- RAADSVERSLAG. Burgerlijke Stand. PREDIKBEURTEN. - ...W" ."I ZITTING VAN DONDERDAG 17 APRIL 1930. Salarisverordening aangehouden. Jaarwedde wethouders door Ged. Staten op f 2000.bepaald. Plan onteigening sloot Oranje Nassaulaan. Belastingpercentage weder drie. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdagmiddag, onder voorzitterschap van den Burgemeester, Jhr. A. Bas Backer. Afwezig zijn de leden Kremer, De Clercq en Schulz. Bij de ingekomen stukken is aan de orde het reeds vermelde voorstel van B. en W. om te ver- leenen een Toeslag op het pensioen van H. Douwma. We herinneren er aan, dat B. en W. voorstel len, den deurwaarder van de plaatselijke belas tingen en bediende bij den gemeente-ontvanger, H. Douwma, dien, na bijna 23 jaar in dienst der gemeente geweest te zijn hij kwam in dienst op 5 September 1907 op verzoek eervol ont slag is verleend, met ingang van 1 Juni 1930, te verleenen een toeslag op zijn pensioen, groot f 172.om hem in staat te stellen behoorlijk te kunnen leven. De heer Bornwater is er voor, aan louwma een zoodanige toeslag te geven, dat hij vrij kan wonen. Daarmede wordt aan Douwma een groote dienst bewezen. De heeren Hogenbirk en Noorman sluiten zich daarbij aan. De laatste merkt nog op, dat niet met een militair pensioen mag worden gerekend. De heer Laan is er niet voor, dat de ge meente maar steeds extra-toelagen gaat geven, waar de Rijks- en Provinciale ambtenaren maar 70 pensioen krijgen. B. en W. deden nu zoodanig voorstel, dat Douwma ook 70 zal krijgen. Het is niet goed, dat men gaat boven de 70 die alle ambte naren krijgen. De heer Bornwater dient een voorstel in om aan Douwma een toeslag van ƒ325.te geven per jaar. Het voorstel van den heer Bornwater wordt aangenomen met de stemmen der heeren Verde- gaal, Laan en Van Nederhasselt tegen. Behoud van hoornen. Verder wordt door B. en W. aan het oordeel van den Raad onderworpen het al dan niet ver- ijderen van twee boomen, waarvan één, zijnde een iep, staat aan de westzijde van de Juliana- bian en de andere, een eik, aan de zuidzijde van die laan, beide bij de kruising van den Bloemen- daalscheweg. De raad is algemeen van gevoelen, dat de boomen moeten blijven staan. Onder de nagekomen stukken is een verzoek van D. de Vos, die op 1 October 1921 is aange beld als technisch ambtenaar, om dien titel te mogen behouden en hem het daaraan verbonden salaris te willen toekennen. De salariscommissie had den heer De Vos ge plaatst in klasse 14, als „teekenaar landmeter" bij Publieke Werken; hetgeen adressant be schouwt als een „achteruitgang in titulatuur". Hij verzoekt te worden geplaatst in klasse 12. De heer Hogenbirk dient een voorstel in om alles aangaande de salarissen uit te stellen tot de volgende vergadering, daar de heer Kremer nog eenige amendementen wenscht in te dienen. Aldus wordt besloten. Medaille huisvlijttentoonstelling. Besloten wordt een verguld zilveren medaille te verleenen voor de huisvlijttentoonstelling van den R.-K. Volksbond, die op tweeden Paaschdag te Overveen wordt geopend. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Prinsenberg wordt den raad voorgelegd een voorstel om te besluiten voorloopige goedkeuring- te verleenen aan een plan tot onteigening van een gedeelte van de sloot, walkant, berm en weg- strook aan de Oranje Nassaulaan, toebehoorende aan A. J. P. Janssen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Prinsenberg verdedigt de heer Laan de voorgestelde redactie van het besluit; dat z.i. geheel in den vorm is en over welk besluit ver schillenden, onder meer Mr. Theysse, zijn ge raadpleegd. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De wethouders-jaariveddén. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat de jaarwedden van de wethouders op 2000.is vastgesteld. Belastingpercentage weder bepaald op 3. Het voorstel van B. en W., om het percentage van heffing der plaatselijke belasting naar het inkomen voor het belastingjaar 1 Mei 1930 tot 1 Mei 1931 weder te bepalen op drie, wordt aan genomen. B. en W. worden gemachtigd te aanvaarden de vergunning, die de Noord Zuid-Hollandsche I ramwegmaatschappij wil verleenen aan de ge meente tot het leggen van een gasbuis in den tramweg HaarlemZandvoort te Aerdenhout, waar deze den Zwarteweg kruist, onder dezelfde voorwaarden voor het leggen van gasbuizen in dien tramweg bij andere kruisingen, als aan vaard krachtens raadsbesluit van 16 Febr. 1928. Verbreèding Bloemendaalscheiveg. oor verbreeding van den Bloemendaalsche- weg verklaarde Ir. A. Stoop zich bereid gratis een strook grond aan de gemeente af te staan, onder voorwaarde, dat de kosten van verplaat sing der grensafscheiding en de verandering der beplanting begroot op 350.voor reke ning der gemeente zal geschieden. B. en W. stellen voor, hen te machtigen op vorengenoemde voorwaarden den strook grond ter grootte van ongeveer 60 M2. over te nemen. Aldus besloten. Het voorstel van B. en W. tot ruiling van grond met de Schoolvereeniging „Aerdenhout- Bentveld" en tot uitgifte van terrein in erfpacht aan de Provincie Noord-Holland, voor het maken van een nieuw hoogspanningsgebouw door het Provinciaal Electriciteitsbédrijf, wordt