it VICTORIA-WATER DRUKWERK 2 2 O O 3 lal Si1 Binnenland Buitenland Denken en Leven Ingezonden De gezonde Staat HAARL. BEGRAFENISVEREENIGING ADVERTENTIËN Plaatse I Scha \9n P95- 20. h5X Want Zwart w< Kh6:; 22. Th3f, E bij geregeld gebruik digestie bevorderend A. G. G. M. GIORGIS ZN. Directeur: H. VAN MOURIK koster noorderkerk MOLENAERSTRAAT 20, TELEF. 13765 IN GEVAL DAT OF PLAATSING VAN NOODIG IS, BEL OP ■jwma*wnïï>\ mpnf.N—Bi V'l - i, fil In de visschersstaking te Scheveningen komt eenige beweging. De visschers hebben de bemiddeling van den burgemeester van Den Haag, mr. J. A. N. Patijn aanvaard. De reedersvereeniging deed reeds eerder desgelijks. Zoodat goede grond bestaat voor een spoe dige oplossing van het omvangrijke geschil. Men verwacht voor heden of morgen het antwoord van de Belgische regeering op de laatste documenten die door de Nederlandsche regeering aan de Belgische gezonden werden. Naar verluidt zou België voorstel len, als men het door directe onderhandelingen niet eens kan worden, de zaak aan den Volkenbond voor te leggen, en er aldus een internationale zaak van te maken. Indien dit waar zou zijn, dan wordt het Neder landsche voorstel, om de juridische zijde van de kwes tie door het Internationale Hof in Den Haag te deen uitmaken, genegeerd. Wat evenwel weinig zal helpen, wanneer de Nederlandsche regeering werkelijk op haar stuk blijft staan, en de zaak voor het Internatio nale Hof brengt. België zal een dergelijke beslissing niet kunnen weigeren, zonder een ongunstigen indruk te maken. Te Amsterdam werd de jaarvergadering van de A.V.R.O. gehouden, waar de voorzitter uiteenzette, dat de vereeniging sterker is dan ooit te voren en nog met den dag groeit. Een wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement, waardoor het grootste deel van het bestuursbeleid in handen der luistervinken zelf wordt gelegd, werd goedgekeurd. De beide militairen, sergeant-vliegtuigmaker Lange- raar en korporaal-vliegtuigmaker Symens, die bij het ongeval met de Dornier-Wal-vliegbooten werden ge wond, zijn gelukkig weer geheel hersteld en deze week naar Soerabaja vertrokken. Een in Indië zper bekende en door velen gewaar deerde figuur uit de Indische journalistiek. Karei Wij- brands, directeur en voormalig hoofdredacteur van de door hem groot gemaakte krant ,,Het nieuws van den dag voor Nederlandsch Indië", is heengegaan, ten ge volge van een noodlottig auto-ongeval. De belangstel ling voor zijn ter aardebestelling was ontzagwekkend groot en aan het graf van den man, die zoo dikwijls in zijn pittige artikelen over de misstanden in het „In dische gekkenhuis" sprak, werden door velen hartelijke woorden gesproken. Het vuur heeft verschillende deelen van ons land weer geteisterd. Er is een begin gemaakt met het uit roeien van de vrees-legende, als zou er een soort brand-epidemie heerschen. Integendeel toonen de verschillende berichten aan - het vinden van bran dende lonten in de hei, het stoken van vuurtjes door schoolkinderen enz. dat kwaadwilligheid, onvoor zichtigheid, alsmede de atmosfeer van vrees en vuur- belustheid die door de sensatie-kranten door hun schreeuwende koppen en dwaze onheilsjournalistiek geschapen wordt, de grondoorzaken zijn. Bij Oister- wijk in Brabant werd een complex van 150 H.A. op gaand dennenhout vernield; op de Veluwe bij Kootwijk en Ede werden bosschen vernield, terwijl 800 man militairen uitbreiding van den brand voorkwamen. Bij Bathmen (Deventer) werden 6 H.A. denn,en ver woest, waarbij geruchten gaan omtrent onvoorzichtig heid van een opzichter. In Helmond werden op ver schillende dagen twee groote fabrieken door brand verwoest. Eerst