Sport Schaakrubriek Nabetrachting Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Kerkagenda VOETBAL. Uitslagen der Zondag 1.1. gespeelde wedstrijden: Ba F. C.Haarlem 0—1 V V. A.Zandvoort uitgesteld Programma voor a.s. Zondag: V.VA.Haarlem. Spartaan—Velox. B.F.C.Bloemendaal. De zware eindspurt van Haarlem blijft succesvol! Njet ten onrechte werd teqen den uitwedstrijd te Bus- sum opgezien want de prestaties van B.F.C. waren na de vorstperiode niet voor de poes, eti van te voren wist men, dat de Bususmmers er alles op zouden zet ten, een eervol resultaat op den oud-eerste klasser te behalen. Dat Haarlem toch met een overwinning, zij t dan ook de kleinst mogelijke, is terug gekeerd, pleit voor de fighting-spirit'' welke het roodbroeken-elftal begees terd. en die hier ten slotte wel eens op de eereplaats ;ou kunnen brengen. Het terrein van V.V.A. kon de regenbuien niet ver dragen en werd afgekeurd, zoodat Zandvoort een vrijen Zondag had. Haarlem krijgt tegen V.V.A lang geen walk-over, want al is het lot der Amsterdammers reeds beslist, wij zijn er van overtuigd, dat zij hun huid zoo duur mogelijk zullen verkoopen ener zijn meer kam pioensillusies in de V.V.A.-klei gesmoord. F.chter gelooven wij niet, dat Haarlem zich zóó door den geestdrift der rood-zwarten zal laten intimideeren, cm in de laatste instantie een struikeling te maken, hoe wel V.V.A. vrij wat rustiger kan spelen dan hun gas ten. Bedenkelijk is, dat een gelijk spel reeds voldoende is. voor D.E.C. de begeerde titel te krijgen, en daar om zullen talrijke aanhangers der roodhemden aan wezig zijn, en V.V.A. aanmoedigen tot het bittere einde. Het zal een heroische strijd worden aan de Kruislaan. Sterkte, roodbroeken! Spartaan-Velox is een strijd zonder beteekenis, even als B.F.C.Bloemendaal. Bij de eerste ontmoeting achten we een gelijk spel niet uitgesloten. Bloemendaal heeft in Bussum nog nimmer verloren. We hopen, dat de witte ploeg ook nu weer de beide puntjes veroverd, ten einde een dragelijk figuur te maken op de ranglijst, die weldra definitief afgesloten zal kunnen worden. De lagere elftallen speelden als volgt: I.V.O.Bloemendaal 2 23 Bloemendaal 3H. F. C. 623 Bloemendaal 5Swastika 13 junioren: ZeemeeuwenBloemendaal 1. 2. 3. 4. 5. c7c5 e7e6 c5Xd4 Pg8—f6 Pb 8c6 6—1 Adspiranten: Bloemendaal aHaarlem 31 Zondag speelt: Haarlem Vet.Bloemendaal 2 10 uur ...V. S. V. 3Bloemendaal 3 2 uur Bloemendaal 4Zandvoort 2 10 uur Bloemendaal 5Spaarnevogels 2 2 uur Junioren: E. D. O. aBloemendaal 12 uur Adspiranten (Zaterdag): Bloemendaal b-R. C. H. b 2J^ uur le Elftal: J. Beijk J. A. Sunter C. A. Bakker J. Cassee H. Beijk J. IJfs G. Kopjes Niemann Fr. Bakker Ph. Immer P. J. Parson M.Strik res. H. Eijsten. 2e Elftal: H. J. Lever H. Spoor A. Donkervoort J. Parson L. v. d. Meij J. Wijnberg Ad. Cassee J. de Graaf N. N. H. v. Beem J. Visser 3e elftal: W. Huisman. J. v. Maren L. B. Verdoorn C. Vogel W. A. de Haas J. Kohier K. J. de Haas W. Groeneveld J. v. Beem D. Kuiper W. Bruijnis 4e elftal: K. Schoehuijs D. Kroon J. J. Huyer Ant. Cassee M. v. Delden A. de Jong W. A. van Zaten H. S. v. Lent G. Strik C. Bogaard J. Sondorp 5e elftal: I. Kempe P. Wester W. Drost L. Bode Akersloot L. J. Snoeks P. v. Beek D. Denijs H. Aartsen G. Hollenberg J. J. Hollenberg Junioren: N. Janckewsky J. Hofland M. Drost G. v. Dissevelt Adr. Bakker D. Ruiter P. Lakeman B. Huisman A. de Roos P. Vreeken J. W. Middelink Stand der stukken: Wit: Kb5, Dg3, Lc8, Pb8, Pg8. Zwart: Kd8; Th4, Lh7, c2, e2, e5, g4, g6, g7. PARTIJ No. 78. Gespeeld in den landenwedstrijd te Londen, 25 Juli '27. Wit: Zwart: H. WEENINK J- MIESES (Amsterdam). (Leipzig). SICILIAANSCH. e2e4 Pgl—f3 d2d4 Pf3Xd4 Pbl—c3 Beter dan Lb4, want daarna zou Wit met 6. Ld3 kun nen dekken en gelijktijdig een eventueelen Konings- aanval dreigen, b.v. 6Pc6; 7. Pc6:, dc6: (Na bc6:; 8. e5, Pd5; 9. Dg4, g6; 10. 