VICTORIA- DRUKWERK Denken en Leven Onze Plantendokter ADVERTENTIËN Binnenland Buitenland Een moeilijk probleem eindelijk opgelost. Plaatselijk Nieuws Schaa IVERFT-STGDMTj GOED-SNEL JLOTTGERIM STGDMERU-VERVERU, HAARL. BEGRAFENISVEREENIGING 2 2 O O 3 A. G. G. M. GIORGIS ZN. MOLENAERSTRAAT 20, TELEF. 13765 IN GEVAL DAT OF PLAATSING VAN NOODIG IS, BEL OP fü ir Bloemendaal V.s.v. 2 R.C.H. 3 Haarlem 3 Schoten 2 I.V.O. Bl'daal 2 Haarlem 3a Kennemers 2 E.D.O. 3 V.V.H. Naar verluidt, is minister Beelaerts van Blokland niet van plan, in het kabinet terug te keeren na de Tweede Kamerverkiezingen, ongeacht het resultaat dier verkiezingen. De mogelijkheid staat evenwel open, dat hij als Tweede Kamer-lid aan de behartiging van 's lands belangen zal blijven deelnemen. In Amsterdam werd het nieuwe Carlton-Hotel, dat in de Vijzelstraat verrezen is, geopend. Het is zeer luxueus ingericht, schitterend gemeubileerd en gestof feerd, heeft een uitmuntende keuken en service, zoo dat het wordt beschouwd als een eerste-klas hotel restaurant, zooals Amsterdam tot nog toe niet kende. Het kan wedijveren met de allerbeste buitenlandsche inrichtingen. In Den Haag overleed dr. C. Easton, bekend jour nalist en astronoom, een man van groote verdienste, en dien de jongeren onder ons voornamelijk kenden als hoofdredacteur van het vroegere Nieuws van den Dag (vóórdat het door de Telegraaf in 1923 werd overgenomen en tot kopblad van de Courant gemaakt werd). De zaak Giesen-Nieuwkerk kwam voor den Hoog en Raad, waar het revisie-verzoek werd behandeld. Mr. Tak gaf in den loop der pleidooien te kennen, dat ,,het vonnis niet enkel gebaseerd is op enkele hoogst on betrouwbaar gebleken getuigenverklaringen". Het O.M. concludeerde tot verwijzing. Uitspraak volgt later. De vele bosch- en heidebranden van den laatst en tijd. ontstaan door onachtzaamheid en roekeloosheid, hebben geleid tot het nemen van extra maatregelen. Zoo zullen, om het gevaar van bosch- en heidebranden en daarmede van huizen en schuren, tot een minimum te beperken, de plaatselijke brandwachten hulp krijgen van de Kon. Marechaussee. Ten overvloede woidt natuurlijk een beroep op het publiek gedaan, om zoo voorzichtig mogelijk te zijn en rooken in bosch en hei na te laten. Het verzoek van de heeren Saalborn en van Praag aan B. en W. van Amsterdam om medewerking tot het verstrekken van gemeenteterreinen voor den bouw van een noodschouwburg, werd afgewezen. Gemeld wordt, dat Saalborn en van Praag zich nu met een adres tot den Raad zullen wenden. In de aula van de Amsterdamsche universiteit werd een Nederlandsche Volkenbondsavond georganiseerd, ter gelegenheid van het Finsche bezoek aan ons land. Daarbij voerde o.a. dr. Wibaut het woord, die zeide, dat in alle landen, groot en klein, de ondubbelzinnig blijkende wil tot den vrede van de groote massa de regeeringen moet aansporen voort te gaan op weg, die leiden moet tot den wereldvrede. De Volkenbond moest worden een bewust op den wereldvrede ge richte eenheid. Zonder gelijktijdig economische ont wapening zou evenwel niets bereikt kunnen worden. Prof. K. R. Brotherus herinnerde er aan, dat neits voor den Volkenbond gevaarlijker is, dan te hoog ge spannen verwachtingen, waaruit slechts teleurstellin gen geboren kunnen worden. Er lag een dankbare taak. niet in de laatste plaats voor de kleinere landen en vooral de ex-neutralen in de verbreiding van den geest van menschelijkheid en vertrouwen, van vrede en gerechtigheid. De bemiddeling te Scheveningen is voorloopig mis lukt. De haringvisschers eischen 26% van