DE HUISVLIJT ROEI-EN SPORTJURKEN VICTORIA-WATER Binnenland Buitenland Denken en Leven Ingezonden Onze Plantendokter JLOTTGERING HAARL. BEGRAFENISVEREENIGING Plaatselijk Nieuws A. G. G. M. GIORGKS ZN. SCHOORSTEENVEGERS IVERFT-STODMTj GOED-SMEL STODMER'J-VERVERU, MOLENAERSTRAAT 20, TELEF. 13765 SCHAGCHELSTRAAT 46, HAARLEM, TELEFOON 14461 Inliterschroefflesschen 32 ct. voor huishoudelijk gebruik BLOI STOFFEERDERIJ 10. b2—b: - an ''J- tr De Volkenbondsdag is door het initiatief van de Vereeniging voor Volkenbond en vrede een succes geworden. Het was Zaterdag 18 Mei tevens dertig jaar geleden, dat de eerste vredesconferentie vóór dertig jaar te 's Gravenhage in het huis ten Bosch ge houden werd. Een propagandatocht, waaraan ca. 40 auto's deelnamen, werd door Zuid-Holland gehouden, waarbij op groote schaal brochures werden verspreid, waarin doel en werkwijze van den Volkenbond wer den uiteengezet. Des avonds vond in Scheveningen een herdenkingsbijeenkomst plaats, waarop door ministers en ledien van Eerste en Tweede Kamer het woord werd gevoerd, en waarin werd betoogd, dat het aantal ijveraars voor den wereldvrede hoe langer hoe meer toeneemt. Men zal zich binnenkort nauwkeurig op de hoogte kunnen stellen van den stand der zaken van de Bel- gisch-Nederlandsche onderhandelingen, daar de Bel gische Regeering zich onverwijld in verbinding zou stellen met de Nederlandsche, met betrekking tot de documenten die opgenomen zullen worden in de publi catie der tusschen beide landen gewisselde stukken. Publicatie zal zoo mogelijk op het zelfde oogenblik te 's Gravenhage en Brussel geschieden. Er is binnenkort Koninklijk bezoek aan Groningen te verwachten, ter gelegenheid van de a.s. Lustrum feesten. H.M. de Koningin keert 25 dezer uit Zwit serland terug en zal zich dan eerst eenige dagen naar Soestdijk begeven. Den Haag heeft in de laatste dagen verschillende massa-manifestaties gezien, Eerst de A.V.R.O., die met een lange stoet auto's de 457.000 handteekeningen op het petitionnement voor een volle week zendtijd op de beste omroepgolf, aan den minister van Water staat kwam aanbieden. Later kwam een andere stoet auto's, ook met een petitionnement, n.l. voor de af schaffing van de Zaansche tollen. Op dit adres waren 12.000 handteekeningen verzameld, wat, gezien het plaatselijke karakter van deze wensch, een respecta bel aantal te noemen is. De plannen voor een retourvlucht naar West- Indië nemen vaster vormen aan. De benoodigde gel den zijn nu bijeen, ook de technische kant van de zaak moet al in orde zijn, zoodat alleen nog eenige commer- cieele moeilijkheden moeten worden opgelost. De Dornier-Wal-vliegtuigen hebben geen geluk. Na het droeve ongeval te Bagdad, waarbij één van de drie verongelukte, hebben de andere twee de reis voort gezet en bereikten Zaterdag j.l. behouden Batavia. Maar bij het bijvullen van den benzine-tank van de D 23 te Tandjong-Priok, is er brand ontstaan, waar door dit toestel ook verloren ging. Het brandde geheel uit. Zoodat er van de drie die uitgingen met de Ne derlandsche kleuren doel was o.a. vlagvertoon! nog maar één over is. De Pinksterdagen hebben geen teleurstelling opge leverd. Het weer verbeterde steeds en er vond een ware uittocht van de stad naar het land en van het land naar de stad plaats. De spoorwegen hadden een record-vervoer te verwerken. Buitenzaken en eigen lijk alle neringdoenden hadden niet te klagen. Van de diverse ongevallen die de drukte doch ook dikwijls grove roekeloosheid en eigen schuld opleverde, noe men wij: Autobotsing bij Zundert tusschen Neder landsche en Belgische wagen, waarbij twee