VICTORIA-WATER His Master's! Voice V. B. B. BRAND DRUKWERK 2 2 O O 3 ADVERTENTIËN Schaa Binnenland Buitenland Thijsse's Hof Nabetrachting Onze Plantendokter HA&RL. BEGRAFENISVEREENIGING I M UITSTEKEND TE VERMENGEN oberlahnstein met WIJN of VRUCHTENSAPPEN A. G. G. M. GIORGIS ZN. SCHOORSTEENVEGERS Directeur: H. VAN MOURIK koster noorderkerk MOLENAERSTRAAT 20, TELEF. 13765 ANEGANG 44*, TEL. 14828 ANEGANG 44*, TEL. 14828 IN GEVAL VAN ALLEEN OPBELLEN IN GEVAL DAT OF PLAATSING VAN NOODIG IS, BEL OP DRUKKERIJ TIMMER - BLOEMENDAAL In Rotterdam vond Zaterdag en Zondag een nieuwe zware ibrand plaats, die begon in het MeubeLmaga- zijn van de firma van Reeuwijk, en zulk een omvang aannam, dat nog tien aangrenzende perceelen in de Kipstraat in vlammen opgingen. De bewoners moes ten soms over de daken vluchten en van sommigen hunner ging de redding met groote moeite gepaard. De schade wordt geraamd op meer dan 8 ton. Men gelooft dat dit de zwaarste 'brand is, die in de laatste 100 jaar in Rotterdam plaats vond. In Zaandam werd het weer roeriger, in verband met het feit, dat werkwillige Spakenburgers in de hout bedrijven te werk werden gesteld. De Zaandamsche politie heeft versterking gekregen van de rijksveld- wacht. Bij een aantal werkwilligen werden de ruiten door stakers ingeworpen. De twintigste jaardag van Prinses Juliana werd in de Residentie en de andere groote steden, alsook in de provincie op de gebruikelijke wijze gevierd. Er werd gevlagd, trams waren gepavillonneerd en de muziek was niet van de lucht, of die nu van offici- eele of geïmproviseerde muziekcorpsen kwam. In den Haag werd op de bekende wijze op 'het Malieveld een vuurwerk afgestoken, waarbij ook de Koninklijke familie een kijkje kwam nemen. De 1 Mei dag trok de gewone belangstelling en in de hoofdstad hadden gebruikelijke meetings en optoch ten plaats. Alles had een geregeld verloop. Er is nu een wetsontwerp ingediend tot bevordering van het onderhouden van een luchtdienst tusschen Nederland en Ned. Indië door de Kon. Ned. Lucht vaart Mij. Beoogd wordt voor 2)4 millioen gld. aan- deelen te nemen, welk 'bedrag noodig is ter voorbe reiding. Van de diverse vergrijpen tegen de wet en de maat schappij noemen we den overval van een Amster- damsch grossier 'in suikerwerken enz. aan de Bloem gracht door vijf gemaskerde bandieten, die hem met revolvers bedreigden, en zijn geld, 'benevens gouden horloge enz. roofden. In Haarlem vermoordde 'n man, die niet als geheel normaal bekend stond, zijn vrouw in koelen bloede, door haar bij een twist met een broodmes den keel af te snijden. Ten slotte werd uit het Rijksmuseum een schilderij gestolen, op tot nog toe onverklaarbare wijze. Een doek van Tischbein, dateerend uit de 18e eeuw, werd uit de lijst gesneden. Bij de komst van het voorjaar en het afloopen van diverse arbeidscontracten doen zich hier en daar moeilijkheden voor. De afd. van den modernen land- arbeidersbond in Oostelijk Groningen, met ruim 1000 leden, 'besloten met ingang van 1 Mei te staken. In de IJsel- en Waalsteenindustrie zullen de arbeiders van den modernen 'bond, 1500 in getal bij 22 fabri kanten, op 6 Mei het werk staken, als de eischen niet ingewilligd worden. Het Friesche conflict in de schildersbedrijven is niet verder uitgebreid; de sta king werd wel voortgezet, doch de uitsluiting ging door. Er worden onderhandelingen gevoerd. Dr. W. Mengelberg heeft verklaard te hopen, dat zijn geschil met den fiscus zal worden bijgelegd, zoodat hij in staat zal