de besom min, de reeders bieden 24J/£% en mr. Patijn stelde als bemiddeling 25% voor. De visschers hebben dit verworpen Omtrent den verkoop van het terrein van het voor malige Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, met den tuin en de galerij worden momenteel onderhandelin gen gevoerd. Adspirant-koopers zouden o.a. zijn een combinatie van industrieelen. De onderhandelingen moeten evenwel nog in een zeer voorloopig stadium verkeeren. Minister Kan heeft de afgebrande terreinen in de Staatsbosschen bij Kootwijk bezocht en was zeer onder den indruk van de aangerichte schade. Er ging ca. 2 Kilometer hei verloren, terwijl 250 K.M. oppervlakte bosch aangetast werden. Er wordt nu een aanvang gemaakt met het opruimen der doode boomen, daar die anders de insecten aantrekken, die weer schadelijk voor de andere, levende boomen kunnen zijn. Geleide lijk zal de afgebrande vlakte weer met nieuwe, jonge boomen worden beplant. Engeland. De verkiezingen hebben een indruk wekkende overwinning der pacifisten in Engeland op geleverd, ten gevolge van den sterken achteruitgang der conservatieven en de stijging van Labour en de hberalen. Terwijl 6 resultaten nog niet bekend zijn, hebben de labour-leden nu 288 zetels, conservatieven 255, liberalen 58 en wilden 8. Het Britsche kabinet is afgetreden en Mac Donald is naar Windsor ontboden, waar hij opdracht tot kabinetsvorming ontving. Bald win was zoo sportief zijn aftreden aldus te verklaren, dat hij de labour-partij niet wilde tegenwerken en haar de vruchten van de overwinning bij de verkiezin gen wilde laten plukken. Men verwacht dat Mac Do nalds nieuwe kabinet ongeveer als volgt zal worden samengesteld: Mac. Donald, premier en eerste kanse lier van den schatkist, J. H. Thomas. Buitenlandsche Zaken, Arthur Henderson, minister van Binraenland- sche Zaken, Snowden, Financiën. Mac Donald gaf in een interview te kennen, dat hij niet inzag, waarom kleine staten zouden ontwapenen, daar zij toch in geen geval in staat waren zonder hulp oorlog te voeren. Deze staten konden hun geld nuttiger besteden. Voor groote landen achtte Mac Donald ontwapening niet goed mogelijk, tenzij volgens een internationaal plan. Frankrijk. Poincaré heeft weer eens voor de zoo- veelste maal de kwestie van vertrouwen gesteld in de Kamer, bij het voorstel om op 27 Juni a.s. het debat te houden over de interpellaties ter zake van de re- geeringspolitiek aangaande de inter-geallieerde schul den. Er kwam nogal verzet en dus stelde Poincaré de vertrouwenskwestie, zoodat het voorstel met 321 tegen 249 stemmen aanvaard werd. Bij de Posterijen te Parijs ontstond een ernstig con flict, dat leidde tot een protest-staking van 24 uur door de postbeambten, hetgeen tot ernstige stagnatie en eenige ongeregeldheden en arrestaties voerde. Er werden namelijk 191 bestellers voor een maand ge schorst, bij ministerieel besluit, als gevolg van gerezen moeilijkheden ter zake van een heerschende onte vredenheid over de wijze van verdeeling van een bedrag van 500 millioen francs, die onlangs door de Kamer werden uitgetrokken voor de verbetering der positie van de regeeringsambtenaren. Duitschland. De experts te Parijs hebben thans, tot opluchting van velen, volledige overeenstemming bereikt over de essentieele punten. Elk oogenblik kan de onderteekening van het rapport verwacht worden. Ook de markenkwestie met België is goed op weg, om geheel opgelost te worden. De onderhandelingen zul len onverwijld hierover aanvangen. Duitschland heeft verklaard, tegen de Belgische eischen, om het Young- plan