Burgerlijke Stand. BEBOUWING TERREIN BIJ WATERTOREN. Uit de agenda van de zitting van den ge meenteraad van Donderdag 12 September, op genomen elders in dit nummer, blijkt, dat in die zitting aan de orde zal komen een voorstel ter zake het aangaan van een transactie met Haarlem aangaande de terreinen aan den Zee weg nabij den Watertoren. Zooals we in ons nummer van 20 Juli mede deelden is een dergelijk voorstel reeds geplaatst geweest op de agenda van den Haarlemschen gemeenteraad, maar is het in de Juhzittmg van den Raad van die gemeente van de agenda af gevoerd, omdat nog eenige onderhandelingen moesten plaats hebben. Herinnerd moge eraan worden, dat, volgens het voorstel dat B. en W. van Haarlem den Raad dier gemeente deden, op de terreinen ondei meer zouden mogen gesticht worden verschil lende gebouwen, als een politiebureau, een schoolgebouw, een administratiegebouw en een gebouw ter vervaardiging van de specie voor de verharding der wegen. Bij een informatie ten stadhuize te Haarlem vernamen we, dat het nog niet zeker is of de gemeenteraad van Haarlem Woensdag 11 September bijeenkomt, maar dat het voornemen bestaat het voorstel, dat B. en W. van Haarlem indertijd den Raad dier ge meente deden, opnieuw te plaatsen op de agenda van den komenden Raad. Er is een enkele wijzi ging in het voorstel aangebracht. HOE ZIT DAT? Op Koninginnedag is op het feestterrein, ter wijl moeder en kind in den draaimolen zaten en een trekwagentje van 't kind onbeheerd stond, dit wagentje door onbekende(n) medegenomen. I Of er hier van diefstal of een vergissing sprake is, meldt het politierapport niet. IN DEN VRUCHTENTIJD. Op verschillende plaatsen zijn appelen en peren gestolen. De politie zal streng tegen der gelijke strafbare feiten optreden. HET LOCALE PORT. Van den waamemenden inspecteur der P. T. T. is bericht ontvangen dat de kring waarbinnen het locale port voor brieven, enz., van toepas sing is, niet gewijzigd kan worden. HET RAADSLID NU YENS. Thans is bij den raad bericht ingekomen van j den heer N. Nuyens, dat hij wegens woonplaats- verandering heeft opgehouden lid van den raad te zijn. TEGEN DE WRATZIEKTE. Naar aanleiding van een verzoek der Alge- ineene Vereeniging voor Bloembollencultuur om in deze gemeente te verbieden den verbouw van de aardappelsoorten, bekend onder den naam van bravo, kampioen, bintje en de Wet, omdat deze soorten bijzonder vatbaar zijn voor de wratziekte, bieden B. en W. den Raad ter vast stelling aan een verordening, houdende verbod tot het telen van bepaalde soorten aardappelen, ter voorkoming van de wratziekte. HET AFBETALINGSSTELSEL. Het Congres van den Ned. R. K. Midden standsbond wordt dit jaar van 24 tot 26 Sep tember te Almelo gehouden. Het verslag van de commissie, tot onderzoek r.zake verkoop op afbetaling en huurkoop, in gesteld door het hoofdbestuur, komt tot de vol- gende resoluties: 1. Tegen het koopen op afbetaling van goede ren voor productieve doeleinden zijn, op zich zelf beschouwd, geen bezwaren in te brengen. Het koopen op afbetaling van goederen voor usumptieve doeleinden echter leidt in de prac- tijk in menig geval tot sociaal ongewenschte ge volgen. 2. Voor den middenstand als geheel en ook in den regel voor den middenstand individueel be- trekent het afbetalingsstelsel een verzwaring van zijn positie in het huidig economisch leven, al biedt voor den middenstander verkoopen op afbetaling meer waarborgen dan verkoopen op lang erediet zonder onderpand. 