j. A. HUPKENS' LEESBIBLIOTHEEK. EICHHOLTZ FIJN GEKRUIDE SPECULAAS St. NICOLAAS. 3 pond f 1.10. RAADSVERSLAG. INGEZONDEN. „Stijf" Speelgoederen Verg adering: van Donderdag 14 November. Behandeling Gemeentebegrooting voor 1930. In den gemeenteraad van Donderdag is be handeld de gemeentebegrooting voor 1980. Voorzitter was de Burgemeester, Jhr. Bas Backer. De Burgemeester had den Raad medegedeeld, dat hem was gebleeken, „dat er onder de raads leden bijna ieder jaar een zekere ontstemming heerscht na het houden van algemeene beschou wingen omtrent de gemeentebegrootingen, in het bijzonder over den tijd, die daarmede ver loren gaat". Al eenige malen bereikte mij, zoo vervolgde de Burgemeester in het schrijven aan de leden van den Raad, het verzoek om den spreektijd met betrekking daartoe te beperken. De Burgemeester had daarin aanleiding ge vonden het voorstel te doen om ten aanzien van de algemeene beschouwingen den spreektijd der leden te beperken, met dien verstande, dat in eerste instantie een spreektijd van ten hoogste een half uur en in tweede instantie een spreek tijd van ten hoogste tien minuten wordt toe gestaan, zullende in geen geval voor de derde maal het woord worden verleend. Het werd door den heer S c h u 1 z bestreden, die de noodzakelijkheid ervan niet inzag. Het is noodig dat eenmaal per jaar de algemeene poli tiek kan worden behandeld. Bovendien, de leden toonen reeds genoeg beperking in het debat. De heer K rem er daarentegen juichte het toe. Deze vond dat ieder jaar de algemeene be schouwingen op hetzelfde neerkomen. De heeren Noorman en Laa.n zagen de noodzakelijkheid van het voorstel niet in. Ze toonden aan, dat in den raad niet meer wordt gepraat den noodig is. Met 410 stemmen werd het voorstel van den Burgemeester aangenomen. Begonnen werd daarna met de Algemeene Beschouwingen. De heer Schulz opende ze. Spr. zeide het noodig te vinden, dat de zaak van de exploitatie van de terreinen aan den Zeeweg nader onder het oog wordt gezien. Mooie punten dienen te worden behouden. Het is verder noodig dat op enkele gedeelten van de gronden een bouwverbod omt. Nu er een commissie is benoemd van voor bereiding ter zake van den bouw van een nieuw raadhuis en andere openbare gebouwen zal spr. iet handelen over den scholenbouw. Aangaande het stuk omtrent de gevolgen voor de gemeente van de wet tot herziening van de finantieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten verlangt spr. nadere inlichtingen. Het zal noodig zijn die zaak nader te bezien. Er dient een uitspraak van den Raad te komen in den loop van het jaar, dat komende is, in welke richting het moet gaan met de belasting in verband met de nieuwe wet en dat vóórdat de volgende begrooting wordt behan deld. Op de finantiën zal ook van invloed zijn het bedrag aan schadevergoeding terzake van de annexatie, dat de gemeente van Haarlem moet ontvangen. In de jaren van overgang op iinan- leel gebied naar aanleiding van de inwerking ireding der nieuwe finantieele wet, waarvan spr. reeds sprak, zal het noodig kunnen zijn het .potje" aan te spreken, onder meer voor de be maling van den aankoop der gronden langs den Zeeweg. Met genoegen staaft spr., dat in de zaak van den bouw van arbeiderswoningen meer teeke- iiing is gekomen sinds de behandeling der vorige begrooting. Echter het is noodig, dat óók in het centrum der gemeente den bouw van arbeiders woningen wordt bevorderd. "Spr. denkt aan een bebouwing van gronden langs het Kolkje. Die aangelegenheid beveelt spr. aan in de aandacht van B. en W. Spr. eindigt met den wensch, dat sen volgend jaar niet meer bij de behandeling der begrooting de spreektijd zal worden ge rantsoeneerd. De heer Laan antwoordt, dat te zij ner tij d de verkaveling van de gronden aan den Zeeweg zeker onder de oogen zal worden gezien. Spr. merkt op, dat thans nog niet is te zeggen hoe danig de