HET GOOI ALS RADIOLAND Burgerlijke Stand. TOONEEL. Uit Boek en Blad. BLOEMENDAALSCHE SCHOOL- VEREENIGING. Klassen voor Montessori-onderwijs. Men schrijft ons: Van 1 September a.s. af zullen aan de school ■r Bloemendaalsche Schoolvereeniging klassen worden geopend, waarin onderwijs zal worden gegeven op Montessoriaanschen grondslag: een klasse voor voorbereidend onderwijs (een kleu- klasse dus) en een voor lager onderwijs, in welke laatste kinderen, die 1 September 5Vè jaar of ouder zijn kunnen worden toegelaten. De kleuterklasse is bestemd voor jongere kin- 1 n (van 35V-> jaar). Het bestuur der school meende de gelegenheid tot individueel onderwijs te moeten scheppen, nu de drang tot het los laten van het klassikaal onderwijs grooter wordt. Het meende dit onderwijs te moeten stellen op Montessoriaanschen grondslag, omdat de methode Montessori van de nieuwere de oudste is, de methodiek dientengevolge vaste vormen heeft aangenomen en de invoering niet al de kenmerken en nadeelen van een experiment heeft te dragen, zooals dat op dit oogenblik nog het geval zou zijn met ondervijs op Decroly- of Dewey-grondslag. Ten einde zooveel mogelijk verzekerd te zijn van ervaren onderwijzeressen voor de nieuwe methode, besloot het bestuur verleden jaar twee van haar beproefde krachten te doen opleiden voor de nieuwe klassen. De leidster der kleuter klasse, mejuffrouw L. v. d. Zwaan, en de onder wijzeres mejuffrouw A. J. Uyttenboogaard wer den aangewezen om een cursus te volgen, de eerste in Amsterdam, de tweede in Den Haag, beide cursussen van goeden naam, waarvan de :erste zijn cursisten opleidt uitsluitend wqor de Montessori-methode, terwijl de laatste naast leze ook andere methoden onderwijst. De gemeente Den Haag maakt van Den Haag ehen cursus o.a. gebruik voor de opleiding van oerkrachten voor haar Montessori- en andere noderne scholen. Het bestuur nam alle maatregelen, die noodig varen om het nieuwe onderwijs ten volle tot ijn recht te doen komen. Bovendien is de naam ran de school en die van de leiding er borg voor, dat de practische eischen van het leven - iten wij noemen de aansluiting bij het M.O. een gevaar zullen loopen. Naast de klassen in dit bericht genoemd, lijven de oude bestaan. Er wordt dus ook een te klasse, waarin onderwij s volgens de gewone klassikale methode wordt gegeven, gevormd. WAT ER VERLOREN IS. Terug te bekomen bijH. v. d. Wijden, Domp- .ioedslaan 11, Overveen, een zwart lederen vasch; van Amerongen, Bloemendaalscheweg !75, Overveen, een gladde gouden ring; Mr. van Dorp, Parallelweg 1, Bloemendaal, een blauw wollen ceintuur; Jonkergouw, Verlengde Koepel- iaan 1, Bloemendaal, een zilveren damesbeursje; J. B. Zwiersen, Rollandspad 17, Haarlem, een zilveren damesringetje; Eben Haezer, Zomer- zorgerlaan, Bloemendaal, een snoer koralen met ;ouden slot; C. de Jong, Esschilderstraat 22, Haarlem, een voetbal; A. v. d. Laan, Stolberg- aan 32, Aerdenhout, een hangslot; Kuiper, iterreboschlaan 2, Bloemendaal, een ring met leutels; Postkantoor Bloemendaal, een vulpen; 'renen, Dompvloedslaan 5, Overveen, een vollen handschoen; Hagen, Zijlweg 290, Haar- ■m, een portemonnaieaan den politiepost \erdenhout, een dameshandschoen, een pet, een iongensmuts, een Lipssleutel; aan het bureau an politie te Overveen, een kinderschoentje, een chaar, een huissleutel, een nappa handschoen, en motorhandschoen, een zakmes, een paar ■■rijze dameshandschoenen, een paar bruine tameshandschoenen, een garbardine regenjas. Men zendt ons onderstaand artikel: Het