zijn, verder als gast te Amsterdam te blijven dirigeeren. Sedert 25 Januari 1925 heeft hij zijn hoofdverblijf in de Vereenigde Staten geves tigd. Sedert d'ien is hij in de hoofdstad nog slechts als gastdirigent opgetreden. De Marine-vliegbooten, die aanvankelijk zulk een pech hadden met de motoren, hebben nu, na gron dige vernieuwing in Napels hun tocht voortgezet en vorderen flink. De étappes Napels-Athene, At'hene- Alexandrette, Alexandrette-Bagdad werden zonder eenige stagnatie afgelegd. In verband met het feit, dat in enkele maanden tijds twee schouwburgen (Flora, Paleis v. Volksvlijt) af brandden, is het schouwburgvraagstuk in de hoofd stad actueeler dan ooit. Louis Bouwmeester Jr. moet nu voornemens zijn zoo spoedig mogelijk een theater te stichten met den naam „Louis Bouwmeester Schouwburg". Naar de Tel meldde heeft zich een combinatie daartoe gevormd met den Louis Bouw meester Jr. aan het hoofd. Er wordt over den aan koop van een complex in het centrum van de stad onderhandeld. Engeland. De verkiezingscampagne is in vollen gang. Loyd George belooft de oplossing van het werk loosheidsprobleem en Labour komt op voor den in ternationalen vrede, wenscht zoo groot mogelijke sa menwerking tusschen de landen op het gebied van politiek en economisch leven, en wil zoo hartelijk mogelijk samenwerken met den Volkenbond en het Internationaal Arbeidsbureau. Chamberlain noemde het Amerikaansche initiatief in zake ontwapening ter zee een hoopgevend voor- teeken voor het uiteindelijk slagen der ontwapenings pogingen. En de minister van Binnenlandsche Zaken, Sir Joynson Hicks verklaarde, dat nu het oogen'blik gekomen was, om door onderlinge overeenkomst een einde te maken aan de oorlogsbewapening. Een mooie prestatie was de non-stop-vlucht van twee Britsche aviateurs, die in 50 uur van Engeland naar Karachie vlogen, over een afstand van 6600 K.M. Frankrijk. Inzake de herstelconferentie verkeert men momenteel nog in afwachting, daar Schacht eerst heden weer te Parijs werd terugverwacht, en men hierna pas voortzetting der besprekingen tege moet kon zien. Men gelooft, dat een definitieve re geling nog heel wat voeten in de aarde zal hebben, en er nog wel wat gedelibereerd zal worden, alvorens men het eens zal zijn over de grootte en het aantal der Duitsche annuïteiten. De Britsche regeering heeft aan de Fransche om spoed verzocht 'bij de ratificatie van de Churchill- Caillaux-overeenkomst inzake de Fransche oorlogs schulden aan Engeland. Er zijn reeds verschillende stemmen voor deze ratificatie opgegaan, zoodat men rekening houdt met inwilliging door de Kamer bin nen afzienbaren tijd. De president der Fransche Aëroclub gaf in een in terview te kennen, dat de luchtbewapeningen bin nenkort te zware offers zullen eischen, om er verder op den huidigen voet mee te kunnen doorgaan. Een nieuw model legervliegtuig kost momenteel al niet minder dan 75.000. Duitschland. Voor en op den 1 Mei was het ru moerig in Berlijn. De communisten hadden al bij voorbaat relletjes georganiseerd, welke tot bloedige botsingen met de politie leidden. Voor den 1 Mei-dag waren scherpe maatregelen genomen en het strenge verbod van demonstratie en samenscholing werd ge handhaafd. In Berlijn gelooft men niet aan een plotseling uiteen gaan van de Parijsche herstelcommissie. Men houdt er zelfs rekening mee, dat de commissie nog wel eenige weken bij elkaar zal blijven daar het herstel- vraagstuk immers heel ingewikkeld is. Een nieuw Duitsch voorstel zou niet onmogelijk