ALGE M. NIEUWS enADVERTENTIEBLAD VooRKENNEMEBLAND en HAARLEM EXPLV^nADMINT^DRUKKER V T. TIMMER DE 0ENE5TETW EC.23, BLOEMEND UITGAVE NV- HETMIDDEN effecten - coupons LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND" prop ag an da-a vond MAANDAG 10 JUNI des avonds acht uur in Café „Rusthoek iuwburg ■ventien NAAL ORKEST haarlemsche bankvereeniging drukkerij timmer - telef. 22003 :raal 99 afd. bloemendaal SPREKERS: de heer Ed. G. SCHORMAN, Voorzitter van den Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond, over „de vrijheidsbond en de middenstand" Dr. I. H. J. VOS, lid der Tweede Kamer, over „de noodzakelijkheid en het nut van een krachtige liberale partij" Mei-Leugen Plaatselijk Nieuws MONTA- rUART VOETLICHT xxxxxxxxxxxxxxxxxxxi' VRAAGT VOOR U OP REIS GAAT L. FARER Zn., KL. HOUTSTRAAT 10 Telefoon 12896 Opgericht 1898 PLAATSING VAN ALLE ADVERTENTIES in elk gewenscht blad 8MF" zonder prijsverhooging SE LAGRANGE,(Frankr.) (Amerika) EATON AM FIRMA WED. ZATERDAG 1 JUNI 1929 23c JAARGANG No. 22 XXXXXXXXXXXXXXX30000 M - TELEFOON 10188 NDSCH TOONEEL lis Soolborn) •Succes GELIJKENIS Rössler, vrij bewerkt door rmans 8 MEI TELEF. 22003 GIRO 30785 <KLA» Abonnementsprijs 3.50 per jaar, 1.75 per halfjaar hjj vooruit betaling vóór 1 Jan. of 1 Juli. Na dien datum verhooging van 0.15 incassokosten. Voor Indië en het Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 0.10. Abonnementen kunnen met elk nummer ingaan. I Advertentiën: 18 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag- en Aanbod, Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent, elke regel meer 12 cent uitsluitend bfi vooruitbetaling. Boven, onder of naast den tekst dubbel tarief. ARLEM TELEFOON 11937 BIJKANTOOR: BLOEMENDAAL, BLOEMENDAALSCHEWEG 147 ma met 2 Hoofdnummers JFDNUMMER: RCHIDEE) der Franco bezetting, o.a. i snuit in zijn nieuwste film: ss in 7 acten •ven 14 jaar J. DE REIGER A K E R IJ 119 VERWULFT 7 i?asch- en Reismanden Reparatie-Inrichting Giro 138934 >ezwaar hebt tegen 'n operatie, De beste breukband is zonder NAC BREUKBAND, waarvan 3D - TELEF. 11288 Alleenverkooper is lBAND koopen zoolang U de I BREUKBAND niet kent lonkere trap keken waren tp hij uit. Wat voer je :zegd uitte, had hij den schake- omgedraaid en de man in i verbaasde blikken op het agent in uniform en een stuum. ïteekent dit? vroeg de man /an zijn verbazing bekomen eenige treden naar boven, or den minder dapperen tot de laatste een plan de arak de burger in avond- aen door het raam aan de zoo iets? ben al twee uur thuis, in huis! 'k Zag hem naar den raam. Het huis is om- aet zich verborgen hebben half gekleede man en liep en mijn revolver halen, zei lik terug met een automa- ber. :cht zoo laat. De vent moet >ben. Ik heb zitten lezen in s ben. Hij moet binnen ge- aar bed wilde gaan. Waar itten! iney zijn tegenwoordigheid a was nu de overleggende was gereed voor een span- :rwachten strijd, maar hij :kend bij de gedachte naar chien in de armen van een st dat schieten zijn eenige i. De tegenpartij was sterk ïit als eerste voorzorg om :n. (Wordt vervolgd)' (Nadruk verboden) Reeds heeft de kalender Mei weer geschrapt en hier mee ten overvloede de kortstondigheid van de vreug de bewezen. Maar Mei is immers meer dan de naam van een maand, meer dan een natuurseizoen. Mei is een zinnebeeld. En wij vragen ons af: heeft de symbolische Mei, waarover bij zijn komst het geluks kind zich verheugde, eveneens reeds weer afscheid genomen? Het geluk is zoo broos. De Genestet heeft een zijner eenvoudige liedjes ge wijd aan een kind in Mei geboren. „Er is een kind geboren, Een jongetje in Mei, De feestmaand, de uitverkoren Der liefde en poëzij Zijn wieg staat tusschen rozen En gouden regens in. En bleeke wangen blozen Er bij van moedermin!" aldus juichte de dichter, wiens gelukkig huwelijks leven in die heerlijke Meimaand zijn hoogtepunt scheen te hebben bereikt. Maar twee maanden later moest hij aan zijn jubel lied een slotcouplet toevoegen, dat in mineur gesteld zou zijn. Nu klaagt hij: „Een logen