mooie' Gooi met zijn wijde heiden en plechtige bosschen is in korten tijd een echt radio- md geworden. Het heeft er een attractie bij- vekregen en 's zomers weer een aanleiding méér oor de fietsers en automobilisten, om de vele vegen, die in het Gooi uitmonden in te slaan n dan maar hun oogen uit te kijken aan het nbekrompen groen en paars, en vol enthou siasme te wijzen naar het puntje van een ntenne-toren, dat achter een groepje huisjes of - •oomen opduikt. De Gooische burger ziet nu langs zijn huisje raan, menschen die eigenlijk in zijn afgesloten milieu nooit zullen passen, maar toch weer te eel Gooier worden om bij de forensen te kunnen worden ingedeeld; het zijn de menschen van de ..radio", door industrie of omroep naar het Gooi gezogen. Het begon in 1918. Het buitenland leverde geen radio-installaties voor de schepen meer en de reeders wilden vooral in dien tijd van mijnen en torpedo's hun schepen zoo maar niet de zee opsturen; er moest dus een nationale industrie komen en die kwam er met de oprichting van de Nederlandsche Seintoestellen Fabriek te Hil versum, maar deze onderneming heeft zich niet tot haar eerste taak beperkt; behalve dat de vliegtuigen met haar installaties werden toe gerust, heeft zij ook de grondslagen gelegd van ons huidig omroepwezen. Er werd n.l. in 1923 een, telefoniezender gebouwd, die later nog eens vernieuwd werd, en rondom dien zender vormde zich een clubje, eerst in, later buiten den boezem der onder neming, welks eerste naam uit de letters H.D.O. bestond: de Hilversumsche Draadlooze Omroep. Maar wat zijn een zender en een omroep zonder ontvangers? Er werden dus ook omroep- ontvangtoestellen gefabriceerd. Steeds eenvoudi ger en naarmate het aantal zendstations in Europa waste, steeds selectiever ook. i PERSONALIA. Voor het eindexamen (diploma A) is ge slaagd aan de Electro-technische school te Am sterdam de leerling M. Vinke van Bloemendaal. VAN HET JEUGDHUIS. Bijzondere samenkomsten. Wij lezen in „De Zondagsbode": Op een bijeenkomst van het Bestuur der Jeugdvereeni- ging, de clubleiders en de oudere jongens en meisjes, is besloten, een proef te nemen met het houden van bijzondere samenkomsten (pl.m. eens per maand) op Zondagavond in het Jeugd huis, voor jonge menschen van 16 jaar en ouder. De eerste zal plaats vinden op 2 Maart a.s. Ds. Straatsma van Den Haag heeft zich be reid verklaard dan te spreken. OPGAAF BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. M. van Dijke en J. E. Lind- houtW. G. Hopman en M. H. van Scheppingen J. W. Huel en E. van de Ven. GetrouwdA. J. L. Katte en W. A. C. Melsert Jhr. E. G. van Benthem van den Bergh en E A. Verschuijl. Bevallen: A. Reeling BrouwerHermann z. Overrleden: E. F. W. van Peperzeel 5 j.; P. Geutskens 53 j., wonende te Haarlemmermeer; W. H. A. M. Huijing 51 j., overl. te Haarlem; A. M. M. F. Bijvoet 65 j, overleden te Haarlem. STADSSCHOUWBURG» Op Zaterdag 8 Februari woonden we de op- Voering bij van „De Schuldige", gespeeld door Het Schouwtooneel. Beschouwd vanuit het standpunt van het strafrecht, is het motief een aanklacht tegen de doodstraf. Ons leven en onze maatschappij zijn tè ingewikkeld, om zekerheid te geven, dat mis verstand en dwaling buitengesloten zijn. En bovendien begint de strafwetgeving een andere richting te volgen. Elk misdadiger is in den grond een zieke. Meestal ongenees'lijk, maar zoo goed als een medicus verplicht is zijn patiënten te helpen, heeft ook de maatschappij tegenover haar zeden-delinquenten die taak. We stellen ons niet