mm mi rëmmm w EFFECTEN - COUPONS Crêpe Schoenen ALOE M.NIEUWS enADVERTENTIEBLAD VooRKENNEMECLAND em HAARLEM EXPL?%nADMINT^DR UKKER V T. Tl MMER DE OENE5TETWEO,23. BLOEMEND" UITGAVE NY- HETHIDDEN A. ZETSTRA Ondegelijk goed T ooneel Plaatselijk Nieuws WBURG VERLOOR HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING DRUKKERIJ TIMMER - TELEF. 22003 Tuinslang - Gieters - Grasmachines oooooooooooooooo UTSTRAAT 108 g SNELLE VISSER" SNELLE VISSER" A'sser" is te Haarlem: Teief. 12400 worden bij ons Vakkundig gerepareerd L. FABER Zn., KL. HOUTSTRAAT 10 Telefoon 12896 Opgericbt 1898 PLAATSING VAN ALLE ADVERTENTIES in elk gewenscht blad MF* zonder prijsverhooging M TELEFOON II837 ;rarr.ma. Als hoofdfiiti on van spel. Encim stand gekomen onder sgisseur van „Wings" een film met een ziel 1 reeds gezien heeft D BIJ-PROGRAMMA ïN 18 JAAR ZATERDAG 20 APRIL 1929 23e JAARGANG No. 16 ycVjpUDEHEUDAALSeiJi TELEF. 22003 GIRO 30785 KBLAD Abonnementsprijs 3.50 per jaar, 1.75 per halfjaar bij vooruit betaling vóór 1 Jan. of 1 Juli. Na dien datum verhooging van 0.15 incassokosten. Voor Indië en het Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 0.10. Abonnementen kunnen met elk nummer ingaan. I Advertentiën: 18 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag- en Aanbod, Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent, elke regel meer 12 cent uitsluitend bij vooruitbetaling. Boven, onder of naast den tekst dubbel tarief. TELEFOON 10188 J. B. Zoetmulder serie (Witte K< art) !CH TOONEEL :KDAG 18 APRIL 'WSPELERS n Mari) •rr en Louis Verneui) d, de gezelligheid en liet Ike HIS MASTER'S VOICE 1 verschaft, kan op geen worden verkregen, ao veelzijdig muzikaal Jj hij alle prestaties van g STER'SVOICE" g iven. Van sopraan tot n picolo tot orgel, van 5k tot dansmuziek, dit s Master's Voice" Gramo- aakte klankschoonheid. Jj I van van muziekminnenden S dicert geen massa-goede- doch uitsluitend goederen ;e, door hooge waarde, een re behandeling en accurater ending vereischen. Omdat stere behandeling der goe- n en accurater verzending toven het gemiddelde uitgaat, tederen te verzending toe- ELLE(N) VISSER" omvat tarlem, Amsterdam, 't Gooi van de bladeren etende r wintervlinders, alsook stekigheid van het fruit binnen tien dagen na doeltreffende bestrijding einig algemeen doorge- ng opziet, kan gebruik leri handel te verkrijgen :ze arsenicumpreparaten van kruisbessen en bij bastaardrupsen gevaar oemen bevliegen, wordt iftige bariumchloride in ct. Gevaarloos is echter odat men het best doet bloeien. 0IGHEDEN- ngrad de expresstreinen van stopcontacten voor uitgerust worden, als de slaagt? BIJKANTOOR: BLOEMENDAAL, BLOEMENDAALSCHEWEG 147 (Nadruk verboden) Een mijner kennissen heeft zich onlangs beklaagd, om dat de tijd van de degelijke goederen voorbij is. Vroe ger kocht men een jas en een hoed, die men afdroeg tot zij waren versleten. Jaren aaneen kon men met zijn kleederen toe. Zelfs bij den minderen man is deze degelijkheid thans uitzondering geworden. Een arbeider, die op zijn ouden dag nog het pak draagt, dat hij voor zijn trouwdag gekocht had, komt men slechts sporadisch meer tegen. En de sterkste sokken houden het geen week zonder gaten meer uit. Mijn vriend zag in deze ondegelijk- heid een teeken van maatschappelijke ontaarding. Hij bracht deze ondegelijkheid in verband met de wis pelturigheid, die onzen tijd