J. P. KENZEN Philips radiotoestellen Er res radiotoestellen PREDIKBEURTEN. Stofzuigers en Rijwielen. VERBINDINGSWEG 10 - TELEF. 22608. BLOEMENDAALSCHE REDDINGSBRIGADE. Het nieutve reddingsvaartuig. Woorden van dank. Op de vergadering, die de Bloemendaalsche Reddingsbrigade Dinsdagavond hield onder voorzitterschap van den heer E. W. van Neder- hasselt, was het zwakke geslacht sterk vertegen woordigd. De notulen der vorige vergadering, die door den heer J. C. de Vries werden voor gelezen, werden onveranderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken zeide de secretaris, dat het gemeentebestuur van Haarlem en dat van Bennebroek hadden geantwoord kort en krachtig weliswaar, maar men vraagt zich af, hoe is het ter wereld mogelijk dat ze „geen termen hadden gevonden" om te voldoen aan het verzoek om reddingshaken te hangen aan bruggen in en aan de gemeente grenzende, die niet aan Bloemendaal behooren.- Verder werd medegedeeld, dat des Zondags morgens van 10 tot 11 uur leden der brigade, tot een getal van 15 gratis kunnen zwemmen in de zweminrichting aan de Houtvaart te Haar lem. Volgde de mededeeling, dat de heer J. L. Kroone had bedankt als bestuurslid. Daarbij bracht de voorzitter dank aan den heer Kroone, die veel voor de Brigade heeft gedaan. De secretaris besloot de reeks van ingekomen stukken met voor te lezen een brief van den heer A. J. Meijerink, waarin deze had bericht ver hinderd te zijn de eerste oefening met het nieuwe reddingsvaartuig, eerst geheeten „Tom", daarna verdoopt in „Evaneha" bij te wonen. De heer .Meijerink had daarbij het volgende ge dichtje ingesloten, zijnde een welkom aan de „Tom" Bloemendaal Dat was royaal; Schonk „een Tom" met huis totaal. Dank aan den Gemeenteraad Voor deez' schoone,'wijze daad. 't Bestuur en de Brigade-leden Zijn met de schenking zeer tevreden. Aan 't strand zijn daardoor de gevaren Veel kleiner dan zij vroeger waren. Want door deze Reddingsboot Wordt de veiligheid vergroot. O, mooie Tom! Wees wellekom Wij allen scharen ons rondom. X X' *8? S r 1 Nadat de heer J. C. de Vries een critisch- geestig verslag had uitgebracht van de laatste algemeene vergadering van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen, welke vergadering spr. als afgevaardigde had bijgewoond, een verslag dat buitengewoon in den smaak viel, bracht de commisie van de kascontrole haar verslag uit, dat inhield, dat hetgeen de Com missie had nagezien in orde was bevonden. In de plaats van den heer Kroone werd gekozen als bestuurslid T. C. de heer J. Hasselmeijer, die de benoeming aanvaardde. Aan de orde kwam daarna het voorstel van den heer Denijs inzake gratis of gereduceerde zwemabonnementen aan gediplomeerden. Het werd verdedigd op grond dat het aanmoedigen van het verkrijgen van een diploma gewenscht is. Het voor en het tegen van het voorstel werd door verschillende der aanwezigen bezien. Toen kwam het voorstel in stemming. Het is gevallen. Er waren 19 stemmen tegen uitgebracht, 9 voor en 8 in blanco. Maar een ander voorstel kwam er uit voort! Mej. G. Kuneman zeide, dat het voor velen be zwaarlijk is des Maandags den oefenavond aan het strand bij te wonen. Kan er niet een tweede oefenavond bij komen, zoo vroeg ze. De verga dering stemde er mede in. Besloten werd, dat Vrijdags de tweede oefenavond zal zijn. Bij dien van Maandag is commandant de heer Postma, bij dien van Vrijdag de heer Hasselmeijer, met als plaatsvei-vanger de heer Kroone. Voor de oefenavonden is het aantreden des avonds 7 uur aan het begin van den Zeeweg. De voorzitter drukte den wensch uit, dat er dan ook velen zullen komen. Bij de rondvraag bracht de heer Meijerink onder applaus welverdiende hulde aan den voor zitter, die voor de aanschaffing van het nieuwe reddingsvaartuig in den Raad zulk een krachtig pleidooi deed hooren. Spr. voegde daaraan toe, dat gebleken is dat het vaartuig prachtig door