èBIP wt*M IP IP KJ §§§|FJ 11 i B ÉPlüi iB bbI1 brokjes levenswijsheid. schaakrubriek. 23ste Jaargang 3 December 1929. Tweede Blad. N°. 49 i m INGEZONDEN. Uit Boek en Blad. VOOR DE KINDEREN. SAMBO EN JOCKO Yan een leeuw en een aap, AAN ONZE LEZERS. Naar aanleiding van het St. Nicolaasfeest komt het nummer van ons blad van deze week reeds heden uit. Het e.k. nummer verschijnt op 14 December. Dinsag 3 December '29. VERWACHTING (Nadruk verboden) December is de maand van verwachting. In de kinderkamer ziet men de komst van den heilige met de geschenken tegemoet; in de kerk heft men liederen aan om het Licht te verwelkomen, dat straks uit duistere wolken zal opgaan. Is 't niet merkwaardig, dat deze verwachting telken jare met de regelmaat van den kalender terugkeert en dat men haar als een op zichzelf kostelijk bezit opzettelijk opwekt? Het is, of inen de verwachting als zoodanig vereert en er waarde aan hecht onafhankelijk van de uitkomst. Voor de kinderen treedt zij nog in vervulling, wanneer inderdaad te bestemder tijd de goede oude bisschop zijn jaarlijksch bezoek brengt .Maar de volwassenen weten, want levenservaring heeft het hun geleerd, dat het rijk van vrede, gerechtigheid en liefde, dat in de Kerstverwach ting belichaamd is, geen werkelijkheid wordt. Toch doet deze ervaring geen schade aan den ernst, waarmee zij hun hoop telkens weer stellen op den dag van het Licht. Zij herinneren zich, hoe het vorig jaar hun vurigste wenschen on verhoord zijn gebleven evenals het voor-vorige en evenals alle daaraan voorafgaande jaren. Zij beseffen, hoe ook het volgend jaar tweedracht en geweld, leugen en onrecht wederom de lucht zullen verontreinigen, welke de menschheid in ademt. Het volmaakte geluk noch de volkomen vlekkeloosheid zullen de aarde herscheppen in een stoffelijk en zedelijk paradijs; het volgend aar evenmin als het daaropvolgend en evenmin Is al de toekomstige jaren, welke de menschheid nog in het vooruitzicht heeft. Wij weten dit en in onze nuchtere, verstandige oogenblikken geven wij ons aan dit inzicht ge- onnen. Maar ons leven is gelukkig geen aaneen schakeling van nuchtere, verstandige oogen- dikken. Het bonte snoer onzer gedachten bestaat niet uitsluitend uit de klare parelen der rede, naar wordt onderbroken door juweelen van on doorgrondelijke, diepe, geheimzinnige kleur. Het licht, dat zij uitstralen is niet het scherpe, harde an koude licht van de electrische booglamp, maai de vreemde schemer, welke er speelt door den zonsondergang op een stormachtigen winter avond. Verwachting is een van deze stil gloeiende juweelen, welker diepe, geheimzinnige Meur wij ^wonderend genieten. Verwachting schijnt vaak met de rede in strijd en het gezond verstand is in staat haar bespottelijk te maken. Ver wachting stijgt op uit het ondoorgrondelijk rijk van het gevoel, dat zooveel dieper ligt en zoo veel ouder is dan het rjjk van 't verstand. Ver wachting laat zich bevruchten door stemming. Waar komt stemming vandaan, die onbereken bare factor, welke toch ten slotte ook het inzicht van den verstandigste vaak overheerscht en de uitkomst van het redelijk denken het ééne oogenblik zoo'n geheel anderen aanblik verschaft dan het andere. Ondanks alle bewijzen voor ons ongelijk blijven wij verwachten. tWij koesteren onze ver wachting als een dierbaar kleinood en verdedigen haar tegen het flikkerende staal van het verstand, dat haar tracht te treffen. Gelijk een schip of een vliegtuig den vervolger verbijstert door zich te hullen in wolken van gas en damp, omhullen wij onze verwachting met schemerige kindsheidsherinneringen, teere sprookjes en ge moedelijke