eerst in werking te doen treden, als een voor België bevredigende overeenkomst tot stand is ge komen, geen bezwaar te hebben. Naar verluidt zal de politieke herstel-conferentie in Juli a.s. te 's-Graven- hage gehouden worden. De nieuwe herstel-regeling volgens het Young-plan beteekent een aanmerkelijke verlichting van den schadeloosstellingslast voor Duitschland. Diversen. Feng Joe-Sjiang heeft zich terugge trokken uit het Noorden van China, zoodat de Zuide lijke regeering niet tegen hem hoeft op te treden en het dreigende oorlogsgevaar vermeden is. Lindbergh brengt zijn wittebroodsweken op zee door in zijn motorboot ..Mouette". Eiken avond legt hij met zijn bruid aan in een kalme haven langs de kust van Long Island. De Vesuvius werkt weer en door heftige erupties worden verschillende stadjes op de oostelijke helling van den vulkaan bedreigd. Troepen zijn naar de be dreigde streken gezonden. De lavastroom beweegt zich voort met een snelheid van 150 meter per uur. Bij de uitgeverij C. A. Mees te Santpoort is een alleraardigst boekje verschenen: De ruïne van Brede- rode, met afbeeldingen en wandelkaart door J. S. Visser. Op den omslag staat in een teekening van Fokko Mees de ruïne en het Brederosche wapen. De heer Visser heeft zich tot in détails ingewerkt in de geschiedenis van het kasteel- of burchtwezen in het bizonder in den bouw en de inrichting der verschil lende behuizingen die de Brederode's op deze plek zoo al gesticht hebben. Alles, te zamen uitmakende een deel van de midden- eeuwsche krijgsgeschiedenis en van het M. E. gezel schapsleven wordt toegelicht door vele teekeningen, die gebouwd zijn op de werkelijke nu nog aanschou welijke verhoudingen van de verschillende onderdee- len van het bouwwerk. Een uitvoerige chronologie, een lijst van opgegraven voorwerpen, aanwezig in de kast van de tweede benedenkamer van den Donjon en een letterkundige aanteekening van de hand van mevr. M. Mees-Verweij besluiten het boekje. De prijs 0.90 is al zeer gering. We hebben de aanschaffing van dit boekje al aan menig plaatsgenoot aanbevolen, vooral voor hen die zomers gasten krijgen is 't begeerlijk; niemand zal zich de aanschaffing berouwen! Het mag zeker van algemeene, althans van zeer groote bekendheid genoemd worden, hoe sinds jaar en dag door allerlei ter zake kundigen proeven worden genomen voor het vinden van een goed wegdek". Ingenieurs, bouwkundigen, deskundigen van ver- eenigingen, aan wie het vraagstuk van een goeden weg na aan het harte ligt, regeeringen van stad en land allen of zeer velen hebben er een open oor en oog voor, aanvaarden en onderzoeken met dank iederen raad, die voor de oplossing van het vraagstuk wordt aangeboden. En toch nog is men er niet in geslaagd een pla veisel te vinden, dat met glans iedere proef kan doorstaan. Vooral geldt dat natuurlijk voor wegen, die bereden moeten worden door de duizend en een voer- en rijtuigen, twee- en meerwielers, lichte en zware, en die dikwijls in enkele weken of maanden alle moeite, die aan een weg of weggedeelte is besteed, als het ware ongedaan maken. Doch tot hetzelfde vraagstuk behoort, niet in zulk een mate, de wegbedekking van wandelwegen, zij het dan ook met zooveel mogelijk behoud van het lande lijke", dat zulke wegen behooren te blijven dragen landelijk al worden de wandelaars er dikwijls ..landerig" van. Doch zulk een wandelweg en, vooral in de kom eener gemeent, moet zoo weinig mogelijk de gebreken vertoonen, die zulke wandelwegen dikwijls hebben. Een oplossing nu van dat probleem schijnt eindelijk gevonden