kenmerkt. Sterke stof is thans niet meer noodig. Immers, ook al zouden onze kleeren lang gaaf blijven, we zouden ze toch niet meer kunnen gebruiken, omdat de mode telkens verandering voorschrijft. Kleur en snit wijzigen zich onophoudelijk en wie zich niet voegt naar de algemeene dracht, wordt om zijn ouderwetschheid bespot. Wat zou men heden ten dage met een onverslijtbaar pak kleeren beginnen? Het is overdaad, ze al te soliede te maken. Als ze 't maar het ééne seizoen uithouden, waarvoor de mode ze heeft bestemd, is het voldoende. Degelijke kleeren zouden niet te betalen zijn. Vroeger gold het een uitgave voor ééns; thans komt de reke ning een paar maal in 't jaar. Voor 't zelfde geld, waar mee men één stel degelijke kleeren zou kunnen be kostigen, vernieuwt men begrijpelijkerwijze thans liever een paar maal zijn ondegelijke garderobe. Wanneer de aandacht eenmaal op dit verschil tusschen voorheen en thans is gevallen, ontdekt men het op alle terreinen des levens. Vroeger één soliede, voor levens lang gebruik bestemde woning, thans onophoude lijke verhuizing van den eenen revolutiebouw naar den anderen. Vroeger wintervoorraad van hetzelfde krachtige, maar eentonige voedsel, thans mondjes maat van lichte en luchtige spijzen in dagelijksche ver scheidenheid uit den winkel gehaald. Vroeger één jeugdvriend, die de vriend bleef van den ouden dag; één op de schoolbanken gesloten verloving, welker band hecht bleef tot na de gouden bruiloft; één vaste overtuiging, die men van de vaderen had mee gekregen en waaraan men trouw bleef tot aan zijn dood; één stellige waarheid, één smaak, één gods dienst in welomlijnde formules stevig omschreven. Thans onophoudelijk verbreken van banden en aan- knoopen van nieuwe, even ondegelijk als de ver- brokene. Opéénvolging van opvattingen, de ééne even vaag en onklaar als de andere. Veranderlijke wind van leering op politiek, artistiek, godsdienstig terrein. Een luchtig en vluchtig heenloopen over moeilijkheden; een zonder bezwaar afschudden van het straks nog beledene; een haastig gewonnen zich geven aan nieuwe wijsheid, welke de oude wegredeneert. Ondegelijke modesnufjes inplaats van de oude, soliede, levenslang gedragen garderobe van vroeger. De levenshouding heeft zich gewijzigd, en grondig!, het valt niet te ontkennen. Moeten wij de nieuwe zede veroordeelen en naar de oude terughunkeren? Het zal ons niet baten; sterker machten dan onze persoon lijke wensch beheerschen de menschheid en bepalen hare ontwikkeling. Wie verzet zich tegen den moei lijk te omschrijven en nog moeilijker te doorgronden geest van den tijd? Laten wij aanvaarden en de lichtzijde zoeken van hetgeen ons geboden wordt. In de hedendaagsche be weeglijkheid kunnen wij een gevolg en een oorzaak van levenskracht ontdekken. Een gevolg. Want wij moeten onzen inboedel ver anderen, omdat het betere eiken dag het goede van gisteren overtreft. De moderne cultuur draagt een zoo intens karakter, dat wij haar uitkomsten bijna niet kunnen bijhouden. Wie zich heden een radio, een auto, een centrale verwarming, maar ook een maat schappelijk inzicht, een kunstopvatting, een levensbe schouwing aanschaft, ziet morgen het systeem reeds weder verbeterd. Overmorgen is het door hem toe gepaste verouderd. Lastig is dit voor den op zijn gemak gestelden mensch inderdaad, maar is het betreurenswaardig? Is stilstand heuglijker