VICTORIA-WATER INBOEDELVEILING Binnenland Uit de Gemeenteraad Tooneel JiiPTTGERIHG HAARL. BEGRAFENISVEREEN1GING Nieuwe kracht tVERFT-STODMT; GOED-SMEL Verkooplokaal ,,'T NOTARISHUIS" A. G. G. M. GIORGIS ZN. SCHOORSTEENVEGERS BERICHT. Wegens plaatgebrek zijn wij ge noodzaakt, Buitenlandsch Nieuws te laten vervallen. SrOOMERÜ-VERVERU, Directeur: H. VAN MOURIK koster noorderkerk MOLENAERSTRAAT 20, TELEF. 13765 BLOEMENDAAL BELANGRIJKE IN BET PERCEEL VAN EEDENSTR. 13 BEZICHTIGING: - - - - 1 met Sanatogen Dinsdag vond te Den Helder het officieele afscheid reet toespraken, autoriteiten, bloemen, enz. plaats \an de bemanning der drie Dornier Wall-watervlieg- tuigen, die door de lucht in 14 étappes naar Indië zul len worden gebracht. Het is geen recordvlucht, doch meer een reis voor vlagvertoon, en om het buitenland te laten zien, dat onze „Aviolanda" te Papendrecht ook vliegbooten kan bouwen. Al is dat dan natuurlijk licentiebouw. De vliegtuigen zullen ongeveer 1 Mei in Batavia arriveeren. Woensdagmorgen in alle vroeg te vertrokken de vliegtuigen van vliegveld ,,De Mok", waar ook het afscheid plaats vond. De start was zeer voorspoedig en reeds om kwart voor zeven werden zij bij Dungueness gesignaleerd. De heele reis zal ca. 15.000 K.. bedragen. Daar eerst dezer dagen de toestemming voor het ge bruik der Engelsche vliegterreinen in Irak afkwam, be sloot de K.L.M. de beraamde voorjaarsvluchten naar Ned. Indië uit te stellen, en wel tot het najaar. In September zullen de postvluchten dus worden voort gezet en zij zullen clan om de veertien dagen worden gehouden. De Feestdagen leverden een trieste oogst aan onge vallen op. waaronder het te water raken van een brik met een paard bespannen, op den Haarlemmerstraat- v. eg nabij Leiden, waarbij een vrouw en 2 kinderen het leven lieten. Twee personen uit het rijtuig'konden worden gered. Verder werden in de duinen van het Kroondomein bij Kijkduin twee dames door een indi vidu aangerand, die haar mishandelde en van haar geld beroofde. Men is blijkbaar den dader, die op schandelijke wijze tekeer is gegaan, reeds op het spoor. Het heeft met Paschen nog even krachtig gestormd. In de Noordelijke provinciën viel hier en daar sneeuw. De grootste windsnelheid die te Amsterdam gemeten werd, was 21 meter per seconde. De grootste druk- stoot, die omstreeks 6.20 n.m. Maandag plaats vond, was 72 K.G. per vierkante Meter. De hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad, dr. Ritter, die zich tot nu toe verschuilde achter de ver klaring, dat hij de regeering niet in ongelegenheid wilde brengen, en zich derhalve van het geven van nadere inlichtingen en verklaringen inzake de Utrecht- sche publicatie en met zonderlinge excerpt uit het ver- \alschte stuk, dat eerst gepubliceerd werd. ontheven achtte, heeft een terechtwijzing van den Minister ont vangen, in dien zin, dat de Minister heeft verklaard, dat hij indertijd zijn onderzoek bij hem juist staakte, toen bleek, dat dr. Ritter omtrent den loop van zaken met de publicatie niet dan onbestemde informaties waren te verkrijgen. Voor wat de regeering betreft, aldus verklaarde de minister van Justitie, bestaat voor dr. Ritter alle vrijheid, welke mededeelingen ook, te doen. Te Amsterdam bracht Duitschland's oudste en grootste Gyinnastiekvereeniging ..Hamburger Hurnerschaft", ran 1516 (met 6000 leden, waarvan natuurlijk slechts een deputatie kwam) een bezoek