BON „DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS TOONEEL. ff ADMINISTRATIE HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD. Bij inlevering van dezen BON wordt tegen betaling van 0.48 beschikbaar gesteld: EEN EXEMPLAAR VAN „DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS INGEZONDEN. STADSSCHOUWBURG. Op Zondag 24 Nov. gaf het Oost-Ned. tooneel „Volpone". Het blijft een steeds weer te bekennen waar heid, dat al wat de kern van het algemeen men- scheiijke raakt, hetzij het goede of het kwade erin door alle tijden heen de moeite waard ge vonden wordt om te worden belicht en ten aan- schouwe te worden gebracht. Dit stuk, geschreven door den zestiende- eeuwer Jonson, een vriend van Shakespeare, die in zijn stukken schijnt meegespeeld te hebben, behandelt in alle mogelijkheden van tóen, het probleem van den vrek en dat van den pluim strijker, die ten onzent reeds Maerlant in gloeiende bewoordingen deed klagen„Zóó moet de eer van de aarde verdwijnen." Is het nü anders dan toen? Het moderne tooneelstuk „Zooeven verschenen"dat j.l. Maandag 25 Nov. door het Ver. Rotterdamsch Hofstad-Tooneel gespeeld werd, geeft hierop het antwoord. Hier wordt niet geïntrigeerd met goud en kostbaarheden, bij een simuleerend stovende, die lacht en grijnst als een Maephisto, bij elke schijnbare overwinning, bij eiken uit, die lacht, niet om den buit, maar om het schaakspel, dat hij- speelt, met zijn pluim strijkers. „Zooeven verschenen" is modern: uitgevers, die intrigeeren omvoordeelige koopwaar 0 huis te krijgen. Op kunstwaarde komt het niet aan. Voor hem, wiens werk het meest ge kocht wordt, wordt een verkiezingscampagne op >uw gezet, om een of anderen literairen prijs. Is dit niet juist het gegeven uit Volpone? Wat indert het, dat de gouden ring met juweelen na zijn dood vooral weer van zijn vingers af- etrokken" zal worden? „Hij merkt het immers iet? Wat hindert het, dat al die geschenken iet uit liefde, maar uit valschheid gegeven •orden? Hij merkt het niet." Althans zoo den- en de gevers. En wat hindert het, dat het publiek misleid vordt, doordat een machtig uitgever voor een c-ht werk propaganda maakt en er een prijs n- tracht te verkrijgen, mits hij dien maar t ziet uitgereikt aan een verdienstelijk, maar ■jesnoept" auteur? Geld! Geld is het, waar alles om gaat, zingt Volpone's knecht. „Zot 't aanbidt, zót die het haat." Décors en spel van Volpone waren uitstekend; vlotte tempo is voor dit werk een verhooging i de artistieke waarde. Geheel in den geest Jonson, die zijn figuren plaatste in weelde- kleurige millieux, waar zang en dans en lijkheid een masker zijn voor den duivel- litigen hartstocht, an de figuren vielen vooral op: Albert van lsum, als Volpone, Cruys Voorbergh als de ht en handlanger Mosca, en Ger. Arbous de notaris. Maar goed en vlot spel gaven allen. 't Kan ons, na zoo'n stuk, spijten dat de zoo- amde moderne levensomstandigheden, iilijk is het de bangheid van de burgerziel r echt geluk, weinig financiëele mogelijk- ien bieden voor dergelijke stukken. En toch... zijn het burger-tooneel beu. We gaan niet ar den Schouwburg, om daar nog eens onom- verkt te beleven, wat om ons heen voorvalt, 1 ar dan zonder fantasie, precies zooals het h op den nuchteren dag aan ons voordoet. revue's? Tja! Voor 'n keer is het leuk, meer niet. -v.' - !s het wonder, dat, zooals Royaards het ook 1de, Shakespeare weer opkomt en dat er in <>eder-literatuur's oude kabinet gezocht wordt r nog meer van dien aard. We willen weer ■t leven en streven van den mensch in al zijn lerlijke menschelijkheid ervaren. We willen li schijn meer, maar echte bewogenheid. En s ook fantasie en als franje mag daarbij men het fantastische. Want we willen kleur n licht en gloed en zielenwarmte, ook buiten de i'k, ook buiten onze huiskamerlectuur en om gang in ons gezin. Het Ned.