de draadnagelfabriek van de N.V. van Thiel's Draadindustrie te Beek en Donk, waar een schade van 5 ton werd aangericht, terwijl vele van de modernste machines voor de draadnagel productie verwoest werden. Verder brandden de textielfabrieken van de firma Raymakers op den Kanaaldijk uit, met een schade van 150.000. In Amsterdam brandde twee verdiepingen van een fabrieksgebouw in de Willibrordusstraat uit, ten deele in gebruik bij de tabakskerverij Arftemeijer en de stoffeerderij van de fa. Mendels. Het personeel moest in allerijl de vlucht nemen. Onder de gemeente Beek, stortte bij de werken voor den aanleg van de waterleiding in den Ubbergschen Hollenweg een muur in, waardoor van 20 arbeiders er 1 gedood, en 6 gewond werden. Bij Papendrecht, waar een onderwijzer met 30 kin deren aan het baden was geweest, raakte één der kinderen in een draaikolk. Een zelfde lot trof den onderwijzer, die het kind wilde redden. Beide ver dronken. Te Amsterdam bestaat al sedert eenige jaren een heel sympathiek initiatief, waardoor automobilisten hun auto's ter beschikking stellen om met ouden van dagen een dagje uit rijden te gaan. Deze week gingen 150 oudjes naar Soestduinen, waar de Ver. „Zomers Buiten" hen een feestmaaltijd aanbood. Engeland. Men houdt hier rekening met de ern stige mogelijkheid, dat de verkiezingen voor de conser vatieve partij weinig gunstige resultaten hebben zullen, zoodat men voor een zelfde probleem zal komen te staan als voor vijf jaren, toen de conservatieven ook minder zetels hadden dan de andere partijen samen. En waar men ook rekening houdt met een belangrijke winst van de Labour-party, voorspellen sommigen dat er weer een Labour-kabinet zal komen, met Ramsay Mac Donald als premier. Deze heeft te kennen ge geven, wanneer hij aan het bewind komt, in den groo- ten vredesstrijd aan de spits te staan en eien beroep te zullen doen op alle landen, dat zoowel voor Engeland, Amerika als Frankrijk billijk zal zijn. En de vertegen woordigers die door hem naar Genève gezonden zou den worden, zouden niet het initiatief van anderen hoeven af te wachten. Lloyd George typeerde in een rede zeer scherp de wanverhouding tusschen het oorlogs- en vredeswerk. Engeland geeft ieder jaar 112 millioen pond sterling uit voor bewapening, en iets meer dan 100.000 pond voor den Volkenbond! Hij beloofde, indien hij in het nieuwe parlement gekozen werd. samen te werken met andere volken voor het tot stand brengen van een belangrijke en gelijktijdige vermindering der be wapening. Frankrijk. Te Parijs houdt men zich nog steeds bezig met het zoeken naar een bevredigende oplossing van'het schuldprobleem. Duitschland heeft zich af wijzend ten opzichte van het nieuwe plan-Young ge toond. Evenwel gelooft men niet, dat het tot een af breken der besprekingen zal komen, want zoowel Frankrijk als Duitschland zien het belang van een regeling maar al te goed in. De Petit Parisien houdt er rekening mee, dat de expertsconferentie in de eerste dagen van Juni tot een goed einde zou kunnen worden gebracht, waarna Stresemann, Chamberlain en Bri- and bij de eerstkomende zitting van den Volkenbonds raad over de Rijnlandontruiming zouden kunnen spreken. Het streven van de volkeren zelf naar vrede en verzoening, vrij van de voorbehouden en reserves der diplomaten van de ouder school, kwam sterk tot uiting op de manifestatie voor den vrede, georganiseerd door het comité van actie voor den Volkenbond te Parijs, waar Fransche en Duitsche oud-strijders zich één toonden in hun streven naar vrede, en dit in gloed volle bewoordingen tot uiting brachten. .Duitschland. Men gelooft, dat het standpunt van de Duitsche