V.B.B. BRAND DRUKWERK 2 2 O O 3 VICTORIA-WATER Buitenland Raadsverslag Plaatselijk Nieuws HA ARL. BEGRAFENIS VEREENIGING ADVERTENTIËN A. G. G. M. GIORGIS ZN. MOLENAERSTRAAT 20, TELEF. 13765 IN GEVAL VAN ALLEEN OPBELLEN IN GEVAL DAT OF PLAATSING VAN NOODIG IS, BELOP Engeland. Mac Donald heeft zich op een receptie voor de Laboer-partij optimistisch uitgelaten over een onderhoud dat hij nu voor de tweede keer met den Amerikaanschen gezant Dawes en met den Ameri- kaansche gedelegeerde in de ontwapeningscommissie Gibson heeft gehad. Hij verklaarde: Ik heb goede hoop. Ik hoop dat voordat er veel dagen verloopen zijn, wij in staat zullen zijn definitief mede te deelen, hoe de onderhandelingen zullen worden ge voerd, waar de conferentie zal worden gehouden en welke doeleinden wij zullen trachten te bereiken. Na door Londen gepolst te zijn, heeft Berlijn te kennen gegeven, bereid te zijn de conferentie ter be spreking van de politieke reparatie-probleem te Lon den te houden. De Engelsche premier en de minister van Buitenlandsche Zaken hadden te kennenn ge geven liever niet hun land zoo spoedig na hun ambts aanvaarding te verlaten. Het Britsche kabinet heeft zich reeds geruimen tijd met verschillende belangrijke politieke kwesties bezig gehouden. Men besloot o.a. Trotski niet in Engeland toe te laten. Voorts zou tot een zoo spoedig mogelijke hervatting der betrekkingen met Rusland besloten zijn, terwijl men het eveneens eens werd over de spoedige ontruiming van het Rijnland. Frankrijk. Het Fransche kabinet heeft, op voor stel van Poincaré, besloten een urgentie-voorstel tot het verleenen van ammnestie aan alle voor politieke delicten in Elzas Lotharingen veroordeelden, bij de Kamer in te dienen. Inzake de ratificatie der intergeallieerde schuld regelingen verluidt thans, dat na Poincaré's uiteen zettingen verschillende leden van het parlement meer neiging vertoonen een regeling te aanvaarden, die alle belangen kan verzoenen, zonder dat iemands ge voeligheid gekwetst wordt, en die de noodige reser ves met betrekking tot de door Duitschland te ver richten betalingen bevat. Men gelooft dat er aldus een meerderheid in het parlement voor gevonden zal worden. Poincaré heeft naar aanleiding van de keuze van de plaats der conferentie voor de politieke herstel besprekingen verklaard, dat het volgens hem doel matiger zou zijn, als de conferentie in een neutraal land, bijvoorbeeld Zwitserland, gehouden zou worden. Duitschland. Stresemann heeft in den Rijksdag den aanval der oppositie krachtig weerstaan. Over de onderhandelingen met de ex-vijandelijke mogend heden wilde hij zich niet verder uitlaten. Hij verklaar de, dat hij het kabinet inlichtte en dat dit kabinet tot dusverre den weg door hem gevolgd, goedkeurde. Daarmede moest het parlement tevreden zijn. Zoodra een resultaat verkregen zou zijn, zullen alle betrokken parlementen in Europa hun houding moeten bepalen waarbij zij dan geheel vrij over een aanneming of verwerping kunnen beslissen. Het Owen Young-plan was wel geen ideale oplossing, dat gaf Stresemann toe. Maar het bevatte voordeelen tegenover het thans van kracht zijnde Dawes-plan en daarom moest het aan vaard worden. Het Internationale Vrouwencongres werd gesloten. Bij de slotzitting werd het besluit genomen een af zonderlijke commissie voor het vrouwenkiesrecht te benoemen, die zich permanent met alle daarop be trekking hebbende kwesties