00 houdt Lasker het witte spel voor beter. Met dc6: willen de meeste leerboeken de witte speelwijze weerleggen): 8. e5, Pd7; 9. Dg4, Da5; 10. 0—0, Lc3:; 11. bc3:, De5:. In de partij SpielmannTartakower (Mahr, Ostrau, 1923) geschiedde nu 12. Lf4, Df6: 13. Tael, h6; 14. Ld6, Dg5; 15. Te6:f, fe6:; 16. De6:f, Kd8; 17. f4, Df6; 18. f5, Pb6: 19. De5, Pd5; 20. Dg3. Dg5 Opgegeven. In plaats van 12. Lf4 geschiedde echter in de partij Blümich—Klieber 1927 12. La3, c5; 13. Tabl, 0—0; 14. Tfel, Df6; 15. Te3, g6; 16. Tbel, met zeer sterken aanval. 6. Lfl—e2 Lf8—b4 7. Pd4Xc6 Niet het beste, wat reeds hieruit blijkt, dat de Le2 een zet moet verliezen. Juist was 00, want na Lc3:; 8. bc3:, Pe4:; 9. Lf3! (Pc3:; 10. Dd3, benevens La3) zou Wit in den sterken aanval compensatie hebben voor 't offer. 7b7Xc6 8. Le2d3 d7—d5 9. e4Xd5 Of e5, Pd7; 10. Dg4, Lf8 (gevolgd door g6 en Lg7) en Zwart staat goed, dank zij zijn sterk pionnencen- trum. 9c6Xd5 Na ed5: ontstaat een stelling van de Schotsche partij. 10. 0—0 0 —0 11. Lelg5 Lb4e7 12. Ddl—f3 Ta8—b8 13. b2b3 De witte Damevleugel blijft in elk geval zwak, ook waneer Tbl gespeeld wordt. 1 3Dd8—a5 14. Lg5—f4 Na 14. Tadl wilde Zwart met Dc3:; 15. Lh7:f, Ph7:; 16. Dc3:, Pg5: de Dame en een pion voor drie kleine officieren geven. Met zijn sterk centrum en de actief staande officieren zou hij dan een kansrijk spel hebben gehad. 1 4Tb8b4 15. Pc3—e2 Met Le5 kon Wit de dreiging Tf4: niet beantwoor den, omdat dan Pg4; 16. Lg3, Lf6 zou volgen. Nu dreigt Ld2. Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 205. J. SMUTNY (Hlohovec): Mat in drie zetten. 15. Da5d8 16. Lf4d2 Tb4b7 17. Ld2c3 Tf8e8 18. Tal—dl Le7b4 19. Lc3b2 e6e5 20. Ld3—f5 Lc8Xf5 21. Df3Xf5 Dd8c8 22. Df5Xc8 Te8Xc8 23. c2c4 d5Xc4 24. b3Xc4 Pf6—e4! 25. Tdld5 f7—f6 26. Lb2—cl Tc8Xc4 27. Lele3 Tc4c2 28. Pe2-g3 Pe4Xg3 29. h2Xg3 Tc2Xa2 30. Tflbl a7—a5 31. Le3c5 Ta2—c2 32. g3—g4 h7—h6 33. Kglh2 Kq8—h7 34. Lc5e3 Tb7c7 35. Le3b6 Tc7—c4 36. Kh2h3 a5a4 37. Td5d7 a4a3 38. Td7a7 a3a2 39. Tblal Tc4c3f 40. Kh3h2 Tc3—a3 41. Ta7—b7 Lb4c3 42. Taldl Tc2d2! Opgegeven. OPLOSSING PROBLEEM No. 201. (R. WEINHEIMER). Stand der stukken: Wit: Kal, Da4, Te8 Th8, Pd2, Pd3, e4. Zwart: Kg3, Dg7, d4. 1Da4a8, (dreigt 2. Db8f, Dc7; 3. Teg8 mat) Kg2; 2. e5f, Db7 3. Teg8 mat. Kg4; 2. Dc8f, Dd7; 3. Teg8 mat. GOEDE OPLOSSING ontvangen van: J. v. Gulik, te Overveen: P. Mars, te Santpoort. H. W. v. Dort, te Haarlem: CORRESPONDENTIE. Haarlem, H. W. v. D. 1. Dd7 faalt na 1 Kg2. aangaande het verhandelde in de laatste raadsvergadering van 25 Maart j.l. Om met iets wat tot het gevoel spreekt te beginnen uiten wij, hier sprekende namens velen die wij spra ken, over eenige dingen, die ons allen als buiten- menschen zeer ter harte gaan, onze schrik, onze vreugde en onze verwondering. Schrik om het verschrikkelijke denkbeeld dat de zgn kom van Saxenburg (de Vijver in het Bloemendaalsche Bosch) en zijn onmiddellijke omgeving zou worden ingericht voor hertenkamp. Wie zich de eerste volle- grond-bloemententoonstelling in den Haarlemmerhout herinnert, herinnert zich ook, hoe hij het toen leerde bejammeren, dat een zoo groot gedeelte van dat Bosch in gewone tijden ontoegankelijk was. Verder