begrooting voor 1931 zal moeten wor den ingericht. Dat hangt af van de gelden, die de gemeente zich zal zien toegekend ingevolge de wet terzake van de finantiëele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. Spr. hoopt, dat het niet zal behoeven te komen tot een hef fing van opcenten op de fondsbelasting. Hij is van meening dat het noodig zal zijn op de uit gaven te bezuinigen. Wat aangaat de bedragen die de gemeente van Haarlem moet ontvangen terzake van de annexatie, is wel overeenstemming verkregen, maar de Raad van Haarlem moet de zaak nog behandelen. Het was dus niet mogelijk, dat met die bedragen op deze begrooting rekening kon gehouden worden. Spr. zegt vervolgens, van meening te zijn, dat inderdaad ter betaling van den aankoop der gronden langs den Zeeweg- gelden uit het „potje" zullen worden moeten ge nomen. Worden dan van de gronden gedeelten ter bebouwing verkocht, dan zullen die gelden weder in. het „potje" moeten worden terug gebracht. De zaak van den bouw van arbeiderswoningen op het terrein aan het Kolkje heeft de volle aandacht van B. en W. Maar naar aanleiding van het uitbreidingsplan, dat in handen van de gewestelijke commissie is gesteld, ondervindt de zaak vertraging. Spr. deelt nog mede, dat niet mevrouw Repelaar onderhandeld wordt in zake een grondruiling om te komen tot een ver breeding van de Hospesbrug. De heer Kremer maakt de opmerking, dat niet genoeg bezuinigd wordt. Men kan zeggen, dat de gemeente leeft boven haar stand. Er zijn te veel ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente, in het geheel 146 man. De heer Laan berijdt allerlei stokpaardjes, die de gemeente veel geld kosten, oordeelt spr. Verder zegt spr., het niet noodig te vinden dat auto's worden aangeschaft voor het vervoer van topeca. Kan dat vervoer niet voordeeliger worden aanbe steed, informeert spr. De heer Laan geeft in zijn antwoord eenige becijferingen, ten betooge, dat een vervoer van gemeentewege van topeca voor de gemeente voordeeliger is dan het aanbesteden van het vervoer. Verder zet spr. uiteen het nut en het voordeel van het hebben van de „eigen fabriek" ten bate van den wegenaanleg en verdedigt hij zijn geheele beleid. De heer Kremer herneemt, dat hij een groot bewonderaar van den heer Laan is, maar dat hij van oordeel is dat het niet aangaat, dat de gemeente alles zelf gaat doen, en dat het particulier initiatief geheel wordt uitgeschakeld. Vóór dat verder wordt gegaan, deelt de voorzitter mede, dat het de bedoeling is dat het geheele autobusvraagstuk zal worden behandeld in de op 21 November te houden raadszitting. De heer Noorman zegt te vinden, dat het georganiseerd overleg in de gemeente niet goed werkt en zet uiteen, dat het noodig is dat iedere salarisverhooging of salarisverandering onder de oogen wordt gezien in het georganiseerd overleg. Spr. meent verder naar aanleiding van het wetsontwerp terzake van de ambtenaren, dat reeds is aangenomen in de Tweede Kamer, dat het noodig is voor de ambtenaren in dienst der gemeente een nieuwe rechtspositie te gaan scheppen. Er moet óók komen een personeels formatie. Kan voor beide zaken niet worden be noemd een commissie van voorbereiding? De voorzitter antwoordt, dat het het beste is dat B. en W„ aangaande de punten die de heer Noorman aanroerde, dienen van prae- adviesde heer Noorman legt zich daarbij neer. De Algemeene Beschouwingen worden gesloten. De wethouders-jaarwedden. Bij de behandeling van de hoofdstukken der begrooting wordt besloten bij Ged. Staten aan hangig te maken een voorstel om de jaarwedde van de wethouders van 1500.op 2500.te brengen. Bij den post aangaande jaarwedden ambte naren, enz., der gemeente-secretarie opperde de heer Noorman het idee alle voorgestelde salarisverhoogingen te laten behandelen in de commissie van georganiseerd overleg. Bij dat idee sloot de heer Cassée zich geheel