aan „Kracht en Vlug heid", ter gelegenheid van 't 43e jaarfeest dezer turn- vereeniging. Zondagmiddag vond in het Concertge bouw' een zeer geslaagde uitvoering plaats, waarbij de Duitsche turners gelegenheid hadden om te toonen, over welk een fabelachtige „kracht en vlugheid" zij wel beschikten. Naar de Tel. meldt heeft de minister van Buitenland- sche zaken den gezant van Tsjecho-Slowakije mede gedeeld, dat de regeering heeft toegestaan onderzoe kingen en opgravingen te doen naar het graf van Co- menius, dat zich, naar men weet, vermoedelijk in de kazerne te Naarden bevindt. Prof. Henri Matiegka zal met het toezicht op de werkzaamheden worden be last. van Donderdag 28 Maart 1929. Wij schreven de vorige week: Het ingekomen voor stel van B. en W. om aan de N.V. Autobusexploitatie „Stormvogels" de groote jaarlijksche garantie te geven waarvan wij reeds melding maakten, werd door den Raad zeer uitvoerig besproken, het ondervond bijna alleen critiek en werd aangehouden met 11 tegen 4 stemmen. Wij komen op die voor de gemeente en verschillende belanghebbenden zeer belangrijke zaak afzonderlijk terug. Dit doen wij nu. Het bedrag der garantie werd geraamd op 37642.- per jaar gedurende 5 jaar en twee optiejaren ter keuze van de autobusonderneming afgeleid van 11 cent per K.M. per dag per autobus afgelegd. De gemeente zou daartegenover van de exploitante ontvangen 20% van de eerste duizend en vervolgens 20% van iedere volle honderd gulden netto-winst. Onder netto-winst te verstaan al wat meer ontvangen wordt dan 13% ct. per K.M. als boven, waarop de exploitatiekosten werden geschat. De gem. zou controle hebben op de ontvangsten van den dienst, door zelf kaartjes te laten drukken (wie het drukken der kaartjes zou betalen werd niet bepaaldelijk beschreven) en deze aan de onderneming uit te geven op rekening der garantie Bij een en ander werd gerekend: le. op een dienst om het half uur DuinlustparkBloemendaalOverveen AerdenhoutVogelenzang, een weg 13 K.M. lang, diensttijd 14 uur wat beteekent een afleggen heen èn weer van 728 K.M. per dag; 2e. op een tweede half- uursdienst OverveenAerdenhout een traject van 3% K.M. waarop dus 196 K.M. zouden worden af gelegd. De Stormvogels waren bereid die dienst op te nemen met autobussen, plaats biedende voor 16 passagiers behalve de chauffeur, mits zij monopolie kregen ge durende de zomermaanden de standplaatsen op den Zeeweg in te nemen, en voorloopig op het volgende tarief: Duinlustpark 10 Bloemendaal 15 10 Overveen 25 20 10 Aerdenhout 35 30 25 15 Vogelenzang Alles wat niet uitdrukelijk bij de door den Raad te geven concessie geregeld was zou ter nadere regeling aan B. en W. met de exploitante worden overgelaten. Na afloop der raadsvergadering vernamen wij, dat verschillende denkbeelden in dit voorstel door B. en W. verwerkt o. a. het als grondslag eener subsidi eering nemen van een bedrag in centen per K.M. en het uitgeven der kaartjes door de gemeente, afkom stig waren van de firma J. Backhuijs Zoon; deze firma heeft een aantal jaren het traject Zeeweg be reden en daartoe van de gemeente eerst het Parkeer terrein en de standplaatsen, later alleen de standplaat sen op dien weg voor een paar honderd gulden ge huurd. Haar kostprijsberekening was nagenoeg gelijk, n.l. 13% per K.M., maar zij wenschte een subsidie van 11% cent per K.M. met terugbetaling aan de gemeente van bepaalde gedeelten der