regeering inzake de schadeloosstellings onderhandelingen is, dat het plan-Owen Young in zijn oorspronkelijken vorm moet worden aanvaard. Dr. Stresemann, zijn beleid, in het bijzonder ten aanzien van de experts-conferentie verdedigend, ver klaarde dat de beweringen omtrent door de groot-in dustrie uitgeoefenden druk volkomen onwaar waren. Met nadruk protesteerde hij voorts tegen de bewering dat iemand van de zijde der Rijksregeering den ge allieerden te verstaan zou hebben gegeven, dat de Rijksregeering in een hoogere annuïteit zou toestem men, dat de Duitsche deskundigen aanboden Het groote proces tegen Hugo Stinnes Jr. ter zake van bedrog met de inwisseling van z.g. oud-bezit-oor- logsléening, ten nadeele van het Rijk is aangevangen. Stinnes wordt door 7 advocaten bijgestaan. Diversen. Bij de jongste Belgische kamerverkie zingen verloren de socialisten 8 zetels, de liberalen wonnen er 6, katholieken bleven op het oude peil, ter wijl fronters 4 wonnen en wilden 2. De communisten verloren een zetel, zoodat de Kamer er nu nog maar één rijk zal zijn. Het Belgische regeeringsbeleid blijft naar men verwacht onveranderd. Lord Cushendun heeft verklaard, dat als de Britsche conservatieven nog eenige maanden aan het bewind blijven, men tot een volkomen bevredigende overeenkomst met Amerika zal komen, waardoor het lastige kruiserprobleem geheel zou worden opgelost. De bekende Nederlandsche Uitgeversfirma H. D. Tjeenk Willink Zoon te Haarlem is, den geest des tijds volgende, zich ook op wijsgeerig gebied gaan bewegen. Het is nu eenmaal zoo; prof. Heymans schreef zijn wijsgeerig hoofdwerk; „Gesetze und Elemente des wissenschaftlichen Denkens" nog in een vreemde taal; na Bolland leeren duitschers hol- landsch om Bolland, Wigersma, Penn, Hessing, Staar- gaard, de Van den Bergh van Eysinga's en tientallen anderen in het eigen voor wijsgeerig denken zoo uit nemend geschikte Nederlandsch te lezen. Nederland zet aan deze zijde van den tijdstroom, die de klas sieke duitsche wijsbegeerte scheidt van den tegen- woordigen tijd, de traditie van het idealisme, weten schappelijker en verdiepter, voort. Nederland zelf wordt van theologiseerend een wijsheidbegeerend land. Als typisch tijdsverschijnsel wijzen wij' in dit verband op de te Rotterdam uitgesproken rede: „Hegel en onze tijd" van J. Borger, onlangs uitgegeven door het Genootsch. tot verkondiging van het Evangelie gezien in het licht van het „Zuivere Begrip (prijs 0.5C). Als inleiding tot een meer stelselmatige natuurleer, waarin de eeuwige gang der natuur, zooals die zich voor ons moderne bewustzijn openbaart, met de natuur kennis van onzen tijd door hem zal worden ontwik keld, schreef Ir. B. Wigersma, leeraar aan het Gym nasium te Haarlem zijn reeds door ons aangekondigde werk: De Vrijheid van de Natuur en de Onvrijheid van de Natuurwetenschap. Het is een. voor zoover wij kunnen beoordeelen op vele plaatsen welgeslaagde, poging om de resultaten der moderne natuurkunde Hegelisch te doorlichten, doorschijnend te maken in het licht van het zuiver alles doorwonend begrip, om welke boek te lezen en te waardeeren evenwel, een grootere vertrouwdheid met het Hegelisch denken vereischt wordt dan ook de schrijver zelf bij zijne vak- genooten veronderstellen mag. Het is daarom een zoo gelukkig samentreffen, dat bij de zelfde uitgeefster H. D. Tjeenk Willink Zoon, dezer dagen ver schenen is het werk „Tweeërlei subjectiviteit" door J. J. Poortman, dat de oudere Groningsche wijsbegeerte van Heymans begrijpelijk maakt, overwint en naar het Hegelisch denken, dat ook volgens Poortman de toekomst heeft, voortleidt. Wij zien een tijd vooruit, waarin