His Master's Voice RIJWIELEN J. P. KENZEN DE HUISVLIJT Binnenland Buitenland Muziek Tooneel Plaatselijk Nieuws m, HET NATUURLIJK EMSER-ZOUT HAARL. BEGRAFEN1SV EREENIGING ELK K.OOPT M. Wo( WOENS A. G. G. M. GIORGIS ZN. MOLENAERSTRAAT 20, TELEF. 13765 TOERIST, VERIKA EYSINK EN B.S.A. ANEGANG 44* TEL. 14828 ANEGANG 44* TEL. 14828 5CtiA(3CMCL5TRAAT 46 MAARLE.M TEL-144 61 ANATOMIE- EN LABORATORIUM JASSEN Thans is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend dat de heffing van dubbele belasting moet voorkomen. Naar verluidt houdt dit echter geen ver band met het dreigement van Willem Mengelberg om heen te gaan, als hem geen „billijke" belasting aanslag wordt gedaan. Hij zou dan ook geen voordeel hebben van dit wetsvoorstel. De Minister van Waterstaat heeft wederom de op heffing van een aantal tollen in de naaste toekomst aangekondigd. Onmiddellijke afkoopbaarstelling van alle tollen met volledige schadeloosstelling zou even wel te veel geld kosten. Daarom zullen de tollen gelei delijk worden afgeschaft door volledige samenwerking van de belanghebbenden. Gemeenten, provincies en rijk moeten elkaar in deze dus de hand reiken. Een wetsontwerp betreffende opheffing van de ra den van arbeid en onderbrenging daarvan bij de Rijks verzekeringsbank, moet binnenkort te wachten zijn, naar wij van betrouwbare zijde vernemen. Voorts zou den nog andere wijzigingen plaats vinden, o.a over brenging van de ongevallenverzekering naar de be- drijfsvereenigingen. Ambtenaren van de Rijksverzeke ringsbank zien een en ander begrijpelijkerwijs met weinig optimistische gevoelens tegemoet. In Groningen behandelde de rechtbank de zaak tegen IJe Wijkstra, den moordenaar van de vier veldwach ters te Grootegast. Het O.M. achtte moord bewezen, en, daar de moordenaar zelf bekend had, met voorbe dachten rade de vier moorden te hebben gepleegd, eischte de rechtbank levenslange gevangenisstraf. De Zaansche staking duurt weer een week voort en heeft thans ca. 3 weken aangehouden. De drukte in het kleine stadje is aanmerkelijk geluwd. Vrijwel al leen de door de stakingsleiding aangewezen „posters" vertoonen zich bij de houtwerven. Patroons en kan toorbedienden verschepen kleine partijen hout. Onge regeldheden vonden niet meer plaats. Onder groote belangstelling is te Buitenveldert de res. 2e luit. leerling vlieger J. J. F. Kimmijzer begra ven, die bij een vliegongeluk nabij Venlo vorige week om het leven kwam. Ook de zwaar gewonde luitenant de Vries Schottee is inmiddels overleden. De oorzaak voor het ongeluk wordt gezocht in het „overtrekken" (snelheidsverlies) van het toestel. Einde dezer maand komt een dochter van een perso neellid der Engelsche spoorwegen, die tot „koningin" der Britsche spoormannen gekozen is, naar Neder land, als een gezante voor den vrede, en om den Ne- derlandschen spoor- en tram-mannen te vragen, haar een teeken mee te geven voor hun Engelsche collega's van hun verlangen tot uitbanning van den oorlog, in den vorm van een gouden schakel met inscriptie, die zal worden gedragen door alle volgende spoorwegko ninginnen. Er wordt aan deze „vredeskoningin" een grootsche ontvangst bereid. Zaterdagavond spreekt zij voor de radio. Door den noodlottigen brand van het Paleis voor Volksvlijt zijn diverse gezelschappen gedupeerd. De Bouwmeesterrevue (die er financieel natuurlijk goed