TOONEEL. STADSSCHOUWBURG - HAARLEM. Burgerlijke Stand. PREDIKBEURTEN. George Kaiser's Een dag in October bij het Vereen. Rotterdamsch H o fs tad-Toon eel, Stads schouwburg. Een jong meisje, dat voor een goudsmids winkel een militair ziet, verliefd op hem wordt, „toevallig" in de kerk naast hem knielt en „toevallig" dien avond in de opera in dezelfde loge zit en danmet middeleeuwsche moge lijkheden rekening houdt om haar overspannen gevoel te dwingen, dien nacht in den binnen geslopen vrijer van het kamermeisje haar „held" te zien en zich aan hem te geven Hierbij gevoegd, dat die slagersknecht een groote, ruwe kerel is en luitenant Jean Marc, eer klein en fijn van gestalte, en ook dat ze elkaar later vertellen telkens en telkens hun eigen naam gefluisterd te hebben(hoe zal zoo'h man uit het volk dien naam hebben uitge sproken!), dan komen we wèl tot de overtuiging- dat suggestie een heel raar en heel gevaarlijk verschijnsel kan zijn. Maar het spel was zóó, dat zelfs dit gegeven ons boeide. Annie van Ees had als het geëxal teerde nichtje Catherina, een zware rol, doch speelde deze met alle onschuld, die noodig is om deze soort mystiek aannemelijk te maken. Met een onwankelbaar gelóóf zelfs, Ook Piet Bron, als de slagersknecht, was goed getypeerd. Alex Faassen, als luitenant Jean Marc Marriën, was een echt Fransch militair, opvliegend om de eer Het Vereenigd Tooneel: De groote reis. We willen den oorlog liever vergeten en den ken aan den vrede. Wat men niet wil bevorde ren, daar moet men liefst niet over spreken, 't Is zoo dikwijls het vonkje, dat het vat met buskruit ontploffen doet. Maar wat wij Zaterdagavond zagen in het prachtige spel van Verkade, Nel Stants, Johan de Meester Jr., en vooral ook Lucas Wensing, gaf ons den moed voor één avond die ontzettende wereldtragedie mee te beleven. We zaten zélf werkelijk in de loopgraven, we voelden het nerveuze wachten op datgene, dat toch moest komen. We telden elke seconde van het „maak-het-kortmee. We hebben gebeefd voor het idealistische vuur van het jonge luite- nantje (Nel Stants), die het „geweldig" vond, dat er gevochten zou worden. Alles liever dan de ontzettende stilte, dachten de meer bejaarden, zij die wisten. En die daar om terugschrokken op het laatste oogenblik. Maar het hart van den jongere klopte, zooals het in den oorlog nu. ja kloppen móet: een vijand pakken! het eerekruis!Dat kruis, datals alles voorbij isnaar huis ge stuurd wordt. Naar hun huisinplaats van henzelf Kindertooneel Paula'de Waart. In het buitenland is men tegenwoordig op vele plaatsen bezig met het stichten van afzonder lijke schouwburgen voor kinderen. Ten onzent ontbreekt een dergelijke instelling tot nog toe. Thans vernemen wij, dat mevrouw Paula de Waart, de bekende actrice, die aan het hoofd staat van het kinderoperette- en blijspel-ensem ble „De Narren", aan haar gezelschap een nieuwe afdeeling Kindertooneel gaat verbinden. Dit Kindertooneel Paula de Waart zal in de voornaamste steden des lands een afzonderlijk repertoire voor de jeugd vertoonen en koestert het voornemen, binnenkort een vasten kinder schouwburg te stichten, waar het des Woensdags-, Zaterdags- en Zondagsmiddags geregeld voor stellingen zal geven. A.s. Woensdag 6 November om 2)4 uur zal in den Stadsschouwburg alhier deze nieuwe af deeling haar debuut geven met een Sinterklaas- comedie van H. G. Cannegieter, getiteld: Zeven Katten op het Dak. Dit stuk is het vorig jaar door leerlingen uit de hoogste klassen van enkele scholen in Haarlem en Bloemendaal in besloten kring vertoond en leent zich uitnemend om door volwassenen te worden gespeeld. Allicht zullen de jeugdige dilettanten van toen met hun kame raadjes dit stuk met belangstelling door „heusche".acteurs en actrices zien opvoeren. Operette Rose Marie. Op uitnoodiging der Directie brachten wij j.l. Zondag ons eerste bezoek aan den Schouwburg, Jansweg. Hoffelijk