>ALACE Crêpe Schoenen EFFECTEN - COUPONS schreven :re man 1RAHM" ICIET 9EIJD ,/vi WLa ALGE M. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VooRKENNEMERLAND em HAARLEM EXPL^ADMINP^DRUKKER V T.TIMMER DE OENE5TETWEG.23.BLOEMEND^^oF307080l UITGAVE NYn HET HIDDEN De mensch en zijn tijd F VOOR DRIE Plaatselijk Nieuws ingsfeest HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING heringa wuthrich centrale verwarming woningbureau Gebr. cassee IUWBURG IACHTDROGM e Houtstraat 108 OVERVEEN )ON worden bij ons Vakkundig gerepareerd L. FABER Zn.. KL. HOUTSTRAAT 10 Telefoon 12896 Opgericht 1898 ZATERDAG 9 MAART '29 23e JAARGANG No. 10 IRLEM TELEFOON der Duitsche film-industrie Tf> Vervaardigd in de 11 Orplid-Alesstro fi|m 1U fabrieken, ondcrpro- lectoraat van het i Handel in Blanke Slavinnen" or: ALBRRT STEINROCK V. Een buitengewoon film- v speciale aandacht vregen. met LEW CODY, A1LEFN n lachsucces zor.der weerga iEDEN 18 JAAR LOWN LACH i LON CHANEY Ui - TELEFOON 1Q188 MAART OONEEL door William Hartley de Boer—van Rijk WAART OONEEL ven door Jarry E. Johnson MAART Serie (Oranje Kaart) H—HOFSTAD TOONEEL auptmann MAART artholay uit te voeren uoor tcht door Louis Saalbcun i MAART Serie (Blauwe Kaart) TOONEEL zier ij kwartiertje kunt U n in een aangename s", indien U de be. ïg hebt over een „HIS Bti'S VOICE "Gramo en „HIS MASTES'S l" dansplaten. naar verkiezing en den 'olmaakte hebt bereikt, muziek wordt U gaarne )RZAAL van toot en nu kon ik het nie' door de provincie geslaagd- irspel speelden, waren de speelden we een lachstuk. treurig! id nam de heer een eerste- ie eindje, dat hij per spoot echter in zou stappen, be- wagon was, met alleen 2e jij zichzelf, ik had net z°° Mopperend ging hij zitten- ndje onderweg was, kwam :en heuvel over. Maar het staan. Toen schreeuwde de jlijven zitten, tweede klasse klasse uitstappen en duwen- ^rrlpLOEWEklDAALSeH Abonnementsprijs 3.50 per jaar, 1.75 per halfjaar bij vooruit betaling vóór 1 Jan. of 1 Juli. Nó dien datum verhooging van 0.15 incassokosten. Voor Indië en het Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 0.10. Abonnementen kunnen met elk nummer ingaan. KELAD Advertentiën: 18 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag- en Aanbod, Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent, elke regel meer 12 cent uitsluitend bü vooruitbetaling. Boven, onder of naast den tekst dubbel tarief. BIJKANTOOR: BLOEMENDAAL, BLOEMENOAALSCHEWEG 147 TELEFOON 2226S (Nadruk verboden) Men zegt wel, dat de mensch het voortbrengsel is van zijn tijd. En ten deele is dit zeer stellig waar. Wij hebben ons niet alleen naar de zeden en gewoonten van onze omgeving te voegen, maar die zeden en ge woonten zijn in ons eigen bestaan mede belichaamd. Zonder ons te verdiepen in de vraag, of er algemeen geldende waarheden zijn. welke den mensch van den aanvang af zijn medegegeven, kunnen wij gemakkelijk aantoonen, dat er althans verschillende voorbeelden zijn van wisseling in maatschappelijke en daarmee tevens in zedelijke opvattingen. Een zeer overtuigend voorbeeld blijft altijd het aan deel, dat de maatschappij de vrouw in het gemeen schapsleven heeft toegekend. Wat wij thans als zeer gewoon aanvaarden, was enkele tientallen jaren ge leden de grootste bespottelijkheid. Een vrouw aan de stembus, een vrouw op den preekstoel, een vrouw op de fiets zelfs zou toen als volstrekte onwelvoeglijkheid