3. Overigens is de verkoop op afbetaling een internationaal verschijnsel, dat gepousseerd wordt door de producenten ën gewild door het publiek, en waarvan nog niet valt te zeggen, welken omvang het in de toekomst, speciaal in bepaalde branches, zal aannemen. 4. Waar aan een wettelijk verbod van het koopen op afbetaling niet kan worden gedacht, wordt de middenstander, die zich genoodzaakt ziet op afbetaling te gaan leveren, voor de taak geplaatst het stelsel in sociaal en economisch opzicht zoo goed mogelijk toe te passen. 5. Overeenkomstig conclusie 16 van het „rap port der Commissie-Aalberse tot onderhoek in zake den verkoop op afbetaling en huurkoop", ingesteld door het Hoofdbestuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond, worde uit de organisa ties gevormd een landelijk comité van voorlich ting en waarschuwing. 6. Noodzakelijk is de totstandkoming van een wettelijke regeling van het afbetalingscontract, in den zin van het voorgestelde in conclusies 11, 12, 13, 14 en 15 der Commissie-Aalberse. Hier bij worde tevens aan den bona-fide verkooper het terugvorderen van het verkochte, wanneer daartoe termen zijn, gemakkelijker gemaakt. 7. In aansluiting aan het neergelegde in con clusie 4, onderzoeke de bondof en, zoo ja, welke middelen kunnen worden beraamd, waardoor de middenstanders, die op afbetaling moeten leve ren of koopen op zoo billijk mogelijke voorwaarden worden gesteund in hun behoefte aan een financiering hunner afbetalingscontrac ten aan goede informaties en incasso's. VOLKSONDERWIJS. Onder voorzitterschap van den voorzitter van den Kennemer Kring van Volksonderwijs, Mr. L. G. van Dam, heeft te Bloemendaal eene be- i spreking plaats gehad tot oprichting eener af- deeling Bloemendaal van Volksonderwijs. In be gin October zal eene groote openbare vergade ring worden gehouden. In het voorloopig bestuur hebben zitting genomen: B. Heijmans, voorzitter; D. Manassen, Prof. van Vlotenweg 12, Bloemendaal, secretaris-penningmeester Mr. J. H. Schultz van Haegen; W. Noorman; J. H. Kuling. Het bestuur zal nog met eenige per sonen worden uitgebreid. OPENING DE GRAAF'S WIJNHANDEL. In het perceel Santpoorterstraat 57 heeft de heer De Graaf een wijnhandel geopend. Bij de opening der zaak waren er tal van fraaie bloem stukken van vrienden en collega's bezorgd. De winkel is keurig ingericht, er is een prachtige toonbankvitrine. Des avonds is de zaak schitterend vehlicht. Deze wijnhandel levert de meest courante wijnsoorten, likeuren, limonades, enz. Den ondernemer onze beste wensch voor den bloei der zaak. DE MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem zijn onder meer toegelaten tot het eerste studiejaar: Afdeeling bouwkunde en weg- en waterbouwkunde, J. Kuiper te Sant poort, afdeeling werktuigbouwkunde en electro- techniek, K. van Lente te Santpoort; tot het tweede studiejaar werd nog toegelaten in de af deeling scheepsbouwkunde F. L. van der Bijl te Bloemendaal; bevorderd werd van het prac- tische studiejaar tot het vierde studiejaar: in de afdeeling bouwkunde J. Sluiter en J. C. Swen, beiden te Aerdenhout, in de afdeeling weg- en waterbouwkunde C. Boelhouwer, Vogelenzang, in de afdeeling werktuigbouwkunde Ch. F. Hoeke en V. L. Hoeke, beiden van Overveen en J. D. Wiersma te Bloemendaal, in de afdeeling