begroet en keurig geïnstal leerd in het balcon, hebben wij werkelijk ge noten van de bekende Amerikaansche Operette Rose Marie, een z.g.n. revue-schets in 10 tafe- reelen. Men moet natuurlijk, een onbekend ge zelschap voor de eerste maal hoorende, aan een en ander wennen, alvorens men waardeeren kan, maar het geheel heeft ons bizonder vermaakt en meer dan dat. De frissche, jonge stem van den tenor George du Bree met Rose Marie (Truus Inpijn, die in de hoogste momenten een zuiver en klankrijk orgaan toont te bezitten), vormden een duo, dat er wezen mag en waar van tot de zaal op alle rangen een warme be koring uitging. De muziek van deze operette is melodieus en gevoelvol en een woord van bi- zondere waardeering moet worden gewijd aan den uitstekenden pianist en zangleider, den heer C. Lemaire, en zijn voortreffelijken helper, den violist Renée de Vos; beiden begeleidden echt muzikaal. De Malone van Frans Meermans en de Wanda van Jans Poppers waren ook heel goed, vooral verderop in het stuk. Maar werke lijk onbetaalbaar waren de Herman van Deef Goubitz en de Jane van Emmy Emerants, de laatste maakte van haar rol een gewaagd bru taal stuk. Juf, waarmee het beter is uit visschen dan uit vrijen te gaan, ze werd slechts over troefd door haar zoogenaamden echten vrijei- Herman, een clown, een hur, een snaak, een dubbelovergehaalde grappenmaker, om wien de zaal den geheelen avond zat te schuddenop de griezeligste oogenblikken bracht hij dadelijk weer de lachspieren in beweging en dat na elk tafereel ook de arm- en handspieren hun werk zoo gemakkelijk deden, is niet voor het minst aan dezen oer-komiek te danken. Décors, costuums en dansen lieten niet te wenschen over. De verlichting haperde even in het laatste tafereel; een electrische installatie wordt ook wel eens moe; maar dat deed aan het geheel geen afbreuk. Wij zouden de directie alleen in overweging willen geven, om aan beide lichtbakken die be vestigd zijn aan de zijloge's, naar de'zij de van het publiek een beschermende plaat aan te brengen, vooral met het witte licht is dit op sommige rangen bepaald hinderlijk. VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS. EERE-TENTOONSTELLING A. L. KOSTER. Schilderijen: Waaggebomv a. h. Spaarne. Etsen: Teijler's Stichting. Het teekencollege „Kunst Zij Ons Doel" or ganiseerde ter eere van den schilder A. L. Koster, die dezen zomer 70 jaar werd, een ten toonstelling van een 30-tal oudere en nieuwe schilderijen. Ge vindt daar Koster, den schilder van de bollenstreek, zooals we hem allen kennen. Zij, die gaarne indeelen, spreken van nabloei Haagsche School. Juister lijkt me dat Koster en Bastert, met wien hij soms sterke verwantschap toont (zie zijn Zuider Buiten-Spaarne), de laatsten zijn der Haagsche school, die stellig groot was, en het hier nog is in menig ouder werk. Zie No. 2, Kweekerij met paarse hyacinthen, hoe knap werd het licht verdeeld, hoe rijk en vol leven is de kleur, gloeiend en fonkelend, met een bruin, dat goud tot rijkdom heeft. Hij kan diep van kleur zijn, tot het donkere geneigd en hij kan licht zijn en klaar als een open dag. Hij is stil vaak, en eenvoudig altijd, maar het is vol leven zijn werk, blij van licht en stralend van weelde. Er hangt een „klein doekje, No. 19, wa?r alles zoo blij aan is en puur gelukkig, 't is zóó geheel doortrokken van lentelijke zuiverheid; daarmee trof hij de roos van onze waardeering, het zal ons bijblijven, altij d. Er is nog veel schoons, dat we niet afzon derlijk bespreken kunnen. Nos. 2, 6 en 1, be nevens het groote doek, dat door kunstvrienden werd aangekocht voor plaatsing in het Frans Hals museum. Het stelt voor een zandafgraving in Gelderland, simpel gegeven, rijk behandeld in goudwarmen toon. De keuze is gelukkig, om dat het uit zijn besten tijd en invloedvrij is. In het latere werk, moderner van kleur, schijnt Koster soms atmosferischer en lichter van toon, maar voor ons is er meer klaarte in menig donkerder, ouder schilderij, waarmede hij feitelijk zijn richting afsloot. We mogen Koster dankbaar zijn, dat hij nog al door geven wil van zijn talent, genieten wij dit late werk zooals men een bloem geniet, die men in een boschhoek tusschen de varens vindt. Van beteekenis in de voorbereiding van een nieuw evenwicht, waar naar onze tijd zoekt, een "stijl van een schooner tijd, is het niet. Op 'het grafisch werk, dat een afzonderlijke bespreking uitlokt, komen wij t.z.t. terug. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiiiiiimiiiiiisiiiiiiiiiiiiiiiiiisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Heldenmoed openbaart zich niet in het ver nederen van wat minder sterk is. J. EIGENHUIS. iiiiiiiiiiMiiiimiHiiiiiiiiiiiimiimiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii RADIO-MALLIGHEDEN. De heer Vogt heeft aan de uitnoodiging tot debat met de V.A.R.A. aangenomen, onder voorwaarde, dat dit zou plaats hebben voor den Itadioraad. Dit is malligheid. De Radioraad heeft een regeeringsinstructie, welke haar belet in het openbaar te vergaderen en om elders te vergade ren dan te 's-Gravenhage, terwijl hij ook op geenerlei wijze in dienst is te stellen van parti culieren en hunne doeleinden. Dr. de Visser zal er om gelachen hebben. Radio-malligheid No. 2 toont echter, dat ook op de allerhoogste plaats de staatsrechtelijke vormen waaronder men leeft, niet worden ge kend en dan ook niet worden in acht genomen. De Minister van Waterstaat antwoordde in de Tweede Kamer aan Floris Vos, dat het af breken van ambtswege van de rede van den heer Vogt op 21 Oct. j.l. strekte ter uitvoering van het beginsel in artikel 3ter der Telegraaf- en Telefoonwet 190U, Staatsblad No. 57, neer gelegd." Dat klinkt heel officieel, maar is staatsrechte lijk er volstrekt naast. Genoemd art. 3 geeft volstrekt niet aan eenigen minister of ambte naar eenigen vrijbrief, maar bepaalt als be ginsel alleen, dat in een algemeenen Maatregel van Bestuur bepalingen kunnen worden opge nomen, die de vrijheid van spreken belemmeren. Deze maatregel van bestuur (een regeerings- besluit, datonder meer den Raad van State moet passeeren, bestaat nog niet. De minister heeft dus zelf rechtstreeks gehandeld in strijd met de Grondwet, althans, wat bijna nog erger is, zulk handelen door een ambtenaar verricht met een staatsrechtelijke onjuistheid trachten te verdedigen. Corruptid optimi pessima. VEREENIGING „VOLKSONDERWIJS". De vereeniging „Volksonderwijs"-, Afdeeling Bloemendaal en omstreken, noodigt de inge zetenen uit te willen toetreden als lid van boven genoemde afdeeling. De minimum contributie is 1.50 per jaar, waarvoor men ook het orgaan der vereeniging ontvangt. Voor 1929 behoeft slechts een vierde der contributie te worden be taald. Voorzitter der afdeeling is de heer B. Heijmans, Julianaïaan 122 te Overveen. NEDERLANDSCH TOONEELVERBOND. Afdeeling Haarlem en Omstreken. Het bestuur der afdeeling Haarlem en om streken van het Nederlandsch Tooneelverbond heeft voor het seizoen 1929/30 een afwisselend programma samengesteld. Vooreerst zullen een viertal abonnementsvoorstellingen worden ge geven en wel de volgendeeerste voorstelling op Zaterdag 23 November 1929 door Cor Ruijs ensemble, tweede voorstelling op Zaterdag 11 Januari 1930 door het Hofstad-tooneel, derde voorstelling op Vrijdag 21 Februari 1930 door het Schouwtooneel en vierde voorstelling op nog nader te bepalen datum door het Oost-Ned. Tooneel. In de tweede plaats bevat het programma een gratis voorstelling, te geven door de leerlingen van de Toóneelschool te Amsterdam, het insti tuut, dat voor een deel in stand gehouden wordt door de bijdragen van het Tooneelverbond. Deze voorstelling, die een indruk zal geven van het onderwijs en het werken van de Tooneelschool, worden gehouden op Woensdag 19 Maart 1930 in den Stadsschouwburg. In de derde plaats vermeldt het programma een cabaret-avond, te geven in de nieuw ge restaureerde bovenzaal van café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, houdt een verga dering op Dinsdag 5 November, des namiddags te 7)4 uur, in het gebouw der Kamer, Nassau- plein 6, Haarlem. De agenda luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mede- deelingen. 