bruto-ontvangsten boven f 10.000.B. en W. hebben, zijn wij goed ingelicht, een voorstel ontworpen eener met de firma Backhuijs te sluiten overeenkomst, maar toen alles in orde scheen en de Stormvogels geheel van de baan, kwam de heer Laan tot het inzicht, dat hij de firma Backhuijs of zij haar verkeerd hadden begrepen en heeft hij bevor derd, dat de stukken der Stormvogels weer werden opgeaald; de firma Backhuijs, het elkaar niet ver staan betreurende, zond 20 Maart j.l. aan B. en W. een meer uitgewerkt schema eener door haar bedoel de progressieve inkomsten-regeling voor de Gemeente; deze zou n. 1. terug ontvangen uit de bruto- ont vangsten, boven 10.000.— over de eerste 10.000 30% over de tweede 60%, over het bedrag daarboven 90%. Van dit aanbod is in de raadsvergadering niet gerept. Ons is ook gebleken, dat de heer Oly zich bereid heeft verklaard den dienst met 4 nieuwe autobussen elk plaats biedend voor 20 personen behoorlijk gesubsi dieerd te ondernemen, zelfs gedurende een proeftijd van 3 maanden in het seizoen, zoodat daarna aan beide kanten met volkomen kennis van zaken zou kunnen worden geoordeeld. De heer Oly is het die voor een halfuursdienst van Santpoort op Haarlem en terug be reids de concessie van Ged. Staten in den zak heeft. Onze lezers moeten om den loop dezer voor het blij ven bestaan onzer gemeente zeer belangrijke aange legenheid goed te kunnen volgen, ook nog weten, dat de bussen die uit Noordwijk komende door Vogelen zang via 't park Boekenrode naar Haarlem rijden Vogelenzang meestal vol passeeren, dat de gemeente over ondernemingen als de Noordwijksche- en de Oly-bussen geen zeggingschap heeft, omdat ze ver schillende gemeenten bedienen en dat B. en W. van Bloemendaal die per advertentie gegadigden hebben opgeroepen om naar den dienst Santpoort-Vogelen zang in te schrijven, daarin geen melding hebben ge maakt van den Zeeweg. De heer Laan heeft in den Raad in de eerste plaats gewezen op het gewicht van deze zaak; hij zeide het niet. maar het ligt in de rede, dat de bloei onzer ge meente ten nauwste samenhangt met de mogelijkheid om zich met een goedkoop modern vervoermiddel van het eene eind naar 't andere te begeven, een gelegen heid. die thans absoluut niet bestaat. Bezitten wij een maal. dit duurt niet meer zoo lang, één goedgeplavei- de weg loopende van de Brederode-buurt naar Voge lenzang dan groeien allengs ook de belangen der ge- heele gemeente nauwer aan elkaar en is haar zelf standigheid voorloopig wederom voor geruimen tijd gewaarborgd. Wie daar dus heil inziet, moet ijveren voor 't totstandkomen eener busonderneming als boven. De heer Laan drong ook op spoed aan; het is ge- wenscht dat met Juni gereden wordt. Hij achtte het Stormvogel-plan het beste. Als iedere bus 50 cent per rit ontvangt komt ongeveer 36000.binnen en van het meerdere ontvangt de gemeente 20%. De heer Schulz riep onmiddellijk terecht: neen eerst komt nog 2 cent per K.M. voor de Stormvogels. De heer Cassee dankbaar voor de door B. en W. ge nomen moeite was echter tegen deze voordracht, waarmee de onderneming van den heer Oly direct te gronde wordt gericht, deze heeft de oudste papieren en met hem moet opnieuw worden onderhandeld. De overige opmerkingen van belang verwerkten wij in onze Nabetrachting. Men zie dus aldaar. RIDDERSTRAAT 18* ZW. - HAARLEM TEL. 13310 Lhotzky: Sittlichkeit ist ein viel umfassenders Gebiet als geschlechtliche