-Ind. Tooneel gaf op Zaterdag 23 November „Leven" Dit werd goed gespeeld, met Tilly Lus als Simone en Jan C. de Vos Jr. als Robert in de "nofdrollen. Het gegeven is eenvoudig, maar fced-menschelijk. De ééne moeder wil van haar ai iid geen afstand doen, hoewel zij tuberculeus is en het kind móet besmetten. Gevolgdit ziek- g"worden, maar veel verstandiger kind, dat de echte liefde begrijpt, zal nu het offer wèl uigen, en boet dus voor het egoïsme van haar moeder. Er staat geschreven, niet waar?, dat de zon- Gii der ouders aan de kinderen gewroken wor- fk.nIs dit een onafwendbaar noodlot? Veel minder dan men denkt, voor wie weet, dat helde is: géven en desnoods: offeren. Dit is 't wat dit werk, in al zijn eenvoud, tot een meester werk stempelt. HET HANDELSREGISTER. Aan het maandblad van de Haarlemsche Kamer van Koophandel en Fabrieken ontleenen A( de volgende opgaaf van nieuw ingeschreven handelszaken in het Handelsregister Nils Anderson, Vogelenzang, Bekslaan 40, Kloembollenhandel (geen B.P.). Venn.: J. Th. Mjselaar en L. M. van Keulen. Woningbureau »Kweekduin", Makelaardij onr. goederen en assurantiën, annex Woningbureau, Julianalaan Overveen. E.: C. F. van Wageningen, wed. van A. J. Gijsinck. N.V. Bouw- en Administratie aatschappjj „Jansco", Overveen, Oranje Nassaulaan 132 (bijv. 2761 tot de Nederl. staatscourant van 7 October 1929, No. 195). ir.A. Jansma, Overveen. Het maatschappelijk pitaal bedraagt 10.000.waarvan ge plaatst en gestort is 2.000.Joh. F. Fieggen, Zonnebloemlaan 9, Aerdenhout, handel in gra fische artikelen. Afkomstig van Amsterdam. E.Joh. F. Fieggen. Hotel Café Restaurant „Rusthoek", Bloemendaal, Bloemendaalscheweg 141143. E.S. Zwaagman. N.V. Ontginnings Maatschappij „Laag Westerwolde" en „Hoog Westerwolde", (bijv. 2747 en 2746 tot de Nederl. Staatscour. van 30 September 1929 No. 190), beide gevestigd te Overveen, Kweek- I duinweg 2. Dir.W. J. M. Westerwoudt, Over- i veen. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt j 40.000.waarvan geplaatst is 8.000.en I gestort 800. RADIO UIT DEN GOEDEN OUDEN TIJD. Een onzer medewerkers verzoekt ons op neming van het volgende: U moet niet denken, lezer, dat het opschrift van dit stukje u terug zal brengen naar den tijd dat onze voorvaderen nog pruiken droegen en met voertuigen zonder wielen, krachtig bij gestaan met de „smeerlap", over de hobbelige keien schoven. Neen, toen bestond de draadlooze nog niet. Met den goeden ouden tijd der radio bedoel ik dien van 10 jaar terug, toen de radio in haar beginstadium was. Enkele radio-ama teurs, die toen reeds een toestel hadden, zullen het volkomen met mij eens zijn, dat het in den aether heel wat rustiger was dan thans. We hadden toentertijd in ons'land 4 zendstations en wel de Ned. Radio-industrie, Middelraad te IJmuiden, Boosman uit Amsterdam en Vaz Dias. In het buitenland was er nog niet veel te beleven. Londen (2.L.O.) was toen bijna het beste station in het buitenland dat er was. De vier zendstations bij ons werkten maar eenige avonden in de week. Het meeste werd geluisterd naar den omroep van de Ned. Radio-industrie, die steeds haar best deed om de gegeven programma's zoo goed mogelijk door te zenden. De heer Idzerda, radio- techniker, was als programmaverzorger en als omroeper aldaar de man op de rechte plaats. Des Maandagsavonds, na het afwerken van het gewone programma, was er een correspon dentie-uurtje en werden brieven van luister vinken, aan zijn omroep gezonden, en waarin stond hoe de luisteraars het gebodene gevonden hadden, door den heer Idzerda