aan. De j heer Schulz zette uiteen dat de salarissen moeten worden beoordeeld in haar geheel, opdat het onderling verband tusschen de salarissen niet te loor gaat. Na eenige gedachtenwisseling kwam in stem- j rning het denkbeeld van het instellen eener commissie die de salarissen zal gaan bezien. Het werd aangenomen met 11 tegen 3 stemmen. In die commissie werden benoemd de heeren Kre mer, Schulz en Prinsenberg. De uitbreiding van de archiefruimte vond be- strijding bij den heer Schulz op gronden als j zijn uiteengezet in het rapport der finantieele j commissie. Andere leden verdedigden haar, daar het nog lang duurt eer dat de archiefstukken naar een nieuw raadhuis kunnen worden over gebracht. Tenslotte werd hetgeen B. en W. had den voorgesteld goedgekeurd. De andere voor stellen ten aanzien van het archief werden mede aanvaard. Klassestelsel 'politie. Bij de posten aangaande de politie bepleitte de heer Kre m e r het denkbeeld van afschaf fing van het klassestelsel bij de politie. De heer Schulz ondersteunde dat. De voorzitter verklaarde in de volgende vergadering van antwoord te zullen dienen. Dan kan de aan gelegenheid nader v orden behandeld. Daarna werd gepauseerd. i In de middagzitting hadden eenige besprekm- gen aangaande de straatverlichting plaats. Over het algemeen werd de tegenwoordige manier van verlichting goedgevonden. De heer Laan concludeert daaruit, dat met die manier van straatverlichting dus dient te worden voort gegaan. De heer Cassée diende een voorstel in om te besluiten een subsidie van 250.te ver- leenen aan de*Politie-sportvereeniging, die pas is opgericht. Met algemeene stemmen werd dat voorstel aangenomen. De voorzitter bracht den heer Cassée een woord van dank voor de indiening van het voorstel. De heer Bornwater deelde mede, dat de schooltandarts gaarne zag dat kon worden be- sloten tot de verleening van schooltandhulp van gemeentewege. Onderscheidene leden gevoelden j daarvoor. Besloten werd, alvorens een beslissing te nemen, een nog door den tandarts in te dienen rapport af te wachten. Naar aanleiding van een vraag van den heer Kooiman werd besloten aan de vereeniging St. Jozef te Overveen, tot uitzending van zwakke kinderen te verleenen een subsidie van 100.j (B. en W. hadden voorgesteld 50. Bij het hoofdstuk Openbare Werken uitte de heer Cassée een klacht over exhorbi- tante winsten, die, volgens de-boekhouding, door de gemeente zouden gemaakt worden op de wer- ken, gedaan voor derdenv Volgens spr. zouden j de menschen bij particulieren veel goedkooper kunnen terecht komen. Mag de gemeente op die manier doorgaan, informeert spr. De heer Laan antwoordde, dat de menschen j nergens goedkooper dan bij de gemeente kun- j nen terecht komen. Maar wat willen de men schen, aldus spr. Liefst dat de gemeente 't werk doet en dat ze 't half voor niets hebben. Omdat de gemeente veel gebruikte klinkers in voorraad heeft en de werkloozen 't werk laat doen, kan de gemeente een goede winst behalen op 't aan leggen van wegen en inritten voor derden. Maar niemand kan de wegen goedkooper aanleggen voor derden dan de gemeente. De heer Schulz schaarde zich aan de zijde van den heer Laan en deed uitkomen, dat 't ook een groot voordeel is, dat de werkloozen in de gemeente aan werk kunnen geholpen worden. Dat de gemeente een te groote winst maakt, is niet uitgemaakt, volgens spr. De heer D o r h o u t Mees bracht aan den heer Laan lof voor de goedkoope manier van werken en voor heel zijn beleid, dat hierop neer komt; dat de werkloozen aan werk geholpen worden en dat de gemeente nog winst kan be halen. Voetpaden. Bij den post wegen en voetpaden zeide de lieer Kremer, dat aan de voetpaden in de gemeente zoo goed als niets gedaan wordt. De heer Bornwater vond 't ook meer dan tijd, dat de voetpaden goed in orde gemaakt worden, want algemeen wordt geklaagd over de voetpaden. Bij deze betoogen sloot de heer Schulz zich aan. De aanschaffing van 3 auto's voor het ver voer van topeca (een post van ƒ9000.