de branding henen gaat. Woorden van dank bracht spr. mede aan het gemeentebestuur. De voorzitter zeide, dat men haast verlegen zou worden, indien men ziet, dat het weinige, dat spr. voor de vereeniging doet, zoo op prijs wordt gesteld. Laten we zorgen, aldus spr., dat er steeds een goede ploeg aan het strand is, om, indien er eens iets mocht gebeuren, het vaartuig- te brengen waar het noódig is. Nog deelde de voorzitter mede, dat in aan bouw is een betonnen huis, waar het vaartuig in kan worden ondergebracht. Boven die berg plaats is een balcon, waar de leden van de bri gade kunnen vertoeven. Verder zijn er kleed kamers, enz. Is het dus slecht weer, dan behoeft het den leden niet te weerhouden naar het strand te gaan. Het gebouw wordt zoo gemaakt, dat, als er een storm mocht komen als bij het on geval met de „Salento", het geval was, het ge bouw niet van de palen kan weggerukt worden. Er zijn n.l. 14 palen van gewapend beton onder gebracht. Denkelijk is binnen 3 weken het ge bouwtje klaar. De voorzitter bracht nog een woord van dank aan den heer Wapstra, die als lid heeft bedankt, voor hetgeen door hem voor de Brigade is ge daan en zeide, dat het hem genoegen deed, dat weder een paar dames, verbonden aan het Pro vinciaal Ziekenhuis, lid der Brigade zijn gewor den. Spr. wekte op te maken, dat nog meer van het personeel van dat ziekenhuis lid der Brigade zal worden. Daarna werd de gezellige vergadering gesloten. VERFRAAIING STATIONSPLEIN. In den Raad is zoo nu en dan er op aan gedrongen, dat het Stationsplein moet verfraaid worden. De eerste indruk is de beste en het maakt zeker een goeden indruk op den vreemde ling, als hij het station verlaat, dat hij dan dade lijk een bloemenpracht aanschouwt. Wethouder Van Nederhasselt ziet wel in, dat het zoo moet zijn. Er is dan ook indertijd voor den ingang van het station op het plein een groot park aange legd, waarin thans fraaie roode geraniums prij ken. Het aspect van het stationsplein is daar door al heel wat veranderd. Kort geleden is nog meer gedaan ter verfraaiing van het Plein. Aan weerskanten van den ingang van het station werden potten met planten geplaatst en langs den kant van het geheele plein werden Marga- rieten geplant. Dat vervroolijkt. Het aanzien van het Plein wordt zoo al beter. Als er nu nog een paar perkjes met bloemen bij konden komen en vepder nog een heesteraanleg, dan was al het kale en het leelijke van het beeld, dat eertijds het Stationsplein bood, geheel ver dwenen. We bevelen deze aangelegenheid aan in de aandacht van het gemeentebestuur. GEREFORMEERDE ZENDINGSDAG. Ieder jaar heeft plaats een Classicale Zen dingsdag van de Gereformeerde Kerken in de Classis Haarlem, Mie gewoonlijk druk bezocht is. Ditmaal wordt die Zendingsdag gehouden in het park Velserbeek in de gemeente Velsen, op het terras van de theeschenkerij, en wel op Dinsdag 9 Juli. Daar het park Velserbeek zeer mooi is gelegen en men daar volop van het natuurschoon kan genieten, zal het bezoek op dezen Zendings dag zeker nog drukker dan op vorige dagen zijn. Bovendien ter afwisseling van de sprekers en in de pauze zullen een Muziekgezelschap en een Zangvereeniging zich doen hooren. Dat trekt altijd. En blijkens het programma treden er bekende sprekers op. We vernamen dat Ds. J. W. Siertsema van Haarlem om 10 uur het openingswoord zal uitspreken. Na hem spreken vóór de pauze: Ds. J. F. Colebrander, van Vriezeveen, die vroeger in Indië werkzaam is geweest over de Zending en Dr. J. van Nes, van Den Haag, over het onderwerp „Beklaagde en aanklager". Na de pauze spreken nog: de heer N. Baas, van Amsterdam, straatprediker, over het onderwerp „Een en ander over de methode van Evangelisatie" en Ds. P. Chr. van der Vliet, van Utrecht, over het onderwerp „Er is ge schreven". Het slotwoord spreekt Ds. B. A. Bos, van Haarlemmermeer, Oostzijde. HET GEWICHT VAN MOTORRIJTUIGEN. Naar