voor stond, in verband met het groote succes, en dus wel een stootje kon verdragen) zal 7 Mei weer in den Haag loopen. Er wordt met man en macht gewerkt aan de vernieuwing der costumes en décors, die bij den brand geheel verloren gingen. Voor de tooneelisten en het technisch personeel van het Nieuwe Nederlandsch Tooneel wordt een dringend beroep op het publiek gedaan, om de gedupeerden financieel te steunen. In Amsterdam woedde eenige dagen later nog een nieuwe zware brand, waardoor een koffiepakhuis met kostbaren inhoud op „Uilenburg" verloren ging. In Utrecht teisterde een felle brand de Machinefabriek der firma Smulders, welke voor een groot deel ver woest werd. Naar verluidt zal voor het verwoeste Leidensche stadhuis een schadevergoeding door de assurantie worden uitgekeerd van meer dan een millioen gulden. Engeland. De rede van den Amerikaan Gibson te Genève, die het Amerikaansche ontwapeningsstand punt uiteenzette en verklaarde, dat de Ver. Staten bereid waren het Fransche verminderingssysteem als basis voor verdere besprekingen voor de ontwapening ter zee over te nemen, heeft alom, en vooral ook in Engeland veel weerklank gevonden. Viscount Cecil gaf te kennen, dat dit de beste berichten waren, die men sedert lang had vernomen. Ontwapening was noodig voor den vrede en hij was er zeker van, dat als Amerika en het Britsche Rijk leiding geven, alle anderen zullen volgen. En het bekende Labourlid Commander Konworthy zeide, dat men door die rede de deur wijd openzette voor onmiddellijk aan te knoo- pen succesvolle onderhandelingen. Naar aanleiding van de te Parijs ter sprake gekomen teruggave der Duitsche koloniën, verklaarde Cham berlain dat daarvan geen sprake was. De mandaten over de voormalige Duitsche koloniën zijn, gegrond op het verdrag van Versailles, definitief toegewezen aan de huidige mandaathouders. De toestand van den Engelschen koning is thans zoo, dat men hem als vrijwel geheel hersteld beschouwt. Frankrijk. Poincaré gaf in een redevoering te ken nen, dat .mochten de expertsbesprekingen te Parijs geen resultaat opleveren, dit zeker niet de schuld van Frankrijk zal zijn. Met andere woorden: het zou de schuld der Duitschers zijn. Inmiddels hebben de ex perts, nadat geconstateerd werd dat omtrent de cij fers geen overeenstemming kon worden bereikt, be sloten een nieuwe sub-commisie in te stellen, waarin alle delegatie-leiders zitting zullen hebben, en die de voornaamste punten, waaromtrent overeenstemming werd bereikt, zal vastleggen en alsnog zal trachten overeenstemming te bereiken op die punten, waarover men het nog niet eens werd. De gevreesde „breuk" is dus vermeden en er is goede wil om tot resultaat te komen. Men gelooft, dat de experts-conferentie niet langer dan tot 15 Mei zal duren. Duitschland. In Duitsche politieke kringen acht men in tegenstelling met zekere kringen te Parijs het bereiken van overeenstemming over de schuld kwestie alsnog mogelijk. Men gelooft echter niet, dat hoogere annuïteiten, dan de door Duitschland voorge stelde, betaald zullen kunnen worden. Maar zouden de ex-geallieerden toch betalingen eischen, over een langere periode dan 37 jaar, dan zou het jaarlijks door Duitschland te betalen bedrag lager zijn, dan door Schacht werd aangeboden. De ministers hebben verklaard, dat den deskundigen ook verder hun ongewijzigde