dit werk niet meer zal worden genoemd, om dat het met vele anderen zijn dienst heeft gedaan om het wetenschappelijk ook wel mechanisch of verstan delijk genoemd denken op te voeren tot en binnen te leiden in het zuiver wijsgeerige, tegenwoordig ook wel, alleen bij wijze van tegenstelling, organisch of redelijk genoemde denken, dat reeds in Hegel, den Aristoteles van den modernen tijd, een hoogtepunt vond. Voor Hegelingen is nieuw noch Poortman's eerste stelling dat er slechts één zuiver ik is waaraan wij allen deel hebben, het Subject, door Poortman het suprasubject genoemd, noch zijne tweede stelling dat dit supra subject, de Idee, de eigenschap bezit reëel te zijn, van eene realiteit, die dieper, wezenlijker is dan die van wat hij noemt de infrasubjecten, die samenvallen met de bizondere personen der (waarnemende, gevoelen den en denkende) menschen. Het werk is uit den aard der zaak meer wetenschappelijk-psychologies dan zuiver-redelijk opgebouwd, maar bekoort (in tegen stelling met de werken van Heymans en zijne leer lingen) niet alleen door de groote bescheidenheid, die het in acht neemt tegenover degenen van wie de schrijver gevoelt dat ze verder hebben doorgedacht dan hij, (Hegel, Bolland, Staargaard zouden we in dit verband het eerst willen noemen), maar ook door het verrassend bevestigen van de verwachtingen, van onze intuïtieve rede (de filosofie van den ontwikkel den leek) waardoor zijn boek van groote opvoedende waarde kan zijn voor theosofen, godsdienstigen en anderen zich zelf gaarne bescheidenlijk onder de „ge wone" menschen rangschikkenden, die eenmaal aan de noodzaak tot dieper bezinning toekomen. De schrijver noemt Freud niet bepaaldelijk, doch de kenner van Freud's Ich-Ideal of Ueber-Ich kan juist door hem van uit de psycho-analytische wetenschap naar de sfeer der wijsbegeerte worden verdergebracht, naar de sfeer die hij treffend doet leven rondom, wat hij noemt, de Grondparadox, in de eerste plaats die van Zijn en Denken. De schrijver is zeer belezen en schrijft duide lijk. Een voortreffelijk register besluit het 555 blad zijden groote werk, dat slechts 10 kost en naar wij hopen weldra in alle openbare bibliotheken te vinden zal zijn. De uitgeefster legt er, ook door de vorm van verschijning, groote eer mee in. P. T. .Sr. „Focus". Het tweede Meinummer van „Focus" brengt mooie platen naar foto's, geëxposeerd op de Tweede Lustrum Tentoonstelling der N.F.P.V. Wij noemen fraaie kinderportretten van P. Steensma, J. van Beurden en Mathieu Koch, terwijl er ook van H. A. Oudgaarden een mooie foto is. In het „Matglas" verschenen twee artikeltjes over kleurenfotografie. In het laatste daarvan worden aller lei fantastische mededeelingen gedaan, die, naar later bleek, op een April grap berusten. Verder vinden we een artikel over Fotografisch vakonderricht in Neder land. een zeer lezenswaardig artikel van J. J. Hansma over „Reproductie-Werk", alsmede het vervolg van het artikel „Uit de practijk der gevoelige plaat" door K. H. Idema. Ook in dit nummer ontbreken niet de gewone ru brieken „Uit Handel en Industrie", Tochten voor Landschapsfotografie, de „Geïllustreerde Critiek waarin het onderwerp: Watermolens behandeld wordt, en de „Foto Omroep Tenslotte zij nog genoemd het begin van een ar tikel door J. J. Cock „Het fotografeeren van voor werpen op natuurlijke grootte en in het bijzonder het maken van vergrootingen door middel van directe op- Aan de Redactie van „Het Bloemendaalsch Weekblad" te Bloemendaal. Geachte Redactie, Namens het plaatselijk comité tot organiseering van den „Zonnestraaldag" in Bloemendaal en omliggende gemeenten, verzoekt ondergeteekende Uwe