gelden. En denken wij aan de kleeding. Iemand, die zich een kwart eeuw geleden met de haardracht en het costuum van heden ten dage vertoonde, zou wegens verregaand onfatsoen door het straatpubliek zijn ge- steenigd en door de politie gearresteerd. En, wat zou er omgekeerd thans gebeuren met een vrouw, die in de kleeren van haar grootmoeder uit wandelen zou gaan? Men vergist zich, wanneer men veronderstelt, dat dergelijke verregaande omwentelingen zich uitsluitend ten opzichte van het uiterlijk of de uiterlijke dingen voltrekken. Zelfs de verstoktste conservatief, die te goeder trouw meent het gevoelen en de overtuiging van zijn vader en grootvader te bestendigen, zou, zoo dezen uit hun graven opstonden om hem ter verant woording te roepen, hen ontzetten door zijn revolutio naire gedachten. Mode, smaak, opvatting, gevoelens wij zijn er af hankelijk van; zij omhullen ons als de dampkringslucht welke wij inademen; zij zijn als het dagelijksch brood, dat ons bloed en ons brein formeert; zij zetten zich vast in ons merg en ons been; zij boetseeren ons naar hun beeld en gelijkenis. Wij hebben er niet alleen mee (e maken, wij zijn er zelf door gemaakt. f>Jaar is het, vraagt men zich af, als men zich van deze dingen rekenschap geeft, dan onmogelijk, zichzelf te wezen? Wat blijft er over van hetgeen men onder karakter, persoonlijkheid pleegt te verstaan? Er ligt iets vernederends in de gedachte, slechts kleipoppen te ,zijn in de hand van den tijd. Gelijk overal, is hier alles ook weder betrekkelijk. Nie mand ontgaat den invloed van zijne eeuw, maar de één is er ontvankelijker voor dan de ander. Er zijn plastische naturen, die onmiddellijk den vorm hunner omgeving aannemen en er zijn weerbarstige naturen, die zich tegen elke inlijving door tijd en tijdgeest ver zetten. Al gelukt het den laatsten niet, aan den allesdoor- dringenden invloed te ontkomen, zij dragen er minder het stempel van. Het brandmerk van het jaar tal drukt zich niet zoo diep in hun ziel. Zij bewaren hun persoonlijke vrijheid en daarmee hun algemeen- menschelijk karakter. Een mensch uit de zeventiende eeuw en een mensch uit de een en twintigste eeuw zouden hen beiden begrijpen. En een mensch uit de zeventiende zoowel als een mensch uit de een en twin tigste eeuw zouden beiden tegenover hen staan als tegenover een geheel zelfstandig, afzonderlijk, indivi dueel gekenmerkt wezen. Zij zijn zichzelf en zij zijn van alle tijden, deze zeldzame uitzonderingen op den regel. Een kunstenaar, die geheel ,,kind van zijn tijd" is, gaat noodwendigerwijs met zijn tijd ten onder. Óp het oogenblik moge hij door zijn volmaakte overeenstem ming met den geest zijner eeuw zijn tijdgenooten be vredigen, niet zoodra vervangen andere zeden, an dere opvattingen, andere eigenaardigheden die van den dag, of de kunstenaar, die zich geheel gaf aan zijn tijd, is verouderd. Een groote en geniale geest is nooit volmaakt ,,kind van zijn tijd". Als Shakespeare, Goethe of Rembrandt kind van hun tijd waren geweest, zouden zij niet meer van onzen tijd kunnen zijn. De beteekenis van de klas sieken ligt in het boven-tijdelijke van hun arbeid en van hunnen geest. Zij hebben, hoewel zich natuurlijk tot op zekere hoogte voegend naar hetgeen de eeuw, die hen voortbracht, hun voorschreef, hun universeels menschelijkheid en juist daarmee hun individueel karakter bewaard. Een waarschuwing tegen misverstand