vrijheid van handelen op de conferentie werd gelaten. VAN HEINDE EN VERRE. Gibson legde in de voorbereidende ontwapeingscom- missie te Genève een opzienbarende verklaring af, waarin o.m. gezegd werd, dat de Ver. Staten bereid zijn toe te stemmen in een plan tot beperking der be wapening ter zee, hoe dramatisch ook, mits zij geen en kele categorie onbeperkt laat. In Amerika wacht men met groote belangstelling de houding der andere groote zeemogendheden af, naar aanleiding van Gibson's voorstellen te Genève. Men gelooft dat Hoover ten opzichte van Europa een Wil- son-politiek wil voeren, n.l. vriendschappelijke samen werking tusschen de landen tot de uiterste grens. „An der Schonen Blauen Donau" door 20.000 musici uitgevoerd. 100.000 bezoekers op één concert Johann Strauss (zoon), de walskoning, die in het be gin van zijn schitterende carrière met zijn kapel eerst in de Weensche concerttuinen en groote restaurants is opgetreden en daarna met het vergroote orkest tri omftochten door de geheele wereld heeft ondernomen, kreeg op een goeden dag de uitnoodiging in Boston een uitvoering van zijn beroemde koor- en orkest compositie „An der schonen blauen Donau" te diri- geeren, waaraan niet minder dan 20.000.zangers en orkest-misici hun medewerking zouden verleenen. Met een niet geheel gerust hart nam de meester deze vereerende invitatie, die overigens voor hem ook buitengewoon gunstige condities van materieelen aard medebracht, aan. Het groote succes bleef Strauss ook in de Nieuwe Wereld trouw. Hij kwam en over won! Over dit eerste concert in Boston gaf de componist de volgende interessante beschrijving: „Op het podium bevonden zich 20.000 zangers en misici, die ik dirigeeren zou. Om deze geweldige massa te leiden waren mij honderd sub-dirigenten ter be schikking gesteld, maar ik kon alleen de allerdichtsbij- zijnde zien, en niet tegenstaande vooraf plaats gehad hebbende repetities, was aan een artistieke prestatie of iets dergelijks niet te denken. Een weigering 'zou ik met den prijs van mijn leven moeten betalen. Stelt U zich in mijn positie eens voor tegenover een publiek van 100.000 Amerikanen! Daar stond ik op de boven ste dirigeerstoel. Plotseling een kanonschot: een zachte wenk voor ons 20.000, dat het concert beginnen moest. Ik gaf het teeken: mijn honderd sub-dirigenten volgden mij zoo goed en zoo kwaad als zij konden en nu ontstond een heidensch lawaai, dat ik mijn leven niet vergeten zal. Daar wij ongeveer op denzelfden tijd begonnen waren, was mijn geheele opmerkzaam heid nog daarop gericht, dat wij ook op denzelfden tijd zouden eindigen. Goddank, ik volbracht ook dat. De 100.000 toehoorders brulden bijval en ik ademde op, toen ik mij weer in de vrije lucht bevond en vasten grond onder mijn voelde." N.V. Vereenigd Rotterd.Hofstad-Tooneel. „ALS 'T KINDJE BINNENKOMT (Stadsschouwburg 19 April) Alle lof aan de spelers. Jan van Ees als Prof. Dr. Fer dinand Wieser en Carla de Raet als de pleegzuster hebben van het prul, dat dit stuk in werkelijkheid is, nog een boeiend geheel weten te maken. Ook Minny Erfmann als Jessy was heel aardig, alleen nu en dan een beetjeóver de grens van wat ze in haar rol behoorde te zijn. 'n Beetje te banaal opdringerig. Zoo stel ik me een ander soort vrouwen voor. Fientje de la Mar, als de moeder van het kindje was goed in haar rol. 