zal bezig houden. Een motie van de Britsche vrouwenbonden sprak de noodzakelijkheid uit, dat ook in landen waarin het vrouwenkiesrecht reeds bestaat, gestreefd wordt naar volledige en gelijke beroepsvrijheid voor man en vrouw. Diversen. Uit Mexico wordt gemeld, dat de godsdienstvrede nu geteekend is. De Kerk heeft het recht geestelijken te benoemen, die evenwel in over eenstemming met de Mexicaansche grondwet hun namen moeten doen registreeren. Het geven van gods dienstonderwijs is in scholen niet toegelaten. In Washington zijn van 20 regeeringen ook van Nederlandsche protesten ontvangen tegen de beoogde verhooging der invoerrechten. Bij president Hoover moet in verband hiermee ongerustheid be staan, daar hij nu vreest, dat de handel door instelling van het nieuwe tarief zal lijden. (Vervolg). Zitting van 20 Juni j.l. Aangenomen werd een gewijzigde overeenkomst met Haarlem betr. de toelating van leerlingen op de scholen voor Middelbaar- en Voorbereidend Hooger onderwijs aldaar. Elk uit onze gemeente afkomstige leerling aldaar kost onze gemeentekas 400.— s jaars. Regelen zijn getroffen voor het geval leerlingen te vaak blijven zitten, tusschentijds komen of weggaan of langdurig ziek zijn. In verband hiermee werd een nieuwe verordening vastgesteld betr. de gelden, die ons gemeentebestuur van de ouders terug kan vorderen. Die bedragen be- loopen van 60.tot 400.De volle 400. wordt eerst teruggevorderd van ouders, die meer dan 12000.inkomen hebben. Zijn de ouders of de kin deren zelf in de vermogensbelasting aangeslagen naar een zuiver vermogen van 50.000.of meer, dan geldt een vermogensrechtelijke schaal met een maxi mum van 175.000.vermogen-. De heer Noorman was niet tevreden wat de lagere inkomens betrof. Hij motiveerde dit met het gevolg, dat de Raad op voorstel van B. en W. besloot dit punt later opnieuw onder de oogen te zien. Aardig is de bepaling, dat voor leerlingen, die uit munten door aanleg en ijver, B. en W. of de Raad vrijstelling kunnen verleenen voor het geheel of ge deeltelijk betalen der retributie door de ouders; zoo kunnen jongens en meisjes met aanleg om te leeren door ijver geldelijke zorgen hunner ouders helpen ver lichten. Punt 14 der agenda was een voorstel tot wijziging der Politieverordening in hoofdzaak neerkomende op de inlassching van een nieuw artikel 93a, aldus lui dende: „Het is verboden, aan openbare wegen of voet paden gelegen terreinen geheel of gedeeltelijk af te graven, tenzij daartoe door Burgemeester en Wethouders schriftelijk vergunning is verleend en bij die vergunning gestelde voorwaarden zijn in- achtgenomen. Burgemeester en Wethouders zullen op aanvraag vergunning verleenen, indien naar hun oordeel door de voorgenomen afgraving geen schade aan het natuurschoon wordt noch kan worden toe gebracht. Bij weigering der vergunning door Bur gemeester en Wethouders, kan de belanghebben de binnen dertig dagen, nadat hem daarvan kennis is gegeven, bij den Raad in beroep komen. Overtreding van het bepaalde in dit artikel wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen, onverminderd de bevoegdheid van Burgemeester en Wethouders tot het ten koste der overtreders doen herstellen van hetgeen in strijd met de voorschriften Van dit artikel is ver graven. Spoedeischende gevallen uitgezonderd, geschiedt dit niet eerder dan acht dagen, nadat de belanghebbende schriftelijk is gewaarschuwd". De heer Verdegaal