Belgen gedood werden en verschillende andere personen zwaar gewond: twee muzikanten uit Limburg, die aan de muziekfeesten te Naarden deelnamen, en daar 's nachts om drie uur gingen roeien, sloegen met de boot om en verdronken. In Baarn verdronken twee personen in de Eem, doordat het bootje waarin zij zich met nog 3 personen bevonden, omsloeg ten gevolge van hun moedwillig schommelen. Bij Rilland-Bath werd een Belgische auto op den onbewaakten overweg door een trein gegrepen. Alle 4 inzittenden werden gedood. Verder zijn de daders van den roofmoord te Amstel veen gevat en tot bekentenis gebracht. De wandaad was al lang voorbereid. Naar den dader van den roofmoord te Breda wordt nog gezocht. Het conflict in de Scheveningsche haven heeft zich thans zoodanig ontwikkeld, dat de zeevisscherij nu ge heel stil is gelegd. De trawlervisscherij is er thans ook bij betrokken. Men gelooft, dat de staking van langen duur zal zijn. Er doen zich geen onregelmatigheden voor en de stemming is rustig. Een experiment te Scheveningen gehouden, om in draadlooze telefonische verbinding met een vliegtuig in de lucht te komen, slaagde volkomen. Engeland. De Engelsche vredesvrienden publi ceerden een manifest, o.m. onderteekend door Lord Robert Cecil, Lord Balfour, Lady Oxfort, Bernard Shaw enz., waarin o.m. er op gewezen wordt, dat, in dien de mogendheden inderdaad van plan zijn zich aan het Kellogg-pact te houden, het geen doel kan hebben nog gewapend te blijven, uitgezonderd voor politie-doeleinden. Resteert dus nog slechts het ver drag te voltooien door het sluiten van overeenkom sten voor de vredelievende regeling van geschillen. Daarom werd den politieken leiders gewezen op de noodzakelijkheid om maatregelen te nemen voor de ontwapening. De Engelsche regeering moest de lei ding nemen. Mac Donald gaf te kennen, dat inderdaad het Kellogg-pact onmiddellijk aangewend moest wor den als basis voor bevredigende ontwapeningsover- eenkomten. Lloyd George steunde het principe eener definitieve bewapeningsinkrimping krachtig. Baldwin gaf te kennen, dat definitieve voorstellen voor de be perking der bewapening der zee reeds door Engeland gedaan zijn, terwijl hij het, wat de landmacht betrof, beter achtte, dat een militaire mogendheid hier het ini tiatief nam. Verder werd bij het Kellogg-pact reeds de verplichting tot vredelievende regeling van geschil len aanvaard. Frankrijk. De expertsconferentie kwam een stap vooruit: de concessie van Amerika om de aanspraak op een gedeelte van de achterstallige schuld wegens de kosten der Rijnlandbezetting op te geven, maakte een uitstekenden indruk. De crediteurstaten werden het eens over een nieuw verdeelingsschema. Daarbij zouden Italië, Engeland en België, volgens de regeling van Spa, te kort komen. Om hierin tegemoet te komen, zal hun uit de jaarlijksche winst van de Internationale Bank een vergoeding van 3/4 der geschrapte bedra gen worden betaald, wat voor Italië op ca. 30 en Enge land op ca. 50 millioen mark neerkomt. België zal als vergoeding jaarlijks van Frankrijk 10 millioen krijgen en verder de 7J/J millioen, welke de Amerikaansche concessie vertegenwoordigen. De noodlanding van den Zeppelin op Franschen bo dem, waarbij de Fransche militaire luchtvaartautori teiten zich zoo behulpzaam toonden, wordt beschouwd als een gode gelegenheid om de verzoening tusschen Frankrijk en Duitschland te bevorderen. Duitschland. Het blijkt wel, dat men in breede kringen gunstige gevolgen verwacht van de regeling van de herstelkwestie, wanneer die inderdaad door de expertsconferentie te Parijs tot stand wordt gebracht. Een