redactie de vriendelijkheid te willen hebben in Uw veelgelezen blad een oproeping te plaatsen voor dames-collectan tanten ten einde deel te nemen aan de straat- en huis collecte, welke zal worden gehouden op 15 Juni a.s., de z.g. „Zonnestraaldag Het aanmeldingsadres voor degenen die genegen zijn hunne medewerking voor het goede doel te willen verleenen is: N. L. Herfst, Brederodeweg 43, te Bloe mendaal, postadres Santpoort-Station. Mede verzoekt ons comité U op den avond vóór den 15den Juni een opwekking in Uw blad te willen plaatsen, om door ruime giften de vereeniging in staat te stellen haar goede werk te kunnen voortzetten en uitbreiden. Dat de „Zonnestraaldag" een record-op brengst zal mogen tegemoet zien. U namens ons comité beleefd dankende. Hoogachtend, N. L. HERFST. Mijnheer de Redacteur. Zoudt U zoo goed willen zijn onderstaand stukje in Uw blad op te willen nemen? Met groot misnoegen heb ik in Uw vorig nummer het ingezonden stukje gelezen van een inwoner van het Bloemendaalsche Park over wantoestanden in het Bloemendaalsche bosch, volgens hetwelk paartjes op weerzinwekkende en liederlijke wijze op banken zou den zitten of liggen, zoodat men met goed fatsoen niet met dames of kinderen door het bosch kan wandelen. Dit moet dan wel heel erg zijn. Eigenaardig is het, dat ik, die dagelijks door het bosch rijdt en er ook wandel zoowel tegen den avond als des Zondags nog nimmer iets heb gezien, dat men onzedelijk kan noemen. Het woord onzedelijk kan ik hier gebruiken omdat weer zinwekkend en liederlijk daarmee gelijk staat. Iets der gelijks komt in het bosch niet voor. Ook de parkwach ters hebben nooit iets gezien, dat niet door den beu gel kon, zoodat ik het doel van dit schrijven, dat kant noch wal raakt, wat de feiten betreft, niet begrijp. Dat verliefde paartjes niet als houten poppen naast elkaar zitten is nogal begrijpelijk. Inzender zal ook wel zijn tijd van minnekoozerij gehad hebben, maar misschien heeft hij dien in een grooten afgesloten tuin kunnen slijten. Er is een categorie menschen, die nu eenmaal geen grooten tuin tot haar beschikking heeft en zich met een bankje in het bosch moet tevreden stellen. Vroeger trokken de paartjes zich bescheiden terug in het struikgewas, onzichtbaar voor de groote heeren. Daar zijn ze uit verdreven, daar het bosch in een park veranderd werd. Gelukkig was de graslaan er nog, waar men heerlijk in het gras kon liggen. Ook dat is thans afgeloopen, de graslaan is thans voor het publiek gesloten. Wat leven we toch in een vrij land! Het beste zal zijn, dat, als er menschen zijn, die geen verliefde paartjes kunnen zien zitten, de gemeente een groot stuk bosch afrastert uitsluitend bestemd voor minnende paartjes. Dit zou dan den naam kunnen dragen van Amor's Hof. Gaarne zou ik, inzender, nog meer willen vertellen over toestanden die heerschen, in café's, op badplaatsen en in stedelijke gelegenheden, waar alleen „nette menschen" komen, maar ik moet daarvan afzien, omdat ik de Redactie dan tevens zou moeten verzoeken een extra editie uit te geven. Ik acht het correct onder ingezonden stukken mijn naam voluit te plaatsen, daarom teeken ik, U, Mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsing, Uw dw. P. Tideman Jr. Het Perscomité Lib. Staatspartij, Kieskringen Com binatie Amsterdam e.a. verzoekt ons het volgende op te nemen: Een gezond mensch wordt niet telkens herinnerd OBERLAHNSTEIN SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZW. HAARLEM - TEL. 13310 ROUW- EN VOLGAUTO'S. HET ADRES VOOR CREMATIES DRUKKERIJ TIMMER - BLOEMENDAAL aan het lichamelijke van zijn bestaan, want alles func tioneert goed bij hem en