voorgelezen. Brieven van allerlei aard werden door hem be handeld. Hij deed dit op zulk een aangename wijze, dat het correspondentie-uurtje spoedig door velen niet gaarne gemist wilde worden. Op allergeestigste wijze werden de brieven besproken en met den kophoorn op (luidspre kers had men toen nog niet) zat men soms tot laat in den nacht voor zijn toestel met de handen op den buik te schateren van de lach, zoodat dikwijls huisgenooten, die zich ter ruste hadden begeven, uit hun bed kwamen om te vragen of het nu bijna uit was met dit idiote gelach in je eentje. Dit kwam natuurlijk omdat zij niets konden hooren van wat er gezegd werd. De Batavieren, het zoogenaamde omroeporkest van de N. R. I„ heeft in dien tijd heel wat goeds laten hooren. Jammer, dat de kwaliteit der uitzendingen niet altijd even goed waren. Dit was een kwestie van geld. Men roeide met de riemen die er waren, maar deze bleken niet in staat te zijn de uitzendingen geregeld goed te doen slagen. Het materiaal moest verbeterd worden, maar men beschikte niet over voldoende middelen (finan ciën) om dit te kunnen bewerken. Middelraad uit IJmuiden was ook, voor dien tijd tenminste, een goed omroepstation. De pro gramma's bestonden uit gramofoonmuziek, mandoline-orkest of een pianorecital door Mej. Annie Middelraad. Ze speelde werkelijk heel goed. Stuurde men haar een kaartje met een complimentje er op, dan werd je hiervoor per microfoon door haar persoonlijk bedankt. Men ziet dus, hoe het er vroeger gemoedelijk aan toe ging. Het was echt knus en als ik spreek van radio in den goeden ouden tijd, dan overdrijf ik geenszins, vooral als we naar het hedendaagsche terugkeeren en geen raad weten, om al die vele kortegolfstations uit elkaar te houden, of om niet duizelig te worden van al de ruzies, die er in den aether gemaakt wordt, of door een om roeper, die zonder blikken of blozen tegen een slapeloos, zenuwachtig radio-amateur zegt een „Goedennacht" en „Welterusten". KOOPT NIET Z.G. „AANDEELEN IN HET WERK DER BLINDEN". De secretaris van den Armenraad te Amster dam, de heer J. Everts, verzoekt ons opneming van het volgende: Aan de huizen in Amsterdam en omgeving- worden „aandeelen in het werk der blinden" verkocht, die uitgegeven zouden zijn door een „Werkverschaffing aan blinden en andere in validen in Nederland", soms ook wel aangeduid als „Nederlandsche Nijverheid der Blinden", Govert Flinckstraat 149, Amsterdam. Het publiek zij er opnieuw uitdrukkelijk op gewezen, dat er geen bona fide instellingen van die namen bestaan en deze aandeelen door een combinatie van personen worden uitgegeven, die niet de minste hulp van het publiek ver dienen. ONZE HERTENKAMP. Al meermalen is het voorgekomen, dat her dershonden, die met hun baas langs de herten kamp loopen, woest te keer trekken tegen de herten. Luid blaffend rennen de honden langs de afrastering; ze brengen de herten geheel van streek. Meermalen hebben we het bijgewoond, dat de baas van zoo'n keffenden hond niets deed om het dier koest te houden. Daar de herten nu aardig in hun omgeving gewend en tot rust ge komen zijn, is 't gewenscht dat zij niet door honden opgejaagd worden. Een bordje bij het hek te plaatsen met het opschrift: „Verzoeke honden vast te houden", zou misschien eenige goede resultaten kunnen opleveren. Evenals het vorige jaar stellen wij ook ditmaal weer een fraai KINDERBOEK verkrijgbaar, samengesteld door den teekenaar van onze zoo populaire kinderrubriek, den heer G. Th. ROTMAN, getiteld: ff ff Dit fraaie kinderprentenboek, waarvan ook de [ouderen kunnen genieten door de leuke teekeningen en den humoristischen tekstj eent zichjin het bijzonder voor St. Nico- laas geschenk, mede door de smaakvolle