door het „Acht Uhr Abendblatt" gehouden en quête, gaf den voormaligen staatssecretaris Prof. Hirsch o.a. deze verklaring in den mond, dat althans aanvankelijk een gunstige uitwerking van de regeling te wachten is, omdat het Young-plan minstens 400 millioen mark per jaar goedkooper zal zijn dan het Dawes-plan. Algemeen was het gevoelen, dat een de finitieve regeling van het herstelvraagstuk in de ge- heele wereld nieuw vertrouwen zal wekken. Diversen. Gemeld wordt dat de ex-president van Mexico, die tijdens de jongste onlusten opperbevelheb ber van het leger werd, als zoodanig is afgetreden en zich op zijn landgoed gaat terugtrekken om zich aan den landbouw te wijden. De strijd in China schijnt opnieuw te ontbranden. Generaal Feng heeft zich tot opperbevelhebber der Noordelijke strijdkrachten in China, onafhankelijk van de Nanking-regeering, doen uitroepen. Hij wil te Pe king een nieuw kabinet vormen, bestaande uit verte genwoordigers van den linkervleugel van den Kwo- mintang en burgerlijke kringen. Hij verklaarde, dat de Kwangsi-troepen, die tegen Kanton strijden, hem ge hoorzaamheid verschuldigd zijn. Intusschen worden groo:e nederlagen van de Kwang si-troepen gemeld, zoodat de huidige regeering in haar positie weer gesterkt is. Het executieve comité der Kwomintang is te Nanking in speciale zitting bijeen geroepen. Hier worden beslissingen genomen omtrent de actie, die men tegen generaal Feng zal ondernemen. Bij de Nederlandsche Uitgevers Maatschappij, Am sterdam, verscheen de volgende werken: Cornells Veth: De humor in de moderne literatuur. In een zevental hoofdstukken, voorafgegaan door een inleiding over den aard van den humor, toont schrijver aan, dat in weerwil van de bijna algemeene overtuiging, dat Holland arm is aan waren scheppen den humor, toch nog heel wat pareltjes op dit gebied te vinden zijn. Maar men moet ze als 't ware uit de diepte der zee ophalen. Men moet oplettend lezen, zich rekenschap geven van wat men leest en den die peren grond ontdekken, 't Is een werk, dat van ern stige studie en bestudeering getuigt. Lode Baekelmans: Het geheim van „De drie snoeken". Weer eien bundel schetsen, zooals we ze van deze auteur gewend zijn: de eene wat vlakker, de andere wat interessanter. De eerste schets, waarvan de titel tevens de titel van den bundel is, lijkt mij wel het beste. De karakters zijn goed getypeerd en de ge varen ontstaan uit opvoeding boven den stand, omdat „pa" geld genoeg heeft, uitstekend weergegeven. Floris van den Aemstel: Het groote avontuur. Een bekend gegeven: de erfenis, die een armen jongen rijk maakt. Niet velen zullen zich er echter zoo kranig doorslgan als deze jongeman. Maar al denken we wel eens: in de werkelijkheid zal het wel anders gaan!, toch is de uitwerking waarschijnlijk en mogelijk en bovendien boeiend. Ontspanningslectuur, maar van het goede soort. Maxim Gorki: Zomer. Uit het Russisch vertaald door S. van Praag. Typeerend Russisch werk. De wrok, dat het recht van de sterkste, nu eens economisch, dan weer als bruut geweld, zich maar kan doen gelden en goede menschen doet lijden, voor de slechten. Elke zin in het werk, mogen we bijna zeggen, is een uitspraak. „Het Christendom heeft armen en rijken tezaam gebracht, kan het socialisme dat ook?"de menschen leven niet op de aarde, maar erin, tot aan hun schedel er in En dan weer dat teerzachte aanvoelen van moederlijk instinkt: „Zeg eens, Awdejoeska, heeft hij je pijn gedaan?" Die „hij" is de man en vader. De vrouw, die zich voortsleept naar haar zoon, druipt het bloed langs het lichaam, als gevolg van mishande ling. En dan