dan vooruitgang, slaap verdienstelijker dan waken, teren op het werk van het voorgeslacht kloe- ker dan arbeiden voor de toekomst, de dood ver kieslijker boven het leven? Onze beweeglijkheid, als wispelturigheid en verkwis ting gesmaad, is niet slechts gevolg van bizondere levenskracht, maar wordt op haar beurt oorzaak van vitaliteit. Want wat prikkelt meer werklust en werkkracht dan het doen van nieuwe ontdekkingen, het verzinnen van nieuwe uitvindingen, het voortdurend verbeteren van het bereikte? Degelijkheid kan zich dynamisch even zeer openbaren als statisch. De onverslijtbare garde robe is een uitkomst voor den gemakzuchtige, maar ondegelijk goed houdt hand en geest levendig en frisch. H. G. Cannegieter. BLOEMENDAAL'S IJZER MAGAZIJN „PUBERTEIT" (Young Woodley). Stadsschouwburg, Dinsdag 16 April. De diepere grond van dit stuk: de gevolgen van een bepaald opvoedings-systeem, zal stellig in hoofdzaak paedagogen en psychologen interesseeren. Toch wil len we er even de verschillende kanten van belichten. Want, is in werkelijkheid niet elke vader, elke moe der gedwongen paedagoog? En raakt deze kwestie dus niet eigenlijk ons aller leven en de belangen van .een komend geslacht? Er is voor den opvoeder geen moeilijker, en tevens geen eenvoudiger probleem, dan de leiding, die een jongeman in den puberteitsleeftijd behoeft. Alles komt neer op een inituïtief begrijpen van zijn, dikwijls op zonderlinge wijze, verborgen ge houden gevoelens. En voor dit intuïtief begrijpen is een groote mate van liefde en zelfverzaking van den kant van den opvoeder noodig, hetzij hij als vader of moeder, dan wel als leeraar zijn leiding geeft. En in elk geval: die leiding mag nimmer door den jongeman als leiding gevoeld worden. Hoogstens als raad. Wat „Puberteit" tot goed tooneelwerk stempelt is de strijd tusschen de in bovenstaande uiteenzetting weer gegeven overtuiging en de keerzijde daarvan. Voor en tegen komen goed tot hun recht in het prachtige spel van Tilly Lus als Laura Simmons en in dat van Nico de Jong als Simmons. Hij als de eeuwig zedepree- kende leeraar, die alles denkt te winnen met eischen van respect en strikte gehoorzaamheid, die door den leerling gevoeld worden als verwaand hyper-zelfbe- wustzijn, dat met zijn welzijn niets te maken heeft. Zij, als de begrijpende intuïtief aangelegde vrouw, de aan staande moeder van het echte soort. Het liefdescêne- tje tusschen haar en een der leerlingen was hiervan een zij 't wat droevige illustratie. De „kostschooljongens" gaven leuk spel te bewonde ren, hoewel hun gesprekken, die soms wat lang duur den, uit den aard der zaak voor den, over 't alge meen, over den puberteitsleeftijd heen gegroeiden schouwburgbezoeker, wat kinderachtig waren. Een noodzakelijk kwaad van het gegeven. JEANNE VEEN. Afdeeling Bloemendaal S. D. A. P. Openbare ver gadering op Donderdag 25 April 1929 des avonds te 8 uur in hotel „Vreeburg" te Bloemendaal (boven zaal), tegenover de Ned. Herv. Kerk. Spreker: Ir Chr. C. Cramer, Lid der Tweede Ka mer der Staten Generaal. Onderwerp: :,,De verkiezingen en onze koloniale pa ragraaf." Toegang vrij. KORTE KLEVERLAAN 22-24 TELEF. 