meer op het standpunt „oog om oog en tand om tand". De auteur geeft een zeer goede uitbeelding èn van den valsch-beschuldigde, èn van den waren schuldige: het rijkelui's zoontje, wien „pa" de hand boven 't hoofd houdt, zelfs ten koste van een onschuldige. Pa, die alle middelen zegt aan gewend te hebben en zijn schouders ophaalt met een„Wat kunnen we nog méér doen „Alle middelen?" vraagt een oom, wiens ge weten nog zuiver is van zelfbegoocheling. Gelukkig is de jongeman in zijn hart te veel gentleman om die woorden niet in heel hun ont zettende waarheid te begrijpen. Hij wacht het vonnis af, en als hij verneemt, dat zelfs het ver zoek om gratie is afgewezen, geeft hij zich aan. De dwaalweg, waarop vader en oom hem willen brengen om een bekentenis te vermijden, brengt hem nog meer tot wanhoop, want het krank- zinnigen-asyl lokt hem evenmin als de doodstraf. Door zelfmoord onttrekt hij zich aan beide. Jammer, dat de auteur hiertoe zijn toevlucht nam. Dit is slijk met slijk afwasschen. Ook de rol van den vader is of zwak öf onzedelijk. Een jongen, die tot zoo iets in staat is, mag niet in de gelegenheid gesteld worden opnieuw te be ginnen en behoort onder toezicht gesteld te worden. Het is trouwens voor dit stuk over het geheel teekenend, dat de krachtige bouw aan het Er is in Hilversum echter niet- alleen een industrie met een zendstation, er zijn ook nog plaatsen, waar men datgene maakt, dat die zender in electrische trillingen omzet en door het ontvangtoestel weer in zijn oorspronkelijken vorm wordt teruggebracht, dus geluid, maar dan gemoduleerd geluid: mooie muziek en verstan dige woorden. Er zijn n.l. ook drie studio'seen van de A.V.R.O., een van de V.A.R.A. en een van de N.C.R.V., waarvan de laatste met het zendstation van den Ned. Draadloozen Omroep een naamlooze vennootschap gevormd dooi den Katholieken Radio Omroep, de Nederl. Christ. Radio Vereeniging en de Nederlandsche Seintoestellen Fabriek -te Huizen is verbonden. Maar er is in Hilversum eigenlijk nog meer, de wereldwijde kortegolf-zender PCJ in welks studio de „five languages announcer" Eduard Startz zijn practisch internationalisme botviert, door elk land op zijn eigen wijze te amuseeren en aldus prettig te stemmen voor de Nederlandsche Industrie, die dezen zender bestaan doet. We hebben ons laten vertellen, dat een zend toestel eigenlijk niet zoo heel veel van een ont vangtoestel verschilt, alleen gaat alles in om gekeerde volgorde en is, omdat een zender reus achtige afstanden te overschreeuwen heeft, alles veel grooter en monstrueuzer, zoodat iemand, die van een ontvanger naar een zender loopt, zich zoo'n beetje voelt als Gulliver op reis van de dwergen naar de reuzen, bij wie hij dan spoelen krijgt te zien als vogelkooien, conden sators als stellages en lampen als bloemenvazen ja, met water erin!, want er zijn „water- gekoelde" lampen om te voorkomen, dat door een buitengewone verhitting ongewenschte uit zettingen zouden plaats vinden.Plet benoodigde water krijgt de Hilversumsche zender uit de waterleiding, maar in Huizen is geen waterlei ding en zoo hoorden we daar in den z.g. Phohi- zender, dat hier 27 watergekoelde lampen wor den gebruikt, waarvoor 100 Ms. water in één uur tijds een „vijver", een pomp en de lampen doorloopt en dan weer met 10° verhooging op nieuw in den „vijver" terecht komt. begin, volgehouden ondanks het gesplitste tweede bedrijf, voor en na de peripetitie zakt als een baksteen in een sloot. Het slot is slap van compositie en vol onwaarschijnlijkheden. Mevrouw