Crêpe Schoenen EFFECTEN - COUPONS GEBR. CASSEE uwburg ide zon ALGE M.NIEUWSenADVERTENTIEBLAD VooPKENNEMEBLAND eh HAARLEM EXPL^ADMINT^DRUKKER "J T. TIMMER DE QENE5TETWE0.23, BLOEMEND UITGAVE NV' HET HIDDEN haarlemsche bankvereeniging Na het rijpen Plaatselijk Nieuws N MET OORDEEL I MET VOORDEEL L SCHEIDEN! NGT „RAHONA" r JAW HENSEN fIJ VLIEGEN! ORST BLOEMENDAAL ARTIKELEN Na 6 uur 22012 TELEF. 22003 GIRO 30785 BIJKANTOOR: BLOEMENDAAL, BLOEMENDAALSCHEWEG 147 worden bjj ons Vakkundig gerepareerd L. FABER Zn., KL. HOUTSTRAAT 10 Telefoon 12896 Opgericht 1898 HERINGA WUTHRICH CENTRALE WONINGBUREAU VERWARMING ZATERDAG 23 MAARTj29 23e JAARGANG No. 12 1 - TELEFOON 10186 I0NEEL r Jevan BramlOL—Thomas. JDSCH TOONEEL hNbbMBLt: - R in Heyerman's RLEM TELEFOON <1937 LLD-SUCCES FILM ÏRES DEL RIO ;n zien waar dit beroemde n speciale illustratie werd ïSlerEDWIN BRON tmeerd oren est, terwijl achsucces zonder weerga Y en RAYMOND HATTON EDEN 14 JAAR TELEFOON 22195 ile nummers met vermelding asters van het kadaster, van en van de te onteigenen p de secretarie der gemeente ge voor een ieder hebben doen an het Gemeentebestuur van sbladen der gemeente onver deze daarenboven op de ge- tenen bekend heeft gemaakt; meer dan 14 dagen zijn ver termijn voor nederlegging, chriftelijk bezwaren aan het ven; eel van den Raad op de boven ming voortgang moet hebben t te worden besloten; emeente van den benoodigden ide hoeken, waar de Juliana- ïdaalscheweg, overeenkomstig nber 1926 vastgestelde en bij i dd. 22 December 1926 goed- jitbreidingsplan voor bedoeld bij besluit van den Raad dd. :eurd plan, zooals op de daar- anig gewaarmerktegrond- jnde: rl2 van het kadastrale perceel :tie E no. 321, dat volgens de ter eene totale oppervlakte in eigendom toebehoort aan 42 van het kadastrale perceel :tie A no. 7391, dat volgens de ter eene totale oppervlakte in eigendom toebehoort aan geboren A. M. L. Driebeek, enbare vergadering van den temendaal, gehouden den 21 BAS BACKER, Voorzitter. EEREN, Secretaris. istuur voornoemd: A. BAS BACKER- Ff1B L© EU Ehl DAAL S€W - a Abonnementsprijs 3.50 per jaar, 1.75 per halfjaar bij vooruit betaling vóór 1 Jan. of 1 Juli. Na dien datum verhooging van 0.15 incassokosten. Voor Indië en het Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 0.10. Abonnementen kunnen met elk nummer ingaan. (KLAD Advertentiën18 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag- en Aanbod, Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent, elke regel meer 12 cent uitsluitend bij vooruitbetaling. Boven, onder of naast den tekst dubbel tarief. TELEFOON 22266 (Nadruk verboden) Tijdens de revolutiejaren is in Rusland een volksliedje ontstaan, dat de omwenteling vergelijkt met een rij pende appel. Hetgeen langen tijd in de verwachting van het volk heeft geleefd, is eindelijk bereikt. Nu kan men de vruchten gaan plukken van jarenlange werkzaamheid en van eeuwenlang geduld. Men zou zoo oppervlakkig weg meenen, dat een liedje, dat het geluk van de bevrijding bezingt, in den toon van geestdriftige vreugde moest zijn gezet. Dadelijk denkt men aan hetgeen het volk in de Fransche revo lutie rondom den vrijheidsboom zong. Dat getuigde van overbruischende vroolijkheid en van brooddronken moed. Maar het Russische volk is anders dan het Fransche. Het Russische volk is zwaarmoedig, peinzend en achterdochtig jegens de vreugde. Geen wonder, dat zelfs een Russisch triomflied in mineur wordt ge zongen. Wel stemt de herfsttijd, waarin de