te zijn door het Gemeentebestuur van Bloemendaal. Gelooft gij het niet? Welnu, kom, zie en overtuig u van de waarheid. Of hebt gij, waarde lezer, ooit schitterender wan delpad gezien dan waarmede de Julianalaan en het Stoopplein in Overveen zijn begunstigd? Nu ja 't is één mulle massa, waarin de voet wegzinkt (wij zijn de lievelingen van Bloemen- daals vroede vaderen, de grond was te hard, waarop wij gingen)en als er ook maar 'n licht Zefiertje zucht, dan waait de stof aan beide zijden van den weg meters hoog en breed, ook door het voorbijrazen van auto's en tram: stof, stof en nog eens stof.(Maar dat is wel heel goed. Dan wordt ons, zondigen menschen, het „memento quia pulvus es", gedenk dat gij stof zijt, eens flink, zoo niet aan 't verstand, dan toch in ooren, oogen, neus, mond en keel gebracht). Wat van die paden worden zal, wanneer God Plu- vius weer aan de regeering komt, of in den winter de sneeuw gaat smelten ja, er is mij gezegd, dat zoo n pad juist „vocht" moet hebben. Wat voor mij, en misschien nog een enkeling met mij. de zaak nog raadselachtiger maakt. Maar ten koste van guldens hebben wij Overveeners een schitterend wandelpad gekregen. Hoteliers, winkeliers van Bloemendaal, bereidt upvoor op een druk bezoek. Want het kan niet anders, of binnen korten tijd komen er afgevaardigden van alle Europeesche re geeringen en van allerlei reisvereenigingen en toeristen bonden naar 't schoone Bloemendaal, om de oplossing van 't moeilijke vraagstuk niet te bestudeeren, maar met eigen oogen te zien, ervan te genieten en dan weer binnen eigen landpalen terug te keeren, wellicht met naijver in het gemoed, omdat niet ZIJ de uitvinders zijn geweest, maar toch met de erkenning „het pro bleem IS opgelost". B. HEIJMANS. Zaterdag 15 Juni e.k. heeft er een collecte plaats georganiseerd door de, door ons geheele land bekende Vereeniging „Zonnestraal", die steeds een onafge broken strijd voert tegen de Tuberculose, de zoo moei lijk te genezen ziekte. Vele t.b.c.-lijders zijn reeds door „Zonnestraal" geholpen. Aan de patiënten wordt alles cedaan wat mogelijk is om hun weder op de been te hel pen. Begrijpelijk is het dat hiervoor veel geld noodig is en de Vereeniging houdt daarom jaarlijks een groote collecte. Wij gezonde menschen zijn verplicht de kranken te helpen. Geeft dus allen op 15 Juni een bij drage, zoodat de Vereeniging ongestoord haar mooie arbeid kan voortzetten. De heer E. Crone is benoemd tot lid van het comité, dat van dit jaar examens zal afnemen van leerlingen van de gesubsidieerde zeevaartscholen. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZW. - HAARLEM - TEL. 13310 Heden slaagde voor het eindexamen afd. Gymnasi um B van het Chr. Lyceum te Haarlem onze plaats genoot G. J. Puister. Dr. Kouwenhoven, leeraar aan het R.K. Lyceum te Overveen is benoemd tot lid van de examencommissie, die in dit jaar de extraneï-examens H.B.S. zal afnemen. We zijn nu genaderd tot de gewone aardappel ziekte, die pp het veld gewoonlijk niet voor het midden van Juni optreedt. Het is waarschijnlijk nu aan de meeste belanghebbenden wel bekend, dat vanaf dien tijd door middel van de radio wordt gewaarschuwd, wanneer de weersomstandigheden zoodanig zijn ge weest, dat binnen een paar dagen het optreden van deze ziekte in het loof hier of daar in ons land kan worden verwacht. Men kan dan tijdig voorbehoedend optreden door het sproeien met Bordeauxsche of Bourgondische pap, waarop ik nu nog niet nader be hoef in te gaan. Het is ook bekend, dat deze aardappelziekte niet alleen het loof, maar