't Was zelfs ontroerend zooals ze 't kindje in haar armen nam. Haar Fransje, voor de deur van prof. Wieser neergezet, omdat er in dat huis „zulke goeie menschen" woonden. „De kat krijgt zelfs melk! En toen dacht ik: nou dan krijgt mijn kindje 't hier ook wel goed." En als waschvrouw kan zetoch nog dicht bij haar Fransje zijn en hem hooren als hij kraait of schreit, terwijl zij beneden in de keuken bezig is! Jammer dat de schrijver de behoefte heeft gehad het goede, dat zijn stuk had behooren te dragen, letter lijk op den achtergrond terug te dringen om het ba nale mondaine leven naar voren te brengen, met tal rijke dubbelzinnige en zelfs leelijke grapjes. Het ge bed van prof. Wieser, op Oudejaarsavond in zijn een zaamheid uitgesproken: „Onze lieve Heer: zend me een mensch, een écht mensch!" ontroerde ons een oogenblik. De flauwe fratsen aan de wieg met het kind ('t zacht stukje kalfsvleesch en champagne voor 'n kindje van 'n paar weken!) stonden ons tegen. En dit werd nog sterker toen Prof. Wieser het noodig vond ,Onze lieve Heer" te danken voor zijn goedheid hem een ménsch te hebben gezonden onder bijvoeging: „Ik had er wel liever een gehad, die twintig jaar ouder was!" Neen. Zoo iets moet liefst niet te vaak in den Stads schouwburg herhaald worden. Het Nederlandsch-Indisch-Tooneel. HET GROOTE A, B. C. (Stadsschouwburg 20 April) Zaterdagavond. Een volle zaal. Goed spel en een goed stuk. Het geestige Fransche blijspel met juist ge noeg ernstige momenten voor den traan, die aan waren humor nooit vreemd is, en een onmisbaar ele ment voor een goede satyre. Kostelijk was in het eerste bedrijf het hoofd der kost school Muche, als de moreel hoogstaande zedepree- ker, die zijn leerlingen uitperst, en zijn hulponder wijzers dwingt 10% van hun honorarium van privaat lessen aan de school af te staan, de wanden volge plakt met spreuken als: Armoede is geen 'schande. Geld maakt niet altijd gelukkig, enz. en die ondanks dit opvoedingssysteem een onderwijzer dwingen wil het rapport van een rijk baronnenzoontje te vervalschen, en dezen man ontslaat wanneer hij dit weigert. Deze om gewetensredenen ontslagen onderwijzer, Topare, draagt het tweede deel van het stuk, een rol door Cor Ruys uitstekend vertolkt. De man die ver guisd, vertrapt werd om zijn eerlijkheid, die armoede leed, maar zich een fatsoenlijk en eerbaar man wist, raakt verward in de netten van een hooggeplaatst ambtenaar, die misbruik van zijn positie maakt. In het eerst gaat alles Topare wat moeilijk af, maar zoodra hij op het punt staat ook hier ontslagen te worden, om zijn eerlijkheid, die hem tot een vloek wordt, is opeens al wat goed is in hem dood. Hij wordt een schelm, een oplichter in de gedaante van een gevierden gentleman. Zelfs het lintje van „Officier d'academie" dat hij als onderwijzer maar niet kon krijgen, tenzij door tricheeren met rapporten, wordt hem nu toege worpen. In zijn verblinding gelooft hij nu ook aan liefde van vrouwen, wier liefde om den geldzak draait. Hij be seft nu, dat geld alles is. Maar de wereld telt alweer een ménsch minder. Ook Corrie Roozendaal als Ernestine Muche en Lola Cornero" als Suzy Courtois gaven van haar rol een goed en gaaf type te zien. Suzy Courtois was de correcte mondaine vrouw, ook bij haar meest ge raffineerde aanvallen. De trouwelooze ambtenaar, het gemeenteraadslid Castel Bénac, vond in Nico de Jong een goed vertolker. Een voorstelling waarop Het Nederl.