gaat de vergelijking van Haarlemsche herten kamp en de ,,kom van Saxenburg" niet op: laatstge noemd plekje is met geen mogelijkheid tot een voor herten groot genoeg terrein te maken. Herten in het veen zijn trouwens een zoodanige anomalie (iets niet passends), dat wij niet anders kunnen onderstellen, dan dat de wethouder der plantsoenen, de heer Van Neder- hasselt alleen zijn goede hart heeft laten spreken en niet goed over de zaak heeft nagedacht, alvorens met dit denkbeeld in den Raad te komen. Met veel geld en moeite zijn wij in het bezit gekomen van het Bloe mendaalsche Bosch. Nóg wordt er aan de bewerking van den grond onder de boomen onvoldoende arbeid en kosten besteed, wel knapt het Bosch ieder jaar op, komt er orde en toch poezie en doorzicht, maar hoe mooier 't wordt des te meer blijkt de kleinheid der oppervlakte dezer groote kinder-speelplaats, waar de kinderen nog veel te weinig mogen spelen. En nu zou men ons weer een deel daarvan binnen altijd leelijke hekken beschikbaar willen stellen voor dieren, die er slechts zouden komen om er te kwijnen? We hopen dat de raadsleden den wethouder tijdig van deze goedhartige dwalingen zijns weegs zullen terug brengen. Vreugde kunnen we met den heer Laan gevoelen voor het feit,dat Jan en Marie Publiek het Koninginne- Wilhelmina-Duinpark zooals deze wethouder de Hugo-Muller-duintjes boven noemt, nog al hebben ont zien, Zal onze vreugde blijvend zijn, dan mogen toch wel lig-, stoei- en zelfs voetbalpartijen in de dalletjes vooral als de zomer weer droog wordt, achterwege blijven. Want het is zooals de heer Laan zeide, in onze drooge buurt is beschadiging van bosch- en duingrond dubbele schade, schade nu en schade straks, want de natuur wordt door de techniek hier naar het leven gestaan, herstelt zich uit zich zelve hier nooit meer. Verwondering beving ons toen de heer De Clercq op zijn klacht over de vernieling van het bosch in Naal- denveld slechts ten antwoord kreeg: er is niets aan te doen, de maatschappij Veen-Duin behoeft niet te omrasteren, ze behoeft ook niet de overdracht van het reeds half verwoeste bosch aan de Gemeente te be spoedigen, m. a. w. Piet-baldadig sla maar weer je goddelooze slag. Maar Waarom dient dan onze strafbepaling tegen strooperij (art. 314 W. v. Strafr.), die tegen vernie ling en beschadiging van goed, dat aan een ander toebehoort (art. 350), diè tegen baldadigheid (art. 424), en waarom dient onze Algemeene Politiever ordening en de gemakkelijke wijze om die aan te vullen, wanneer daarvan bij twijfel of het wetb. van Strafrecht ons niet afdoende helpt, niet wordt ge bruik gemaakt? De heer Reinders Folmer, de direc teur van Veen-Duin is er de man verder niet naar rancune te koesteren- tegen de gemeente, die hem een fioleering liet betalen, zeker niet om al deed hij dit misschien tegen zijn zin, zich op de gemeente te willen wreken, maar ook de gedachte van den heer De Waal Malefijt, dat deze heer in verband met voormelde be taling, in het bosch een wapen zou zien tegen even tueele nieuwe lasten, die de gemeente hem mocht op leggen, komt ons onjuist en onmenschkundig voor. Of is de zaak van het Naaldenveld door den Raad on voldoende met Veen-Duin geregeld? Dan is er meer reden den heer R. F. te vriend te houden dan hem te ontstemmen. In ieder geval er moet wat gebeuren; desnoods worde een korps vrijwillige Boschweer opgericht, waar ieder natuurvriend lid van worden kan en die bekleed met de noodige bevoegdheden, de blijkbaar onmachtige „beschermende hand" van de