4. Benoeming leider cursus Boek houden. 5. Subsidie- en Medaille-aanvragen a. periodiek terugkeerende subsidies voor 1930; b. wereldtentoonstelling te Antwerpen 1930; c. Koninkl. Ver. Koloniaal Instituut te Amster dam; d. Vereeniging Nederland in den Vreem de, Amsterdam; c. Pluimvee- en Konijnen ver eeniging „Nut en Sport", Haarlem. 6. Goed keuring verzonden brieven aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, betreffende: a. ver zending snijbloemen uit Aalsmeer; b. verbin ding ZandvoortAmsterdam. 7. Voorstel Bu reau om te besluiten, dat het K. B. van 1 Dec. 1923, Sttbl. 535, houdende eene algemeene rege ling ten aanzien van de uitbetaling van bezol diging bij overlijden van ambtenaren in vasten dienst, enz., van toepassing zal worden ver klaard op de ambtenaren in vasten dienst bij de Kamer. 8. Concept-schrijven Bureau aan ■Hoofdingenieur Rijkswaterstaat te Amsterdam, inzake vervuiling Noordzeekanaal. 9. Concept- schrijven Bureau aan Burgemeester en Wethou ders Haarlem inzake aanschaffen drijvende motorspuit. 10. Concept-schrijven Bureau aan Kamer van Koophandel te Maastricht, inzake commissie tot onderzoek oprichting Industrie- bank. 11. Rondvraag. 12. Besloten vergadering. 13. Inleiding Mr. J. Hughes, secretaris dei- Kamer van Koophandel te Arnhem over: Incas- seeren kleine vorderingen. RICHARD CROOKS ALS LEVENSREDDER. Door de geheele pers der Vereeniging Staten van Amerika ging dezer dagen het bericht, dat Richard Crooks met levensgevaar een twaalf jarig kind gered heeft. Op een bijzonder stormachtigen dag in Palm- beach waren meer dan honderd menschen aan het baden. Het was streng verboden zich achter den derden golfrand te begeven. Toch waagde 'n kleine jongen zich iets verder en werd dadelijk door den onderstroom meegesleurd. Niemand van de badenden waagde het, den jongen, die steeds verder wegdreef, te hulp te komen. Red dingsbooten waren niet aanwezig. Dan zwom Crooks, die zich onder de badenden bevond, zonder zich te bezinnen, den jongen na. Hij be reikte hem op het laatste moment. Toen bleek de zanger een groote mate tegenwoordigheid van geest te bezitten, want ieder ander zou ge probeerd hebben met het hulpelooze kind terug- te zwemmen. Crooks echter, die wist dat zijn krachten een hopeloozen strijd tegen de bran ding zouden voeren, liet zich steeds verder in zee drijven, ver weg van de branding. Intus- schen haalden vrienden van den kunstenaar de reddingsbrigade en na twintig minuten slaagde men er in Crooks en den jongen veilig aan het strand te brengen. ARTUS QUELLIEN I. Van de Uitgeversfirma „De Sikkel", Kruis hofstraat 223 te Antwerpen, ontvingen we een prospectus van een werk van Dr. Juliana Ga briels over den Nederlandschen beeldhouwer Artus Quellien. We lezen daarin, dat deze Quellien, die in de tweede helft der 17e eeuw te Antwerpen leefde, de Rubeniaansche traditie als beeldhouwer ge trouw bleef. Hij was iemand, die niet alléén in zijn eigen stad en in de Noordelijke Nederlan den, doch ook in Italië, Frankrijk, Engeland, Denemarken, Zweden en Duitschland is werk zaam geweest. Zijn veelvuldige productie en als eigenlijk beeldsnijder, in marmersteen, hout én ivoor èn als architect en ornamentist, is over geheel EJuropa verspreid. Onder meer heeft hij ook gemaakt de twee frontispicen van het Am- sterdamsche stadhuis op den Dam, thans het Kon. Paleis. We vermoeden wel dat de studie van Dr. Gabriels over den Vlaamschen meester de aandacht trekken zal van alle liefhebbers van de Vlaamsche kunst. Bij