is hier niet overbodig. Er zijn, allicht ook onder mijn lezers, be houdzuchtige naturen, die zeggen: „Zoo is het!, laat ons pal staan tegen de mode en den waan van den dag! Zij zouden gelijk hebben, wanneer zij eveneens pal hadden gestaan tegen de mode en den waan van gister. Weerbarstig schuwen zij het brandmerk van het jaar- lal, maar hün weerbarstigheid spruit niet voort uit den vrijen zin voor het universeeie, maar uit de om standigheid, dat er reeds een brandmerk staat ge zengd in hun ziel: een jaartal, dat hun heilig is en on schendbaar, maar dat de algemeen-menschelijke per soonlijkheid evenzeer in den weg staat. Want het jaartal van tien of twintig jaren geleden is niets heiliger dan het jaartal van nu. H. G. Cannegieter Op ter vergadering! De afdeeling Bloemendaal van den Chr. Nat. Werkmansbond houdt op Maandag 11 Maart 's avonds 8 uur in het gebouw Maranatha een buitengewone vergadering, waar het Eerelid der afdeeling. Dr. M. J. A. de Vrijer, zijn medewerking heeft toegezegd. Verder zal de avond afgewisseld worden met muziek en voordrachten. Buiten de leden en hunne huisgenooten hebben ook zij vrije toegang die belang stellen in het werk van de afdeeling. Uit de dierenwereld. Een groot aantal zeemeeuwen, zat op een weiland in het Kinheimpark te kijken naar een menschelijk wezen, dat broodkruimels op het land wierp. Ze hadden honger, maar vertrouwden het zaakje niet erg en bleven rustig zitten. Drie kraaien meer aan menschenkinderen gewend, zaten op de voorste rij. Toen de broodkruimeljonker zijn meege- brachten voorraad op het land had uitgeworpen en zich op eenigen afstand had terug getrokken, werd er beraadslaagd of er gegeten zou worden of niet. Met algemeene stemmen werd besloten geen stukje brood op te pikken, daar menschenkinderen nu eenmaal niet te vertrouwen zijn. Als voorbeeld werd aangehaald de massamoord te IJmuiden, waar men stukjes brood aan vischhaken had bevestigd en waardoor heel wat makkers gevangen werden genomen en vermoord. Ben je mal, zegt een kraai, zoo zijn ze hier niet. Dur ven jullie niet, ik wel. En zij huppelde over het land naar de broodkruimels en pikte er eenige van op. Als op een afgesproken teeken vlogen hierna alle meeuwen op en deden een aanval op de stukjes brood, die spoe dig in de hongerige maagjes der beesten verdwenen waren. Jongens tusschen 1214 jaar: F. Hekker, 1ste prijs, Jan Willebrord, 2de prijs; H. Dijk, 3de prijs en Jan v. d. Veldt, 4de prijs. Troostprijzen werden toegekend aan F. Hekker en L. van Kessel. In de 2 ronden eerewedstrijd behaalden alleen de Hekkertjes een prijs. F. Hekker wist de 2 ronden af te leggen in 1 min. en 13 sec. (1ste prijs); H. Hekker in 1 min. 31 sec. (2de prijs); P. Hekker in 1 min. 35 sec. (3de prijs). Een woord van lof aan Hercules en den Volkenbond, die dezen middag op touw hebben gezet en waardoor de kleuters weer eens een fijn middagje gehad hebben. In de St. Aloysiusschool, werd des avonds door den heer J. G. van Kessel de aardige prijsjes aan de deel nemers uitgereikt. Het was een goed geslaagde mid dag en de finale van de ijspret. Een inpikster gepakt. Alhier is aangehouden een zekere Mej. v. d. C., die bij een familie te Aerdenhout als werkster in dienst was en zich er op toelegde lijf goederen ten nadeele der familie te ontvreemden. Ook gouden sieraden werden door haar ingepikt. Het kon niet uitblijven, dat deze diefstallen ontdekt