgen over een twee meter breede strook gronds, aan de oostzijde van dien weg gelegen, besloot: Burgemeester en Wethouders te machtigen om voor vermeld doel een twee meter bree de strook grond, ter oppervlakte van ongeveer 176 M2., vormende de westzijde van het aan de woning bouwvereniging „Bloemendaal Noord" in erfpacht uitgegeven terrein, gelegen tusschen den Conollyweg en den Duinweg, aan de erfpacht te onttrekken onder verplichting van de Gemeente om de hekwerken en scheringen weder in goeden toestand te herplaatsen, de tuinen met beplanting, overeenkomstig de billijke wenschen der bewoners, te herstellen, terwijl de canon van 150.per jaar wordt verminderd tot 137. per jaar. Punt 7. Verbreeding Bloemendaalscheweg. De Raad der Gemeente Bloemendaal; overwegende, dat het wenschelijk is om ter verbreeding en verbete ring van den Bloemendaalscheweg een strook grond, deel uitmakende van perceel sectie A. no. 3000, in eigendom te verkrijgen, besloot: Burgemeester en Wet houders te machtigen om het gedeelte van perceel, Sectie A. no. 3000 ongeveer 70 M2. voor opgemeld doel van H. J. van Egmond aan te koopen voor den prijs van 750.terwijl de verplaatsing en eventueele verandering van de bestaande terreinafsluiting voor rekening der gemeente komen. Punt 8. Zuidervoetpad. De Raad der Gemeente Bloemendaal; gezien een adres van Jhr. R. H. F. D. Quarles van Ufford alhier, houdende verzoek om verlegging van het Zuidervoet pad achter zijn huis aan de Zuidlaan, onder bereid verklaring om den hem toebehoorenden grond, groot 1226 M2. te ruilen tegen den aan de gemeente toebe hoorenden grond, groot 1224 M2., de verplaatsing der draadversperring op zijn kosten te doen geschie den, het kadastrale perceel Sectie C. 1254 op zijn kosten te doen verharden op de wijze als de kada strale perceel Sectie C. nos. 1217 en 1250 thans ver hard zijn, kortom alle kosten, voortvloeiende uit deze transactie voor zijn rekening te nemen, besloot: Bur gemeester en Wethouders te machtigen de bedoelde ruiling van grond onder de aldaar genoemde bepalin gen aan te gaan. Punt 9. Grond in erfpacht aan het P.E.N. De Raad der Gemeente Bloemendaal; gelet op het verzoek van de Directie van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noordholland om ten behoeve van de uitbreiding van een transformatorgebouwtje den daar toe benoodigden grond ter grootte van ongeveer 13,80 M2., deel uitmakende van Sectie B. no. 3890, in erf pacht af te staan voor den tijd van vijftig jaren; be sloot: Burgemeester en Wethouders te machtigen om aan de provincie Noordholland voor den tijd van vijf tig jaren in erfpacht af te staan den grond, gelegen nabij den Schulpweg, om aldaar een transformator- gebouwtje c.a. te kunnen plaatsen. Punt 10. Ook dit punt, betreffende aan het P.E.N. grond in erfpacht te geven voor een transformatorgebouwtje aan de Ign. Bispincklaan, wordt goedgekeurd. Punt 11. Suppl. begrooting 1928. Na eenige opmerkingen van den heer Prinsenberg werd de suppl. begrooting goedgekeurd. Punt 12. Rioleering. De Raad der Gemeente Bloemendaal: Gezien het schrijven van den Directeur der Naam- looze Vennnootschap Maatschappij tot Beheer en Ex ploitatie van Onroerende Goederen „Veenduin", ge vestigd te Bloemendaal, waarbij aan de gemeente on der zekere voorwaarden vergunning wordt verleend tot het leggen hebben en onderhouden van een riool leiding met putten door de perceelen der gemeente Bloemendaal Sectie A. nos. 4185, 2188 en 2191, besloot: Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het aanvaarden dezer vergunning. Punt 13. L.O.-wet Goedgekeurd werden voorstellen ingevolge artt. 101 en 103 der L.O.