—) vond bij de heeren Kremer en Prinsenberg bestrij ding. Het werd in ieder geval gewenscht geacht eerst een aanbesteding van het vervoer af te wachten. De heer Laan diende van antwoord, dat 't met de voetpaden een wanhopige zaak is, daar die paden telkens voor iets moesten worden op gebroken. Klachten kwamen van den kant van de Julianalaan. Maar men vergeet, dat zoolang aan een laan wordt gebouwd, daar de voetpaden niet in orde kunnen gemaakt worden. Verder onze gemeente is een landelijke en daar kan men niet tegelvoetpaden gaan maken. Het plan is nu te gaan maken verhoogde voet paden van hoogoverslakken vermengt met kalk- grind. Het zal met de voetpaden in orde komen, maar het vordert tijd, merkt spr. op. Verder verdedigde spr. de aanschaffing van de 3 auto's, die, alles te zamen, aan de gemeente zullen kosten 59.871/2 per dag, of minder dan de helft dan de gemeente nu moet betalen voor het ver voer. Laat de raad nu dit bedrag gaan voteeren. Spr. wil dan een aanbieding van particulieren af wachten, maar indien dat veel scheelt dan nioeten de auto's worden aangeschaft. De heer Schulz raadde aan den post voor- loopig van de begrooting af te voeren en een aanbesteding te houden van het vervoer. Daarna kan dan de raad een beslissing nemen. B. en W. namen dat denkbeeld over. Nieuwe kas voor den Kweektuin. Bij den post onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen diende de heer Van Neder- h a s s e 11 namens B. en W. een voorstel in, om 10.000 te voteeren voor den bouw van een nieuwe kas. Het werd aangenomen. Aan een opmerking van den heer Cassée, dat in de gemeente meer urinoirs moeten komen, zullen B. en W. aandacht schenken. Voor 't plaatsen van de urinoirs wordt 2500.uit getrokken. De begrooting in haar geheel komt daarna in stemming. Ze werd met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter bracht nog hulde aan den heer Laan, voor hetgeen door hem is gedaan in zake de schadevergoedingen, door Haarlem ter zake van de annexatie uit te keeren, bij Ged. Staten, en verder aan den heer De Waal Malefijt voor hetgeen door hem is gedaan als lid dei- commissie voor publieke werken. Spr. voegde daaraan toe, dat het een vorigen keer door hem was verzuimd te doen. Om tien minuten over vijven werd de raads zitting gesloten. WONINGBOUW BLOEMENDAAL, De gemeente Bloemendaal heeft een terrein groot 4 H.A. aangekocht, met het doel hierop arbeiderswoningen te laten bouwen. Het is reeds jaren geleden 1919/20), dat de gemeente" in het bezit was van grond voor arbeiderswoningbouw, niettegenstaande her haaldelijk door de Bouwvereeniging Bloemen- daal-Noord bij den Raad werd aangedrongen op beschikbaarstelling van bouwterrein, om aan het gebrek aan arbeiderswoningen in Bloemen daal tegemoet te komen. Dat dit gebrek ook door het College van B. en W. werd gevoeld, getuigde o.a. de uitlating van een lid van dit College in de Raadsvergadering- van 5 April 1928, waarin deze o.a. verklaarde: overigens zal de gemeente zich in het bezit moeten stellen van grond voor arbeiders woningen." Ook aan B. en W. schijnt het niet gelukt te zijn de hand op geschikten bouwgrond te leggen, want eenige maanden later verklaarde diezelfde wethouder tegen een vertegenwoordiger dei- arbeidersklasse in den Raad: zorg maar voor grond, dan zullen wij de zaak zooveel moge lijk steunen." Van dat oogenblik af heeft Bloemendaal- Noord alle mogelijke moeite gedaan om bouw grond in de gemeente te krijgen. Toen bekend werd, dat de heer Bierens de Haan een gedeelte der Schapeduinen te koop aanbood, deed Bloemendaal-Noord dadelijk stap- Zandvoortschelaan 165 HEEMSTEDE AERDENHOUT. TELEFOON 26512. Voor St. Nicolaas hebben wij ontvangen een groote sorteering en de verbeterde MATADOR-BOUWDOOZEN. Verder