inteekening voor kunstminnenden, die zich het werk willen aan schaffen vermelden we het kost het werk ingenaaid 240 fr., en gebonden 300 fr. De prijs zal bij het in den handel brengen worden ver hoogd. WAT ER VERLOREN IS. Terug te bekomen bijH. Hendriks, Rollands laan 19, Haarlem, een bruine portemonnaiebij den portier van Vroom Dreesman te Haar lem, een moersleutel; G. Bronkhorst, Kinheim- weg 71, Bloemendaal, een étui met schrijfbe hoeften; T. Bouma, Thomsonlaan 92, Haarlem, een nieuwe zandzak: Van Es, Plataanstraat 50, Haarlem, een motorhandschoen; M. Geerlings, Paul Krugerkade 8a, Haarlem, een dekzeil Wed. Smits, Kamphuislaan 4, Heemstede, een Iersche setter; Van Wamel, Ramplaan 16, Haarlem, een schoolzwemkaart No. 139; L. Boorsma, Zandvoorterweg 29, Aerdenhout, een duimstok; De Graaf, Zandvoorterweg 53a, Aer denhout, een rijwielbelastingmerk; Keereweer, Kinheimweg 5, Bloemendaal, een bruin kinder mutsje; Dr. Westenburg, Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, een jongensjasje met de letters H. B.aan het bureau van politie te Overveen. een mand; aan den politiepost te Aerdenhout, een huissleutel. Wat het meest noodig was. U meent, dokter, dat ik niet ernstig ziek ben; ik vertel u, dat mijn gezondheid zeer onder mijnd wordt en telkens antwoordt u, dat ik rust noodig hebu heeft mij niet eens mijn tong laten uitsteken. Omdat ik zeker ben, dat die in de eerste plaats rust noodig heeft. GEVESTIGDE PERSONEN IN DE GEMEENTE BLOEMENDAAL. Opgave van 2431 October 1929. L. P. Harren, Vogelenzangscheweg 374, Vogelenzang. H. Peltenburg, Zuider Stations weg 3, Bloemendaal. L. van der Heide, Distellaan 9, Aerdenhout. B. Huizinga, Kin heimweg 29, Bloemendaal. J. Willemse, Vogelenzangscheweg 14, Vogelenzang. WEEKAGENDA. Zaterdag 2 en Zondag 3 November, 8 uur: Het Schouwtooneel met het Nieuwe Successtuk „Elias weet het beter!" Elias... Jan Musch. Maandag 4 November: Abonnement 1ste Serie „De Groote Reis". Dinsdag 5 November: Populaire Voorstelling va „De Rozenkrans". Woensdag 6 November, 2.15 uur: Het Kinder tooneel van Paula de Waart: „7 Katten o het dak van Cannegieter". Donderdag 7 November, 8 uur: De 14-jarig Deensche danseres Nini Theilade. Vrijdag 8 November, 8 uur: Stappers Revue „Lachen Vergeet". Bevallen: M. L. DamstraChristiaan d.; E. PieterseSibeijn d.C. Ch. E. J. Bosman- Rutten d.J. M. RutteRutte z. Ondertrouwd: C. A. Eickholz en M. D. dt Wijs; P. A. Zeven en G. M. van Zwijndregt. Getrouwd: W. J. M. A. Eijsvogel met E. C Nietvelt; P. van de Berg en A. H. Klooster. Overleden: P. A. Ferwqrda 38 j„ overleden U Amsterdam. Zondag 3 November. NED. HERV. KERK te Bloemendaal Vooral. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. Nam. 5 uur: dezelfde. JEUGDDIENST IN MARANATHA. Voorm. 10 uur: de heer C. Tabak, van Amsterdam Donderdag 7 November. 's Avonds 8 uur: Ds. J. C. van Dijk, Bijbellezing. OVERVEEN Voorm. 10 uur: Ds. H. J. Visser, van Santpoor Zondag 3 November. GEREF. KERK te Bloemendaal Voorm. 10 uur: Prof. Dr. Ridderbos, van Kamper- Nam. 5 uur: dezelfde. NED. PROTESTANTENBOND te Bloemendaal Voorm. lOVü uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, van Santpoort. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK, Popellaan, Kinheimpark, Bloemendaal. Zondag 3 November. 10.30 uur v.m.: Gezongen H. Mis. Woensdag 6 November. Nam. 8 uur: Vespers en Lof. Zondag 3 November. RELIGIEUZE KRING AERDENHOUT. Voorm. 101/2 uur: Ds. H. A. C. Snethlage, Pred. Dir. Diaconessenhuis, Den Haag. Zondag 3 November. NED. HERV. EVANGELISATIE te Santpoort, Voorm. lOiiur: Den WelEerw. Heer W. Falter, van Amsterdam. Nam. 5 uur: Ds. M. G. Blauw, van Haarlem- Noord. Heilig Avondmaal. GEREF. KERK te Santpoort. Voorm. 9.45 uur: Ds. W. Breukelaar. Nam. 5.30 uur: dezelfde. Woensdag 6 November. Nam. 7.30 uur: Ds. W. Breukelaar. Dankstond voor het gewas.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 4