Reinheit. Sie ist mensch- liche Wahrheit. Dr. W. H. Cox: Wijsheid is evenwicht in ons voelen, denken en streven. Dezelfde: De theologen, die eigenlijk de raad gevers moesten zijn bjj de nooden van het leven, hebben door hun gekibbel onderlingen hun stelselmatig ophitsen der m'enschen de ontwikkelde kringen hoe langer hoe meer van zich vervi'eemd, zoodat zij in de toekomst op den achtergrond zullen raken. Dezelfde; De tijd zal toch eindelijk voorbij raken, dat wjj eischen, die wie anders voelt en waar deert dan wij, moet worden uit den weg ge ruimd, en men zal er aan moeten gewennen, andersdenkenden in zijn nabijheid te dulden zon der ze een kwaad hart toe te dragen. Dezelfde: Door autoriteit, geweld of onderwer ping kan nooit iets goeds groeien. Waar wij naar streven, is wijsheid. Tot de instellin gen, die ons daarbij behulpzaam kunnen zijn behooren kerk. school en tooneel. Misschien gaat het harde woord dat dr. Cox, zie ons motto, de thologen toe voegt niet voor alle kerken op en zijn er hier en daar scholen, waarin waardeering voor andersdenkenden de kinderen wordt bijgebracht, de voornaamste school voor werkelijke levenswijsheid is naast het Leven zelf de Schouwburg, waarin dat leven naar waarheid wordt afgebeeld. De ware Schouwburg - is een echte levensschool en de Schouwburg, die zich zou ver lagen tot amusementsgelegenheid zonder meer is zijn naam niet waard. In aansluiting daaraan geldt, dat tot zekere grenzen de kunst van tooneelspelen in den schouwburg is een zaak van den tweeden rang. Op den voorgrond staat het stuk, d.i. de geest, de ziel van den schrijver. Is hij iemand, leeft hij, lacht hij, weent hij, lijdt hij, openbaart zijn woord dus iets? In dit verband kunnen wij kort zijn over Hokus Pokus, een vroolijke Rechtzaak in 3 bedrijven met een vóór- en naspel door Curt Goetz j.l. Zaterdag door Cor van der Lugt Melsert's gezelschap in den Stadsschouw burg gegeven. Het is een gezellig lachstuk vol on waarschijnlijkheden, doorspekt echter met persiflage en ironie, waardoor, zij 't op overdreven wijze aller lei in de maatschappij voorkomende scheefgegroeide verhoudingen en verkeerde opvattingen gehekeld worden. De schrijver heeft voornamelijk de magistra tuur, vooral de staande tot doelwit zijner geestigheden gekozen en zoo nu en dan zijn ze hoe overdreven ook. in wezen raak en welverdiend. De grootste pret heeft het publiek als ook de zittende magistraten op het tooneel zich niet meer kunnen houden doordat de (ten onrechte) van moord verdachte Agda Kjerulf, den of ficier van Justitie op zijn ter zitting ongepaste vraag an wien het kind is dat zij onder het hart draagt, triomfantelijk toeroept: Niet van LI. Het stuk is een verzameling van griezeligheden, kod digheden en persiflage; de omlijsting met vóór- en naspel doet geen kwaad, vult zelfs een beetje. Het vlotte verloop van heel het stuk onder de regie van Herman Schwab en het uitnemende spel van Gilhuys als president, Gimberg als duizendkunstenaar, Fie Carelsen als zijn in wezen trouwe in schijn iederen man tot zich trekkende vrouw, van Dommelshuizen als typisch deurwaarder, het zal voor menigeen, die met de zwaarwichtige kant der magistratuur wel eens in aanraking is geweest zekere vreugde van bevrij ding heben gegeven, zonder dat daarmee iets te kort werd gedaan aan die rechters en ambtenaren van het O.M. die hun ambt zonder koude drukte op mensche- hjke wijze