appel rijp van den boom valt, den Rus een oogenblik vroolijk, maar on middellijk bezint hij zich, wat er nu verder met dien rijpen appel gebeuren gaat. En te dezen opzichte is het liedje vol zorg. Als de rijpe appel op den grond ploft, scheurt hij zoo licht en de glorie van vele weken ligt gebarsten en gebroken ter aarde. Het grootste, wat wij wenschen, op aarde wordt het klein!, mijmert de dichter. De wormen, die alle verlangen belagen, zullen tot diep in het vleesch van den appel knagen; de wind zal het beursche overschot doen voortrollen door het stof, en wie zou in het onooglijk restje, dat daartusschen dorrende blaren in een hoekje ligt, den glanzenden appel herkennen, waar over men zich zoo vroolijk heeft gemaakt, toen men hem eiken dag mooier zag rijpen!- .Appeltje, appel, als bloed zoo rood, Bij ons blijft eeuwig de bleeke nood", aldus het slot van het volksliedje, waarin zich een droefgeestige wijsheid in een zuiver beeld uitspreekt. De sombere profetie is niet alleen uitgekomen ten op zichte van het Russische volk. Zij komt altijd uit, bij volkeren en bij individuen. Wij wachten op het rijpen van het geluk, juichen in opperste vreugde om hetgeen als uitkomst van onvermoeid streven en geduldig ver beiden bereikt is, en daarna verzetten wij ons te vergeefs tegen een gevoel van ontgoocheling, dat ons al meer in beslag neemt. Heel het leven is een rekken van den hals naar den appelboom, waaraan, tusschen het loof verscholen, ons rijpend appeltje hangt. In mismoedige oogenblikken kijken wij er naar op en de aanblik van de veelbe lovende vrucht vernieuwt onze moed. Ons leven moge op dit oogenblik nog niet zijn wat we wenschen, geen nood! het voorjaar is nauwelijks begonnen; onze boom moet nog gaan bloeien. Straks komt de zomer en de bloesem heeft zich uitgezet tot een helder groen bolletje, dat grooter en geler wordt. Geduld tot den herfst; dan zal die vrucht bloedrood aan den boom hangen en volkomen rijp afvallen. Maar nu is het herfst; de uitkomst van 't leven is bereikt. Jeugd-idealen zijn in vervulling gegaan. Illu sies, teeder en blank als de appelbloesem in 't voorjaar, zijn tot werkelijkheden gerijpt. We hebben den oogst des levens geplukt. Bij de inzegening van een huwelijk, bij de intrede in een ambt, bij den aanvang van een werkkring staan wij met den pas geplukten appel in de hand. Nu is het ooft op zijn mooist. Zal het zoo gaaf blijven blinken? Helaas, nooit komt in het menschenbestaan een mo ment van volstrekte zekerheid. Geen oogenblik is 't ons gegeven, te blijven staan met de rust en de vol doening van „het is bereikt". Er komen beursche plek ken aan den blinkenden appel. Onverwachts valt hij in het stof. Wormen verteren zijn vleesch. Hij ver schrompelt tot een onooglijk restant. Deze ontluistering is niet te vermijden. De feestrede naars bedriegen zichzelf. Zij doen, of het thans bereikte het eindresultaat is van 't leven. Nu de omwenteling in den staat, de hervorming van de kerk, de verbete ring van de maatschappij zich voltrokken heeft, zal 't pais en vree zijn en botertje tot den boom. Nu eindelijk het liefdesverlangen door een echt wordt bekroond; de jarenlange arbeid beloond wordt met het succes; het bezwaar, dat de vrije ontplooiing van lichaam en geest in den weg stond, met onuitsprekelijk geduld is over wonnen, is het hoogste geluk voor den mensch be reikt. Zal dit geluk echter bestendig zijn? De geschiedenis is in dezen zoo leerzaam. De wereldhistorie zoowel als de