zijn, al werd daarover natuurlijk nog het stilzwijgen bewaard. Diversen, In de voorbereidende ontwapenings commissie te Genève constateerde J'hr. Loudon dat op het punt van het opnemen van de geoefende re serves bij beperkingsmaatregelen voor de bewape ning te land, in de commissie geen overeenstemming bestaat. (Amerika verklaarde zich bereid, de reser ves er buiten te laten). Het gevoelen is, dat de huidige bijeenkomst over een week zal worden beëindigd, waarna er kans op is, dat in Juli of Augustus een nieuwe zitting zal plaats hebben, met vooruitzicht op het groote ontwape ningsdebat in Mei 1930, In Denemarken werd een nieuw socialistisch-radicaal kabinet gevormd, met Stauning als premier. De hoofd punten van het regeeringsprogram vermelden ont wapening en afschaffing van de Eerste Kamer, met invoering van het één-kamer-stelsel. Mussolini nam er nog een portefeuille bij, n.l. die van Openbare werken. Trouwens, binnenkort neemt hij alles in handen, daar het aantal ministeries met 9 wordt verminderd en teruggebracht tot 5. Hij neemt dan als groot- kanselier alle portefeuilles over, en zal alleen bijgestaan worden door onderstaatssecretarissen. De Kamer is nu geheel fascistisch, oppositie is er niet, en men verwacht dat in de toekomst alleen sprekers het woord zullen voeren, die het regeeringsvoorstel goedkeuren. Wat sommigen wel een zeer zonderling soort van „Kamer" achten, Men schrijt ons van hooggeachte zijde: Aan den vijverkant bij 't blanke berkje bloeien nu de sleutelbloemen, die wij van onze plantenliefhebster Mej. C. A. van Wickevoort Crommelin bij karre- vrachten ontvingen. Zij zijn van 't Heimansbeekje uit Aerdenhout afkomstig. Zoo gaarne hadden we van 't Heimansbeekje een monument gemaakt. Daar heeft Heimans de primula bestudeerd, om er in de eerste afleveringen van „De Levende Natuur" over te schrij ven. Helaas hebben we 't beekje niet kunnen behou den, maar de sleutelbloemen groeien nu prachtig, evenals in 't naaldenveld, in gezelschap van dotter bloemen en pinksterbloemen in onzen hof. A. s. Zater dag wordt in 't Pannekoekenhuisje een tentoonstelling geopend van „Natuur en Kweekkunst". De primula zal daar een groote plaats innemen, wat zij zeker ten volle verdient. De primula, onze lentebloem, is in alle landen zeer geëerd, niet alleen om haar eenvoudige schoonheid, maar ook om haar geneeskracht. Zou ook de primula veris door haar lenteverschijning een ge heimzinnige kracht uitstralen en een belofte inhou den van nieuw leven? In Duitschland heet zij hemel sleutel. Ik las in 't mooi geschreven boek „Bloemen- Mythen en Legenden" door Tine Cool de aardige le gende, die hier in 't kort volgt: Een jongen woonde heel alleen in een groot bosch. Hij kende al de bloemen, de heilzame en de giftige kruiden. 'De vogeltjes en andere dieren verzorgde hij, als ze hulp noodig hadden. Den menschen, die ver dwaald waren, wees hij den weg, want hij kende in dat groote bosch alle paadjes. Dat alles had hij van zijn moeder geleerd, die gestorven was. Op een avond vond hij een oude vrouw, schreiend tegen een boom geleund. Ze was verdwaald en o zoo moe. Hij droeg haar naar zijn huisje, legde haar in Moeders bed en gaf haar eten en melk van de geit. Den volgenden dag wilde ze heengaan, maar zij vroeg eerst den jongen zijn liefste wenscfa. Hij verlangde nog eens zijn Moe der te zien. Een met pauwenveeren versierde wagen, door nachtegalen getrokken verscheen en de oude vrouw leek nu wonderschoon in een licht glanzend kleed. Ze