wij van de belastingadministratie alhier vernemen ligt het in het voornemen om na 22 Juli a.s. door de ambtenaren der Wegenbelasting een intensief toezicht op het gewicht van motor rijtuigen te doen uitoefenen door weging op den weg. Ter vermijding van het oponthoud hetwelk deze weging noodzakelijk medebrengt, wordt er aan herinnerd dat voor belanghebbenden de gelegenheid bestaat om hunne rijtuigen aan eene kostelooze vrijwillige weging te onder werpen gedurende de door den Directeur dei- Directe Belastingen te bepalen tijdstippen, n.l. iederen Woensdag van 9—12 uur, op een der door hem goedgekeurde en in het bijzonder daarvoor aangewezen weeginrichtingen, t.w. te Haarlem aan de gemeentelijke gasfabriek, Harmenjansweg No. 131, en bij den heer M. Paardebek, Nieuwe Gracht no. 26 en te Halfweg aan de Suikerfabriek „Holland". Belanghebbenden behooren van hun voor nemen om hunne motorrijtuigen op vorenstaan- den voet te doen wegen zóó tijdig schriftelijk kennis te geven aan den inspecteur der directe belastingen te Haarlem (Klein Heiligland no. 84) dat de mededeeling ten minste 24 uren vóór de weging bij genoemden ambtenaar is ingekomen. In deze kennisgeving worden de kenmerken van het te wegen motorrijtuig zoo nauwkeurig mogelijk omschreven. HET PROVINCIAAL ELECTRICITEITS- BEDRIJF. Kapitalen door de Provincie er ingestoken. Bij het doorbladeren van het Verslag van den toestand der Provincie Noord-Holland over het jaar 1928, zooals Ged. Staten dat aan de Provin ciale Staten uitbrachten, trok het onze aandacht, hoe de Provincie zoo langzamerhand groote kapitalen heeft gestoken in het Provinciaal Electriciteitsbedrijf. Welke kapitalen het zijn, blijkt uit het volgende overzicht: De schuld was op 1 Januari 1928: 19.108.752, er werd geleend in 1928 voor uitbreidingswerken ƒ1.200.000, dat is dus totaal ƒ20.308.752.10. Daarentegen werd afgelost in 1928 een bedrag van ƒ510.947.74, zoodat de schuld was op 1 Januari 1929: ƒ19.797.804.36. Voorts werden in het afgeloopen jaar aan het bedrijf voorschotten verleend ter voorziening in de behoefte aan kasgeld tot een totaal bedrag van 1.500.000. ER WORDT NOG GESPAARD! Er wordt nog gespaard! En dat is maar ge lukkig ook. Het blijkt uit het verslag over 1928 van de Nutsspaarbank te Haarlem. Zelfs neemt het sparen toe, wat duidt op vermeerdering van welvaart en op toeneming van inzicht, dat sparen noodig is. Statistieken en cijfers zijn droog. Veel zullen we dus niet uit het verslag geven. Maar enkele moeten genoemd worden. De aandacht trekt, dat er werden uitgegeven 3734 nieuwe boekjes tegen 3487 in het vorige jaar en dat het aantal inleg gers steeg tot 22779. Het vermeerderde met 2334' of met ruim 11 De spaarbusjes blijven bij voortduring aftrek vinden. Het aantal uitgegeven busjes steeg met 329 tegen 274 in het vorige jaar. De ophaal dienst marcheert ook. Op 31 December 1928 telde de ophaaldienst 2833 spaarders, die ge regeld wekelijks in de gelegenheid worden gesteld thuis gelden op hun spaarrekening in te leggen. In het afgeloopen jaar hebben 279 inleggers gebruikt gemaakt van de bemiddeling der Spaar bank om regelmatig de door hen verschuldigde belastingtermijnen uit hun spaarbank tegoed te voldoen. In het verslag zijn verder eenige statistische gegevens opgenomen. Daaruit blijkt een enorme stijging van het aantal inleggers. Het aantal was in 1919: 9574, het steeg sinds dien regelmatig ieder jaar. Het bedroeg in 1928: 22779. De aandacht trekt, dat er slechts weinig scholen zijn waarop schoolsparen is ingevoerd. Te Haarlem is het alléén gedaan op de Openbare School aan de Parklaan. Verder is het geschied op drie scholen te Zandvoort. Hoe het komt dat het schoolsparen niet meer is ingevoerd ver meldt het verslag niet. Ons dunkt dat het wenschelijk is dat het schoolsparen toeneemt. Het is toch van belang dat de jeugd reeds vroeg het sparen gaat leeren! Vermelden we