weer eens ruwweg: Mijn vader was een beest. Ook de typeering van „de" mensch is raak in b.v. „Ik zeg je één ding de menschen zijn als het gras, één zwaai en ze zijn weg. Net als het stroo, dat verbrand Waar is ook de uitspraak van een ouden man: „Jullie verwart je zelf in de duis ternis van jullie kennis aangaande de dingen „volgens mijn opinie is het woord „God" door de wereld nog niet ten einde gedacht, en op jullie rust de plicht om dit te doen De plicht te trachten tegenover de onmogelijkheid ooit het doel te bereiken, want om God te dénken moet immers de mensch zelf God zijn! Een lezenswaardig werk, om den rijkdom aan ge dachten. Anatole France: Opstand Alom! Uit het Fransch vertaald door Richard Simons. Ppstand Alom! De engelen dalen uit den hemel en zoeken op aarde een beteren werkking. Ze doen dat niet altijd even fair. Want dat zoo'n engel nu juist terecht moet komen in het liefdenestje, waar een getrouwd vrouwtje bij een celibatair verpoozing zoekt voor het saaie huwelijksleven en dan nog bovendien juist op haar zijden kousen gaat zitten, hiji, de moe dernaakte engel, die nog geen kleeren heeft, en na tuurlijk een mannetjes-engel is! Dat is toch niet erg netjes en verraadt gebrek aan takt. Maar het is be wonderenswaardig hoe gauw die engelen aan de aard- sche toestanden wennen, zoodra ze kleeren hebben en zich fatsoenlijk op straat kunnen vertoonen. Ont moeten ze elkaar, dan noemen ze elkaar nog wel bij den hemelschen naam, maar overigens zijn ze niet van de menschen te onderscheiden. Erger dan hen is de mensch zelf er aan toe, als hij toevallig tot de ont dekking komt, dat zijn beschermengel er als mensch van door is gegaan. En nóg erger het vrouwtje, dat den engel gezién heeft en nu wel gelooven moét, dat er twee anderen in de kamer zijn, als Neen. De lezer leze zelf verder. Dit behoeft echter niet voor het boek terug te schrikken. Wat ik hier aanhaal is wel het ondeugendste. Er zijn ook mooie en ernstige momenten. Heel mooi is het betoog van Lucifer over de macht van de kennis, de kennis, die een mensch tot een God kan maken. Het is moeilijk, zegt hiji. Maar één ding hebben ze overmeesterd: de smart. De smart, die de werking der natuur openbaart, en zoo tot kennis brengt. De smart, oie Liefde en Medelijden wekt, twee gevoelens, die in den hemel onbekend zijn, aldus Lucifer. En dan de geboorte van de aarde. Dit betreft den eersten va! der engelen. Satan als Dionysus leert door hard te werken de vruchtenteelt. Hij is op aarde de tuinman. Later vertrekt hij naar Italië, daar heet hij Bacchus. Eigenaardig is de omkee ring: „terwijl hij wilde beesten tot menschen maakte". Zoo trekt het kwaad, onder schijn van goed, de wereld door. En langzamerhand bemerkjen we, dat Anatole France onder den schijn van luchthartigheid en spotternij een ernstige satyre neerschreef op valsche theologische denkbeelden en principen. Striemend openbaart en kastijdt hij, waar schijnheiligheid en huichelarij als mantels de laagheid dekken. Ook op politiek gebied verheelt hij zijn meening niet. „Waanzinnige Europeanen die plannen maken elkaar de keel dicht te snoeren, thans, nu éénzelfde beschaving hen omringt en vereenigt." In den tweeden val is het Arcadius, die de hoofdrol speelt, de gevallen beschermengel van Maurice d' Esparvien. 