De Boer van Rijk, als de oude moe der van den onschuldig veroordeelde, gaf mooi, ontroerend spel, vulde het laatste tafereel, dat anders walgelijk van sentimenteele theater trucjes zou zijn. Het neerknielen der aanwezigen bij het slaan van de „big ben", die het doodsuur aankondigt en het bidden van het De Profundus, in het bijzijn dier diepgefolterde moeder, wier eenig lichtpuntje is: het geloof aan de onschuld van haar kindNeen, het verdient de door haar als waarheid gevoelde reactie: Schei uit! Sta opGod bedriegt ons. In déze rol heeft de schrijver zijn kracht gelegd. Ko Arnoldi was „geknipt" voor Hope. Jacque Snoek ais de onschuldig veroordeelde Tim, vol deed ook. Ook Carel Rijken, als het sentimenteele schuldige zoontje, speelde zijn slappe rol goed. Minder aanneembaar was diens vader: Ko van Dijk, die nu en dan den indruk gaf er niet „in" te zijn. Overigens in elk geval een interessante avond voor wie weten op te merken en toe te passen. JEANNE VEEN. De Wandelaar. „Naar buitenHet is zoo heel verkeerd in den winter je heil binnen te willen zoeken; juist in den wintertijd moet je naar buiten, zoover mogelijk wegtrekken uit de steden, om in de ongerepte pracht van het land, van bosch of hei of waterland ergens, te gaan genieten van de eindelooze schoonheid die de winter kan bieden." Zóó het slot van een artikel van Willem ter Haer, getiteld „Naar Buiten", in het Februari nummer van „De Wandelaar", het geïllustreerde maandblad, dat uitkomt bij den heer A. G. Schoonderbeek te Laren. Inderdaad, het is zoo. Buiten is óók des winters veel te genieten van natuurschoon. B Over „winter op de Zuiderzee" schrijft N. Tinbergen in hetzelfde nummer, waarin voren- vermelde opwekking is opgenomen om naar bui ten te gaan. Cor Sanders verhaalt van zijn wintersche vrienden, waarmede hij bedoelt de „bonte kraaien". Met een wintergezicht wordt de aflevering geopend. Van het overige in deze aflevering vermelden we een artikel van B. Stoffel over „Boschbouw en Natuurbescherming", dat heel lezenswaardig is en één van Dr. M. Minnaert over „de echo". Met voorbeelden wordt aangetoond welk een verscheidenheid van belangwekkende verschijn selen de echo ons waar te nemen geeft. Voor den wandelaar, zegt schrijver, geeft de echo leven aan het landschap en brengt een bij zondere aantrekkelijkheid met een spoor van geheimzinnige sprookjes-mystiek. Een mooie echo is een echt natuurmonument; dikwijls heeft zij een geschiedenis, waarin een stuk volksleven tot uiting komt, en meestal hangen haar eigenaardigheden af van allerlei bijzonder heden van het terrein, die nergens elders op die zelfde wijze nagebootst kunnen worden. Daar om is het van belang, dat wij d'e echo's van onze omgeving kennen en bestudeeren Voor hen, die willen voldoen aan het verzoek van den schrijver hem inlichtingen te geven over minder bekende Nederlandsche echo's vermelden we dat des schrijvers adres is: Bilthoven, Park laan 70. Ten slotte vestigen we nog de aandacht op de „Walchersche beelden", die Jan R. Th. Campert geeft. Interessant is wat dè schrijver verhaalt van Veere. Zie het hier: In Veere ligt een wonderlijk geheim besloten, In elk van de drie Hilversumsche omroep- studio's die, zooals oorspronkelijk de gewoonte was, dus afgezien van de door den Minister voorgeschreven omruiling, op den zender van de Nederlandsche Seintoestellen Fabriek te Hilver sum zijn aangesloten, heeft deze haar „enclave" in den vorm van een controlekamer, waar het ter studio geproduceerde geluid, gecontroleerd