RAADSVERSLAG. TOONEEL. Zitting van Donderdag 19 December 1929. Besloten bouw Raadhuis aan den Zeeweg. Vier leden stemmen tegen. Met den B. A. D. een lijdens geschiedenis. Liquidatie gewenscht. Vergadering van den gemeenteraad op Don derdagmiddag, onder voorzitterschap van den burgemeester, Jhr. A. Bas Backer. Afwezig is het lid, de heer De Waal Malefijt. Begonnen wordt met een zitting met gesloten deuren. Onder de Ingekomen stukken is het bericht van Ged. Staten, dat zij hun be slissing omtrent het besluit tot aankoop van grond langs den Zeeweg hebben verdaagd. Naar aanleiding eener opmerking van den heer De Clercq deelt de heer Laan mede, dat B. en W. aan Ged. Staten zullen in herinnering brengen, dat de raad tot 1 Januari de gronden in handen heeft, zoodat een beslissing vóór dien tijd gewenscht is. Op het verzoek der Coöp. Woningbouwver- eeniging „Eigen Woning", om een deel der Zee wegterreinen voor haar beschikbaar te stellen, stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken, onder anderen, daar op die terreinen slechts één woning per 3 H.A. gesticht mag worden. Aldus besloten. De ivoningbouwquaestie. Ingekomen is verder een motie van het be stuur en leden der Coöperatieve woningbouw vereniging „Eigen Woning" tegen het optreden van het bestuur der Woningbouwvereniging „Bloemendaal Noord" tegen een tweetal be stuursleden van eerstgenoemde vereniging. Zoowel „Bloemendaal Noord" als „Eigen Woning" reflecteeren op den door de gemeente gekochten grond ten noorden der Schapeduinen. Nu heeft het bestuur van „Bloemendaal Noord" twee huurders van onder zijn beheer staande woningen, welke huurders tevens bestuursleden waren van „Eigen Woning", gedreigd met uit zetting uit hunne tegenwoordige woning, indien zij niet aftraden als bestuurslid of zorgden, dat „Eigen Woning" het tot den Gemeenteraad ge richte verzoek introk; zij zijn toen noodge dwongen afgetreden als bestuurslid van „Eigen Woning". Indien het vorenstaande het gebeurde juist weergeeft, zijn B. en W. van meening, dat aan gezien deze aangelegenheid wettelijk buiten het ingrijpen van den Raad of het dagelijksch be stuur ligt,, de motie voor kennisgeving dient te worden aangenomen, ofschoon het optreden van „Bloemendaal Noord" hun niet sympathiek voorkomt. De heer Noorman zegt, dat de zaak niet is zooals „Eigen Woning" het voorstelt. De heer- S c h u 1 z had gaarne gezien, dat B. en W. eenvoudig zonder meer hadden voorge steld de motie „voor kennisgeving aan te nemen". Vervallen dient de zinsnede „Indien enz." De heer Laan zegt, dat B. en W. gaarne de zin „Indien enz." laten vervallen. Besloten wordt het adres voor kennisgeving aan te nemen. De classificatie der gemeenten. Nog is ingekomen een adres van het Comité der vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen in de kantons Hoorn, Purmerend, Alk maar en Schagen inzake opheffing der classi ficatie wegens het Bezoldigingsbesluit. B. en W. meenen, dat opheffing der classifi catie de beste oplossing zou zijn. Ze zouden wil len voorstellen adhaesie te betuigen aan het adres door het Comité aan den Minister van Onderwijs en aan de Tweede Kamer gericht. Indien de raad daartoe niet mocht kunnen be sluiten, dan zouden ze aan de Kroon alsnog wil len verzoeken de gemeente Bloemendaal te rang schikken in de eerste klasse. De heer S c h u 1 z zou aan het adres van het comité adhaesie willen betuigen, maar daar naast een adres aan de Regeering willen richten om de gemeente Bloemendaal in de le kl. te rangschikken. Immers er is niet te verwachten dat de Regeering zal overgaan tot een opheffing der classificatie De heer Van Nederhasselt kan zich geheel met den gedachtengang van den heer