22704 Kon. Ned. Ver. Tuinb. en Plantkunde. De Afdeeling Bloemendaal-Velsen der K. N. M. v. T. en P. hield Dinsdagavond, 16 dezer haar maandelijk- sche bijeenkomst in Hotel Vreeburg. Na voorlezing der Notulen en behandeling der ingekomen stukken, wordt het woord gegeven aan den Hr. Y. Mulder die zijne ervaringen mededeelt, betreffende de behandeling van Kasbegonia's en meer speciaal de soorten Gloire de Lorraine, wit en rose, de Eliator en de Clibrands Pink. Spreker behandelt dan achtereenvolgens het stekken, het verpotten en eventueel inrijpen, de sa menstelling van de te gebruiken aarde en het begie ten. Hij vestigt er de aandacht op dat Begonia's flink moeten worden afgehard alvorens ze binnen te bren gen daar ze anders vlug uitgebloeid zijn. Vervolgens zegt hij dan nog een en ander over de bestrijding van ziekten. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een ruim gebruik gemaakt er volgde een geanimeerde gedach tenwisseling, waarna de Voorzitter spreker namens de vergadering dank bracht voor zijne inleiding. Tijdens de pauze werd het resultaat der keuring voor het Puntenstelsel medegedeeld. De keuringscommissie kende de volgende punten toe aan: J. van Schoonho ven voor een gr. Celsia areturus 9 p. Y Mulder voor een Begonia Heraclifolia 10 p.; Amaryllis Hyp 7 p.; R. v. d. Hul voor Roos American Pillar 9 p. Roos Mad. Butterfly 9 p.; roos Wilhelm Cordes 8 p. een partij stamsnijboonen bakcultuur 9 p. Ter opluistering waren ingezonden door de Fa. van Empelen en van Dijk een Bichoneria en een keurige collectie Cineraria"s en Primula's en door Mevr. Roo- segaarde Bisschop een Poinsetta pulcherima die de bi- zonderheid had thans uit zijscheuten te bloeien. Bei de inzendingen ontvingen de lof der commissie. De Voorzitter dankt de inzenders voor hun mooie inzen dingen en hoopt dat wij meer zulke inzendingen zul len mogen zien. Voor de prijsvraag Schizantus werd niet ingezonden. Naar aanleiding van de reclame van den Hr. Ende over toekenning van de prijs voor Primula's, deelde de Voorz. mede dat de reclame volgens de letter der prijsvraag juist was en hem dus de prijs wordt toege kend. Na de pauze is het woord aan den Hr. Tabernal die in antwoord op een vraag uit de Vragenbus een en ander vertelt over het gebruik van kunstmest bij Kas- en Kamerplanten. De oorzaak dat daarvoor nog weinig kunstmest wordt gebruikt is voornamelijk toe te schrijven aan onbekendheid met de toepassing en daarom licht hij toe op welke wijze die meststoffen ge bruikt moeten worden om geen schade te doen aan de planten, er op wijzend dat door de kleine hoeveelhe den die men behoeft, het gebruik daarvan veel voor- deeliger is. Ook hierna werden vragen gesteld die door spreker werden beantwoord. De Voorz. dankt spreker voor zijne inleiding die met groote belangstelling door de aanwezigen werd gevolgd. Het Bestuur verzoekt de leden eens na te gaan of er weer voldoende candidaten zijn om een tuinbouw- wintercursus te entameeren en ook eens te willen over wegen waarheen de zomer-excursie kan gemaakt wor den, dan kan op de volgende vergadering besluiten genomen worden. De Vragenbus bevatte niets. Bij de rondvraag werd nog eens van gedachten gewisseld over de wenschelijk- heid van speciale samenkomsten voor vakbespre kingen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. HET 5-JARIG BESTAAN ONZER BRANDWEER. 