tevens de knollen kan aantasten. Minder bekend zal het zijn, dat de vatbaarheid der aardappelen voor deze ziekte verschillend is, zoowel wat betreft in het loof en in de knollen als tusschen loof en knollen derzelfde soort. Dit verklaart waarom men in een bepaald jaar niet alle aardappelen op het veld ziek ziet en waarom niet alle soorten in zoo n jaar zieke knollen voortbrengen. Men weet, dat het voorkomen van bruin- of blauw achtige vlekken op ietwat ingezonken plekken aan de knollen wijzen op de aanwezigheid der ziekte. Snijdt men op zulk een plek den knol door, dan blijkt daar onder het vleesch ondiep bruin verkleurd. Tijdens het bewaren gaat de aantasting verder en de ziekte gaat dan ook van knol tot knol verder. Het is een feit, dat deze gewone aardappelziekte met de poters kan worden overgebracht, zoodat men goed doet deze zorgvuldig te sorteeren, ook al is het vrijwel zeker, dat de zwam ook in den grond kan overblijven. Ontsmetting van de knollen, zooals ik die eerder heb beschreven, kan in dit geval geen hulp middel zijn. Men blijft dus aangewezen op het uit schieten van alle ziekte of van ziekte verdachte po ters. Dit is van te meer beteekenis, omdat er nog enkele andere ziekten zijn, die ik niet heb genoemd en ook niet zal beschrijven, die eveneens met het pootgoed naar het veld worden overgebracht. Het sorteeren is altijd niet alleen nuttig, maar zelfs noodzakelijk. En toch wordt hieraan door velen nog altijd veel te weinig aandacht geschonken, waarvan het directe gevolg is: een veel te geringe opbrengst! Er zijn enkele ziekten van de aardappelknollen, die niet als de voorgaande worden veroorzaakt door zwammen schimmels), maar door invloeden van niet-organischen aard. Een paar hiervan wil ik kort bespreken. Ten eerste de groene knollen, die tijdens den groei aan het zonlicht zijn blootgesteld geweest, zoodat er bladgroen in is gevormd. Voor de tafel zijn zulke knollen minderwaardig, maar niet als pootgoed, zco- dat men ze hiervoor gerust kan gebruiken. Holle aardappelen treft men vooral aan bij soorten met groote knollen. Zij ontstaan waarschijnlijk door afwisseling van vochtigheid 'en groote droogte tijdens den groei, terwijl overmatige bemesting met stikstof of stikstofhoudende mest het optreden van het verschijn sel bevordert. Als de holte door een barst in gemeenschap staat met de omgeving van den knol, dan kunnen rottingsorganismen er in binnendringen, waardoor het euvel wordt verergerd. Ruwheid van de schil is het gevolg van het ontstaan van kurkschilfertjes tengevolge van den groei van den knol, die de huid doet springen. Welke factoren dit yerschijnsel beinvloeden, schijnt nog onbekend en aan gezien het geen practische beteekenis heeft, wordt er wel niet naar deze factoren gezocht. Het blauw worden (grauwvleezigheid) der knolien komt het meest voor bij aardappelen, die op kali-arme gronden groeiden en na den oogst ruw werden be handeld of door te warm bewaren sproten of ook zonder dit slap werden. Van kleingronden werd veel vuldig aangenomen, dat deze rijk zijn aan kali, maar ook daarop groeien aardappelen, die blauw worden. Men voorkomt dit euvel van beteekenis door een voldoende bemesting met chloorvrije kali, door de knollen bij het oogsten en verwerken niet ruw te be handelen, vooral niet als zij al eenigszins slap zijn geworden, dus in den nawinter en ten derde door de knollen zoodanig te bewaren, dat spruitvorming ach terwege blijft, wijl hierdoor verlies van zetmeel en RUIM VEERTIG JAREN OBERLAHNSTEI DIRECTEUR: H. VAN MOURIK KOSTER NOORDERKERK