een nieuwe collectie DOOZEN POST. TELEFOON 13151. pen om dezen grond in handen te krijgen. Na zeer veel moeite en na zeer lange onderhande lingen gelukte het Bloemendaal-Noord den grond in vóórkoop te krijgen. Toen dit eenmaal zoover was, deelde de heer Noorman in den Raad mede, dat het de vereeni ging gelukt was de hand te leggen op dien grond. De Raad machtigde daarop den 21 Febr. 1929 B. en W. dit terrein namens de gemeente te koopen. Hieraan werd gevolg gegeven, zoodat de gemeente dank zij de activiteit van Bloe mendaal-Noord in het bezit is gekomen van bedoelden grond. Wat ziet men nu gebeuren? De verschillende Bouwvereenigingen in deze gemeente stormen op dit terrein af om te beproeven een deel mach tig te worden van dezen grond, waarvoor zij niet de minste moeite hebben gedaan. Evengoed als Bloemendaal-Noord hadden zij kunnen weten, dat deze grond te koop was, zelfs heeft er een advertentie in de verschillende bladen gestaan. Afgezien van het feit, dat een dergelijke han delwijze van de Bouwvereenigingen unfair is om geen ander woord te gebruiken tegenover Bloemendaal-Noord zit er aan de handelwijze van déze Bouwvereenigingen nog een ander niet te onderschatten gevaar vast. Wat zal er gebeuren, indien meerdere Bouw vereenigingen in de gelegenheid worden gesteld op dit terrein te bouwen? Iedere vereeniging heeft een architect en iedere architect heeft een andere meening om trent bebouwing, gevels, enz. Het gevolg is, dat er een bebouwingsplan in elkaar wordt gezet, waarin iedere architect zijn opvattingen vast legt, zooals het hem het beste lijkt en waarbij niet voldoende rekening wordt gehouden met de omgeving. Blijft de bebouwing echter in één hand, dan is dit gevaar bezworen. Bloemendaal-Noord heeft reeds een plan van bebouwing ingediend, dat geheel aan de boschrijke omgeving aansluit en waarin het natuurschoon absoluut behouden blijft. Ben ik wel ingelicht, dan draagt dit be-- bouwingsplan ook de goedkeuring van de meer derheid van den Raad. Laat men toch bedenken, dat als over eenigen tijd de grond uitgegeven wordt, dit dient te ge schieden aan één bouwvereeniging, waardoor voorkomen wordt, dat het natuurschoon ge schaad wordt en dit zal noodwendig moeten ge schieden, wanneer meer dan één vereeniging over den grond de beschikking krijgt. Verder moet niet vergeten worden, dat Bloe mendaal-Noord op dezen grond de oudste rech ten heeft. Door haar en alleen door haar is het mogelijk geworden dat de gemeente de hand op deze terreinen kon leggen. Het is wel een heel gemakkelijke manier van handelen, zooals „Eigen Woning" en andere ver- eenigingen hebben gedaan. Anderen kalmpjes pogingen te laten doen om de gemeente aan bouwgrond te helpen, er zelf geen hand naar uit te steken en als het eenmaal in kruiken en kannen is, te vragen om ook een deel van dien grond. Wel een weinig struik- rooverpolitiek, een handelwijze, die de Raad bij de toewijzing van den grond op juiste waarde zal weten te schatten. Ik kan niet nalaten even een onjuistheid recht te zetten in het bericht in het Haarlem's Dag blad van 28 Oct. 1929, waarin medegedeeld wordt, dat Bloemendaal-Noord in de Schape duinen 64 woningen zou bouwen en dat „van dit aantal de gemeente er 25 voor eigen personeel opeischt." Bloemendaal-Noord heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat ieder die in de gemeente werkt, er ook moet kunnen wonen. De vereeniging stelde zich ook nu op dit standpunt en gaf het gemeentebestuur de be schikking over 25 woningen. Laat ons hopen, dat de auteur van het boven aangehaald bericht in een zeer pessimistische bui verkeerde, toen hij vreesde „dat de zaak langen tijd zal sleepen" en dat de Raad zeer spoedig een beslissing neemt. Aan de Bouwvereeniging Bloemendaal-Noord zal dit niet liggen. G. A. TIJSSEN. Bloemendaal, Nov. 1929.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 7