ZOEKT U een j. Th. KORT plaatst uw FAMILIEBERICHTEN in dit blad. argentinië" Voor de Sint Nicolaas. Adverteert in dit blad. mooie z N°. 48 Lange Veerstraat HAARLEM Voor St. Nicolaas RIJWIEL-, MOTOR AERDENHOUT Tel. 26076 EN AUTO-REPARATIE BENTVELD Tel. 26076 LUXE AUTOMOBIEL VERHUURIHRICHTING Haarlemsche Coop. Diner-Vereeniging lil VAN MILLIGEN'S VOGELZAADHANDEL 23ste Jaargang 30 November 1929. Derde Blad. De dwerg met de schoenen. WAARHEEN voor Gramophone of Platen? GAAT naar G. M. OORD Groote Houtstraat 108 - Tel. 13046 GIJ vindt daar de Grootste verscheidenheid. BIJ OORD de Gramophone-Specialist. UITSLUITEND Groote Houtstraat 108 - Tel. 13046 SIGARENMAGAZIJN voor aardige St. NICOLAAS-GESCHENKEN luxe kistjes Sigaren en groote doozen Sigaretten. COENRAAD LlNNEKAMP AGENT en vetiiet alle soorten CHOCOLADEWERKEN. P. FRERIKS, Vogelenzangscheweg, VOGELENZANG. GIERSTRAAT 36-40 - TEL. 14228 Een Kanarie in luxe kooi met standaard of aquarium met kondwater of tropische visschen. EEN SINTER KLAASVERTELLING DOOR H. G. CANNEG1ETER. Nadruk verboden.) Hij was een nietig, mismaakt ventje, deze Filip Filippo, maar trotsch op zijn mooien lta- liaanschen naam. Zijn overgrootvader was schoor steenveger geweest en had, naar Filip's vader dezen wel had verteld, nog in ditzelfde pothuis gewoond. Filip's grootvader, die ook als schoor steenveger begonnen was, had een ongeluk ge kregen en had zijn jongen het schoenmakersvak laten leeren. Filip had een aardige klandizie geërfd onder de rijkelui van de stad. Wat dat betreft, kon hij tevreden zijn. Op het lichaam, dat hij geërfd had, was hij minder tevreden geweest. Als kind had Filip veel verdriet gehad, wanneer hij niet meedoen kon met de jongens en zich ongestraft door iederen deugniet moest laten plagen. Doch zoodra hij van schooi af was, was dit beter geworden. In het vak was hij een handige baas en zijn vader liet hem 't fijnste werk opknappen. De reparatie van damesschoenen werd zijn specialiteit en toen hij na 's vaders dood de zaak overnam, verheugde hij zich bij de vrouwelijke klanten reeds in zoo'n reputatie, dat hij ondanks zijn achttien jaren waarlijk de zaak „op denzelfden voet" voort zetten kon. Het repareeren van uitgaans-selioentjes is niet ieders werk en de toeloop naar dezen specialiteit nam spoedig zulke afmetingen aan, dat Filip geen tijd meer had zich met ander soort werk te bemoeien. Dag aan dag zat bij temidden van een schat van kleinoodiën van goudleer en peau de siiècle, van zij en brocaat, van slangen- en hagedis- leer, van lak en glacé te tikken en te flikken, dat het een aard had. En de berg werd maar niet kleiner, hoezeer hij zich repte. Nu was er uit den schuwen jongen van vroeger een ander wezen gegroeid. De waardeering van zijn handwerk had hem tot een zelfbewust man gemaakt. Hij. Filip Filippo, genoot de gunst en de recommandatie der dames, die in hem lieur vertrouwen stelden. En 't was niet zoozeer de geldelijke verdienste, die hem voldoening schonk als wel het besef, dat hij met zijn kunst den grondslag legde voor het geluk zijner bekoorlijke cliënteele. Als alle schoenlappers mijmerde Filip veel onder zijn werk. Een schoen, dien hij repareerde, was voor hem zoo maar niet een levenloos voor werp. Elke schoen had een eigen geschiedenis, een eigen ziel. overeenkomstig de vrouw, welke hem ch'oeg. Er bestaan menschen, die het karakter aflezen uit de lijnen van de hand, uit het schrift, uit het haar. Filip Filippo, de dwerg, las het karakter zijner klanten af uit heur schoeisel. De keuze van stof en snit, de wijze van afdragen, zelfs cle aard van de reparatie had hem wat te vertellen. Hij onderscheidde verkwisting van zuinigheid, kunstzin van smakeloosheid, voorzichtigheid van roekeloos gedrag. Allengs kende hij de schoenen, zooals een juwelier zijn parelen kent en een antiquair 'zijn schatten van porcelein. Met eerbied en liefde kon hij, als hij zijn