1924 30 APRIL 1929 Men behoeft nog geen grijze haren te hebben om te kunnen spreken over de brandweer van vroeger. Hoe destijds de brandweer bij ons was, kunnen we ons nog goed herinneren, want het is nog maar 5 jaar geleden, dat wij een brandweer en materiaal hebben waarmede wij niet ten achter staan bij een kleine moderne stad. We kunnen ons nog best den brand herinneren van de Boekhorst, waarbij het bovenste gedeelte van de villa geheel afbrandde. Politiemannen en Gem. perso neel traden toen op als brandweerlieden. Met slangen wagentjes begaf men zich naar den brand en met zeer bescheiden materiaal moest men den strijd aanbinden met de vuurzee, die zich niet zoo spoedig door een paar dunne straaltjes liet overmeesteren. Bij den brand bij den rijwielhandelaar Van Maren, welke zich zeer ernstig liet aanzien, kon het vuur bij gebrek aan goed blusschingsmateriaal niet spoedig genoeg gebluscht worden. Daar kwam nog bij, dat onvakkundige lieden de straalpijp op brandende bussen carbid richt ten, waarbij de vlammen nog hooger oplaaiden en men inplaats van uit den brand in den brand kwam. Daar Bloemendaal zeer uitgestrekt is en er hoe langer hoe meer villa's gebouwd werden, werd een goede brand weer met bijbehoorend brandweermateriaal een vol strekte vereischte. Daartoe werd de Vrijw. Brandweer opgericht, die spoedig, dank zij de medewerking van ons Gemeentebestuur, in het bezit kwam van de mo dernste brandweeruitrustingen die bestaan, en waarop wij, dorpelingen, trotsch kunnen zijn. De vele oefe ningen hebben de brandweerlieden tot vakmenschen gemaakt en menig brandje groote branden hebben wij in die 5 jaar gelukkig niet gehad is door hen gebluscht, waardoor steeds erger voorkomen werd. In hun mooie uniformen en helmen, die altijd voor het aantrekken en opzetten gereed liggen, lijken zij niet alleen kranige kerels, maar ze zijn het ook. Waar andere in geval van brand het gevaar zoo spoedig mogelijk ontvlieden, gaan zij er heen en binden den strijd aan met het vuur, dat alles verslindt wat op zijn weg is. Ja, ze zouden er niet voor terug schrikken pm met eigen levensgevaar een van hun medemenschen uit de vlammen te redden. Met barre koude winter avonden, waarbij een ieder gezellig om den haard zit, grijpt de brandweerman bij het rinkelen van de brand schel naar jas en helm en snelt naar den motorwagen die hem in een ommzien naar de plaats des onheils brengt, alles vergetende, alleen bezield met de gedachte haven en goed van anderen te redden. En dat geheel vrij willig. Zulke menschen verdienen ons aller sympathie. Na een arbeidstijd van 5 jaren achter den rug te hebben viert de Bloemendaalsche Vrijw. Brandweer hu haar 1ste lustrum en wel op Dinsdag e.k. Het pro gramma is het volgende: Op Zondag 28 April zal het bestuur bestaande uit de heeren: J. D. Meeuwig, voorzitter; N. van Keulen, secretaris; F. J. Cassée, penningmeester; J. Lansdorp en S. J. Joustra, commissarissen in Hotel Roozendaal te Overveen van 3 tot 5 uur ontvangen de zusterver- eenigingen, donateurs en anderen die in de gelegen heid willen zijn, het bestuur geluk te wenschen. Op 30 April, de groote dag, houden de leden een groote demonstratie op het stuk land tegenover de Vijver van Duin en Daal. Daar zal van hout opgetrokken worden, een beeld van de fabriek der Stoomwasscherij der Firma Bijvoet Zn. Na het sluitingsuur der fa briek ontstaat, waarschijnlijk tengevolge van het weg werpen van een sigaar, brand in het gebouw. Als de benedenverdieping in lichte laaie staat wordt de brandweer gewaarschuwd, die met materiaal aan komt zetten, waarmede vóór 1924 gebluscht werd. Het