Schulz vereenigen. De heer Prinsenberg zou alléén een adres willen zenden om te verzoeken de gemeente in de le kl. te plaatsen. In den zin van 't door den heer Schulz ge sprokene wordt besloten. Overwegende, dat het in verband met de ver breeding van de Donkerelaan wenschelijk is een strook grond in eigendom te verkrijgen, die de N.V. Mij. tot beheer en exploitatie van on roerende goederen „Veenduin" aan de gemeente om niet willen afstaan, stellen B. en W. voor hen te machtigen, bedoelde strook grond van de N.V. Maatschappij tot beheer en exploitatie van on roerende goederen „Veenduin" om niet over te nemen. Aldus besloten. De Raadhuisbouiv. De Raadscommissie ter voorbereiding van den bouw van een nieuw raadhuis c.a. en van andere openbare gebouwen stelt den Raad voor te be sluiten 1. voor den bouw van het Raadhuis c.a. en van andere openbare gebouwen aan te wijzen de in deze gemeente aan den Zijlweg gelegen terreinen ten Oosten van die der Haarlemsche Waterleiding; 2. de commissie uit te noodigen de plannen voor dien bouw verder voor te bereiden. De heer Bornwater drukt den wensch uit, dat de raad met algemeene stemmen het voorstel aanvaarden zal. De heer Van Nederhasselt verlangt nog eenige ophelderingen. Het is niet duidelijk hoe aan den Zeeweg een centrum kan komen. Spr. kan niet met het voorstel medegaan. Maar, besluit de raad eenmaal, dat aan den Zeeweg het raadhuis komen zal, dan zal spr. gaarne mede werken, om dat besluit zoo goed mogelijk uit te voeren. De heer Bornwater zegt, dat het de be doeling der commissie was de meeningen tot elkaar te brengen. De heer Van Nederhasselt zou willen voorstellen te besluiten tot een raadhuis aan den Zeeweg te bouwen, op voorwaarde, dat men eerst zekerheid heeft, dat de weg waarover de heer Hulshoff spreekt, er inderdaad komen zou. De heer Laan complimenteert de commissie er mede, dat zij tot overeenstemming is gekomen en dat nu de Raadhuisquaestie tot een oplossing kan komen. Met het voorstel der commissie kan spr. zich vereenigen. De heer Schulz en de heer D o r h o u t Mees verdedigen nader het voorstel der com missie. De eerste zet inzonderheid uiteen, dat aan den Zeeweg wel een centrum kan komen. De heer Prinsenberg blijft den Zeeweg ongeschikt achten als de plaats voor een Raad huis. Bovendien zijn naar zijn meening de finan- tieele gevolgen van 't plan voor de gemeente Bloemendaal te groot. Om beide redenen kan spr. niet stemmen voor het voorstel der commissie. De heer Kooimanis ook tegen het plaatsen van een raadhuis aan den Zeeweg. Bekeek de commissie ook andere terreinen? De heer Hogenbirk zegt, dat de comm. óók naar andere terreinen heeft omgezien, maar dat ze niet te vinden waren. Daarna besloot de comm. de meening van den heer H. aangaande twee terreinen in te winnen. De heer Bornwater bevestigt dit. De heer Van Nederhasselt dient een amendement in om aan het voorstel te verbin den de voorwaarde „indien er zekerheid is, dat de nieuwe weg er komt." De heer Laan zegt, dat die weg er zeker komt. Het amendement wordt met de stemmen van de heeren Kooiman en Van Nederhasselt vóór verworpen. Het voorstel der commissie wordt aange nomen met 10U stemmen. Tegen stemden de leden Kooiman, Verdegaal, Prinsenberg en Van Nederhasselt. De voorzitter complimenteert de com missie met 't door haar behaald succes. Verder wenscht spr. de gemeente geluk met 't heden genomen besluit. Den heer Laan brengt spr. een woord van dank voor zijn aangenomen houding. Benoemd wordt als lid der bovenvermelde commissie in de vacature ontstaan door het be danken van den heer A. J. de Waal Malefijt, de heer Laan. z Verbetering Kennemerweg. Mevrouw J. P. M. de Joncheeregeb. Jkvr. Teding van Berkhout, heeft zich bereid ver klaard, voor zoover haar betreft, onder zekere voorwaarden, mede te werken tot verbetering en verbreeding van den Kennemerweg door een daarvoor benoodigden strook grond van haar terrein aan de gemeente in eigendom af te staan. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot overneming van dien strook grond onder de gestelde voorwaarden. Aldus goedgekeurd, nadat de heer Laan aan den heer Schulz heeft toegezegd, dat voortaan een Begrooting zal worden overgelegd. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot overneming van eenige aan de gemeente Haar lem toebehoorende eigendommen, liggende in de gemeente Bloemendaal. Goedgekeurd, nadat de voorzitter den heer Laan een woord van dank voor zijn be moeiingen heeft gebracht. Verlichting Vogelenzangschenweg. B. en W. vragen den Raad een crediet van 6000. voor aankoop en plaatsing van een 60- tal straatlantaarns langs den Vogelenzangsche- weg, welke 50 Meter uit elkaar zullen worden opgericht en stellen hem voor in verband daar mede den post straatverlichting met 2000. te verhoogen. Aldus wordt besloten. Vastgesteld wordt het kohier rioolaanslui tingen 1929. Besloten wordt tot verleening der vergoeding volgens art. 100 der Lager Onder wijswet 1920 aan de Chr. U.L.O.-School. Bijdrage in de kosten vervolgonderwijs. B. en W. stellen voor, zooals we elders in ons blad uitvoeriger mededeelen, afwijzend te beschikken op het verzoek van het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur te Overveen, om een bijdrage te verleenen in de kosten van den door dat bestuur in stand gehouden cursus voor het vervolgonderwij s. De commissie van bijstand in zaken het onder wijs betreffende, is er voor, onder eenige voor waarden, wel een bijdrage te verleenen. De heer Van Nederhasselt deelt mede, dat hij de minderheid van 't college van B. en W. uitmaakt, die wel een bijdrage wil verleenen, om redenen van billijkheid. De hoor Noorman is er eveneens voor een bijdrage te verleenen. De heer Laan zegt, dat de meerderheid van B. en W. meent, dat, daar er maar weinig be langstelling is voor het vervolgonderwijs, er geen bijdrage moet verleend worden. De heer Schulz acht het vervolgonderwijs van groot belang voor 't arbeiderskind. Er is eenmaal een 2-jarige cursus. Het is niet meer dan billijk dat een bijdrage verleend wordt. Spr. wenscht in deze een ruim standpunt in te nemen. De heer Hogenbirk sluit zich bij den heer Schulz aan. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met vier stemmen vóór, die der heeren De Clercq, Luden, Dorhout Mees en Laan. Het voorstel der onderwijscommissie wordt aangenomen. Verbreeding Hoogen Duin en Daalschen weg. B. en W. stellen voor hen te machtigen met Prof. Mr. F. A. J. Losecaat Vermeer aan te gaan een ruiling van grond. Daardoor zal het mogelijk zijn over te gaan tot verbreeding van den Hoogen Duin en Daalschenweg. Aldus besloten. B. en W. deelen den Raad mede, dat het voor het gemeentelijk waterbedrijf van belang is om nabij het terrein van dat bedrijf gelegen grond in eigendom te hebben. Ze stellen voor: le hen te machtigen van de N.V. Klarenaar Braun Co.'s Handelmaat schappij tegen een prijs van ƒ3.15 per M-. aan te koopen terreinen en opstallen aan den Hoo gen- en den Midden Duin en Daalschenweg en 2e aan genoemde N.V. voor den tijd van 15 jaar, ingaande 1 Januari 1930, te verhuren tegen een huurprijs van 1.per jaar een gedeelte van het terrein aan den Hoogen Duin en Daalschen weg. Aldus besloten. Het voorstel van B. en W. om hen te mach tigen van 1 Januari 1931 af aan W. Dijkstra voor den tijd van twee jaar, of zooveel korter, indien de gemeente de vrije beschikking over dat