uitvoering, die het'boek tot™een begeerens- waardig cadeau maakt. De prijs van het werkje is tijdelijk f 0.48, afgehaald aan ons bureau. Voor bezorging wordt f 0.05 berekend. Waar het vorig jaar de oplaag in enkele dagen was uitverkocht is', spoedige bestelling dringend gewenscht. MINAHASSA-GELDINZAMELING. Nu het plaatselijk Minahassa-Comité Bloemen daal zich van haar taak gekweten heeft, kan met voldoening geconstateerd worden, dat het resultaat der geldinzameling zeer bevredigend te noemen is. Na aftrek van de onkosten kon aan het Hoofd comité een bedrag van 3515.02 worden over gemaakt. Het hoofdcomité is ieder, die door zijn milde gaven tot het welslagen van de collecte heeft bijgedragen, zeer dankbaar. VOORBODE VAN KOMENDEN WINTER. De uitgebloeide bloemen zijn uit onze perken verwijderd. Een voorbode van den komenden winter. DE NOOD DER TUBERCULOSE- VEREENIGIN G. Geachte Redactie. Mag ik voor deze aangelegenheid nog eenmaal een beroep dóen op uwe gastvrijheid. Op onzen oproep om steun ontvingen wij van vele zijden een extra-bijdrage om de uitzending- van patiënten te blijven voortzetten. Alle patiën ten, die op de wachtlijst stonden, of zich in den loop der laatste weken aanmeldden, zijn uit gezonden. Mede namens het bestuur betuig ik allen hartelijk dank voor de betoonde hulp. De inwoners van Haarlem en omstreken hebben op nieuw getoond niet alleen een open oog, doch tevens een open beurs te bezitten, wanneer het geldt leed van anderen te verzachten. Alleen moet mij één opmerking van het hart. Wanneer ik de lijst van giften nazie, dan komt het mij voor, dat er nog meerdere personen zijn, die van plan waren een bijdrage te schenken, doch door de één of andere oorzaak vergaten tot nu toe aan hun voornemen gevolg te geven. Mag ik deze personen even herinneren, dat ons giro-nummer 119600 bedraagt, terwijl tevens gaarne giften in ontvangst worden genomen aan het Consultatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41. Het bedrag, benoodigd voor het loopende jaar, is nog niet bij elkaar. U, geachte Redactie, hartelijk dank voor de verleende medewerking, Hoogachtend, Uw dw„ G. v. WAARD, Administrateur. Haarlem, Nov. 1929. WONINGBOUW IN BLOEMENDAAL. Geachte Redactie. Mag ik s.v.p. naar aanleiding van het inge zonden stuk van den heer G. A. Tijssen eenige opmerkingen maken? Ik vraag mij in de eerste plaats af, of men met op deze manier over zijn mede-woningbouwbestuurders te schrijven, de zaak van het woningvraagstuk ook maar iets verder brengt. Het is inderdaad waar, dat de wethouder in den Raad aan de heeren Schulz en Noorman heeft gezegd: wanneer U grond kunt krijgen, dan zal het gemeentebestuur bereid zijn te bevorderen dat er woningen komen. Wanneer er nu, zooals de heer T. zelf mee deelt, per advertentie in de plaatselijke pers dit bouwterrein is aangeboden, dan behoeft men het toch niet voor te stellen alsof de woningbouw- vereeniging „Bloemendaal-Noord" hemel en aarde bewogen heeft om aan dit bouwterrein te kcmen. De heer T. constateert zelf, dat andere woningbouwvereenigingen het ook hadden ge kund; het is dus een rijpe vrucht, welke aan „Bloemendaal-Noord" in den schoot gevallen is. Alléén de omstandigheid, dat zij daar in de buurt gehuisvest is en daar in de omgeving beter ge oriënteerd is dan de andere woningbouwvereeni gingen, heeft haar bij het in vóó.rkoop krijgen van het terrein een niet te ontkennen voor sprong op de andere bezorgd. Het had in dit ge val evengoed een andere bouwvereeniging kun nen zijn of de gemeente zelf. Is het nu zoo te veroordeelen, dat, daar de grond door de ge meente Bloemendaal is gekocht, van de be lasting-penningen welke door alle inwoners zijn bijeengebracht, ook