en versterkt wordt voordat het per lijn naar den zender gaat. Door middel van lichtsignalen staat de controleerende technicus met dengene, die in de studio optreedt, in contact, in dier voege, dat de eerste tijdig zorgt, dat hij de lijnverbinding instelt en de laatste niet te vroeg begint te spelen of te speechen, en niet met een collega een genoegelijk praatje maakt, in de meening, dat de microfoon is afgezet! In het gebouw van de A.V.R.O. aan den Oude- Engweg ontdekten wij twee studio's, een tame lijk groote voor muziek en een kleine voor sprekers. In de kleine studio is een royale katheder opgesteld, die den „aangezochte" on getwijfeld in staat moet stellen rustig en wel „in de ruimte" te praten. Voor groote uit voeringen heeft men beslag gelegd op de concertzaal van het hotel „Hof van Holland", dat via een speciale lijn met het A.V.R.O.-ge- bouw is verbonden. Om den echo, die het geluid zijn volheid geeft en door studio's dikwijls opgeheven wordt, te herwinnen, is een leeg kamertje als echo-kamer ingericht: wat de microfoon in de studio op slorpt, geeft de luidspreker hier weer, om het, nu van wat echo voorzien, door een tweede microfoon weer te laten opnemen. Ook de V.A.R.A. heeft in haar residentie aan de Heuvel laan een kamer om echo te maken. Als groote studio van de Ned. Chr. Radio- vereeniging doet, aan de Boomberglaan een Luthersche kerk dienst, tenzij er een godsdienst oefening gehouden moet worden. De voort durende omwisseling kerk-studio heeft de heeren van de N.C.R.V. op vernuftige middeltjes doen zinnen om dien zoo vlot mogelijk te doen ge schieden: het doet eenigszins denken aan het dat u roept, waarvan gij echter den oorsprong nimmer zult kennen. In een gesprek vertelde mij een daar wonende schilderes eens, dat zij trachtte het licht in Veere te schilderen, dien heimelijken glans, die te leven begint over bloemen en rondom de oude huizen. Deze sfeer van licht en stilte vormt Veere's geheim. Het licht in den morgen, in den middag en vooral tegen den avond, ijl en doorschijnend als nergens anders ter wereld. Van eenzelfde besloten teederheid als enkele verzen van Leopold. Het ligt om de huizen, de oude, voor name woningen langs het water en het houdt heel Veere omvat als een kostbaar juweel. Later op den avond komt zijn makker de stilte ik stond een avond op het hoofd, de bewoners sliepen, enkel schemerde hier en daar nog door de boomen een schaarsche gouden lamp, het water liep monotoon en eenzelvig langs de hooge palen; als gevallen vogels lagen de schepen, opgetrokken tegen het slib. Een enkele zeevogel-kreet verdiepte deze stilte.... Misschien vergingen uren.ik weet alleen dat ik nimmer inniger in contact was met het geheim dat Veere in zich bergt.... OVER UITGEBLOEIDE AZALEA'S. Hoe ze iveder in bloei te krijgen. W. D. schrijft in „Floralia" en we meenen velen een dienst te bewijzen met het over te nemen, het volgende: Meermalen hebben we de verzuchting hooren slaken, dat door liefhebbers de Azalea's volgend jaar niet in bloei te krijgen zijn, zelfs beweerde iemand in een dagblad, dat zulks voor een lief hebber nagenoeg onmogelijk was. Niets is min der waar, als er maar de noodige zorg en goede wil is. Is de plant uitgebloeid, dan worden bloemresten en vruchtbeginsels met duim en vinger verwijderd. De plant wordt wat koeler gezet, maar goed in 't licht en vooral mag niet vergeten worden, de plant op tijd water te geven. Ongeveer half Mei brengen we de plant naar buiten. Tevoren hebben we een lekker bedje voor haar