terrein wenscht te herkrijgen, voor den prijs van 1500.per jaar te verhuren het terrein aan den Zeeweg, dat thans bij hem in huur is, wordt aangenomen. terreinen. en W. den raad Tegengaan afgraven van De beide voorstellen, die B, terzake deden, worden aangenomen. Ten aanzien van aangevraagde ontheffingen van bepalingen der Bouwverordening wordt be sloten, volgens het voorstel van B. en W.; be houdens dat de aanvrage van W. Swart wordt aangehouden. Aan het einde der vergadering komt ter tafel het voorstel van B. en W. tot o Verbetering van den spoorwegover gang aan de Kleverlaan dat we elders in ons blad mededeelen. De heer Schulz vreest, dat deze oplossing niet een afdoende is. Inmiddels aanvaardt spr. gaarne deze oplossing. Om een afdoende oplos sing te krijgen moet de trambaan een weinig verlegd worden en aan de Kleverlaan een vlucht heuvel komen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Bij de Rondvraag. zegt de heer de Clercq, dat ingezetenen kla gen, dat de plantsoenarbeiders niet genoeg arbeid doen. De heer Van Nederhasselt heeft nim mer van die klachten gehoord. Maar spr. is bereid een onderzoek in te stellen. De heer Schulz heeft niet den indruk, dat de plantsoenarbeiders lijntrekken. Indien inge zetenen een klacht hebben, laten ze zich dan wenden tot het gemeentebestuur. De heer Noorman zegt, dat de duur van de vacantie aan de o.l.s. dit jaar niet dezelfde is aan alle scholen. De heer Van Nederhasselt deelt mede, dat een volgend jaar de vacantie voor alle scholen gelijk zal gemaakt worden. Met den inspecteur voor het L. O. is dat reeds besproken. Besloten wordt bij den inspecteur er op aan te dringen, dat dit jaar nog de vacantie (de Kerstvacantie) gelijk gesteld wordt voor alle scholen. Naar aanleiding van een vraag van den heer C r e m e r deelt de heer Laan mede, dat 't mét den B.A.D. slecht gaat. Tal van overtredingen worden gemaakt. De gemeente heeft den heer Olie reeds 150.boete opgelegd wegens 15 overtredingen. Het is met de bus een lijdensgeschiedenis. Het is maar 't beste dat de heer Olie aan de gemeente maar zoo spoedig mogelijk ontheffing van 't contract waagt. De heer Olie is nu aangezegd, dat hij de waarborgsom moet storten. Zoolang hij dat niet doet, krijgt de heer Olie geen uitkeering van de gemeente meer. Het is gebleken, dat aan de autobusverbinding niet zulk een behoefte is als gedacht was. De voorzitter zegt, dat hoe eerder de zaak wordt geliquideerd hoe beter het is. Tenslotte wenscht de voorzitter den leden van den raad, daar 't de laatste vergadering in 't jaar is een prettig uiteinde des jaars toe; waarna de vergadering wordt gesloten. Dicky! Uitkomst. Elias weet het beter. In den geweldigen gang van de menschheid uit duisternis tot licht heeft de schouwburg, het tooneel, de op gezette tijden den volke gegeven zinvolle voorstelling, steeds een rol gespeeld van beteekenis. Van mysterie-spel groeide drama, van drama burger-tooneelspel, uit de tegenstel ling van den god van het mysteriespel en den held van het drama met den burgerman of vrouw, wier zielsbeslommeringen belangrijk genoeg worden geacht om openlijk te worden uitgebeeld, ontstond het blijspel, de lachwek kende satyre, en toen ook het gewone volks leven in de literatuur werd betrokken de klucht, de boert, de gijn. Is dit de lijn der ontwikkeling; de Ontwikke ling loopt niet in ééne lijn, maar in een net van lijnen, oud en nieuw, door elkaar. En zoo krijgen we die schijnbaar zinnelooze opeenstapeling van nagedane, halve mysteriespelen, een enkel drama, vele burger-tooneelspelen en een klusje blijspelen, kluchten en gijnen, waarheen het pu bliek met tam-tam wordt opgeroepen. Zoowel de mysteriespelen als