uitoefenen. Dinsdag 2 April waren wij ter zelfder plaatse met Frederik van Eeden's IJsbrand in gansch anderen geest bijeen. Wie heeft toch gezegd, dat de figuur van IJsbrand, door Ko van Dijk uitgebeeld (dit woord kan gelukkig hier weer eens gebezigd worden) iets onbegrijpelijks had? Ze is ons duidelijk genoeg. IJs brand is de gevoelsmensch, die na maatschappelijk te hebben geleden en de geliefde vrouw door den dood te hebben verloren, zich op zijne herinneringen terug trekt en meer en meer vereenzamend, fijner en fijner aan de tegenstelling van zijn eigen zich heiligend ge voelsleven en de op eten, drinken, macht en afleiding uitzijnde wereld, zijn burgerlijke omgeving, lijdt, tot hij zelf door het hem toevallen van een erfenis van last post begeerd object dierzelfde buitenwereld wordt. Dan breekt zijn ziel uit haar gevoelsvesting los en de be geerte. de verontwaardiging, de wetenschap en de goeddoordachte menschenkennis der wereld leggen de handen en hun macht ineen en in een krankzinnigen gesticht, dien kelder van waanzin, gaat, om vermoord te worden de ziel, die zich niet kon aanpassen en die ook niet gepaard was aan voldoende verstandig be leid om de wereld aan haar groote kracht te onder werpen. Ko van Dijk heeft van die rol een uitbeelding gegeven, die ons nu en dan een parallel deed trekken met het boek Job. Goed gesecondeerd (de koetsier van Groenier alleen was gechargeerd en drong zich o.i. te veel op) heeft hij de bedoeling van den schrijver volkomen weerge geven. van diens aan inhoud rijke en klankvolle woor den niets verloren doen gaan en zoo hebben zij, schrij ver en speler, beiden ons gesteld voor een dagelijks voorkomende moderne tragedie, die ons in dat gewaad, in die vorm diep ontroerde, oude herinneringen van gelijksoortigen aard bij ons wakker riep met tal van gedachten, die anders waren slapende gebleven. En zoo zal het wel met velen der op zich zelf niet talrijke schouwburgbezoekers zijn gegaan. Komt het Schouw tooneel nog met IJsbrand in een volksvoorstelling? Van Eeden dichter, schrijver en psychiater beheerscht deze stof geheel. Wij zouden dit stuk voor de tweede en voor een derde maal willen zien. Aan Van Dijk hulde voor keus en praestatie. Onze eerbiedige dank aan Frederik van Eeden, die voor onzen tijd al genoeg zou hebben gedaan als hij niet meer had gegeven dan dit. Het „Vereenigd Tooneel" (Verkade en Verbeek) gaf Woensdag: „De trouwe nimf", tooneelspel in 3 be drijven van Margaret Kennedy en Basil Dean. De heer Schuil, de recensent van Haarl. Dagbl., de vak man wiens kijk op tooneelmogelijkheden en -onmoge lijkheden uit den aard der zaak meer geoefend is dan de onze, kon dadelijk zien, dat het stuk uit een roman getrokken was en slechts met kunst- en vliegwerk voor het tooneel was pasklaar gemaakt. Wij hebben daarvan geen last gehad. Van het begin tot het eind heeft het stuk ons zonder eenige bijgedachte geboeid. Hoeveel niet aan romans ontleende stukken, die iets te zeggen hebben, zijn er niet en waarin alles veel minder aannemelijk en natuurlijk verloopt dan hier. En men kan er allerlei groote lijnen, dat zijn tegen stellingen, in zien, van de duitsche geest tegenover de engelsche. van de vrije aan alle gevaren der natuur zich blootstellende ziel en de verstandelijk-voorbe dachte, bekrompene wereldsche; van de spontane met en voor anderen meevoelende en de zich altijd slechts op eigen genot en voordeel