electro-techniek C. J. Leendertz te Santpoort en J. Wackie Eysten te Aerdenhout. MERKWAARDIG VERSCHIL. In de „Staatscourant' van Woensdagavond vonden we de vergelijkende cijfers van de hoe veelheid koepokstof, die door de gezamenlijke entstof inrichtingen in ons land zijn afgeleverd gedurende de maanden Augustus 1928 en Augustus 1929. Het is een merkwaardig ver schil. Gedurende de maand Augustus 1928 werd afgeleverd koepokstof voor 8620 personen; ge durende de maand Augustus 1929 voor niet minder dan 551275 personen. Of de genees- heeren het dus druk hebben met het vacci neeren. BLOEMENDAALSCHE REDDINGSBRIGADE. De demonstraties. Demonstraties, te houden op heden Zaterdag 7 September, nam. 3 uur, ter gelegenheid van de officiëele ingebruikneming van het nieuwe Strandwachtgebouw. Medisch leider Dr. C. G. J. Bos. Technische leiders: A. J. Meijerink en J. Hasselmeijer. Het programma luidt: 1. Opening van het gebouw door den voor zitter de heer E. W. A. van Nederhasselt, Wet houder van Bloemendaal. 2. Bezichtiging' van het gebouw. -3. Aanbieding ververschingen door de B. R. B. 4. Bezichtiging „Evaneha" en verklaring der constructie door den construc teur, de heer H. K. Mij er te Den Haag. 5. Demonstratie tot het redden van een drenkeling met de „Evaneha", behandeling en toepassing van het „Audos" zuurstofapparaat onder leiding van den heer J. Duiker te Den Haag. 6. Demonstratie van snelheid en draagvermogen van de „Evaneha". 7. Demonstratie van de stabiliteit der „Evaneha". 8. Nabetrachting: Voor belangstellenden verklaring omtrent di verse demonstraties en werk wij'zender B. R. B. door deskundigen, o.a.door de heeren Dr. Her- manides, Meijerink en Mijer, bij het gebouw. 9. Sluiting. SCHOOL- EN WERKTUINEN. BAZAR. In ons nummer van 13 Juli vestigden we de aandacht op het nuttige werk der Vereeniging voor School- en Werktuinen. Thans ontvingen we van het bestuur der afdeeling Haarlem en omstreken dezer Vereeniging de volgende op roeping, die we gaarne ondersteunen. De Vereeniging voor School- en Werktuinen voor Haarlem en Omstreken staat dit jaar voor een zeer groot tekort door de verschillende verbeteringen, welke aan de drie tuinen worden aangebracht. Om het ontbrekende bedrag zoo mogelijk aan te zuiveren, heeft het bestuur be sloten 1, 2 en 3 October a.s. een Bazar te houden. De dames, die zich tot onderstaand Comité ver- eenigd hebben, verklaarden zich bereid giften als handwerken, levensmiddelen, speelgoed, boeken, vruchten, enz., enz., in ontvangst te nemen. Zij richten zich vol vertrouwen tot U om steun voor dit nuttige, gezonde en opvoeden de werk der kinderen. Eere-ComitéMevrouw J. W. M. Maarschalk van Coppenaal, Huize Crayenburg, Heemstede; Mevr. A. J. GerritszSchagen, Kenaupark 9A; Mevr. Cohen TervaartKoch, Adriaan Stoop laan; Mevr. H. van Heelde Vogel, Van Mer- lelaan, Heemstede, en Jonkvrouw C. van der Wijck, Ipenrodestraat. Bazar-ComitéMevr. LevenkampFlantsen, Mr. Enschedéweg 12, Aerdenhout, voorzitster; Mejuffr. C. Westendorp, Kleverparkstraat 17, 2e voorzitster; Mejuffr. B. M. Jacobson, Klever parkweg 60, secretaresse; Mevr. G. van der Vangstde Gilde, Brederodestraat 14, 2e secre- taresse; Mevr. E. Harkema-Verhaar, Julianalaan 124, penningmeesteresseMevr. N. Holtzapffeli Bakx, Santpoorterstraat 5, 2e Penningmeeste- resse; Mejuffr. M. Bloemhof; Mevr. Brandt; Mevr. G. DekkerDuyvis; Mejuffr. G. Duyvis; Mejuffr. W. van