gemeente kunne ver vangen. Thans een en ander over de aanhangige plannen voor een vaste autobusdienst door de geheele gemeente, van Santpoort tot Vogelenzang. Wij behandelen deze zaak ook in een vervolg op ons raadsverslag af zonderlijk en verwijzen belangstellenden daarheen. Hier slechts eenige opmerkingen en onze eigen con clusie. De heer Luden vindt de bussen van den heer Oly niet zoo mooi. Niemand zal dat vinden, de heer Oly heeft nieuwe bussen ter beschikking, althans veel betere en ruimere dan de eene blauwe wagen, waarmede hij nu rijdt. Hij gaf verder de o.i. nuttige wenk in ieder ge val den Duinlustweg en Elswoutslaan voor heen of terug of omgekeerd te bestemmen; niet de bussen in de Elswoutslaan elkaar te laten kruisen. Terecht merkte de heer Kremer op, dat in dit geval opnieuw onderhandelen van het Gemeentebestuur met Oly of de firma Backhuijs of wie ook niet alleen niet on fatsoenlijk was, maar voor de hand lag. Blijkens onze inlichtingen denkt men er ten Raadhuize nu ook zoo over. Het Gemeentebestuur, dat nu alles weet, zou mis schien zelfs nu het beste doen een zakelijk schema van exploitatie, route, enz. te ontwerpen en daarop alle gegadigden te doen inschrijven. Een denkbeeld van den heer Schulz. Met dezen spreker deelen wij de meening dat de be hoefte aan een kwartierdienst uit niets gebleken is. Alles wat men in dien geest stelt is zuiver hypothese De heeren Hoqenbirk en Prinsenberg hebben dit zeer juist gezegd. Merkwaardig is nog wat de heer Laan mededeelde: zonder de Zeeweg-standplaatsen er bi; willen de Stormvogels het ook niet doen voor 11J4 maar eischen zij 13J^ cent per K.M.! Wij vragen ons af, wat hebben wij hier met „De Stormvogels" te maken? Wij hebben hier te maken met de firma's Backhuijs en Oly. De eerste heeft haar bedrijf op de Zeeweg-bediening ingericht en kan uit breiden zooveel als ze wil, -maar hoewel ze B. en W te paard hebben geholpen zou zij zelf, werd het voor stel van B .en W. een besluit, op den grond zijn ge smakt! De heer Oly heeft de eerste jaren met aanmerkelijk verlies, dat weet iedereen, talloos vele ingezetenen aan zich verplicht, door zijn dienst te handhaven en steeds te verbeteren. Nu hij zou gaan uitbreiden zou zijne onderneming te gronde mogen worden gericht? Een gemeentebestuur mag in ons land voorshands alles, want niemand trekt zich van persoonlijke ver antwoordelijkheid bij onze huidige rechtsbedeeling iets aan. Maar zoo denken de gemeentenaren er niet over, en er is maar een kleine politieke opleving in Bloemendaal noodig of men zou hoofd voor hoofd den raadsleden wel beduiden, dat men van zulke ver tegenwoordigers, ongeacht welke „partij-politiek" (d.i dikwijls heel iets anders dan Politiek) zij zeggen voor te staan, verder niet gediend is. De h.h. De Waal Malefijt, Bornwater, Kremer, Prinsenberg, Schulz en Cassee hebben dit ook wel gevoeld. Ons lijkt de meest aannemelijke oplossing: Noordwijk worde Noordwijk gelaten, maar rijde voortaan alleen over de Viersprong voor een kleine subsidie, Oly blijve Oly wat HaarlemSantpoort betreft, voor eigen rekening. Backhuys blijve Backhuys over den Zeeweg eii Oly als degeen met de oudste rechten krijgt het eerst ge legenheid voor de groote trajecten op de eenige rede lijke conditie's die men nu kent. Men kan aan de hand van in het Prov. blad opgenomen concessie's zoo- noodig een en ander nog nader preciseeren. BLOEMENDAALSCHE MIDDENSTANDS- VEREENIGING. Donderdagavond hield bovengenoemde Vereeniging onder leiding van haar Voorzitter, de heer J. Keiler, de