bleek u 't lied van Mei, „Een droom, de bêe der poëzij!" Zijn geluk was in droefheid verkeerd. De moeder was na de geboorte van haar zoontje gaan kwijnen en het kind, in Mei geboren, was haar spoedig ge volgd naar het graf. Eenzaam en gebroken stond daar de man, die zich zóó kort tevoren nog de uit verkorene waande van 't lot. Is 't verwonderlijk, dat hij in zijn bitterheid de Mei leugen verweet? Droom, illusie, onwerkelijkheid het geluk. Een zeepbel, uiteenspattend op het oogenblik, waarop men haar flonkerende kleuren bewondert. Een regenboog die zich in damp verijlt, juist als men zijn Huisgenooten tezaam roept om het treffende schouw spel mee te genieten. Bedrog, tooverkunst van een boozen geest, die ons begoochelt om zich met ons leed te vermaken. Een logeii bleek het lied van Mei! Hoevelen onzer lezers knikken beamend. Zoo is het, ook in hun leven heeft zich deze ervaring bevestigd. De ouden hadden gelijk met hun wantrouwen jegens het geluk. Het geluk is een schim, die voorbijvaart: zoodra wij ons vastklemmen aan haar gewaad, blijkt haar kleed niets dan schijn. Zeker, wij hebben allen onze geluksmomenten. Maar het blijven, helaas momenten. Laten wij ons hoeden voor overmoedig gejubel! Ons kind, in Mei geboren, volgt vóór we het weten, zijn moeder in 't graf en laat ons berooid en eenzaam staan met de schrijnende herinnering aan kortstondig geluk. De Mei is broos, broos als een kind. En wij beseffen vooruit, wanneer het leven ons verrast met nooit ver moede vervulling, dat wij het ons in den schoot ge worpen geschenk moeten verliezen. Moeten afstaan voorgoed Zullen wij ons laten paaien door een simpele be- vlieging? Zullen wij ons laten bevangen door korte roes? Wij zijn verstandige menschen en zetten ons schrap tegen de verlokking van seringen en gouden regen, waarmee de Mei ons begoochelen wil. Wij laten ons niet begoochelen door iets, dat noodwendig verstuift met den wind van het oogenblik. Wij kunnen echter ook al te verstandig zijn. Want zoo wij ons laten verbitteren door de vluchtigheid van het verworvene, verspelen wij den blijvenden schat, welken het bestemd was te brengen. De Mei- roes is als het Nijlwater, dat het land van Egypte af en toe overstroomt. Dit water keert weer binnen zijn bedding, maar achter blijft het bevruchtende slib. Hierop teelt de landman zijn koren en grondvest zich de welstand der natie. Zoo blijft uit onze geluksbevlieging het bevruchtend bestanddeel achter. Het geluk heeft ons buiten ons zelf gebracht: het heeft ons gekanaliseerd gemoed buiten zijn oevers doen treden en heeft ons een kracht leeren kennen, welke wij in ons bestaan niet meer hadden vermoed. De Mei-weelde heeft ons veredeld, verdiept. Wij zijn een nieuw mensch geworden en als herboren staan wij, ook nadat de vluchtige vreugde ons trouweloos heeft verlaten. Vol inspiratie hervatten wij onzen arbeid, om te doen rijpen hetgeen ons in het verblindend oogenblik van 't geluk als een overdaad van plannen en moge lijkheden voor den geest is gekomen. Geen logen is 't lied van Mei; het klinkt na in onze ooren, het galmt na in ons hart, en, dankbaar voor wat het moment ons geschonken heeft, verwerken wij onze onbesten dige blijdschap tot duurzame levenskracht. H. G. CANNEGIETER Onze voetpaden. De trottoirs, die met hoogoven- slakkenzand bestrooid zijn, worden, om verstuivingen zooveel mogelijk tegen te gaan, van gemeentewege natgespoten. O.i. zal dat niet veel helpen, daar de natgespoten voetpaden met deze enorme droogte veel te snel weer opdrogen. Een ander middel tegen de verstuivingen, die met sterken wind zeer hinderlijk zijn, zal gezocht moeten worden. Een ongeval. Op de K. Kleverlaan reed Woens dagmorgen een vrachtauto zwaar beladen met hoog- ovenslakkenzand tegen een boom, waardoor het voor ste gedeelte der vrachtauto gedeeltelijk ingedrukt werd. De bestuurder kwam met den schrik vriji. Niet zoo gelukkig was zijn metgezel, die naast hem zat. Hij bekwam verwondingen a'an hoofd en beenen. Een verpleegster, die in de buurt was toen