de Geer; Mevr. B. Haye Ouer- hard; Mevr. M. JekelTulleken; Mevr. E. KluytenaarNering Bögel; Mevr. G. van der LaakenRis; Mevr. H. MeilinkSchoevaart; Mevr. Michelsen-Owen; Mevr. PrinsenGeer- lingsMevr. Robbers-ten OeverMevr. Stokkink- Havie; Mevr. A. SteenhuisPolman; Mejuffr. Dr. Marie Thiel; Mevr. R. de Voogt-de Vogel; Mejuffr. A. A. de Vries; Mejuffr. S. de Vries; Mevr. A. van Waard; Mevr. V. van Werkhoven. N.V. RUYS' HANDELSVEREENIGING. Opening filiaal te Haarlem. De N.V. Ruys' Handelsvereeniging heeft te Haarlem een filiaal geopend in het perceel Ged. Oude Graeht 83, in welk perceel vroeger woonde de tandarts Dr. D. A. C. van den Hoorn. Filiaal chef is de heer F. J. van de Waal, die reeds vele jaren in dienst der N.V. is werkzaam geweest. Bij een bezoek, dat we aan het filiaal brach ten, bleek ons, dat al diegenen, die in het zaken leven de gedachten van mechanisatie en effi ciency willen toepassen ,voor de aanschaffing van de noodige kantoormachines hier te kust en te keur terecht kunnen. Het allernieuwste kan men er vinden en zien. De twee groote be nedenkamers van het ruime perceel zijn inge richt als toonkamers. Onder meer zagen we er de Monroe reken en telmachine. Het mag bekend verondersteld worden, dat de rekenmachine-industrie in Europa, zoowel als in Amerika, reeds meer dan 30 jaar bestaat; de Monroe werd echter eerst in 1914 aan de markt gebracht. Het is een bij zonder vernuftige machine. Ze is niet alleen reken-, doch ook telmachine. Evenals een schrij vende telmachine telt ze op door het bedrag met de toetsen aan te slaan en de handle één slag vooruit te draaien. Voor aftrekken is ze veel eenvoudiger dan de schrijvende telmachine; men behoeft niet als bij deze een complement in gedachten te nemen, doch slaat het bedrag in de toetsen aan, zooals men dat zou neerschrijven en draait de handle één slag terug. De Monroe is niet alleen als hand-, maar ook als electrische machine ver krijgbaar. Verder kan men er zien de schrijvende tel- en rekenmachine, systeem Dalton. Eveneens een zeer gewilde machine. Bijzonder vernuftig zijn ook de prachtige Addressograph-machines, die in tal van bedrijven reeds gebruikt worden. De N.V. levert die in onderscheidene modellen. Voorts liet de heer Van de Waal ons in werking zien de Edison Dick Mimeograph, een machine, waarmede men bijv. circulaires kan maken, in getal van 60 tot 80 afdrukken per minuut en waarmede men zelfs een geïllustreerden cata logus kan vervaardigen. Nog brengt de N.V., behalve de bekende Corona schrijfmachines en de L. C. Smith schrijfmachines in den handel onderscheidene stalen kantoormeubelen, waarvan we noemen de Allsteel kasten, zeer prachtige opbergkasten, die op elk kantoor van pas komen. Ze zijn prak tisch ingericht en zóó vervaardigd, dat de plan ken ervan kunnen worden versteld. In het bij zonder worde nog vermeld de Allsteel Safes, die van nut kunnen zijn om papieren en boeken van waarde op te bergen en ze tegen brand gevaar te waarborgen. De artikelen, waarin de N.V. handel drijft, genieten in de handels- en zakenwereld reeds groote bekendheid. Echter, zij die zich een ma chine willen aanschaffen, zien die gaarne eerst in werking. Vandaar dat de firma besloot te Haarlem een filiaal te vestigen. Het publiek is nu in de gelegenheid na te gaan hoe de machines werken en van welken aard de kantoormeubelen zijn. Achter