bewijst hem zijn diensten, zonder dat hij er over denkt welk een wonder van samenwerking zijn lichaam is. Maar wordt hij telkens herinnerd aan zijn organen en ledematen, dan is er iets niet in orde en wordt de dokter geroepen, om hem beter te maken. In een ordelijke maatschappij leeft de gewone burger zonder dat hij van de organen, die de orde verzeke ren, de justitie en de politie, veel merkt. In een gezonden staat heeft de burgerij van den staat en zijn instellingen geen last. Zij heeft hare ver plichtingen na te komen, maar die maken haar het leven niet tot eien druk en kunnen niet ieder oogenbiik allerlei moeilijkheden in den weg leggen. Is onze dagelijksche ervaring niet deze, dat wij ons bij herhaling de vraag moeten stellen of onze staat nog wel gezond is? Immers wij worden onop houdelijk aan zijn bestaan op onaangename wijze her innerd. De belastingen zijn zwaar, want de staat en zijn gemeenten hebben veel geld noodig voor allerlei doel einden, die niet rechtstreeks ten algemeenen nutte strekken. Het openbare leven is een strijdperk geworden, waarin allerlei groepen voor hun eigen belang iets uit de gemeenschapskas wenschen te verkrijgen en den staat willen gebruiken voor hun voordeel. De maatschappelijke vrijheid wordt steeds meer on- noodig ingeperkt. Bij het onderwijs is het kind vaak bijzaak en de macht en de geldmiddelen voor de el kander bestrijdende sectarische groepen hoofdzaak geworden. De werkgelegenheid voor allen laat nog steeds te wenschen over, omdat zware lasten Het leven duur houden en ieder particulier gedwongen is, niet meer werk te laten doen dan strikt noodig is- En dit alles is de schuld van de kiezers, die het in hun macht hebben te zorgen, dat er een staatsbeleid komt, dat breekt met den waan, dat de Staat door zijn wetten en organen alles tot stand kan brengen, wat de burger voor zijn welvaart noodig heeft. De Liberale partij heeft er sinds jaren op gewezen, dat dit bijgeloof in de macht van den staat, die alles moet regelen, doen controleeren en inspecteeren, veel geld kost, maar niets opbrengt en door al zijn maat regelen de welvaart meer besnoeit dan bevordert. Een gezond sociaal leven en een zware belastingdruk gaan niet samen. Het is tijd, dat het Nederlandsche volk toont, door Liberaal te stemmen, een gezonden staat te willen. Hulde aan Sursum! concert plaats gehai Wederom was het Si muziekkorps, dat ond heer J. A. Meng ee afwerkte. Ook ditm- talrijke luisteraars g ieder nummer had applaus in ontvangst bij een 3de Sursumci Brand. Op hel onbekende oorzaak bemerkt werd, was heen greep, spoedig weer behoefde geen Gefeliciteerd. O de Haan, in wijsgee de te Halle gehoude gesellschaft tot eerel „D De tentoonstelling Kunst „De Werkers Boskamp Zoon l 8 Juni. EINE In BI. Weekblad motto „De knuppel van een jeugdig ex mijne meening di van zijn in elk opzie had moeten wachtei is niet bedoeld de c kort daarna bij F. Ik vestig hier even onze lezers ten opz verkeerde gevolgtre Herr Philippi u werden sich hoffent ruhigt fühlen! Oplossingen, bijdr< Schaakredacteur, E PRO] BRUNC M Sland der stukken: Wit: Kb2, De8, c3, dó, f2, f5, g3, 1 Zwart: Ke4, Th' le prijs „Neue Onlangs gespeel Wit: KURT RICHTER 1. d2—d 2. Pbl- 3. Lel— Met 3I opening vasthoude 4. e2e 5. 6. 7. 8. Lg5X e4e Ddl— Lfl De door de the< c5! 9- Pgl- 10. o—o 11. Tdl 12. d4X 13. Pf3- 15. h2 Consequent. Richtt 15 Met f7—f5! kon 16. Pe4- Op 16 daarna mat; op lf de dreiging 18. D] 17. e5X Niet De5, weqe 18. h4 Maakt een aard OPLOSSI Stand der stukk Wit: Kb4, Tg2, Zwart: Kf3. e4. L Pe2, Ke3;; i GOEDE OPLO H. W. van Dor P. Mars, te San "C-.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 2