nog, dat de financieele uit komsten van deze spaarbank bevredigend zijn. De winst- en verliesrekening wijst aan een winst van 126.520.23. HET HANDELSREGISTER. Bij de N.V. Drukkerij voorheen De Erven Loosjes te Haarlem is, keurig uitgevoerd, ver schenen het jaarverslag over 1928 van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken. We vonden daarin gegevens aangaande het Handelsregister. Daaruit blijkt een toenemend gebruikmaken van de gelegenheid tot het in winnen van inlichtingen en het ter inzage kun nen krijgen van dossiers. Er werden in 1928 verstrekt 10926 inlichtingen tegen 10755 in 1927. Het aantal malen dat dossiers werden ter inzage gegeven bedroeg in 1928 10163 tegen 9917 in 1927. De conclusie is, dat het Handelsregister inderdaad aan een bestaande behoefte voldoet. HET ECONOMISCH HERSTEL GAAT DOOR. In het verslag over het jaar 1928 van de N.V. Haarlemsche Bankvereeniging vinden we de verblijdende mededeeling, dat het jaar 1928 voor de streek, in welker centra deze bank instelling haar bedrijf uitoefent, gunstig is ge weest. Ook de bedrijfstakken welke tot nu toe het meest waren achtergebleven bij het algemeen economisch herstel van de laatste jaren, n.l. de landbouw en de Noordzeevisscherij, mochten zich thans in betere uitkomsten verheugen. De gunstige economische toestand weerspiegelt zich in het bedrijf der bankinstelling. De omzetten waren beduidend hooger en de uitkomsten in overeenstemming daarmede. NOG NIET LEVENSMOE. J.l. Zaterdagmiddag, op het oogenblik onge veer dat ons vorig nummer uitkwam met het plaatje: Onze redacteur op een gevaarlijk kruis punt, heeft deze, of 't zoo zijn moest, op zijn tuf je een hevige aanrijding gehad op den hoek der Elswoutslaan, bij de rentmeesterswoning. Zonder signalen te geven kwam een vrachtauto in volle vaart van boven snellenonze Flottweg- berijder, met een kleiner vaartje linksom naar boven willende zwenken, om achter Elswout om te rijden, hoorde niets en zag door de daar groeiende boschjes in den tuin van den rentmeester ook niets, zoodat een aanrijding onvermijdelijk was; alles ging zoo snel in zijn werk, dat geen van beide partijen tijd hadden om voldoende te wij ken; de voertuigen moeten haaks tegen elkaar zijn gebotst; dit is waarschijnlijk Mr. T.'s be houd geweest; nu werd hij door den schok, die het voorwiel van zijn motor vernielde, ter zijde geworpen en wel zoo, dat hij geen letsel bekwam. De jonge voerman van de vrachtauto kwam ont hutst toeloopen, maar werd door Mr. T. gemoe delijk op den schouder geklopt en gerustgesteld en ontving een kwartje met het verzoek het ver nielde motortje bij Gebrs. Beekman te bezorgen, hetgeen geschiedde. Na dien hebben wij op ver schillende hoeken punten opgemerkt, waar ge was het uitzicht op den anderen weg belemmert, hetgeen een zaak is, waaraan B. en W„ in ver band met art. 20 der Algemeene Politieverorde ning misschien wel eenige aandacht willen wijden. PERSONALIA. Bedankt voor het beroep naar de Gerefor meerde Kerk van Schoondijke door den heer M. de Boer, hulpprediker te Haarlem. Voor het M.U.L.O.-diploma B is te Am sterdam geslaagd Mej. H. Scheepstra, leerlinge van de M.U.L.O.-school aan den Vijverweg. Met ingang van den nieuwen cursus is be noemd tot leerares in de handwerken aan het Kennemer Lyceum, Mej. A. Vorstelman, leerares aan de M.U.L.O.-school aan den Vijverweg. Onze plaatsgenoote Mej. C. E. Offenberg is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School No. 1 te IJsselmonde. Voor het examen nuttige handwerken zijn geslaagd Mej. W. A. Meulenbrugge te O verveen en Mej. J. H. Hofland te Bloemendaal. Benoemd is tot rechter in de arr. rechtbank te Den Haag Mr. H. Haga, thans rechter in de arr. rechtbank te Haarlem. Voor het M. U. L. O.