de ruime toonkamers zijn afzonder lijke lokalen voor den technischen dienst en de expeditie. We wenschen den heer Van de Waal, den filiaalchef, veel geluk in het zakenleven toe. NOG EENS HET LOONPEIL IN NEDERLAND. Ten vervolge op hetgeen we in een onzer vorige nummers mededeelden uit het rapport der Subcommissie voor de Economische Politiek over het loonpeil in Nederland, zij nog gemeld, dat in het rapport ook vergelijkingen zijn getrokken tusschen het loonpeil in Nederland en dat in het buitenland. Het blijkt, dat het loon in Nederland relatief hoog is, en dat het in Europa in het alge meen slechts overtroffen wordt door dat in Engeland en Scandinavië. In Duitschland is het na de stijging in de laatste jaren ongeveer ge lijk als in Nederland. Ook Zwitserland staat ongeveer met ons land gelijk. In de andere Europeesche landen is het loonpeil echter aan merkelijk lager dan in Nederland; voor Frankrijk en België is het verschil ongeveer 40 In Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Polen en de andere staten zijn de loonen onge veer de helft van de Nederlandsche. DE HITTE. Dinsdag was aan het Bloemendaalsche strand een temperatuur van 114°. GEVESTIGDE PERSONEN IN DE GEMEENTE BLOEMENDAAL. Opgave van 29 Aug.5 Sept. 1929. Mevr. A. J. M. BakkerDieperink, Iepenlaan 34, Bloemendaal. Th. Schalke, Vogelenzang- scheweg 32, Vogelenzang. R. A. Jaberg, Zonnebloemlaan 26, Aerdenhout. F. J. Philips, Iepenlaan 94, Bloemendaal. P. J. Prinsen Geerligs, Dahlialaan 20, Aerdenhout. J. H. Cassee, Verbindingsweg 15, Bloemendaal. A. Keijzer, Vogelenzangscheweg 49a, Vogelenzang. N.V. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Te waterlating van de „Baloeran" De N.V. Rotterdamsche Lloyd zendt ons een beschrijving van het nieuwe Passagiers- en Mailmotorschip, dat dezer dagen van het Eta blissement „Feijenoord" te Rotterdam is te water gelaten. Na voltooiing zal het schip begin 1930 de eerste reis naar Ned. Oost-Indië aan vaarden. De volgende interessante bijzonderheden ont- leenen we.eraan: De „Baloeran", het nieuwe vlaggeschip van den Rotterdamschen Lloyd, meet 17000 Bruto Register Tonnen, is 175 Meter lang, 21.34 M. breed en heeft een hoogte van 25 Meter, ge meten van de kiel tot de commandobrug. Het uiterlijk van het schip wijkt van het ge bruikelijke type af en heeft door de harmo nische lijnen waarmede de opbouw zich boven het dek verheft, een geheel eigen cachet. Bij de constructie van dit schip zijn, evenals bij die van het zich eveneens in aanbouw bevin dende zusterschip „Dempo", de nieuwste ver beteringen op technisch gebied aangewend, het geen reeds door den niet technisch ontwikkelden passagier door een verblijf aan boord zal kun nen worden waargenomen. Een zich over de geheele lengte van het schip uitstrekkende dubbele-bodem en 7 waterdichte schotten, die het schip in 8 waterdichte afdee- lingen verdeelen, 17 reddingbooten, waarvan één motor-reddingboot, een gyrocompas, radio- richtingzoeker, onderwater-kloksignalen, draad- looze telegrafie, enz. waarborgen op bijna vol maakte wijze de veiligheid van passagiers en schip. Acht dekken bevatten de voor passagiers en bemanning met de meeste zorg ingerichte verblijven. De passagiersverblijven der eerste klasse zijn alle dekhutten, d.w.z. hutten niet tegen den wand van het schip gebouwd, waardoor vooral in de tropen meerdere koelte verkregen wordt. Alle