het spel hunner goden droegen het leven en het lijden van de volken met een ongebroken, niet van binnen-uit door wetenschap verlichten godsdienst, zoo sloe gen en slaan de drama's in, in tijden en bij vob ken met hoogspanning, groote bewegingen, op geestelijk of maatschappelijk gebied. Hetbur- ger-tooneel, eenmaal geboren, blijft bestaan zoolang er huiskamer- en persoonlijke zielscon flicten te beleven vallen. En in de Christen wereld is één mysteriespel, het Evangelie, dat drama en burger-tooneelspel tevens is, dat de kroon spant boven allen, en zoo niet voor mil- lioenen, dan toch voor honderduizenden voldoet aan hetgeen, wie het leven willen schouwen, aan uitbeelding daarvan buiten zichzelf kunnen ver langen. Daarbij is het hoogstens even een deemoedige glimlach of het lachwekkend stuntelige van een of andere bekrompen figuur, die heugenis brengen aan het rijk der vroolijkheid, waar achter dan weer het rijk ligt van de ironie en den spot, het blijspel, de klucht en de gijn. „Dicky!", reeds op 3 Dec. in den Stads schouwburg door het gezelschap van Verkade en Verbeek gegeven, is met tam-tam aangekon digd; 't zou reuze, 't zou enorm zijn, dit blijspel in 4 bedrijven van Armont en Gerbidon (zeggen die namen u zooiets als Bredero, of Molière, of Terentius of Aristofanes, of maar zooiets ais Shaw of Ileijermans? Mij niet). Ten tooneele bleek, hoe goed ook werd gespeeld door Lase in de groote rol van den minnaar, die voor detec tive moest spelen en door Kaart in de kleine rol van den landlooper, ten tooneele bleek, hoe aardig het décor ook was (wat wordt er i ij zulke stukken aan décor 'n geld vermorst!) i hoe goed ook was de regie (van Mevr. Ranucci- Beekman), ten tooneele werd ons opgediend een verzameling van onnoozele zinnen en onnoozele handelingen, zóó onnoozel, dat wij (laat ons hopen terecht) den indruk ontvingen, dat I - seur door overdrijving in zijne bewegingen i n woorden trachtte zichzelf duidelijk te maken, dat hij met iets bezig was. Maar het was niets. Het stuk bedoelt een persiflage te leveren op het leven en de verbeelding van lieden, die zweren bij en bedolven zijn onder de lectuur van detective-romans. Misschien kan 'n ander, pit- tiger van taal, levendiger van begrip, en get - liger-griezelig dan deze auteurs, op dit gebi d iets geestigs leveren,' het onderwerp is rijk ge noeg. Trouwens onze ingewikkelde onder have veelzijdigheid veel bespottelijke narigheden be dekkende maatschappij, levert stof genoeg p voor tot tranen toe bewegende blijspelen en zot ternijen; men denke maar eens aan de ongelooie- lijke toestanden in de wereld van aanspreki s of lijkbezorgers en hun kornuiten, aan de nog altijd traditioneele, zich rijk-kaplakenende huis knecht bij den zich groot wanenden mijnheer, aan den ambtenaar-zonder-meer, aan het gezag- vertoonend, van quasi-wijsheid rijpe gemeente raadslid, met een onrijpe ziel, aan de gezag:s- fanaticus, geestelijk of militair, enz., enz. Stof te over, als degenen, die talent hebben om voor het tooneel te schrijven, zich maar eens, als Bredero, in het markt- en wij nhuisgewoel deed storten, in de drukte zelve van deze wereld, die zoo dwarrelt, om daaruit de levende sujetten, de inspiratie op te vangen, als een landschaps schilder dit doet in de duinen. Met „Uitkomst" zijn wij op een gebied tus- schen drama en tooneelspel in, dit laatste, zoo als het bij Heijermans past, met boertigheid en gijn gelardeerd. „Uitkomst" is „Droomkoninkje" op tooneel. Wie niet èn Amsterdam èn armoede van nabij kent, zal zich kunnen indenken, in den laatsten tijd van leven nog wèl, maar moeilijk in den aan zijn sterven voorafgaanden droom van den straatjongen, Jan, de held van dit