-diploma A zijn te Amsterdam geslaagd de dames Ikel van Eek te Haarlem en Aukje Boonstra te Bloemendaal, beiden leerlingen van de Christelijke School voor Mulo te Bloemendaal. Onze plaatsgenoote, Mej. A. S. J. H. Baarbé, die verleden week aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam is geslaagd voor het docto raal examen Klassieke Letteren, is benoemd tot leerares in de Klassieke Letteren aan het Chr. Lyceum te Almelo. Onze gelukwenschen. NEDERLANDSCH SCHOOLMUSEUM TE AMSTERDAM. In de afgeloopen maand Juni noteerde deze instelling 272 bezoeken en 42 aanwinsten. HOE EEN PREDIKANT ZIJN TAAK VERVULT. „Ik deed al die 25 jaar mijn arbeid met blijd schap. Mijn werken is mij een lust." Zóó getuigde Dr. J. Weener, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Haarlem, die het feit her dacht dat hij een kwarteeuw predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Haarlem is geweest, Zondagavond, toen hij in de Groote Kerk zijn gedachtenisrede hield. „Het werk in de wijk was immer voor me nummer één. Wat heb ik in het wijkhuis heer lijke avonden doorgebracht," zoo zeide hij voorts in die rede. Een mooi getuigenis van een predikant! De prediker toch dient voor en bovenal herder en leeraar te zijn die het werk in zijn wijk doet met getrouwheid. Hij dient de menschen in zijn wijk te kennen. En dat is het mooie in het werk van Dr. Weener als Haarlemsch predikant, dat hij dit heeft ge tracht. „Het contact met de menschen, het per soonlijk contact moet ik hebben," zoo verklaarde Dr. Weener. Hoe hij dat contact heeft gezocht deelde hij ook mede. Toen hij te Haarlem kwam, klopte hij aan in het eerste het beste huis van zijn wijk om er een bezoek af te leggen. Hij ging door met het bezoeken. En tien jaar heeft het wel geduurd, eer dat hij de wijk door was. „Ik sprak met duizenden," mocht Dr. Weener terecht zeggen, „over de belangen van hun leven." „Ben ik tot een zegen geweest," voegde hij daaraan toe, „dan is dat, omdat het God heeft behaagd Zijn kracht in mijne zwakheid te volbrengen." Ziehier de prediker, die er zich van bewust is, waar de bron van zijn kracht is. Een man die als de groote Apostel Paulus klein is in zichzelf en "daarmede het bewijs geeft van ware grootheid. Zóó viel er veel te beluisteren in de ge dachtenisrede van Di', Weener, dat dezen predi kant deed kennen als een sympathieke figuur, die kloek en recht en standvastig het leven door gaat, vervullende de taak met groote getrouw heid. Predikanten, die aldus de taak vervullen, zijn de gemeente die ze dienen ten zegen. Hoe het wordt gewaardeerd, dat zóó het werk wordt ge daan, is Dr. Weener dezer dagen wel op on dubbelzinnige wijze gebleken. Opnieuw bleek het oude, dat wie getrouw is in het arbeiden, daarvan ondervindt de vol doening voor zichzelven! EEN NIEUWE MAKELAAR. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de arr. rechtbank te Haarlem om advies uit te brengen aangaande de beëediging van eenige personen als makelaar, ondermeer van W. H. Mellema, te Bloemendaal, Pinellaan 7, als makelaar voor den aan- en verkoop van schepen, machinerieën en alles wat met het scheepvaartbedrijf in verband staat. Zondag 7 Juli. NED. HERV. KERK te Bloemendaal Voorm. 10 uur: Ds. Jansen Schoonhoven van Oegstgeest. GEBOUW MARANATHA Gedurende de maanden Juli en Augustus geen jeugddienst. OVERVEEN Voorm. 10 uur: Ds. P. Warners, Nederhorst den Berg. GEREF. KERK te Bloemendaal Voorm. 10 uur: Ds. J. C. Brussaard n.m. 5 uur: dezelfde. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK. Popellaan, Kinheimpark Bloemendaal. Zondag 7 Juli. 10.30 v.m.Gezongen H. Mis Woensdag 10 Juli. 7.30 v.m.: Stille H. Mis Zaterdag 13 Juli. 7.30 v.m.: Stille H. Mis NED. HERV. GEM. te Santpoort Voorm. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Onderwerp: Van Liefde's Anarchie. (1 Tim. 1 5) Collecte Orgelfonds. GEREF. KERK, Wüstelaan, Santpoort Voorm. 10 uur: de heer Milet de St. Aubin. n.m. 7 uur dezelfde. ALLE MERKEN BETALING IN OVERLEG.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 5