onder zoek begon, het ééne schoentje omhoog heffen; het andere wierp hij na volbrachten arbeid verachtelijk op den hoop. De schoenen waren Filip's verbeeldingswereld. Ze vertelden hem cle sprookjes en deden hem de avonturen beleven, welke de werkelijkheid hem onthield. Hij had het te druk om zich met de werkelijke wereld te bemoeien. Zelfs Zondags repareerde hij door. Maar toch wist hij, dat er zooiets als een Zondagsche wereld bestond. En dat deze wereld mooi en vol wonderen was. De wekelijksche feestdag was voor Filip de Maandag. Dan trok hij 'zijn beste pak aan, besteeg zijn fiets en ging met zijn briefjes de klanten langs. Hij inde zijn geld en nam nieuwe opdrachten in ontvangst. Bij die gelegenheden kreeg hij zijn klanten soms te zien en zelfs wel tespreken. Dat was steeds een indrukwekkende gebeurtenis voor hem. Vol vreugde over de avonturen, welke het lot hem weer had doen beleven, spoedde hij zich dan huiswaarts. Het was een ware triomftocht, deze tehuisrit. Het fietsje, dat hij speciaal voor zijn korte beentjes had laten maken, hing beladen met een keur van schoentjes. Als een bloemslinger, als een lauwerkrans drapeerden zij 't stuur. Boven deze kleurige rist leeren kleinoodiën stak het verheugde hoofd van den clweig uit. Filip voelde zich triomfator. Zóó keert, -met buit beladen, de zeeroover thuis. De pootige kerels, die den Zondagavond met hun meid hadden geloopen, mochten den dwerg uitjouwen, wat was hun vleeschelijke meid tegenover de essence van dozijnen jonkvrouwen, welke zich in den fetischenkrans rondom zijn stuur had geconden seerd! Blauwbaard mocht een kast vol vrouwen- kleeren hebben verzameld. Filip Filippo over troefde zelfs Blauwbaard met het veroverde vrou wensch oeisel Overmoedig een liedje fluitend, haastte hij zich naar zijn huis. Daar hielden onder het verstellen en lappen zijn gedachten zich bezig met de schoone eige naressen. Hij verdichtte een geschiedenis bij elk werkstuk, dat hij onder handen nam. Dit slangenleeren juweeltje had gisteravond haar zolen weer doorgedanst. Ach ja! dansen, dat was toch maar je leven. Dikwijls had Filip naar dat geheimzinnige woord DANCING ge tuurd. Er was niets, wat zijn verbeelding zoo prikkelde als dit woord, dat hem plotseling de oogen betooverde, terwijl hij de krant las bij zijn koffie met brood. Het moest iets heerlijks zijn, iets hemelsch en duivelsch tegelijk, dit DANCING. Maar zooveel was toch maar zeker, dat de grondslag van het dansen de. schoen was. Zat de schoen niet goed, kreeg de schoen averij, dan was het met het dansen gedaan. Een prettige schoen, een prettige dans. Tenslotte had de schoenmaker het geluk van de dansende paartjes in handen. De schoen was cle grondslag van het wandelen, van het fietsen. .Ja, zelfs een auto-tocht wordt door een pijnlijke schoen bedorven. Het geluk van de menschen berustte op de schoen en van hem, Filip Filippo, was het geluk van al de uiigaande dames afhankelijk. Filip Filippo voelde zich een geluksgocl, zooals hij daar zat op zijn troon temidden der schoentjes in-reparatie. Van dezen troon af beschikte hij over het wel en wee van dozijnen lieftallige voetjes. Hij kon beloonen met hemelsche zaligheid en straffen met de pijnen der hel. Hij was een soort Sinterklaas, bedacht hij opeens. En hij grinnikte om deze vondst. Ja, waarachtig, het stond aan hem, wie de koek kreeg, wie cle gard. Aan Sinterklaas viel voor Filip al even weinig te beleven als aan den Zondag. Hij verstelde en verzoolde maar door. Met jaloersehe blikken begluurde hij uit zijn duister hol de beenen dei- wandelaars, die gingen winkelen, terwijl hij hier maar uit den treure scheefgeloopen hakken bij werkte, afgesprongen knoopjes aanzette, beige bruin verfde en bruin zwart lakte. Och nee, Sinterklaas was ook al niets gedaan voor een schoenlapper. Toch liet Sinterklaas hem niet met rust. Met Sinterklaas krijgen cle schoenen een anderen