het ongeluk gebeurde, verleende haar hulp en verbond den man. De oorzaak van het ongeval moet te wijten zijn aan weigering van de stuurinrichting. Een doodelijk ongeval. Te Aerdenhout had een ongeval plaats, waarbij een dame het leven liet. De heer D. uit Haarlem reed met zijn vrouw als mede passagier op den motor langs de Leeuwerikenlaan, toen eensklaps de voorband van den motor sprong. De bestuurder, alhoewel hij niet hard reed, geraakte daardoor zijn stuur kwijt en kwam te vallen, waarbij zijn echtgenoote onder den motor terecht kwam. Zwaar gewond werd zij er onder vandaan gehaald en in een villa gedragen alwaar een inmiddels gewaarschuwde arts een zware hersenschudding constateerde. Voor dat men haar naar een ziekenhuis kon vervoeren over leed zij aan de bekomen kwetsuren. De bestuurder kwam er met eenige schrammen vanaf. Meisjesschool ,,'i Kopje". Voor het afnemen van het eindexamen van de literaire economische afdeeling (A.) H.B.S. op het Kopjesschool alhier is een examen comité gevormd, dat, zal bestaan uit de heeren Prof. Mr. F. de Vries, Ir. J. W. Burgersdijk, Prof. Dr. A. W. de Groot, en Prof. Dr. A. A. van Schelven. Santpoort-Station. Op 24 Mei werd in café Klauwers alhier onder voorzitterschap van den heer H. J. Hymans de jaarlijksche Ledenvergadering der buurtvereeniging „Duinlustpark" gehouden. Uit het verslag van het Bestuur bleek dat de ver- eeniging in het afgeloopen jaar op velerlei gebied in het belang der buurt werkzaam is geweest. Het leden aantal nam toe, ondanks het vertrek en daardoor be danken van velen en telt thans niet minder dan 160. De toestand van de kas bleek bevredigend. Besloten werd behalve der ver. v. School- en Werk- tuinen alhier ook de kinderspeeltuin aan den Brederode- weg met een bescheiden bijdrage te subsidieeren. Dankbaar werd geconstateerd, dat de Gemeente Bloe- mendaal tot verbetering der toegangswegen tot het Park is overgegaan en de hoop werd uitgesproken, dat thans ook de aanleg van voetpaden langs de wegen in het park weer terhand zal worden genomen. Besloten werd voorts, aan de Spoorwegen eenig voor de reizigers geriefelijk meubilair ter plaatsing in het station aan te bieden en met medewerking van de rechthebbenden de uiteinden van het Zwarte Pad te verharden. Getracht zal worden met de beide Ge meenten te geraken tot een deugdelijke oplossing van het brandweer-vraagstuk. De heer Hymans, die volgens rooster als bestuurs lid moest aftreden, werd herkozen. Holland is niet oud geworden. Jl. Dinsdagavond is in de bestuurskamer der Sociëteit Vereeniging te Haar lem onder presidium van den heer G, J. Droste Jr. als president-commissaris, de jaarvergadering van aandeelhouders gehouden der N.V. Multifilm, direc teur de heer J. C. Mol van hier. De balans met winst en verliesrekening werd ongewijzigd goedgekeurd. De in verhouding tot haar Kapitaal aanzienlijke winst dezer jonge maatschappij werd voor verschillende af schrijvingen bestemd. Het jaarverslag van den direc teur liet een hoopvol geluid hooren; het sprak ook erkentelijkheid uit jegens commissarissen de hh. A. Burdet, G. J. Droste Jr. en Jac. P. Thijsse en jegens den heer Pointl, de rechterhand van de directie. Bijna alle aandeelhouders waren met hunne dames, velen uit het Noorden der provincie overgekomen, om na afloop te genieten van de nieuwste prestatiën van den heer Mol op het interessante gebied der wetenschap pelijke film en nog onbekende door Multifilm fraai afgewerkte zeer merkwaardige vogelfilms van den heer Burdet. Merkwaardig was ook een reclamefilm met engelsche bijschriften voor Sanatogen, waarvan een groot aantal afdrukken de filmkunst van den heer Mol over de geheele engelsch-sprekende wereld zal verbreiden. Wij vestigen nog eens de aandacht van onze geleerden, onze groot-industriëelen, bloemkwee- kers, sportleiders, landbouwers en zeelieden op deze merkwaardige onderneming waar een hardwerkende en intelligente leiding nog ongekende praestatiën op het gebied der filmfabricage weet te verbinden aan een billijken en