on benullige pompbrandspuitje en het slangenwagentje, waarbij de slang op de waterleiding aangesloten wordt, krijgen geen vat op het vuur, dat zich reeds door het geheele gebouw heeft uitgebreid. Daar komt in vlie gende vaart onder luid belgerinkel de moderne brand spuit aan. Eerst de groote Magirusmotorspuit en daar na de kleine Fordmotorspuit. Op elke wagen zitten 15 man wier helmen glinsteren in het zonlicht en wier gezichten ernstig staan, beseffende de zware taak die hun nog wacht. Dan wordt met 8 stralen op de wa terleiding het gebouw bespoten. Het vuur heeft echter zijn prooi reeds gedeeltelijk verslonden en maar we mogen niet meer verklappen. Het gevaar wijkt en nadat men alles goed natgespoten heeft en de brand gebluscht is neemt de demonstratie een einde. Hierna gaan de brandweerlieden naar Hotel Roozendaal al waar eenige toespraken gehouden zullen worden, waarna den Vrijwilligers een diner wordt aangeboden. Bon appétit, messieurs. Dit eerste lustrum wordt dus wel op feestelijke wijze herdacht. Melden we nog, dat de heer J. D. Meeuwig, die, wegens het vertrek van den heer Brunings tot Com mandant benoemd is, bij zijn installatie als zoodanig van het corps een fauteuil ten geschenke kreeg. Vereeniging voor Jeugdwerk Bloemendaal. Jaarfeest Jongensclubs. Heden, 20 April 1929, 8 uur zullen de jongensclubs in Hotel Vreeburg jaarfeest vieren. Muziek, voordrachten en een tooneelstukje staan op het programma. Programma's zijn a 25 ets verkrijgbaar bij Drukkerij Timmer en des avonds aan de zaal. Jubileum. Het was in 1894, dat de heer C. Tesse- laar, Portier bij het Prov. Ziekenhuis alhier, als zieken verzorger in dienst trad. Nadat hij 6J^ jaar deze moei lijke taak naar behooren vervuld had, werd hij tot portier aangesteld. Deze functie bekleedt hij 28J^ jaar. Daar de heer T. een man is die goed met het publiek om kan gaan was zijn gedrag tegenover de bezoekers steeds onberispelijk, terwijl hij altijd gereed was zijn hulp, zonder eenige bijbedoelingen, aan te bieden. Met dat al is de heer Tesselaar ook buiten zijn functie een bekende persoonlijkheid, die vele vrienden en kennis sen heeft. Dezen zullen dan ook wel niet nalaten om den eersten Mei, waarop hij 35 jaar bij het Prov. Zie kenhuis in dienst is voor hem tot een onvergetelijke te maken. Vreemd. Op een onlangs gehouden vergadering van woningbouwvereeniging Bosch en Duin sprak de voorzitter er zijn verwondering over uit, dat er tot dusver nog geen huurders zijn op komen dagen voor de woningen die sinds geruimen tijd leeg staan of spoedig, door vertrek van de tegenwoordige huurders ontruimd zullen worden. Des te vreemder is het geval, daar in Bloemendaal goede middenstandswoningen tegen een lagen huurprijs zoó maar niet voor het grij pen zijn. De rekening en verantwoording van den penningmeester baarden eenige zorg, en in de komen de jaren zal zuinigheid zeer zeker betracht moeten wor den. De aangebrachte rioleering is de hoofdoorzaak dat de kas der Vereeniging niet gespekt is.De heeren Hofland en Klerk, beiden aftredend wprden als be stuursleden herkozen, terwijl ook de heer V. Roos wederom tot commissaris gekozen werd. In de vaca ture Baale, commissaris, werd als zoodanig gekozen Mr. F. J. D. Theyse. Nadat de voorzitter nog eenige vragen had beantwoord, werd de vergadering gesloten.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 1