't Gaat wel niet gemakkelijk. Maurice durft het leven zonder zijn engel niet aan. Maar als ze tenslotte overeenkomen, de rollen dan maar om te keeren: Maurice de engel van Arcadius wordt, dan gaan ze gezellig „een oestertje peuzelen" en trekken de wereld in. Een tamelijk luchthartige, waarin hun theologische gesprekken een vreemden weerschijn veroorzaken. De overwinning van Satan op God door de Rede, waarmee het boek besluit, is een kijk op de kosmische scheppende evolutie, die wij niet zoo maar kunnen deelen. JEANNE VEEN. Aan de Redactie van Het Bloemendaalsch Weekblad. Beleefd verzoek ik U plaatsruimte in Uw blad voor de volgende vragen: 1° Wie is in de Gemeente Bloemendaal ervoor ver antwoordelijk, dat (niet) verhinderd wordt, dat zoogenaamde paartjes op liederlijke, weerzinwek kende wijze zitten, hangen en liggen op banken en grasvelden in het Bloemendaalsche Bosch, waardoor men zich schamen moet met gasten, dames en kinderen in de zomermaanden in dat bosch te wandelen? 2° Wie is er in de Gemeente Bloemendaal verant woordelijk voor, dat (niet) verhinderd wordt het Koningin Wilhelmina Duin, zg. „Kopje" te doen ontaarden in een mestvaalt? 3° Wie is er in de Gemeente Bloemendaal verant- woordelijk voor, dat nog steeds bij den ingang van het Bloemendaalsche Bosch, bij de boschwachters woning, schuin tegenover het Hotel Duin en Daal zich een sloot bevindt, die ontaard is in een riool met voor de gezondheid schadelijke uitwaseming en waarin de ratten leven? Dankzeggend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Een inwoner van het Bloemendaalsche Park. Onderschrift van de Redactie. Hoewel de inzender zijn vragen, die eigenlijk aan klachten zijn, niet in het bizonder richt tot ons, willen wij ons gaarne aan zijne zijde scharen, in zoover hij zijne verontwaardiging uit aan het adres van efen lie aerlijk en barbaarsch pubiiek. Of politioneel optreden hier veel zou helpen betwijfelen wij. Misschien kan een Bloejmendaalsche zuiveringsbrigade worden opgericht meteen tegen het vertellen van vuilheden, waaraan wij ook zgn. hooggeplaatste personen zich vaak hoo ren schuldig maken. Over het algemeen doen de zgn. lagere kringen na, wat zij van de hoogere zien of kennen; als ieder met eenigen invloed zich openlijk tegen de liederlijkheid keerde, was het met deze gauw gedaan. Wat de sloot bij Duin en Daal betreft, de Gezond heidscommissie heeft reeds lang geleden, zoowel het gemeentebestuur als de directie van het hotel op dezen misstand gewezen. Die Commissie kan echter alleen adviseeren, de gemeente en de hotelmaatschappiji kunnen handelen. Terwijl de gewone aardappelschurft een veelvuldig voorkomende ziekte is, die menigmaal grooter schade veroorzaakt dan gewoonlijk wordt aangenomen, komt de door de slijmzwam veroorzaakte poederschurft verre van algemeen voor, bëhalve in de Veenkoloniën. Toch wordt zij ook elders in het bijzonder op veen gronden aangetroffen en dan valt de schade ge- RIDDERSTRAAT 18A ZW. - HAARLEM - TEL. 13310 DIRECTEUR: H. VAN MOURIK KOSTER NOORDERKERK ROUW- EN VOLGAUTO'S. HET ADRES VOOR CREMATIES woonlijk meer op dan bij de gewone aardappelschurft, Ik mag haar daarom niet onbesproken voorbij gaa Er ontstaan op de knollen eerst blaasjes, die weldra I openspringen, waarbij de huid aan den rand als vliezig kraagje om de pok blijft staan. De pok is dan gevuld j met een bruin poeder, bestaande uit losgeraakte, ver- kurk'te cellen van den knol, waartusschen de door een microscoop zichtbare sporen der zwam zich bevinden, Aan dit verschijnsel heeft de ziekte haar benaming I te danken. Heel dikwijls zijn de knollen zoodanig door de zwam aangetast, dat zij waardeloos zijn en zeker niet als pootgoed zullen worden gekozen. Toch kunnen ook de gezonde poters, die uit de partij I worden uitgezocht, door de sporen zijn besmet, zoodat ontsmetting van het pootgoed wenschelijk kan zijn. De zwam leeft echter, evenals die van de