-Indisch-Tooneel trotsch op kan zijn. JEANNE VEEN. UITSLAG AANBESTEDING. Zaterdag 20 April werd in het gebouw Maranatha te Bloemendaal, door den Architect H. W. van Kempen aanbesteed: Het bouwen van een Jeugdhuis aan de Donkere laan, voor de Vereeniging voor Jeugdwerk te Bloemendaal. A Ingekomen waren 21 biljetten: H. J. Assendelft, Heemstede, 28059. E. Bellaart, Haarlem 31500, S. J. Berndes, Zandvoort 26417, Gebr. Broertjes, Bloemendaal 27217. D. J. van Buren, Bloemendaal, 27488, Fa. de Geus en van 't Veer, Haarlem, 26608,- H. Groen, Amersfoort, 29200, C. Hellingman, Haarlem, 34200, G. Hetem, Haarlem, 38100, M. Joustra, Haarlem, 25672, Fa. Kloosterboer, Br. op Langend., 28274, M. Koppe, Bennebroek, 26715, Gebr. Lolkus, Bloemendaal, 27880. Fa. Molenaar en Neuteboom, Haarlem, 32475, H. Munsterman, Amsterdam, 30800, G. Muys, Leimuiden, 39672, H. W. Nieboer, Haarlem, 27100, J. Teitsma, Bloemendaal, 34946, N. J. Tromp, Overveen, 28844, K. Wester, St.Pancras, 30874. M. Zwaan, Nieuwendam, 32929, Het werk is gegund aan de laagste inschrijfster, de firma M. Joustra te Haarlem. Voor de Centr. Verwarming waren op uitnoodiging ingekomen 5 biljetten. C. Bonarius, Bloemendaal, 5347, W. C. Lasschuit, Haarlem, 6352, Fa. Handgraaf Lindeman, Bloemendaal, 3958, Fa. Huygen Geveke, Amersfoort, 6448, Fa. P. J. van Oeffel, Haarlem, 6151, Fa. Stuurman en Maas, Bloemendaal, 4500, De gunning werd aangehouden. Voor de Electr. Geleidingen waren op uitnoodiging ingek. 3 biljetten. C. J. Cassee, Bloemendaal, 549,(inclussief breek werk). N.V. Heringa Wutrich, Haarlem, 458,(incl. breekwerk). N.V. Keiler en Macdonald, Haarlem, 454,(ex clusief breekwerk). Het werk is gegund aan de firma Heringa Wutrich te Haarlem. ONZE VRIJWILLIGE BRANDWEER EN DE GEMEENTE. In ons vorig nummer wijdt onze correspondent een artikel aan het vijf-jaren bestaan van onzen Vrijwilli- gen Brandweer. Hij ontving op zijn verzoek de ge gevens omtrent het houden der receptie op morgen 28 dezer van 35 uur in hotel „Roozendaal" te Over veen en omtrent de demonstratie op het weiland in Duin en Daal op a.s. Dinsdagmiddag van den nieuwen commandant, den heer Meeuwig, die zich over de totstandkoming van de Vrijw. Brandweer al hier de wenschelijkheid of het speciale nut daarvan in-dezen-vorm, geenszins uitliet: dit was hem ook niet gevraagd. De herinnering aan den brand bij den rij wielhandelaar Van Maren te Overveen leefde nog bij den correspondent zeiven en dat enkelen zich hebben gestooten aan zijn bericht doet ons leed. Men heeft ten onrechte de conclusie daaruit getrokken, dat o.i. de leiding van vroeger niet deugde en zelfs de tendentie ondersteld dat wij de Vrijwillige Brand weer wilden verheffen ten koste van de ambtenaren, die voor vijf jaar hier met het blusschen van brand waren belast. Dit is de bedoeling niet geweest. Dat hier de Vrijwillige Brandweer is opgericht is op zich zelf te zeer een belangrijk blijk van opgewekt parti culier initiatief, dan dat in de vreugde daarover andere klanken behooren te worden gemengd. Wilde men andere klanken doen hooren, dan zou men ook Z&gé IS ALLEEN VERKRIJGBAAR IN VIERKANTE OLAZEN FLACONS. ^12# :U PRIJS PER FLACON f 1.20 SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZW. - HAARLEM - TEL. 