jaarlijksche algemeene vergadering in Hotel „Rust hoek". De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, evenals de begrooting voor 1929 werden onveranderd goedgekeurd, terwijl de penningmeester volledig dé- harge voor zijn beheer werd verleend. In plaats van den heer Keiler, die zich niet meer voor het bestuur beschikbaar stelde, werd gekozen de heer W. Scheepstra. De beide andere aftredenden, de heeren Stoel en Marga-dant werden met groote meer derheid van stemmen als bestuurslid gehandhaafd. Tot Voorzitter werd benoemd de heer Adr. Cassee, als Secretaris de heer W. Scheepstra. Bij het einde der vergadering werd de scheidende voorzitter hartelijk door den heer Beekman toege sproken. In herinnering werd gebracht de groote ver diensten, welke de heer Keiler aan de Vereeniging bewezen heeft. Besloten is nog, dat op 29 April a.s. wederom een al gemeene vergadering bijeen geroepen zal worden, waarop eenige zeer belangrijke punten besproken zullen worden, n.l. het aanstellen van een belasting consulent en een rechtskundig adviseur. Een geanimeerde rondvraag was het besluit dezer ver gadering. Het Bestuur is thans als volgt samengesteld: Adr. Cassee, Voorzitter. W. Scheepstra, Secretaris. A. J. Stoel, Penningmeester. A. E. Beekman, 2e Voorzitter. Boskamp, 2e Penningmeester. G. M. W. Margadant, Commissaris. J. B. Sluiter, Commissaris. BEVALLEN: J. M. Kok—Visser, z.; A. Wagemaker Kempeneers, z.; M. J. J. Ch. van VlijmenKoets, z.; A. W. Deddingvan der Wiel, z. ONDERTROUWD: G. van Wijk en M. van Nog- geren. GETROUWD: C. A. J. van den Berg en E. Stei- grad; W. G. Schwarz en C. J. Heitlager. OVERLEDEN: H. Lankamp, 80 j. GEVESTIGD: Wed. J. Gestel geb. T. Sijtsma, Iepen laan 30, Bloemendaal; J. W. van Aken, Berkenlaan 8, Bloemendaal; M. Lolkus, Oranje Nassaulaan 110, Overveen; G. van de Poll, Platanenlaan 12, Bloemen daal; Mej. M. E. Courbois, Lonbar Petrilaan 7, Overveen; A. K. M. Lutterbeck, Clematislaan 24, Aer- denhout; W. G. Staal, Iepenlaan 14, Bloemendaal; P. J. Th. Schuhmacher, Platanenlaan 57, Bloemendaal; G. C. Carrière, Berkenlaan 12, Bloemendaal; W. de Graaf, Sterreboschlaan 1, Bloemendaal; C. van Amstel, Julianalaan 10, Overveen: F. de Nobel, Prins Hen driklaan 154, Overveen. ZONDAG 7 APRIL 1929. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur. Ds. Fr. Postma, Haarlem. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormiddags 10 uur: De heer K. Koopman. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur. Prof. A. A. van Schelven, Haarlem, n.m. 5 uur: Prof. A. A. van Schelven. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND in het Bondskerkje, Potgieterweg 4, v.m. 10.30 uur. Ds. L. B. Houtgast, Alkmaar. VRIJE KATHOLIEKE KERK. Popellaan. Kinheimpark. Zondag 10.30 v.m. Gezongen H. Mis. Woensdag 7.30 v.m. Stille H. Mis. Zaterdag 7.30 v.m. Stille H. Mis. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. AERDENHOUT. .RELIGIEUZE KRING" Aerdenhout—Bentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Mevr. D. KiekertGroeneveld, Voorschoten. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Spr. 23 24a. Roekeloosheid of Vertrouwen? Doopsbediening. Collecte Orgelfonds. WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U bekend: dat er in Baltimore een monument bestaat ter eere van Adam? dat China een berg van aluin bezit van 350 meter hoog? dat men in de Amazone-vallei reuzenspinnen heeft ontdekt, die kleine vogels in valkuiltjes vangen en verslinden?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 3