gewone schurft- ziekte, in den grond, zoodat ontsmetting van de poters I niet helpt, als zij op besmetten grond worden uitgezet, Zilverschurft is de naam van een andere ziekte, die eveneens door een zwam wordt veroorzaakt en aldus wordt genoemd wegens de zilverkleurige vlekjes, die men op de aardappelknollen kan waarnemen. Deze vlekjes ontstaan doordat de huid plaatselijk is opge licht, waardoor er lucht onder is gekomen. Soms, o.a, bij Roode Star, dringt de zwam dieper in de knol door, waardoor hoekige, scherp begrensde, maar ondiepe in zinkingen ontstaan. Men bemerkt dezen vorm der j ziekte niet direct na het rooien ,maar eerst een paar maanden later. Het is gebleken, dat ontsmetting der poters niet moge lijk is waar deze vorm optreedt, wel echter schijnt zij mogelijk bij den eerstgenoemden vorm. Wanneer men dus tot ontsmetting van het pootgoed wil overgaan, dient hiermee rekening te worden gehouden. Over de wijze van ontsmetting later. OBERLAHNSTEIN Hij kon het niet. Een zeer eigenwijze vriend, maakte een ieder wijs, dat hij een uitstekend zwem mer was en wel in staat, om naar Engeland te zwem men. Dit wilde hij alvast toonen door naar het Salen- towrak te zwemmen. (600 M.) De belangstelling op het Bloemendaalsche strand was inmiddels grooter ge worden. Dat redt je niet, zei er een. Wat zeg je? Dat zul je eens zien. Hum! Daar ga ik, en onder deze moe dige woorden ging de man de zee in. Hij had nog geen 100 M. gezwommen of hij keerde terug of liever gezegd wilde terugkeeren. Hij zou zeker door over vermoeidheid verdronken zijn, als niet een paar goede zwemmers hem gered hadden. Bewusteloos werd hij op het strand gebracht, alwaar men hem bijbracht. Nadat hij in een deken gewikkeld was, legde men hem in een tent, waar hij in slaap viel en droomde van een juichende menschenschaar. Maar droomen zijn bedrog Nu opletten. De verkeersstreepen zijn weder bij verschillende gevaarlijke bochten getrokken, zoodat ieder berijder van fiets of ander voertuig weer kan weten, waaraan hij zich te houden heeft. „Weg en werken". Niettegenstaande de drukke werkzaamheden aan Brederodeweg en Kennemerweg heeft men nog tijd gevonden een aantal gaten e® kuilen in verschillende wegen te stoppen met topeca- Ziehier de goede wil van „Weg en werken Vrije Katholieke Kerk. A.s. Dinsdag 28 Mei. 's avonds 8 uur, zal de WelEerw. Heer Borsten eene Conferentie houden over: „De Magie van de mensche- lijke Stem," in de St. RaphaëlskerkPopellaanK'n' himparkBloemendaal. Toegang vrij. KERKPLEIN 12 MARQUIZEN - Z( Oplossingen, bijdrage Schaakredacteur, De Wit Stand der stukken: Wit: Kg8, Th8, Pe Zwart: Kf6, La3. Gespeeld in een cc Wit: N. N. Deze plausibele, in wijls voorkomende, fi een fout, die minste speelwijze is zeer de 7. Dreigt De4. 8. Lflg2 Bedreigt niet allee 9. Ddl—d Op 9. Dd4 wint 2 c5!; 11. Dd3, d4; 12. 9 OPLOSSING I Stand der stukkei Wit: Kg8, Le5, P Zwart: Kdl, La8, 1. Pc4e3f, Kd Kg8h8, La84. f2Xgl D. of T. en GOEDE UITW1 H. de Ruiter, te J. van Gulik, te C P. Mars, te Santf Concert. Na eenige behaalde successen, zal °nS muziekkorps „Sursum" Vrijdag 31 Mei een concert geven in de Gem. Muziektent in het Bosch. Het scheen den si kosten om met zijn Maar- ten slotte bec dat een man-van-e pest hem tot een p: Hij was command onderzeeër.Bij 'n oei stöotte de toren va: den kiel van een k dween weer in de c de tanks en door geven, slaagde de aan de oppervlakte niet drijvenden hoi stond weer te zin boord had moeten manning deelen, loozen, onweerstaa opende de deur vai zee. Door die open onderzeeër verging

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 2