werden, en de dag dat de werkster tegen de lamp liep, zal haar zeker heugen. De Officier van Justitie zal haar zeker het verkeerde van haar handelswijze onder het oog brengen. De schoonmaakster die naar eigen opvatting het: „Laat de rechterhand niet weten, wat de linker doet" in practijk bracht, zal haar straf niet ontgaan. Een man, een man; een woord een woord. Een dezer dagen stapte een manspersoon, waarvan men zou zeg gen dat hij van het platteland kwam, de lunchroom van de Wed. Scholte binnen. Hij ging zitten aan een tafeltje en bestelde het een en ander. Toen hij 1.50 verteerd had riep hij de juffrouw die hem bediend had. Deze vernam van den grooten onbekende, dat hij geen geld bij zich had maar dat hij het bedrag den volgenden dag, hij moest dan toch hier in de buurt zijn, wel zou komen betalen. De juffrouw, ter goeder trouw, stemde hierin toe en de man vertrok omniet meer terug te komen. Dit geval kan een waarschuwing zijn voor andere zaken. De film in dienst der vrede. De eerste Nederland- sche Filmonderneming heeft de stoute schoenen aan getrokken en durft het aan om alhier een filmvoorstel ling te komen geven, en wel op hedenavond in Hotel Vreeburg. Voor een goed programma is zorg gedra gen. Buiten een aantal leerrijke en actueele films zal er een film gedraaid worden, het hoofdnummer van het programma, getiteld „De wapens neer". In deze film wordt sterk naar voren gebracht wat een oorlog is, waarbij het afschuwelijkste wapen nog niet goed ge noeg is om den mensch te vernietigen. Als ge deze film gezien hebt, die zeer zeker indruk op U zal maken, verfoeid ge den oorlog en verklaart gij den oorlog aan den oorlog. Wie de tot nogtoe zwakke vredesduif sterk en flink wil maken, gaat deze film zien. IJswedstrijden. De R.K. Gymnastiekvereeniging Hercules was op de goede gedachte gekomen om in samenwerking met de R.K. Volksbond voor Zondag middag wedstrijden in het hardrijden uit te schrijven voor jongens van 814 jaar. De organisators hadden hiervoor de beschikking gekregen over 't beroemde Brouwerskolkje, dat door B. en W. van Bloemendaal welwillend was afgestaan. Vele Pa's en Ma's waren gekomen en hadden zich om de Kolk geschaard om naar de prestaties van hun kroost te kijken. Hoewel door de sterke dooi het ijs in gesmolten suikergoed was herschapen en het water eenige millimeters op het ijs lag, hadden de wedstrijden een vlotverloop. Voor Pa en Ma Hekker was het een Zondag met een gaatje, daar hun zoontjes de eer der familie hoog hielden, doordat zij allen een eerste prijs wisten te behalen. De Hekkertjes schijnen echte sportjochies te zijn en het zal niet tot de onmogelijkheden behooren, dat, als de kereltjes groot zijn, Thurnberg, Dempsey en van der Meulen zware concurrenten krijgen. Hier onder de prijsuitslagen, waarbij de Hekker's als no. op de lijst voorkomen. Prijzen gewonnen door: Jongens tusschen 810 jaar: P. Hekker, 1ste prijs; G. Koelemij, 2de prijs; H. Jonkers 3e prijs en J. Tullenaar, 4e prijs. Jongens tusschen 1012 jaar: H. Hekker, 1ste prijs; Van Kempen (niet de zanger), 2de prijs; C. Huijbens, 3de prijs en Theo van der Zande, 4de prijs. Ziekte, brand en vergissing. De griep die alom heerscht, maar gelukkig niet kwaadaardig is, heeft onze;i machinezetter ook te pakken genomen. Zoo doende heeft er de vorige week een vergissing plaats gehad met een berichtje, waarvan de helft is wegge vallen. Het ging