toespitsende. Zijn die tegenstellingen niet werkelijk? Is hunne uitbeelding niet leerrijk en bevrijdend? Voor ons wel en we kun- pen een bezoek aan den schouwburg als dit levendige zoo nu en dan snel als een film afdraaiende stuk met z'n goede decors wordt gegeven, dan ook ten zeerste aanraden. Cees Laseur, Betsy Ranucci Beekman, de zich fraai kleedende Mies Elout, en nog vele anderen (23 per sonen spelen mee) maar niet het minst Willy Haak als Teresa Sanger geven heerlijk spel. ROUW- EN VOLGAUTO'S. HET ADRES VOOR CREMATIES PARK DUIN EN DAAL - Opleidingsschool voor H. B. S., Gymnasium, Lyceuir Aangifte van leerlingen voor den nieuwen cursus kan ge- durende de maand APRIL dagelijks geschieden bij het Hoofd der School den Heer S. A. WILSON. Schoolgeld- regeling die der gemeente Bloemendaal. Lidmaatschap naat I het inkomen. Prospectus op aanvrage. RUIM VEERTIG JAREN oberlahnstein IN NEDERLAND INGEVOERD Vereeniging der Notarissen te Haarlem TELEFOON 11928 Directeur Jhr. G. ELIAS TE HAARLEM, op DINSDAG 9 APRIL 1929, 10 UUR VOORM. ten overstaan van den Notaris N. J. HOEFLAKE, wegens vertrek van den heer H. P.A. KIERSCH Een en ander genummerd te bezichtigen. ZATERDAG 6 APRIL van 12-4 uur MAANDAG 8 APRIL van 10—4 uur I i i gaf rv Onvermoeid kunnen werken en U toch na de dagtaak nog krachtig en frisch gevoelen niet meer weten wat slapte, maagbezwaren of slapeloosheid beteeke- nen dat is volkomen gezond zijn. Dat is de gezondheid, die Sanatogen U geeft. Sanatogen moet U goed doen, want het bevat immers juist die voedingsstoffen phos phor en geconcentreerd melkeiwit die lichaam en zenuwen noodig hebben om er nieuwe kracht uit op te bouwen „De krachtig voedende en zenuwster kende werking van Sanatogen valt niet genoeg te waardeeren", schreef Dr. J. H. P. Walraven te Maastricht. Geleidelijk maar zeker doet Sanatogen de krachten terugkeeren. Daarom is het raad zaam het gebruik van Sanatogen geregeld gedurende enkele weken voort .e zetten, ten einde ook werkelijk zoo gezond en krachtig mogelijk te worden. Begin nog vandaag Sanatogen te gebruiken. Reedsspoedigzuhgebemerken.dat Uw ver moeidheid en zenuwslapte plaats hebben gemaakt voor gezondheid en levenskracht. sanatogen Het Zenuwsterkend Voedsel Verkrijgbaar in alle Apotheken en Drogisterijen vanaf/I,per bus Uitslagen der Zon Ba F. C.—Ha V. V. A.—Za Proqramma voor V.V.A.—Haar SpartaanVe B.F.C.—Bloem De zware eindspu N:et ten onrechte sum opgezien war na de vorstperiode wist men, dat de I ten, een eervol re= behalen. Dat Haarlem toch de kleinst mogelijl fighting-spirit" w terd. en die hier li rou kunnen brenge Het terrein van V dragen en werd vrijen Zondag ha< Haarlem krijgt tec want al is het lc wij zijn er van o mogelijk zullen v pioensillusies in c F.chter gelooven oen geestdrift der cm in de laatste in wel V.V.A. vrij w ten. Bedenkelijk is is. voor D.E.C. dt om zullen talrijke wezig zijn, en V einde. Het zal e< Kruislaan. Sterkte Spartaan-Velox is als B.F.C.Bloe 'j achten we een gel Bloemendaal heef We hopen, dat di puntjes veroverd maken op de ranc zal kunnen worde Dc lagere elftallei LV.O.—Bloe Bloemendaal Bloemendaal Adspiranten: Bloemendaal Zondag speelt: Haarlem Vel ...V. S..V. 3- Bloemendaal Bloemendaal Junioren: E. D. O. a- Adspiranten (Za Bloemendaal 4e elftal: D. K Ant. Cassei W. A. van Zate Oplossingen, bi Schaakredacteur

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 2