biografie bevestigen de weemoedige wijsheid van het Russische volksliedje. Het volmaakte is schijn. Geen blinkend ooft tusschen glanzend loover kan den wijze bedriegen. De vergankelijkheid belichaamt zich ook in schijnbare gaafheid. Met een illusie minder staan we in den herfst bij de afvallende appels. Maar verlies van illusie is winst aan kracht. We aanvaarden het betrekkelijke bij ontstente nis van het volstrekte en de vreugde van het moment laten wij niet vergallen door het besef, dat het vrucht van een duurzame ontgoocheling is. H. G. Cannegieter Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. De Afd. Bloemendaal-Velsen der K.N.M. v. T. en P. hield Woensdagavond, 20 dezer, haar maandelijksche bijeenkomst in Hotel Vreeburg te Bloemendaal. Als spreker voor dien avond trad op de heer A. J. van Laren, Hortulanus van Amsterdam met het onderwerp „De cultuur van Orchideeën". Het was spreker aangenaam dit onderwerp te be handelen in een omgeving waar de cultuur dezer exo tische planten bekend is bij de toehoorders. Na een kort geschiedkundig overzicht werd gereleveerd hoe betrekkelijk nieuw deze cultuur is en de opgang en kennis dezer planten slechts dateert van de laatste 60 a 70 jaren. In 1731 werd de eerste Orchidee inge voerd en thans zijn reeds een 15 duizend soorten be schreven en in cultuur. Het glanstijdperk viel in 1880 1900 toen verschillende Engelsche en Duitsche plaatwerken daarover werden uitgegeven. Tegenwoor dig is de animo verminderd, maar deze planten zijn het waard de belangstelling weer op te voeren. Was het vroeger uitsluitend een liefhebberij-cultuur, tegen woordig is de belangstelling voor speciaal cultuur ont zettend toegenomen omdat diverse soorten kunnen worden gezaaid en de techniek zoo is verbeterd dat enkele soorten automatisch gekweekt kunnen worden met evenveel kans op succes als iedere plant. Een volledig cultuur-onderwijs zou wel 12 lessen eischen en het is natuurlijk niet mogelijk alles op een avond te behandelen, waarom spreker zich beperkt met op te geven dat voor een goede cultuur noodig is dat men zich op de hoogte stelt van: de geografische her komst de outillage der kassen de geslachtelijke en de on-geslachtelijke vermenigvuldiging de krui sing de verzamelcultuur de ziekten en bescha digingen de geschiedenis de nomenclatuur en de systematiek. Spreker behandelt dan ook alleen de voornaamste gegevens en legt er den nadruk op dat bij iedere soort de cultuur moet geschieden in over eenstemming met de natuurlijke levensomstandigheden doch dat bovendien de kweeker over heel veel erva ring moet kunnen beschikken. Vervolgens worden dan behandeld: de inrichting der kassen de vochtigheid het luchten het scher men het verpotten het gieten waarbij te be denken dat staand water voor alle orchideeën doodend is de ongeslachtelijke vermenigvuldiging door scheuren of doorsnijden van den wortelstok - de geslachtelijke vermenigvuldiging: de bestuiving het ontkiemen door symbiose met eigen soort schimmel de beschadigingen door de Catleya-vlieg en kakkerlak, de bestrijdingsmiddelen daartegen. Dan zegt spreker nog een en ander over eigen kweek tegenover impor- tatie. Hij acht importatie gewenscht en is dit dikwijls finantieel voordeelig alhoewel het risico niet te onder schatten is. De beste tijd voor importeeren is het voor jaar; het verzamelen moet gebeuren tijdens de rusttijd der planten; voorzorgen zijn te nemen tegen het tevens importeeren van ongewenschte insecten. De pas