zeide hem bloemen te plukken om mee te nemen. Toen nam hij een bosje primula's. Ze vlogen het luchtruim in en kwamen aan de poort van een on metelijk, licht kasteel. De vrouw vroeg hem één van z'n bloemen en opende daarmee de hemelpoort. Daar ontmoette hij zijn lieve Moeder en zij omhelsden el kander innig. In zijn huisje teruggekomen vroeg zijn vriend verwonderd, waar hij zoolang was geweest. Zijn vriend had in dien tijd de hond en de geit ver zorgd en meende dat hem een ongeluk overkomen was. De jongen vertelde dat hij toch maar heel kort bij z'n Moeder was geweest en nu bleek dat zijn afwe zigheid een jaar had geduurd. De primula's bloeiden weer. De bloem, die de hemelpoort geopend had. Sleu telbloem. Hoe komt het toch, dat de Raad als de heer Laan het voorzitterschap bekleedt, in een ommezien gereed is, en bij alle meeningsverschil goed van humeur blijkt. Tact is een groot ding. Maar tact is niet alles. En wij zijn van oordeel, dat het in de eerste plaats de goede voorbereiding der gemeentezaken in de afdeelingen (de commissie van bijstand) en de stukken is welke het een voorzitter met tact mogelijk maakt de verdeelde op vattingen spoedig te zamen te brengen in der geme.ente tot voordeel strekkende besluiten. De takt van den heer Laan schuilt voor een groot deel in zijn eigen goeden luim, die hem zelden verlaat voor een ander deel in zijn openhartigheid Meesmuilen en Laan zijn twee dingen, die elkander niet verstaan. Vergist hij zich eens, dan doet hij dat vierkant. Dit daarna rond weg en hardop erkennen valt hem zwaar, maar het gebeurt niet vaak meestal zwijgt hij dan met zulk een komieke uitdrukking op z'n gezicht, waarmee hij zwijgend vertelt: waarachtig ik zit er onder, dat zijne vergissing hem meteen wordt vergeven en wordt ver geten. Hij zit zelden met iets in, dit duurt dan althans heel kort. Met een reuzenzwaai redt hij dan zijne po sitie, Dé gemeentelijke chauffeurs hadden verhooging van hun loon van 33.op 35.aangevraagd. Er was tegen de opmerking van den heer Noorman, dat zaken als deze de commissie voor georganiseerd over leg tusschen personeel en gemeentebestuur bethooren te passeeren, niet vee! in te brengen. Daartoe werd dan ook besloten, nadat de heer Nuyens zich gehaast had, openlijk zijne instemming met de gedachte van den heer Noorman uit te spreken. Het benieuwt ons te zijner tijd te vernemen, hoe het gemeentebestuur zich voorstelt de wegen-warboel te regelen, die met den naam Oranje Nassaulaan-zaak is te bestempelen, zon der dat aan de gemeentekas zware eischen worden gesteld. De 'heer Laan, ook wel 'bekend onder den naam „Wethouder 3 zag ook ditmaal kans het percen tage der gemeentelijke inkomstenbelasting op dit getal te doen vaststellen, en zijn naam aldus te handhaven. Met verbazing hoorden wij den heer Dorhout Mees den prijs van ruim 28.p. M. voor het hoekje van Staal bij de Hervormde Kerk te Bloemendaal laag noemen; de heer Dorhout Mees heeft zich vermoedelijk niet vooraf van de plaatselijke toestand op de hoogte gesteld; inderdaad is de heer Verbeek de eenige voor wien dit stukje eenige waarde heeft. Gesteld dat hij het niet had willen koopen, dan had de gemeente er niets mee kunnen doen dan er plantsoen of weg van maken; had de heer Verbeek dan in beide belendende perceelen ramen laten slaan, dan was hij er niet veel slechter op geworden dan hij nu is, en de gemeente ware veel meer dan j 4000.armer geweest. Merk waardig is het aantal garage's in onze gemeente waar voor bouwvergunning wordt