dienst dan op de overige dagen in 't jaar. Dan zet men schoenen op onder den schoorsteen, op hoop van zegen. Kinderschoenen, maar, wie weet ook nog wel jongedames-schoenen Filip had juist een beeldig schoentje onder handen, toen deze gedachte bij hem opkwam. Het was een schoentje van goudweefsel, kostbaar en elegant. Er mankeerde niets aan dan dat er een knoop was afgesprongen. Maar toch hield Filip dit schoentje langer in handen dan het ernstigste lapwerk. Dit was sprookjesachtiger clan het muiltje van Asschepoester. Hij wist waar het thuishoorde. Het was van een vaste klant. Er ging bijna geen week voorbij, of hij had iets te doen voor de villa, welke, verscholen achter geboomte, steeds weer tot Filip's verbeelding sprak. De meesten zijner bekoorlijke klanten had hij wel eens te zien ge kregen, maar de dochter van deze villa was een ondoorgrondelijk geheim voor zijn spiedende oogen gebleven. Hij noemde haar Lvdia, zooals hij al zijn klanten met verzonnen namen betitelde. Lydia vond hij een mooien, romantischere naam en de eigenares van dit schoentje van goudweefsel moest wel een mooie en romantische jonkvrouw zijn. Er was in heel zijn collectie geen voet, zoo wel gevormd, zoo kostbaar en smaakvol geschoeid als die van cle onzichtbare Lydia. Zou Lydia haar schoentje morgenavond ook opzetten Eensklaps wercl Filip's dwergengezicht vuur rood. Er schoot hem zooiets -mals in den zin. Als hij eens voor Sinterklaas speelde en iets legde in Lydia's schoentje! Lydia was reeds sinds maanden voor Filip de verpersoonlij Icing van het jonkvrouwelijk ideaal. Zoodra hij voor cle eerste maal haar tot klant had gekregen, was hij haar gaan aanbidden. Hij wist het nog't was op een Donderdag dat een keurig geuniformd chauffeur in een auto voorreed en hem het reparatie-werk overhandigde met cle boodschap, dat hij het met een uur zou komen terughalen. Hij wist het nog, hoe hij in verrukking gestaard had op het fijne schoentje, hoe hij het betast en gestreeld had, hoe hij het had besnuffeld en tenslotte gezoend! Zooiets zeldzaam bevalligs en fijns had hij tevoren nimmer in handen gehad. Nooit had cle dwerg zijn aangebedene te aan schouwen gekregen, maar de geheimzinnigheid van haar bestaan had zijn liefde versterkt. Zijn duister hol onder den grond werd een tooverpaleis, zoodra er een 'schoentje van Lydia stond. Hij bestudeerde clit heilige voorwerp telkens met nieuwen schroom en steeds werd de geschiedenis, welke hij er uit aflas, boeiender en teerder. Maar dit wonder van goudweefsel, dat hij vandaag onder handen had, maakte hem dronken van liefde. Hij voelde, dat hij iets doen moest, om zijn vereering tastbaren vorm te geven; zij had een uitweg noodig, zou hij er niet in stikken. En nu hacl hij het eensklaps gevonden. Een Sinterklaasgeschenk in Lydia's schoen! Het moest iets heel kleins zijn. En iets heel kostbaars. Een ring Maar foei, zooiets zou zij toch niet van hem willen dragen. Een ring is bovendien een harcl voorwerp; zij zou er haar voet aan bezeeren. Hij had het! Opgetogen liep hij naar de kast, en haalde er met eerbiedige handen een doosje uit. Ja. daar lag het nog steeds, het meesterstuk, dat zijn vader er toe hacl gedreven, aan Filip het fijne werk op te dragen. Het was een leeswijzer van leer. Filip, als jongen reeds op fijne en kostbare dingen gesteld, had op een vaktentoonstelling dit reepje leer ten geschenke gekregen van een vrien delijken meneer, die schik had in cle vakkundige belangstelling van den zieligen dwerg. Het was een reepje van het dunste en duurste goudleer en Filip hacl het met het geduld van den knutselaar bewerkt, eerst met het mes en later met het penseel. Het was meesterlijk uitgesneden met allerhande figuurtjes en tirelantijnen en de ver schillende vakjes waren met lak in diverse kleuren beschilderd. Dit kon een passend cadeau voor Lydia zijn. Met bevende handen wikkelde Filip de leeswijzer