13310 DIRECTEUR: H. VAN MOURIK KOSTER NOORDERKERK -I 9E ROUW- EN VOLGAUTO'S. HET ADRES VOOF* CREMATIES thans een Rijwiel in onze Showroom PRIJZEN VANAF F 55.00 Verbindingsweg 10 en 55, Tel. 22608 ^HisMasterVVoiod^ SPECIAL AGENT Zoowel de nieuwste dansplaten als ook de klassieke muziek steeds in ruime mate voorhanden. U kunt zich DE gewenschte nummers zonder verplichting laten voorspelen. Filiaal P. C. Hooftstraat 121 - Tel. 21184 - Amsterdam Operatie-, Kliniek-, Dokters- en Tandartsjassen voor Dames en Heeren, in alle maten en prijzen in voorraad KLEEDING VOOR ZIEKENHUIZEN UNIFORMEN EN DIENSTKLEEDING Bekroond Tentoonstelling Haarlem 1924: Verguld Zilveren I Medaille en 1927: Zilveren Medaille, - Vertegen w. te ontbiedtn op fouten kunnen wijzen van het nieuwe instituut. Dit heeft eens een teerbrand met water willen blusschen in plaats van met zand; maar daar gaat of ging het niet om. Iedereen maakt fouten op zijn tijd. Moge de feest viering der zoo nuttige Vrijwillige Brandweer door geen enkele wanklank verstoord worden! Er is geen reden elkander het leven moeilijker te maken dan het is. Onze gemeenteambtenaren verkeeren door hunne vaste aanstelling, bij getrouwe plichtsbetrachting. >n een zoo bevoorrechte positie, dat zij de eersten zullen zijn te erkennen, dat onvergolden arbeid moeilijk te hoog kan worden aangeslagen, aan den anderen kant geldt dat zij, in het algemeen gesproken, hier hun werk doen op voorbeeldige wijze, en het recht hebben als deel van een groot corps, welks leden zich zelf niet in het openbaar verdedigen, zoo lang mogelijk onbespro' ken te blijven. Voorwaardelijk bevorderd tot de 3e klasse aan <ie Rijkstuinbouwschool te Lisse onze plaatsgenoot G. Verdegaal, Vogelenzang. Het eerste concert. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana zal op Dinsdag 30 April het Chr. Fanfarecorps „Sursum" haar eerste openluchtuitvoering geven in de tent in het Bloeme"' daalsche Bosch. PRIi dezi NIE ma Of De groote strijd tus streden en geëindig broeken. De cijfers, te wenschen over e derdaad de sterkste En dit is ook zoo. woond, en zagen in Schoterwegbewoner het dit seizoen van gen. Het was af! Toch had D.E.C. n genstrijdig deze uit toen de roodhemdei te hebben spoedig h zwakke plek in het achterhoede, moeter deze twee doelpunt regelen der kunst v mede de Haarlem-v werd. Waren de i van het open spel donker voor Haarl gelaten, waardoor i per der oud-eerste nie zich konden her werk zetten. De vo baar van, en passer den onzekeren D.I toeschouwer vastst Voor alle zekerhei tweede helft een vij presteerd werd is Haarlem speelde er en systeemloos aan als de befaamde na Het staat echter v van „Jan Berg" ee oude millieu terug jarig jubileum als r den! Bloemendaal trof overdreven forsch spoedig een 30 de onzen zich dani Toch werd de achi der brachten we 1 een nederlaag einc ons elftal is de ne Zandvoort won ve waardoor de geel ranglijst krijgen. V.V.A. moet than We vreezen het ei noeg zal hebben klaskampioen staai V.V.A. exit en Ha De lagere elftallen Bloemendaal 3S Junioren: BloemendaalT.H Zondag speelt: Bloemendaal 2S< Bloemendaal 3D Bloemendaal 5Z De elftallen zijn a 2e Elftal: H. Spoor J. Parson Ad. Cassee H. v 3e elftal: J. J. Hi C. Vogel. K- J. de Haas, V 5e elftal: Th. Ak P. Lakeman H. Aartsen D.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 2