gevraagd. De auto wordt meer en meer het vervoermiddel bij uitnemendheid. Het doet ons genoegen, dat de Raad aan de firma Bakhuis Zoon de exploitatie van de autobusroute langs den Zeeweg voor dit seizoen mogelijk heeft ge maakt. Al zal het misschien wel ongeveer half Mei worden, dat de Raad over de groote autobus-plannen voor eene beslissing wordt gesteld, ééne onrechtvaar digheid is nu althans te niet gedaan. Den heer Olie is in den laatsten tijd eenige malen door pas aangestelde politieagenten lastig gemaakt. Een proces-verbaal op 2den Paaschdag tegen een zijner chauffeurs opgemaakt, heeft aanleiding gegeven tot uitvoerige juridische debatten voor het Kanton gerecht. Bij navraag bleek, dat noch de heer Laan, noch de commissaris van politie tot een bijzonder toezicht op den heer Olie opdracht hadden gegeven. Het schijnt, dat de pas aangestelde politie-agenten zich bijzonder plichtgetrouw wenschten te gedragen, Hen daarbij te temperen lag dan niet op den weg van hun chefs. Degeen, die weet dat de politie wel op dracht heeft om 's morgens als de forensen naar het station razen een oog dicht te doen in verband met de maximum snelheid, denkt hier echter welhaast aan ongelijk recht. Zonder iemand te willen te kort doen en iets anders te doen dan eenige algemeene regelen te stellen, achten wij het in dit verband wel nuttig er eens aan te herinneren, dat Staat en zijne onderdee- len: Provincie en Gemeente, reohtsorganen zijn die hun doel niet hebben in zich zelf, maar slechts tijdelijke middelen zijn om Sen bloei van het Land, de Landstreek, Stad en dorp te helpen bevorderen. De laatsten behooren tot de Gemeenschap, Land en Volk, de maatschappij, Staat en Maatschappij zijn twee. In zijn boek: „De grondslagen der Volkshuis houdkunde", spreekt Prof. Verrijn Stuart dienaan gaande behartenswaardige woorden. Maatschappij is volgens hem: de niet met uitwendige dwangbevoegdheid toegeruste organisatie van zekere menschengroep; Staat de wel met uitwendige machts middelen toegeruste souvereine rechtsgemeenschap der op bepaald gebied samenlevende individuen. De Souvereiniteit van den Staat (Provincie, Gemeente) afgeleid van de volksgemeenschap, ze wordt gedra gen door den wil des volks. De Staat bewijst gewich tige diensten aan het maatschappelijk leven, zoolang de ontwikkeling zijner burgers nog niet ver genoeg is gevorderd om een uitwendig gezag tot verwezenlijking van het Recht te kunnen ontberen. Wijziging kan daarin ten allen tijde worden gebracht, met inacht neming der daarvoor vooraf gestelde regelen, zoo dit kan, met verzaking daarvan, zoo het moet. Het Staats gezag zal worden ingekrompen, naar mate de burgers zich tot hooger peil ontwikkelen. Behartenswaardige woorden, moedgevend den burger; den steeds afzetbaren ambtenaar tot matiging aan manend, telkenmale als hij in de verzoeking komt misbruik te maken van de macht die de Volksgemeen schap hem, in haar belang, steeds slechts voor tijde lijk aan hem heeft verleend Tenslotte komen we aan de ademhalings- of zenuw giften, ook wel berookingsmiddelen genoemd. Zij wor den bijna uitsluitend toegepast in gesloten ruimten, zooals kassen en bakken, en in damp- of rookvorm. De insecten ademen dezen damp of rook met de lucht in en ondervinden hiervan de door ons gewenschte nadeelige gevolgen. Maar ook de planten ademen ze in, zoodat we er wel op moeten letten, dat deze hier van geen schade kunnen ondervinden. We mogen daarom nooit berooken als de planten en de grond vochtig