vreest dat de cultuur van bloem- bollengronden hierdoor zal worden bemoeilijkt: de Voorzitter en de hh. Van Nederhasselt Noorman en Cassee trachten hem gerust te stellen door te wijzen het recht van beroep op den Raad. De heer Verdegaal is niet overtuigd en stemt tegen. Bij, punt 15, de behandeling eener reclame tegen een aanslag in het vergunningsrecht, wordt den heer Cas see, die vreest dat de ontvanger het aantal gebruikte Schiedammertjes niet kan schatten, geantwoord, dat bij de accynsheffing op het gedistilleerd de ingeslagen hoeveelheid sterken drank blijkt. De heer Hogenbirk maakt de opmerking, dat we niet weten hoeveel water Jan-Kastelein in z'n borreltjes doet; de Raad is in die materie blijkbaar slecht thuis en zwijgt. Punt 16. Ontheffing van artikel 7 der Bouwver ordening wordt verleend aan: a. Gebrs. A. M. D. P. Joustra voor bouw van een woonhuis aan het Adriaan Stoopplein; b. de N. V. Nederlandsche Handel svereeniging v.h. W. van Amerongen voor bouw van twee winkel huizen met bovenwoning aan den Bloemendaalsche- weg; c. Tj. de Hoop voor bouw eener garage aan de 'Merellaan; d. Professor F. W. Hudig voor bouw eener berg plaats naast perseel Zuidlaan no. 1; e. J. C. Cramer voor bouw eener garage aan de Iepenlaan; f. W. Swart voor bouw van twee blokken van drie woningen aan de Alberdingk Thijmlaan; g. E. Wester voor verbouw eener bergplaats tot garage bij perceel Teding van Berkhoutiaan no. 9 (dit in afwijking van het advies der Commissie, die de gevraagde ontheffing wil weigeren wegens te ge ringe zijwaartsche afstand); ook aan J. Teitsma voor eener werkplaats op een terrein, gelegen achter den Bloemendaalscheweg, hoe wel volgens B. en W.: Ie. de zijwaartsche ruimte te gering is; 2e. gebouwd wordt achter de rooilijn; 3e. het brandgevaar vergroot wordt, temeer, aangezien door dezen bouw vergrooting te duchten valt van de kolenbergplaats van De Graaf. De heer Kremer nam het voor den aanvrager Teits ma op en met succes. De Comm. voor Publ. Werken was er tegen, zij wil de binnenterreinen zoo weinig mogelijk bebouwd hebben, uit het oogpunt van ge zondheid (licht en lucht) en de moeilijkheid van brand- blusschen aldaar. De heeren Cassee en Noorman vallen den heer Kremer bij. De protesten der hh. De Waal Malefijt en Prinsen- berg helpen niet; de heer Kremer wint het pleit met hunne stemmen en die van den heer Van Nederhasselt tegen. Een herziening van het uitbreidingsplan Rijnegom gaat z.h.st. er door. De rondvraag stond voor een groot deel in het teeken van deze vraag: Is Bloemendaal een soort artis, een verzameling hekwerken meest met prikkeldraad, waarachter menschen en planten, of een genoegelijk bewoonbare gemeente? De heer Cassee laakte het optreden van den heer Van Nederhasselt als wethouder der Plantsoenen wat betreft het laten verdrijven van de menschen uit het Bloemendaalsche Bosch, het afzetten van de graslaan met prikkeldraad en het pardoes weer openstellen, toen 't protesten regende. Het verwonderd den wethouder, dat de heer Cassee „hem" niet even daarover heeft getelefoneerd. Het in orde maken van de graslaan kostte 600.de droogte en de teerheid van het jonge gras maakten de afsluiting gewenscht; „omdat we merkten, dat 't zoo'n groot ongerief voor de „ingezetenen" was, hebben we, nadat het geregend had, de laan weer opengesteld". Het blijkt dat er een principieel verschil bestaat tusschen de hh. Cassee en Hogenbirk (geboren Bloe mendalers) eenerzijds en de hh. Van Nederhasselt en Dorhout Mees (beiden geimmigreerd) en Prinsenberg anderzijds. De eersten beschouwen het Bosch als een speel- en pleizierterrein voor de gemeenschap, de anderen als 'n wandelpark, waarin men op een bankje mag zitten, en zijne gasten onder deftigen kout mag rondleiden. De Raad nam geen beslissing nopens de vraag, welke van beide levenshoudingen z.i. de schoonste is. De wethouder, die beseft, dat de men schen niet in het gras gaan zitten als het pas geregend heeft, zal als 't weer 3 maanden droog blijft de laan weer afsluiten; de Burgemeester hield zich van den domme; alleen de god van den regen, Pluvius, schijnt ons van deze droge wethouders-dictatuur te kunnen verlossen; Wij raden de origineele Bloemendalers die jn hem (Pluvius) gelooven daarom aan de noodige schietgebedjes tot hem te lanceeren. Doch alle gek heid op een stokje, het Bosch is prachtig, maar de graslaan is het eenig overblijfsel van ons heerlijk oude speel-, dans- en pleizierbosch; laat men ons die niet ontnemen; anders komt er beslist opstand van het Bloemendaal-Commando tegen de „outlanders". De heer De Waal Malefijt nam de gelegenheid te baat te klagen over het afsluiten van de Kolkje's-ter- reinen; nagenoeg de geheele Raad viel hem bij. De Voorzitter meende, dat de duinen achter 't Kolkje open waren, waarop hevige protesten volgden, even sterk en algemeen als weerklanken hadden toen de heer Van Nederhasselt uitriep- „als men 't Bosch wil laten vernielen! De heer Cassee klaagde nog over den treurigen toe stand van den Kinheimweg, en over 't onregelmatig werken aan den Brederodeweg; tusschen hem en den heer Van Nederhasselt ontspon zich een debat over de moeilijkheid om met 't P.E.N., dat telkens kabels te leggen heeft, samen te werken. De heeren Schulz en Cassee wenschen geregeld vooroverleg met 't P.E.N. desnoods met inmenging van Ged. Staten. De heer Cassee wijst er, naar aanleiding van werken aan den Van Ewijckweg, op, dat de gemeente Bloe mendaal zelfs eigen werk ook onnoodig omhaalt. De Voorzitter zal op een en ander in de volgende vergadering terugkomen. De heer Noorman verneemt van B. en W. dat ver betering van den De Genestetweg aan den heer De Jong is opgedragen, en dat de questie van de brug in de Oranje Nassaulaan in handen is van den advocaat der gemeente en een collega. De heer Prinsenberg wijst er op, dat reeds lang be sloten was onteigenend tegen Janssen, die de zaak al maar rekt, op te treden. De heer Kremer maakt er B. en W. een verwijt van dat aan het begin van den Zeeweg uit 'n opslag van takken en oud hout 't belt is ontstaan, die dag en nacht brandt. Waarom gebeurt dat niet bij de zgn. „fabriek van Laan"? De Voorzitter: In Westzaan? De heer Kremer: Neen, daar brandt 't al (groote vroolijkheid). De heer Van Nederhasselt zal er orde op stellen. Nadat de hh. Prinsenberg en Schulz hebben aange drongen op spoed met het uitbreidingsplan voor Over- veen, wordt de vergadering gesloten. Kalf en put. - Donderdagavond schoot onver wachts een der groote personenauto's van de firma J. Backhuijs Zn., komende van Zandvoort op de Zeeboulevard de duinen in. Dit gebeurde halverwege het Bloemendaalsche strand en de eerste huizen van Zandvoort De vóór-veeren, voor-as fen vóór-wielen braken of, de opstap van drie treden stopte tegen een kopje de vaart van den wagen, dat kostte dien opstap wel een