huiselijkheid. De duisterste maand van het jaar maakt het ons gemakkelijk met haar tot droom en gepeins stemmende stilte. Wij hebben de verwachting lief om haar eigen schoonheid. Onze liefde is onbaatzuchtig gelijk alle echte, zuivere liefde. Wij stellen haar geen voorwaarde, wij vragen haar geen waarborgen, dat zij ons zal geven hetgeen zij belooft. Liefde is blind, is bedriegelijk, maar heeft liefde daarom geen waarde? Als men de verwachting naar haar opbrengst en uitkomst waardeer en moet wat blijft er over! Wat is er overgebleven van de verwach tingen, waarmee ouden van dagen in de illusie der jeugd eenmaal hun leven begonnen zijn? Wat is er terechtgekomen van de grootsche ver wachtingen der menschheid, telkens wanneer zij het geluk, de rechtvaardigheid, den vrede een termijn stelde? Op teleurstelling liep elke span ning telkens weer uit. Toch blijven wij ook thans weer verwachten, nu nogmaals het Kerstfeest in 't zicht komt en achter het Kerstfeest het Nieuwe Jaar opdoemt, met nieuwe kansen en mogelijkheden. Want de verwachting is een van onze natuurlijke drijf- veeren. Rukken wij ons dezen kostbaren vleugel uit, elke vlucht uit de ellende, van 't heden naar hoopvoller toekomst zal verder onmogelijk zijn. Zonder verwachting geen leven. H. G. Cannegieter. Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, Ged. Oude Gracht 88, Haarlem. Probleem No. 233 Mr. A. J. C. E. VAN HEYCOP TEN HAM. (1857- 1925). Mat in vier zetten. Stand der stukken: Wit: Kg2, Del, Lg3, Pc6, Pd7, a6, c2, e5, f2, f4. Zwart: Kc4, Lg6, LhO. Pg7. Phl. a7, b4. c3, e4. f6, f7, g5. 5e prijs ex aequo: „Stratégie". Eindspel No. 52. In de partij H n 1 i n g e r-F 1 o h r. in het van 18 Sept.begin Oct. '29 te Rohitsch-Sauer- brunn gespeelde tournooi, ontstond na den Sisten zet van Zwart (Flohr) de volgende stand: Zwart heeft een pion meer, maar door de Loopers van ongelijke kleur en het gering aantal stukken is winst zeer problematisch. Wit meende spoedig remise te maken door: e3e4 92. maar dat is juist niet goed, omdat het punt d4 verzwakt wordtNa zeer lang te hebben nagedacht, speelde zwarts 92. Kf6e5! Db5xf5f 93. Ke5d4 Df5d5t 94. Kd4c3 Dd5—c5t 95. Kc3—b3 Dc5xa5 96. Dg3—h2j Ke2—fl 97. Op 97. Kdl volgt Lh6; op 97. Ke3 volgt Lh6f; 98. Kd4 (Kd3, Dd2 mat). Df2j- en wint. 97. Lg7d4 De pointe van het pionoffer. Lf3—dit 98. Op 98. Dd5f volgt Kc3; 99. Dc6f, Kd2 en Wit kan niets meer uitrichten. 98. Kb 3c3 Da5—f5 99. Dh2—hit Kfle2 100. Dhl—g2f Ke2—el 101. Dg2—d2t Kei—fl 102. Dd2xdlt Kflg2 103. b4b3 en Wit werd na enkele zetten mat gezet. Een mooie prestatie van den jongen meester Flohr. Oplossing Probleem No. 230. (J o s. D u v e r g Stand der stukken Wit: Ka6, Dh4, Tc4, Td8. La7, Pf8, e4, g3. Zwart: Ke5, Da3, Te8. Ld6. Ph3. a5. g4, g7. 1. La7b8, enz. Goede oplossing ontvangen van H. W. v. Dort. te Haarlem: J. Vermeulen te Heemstede; P. Mars, te Santpoortt. ZENDINGSCOLLECTE. In „De Zondagsbode" deelt Ds. Van Dijk mede, dat, voor zoover hij kan nagaan, de Zen dingscollecte het prachtige resultaat heeft op geleverd van 1020.20, waaronder zijn begrepen ƒ75.bijeengebracht op de Christelijke School te Bloemendaal. OPENING SIGARENMAGAZIJN „HET VIADUCT". We vestigen de aandacht op de nieuwe zaak van den heer J. Koelemeyer, Zijlweg 126, bij het viaduct. Deze sigarenwinkel is een bezoek ten volle waard; men vindt er alle courante merken sigaren en sigaretten, benevens een ruime sor teering van verdere rookbenoodigdheden. Ter gelegenheid van de opening ontving de onder nemer talrijke bloemstukken, welke het interieur aardig versierden. NED. HERV. KERK. Bij de gehouden verkiezing van vijf gemach tigden voor het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal zijn herkozen de heeren G. Wamderink, Vinke, W. F. G. Dankbaar, J. C. Koffieberg en J. S. M. Vrijland. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililliimiiiliiiiiiiimiiiiimiiiii Het kan ons niet vroeg en diep genoeg worden ingeprent, dat in deze wereld het willen slechts een nul is bij het moeten en meestal een heel kleine breuk van het worden is. TH. CARLYLE. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllillillilllliil DE WONINGBOUWQUAESTIE. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer G. A. Tijssen, over Woningbouw te Bloemendaal in uw blad van 16 Nov. j.l., ver zoeken ondergeteekenden eenige plaatsruimte. Inzender schrijft: „Bloemendaal Noord" heeft de terreinen in voorkoop gehad, en daarna heeft de gemeente de terreinen gekocht." Hieruit volgt dus, dat „Bloemendaal-Noord" niet bij machte was (zooals trouwens elke bouwvereeni- ging), om de terreinen zelf te koopen. De „voor koop" als zoodanig vervalt dus geheel, daar zij niet den minsten invloed op den „aankoop" kan hebben gehad. Er is echter meer. Als voorzitter van Bloe mendaal-Noord fungeert het S. D. raadslid Noorman. Deze was dus ook met het te koop zijn der terreinen op de hoogte, heeft daar mis schien wel in medegewerkt, 't Is echter wel vreemd, dat deze heer, welke toch niet alleen door Bloemendaal-Noord naar den Raad is af gevaardigd, maar door een groot deel arbeiders van Bloemendaal, alleen stappen zou hebben ge daan voor Bloemendaal-Noord en de rest van zijn kiezers zou zijn vergeten. Als raadslid werkt men voor het gemeentebelang in den ruimsten zin des woords. Toen destijds in den Raad ter sprake kwam om de terreinen bij de Brouwerskolk aan één Bouwvereeniging toe te wijzen, was het juist de voorzitter van Bloemendaal-Noord die zich daar sterk tegen verzette, omdat zijns inziens alle bouwvereenigingen aanspraak op die ter reinen mochten maken. Laten we hopen, dat, mocht er onverhoopt een voorstel bij den Raad worden ingediend, om de terreinen in zijn ge heel aan Bloemendaal-Noord toe te wijzen, deze heer zijn zelfde loyale standpunt mag in nemen. Ten opzichte der andere bouwvereenigingen gebruikte inzender het woord „Unfair". Hier over het volgende: „De voorzitter en penningmeester van „Eigen Woning" zijn nog steeds lid van Bloemendaal- Noord om de eenvoudige reden, dat zij een woning van deze vereeniging bewonen. Nu zijn deze beide heeren door het bestuur van Bloe mendaal-Noord gedreigd met royement en woninguitzetting, indien zij niet kunnen be werken dat de grondaanvraag van „Eigen Woning" in Schapenduinen wordt ingetrokken of dat beide heeren bedanken als bestuurslid van „Eigen Woning". Het belachelijke van dezen eisch komt duidelijk uit als men weet, dat door 35 leden van „Eigen Woning" voor dit terrein is aangevraagd, hoe moeten dus deze twee heeren deze intrekking bewerken. Het blijkt dus wel, dat de bedoeling- van Bloemendaal-Noord is, het bestuur van „Eigen Woning" te ontwrichten, door het be danken der beide heeren. Ons inziens kan op deze handelwijze van Bloemendaal-Noord beter het woord „Unfair" worden toegepast. Wat betreft het bezwaar van inzender over het architectonische aspect, wanneer elke ver eeniging een eigen architect heeft en deze naar eigen inzichten laat bouwen, daar behoeven we niet veel op te zeggen. Er zijn zoovele bouw stijlen, welke heel goed bij elkaar aansluiten, dat een misvorming van het mooie boschterrein absoluut is uitgesloten. Ook is er dan nog de dienst van Bouw- en Woningtoezicht in Bloe mendaal, die heusch wel weet wat past of wat niet past. Hiervan getuigt wel de bouw, welke den laatstcn tijd in Bloemendaal wordt toe gepast. - U dankzeggend voor de verleende plaats ruimte, verblijven ondergeteekenden, Namens het Bestuur der Coöp. Woningbouwvereeniging „Eigen Woning" W. J. KARS, Secretaris. Kinheimweg 73, Bloemendaal. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Geen mensch heeft ooit een plaats bekleed, die niet haar plicht, haar ideaal had. TH. CARLYLE. iiimmmm De Hollandia-drukkerij te Baarn deed ons een paar merkwaardige werkjes toekomen van den bekenden filosoof Henry Thomas Hamblin: De weg tot bevrijding en goed denken. Het eerste boekje wil ons duidelijk maken, dat al wat is, in zijn kern en wezen, goed is en een zuiver uitvloeisel van het goddelijk denken. Al wat den mensch overkomt, is het resultaat van zijn persoonlijkheid en omstandigheden. Die per soonlijkheid, waarmee hier het gedaehtenleven en de opvattingen bedoeld worden, kan eerst vrij worden, zoodra zij erkent van die om standigheden zélf de oorzaak te zijn. Tot zoo lang blijft zij er de slavin van. We willen hier even opmerken, dat we 't niet geheel met den schrijver eens kunnen zijn. Nemen we tot voorbeeld een kind, dat geboren wordt in een misdadigersmillieu. Is de persoon lij kheid van dat kind oorzaak van die misluk king meesleepende geboorte-omstandigheden Neen. Zal het zich later vrij kunnen maken van die miesdadigerswereld, door de overtuiging, dat zijn geboorte, zijn aanleg de schuld draagt, dat hij zin en lust in de misdaad heeft? Neen. Hij zal veeleer die erkenning als excuus 1 gebruiken, zich er bij neerleggen en den slaaf dier omstandigheden blijven. Slechts zeer zelden kan de persoonlijkheid zélf zijn omstandigheden wijzigen. Meestal is ingrijpen van derden noodig. Het tweede werkje: Goed denken, komt in hoofdzaak hierop neer: Niemand is in werke lijkheid ongelukkig, als hij het Cosmische plan dient. D.w.z., als hij geen zelfzuchtig leven leidt, maar het geheel dient, God, de menschheid en het Heelal. Niet wie goed doet is gelukkig, want dit kan om allerlei egoïstische beweegredenen ge schieden. Zelfs wordt het plan dikwijls omgekeerd en treffen we menschen aan, die om het prettige gevoel zich goed te vinden, liefdadig zijn. Wan neer we goed denken, streven we het goed-zijn na, in cosmischen zin en vragen we ons af welke goedheid en hoe toegepast is dienstbaar aan het geheel. Daarmee vervalt dan tevens het valsch-phi- lantropische goeddoen, dat uit onzuiver mede lijden en „zoogenaamd" begrijpen verkeerde op vattingen van enkelingen.steunt. Al wat onwaar is, is vernietigend en alleen de waarheid is op bouwend. Het Cosmisch denken, dat Gods denken is, kan alleen de waarheid denken. DOOB G. TH. ROTMAN. 29. De liefde van ons volk voor wafels En poffertjes is welbekend; Dies bakt men vurig en vol ijver In „Visser's Etablissement"; Elk is tevreden en gerust, Ên zich van geen gevaar bewust. 30. Maar ach, de tram komt aangestoven, De wafelkraam steekt wat vooruit „Straks worden we totaal verpletterd, En met ons leven is het uit!" Zucht Jonkheer Lang tot Meester Dik, En beiden zien ze bleek van schrik. 31. Ach, welk een droef en bitter einde Treft „Visser's Etablissement"! De heele mikmak gaat in duigen; Geen paal, geen plank blijft overend! De kelner treft, gelijk men ziet, Het evenwel zoo slecht nog niet. 32. Vriend Dik val tusschen de ruïnen, Ach, ach, wat heeft de man het slecht! Vriend Lang komt met zijn aad'lijk zitvlak, Juist op de heete plaat terecht; 't Wordt gaar gebakken en gesmoord, Gestoofd, gesudderd, enzoovoort.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 3