hutten zijn onderling met elkaar verbon den, met uitzondering van enkele, waar tech nische eischen zich tegen het aanbrengen van verbindingsdeuren verzetten. Elke hut is voor zien van waschtafels met stroomend water, kas ten, schrijftafel of toilettafel en verwarming. In de eerste klasse kunnen 238 passagiers worden geaccommodeerd in 78 tweepersoons hutten (waarvan 12 hutten met privé-badkamer en 2 luxe-hutten) en 82 éénpersoonshutten (ruim 50 van het totaal aantal hutten). Ruime trappen en 2 electrische liften vormen de verbinding tusschen de aan 230 personen plaatsbiedende eerste klasse eetzaal en het bovenste promenadedek. Behalve die zaal, die een oppervlakte van 353 M-\ beslaat, zullen de passagiers eerste klasse nog de beschikking krij gen over een rook- en muziekzaal groot 380 M2., een schrijfkamer groot 50 M2. en een kinder kamer groot 85 M2. De wandeldekken beslaan een oppervlakte van 1620 M2. De passagiersinrichtingen der tweede klasse liggen onmiddellijk achter die der eerste klasse. Ruim 280 passagiers kunnen hierin worden ondergebracht, waarvan een tot dusver onge kend groot aantal (180) in dekhutten. Verre weg het grootst aantal hutten zijn tweeper soonshutten, terwijl elke hut voorzien is van het meest moderne comfort; waschtafels met stroomend water, kasten, enz. In deze klasse be schikken de passagiers over een eetzaal met een oppervlakte van 361 M-\, een rook- en muziek salon groot 324 M2., een kinderkamer groot 63 M2., terwijl de wandeldekken een opper vlakte van 1120 M2. beslaan. De derde klasse biedt ruimte voor 70 passa giers, die voor de helft ondergebracht worden in tweepersoons- en de overige in meer-per- soonshutten. Een eetkamer met een grondopper- vlakte van 96 M2., een rookkamer groot 57 M2. en promenadedekken met een oppervlakte van 455 M2. voltooien de inrichting dezer klasse. De vierde klasse bevindt zich in het voor- boventusschendek en zal worden voorzien van een ruime dek-zaal. De bemanning, die in geriefelijke verblijven is ondergebracht, telt 330 koppen, zoodat in totaal ongeveer 1100 personen aan boord ver blijf kunnen houden. Aan de Sanitaire inrichting van het schip is de meest mogelijke zorg besteed. Het totaal aantal badkamers bedraagt 82, ter wijl een groot, met het oog op de tropen, open lucht-zwembad, lang 8 Meter, breed 6 Meter, een grootste diepte van 2 Meter, zich voor het groot luik bevindt. Het aantal toiletten bedraagt 123. t Een naar de laatste eischen ingericht hospi taal met een operatiekamer en een afzonderlijk verblijf voor besmettelijke ziekten voltooien de sanitaire inrichting. De Huishoudelijke afdeeling omvat een zeer uitgebreide keuken-afdeeling, waschplaatsen, pantries, ovens, volkskombuis, wasscherij, strij- kerij, een compleet uitgeruste strijkkamer voor passagiers. Dit geheele bedrijf wordt electrisch gedreven. De proviand-bergplaatsen, vries- en koelkamers, ten dienste van schip en lading, linnenkamers, droogkamers, liggen een dek lager in de onmiddellijke nabijheid van het keukenbedrijf. De benoodigde drinkwater-voorraad aan boord bedraagt 1.254.000 Liter. OPGAAF BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. M. LindnerVervoort 2 d.F. M. Weijersvan Marwijk d.C. A. Pieffers- Meijer d.J. H. Bosde Mandt z. Ondertrouwd: J. H. Textor en M. N. Vos. Getrouwd: P. Bouman en L. E. Dekker.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 5