-wet 1920. Punt 14. Manége. Op grond, dat het raadsbesluit van 17 Augustus 1.911 tot vaststelling van het wegenplan van Oosterduin geen ontheffing van het daarin sub 3 bepaalde toelaat, geven Burgejneester en Wethouders den Raad in overweging, hen op te dragen, aan het Uitvoerend Comité voor een nieuw te bouwen manége in Aerden- hout te laten weten, dat op dien grond stichting van een dergelijke inrichting aan de Juliana van Stolberg laan niet mogelijk is. Wethouder Laan zei, dat 't hem leed deed, maar B. en W. adviseeren nu eenmaal tegen. De heer Noorman: Gelukkig! De heer Laan: Waarom? U hebt er geen last van. De Raad vereenigde zich met het afwijzend prae- advies van B. en W. Punt 15. Zijspoor naar den Zeeweg. Ten einde op een gemakkelijke en in vergelijking met andere transportmiddelen goedkoope wijze materialen naar het tusschen Zeeweg en Tetterodeweg gelegen opslagterrein te kunnen brengen, hebben B. en W. zich tot de Directie der Nederlandsche Spoorwegen gewend met het verzoek hun mede te willen deelen, of zij bereid was een zijspoor aan te leggen. De Directie der Nederlandsche Spoorwegen is bereid, tegen eene jaarlijks door de gemeente te betalen be drag van 560.voor huur en onderhoud, een zij spoor van de lijn OverveenZandvoort aan te. leggen. De Raad gaat er mede accoord. Punt 16. Ophaaldienst Reiniging. De heer Noorman komt er tegen op, dat weer het op halen van vuil aan 'n particulier wordt gegeven. Bloe mendaal maakt tegenover omliggende gemeenten een treurig figuur. Spr. zou dit punt willen aanhouden en deze zaak nader willen onderzoeeken. Er bestaat geen enkele bepaling over arbeidsvoorwaarden, enz. Wethouder Laan meent dat deze opmerkingen onge grond zijn. Het is een uitstekende ophaaldienst, nie mand klaagt, en het ziet er zoo aardig, landelijk uit. Er wordt een 1400.a 1500.per jaar voor betaald; waarom zouden wij dat nu van de hand doen en een eigen dienst voor een 25000.a 26.000. instellen? De heer Prinsenberg vindt het groote voordeel van deze aanbesteding, dat de aannemer het vuil buiten de gemeente brengt, en dat we dus geen bezwaar Hebben met de belt, die nu al last geeft. De heer Dorhout Mees begrijpt niet waarom er zoo veel bezwaren zijn. Het ziet er keurig uit. De heer Luden is het daarmede in het geheel niet eens. Alles ziet er even vies en smerig uit. De man zal nu andere paarden nemen, maar er moet niet worden toe- qelaten, dat hier ontoonbare dieren werk doen voor de gemeente. De heer Schulz herinnerde nog aan vroegere klachten over loonregeling en bedreiging met staking. Dus er zijn wel degelijk klachten. Spr. is er daarom ook vóór de zaak aan te houden en nog eens grondig te onder zoeken. De heer Van Nederhasselt verdedigde het voorstel van B. en W. De heer De Clercq maakte ook nog enkele opmerkin gen over de geringe zorg bij den ophaaldienst aan den dag gelegd. Door B. en W. werd overgenomen een voorstel- Nuyens om als minimum-loon een bedrag van 30. p. w. vast te stellen. De heer Noorman verdedigde een voorstel om een ar beidstijd van ten hooaste 48 uur p.w. voor het perso neel van den ophaaldienst vast te stellen. Dit voorstel werd verworpen met 87 st. Met 132 st. werd aangenomen de voordracht van B. en W. Punt 17. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. Overeenkomstig het advies der Commissie van Bij stand voor Publieke Werken stellen B. en W. den Raad voor, ontheffing van artikel 7 der Bouwverorde ning te verleenen aan: a. J. Stroink voor bouw van een serre bij perceel Grenslaan 6; b. H. A. Barnouw, voor verbouw van perceel Rij- perweg no. 13: c. J. Heemskerk voor bouw van een woning aan den Vogelenzangscheweg; d. M. en W. Lolkus voor bouw van vijf woningen aan de Julianalaan; e. S. Israëls voor bouw van een garage aan den Parkweg; f S. Rinkema voor bouw van twee garages en één schuur aan den Zandvoorterweg en vier garages aan de Zonnebloemlaan; g. H. J. Bets voor bouw van een garage aan den Oosterduinweg; h. B. Boerrigter voor bouw van een garage aan de Dahlialaan. Aldus wordt besloten. Rondvraag. De heer De Clercq verzocht B. en W. een poging te doen om den dienst van het hulppostkantoorAer- denhout uit te breiden. B. en W. zeggen dit toe. De heer De Clercq stelde ook nog enkele vragen over het wegenonderhoud, waarop wethouder Laan ant woordde. Nadat nog enkele besprekingen waren gehouden, ging de Raad over in vergadering met gesloten deuren. DE VOOR RAADHUISBOUW BESTEMDE ZEEWEGGROND. Op Woensdag, 20 Februari 1929 hebben Gedepu teerde Staten van Noordholland het volgende besloten in zake deri aankoop van grond voor den Raadhuis- bouw aan den Zeeweg: Gelezen een besluit van den Raad der gemeente Bloe mendaal van 4 October 1928 tot het aanvaarden tegen een prijs van niet hooger dan 2000.van een ter rein, gelegen aan de noordzijde van den Zeeweg; Gelet op de adressen van: 1. A. J. Prinsenberg, lid van den Raad der gemeente Bloemendaal, wonende te Overveen, Prins Maurits- laan 103, dd. 8 October 1928; 2. P. Verdegaal Rzn. en N. Nuyens, leden van den Raad der gemeente Bloemendaal, beiden wonende te Vogelenzang, woonplaats kiezende ten huize van laatstgenoemde, Vogelenzangscheweg 47, dd. 12 Oc tober- 1928; bij welke adressen bezwaar wordt ge maakt tegen bovenbedoeld raadsbesluit en wordt ver zocht de goedkeuring daaraan te onthouden; 3. A. J.. de Waal Malefijt. lid van den Raad der gemeente Bloemendaal, wonende te Overveen, dd. 17 October 1928 en 4. P. Dorhout Mees, lid van den Raad der gemeente Bloemendaal. wonende te Vogelenzang, dd. 26 Octo ber 1928, bij welke adressen instemming wordt betuigd met het adres van A. J. Prinsenberg, sub 1 genoemd; Gelet op de ingewonnen ambtsberichten van Burge meester en Wethouders van Bloemendaal en van den Hoofdingenieur-Directeur van den Provincialen Wa terstaat van Noordholland; Gehoord het medegedeelde in de openbare zitting van hun College van heden, waarbij tegenwoordig waren de adressanten A. J. Prinsenberg, N. Nuyens. A. J. de Waal Malefijt en P. Dorhout Mees en namens het gemeentebestuur van Bloemendaal de burgemeester, de beide wethouders, benevens het lid van den Raad Dr. J. Th. Bornwater; Overwegende, dat het in het voornemen van het ge meentebestuur ligt om op het in het bestreden raads besluit bedoelde terrein een raadhuis c.a. te doen bou wen, welk voornemen trouwens door de totstandko ming tot een verplichting wordt; Overwegende echter, dat reeds eerder ingevolge raads besluit van 18 December 1919 voor de gemeente tegen den prijs van 40.000.een ander terrein, gelegen aan den Bloemendaalscheweg, werd aangekocht, welk terrein krachtens het daarop rustend servituut alléén voor den bouw van een nieuw raadhuis mag worden benut; Overwegende, dat indien het nieuwe Raadhuis elders verrijst, het terrein aan den Bloemendaalscheweg niet productief kan worden gemaakt; Overwegende, dat zulks met het belang der qemeente in strijd zou zijn en het raadsbeluit, waartegen be zwaar. derhalve niet voor goedkeuring vatbaar is; BESLUITEN: de goedkeuring aan dit raadsbesluit te onthouden. Men schrijft ons naar aanleiding hiervan: Met grooten eerbied voor 't Gezqg, Waarvoor 'k m'n leven lang ter pijnbank lag. Doe ik vandaag braaf, wel te moe Mijn beide Bloemendaalsche oogjes toe, En droom hoe het hier is gesteld. Nu het rechtvaardig Raadhuis-vonnis is geveld. Ik zie een