over den brand bij Mevr. de Wed Spalteholtz te Aerdenhout. We maakten hiervan mel ding en roemden het krachtdadige optreden van onze Vrijw. Brandweer. Want aan de brandweerlieden is het te danken dat door hun kloeke optreden het land huis, dat geheel uit hout bestaat, niet een prooi der ylammen is geworden. Dit was de eerste brand, die, zoolang hier een vrijw. brandweer is, ernstige gevol gen had kunnen hebben. De Vrijw. Brandweer heeft bewezen een instelling te zijn, waarop we ingeval van nood ten volle kunnen vertrouwen. Eere wien eere toekomt. De laatste slagen. Donderdag heeft men voor het laatst schaatsgereden en Zondag voor het laatst ge krabbeld, want rijden kon met niet meer daar het ijs reeds veel te zacht was. Men viel, krabbelde en liep en alles op de schaats. De rollen waren thans omge keerd. Degene, die de botste schaatsen had kon het beste voort. Trots het slechte ijs, heeft er op de Haar- lemsche ijsbaan toch nog 'n wedstrijd in het schoon- rijden plaats gehad, die, gezien de omstandigheden van het smeltend ijsdek een goed verloop had. Het einde? De ijspret, zouden we het durven schrij ven, is afgeloopen. De vorst heeft ons gedeeltelijk ver laten, daar des avonds nog altijd het kwik een paar graden onder nul staat. Thialf heeft zijn beste tijd ge had. Hij moet het veld ruimen voor het voorjaar. Hij kan niet meer tegen de zon op die dagelijks meer warmte over de aarde verspreidt. Het is te hopen dat Pluvius zijn waterreservoirs nog maar niet open zet, daar bijna alle riolen langs den weg vol met ijs zitten zoodat het water niet weg kan loopen, en bij zwaren regenval de wegen onherroepelijk onder water gezet zouden worden. Als de wind nu maar in de goede hoek (West, Zuid) gaat zitten, kunnen we spoedig genieten van het voorjaarweer. Slechte voetpaden. Over onze voetpaden, die zich in een allesbehalve goede conditie bevinden, is al heel ,wat gesproken en geschreven. Nu de vorst verdwenen Js en de grond weer zacht is geworden zijn de voet paden nog veel slechter. Langs verschillende wegen zijn de trottoirs in groote moerassen veranderd en de witte, bruine en zwarte schoenen der wandelaarsters en wandelaars krijgen een grijze kleur en moeten bij thuiskomst met de schoenen borstel extra bewerkt worden. Aan alles komt een einde, ook aan de slechte voetpaden, daar men bezig is de trottoirs te bewerken met hoogovenslakkenzand. In memoriam. In den ouderdom van 56 jaar is over leden de heer A. J. van der Flier. Oude Bloemenda lers moeten zich den heer A. J. van der Flier nog kunnen herinneren, die als gemeentesecretaris in ons midden vertoefde. De heer van der F was een ijverig, werkzaam man, die voor iedereen klaar stond om te helpen. Om zijn ijver en nauwgezetheid werd hij ge waardeerd, om zijn hartelijkheid en hulpvaardigheid jegens een ieder algemeen bemind. Zijn heengaan zal dan ook door vele oude Bloemendalers betreurd wor den. De laatste jaren van zijn vereenzaamd leven zijn zeer moeilijk geweest. Dat hij in vrede moge rusten. Hedenmorgen 10 uur werd het stoffelijk overschot op de 2de Algemeene Begraafplaats te Utrecht ter aarde besteld. Velen waren gekomen om den man die als „mensch" geleefd had, de laatste eer te bewijzen. Zomertijd. We waren reeds lang op de hoogte van den datum waarop de zomertijd zal aanvangen. Met 23 graden vorst leek het ons echter niet geschikt van een zomertijd te reppen. 