ROUW- EN VOLGAUTO'S. HET ADRES VOOR CREMATIES DRUKKERIJ TIMMER - BLOEMENDAAL vocht plaats heeft, dat het slap worden tengevolge heeft. Dit mogen niet alleen verbouwers van aardappelen ter harte nemen .maar ook handelaren, winkeliers en allen, die aardappelen verkoopen of verwerken, dus óók de huisvrouwen en dienstmeisjes. Vervolgens kom ik aan de ziekten der aardappel knollen, waarvan de oorzaak vooralsnog in het duis ter ligt, hoeveel moeite er ook is gedaan en bij voort during wordt genomen haar te vinden. Een paar er van hebben zeker de belangstelling der lezers. In de eerste plaats de bloedaardappelen, dat zijn zulke, die op doorsnede in het vleesch roode of helder- paarse strepen en vlekken vertoonen. Dit verschijnsel wordt veroorzaakt door de aanwezigheid van rood celsap in volkomen gezonde cellen. We weten met, waardoor dit abnormale verschijnsel ontstaat, maar wel is bekend, dat de neiging tot het vormen van rood celsap erfelijk is. Zet men dus poters uit, die het ver schijnsel vertoonen, dan kan men verwachten veel bloedaardappelen te oogsten. De oogenziekte, die vooral bij Eersteling of Schot- sche muis voorkomt, kenmerkt zich door scherp be grensde, kaneelbruine vlekken rondom de bruin ge worden, doode oogen. In ernstige gevallen krijgen zulke knollen ook diepe barsten. Plant men deze ge vlekte of gebarsten knollen uit, dan is de kans groot, dat er geen of weinig scheuren boven den grond komen. En wat er opkomt, blijft kort en heeft bruine stengeltjes, waaraan verdorrende blaadjes met glan zend zwarte vlekjes, in welk geval we spreken van de stippelstreepziekte. Het is dus zeer gewenscht het pootgoed zorgvuldig te sorteeren. De kringerigheid, kranzigheid of vlekkerigheid, ook wel het vuur genoemd, kenmerkt zich door bruine vlekjes, strepen en kringen (het laatste vooral bij Eigenheimer en Roode Star) in het vleesch der aard appelknollen, waaraan men aan den buitenkant dik wijls niets abnormaals ziet. In ernstige gevallen kan de schil bij zulke kringen gebarsten zijn. De celwanden zijn op de bruin gekleurde plekken verkurkt, dat is het eenige, wat men weet ter verkla ring van de bruine kleur. Bemesting met stalmest schijnt het optreden van het verschijnsel te bevorderen, toediening van veel kali en kalk schijnt het tegen te gaan, maar men vergete niet, dat veel kalk in den bodem het optreden van schurft in de hand werkt, zoodat kalibemesting eerder aanbeveling verdient- Overigens mag nog worden opgemerkt, dat niet alle soorten in gelijke mate vatbaar zijn. Triumph is zeifs onvatbaar. Men geve acht op de bemesting! Oplossingen, bijdrager Schaakredactcur, De SCHERTSP R. H. DE Mat i: Stand der stukken: Wit: Kc8, Pa6, f7. Zwart: Ka8, La7, P< Zelden zagen wij naam meer verdient d opgave. EIND Onderstaande stelli: MARSHALLSIR G tournooi te Hastings, Éwi mwü Er volgde: 20. Onbegrijpelijk is he Td3d7! de zevende twist! Hij komt komt i 21. Tflcl 22. Tc7Xa! Op 22. Ta 22Pb6Xa4 de binding op de a-lij 23. Le3g! 24. h2h4! De inleiding tot e Marshall zijn voord dreigt Tel Xc4. 2 4 25. Tel—c „Triumph der zeve 2 5 26. 27. 28. 29. 30. Tc7Xg Tg7Xb Ta7—g Tg 7b h4h5 Tegen het dreigenc b.v.: 30Td6 33. Th8 mat) 31. h7, gevolgd door ma OPLOSSING (I Stand der stukken: Wit: Kh8, Ta6, T Zwart: Kf5, Del, r 1. GOEDE OPLOSS H.de Ruiter, te BI H. W. van Dort, 1 J. van Gulik, te O r.o. 207); P. Mars, te Santpc EI] 2i Haarlem D.E.C. Spartaan Zandvoort H.V.C. Velox Baarn B.F.C. V.V.A. Gesp. 19 9 8 8 8 8 8 8 8 8 Gesp. 18 17 17 18 18 18 18 17 16 17

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 2