eerlijke behandeling harer cliënten. Zoo'n eigenwijs! Niettegenstaande op verschil lende plaatsen borden staan langs den Tetterodeweg met het opschrift: „Langzaam rijden", heeft een be stuurder van een auto 't toch gewaagd, de Tetterode- weghelling met flinke vaart af te rijden. De gevolgen bleven niet uit. Beneden gekomen kon de bestuurder de bocht TetterodewegBloemendaalscheweg niet maken, zoodat hij pardoes tegen den muur van het Café „Het Roomhuis" aanbotste. De muur was hierop niet gemaakt en een groot gat ontstond hierin, waar- dopr men zonder eenige moeite den bestuurder een glas limonade had kunnen geven. Het voorste gedeelte van de auto was geheel in elkaar gedrukt. Wonderlijk genoeg kwam de bestuurder met den schrik vrij. De aangebrachte schade zal door den woesten man ver goed worden. Welkom! In de plaats van J. Boot, brigadier-majoor bij de Rijksveldwacht, onlangs als zoodanig benoemd te Schagen, is alhier henoemd en in functie getreden de heer A. Beekman, voorheen rijksveldwachter te Beverwijk. Donderdagmorgen had bijna een auto-ongeluk plaats op den hoek BloemendaalschewegMollaan, waarbij een kind bijna onder de auto raakte. Naar aanleiding van het gebeurde vraagt een abonné ons, of op dezen hoek niet een bord gezet moet worden met het opschrift: Gevaarlijke Bocht. Al die borden in onze gemeente bevorderen het natuurschoon niet. Aan het publiek moet o.i. niet alles voorgezegd worden; op deze bocht zijn verkeersstrepen aangebracht. Wie zich niet aan die strepen storen, zullen het ook niet doen aan een waarschuwingsbord. Wie? De ontruiming van het Bosch op j.l. Zon dag op bevel van den heer Van Nederhasselt, heeft hier en in Haarlem groote verontwaardiging gewekt. Daar de graslaan een openbare wandellaan of weg is, is het verbod van art. 461 Wetboek van Strafrecht natuurlijk daarop niet toepasselijk. Nu heeft „de auto riteit" eenvoudig dien openbarenweg met prikkeldraad afgesloten! Dit mag natuurlijk ook niet.. Is er niemand onder onze ingezetenen, die met behulp van den Rechter de verwijdering van deze verkeersbeletselen weet te bewerkstelligen? In ons hier en daar zoo mal geregeerde landje is hij vaak de eenige, die zoo nu en dan redelijk weet in te grijpen. THIJSSE'S HOF. Deze stichting hield Woensdagavond haar jaarver gadering in 't Pannekoekenhuisje in 't Bloemendaal- sche Bosch. Volgens het jaarverslag werd de tuin ver rijkt door schenkingen van planten door verschillende begunstigers, waaronder vooral genoemd mag worden een groote bezending primula's uit het Naaldenveld. Ook werden een groot aantal bollen en knollen ge plant, die echter door vorst en droogte te veel ge leden hebben. De heester-aanplant slaagde beter en in dichteboschjes liet de vogelbevolking niets te wen- schen over: nachtegalen, roodborstjes, grasmusch, tuinfluiter, braamsluiper, kneu, fites, jiftjaf huisde er, terwijl de nestkastjes bewoond werden door koolmees, pimpelmees en ringmusschen. Het waterhoen bracht in de fraaie vijver twee broedsels groot. De tuin werd druk bezocht, het publiek gedroeg zich over het algemeen zeer goed en dikwijls komen er klassen van lagere en middelbare scholen voor studie. Twee tentoonstellingen slaagden uitmuntend: de Orchideeëntentoonstelling van 19—28 Mei en de Paddenstoelententoonstelling van 2729 October. Het aantal leden en donateurs steeg tot 150. Dit is altijd nog te weinig. Men weet misschien niet, dat de onkosten voor den tuin voor de helft gedragen worden door de gemeente Bloemendaal, tot een maximum van 1000.'s jaars. Het overige moet gevonden worden door de stichting zelve. De rekening van 1928 sluit met een tekort. Wij hopen, dat de lezers van dit verslag zullen willen helpen, dat te deegen door toe te treden als lid, of door anderen daartoe op te wekken. De mi nimum contributie bedraagt 1.per jaar. Men kan zich aanmelden bij de tijdelijk secretaresse der stichting: mevr. H. C. P. ThijsseBosch, Parallelweg 3, Bloe mendaal. Stadseditie -- V -V

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 1