15 Mei is de datum waarop men de wijzers der klokken een uur vooruit moet zettten. Personalia. De heer Roozen, notaris te Monster is in het Arrondissments-Rechtbank te Haarlem benoemd als notaris in de vacature notaris A. J. C. Daamen. De heer Roozen is Overveener van geboorte. Nadat hij 8 jaar te Amsterdam als candidaat-notaris werkzaam is geweest werd hij in 1917 benoemd tot Notaris te Monster. Door de benoeming te Haarlem zal de heer R. dus gelegenheid vinden zijn oude geboorteplaats, die in dien tijd heel wat veranderd is, geregeld te be zoeken. ZENDINGSAVOND. Door de Jeugdvereeniging daartoe uitgenoodigd sprak Zendeling A. van Dijk van Heemstede Donderdag avond in de Gymn. zaal der Chr. School tot jeugd en ouderen over het zendingswerk op Nieuw-Guinea, in 't bijzonder over den arbeid op het in de nabijheid van N.G. gelegen eiland „Jappen". Na een welkomstwoord van Ds. van Dijk begon spreker, die zelf verscheidene jaren op het zendingsveld gearbeid heeft, aan de hand van mooie, scherpe kiekjes ons te vertellen van het pionierswerk op Nieuw Guinea. Zoowel door wat wij zagen als door hetgeen we hoorden, kregen we een indruk van de buitengewone moeilijkheden, waarmede die eerste zendelingen hebben te kampen gehad. Zen deling Van Balen, één van de pioniers, moest nage noeg alleen, terwijl de Papoea's er lustig hun strooitje rookend naar stonden te kijken, een huis voor zich en de zijnen bouwen. Zwaarder om te dragen was echter dit,, dat het zendingswerk zelve weinig of geen resul taat opleverde en schijnbaar tevergeefs geschiedde. Toch hebben ze volgehouden en thans na vele jaren, worden de vruchten van dien eersten arbeid geplukt. De velden zijn nu op Nieuw-Guinea wit om te oogsten. Van alle kanten vraagt men om goeroe's. Om een enkel voorbeeld te noemen: de thans op een der posten daar arbeidende zendeling Bijkerk kon onlangs op één Zondag 300 Papoea's doopen. Evenzoo is het gegaan op het eiland Jappen, waar zendeling Bout nu eenige jaren werkt. Overal geopende deuren en een vragen naar het Evangelie. Wie daar meer van weten wil, koope het laatste door zendeling Bout geschreven aardige boekje: „Bloeiende Arbeid op Jappen", uitgave Zendingsbureau Oegstgeest. Waar door de zendings vrienden hier in Bloemendaal en Overveen in 't bij zonder voor het werk op Jappen wordt gearbeid, was het verblijdend te zien en te hooren hoe het Evangelie ook daar zooveel ingang heeft gevonden. Verblijdend maar toch ook beschamend, waar we gevoelden, dat in onze gemeente in dit opzicht nog heel wat meer kon worden gedaan. Het eenvoudige, ongekunstelde vertellen van Zende ling Van Dijk maakte voor ons de dingen waarover hij sprak zoo reëel. Wij gevoelden allen, daar op Nieuw-Guinea en op „Jappen" daar gebeurt iets, ja daar gebeuren groote en heerlijke dingen. Ongetwij feld heeft zijn spreken de groote beteekenis van de Zending voor wie zien wil, in het licht gesteld en bij wie hooren wil belangstelling gewekt. Met een woord van dank aan den spreker en een op wekking zich te abonneeren op het Zendingsorgaan „Kennemerbode", uitgegeven door het Centraal Zen- dings-Comité voor Haarlem e.a. (voor Bloemendaal en Overveen, adres Noorder Stationsweg 18) werd de bijeenkomst door den heer Koopman met gebed ge sloten. De opkomst was, zacht uitgedrukt, niet g»heel onbe vredigend, jammer dat de zaal niet vol was.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 1