aan gekomen planten moeten rust hebben, eerst als teeke nen van opleven zichtbaar zijn mag voorzichtig water gegeven worden en het oppotten of ophangen mag niet gebeuren voor de wortels zich zichtbaar gaan ontwikkelen. Na de pauze liet spreker een groot aantal goed ge slaagde lichtbeelden zien en gaf daarbij de noodige toelichtingen. De talrijke toehoorders volgden de lezing met groote aandacht en dankten den spreker met hartelijk ap plaus. Tijdens de pauze werd het resultaat der keuring voor het puntenstelsel medegedeeld. Toegekend werd aan: H. Soegschoten voor Amaryllis Hyp. hybr. zaailing 1926, 10, Amorphophallus Riviêra, 10, Primula obc. coerula, 9, Azalea indica Mme. v. d. Cruysse, 10, Da- valia canariense, 10, Cyneraria hybr. Matador 10 pnt.; Y. Mulder: Catleya Schröderae, 6, Odontoglessum pulchellem, 10, Begonia comchaefolia, 8, Coelongine cristata alba, 10 pnt.; B. P. Vader: Rododendron Chev. Felix de Sauvage, 9 pnt.; J. van Schoonhoven; groep Cyneraria multiflore, 7 pnt.; J. Ende: Primula obc. 8 pnt.; J. J. van Cruyningen: Cypripedium clones, 10 pnt.; E. W. A. van Nederhasselt: Azalea nieuwe hybride sport van Mme Mélanie, 8 pnt.; W. Pieffers: Primula kewensis en obc. alba 6. De Voorzitter dankte de inzenders voor hunne mooie inzendingen en de heer Van Laren gaf een extra pluimpje aan de Odontoglossum en de Cypripedium clones. De Voorzitter dankte in welgekozen woorden den heer Van Laren ook namens de vergadering, voor de zeer interessante lezing. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door enkele leden dankbaar ge bruik gemaakt. Nadat nog een vraag uit de Vragenbus, betreffende bestrijding van Thrips in Begoniaplanten, was beant woord, werd de goedbezochte vergadering gesloten. Aldus „opmerking". We zijn Dinsdagavond weer eens naar Hotel Vreeburg getogen om de eerste uit voering der Bloemendaalsche Tooneelvereeniging bij te wonen en er een verslag van te maken. Dit laatste is zeer moeilijk, daar we ditmaal alle critiek op zij moeten zetten. En wat is eigenlijk een verslag zonder critiek? Wij zijn zoo gewend om bij alle gebeurlijk heden af te breken of op te bouwen naar gelang we iets goeds of iets slechts medemaken. In enkele ge vallen echter, waarbij we de critiek weg moeten laten moeten wij een middenweg bewandelen, de critiek om zetten in „opmerkingen". Voor een tamelijk goed bezette zaal opende de heer Wubbels, regisseur der Vereeniging den avond met een woord van welkom. Hij memoreerde hoe de Ver eeniging na haar oprichting te kampen had met ver schillende tegenslagen, waardoor niet gedacht kon worden aan het geven van een uitvoering. Ook de strenge koude was oorzaak, dat dit voornemen nog niet tot uitvoering kon komen. Als stuk was gekozen „Wantrouwen" van Spijkman. Wantrouwen is een tooneelspel waarbij ernst en luim elkaar afwiselen. „Geachte aanwezigen" zei de heer W„ „gaarne zou ik U het verzoek willen doen om alle critiek achter wege te laten, daar niemand kan verlangen dat bij een eerste opvoering door dilettanten alles zonder fouten geschiedt. Bedenk, het is voor de eerste keer. Verder moet ik een woord van dank brengen aan verschillen de firma's, in het bijzonder aan de Zeepfabriek Het Klaverblad uit Haarlem, die ons voor dezen avond eenige leuke artikelen heeft toegezonden, die we ge deeltelijk zullen verloten en waarvan we een gedeelte in de grabbelton hebben gestopt. Tot slot deel ik U mede, dat wij nog werkende leden kunnen gebruiken. Het moeten echter personen