in een vloeitje en toen vleide hij het pakje bijwijze van binnenzool in de schoen.'Zoo klein en fijn was dit meesterstuk, dat de maker het zelfs op den bodem van Lydia's subtiele schoentje ver bergen kon. Terwijl hij zich kleedde om het werk weg te brengen, vermeide Filip zich in vermoedens, wat er met zijn Sinterklaasverrassing gebeuren zou. Natuurlijk zou Lydia het vloeitje ontdekken, zoodra ze haar schoenen aantrok. Wellicht zou ze ze morgen op den Sinterklaasavond, moeten gebruiken, want de bediende had hem op 't hart gedrukt, dat er ditmaal met het werk bizondere haast was. Natuurlijk zou ze er geen denkbeeld van hebben, wie de ware gever wel was. Ze zou iedereen verdenken, om de beurt al haar aanbidders ondervragen, mijn hemel! hoeveel aanbidders zou zoo'n schoone prinses om zich heen hebben! En het raadsel zou nooit opgelost worden! Maar Filip's meesterstuk, waarop zijn vader zoo trotsch was geweest, zou in haar boek liggen haar lieflijke vingers zouden het betasten, terwijl ze droomde over haar roman of zich in haar gedichten verdiepte. Misschien legde ze den lees wijzer wel in haar gebedenboek en zou Filip's meesterstuk getuige zijn van Lydia's innigste zielsgeheimen Met kloppend hart belde Filip aan. Hij moest zich steeds rekken om ver boven zijn hoofd bij de bel te komen. Ongeduldig gluurde hij door cle reet van de brievenbus in de ruime hal van de villa. Daar naderde iemand. Helaas, ook ditmaal was het Lydia niet. Het was een wezen, dat hij nog niet eer had gezien. Gewoonlijk hielp hem de huisknecht of de meid. Maar deze onooglijke sliert van een juffrouw, goor van gelaatskleur en met loenschende oogen Onbevallig slofte ze naderbij. Ze deed de deur open en keek met een verveeld gezicht neer op het naar haar omhoog gericht gelaat van den dwerg. „Zoo, zijn mijn schoenen daar eindelijk terug?" vroeg ze met teemende, onwelluidende stem. ,,'t Duurde wel lang ditmaal. Maar je hebt er nu zeker ook extra je best op gedaan „Jawel juffrouw, extra mijn best!", stotterde Filip. En beteuterd gaf hij zijn dierbaarst kleinood uit handen. een ^schitterende collectie vindt U bij ê-> Wie zijn geschenken wil koopen Moet eerst bij G. J. TER WOLBEEK aan loopen. Hij verkoopt van alle geschenken, En bedient de menschen op hun wenken. Zooals Electrische Theelichtje» Strijkbouten, Haarden, Straalkachels, Wasi-huachines, Stofzuigers, Radio en andere clMriseho benodigdheden. Rijwielen, Onderdcelen Lampen, Noordlicht, Bosch, Eris, Lucas, enz. Alle onderdeelen voorradig. Prijscouranten op aanvTaag, Bij voorbaat mijn dank, G. J. TER WOLBEEK, Vogelenzangschestraat 366 VOGELENZANG. Tel. 10852 Tel. 10852 ben ik [weder ruim voorzien in: alle soorten fijn Eruit, Comestibles, luxe döozen Borstplaat v. a. 25 ct., doozen Bonbons, Ananas en Perziken v. a. 32 ct. p. blik, Zahn 35 ct., Sardines 15 ct. p. blik, Stemgember p. pot en p. pond 1.Alle soorten Noten, Valencia Pinda's, Amandelen. Rozijnen, enz. Aanbevelend, Het oudste en beste adres fa. BERNARD DE V R I ES, Tel. 10852 Kleverparkweg 8 Opger. sinds 1905 Uitsluitend betere kwaliteiten M EEN RIJKE SORTEERING Beleefd aanbevelend, Verbïndinsgweg 3 - Bloemendaal. GARAGE SEDERS Plllillilllllllllll aniiniuiniiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiHM (Coöperatieve Keuken) BAKENESSERGRACHT 27 Telefoon' 14393 Gebruik van alleen prima grondstoffen en alleen natuurboter. Voor verbruikers steeds vrijen toegang tot bedrijf en magazijnen. Dinerprijs f 0.87, soep of toespijs f 0.15 extra. Omzet jaarlijks plm. 80.000 diners. Geen verplicht dagelijksch gebruik. Uitgebreide diners naar elk gewenscht menu. Bijzondere schotels in eiken prijs. Vraagt onze prospectus eens! CHOCOLADELETTERS per ons 22 Ct. BORSTPLAAT14 SUIKERGOED11 TAAI-TAAIPOPPEN pond 32£ Alles 1e soort. Beleefd aanbevelend: HET MOOISTE ST. NICOLAAS CADEAU IS

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 6