andere woningbouwvereeni gingen een graantje willen meepikken, om zoo doende ook eens in de gelegenheid te komen een gedeelte der woningaanvragen van hun inschrij vingslij sten te spuien? Is dat een unfaire daad, zooals de heer Tijssen die belieft te betitelen? Moeten wij niet veeleer waardeering hebben voor elkanders ijver, om zooveel menschen, welke nog in krotten wonen, en zoovelen welke reeds jaren hun arbeid hier hebben, maar ritfg steeds niet in de gelegenheid zijn geweest om in de nabijheid van dien arbeid een woning te vinden, zoo spoedig mogelijk te helpen? En als men in dezen geest handelt, verdienen de daden van de bestuurders der woningbodwvereeni- gingen, die hun arbeid stellen in dienst van de gemeenschap, bestempeld te worden met struik- rooverspolitiek Wat 't andere argument betreft, 't geen de heer T. naar voren brengt, n.l. dat er in een woning complex verschil zou komen van architectuur: Is dit inderdaad zoo erg? Is het zoo mooi, aan eengeregen bouwblokken, met één en dezelfde lijn en opvatting, die onze woningcomplexen be stempelen met den naam arbeiderskwartieren? Zou het geen voordeel .zijn, vooral in de om geving waar het bewuste terrein gelegen is en waar in verband met het natuurschoon een open bebouwing zal worden toegepast, dat er hier en daar eens andere opvatting van een gevel domineert? En, gesteld, dat dit niet is aan te bevelen, staan dan de woningbouwbesturen zóó ver van elkaar af, dat er niet tot overeen stemming zou zijn te komen over één architect voor het geheele complex en voor het geheele plan Lang voordat deze grond door de gemeente werd aangekocht, kwamen in haar bezit de gron den aan het Brouwerskolkje. Toen er bij die ge legenheid sprake van was, dat deze gronden voor bebouwing zouden worden uitgegeven aan de woningbouwvereniging „Bloemendaal", heb ben toen de heer Schulz en Noorman, welke zoo nauw verwant zijn aan de woningbouwvereni ging welke door den heer Tijssen in bescher ming wordt genomen, zich bij voorbaat reeds bij een eventueele beslissing in die richting neer gelegd, of hebben zij zich toen daartegen niet met hand en tand verzet en heeft bij die gelegen heid ook niet „Bloemendaal-Noord" te kennen gegeven, dat zij voor een gedeelte van dit bouw terrein in aanmerking wenschte te komen? En heeft U ooit gemerkt, dat de woningboifwver- eeniging „Bloemendaal" of een andere zich tegen deze mededinging verzette? Neen immers. Daarom ben ik van meening, dat in de aanvrage van de andere woningbouwvereenigingen, om voor een gedeelte van genoemd bouwterrein in aanmerking te komen, niets onbillijks gelegen is en zie ik alleen in het schrijven van den heer Tijssen een poging om stemming te maken tegen den tijd dat de Raad in dezen een beslissing moet nemen en is mijns inziens de vraag niet ongemotiveerd, of de politiek hem bij het schrij ven van dit ingezonden stuk geen parten ge speeld heeft Tenslotte nog deze raad: laten wij, als er iets is wat samenbrengt, als woningbestuurders, aan den tafel gaan zitten en de zaak daar eerlijk en oprecht onder de oogen zien. Trachten door onderlinge bespreking de zaak van de volkshuis vesting te bevorderen en waar noodig in goede banen te leiden, inplaats van dat men in het openbaar elkaar zwart tracht te maken en elkaar vliegen af tracht te vangen. Wanneer „Bloemendaal-Noord" liever alléén beslag legt op de gronden aan den Brederodeweg en in de toekomst zouden de gronden van de Brouwers kolk in handen kunnen komen van de vereen i- ging „Bloemendaal", dan zou ik persoonlijk dat een zeer goede oplossing vinden. Met vriendelijken dank, J. G. VAN KESSEL, Secr. Woningb.ver. „Bloemendaal".

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 9