zijn, die voor het tooneel gevoelen. Eenige dames zullen in de pauze bij U komen om te vragen of U lid of donateur van onze Vereeni ging wil worden, want u begrijpt wel dat we hier niet buiten kunnen. Verwijst U de dames nu niet naar Uw buurman, maar tast allen in Uw beurs en onder steunt onze Vereeniging en ons werk." Hierna werd begonnen met het eerste bedrijf van „Wantrouwen". Een rijke fabrieksbaas heeft gespeculeerd, waardoor hij heel wat geld verloren heeft, daar de fabriek lang niet meer zooveel winsten oplevert als vroeger, kan het verloren kapitaal niet meer aangezuiverd worden. Na in weelde en rijkdom te hebben gebaad, ziet hij zich thans genoodzaakt eenvoudiger te gaan leven. De mislukte speculatie heeft hij zoo lang mogelijk voor zijn vrouw en dochter verzwegen, maar op aandrin gen van een vriend des huizes deelt hij het zijn vrouw en daarna zijn dochter mede. Zijn vrouw vindt het verschrikkelijk, zijn dochter neemt het heel kalm op en ziet het niet zoo somber in. De fabrieksdirecteur verhoogt de verzekeringspolis op de fabriek, waar door hij in geval van brand een hoogere uitkeering krijgt. Eenigen tijd later breekt op de fabriek brand uit waardoor heel wat schade wordt aangericht. De verzekering is er goed voor. Maar de verzekerings agenten vertrouwen het zaakje niet en na een streng onderzoek komt men tot de ontdekking dat er moed willigheid in het spel is. De directeur wordt verdacht en hij wordt gevangen genomen, hij wordt onschuldig door iedereen verdacht, zelfs door zijn vrouw en de verloofde van zijn dochter waardoor het engagement uitraakt. De dochter en de vriend des huizes zijn er van over tuigd, dat de gevangene onschuldig is. Dit blijkt later inderdaad het geval te zijn en de Directeur wordt op vrije voeten gesteld. Een knecht, die op de fabriek had gewerkt en tweemaal wegens dronkenschap weg gejaagd was, werd voor de derde keer niet meer door den Directeur aangenomen, nam wraak en stak de fabriek in brand. Het stuk werd goed door de spelers vertolkt. De heer K. Schoon als fabrieksbaas had geen gemakkelijke rol. Zijn zenuwachtig en onrustig gedoe was goed, alleen moet hij gebaren en mimiek meer bij zijn rol aanpas sen. Mej. Harren uit Bennebroek, die in de plaats voor Mej. v. d. Berg optrad, vervulde haar rol goed. Haar stem is iets te zwak, terwijl het huilen door haar te zangerig gedaan werd. (Mej. Harren speelde als vrouw van den fabrieksdirecteur). Paula, de lief tallige dochter des huizes (Mej. Koningsbruggen) was goed. Dolf van Lingen, verloofde van Paula (G. Swart) was een knappe jongen. Hij moet echter losser in zijn bewegingen worden en harder en niet te vlug spreken. Mr. Hein Verbeek (J. H. Wubbels Jr.) was de echte goede trouwe huisvriend en raadgever. Zijn spel voldeed wel. Heiiers en Swart (G. Swart en J. Prang) als inspecteurs der Brandverz. Mij. deden hun plicht. Aan Swart zij nog eens geraden harder en niet te vlug te spreken. Van Dingen, (W. de Graaff) kantoorlooper was goed. Hendriks, werkman (wederom J. Sprang) wist den dronken arbeider goed na te bootsen. Kees, fabrieks- .jongen, had een kleine rol, die hij behoorlijk vervulde. Stijntje en Greta, dienstboden (dames Wisman en Cappelle) waren op dreef en speelden vlot. Een rechercheur van politie (de heer H. A. Wubbels) gaf de natuurlijke weergave van een inspecteur, ge reserveerd en kort af in zijn optreden. In aanmerking genomen, dat er heel wat spelers waren die nog nimmer op de planken zijn