scheef gezicht, maar daarmee redde hij het leven van den chauffeur, die anders met wagen en al over den kop in een diepen kuil terecht was gekomen. Wij inspecteerden gisterochtend vroeg het geval en speur den naar de oorzaak. Die was niet ver te zoeken. De storm van de vorige week had op die plek van het pad naar zee 'n groote hoeveelheid zand gewaaid; de Zandvoortsche politie had dit niet opgemerkt of niet aan Publ. Werken gerapporteerd (Vrijdag morgen lag het zand over niet minder dan 10 Meter tot op een afstand van 74 c.M. van het binnentrottoir nog ruim 25 c.M. hoog!) en we weten het: droog zand op den weg is even verraderlijk als drijfzand in het water. De chauffeur moet ongeveer 20 a 25 K.M. gereden hebben. Gelukkig had hij geen passagiers Het hek is over een vrij grooten afstand vernield, de carrosserie zelf bleef vrijwel onbeschadigd. Toen de heer Hollenberg gemeenteopzichter van Zandvoort Vrijdagochtend om 7 uur was komen kijken, kwam weldra een gemeente werkman om door wegscheppen van het zand de put te dempen; met dommekrachten en verstandig overleg was de firma Backhuijs bezig het verdronken kalf weer op de been te helpen. Don derdagavond had het geval veel bekijks. Nieuwe wagens. De firma J. Backhuijs Zn. heeft twee nieuwe wagens aangeschaft, een Belg, merk Miësse, voor chauffeur in begrepen, 25 personen en een Franschman, merk Bernard, voor 27 man. Dit zijn beiden gesloten wagens; de firma heeft nog een grooten open wagen aangehouden, maar ons pu bliek (want 'n wonder, zie het weer!) geeft op den duur aan geslotene de voorkeur. De wagens maken een uitstekenden indruk. 't Blijft onbeleefd. Aan de Gem. U.L.O. school aan den Vijverweg is een fiets van een gemeentewerk man ontvreemd. Geluk gewenscht. Op het examen L.O. voor de Rijkskweekschool is geslaagd de heer W. A. Meulen- brugge van hier. Welvaart en vooruitgang komen in de eerste plaats dc Jeugd ten goede. Op het terrein aan de Donkere- laan zal hedenmiddag te 2.30 uur de eerste steen ge legd worden voor het te bouwen Jeugdhuis van de Vereeniging Jeugdwerk. Woensdagavond e.k. zal in de Gem. muziektent in het Bosch het eerste concert plaats vinden van de H. O. V. onder leiding van den directeur, den heer E. van Beinum. Er wordt een zeer mooi programma uitgevoerd. Het kan een genotvolle avond worden als het weer nu maar meewerkt. MINAH ASS A-COMIT Het was op 10 Januari van dit jaar 250 jaar geleden, dat het eerste contract gesloten werd tusschen de Oost-Indische Compagnie en de gezamenlijke hoofden van Minahassa (Celebes). In die twee-en-een-halve eeuw is het volk der Mina hassa onafgebroken en ongerept trouw geweest aan het Nederlandsche Gezag. Ontelbare malen hebben de Menadoneezen van hun onverdachte gehechtheid jegens Nederland blijk gegeven en gedurende vele geslachten hebben zij, zoowel in burgerlijke als in militaire betrekkingen, den Lande belangrijke diensten bewezen. In Nederlandsch-Indië is dit Jubileum in den aan vang van dit jaar dan ook dankbaar herdacht. In de meening, dat het moederland evenzeer van zijn belangstelling en zijn oprechte waardeering blijk wil geven, is het plan gerijpt om aan de Minahassa uit particuliere giften, door Nederlanders bijeengebracht, een nationaal geschenk van blijvende waarde aan te bieden, als gedachtenis aan dit jubileum. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZW. HAARLEM TEL. 13310 DIRECTEUR: H. VAN MOURIK KOSTER NOORDERKERK ROUW- EN VOLGAUTO'S. HET ADRES VOOR CREMATIES mam DRUKKERIJ TIMMER - BLOEMENDAAL OPWEKKEND EN GEZOND OBERLAHNSTEIN I NATUURLIJK BRONWATER Daartoe is bij Kon. Besluit van 12 April 1929 no. 14 een Eere-Comité en een Hoofd-Comité ingesteld. Het voornemen bestaat, uit de binnenkomende bij dragen de oprichtingskosten van een sanatorium voor longlijders en van een centrale ziekeninrichting te be talen, waaraan in de Minahassa groote behoefte be staat. De exploitatie van beide inrichtingen is reeds door toegezegde steun uit Indië verzekerd. Het zal voorzeker een mooie daad van sociale en van ideëele waarde zijn om met vereende krachten de stichting van genoemde inrichtingen in Menado te vérwezenlijken. Laat allen helpen! Laat elke Neder lander er een eer in stellen iets te hebben bijgedragen tot dit nobele doel! Elke gift, hoe klein ook, zal dankbaar worden aan vaard. Het Comité dat zich in de gemeente Bloemendaal gevormd heeft tot inzameling van gelden is samenge steld aldus: A. F. GOOSZEN, te Bloemendaal, Gep. vice-admiraal, Oud-comm. der Zeemacht in Ned. Indië, Voorzitter. Ir. B. M. A. CARP, te Bloemendaal, Oud-superintendent der Nederl. Handel Mij. in Ned.-Indié. ADR. CASSEE, te Bloemendaal, Makelaar in onroerende goederen. P. DORHOUT MEES, te Vogelenzang, Oud-Burgemeester. P. F. J. EVERARD, te Aerdenhout, Directeur van de Serdang Cultuur Maatschappij. A. F. KREMER, te Overveen, Directeur N.V. Cultuur Maatschappij „Kenteng". J. W. NIENHUIJS, te Bloemendaal, Directeur der Amsterdamsche Tabakshandel Mij. Jhr. G. C. QUARLES VAN UFFORD, te Bloemendaal, Oud-Dir. der N.V. Zeehaven en Kolenstation „Sabang t Ir. ADR. STOOP, te Bloemendaal, Oud-Directeur van de Dordtsche Petroleum Mij. H. A. TAMELING, te Overveen, Directeur van de Kota-Pinang Cultuur Maatschappij. Commissaris der Deli-Maatschappij. C. W. DE VISSER, te Bloemendaal, Gep. Kapitein ter Zee. Mr. W. J. M. WESTERWOUDT, te Overveen, Directeur der Nationale Hypotheekbank. G. J. VAN ABS, te Overveen, Secretaris van het Comité, Secretariaat: Raadhuis, Overveen. Oplossingen, bijdragi Schaakredacteur, De EINDSPI O. G. DEHLE Wit Stand der stukken: Wit: Kel,tTf5. Zwart: Kg2, Lc4, c In een ouden jaarc dischen Schaakbond volgende interessante EEN PAAR Wanneer we tegei nitz, Tschigorin, Zi Mason en nog een e tijden en periodes, c veel jaren achter ons woordigers van een worden beschouwd. der tijden verschillen getracht, het in the< periode meende tot o te hebben benaderd; generatie opstaan, di een ander gewaad t« Wat echter niet ve zoolang er geschaakt deelnemer aan een de menschen soms, kennen, zooals ze wi gevoelt een sensatie, nen gevoelen. En di dobbelaar, een wed emotie, die een bok: bij het aangaan en is evenmin de emoti gaat, als hij zich ne van zijn concoursrol geen andere is te ve van de hoofdklasses klasser toe. Het is ee wetenschap, dat m wapens. Een ieder, d een goed geordende: meegemaakt, weet Gaarne zou ik U coursen willen meei de gemoedsgesteldh wedstrijden, zooals is. en zooals wij ze zij het dan ook in waarnemen. Ik hoop ga vertellen; zoo ja schaakgebied spijtei GOEDE OPLOf H. de Ruiter, te H. W. van Dorf J. van Gulik, te BLOEMEND A.s. Woensdag, Schaakclub voor h; zeer fraaie prijzen, vacantie. Aanvang half ne H.H. Leden wor Mijn boomga; bloesems, en nu boomen! 'k Kan me bi heb hetzelfde, met VERBINDINGS

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 2