klaargemaakt van boschgrond of turf- strooisel, en wat ouden koemest. Hierin wordt de plant in den vollen grond gezet. Kunnen we haar zoodanig zetten, dat ze 's middags uit de zon is, des te beter, maar liever den geheelen dag in de zon dan in de schaduw. In geen geval onder heesters. Zomers volop water geven, bij zonnig weer ook over den kop. Zoo behandeld, zullen de meeste planten volgend jaar weer bloeien. Floralia. Van „Floralia", het bekende geïllustreerde Tuinbouwblad, dat wordt uitgegeven door de firma Joh. Enschedé Zonen te Haarlem, is verschenen een speciaal Zaadbloemennummer. Plantenliefhebbers kunnen uit dit nummer heel wat leeren. In vele gevallen zal men uit zaad heel veel mooie bloemen gedurende de zomer maanden tot zijn beschikking kunnen hebben. Het is werkelijk verrassend hoeveel er met deze gewassen te bereiken valt. Met zaaibloemen kan een tuin in een waar bloemenparadijs her schapen worden. Maar men dient kennis te heb ben van de eischen, die bepaalde planten stellen. Men dient ook te weten welke zaaibloemen het mooiste het doen. Verder, het zaad moet bij ver trouwde adressen worden besteld. Het speciale nummer geeft beschrijvingen van verschillende soorten van Zaadbloemen. Het behelst verder afbeeldingen van zaadbloemen. Wat zooal uit zaad kan gekweekt worden, kan men uit dit nummer leeren. Opmerkelijk is, dat de éénjarige zaaibloemen een dankbaar en uit gebreid materiaal zijn óók voor kasversiering. We zijn van oordeel, dat de Redactie van „Floralia" met het uitgeven van dergelijke num mers velen een dienst bewijst. voormalige schuilkerkje op de O.Z. Voorburgwal te Amsterdam, dat nu als „Museum Amstel- kring" de geniale maskeeringen voor belang stellenden demonstreert. We zijn ook eens naar Huizen geweest, het rustige dorp met zijn zwarte rokken en breede kappen, dat nu telkens in zijn rust verstoord wordt door vreemdelingen, die een van de beide zenders komen bezichtigen. In een klein vriendelijk en modern gestyleerd gebouwtje is het station van den N.D.O. onder gebracht. Er is ook een allerknust studiootje met een celotex (suikerrietvezel)-bekleeding in plaats van draperieën. Dit vertrekje is er echter alleen volledigheidshalve, doch wordt practisch nooit gebruikt. Men vestigde onze aandacht ook op een inrichting, om in tijd van rijpvorming de antenne des nachts, wanneer de zender niet „draait", te verwarmen en de wintersche para siet te doen smelten. Een belangrijk grooter gebouw herbergt den zender van den Philips' Omroep Holland-Indië, welke op een golflengte van ongeveer 16 M. proefuitzéndingen doet naar onze koloniën in het Oosten en Westen en daartoe een speciaal antenne-stelsel in toepassing brengt, dat de in de studio te Amsterdam geproduceerde muziek slechts in twee richtingen den aether injaagt. Uit deze vluchtige trip blijkt wel, dat wie het Gooi een echt radioland noemt, niet overdrijft. Waar de N.S.F. 12 jaren geleden begon in een klein huisje met een schuin dak, zooals er nog zooveel in de kern van Hilversum staan, als een oorlogskindje met onzekere toekomst, maar doel bewust opgevoed, is thans opgegroeid een groote industrie, die nog andere uitingen van radio leven naar het Gooi toe trokwaarbij komt, dat het Gooi niet alleen voor industriëele doeleinden gunstig gelegen is, doch ook als centrum, dat het heele land met de electrische uitstralingen van twee zenders, zooals een tuinsproeier een bloem perk, gelijkelijk besproeien wil, wèl gelegen is. M. v. W.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 3