geweest, kunnen we deze eerste uitvoering een succes voor de Ver eeniging noemen en we brengen gaarne daarvoor een gepaste hulde aan den heer Wubbels, leider der Too neelvereeniging, die het dien avond lang niet ge makkelijk heeft gehad en om zoo te zeggen overal gelijk moest wezen. Met deze eerste uitvoering is bewezen, dat de Ver eeniging zeer zeker reden van bestaan heeft en na druk en ernstig repeteeren spoedig een plaats kan in nemen naast hare zustervereenigingen, want de Ver eeniging beschikt over krachten waarin het „Too- neelspelen" sluimert en bij een goede leiding spoedig ontwaken zal. Het zij nog vermeld, dat Mej. Harren namens de Vereeniging bloemen ontving, dat de souf fleur in de pauze uit zijn schulp of liever gezegd uit zijn hokje was gekropen en de aanwezigen op aan gename wijze bezig hield met het vertellen van eenige leuke moppen, dat de pauze verkort werd door een lid en den Directeur van het muziekensemble Onder ling Kunstgenot, die met piano en viool de aanwezigen aangenaam bezig hielden. Nog zij vermeld, dat een geanimeerd bal met een versterkt jazz-bandorkest onder leiding van den heer J. de Wit, een blinde pianist, den avond waarop een ieder zich vermaakt heeft, sloot. Laten we deze jonge Vereeniging, die de beste voornemens heeft en ons nog heel wat ge noeglijke avondjes kan bezorgen, daadwerkelijk steu nen. Zendt hiervoor Uw bijdrage naar den Secretaris der Vereeniging, den heer G. Swart, Bleekerspad. Bloemendaal. Het ziekenfonds Voorzorg. Door de onderafdeeling van den R.K. Volksbond werd onder voorzitterschap van den heer J. G. van Kessel vergaderd. Op deze jaarvergadering deelde de secretaris in zijn jaarver slag mede dat het ledental reeds tot over de 1500 steeg. 60 patiënten werden in 1928 in de Haarlemsche ziekenhuizen verpleegd, terwijl het aantal verpleeg- dagen ongeveer 1500 bedroeg. De penningmeester verrastte de aanwezigen met de mededeeling, dat er een batig saldo van 377.25 in kas was. terwijl de reservekas 862.04 bedraagt. De bestuursleden v. d. Aerdweg en Tuilenaar, beiden af tredend, werden herkozen. Verder werd nog besloten in het jaar '29 de verpleegdagen uit te breiden tot 49 per kalenderjaar, terwijl uit de reservekas zullen wor den bekostigd tot een maximum van 14 dagen de ver pleegdagen van jonggeborenen in ziekenhuizen. Nadat door den voorzitter nog het een en ander was medegedeeld omtrent den nieuwen toestand die ont- ptaan is door toetreding van enkele doctoren tot de overeenkomst van de federatie van ziekenfondsen, sloot de voorzitter de goed bezochte vergadering, Allemaal in de bus. Het zal voor de Vogelenzangers een genot zijn als ze een directe verbinding hebben met Bloemendaal. Het is goedgezien van ons Gemeen tebestuur om de wijken Vogelenzang en Bloemendaal met elkaar te verbinden. Zooals men weet, zal de dienst met autobussen onderhouden worden en wel door de bekende en soliede firma Backhuijs, die des zomers met zijn Goliath-bussen de strandbezoekers van zee naar Overveen brengt en terug. Deze nieuwe autobusdienst zal waarschijnlijk in het begin van April geopend worden. Dóór het kind. Wat de afdeeling Bloemendaal van de Vereeniging tegen Drankmisbruik op hare huis- vlijtcursussen presteert, is te zien op Zondag 24 Maart 4n een der lokalen der „Duin en Daalsche" School- vereeniging van 2.30 tot 4 uur. Aldaar zullen de voor werpen tentoongesteld worden die op de cursussen vervaardigd zijn.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 1