stuk. Bolland placht te zeggen, dat de straatjongen van een groote stad, onbewust, meer wijsheid heeft in z'n pink, dan menig plattelandsburgemeester, bewust, in z'n hoofd. Jan is 'n wijs ventje, dat bij kattekwaad z'n rug heeft gebroken, thuis wordt gebracht alleen om te sterven en wiens droom vlak voor zijn dood de romantieke weer gave is van heel zijn zieleleven, van klein kind af tot nu toe, met, zooals kinderen dat hebben kunnen, een alles overstijgende liefde voor 'n bepaald dier, extase voor de schittering van de sterren in het luchtruim en een heerlijk bot vieren van de zucht naar weldoen en geluk- verspreiden, dat in een arme omgeving altijd de zin zal zijn van een kind met een goed hart en een onbeklemde ziel. De beklemming, die duivel voor den arme, komt hier, ook in den droom, zijn noodlottige werking toch doen, en wakker geworden, stikt dan het kind als het ware aan droom en werke lijkheid beide. Heijermans, die toen hij Droomkoninkje schreef, waarschijnlijk uit levensnoodzaak al eenigszins verburgerlijkt was, had van dit stuk een volksstuk kunnen maken door deze kleine aan 't eind van zijn erbarmelijk bestaan de dwin gende kreet om rechtvaardigheid-over-allen te doen slaken, in aansh o-evoelens van zijn bi stuk en de door Verkadc hebben nu hiei en daai maar dit geldt niet i n0ch voor Sien, de vc brieksmeid (Hetty Bee voor Lammersen, d (Willem Hunsche). Wij hebben de oude doorn, die de hoofdrc met volkomen begrip en toch met naieve nat mede geluk gewenscht. geluk te wenschen is Wanneer wij eindelijk landsche tooneelgezel: zoozeer behoefte best twee daaraan behoor voor jongensrollen als en Merijntje. Maar h< de jonge tooneelspeelst land toekomst? Onde gelegenheid om, alleen en alleen in stukken vc lijk te ontwikkelen? H Wij Nederlanders zi gebied nog zeer onart Een afzonderlijk wc Hans van Meerten. heeft hij, zoowel wat betreft, groote dinger hieruit, dat, terwijl bi, kant van den snavel was weggelaten, wat onze herinnering een kelijke vogel is blijve zooals we van het g< Verbeek gewend zijn, Flinck een pseudonier bijeen genomen een baar voor te zijn en Zegen en Allerzielen, lingen beleven zal. Wat nu nog van h< Musch in „Elias weet Stadsschouwburg was lachte zoowel om nie nu eenmaal om te lac. klucht, een gijn, bijna was zooals hij isals alleen al lachen om 1 ken van zijn oogiet voortreffelijke speet terug! (Maar wilt u stuk dan vragen, het haar overigens best verwen?) EEN VERV Wat ik niet had beurdde wensch, in uitgesproken en d< Bloemendaalsch Wee (Nadr Er zijn menschen, worden, hoezeer zij inwendige kou staat bij hen in den weg. heetst gestookte k< temperatuur. Men verwijt deze i moest ze liever bel het meest onder hun tegen doen? Inzonderheid wan warmte koestert, vei derigheid om hen h< dagen te uitsluitenc het genot van lief< en laat zich zijn ker: zich te verdiepen i: de nurksen en isegr Een nurks of een i eigenlijk niet. Inte omgeving als een j Wel was hij, als alle maar hij had, naar en een opgeruimde nichtjes was hij een vrienden een harteli geen Kerstmis viere Helaas, Gerard i Hij had het al ve slechts één ding hc bereiktniemand ha merkt. Voor de were Kerstvierder geble- zijn innerlijke gedai Ook dit jaar liep een triest hart laii meesmuilde om de de slagers hadden met kerstrozen en s1 Het was het toppi: heidendom in zijn 1 Ontzettende eenz Polen te midden gezichten gloeiden stonden krom van hielden omkneld geschenken en alle marsch-rhythme o\ Winkel-in winke bontmanteltjes boe gonsden de stemm schel klonken de meedribbelende kle mist, waardoor dc kerende uitstallinge en tjingelden de t: vierende vacantie-) „Wat hebben i

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 6