schoone rij van blonde duinen, Weldra ontboscht, hun zandige kruinen. Pedant omhoog heffe' in de lucht, En bij de minste Westenwinde-zucht, Hun kale koppen opwaarts stuiven, Om in de Kuil te Overveen hun zand te schuiven; En in mijn droom bewonder ik 't beleid Van de Provincie en het dorpsbestuur of hoe het leit. Die d'expeditie-kosten uit de hand Ons nemen voor 't vervoer van al dat zand Van d'eedle plek bestemd voor 't nieuw Stadhuis, Terwijl al 't duin-nat vloeit in Haarlem's waterleidingbuis. Mijn droom gaat verder en ik zie een prachtig Raadhuis rijzen. Uit 't ezel-veld vlak over mevrouw Bijleveld's paleizen. Waar nu een Smit van Gelder Senior vermeit. In het bezit van een fameuze erfdienstbaarheid. Wat worden wij voortreffelijk bestuurd. Een Raadhuis hoort bij stal en herberg in de buurt! Een land behoort met lasten vol bezwaard te zijn. Te doen alsof die niet bestaan is fijn. Bestemming geven recht daar tegen in is goed, Loopt het dan mis, dan in de hand de hoed, En aan den eigenaar verzocht coulant te wezen. En in zijn oogen leuke spotlust lezen. Zoo blijft het leven frisch en vrij En Bloemendaal blijft in de rij, Van die gemeenten waar 't op klompen gaat Zonder geklets En heerlijk ouderwetsch Al rijdt ze in 1000 auto's langs de straat. Ook is het best proces te voeren, Tegen den roover-buurman in het Oosten. En dan te laat zijn vingers tot betaling te verroeren. Maar op den Zeeweg en des roovers dood te toosten. Ontwakend wordt het mij om 't harte bang. 't Aloude Aelbertsberg en Tetterode en Vogelensanck ze leefden al te lang, Straks op den grafsteen van het eenmaal mooie BloemendaaL Prijken de namen: Laan, Van Nederhasselt, De Waal Malefijt, Mees, Prinsenberg en Verdegaal. ampier, door Hanns Heinz Ewers. Geautoriseerde vertaling van Ralph. Springer. Nederl. Uit. Mij. Am sterdam. 't Is zooals de vertaler in zijn voorwoord zegt: niet uitsluitend vor het kindsche element onder de lezers. Niet voor mijmerende oud-mannetjes-jongetjes en mummelende bestjes van tien jaar, worden zulke wer ken geschreven. De dwepende ,,o-zeg-zalig"-meisjes moeten er maar afblijven. Maar die niet terugschrik ken voor een flink onder de oogen zien, van wat ver keerd is en verbeterd kan worden, hij leze en doe er zijn voordeel mee. De groote vampier, de bloedzuiger, het dier dat alle levenssappen, alle levenskracht eischt: de oorlog, vindt er zijn schaduw in, geteekend in eiken hoek, op elk vlak van de ruimte die wereld heet. 't Volbrengt er zijn luguberen arbeid in alle rangen en standen, in alle maatschappelijke verhoudingen, bewust en onbewust, mét en zónder suggestie. Het magtigste wapen van dat beest is geld, veel geld. Daarvoor kan élles ge kocht worden, behalvegeluk. De uitstekende vertaling maakt het werk tot vlot te genieten lectuur. Jammer alleen, dat o.a. de Latijnsche gedichten onvertaald zijn gebleven, waardoor de be- teekenis der minder bekende, die hier en daar juist bijzonder pittig zijn, den meesten lezers ontgaan zal. Maar ze zijn tenslotte een zeer ondergeschikt deel van het werk. De Rooie. Roman uit het misdadigersleven, door Mr. Benno J. Stokvis. Ned. Uitg. Mij. Amsterdam. Benno Stokvis verstaat de kunst, tusschen het groot ste rapaille onverwachts één figuur uit te lichten, die oogenschijnlijk goor als de andere, zoolang ze in hun midden is, maar ontdaan van de omgeving, een ruwe maar echte diamant blijkt te zijn. Een genot voor den kennersblik. Zulk een figuur is de Rooie, het hoerenjong, dat een ■kerel doodde om zijn moeder te bevrijden, en die na zijn straftijd behoefte heeft zijn blik de wereld in te. KTP

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 3