zijn, uitgezonderd bij het gebruik van naftali- ne, terwijl we het werk altijd tegen den avond aan vangen, als de planten minder lucht opnemen dan op den dag. In geen geval mogen we rooken als de plan ten door de zon worden beschenen. Ik noem het cyanogas, dat zeer werkzaam is, maar ook zeer giftig en volgens de wet tot dusverre alleen mag worden toegepast door ambtenaren van den Plan- tenziektenkundigen Dienst voor rekening van de be langhebbenden, zonder er hierom iets meer van te ver tellen. Tabaksstelen zijn zeer lang het middel, waarnaar de RIDDERSTRAAT 18A ZW. HAARLEM TEL. 13310 ROUW- EN VOLGAUTO'S. HET ADRES VOOR CREMATIES SPECIAL AGENT Zoowel de nieuwste dansplaten als ook de klassieke muziek steeds in ruime mate voorhanden. U kunt zich DE gewenschte nummers zonder verplichting laten voorspelen. Filiaal P. C. Hooftstraat 121 - Tel. 21184 - Amsterdam rv. .«'.V-s* ■- practicus greep, als hij een berooking wilde uitvoeren. Dikwijls werden zij bij voorbaat tusschen de planten (lelies b.v.) of de verwarmingsbuizen gelegd, opdat de bladluizen door de lucht verre gehouden zouden worden. Door berooking met tabaksstelen werden een ter menigmaal teere planten beschadigd (tengevolge van het koolmonoxyde, dat bij het smeulen ontstaat), zoodat het beter is tabaksextract te verdampen. Per kubieken meter kasruimte is 1 gram van het meerma len genoemde tabaksextract voldoende voor bladlui zen. Het verdient aanbeveling daarbij 2 gram socla te doen om de nicotine vrij te maken van het appelzuur. waaraan zij gebonden is. Er zijn verschillende geheimmiddelen in den handel, die dienen voor berooking. Bekend zijn o.a. de volgen de: Exodin-rooktabletten, Autoshreds, Nicofume, XL ALL en hoe zij verder mogen heeten. Zij zijn over het algemeen bij de meeste gewassen bruikbaar zonder buitengewoon gevaar op beschadiging. Ik behoef er hier niets meer van te zeggen, de gebruiksvoorschrif ten vindt men op de verpakkingen. Ik moet er alleen nog op wijzen, dat de meeste berookingsmiddelen al tijd met voorzichtigheid moeten worden behandeld, d, w. z. men vertoeve niet in berookte kassen, voordat zij goed zijn uitgelucht. zei de onderwijze Wie kan me dat Twee koeien zijn in de wei, res, wat is er fout in deze zin? vertellen? De klas zweeg. Eindelijk riep een jochie, ,,Mis' schien zijne één daarvan een kalf!" Oplossingen, bijdragi Schaakredacteur, De PROB P. JO mr ...m M IA Mat Stand der stukken Wit: Kh8, Ta6, T. Zwart: Kf5, Del, PA Gespeeld in een we< eeniging te Berlijn, 19 Wit: K. AHUES GEWEIGEK 1. d2d4 2. c2c4 3. Pblc3 4. Lel—gf 5. Pgl—f3 6. c4Xd5 7. e2e3 8. Ddl— cï Een zet van twijfels ruil op e7, niet Lfl 9. Lg5Xe7 10. 0-0—0 11. Lfl—d3 12. g2—g4 Wit is goed ontwik val over. 12. 13. g4—g5 14. Ld3Xe4 15. Pf3~d2 16. g5Xf6 e 17. Tdl-gl Te langzaam! Zwa: In aanmerking kwam dc5:, Dc5:; 19. Pb3, d4 bezet. 18. Tglgf Dreigt Tg5—e5! 18 19. Thl gl 20. Pd2Xe4 Op Lc8f5 volgt I 21. Pc3Xe4 22. Dc2c3 Op Te4zou volg hg6:; 25. Tg6:f, Kf Kd728. Dd8 mat. 23. d4d5f Niet Tg7, wegens 1 24. Tg5Xg6 25. TglXg6 Gedwongen, want o Tg8f, Kd728. Dd6 26. Dc3—f6 27. Pe4c3 28. Kcld2 Het eenige, want) nauwelijks redding. 29. Df6Xf2 30. 31. 32. 33. 34. 35. Df2-f8 Df8~g8 Dg8—e£ Pc3e4 h2h4 Kd2c3 OPLOSSING EI (I Stand der stukken Wit: Ka8, Lel, Pe: Zwart: Ke5, Lc7, c L Ka8b7 (Naar a5 kan de Lo s Zwart den Loopt verliest hij, want de rtio* t 1 i mat a f); 2. Kb7—c8 3. Kc8-d7 4. Kd7—e8 5. Ke8—f7 (op 5 Lg7h6 De 6. CQ Oo vervolging van

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 2