aangenomen. De heer Laan deelt mede, dat nu de speel plaats bij de school komt, 't geen een goede ver betering is. Salarisverordening geme-entepersoneel. Aan de orde is daarna het voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening tot rege ling van de bezoldiging van het personeel in dienst der gemeente. In den tekst der verordening zijn de bezoldi gingsklassen opgenomen, zooals die in de laatste raadsvergadering werden vastgesteld, met dit verschil alléén, dat ook het politiepersoneel in de klasse-indeeling is opgenomen. Wordt aangehouden. Ten aanzien van gevraagde ontheffingen van bepalingen der Bouwverordening wordt besloten volgens het voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. terzake van her ziening van het raadsbesluit tot het toekennen van vergoedingen, bedoeld in art. 100, 9e lid der L. O. Wet over 1927 voor de R.-K. Meisjes- en jongensschool te Overveen, wordt aange nomen. Aanvulling der gasverordening. Het voorstel, dat B. en W. den Raad doen terzake van aanvulling der gasverordening, dat vervolgens ter tafel komt, houdt verband met het feit, dat thans in gebruik komen de 80- lichtsmeters, waarvan tot kort geleden geen ge bruik werd gemaakt. Voorgesteld wordt te be palen, dat voor het gebruik van den 80-lichts- meter is verschuldigd 15.— per jaar. De Raad vereenigt zich daarmede. Volgens voorstel van B. en W. wordt een wij ziging aangebracht in artikel 83a der Politie verordening, die hierop neerkomt, dat het ver bod tot het innemen van standplaatsen op den j openbaren weg of het aldaar stoppen tot het in- en uitlaten van reizigers aan houders van j reizigers aan houders van motorrijtuigen niet van toepassing is ten aanzien van autobus- diensten, tot het in werking treden waarvan door Ged. Staten vergunning is verleend. De aanvulling is noodig in verband met een arrest van den Hoogen Raad, d.d. 17 Maart 1930, waarbij ten aanzien van een z.g. snorders verbod in de gemeente Wijk aan Zee is uitge sproken, dat dit zich niet kan uitstrekken over autobusdiensten, waarvoor vergunning is ver leend overeenkomstig de bepalingen der Wet op de Openbare Middelen van Vervoer. Tenslotte wordt behandeld het voorstel van B. en W. tot Vaststelling van het profiel van Zandvoorterweg. Naar aanleiding van de in de laatste raads vergadering (van 20 Februari 1930) gehouden besprekingen inzake het profiel van den Zand voorterweg, deelen B. en W. mede, dat de rijweg 6 Meter breed is; aan de zuidzijde bevindt zich een rijwielpad van 1.60 M. breedte, terwijl aan de noordzijde van den rijweg een plantsoen ter breedte van 4.70 M. (tusschen Mr. Enschede- weg en Zwarteweg) a 3 M. (tusschen Eikenlaan Viersprong) is gelegen, daarnaast bevindt zich een rijwielpad van 1.60 M. breed en daarlangs een voetpad, welks breedte varieert tusschen 3.25 M. (tusschen Mr. Enschedeweg en Zwarte weg) en 1.40 M. (tusschen Eikenlaan en Viersprong). Deze profileering kwam tot stand in 1928 en sluit vrijwel aan aan die van den weg onder Zandvoort. Gelet op de discussies, die naar aanleiding hiervan in de raadsvergadering van 21 Juni 1928 gevoerd zijn, en tevens op het feit, dat eventueele overlast van langs de zuidzijde van dien weg wonenden niet evenredig is aan het gevaar, dat wegkruising voor van Zandvoort komende wielrijders zou medebrengen, indien het zuidér-rij wiel pad weer wandelpad werd en het noorder-rijwielpad verbreed, geven Burge meester en Wethouders in overweging, het pro fiel van den Zandvoorterweg ongewijzigd te laten. De heer Noorman vindt den toestand, naar die nu is, ten eenenmale onvoldoende. Het rijwielpad van de zuidzijde moet verdwijnen en er moet er een aan de noordzijde zijn. Er moet één voetpad zijn. Zooals 't nu is, is 't heel ge vaarlijk voor de voetgangers. De heer C a s s e sluit zich daarbij aande heer Dor hout Mees wil den bestaanden toestand handhaven, omdat, indien er verande ring in komt, het er voor de voetgangers nog gevaarlijker wordt dan 't er nu is. De heer Laan zegt, dat de toestand voor de bewoners, die aan de zuidzijde wonen, geheel onvoldoende is. Indien de menschen er uit hun woning komen, kunnen ze er rechts noch links gaan. Verschillende leden uiten zich nog. In de verdere discussie vestigt de voorzitter de aandacht op den levensgevaarlijken toestand bij den Viersprong. Het is echter moeilijk om er te komen tot een idealen1 toestand. De heer Noorman dient een voorstel in, om 't rijwielpad van de zuidzijde naar de noord bij de over te brengen en om dat zoo mogelijk nog dezen zomer te doen. De heer Van Nederhasselt zegt, dat men dan de veiligheid van duizenden wielrijders die van elders komen in gevaar brengen zou. De stemmen over het voorstel van den heer Noorman staakten. Tegen stemden de heeren Dorhout Mees, Bornwater, Kooiman, Verdegaal, Prinsenberg en Van Nederhasselt. Besloten wordt aan de gemeente Zandvoort de noodige medewerking te vragen om te komen tot een- beteren toestand. Op 't weggedeelte van Zandvoort zal dan mede een rijwielpad aan den noordkant moeten komen. Bij de Rondvraag bepleit de heer Bornwater geen fietspad aan den Ter Hoffsteedeweg te maken. Tegenover dat betoog verdedigt de heer Laan het nut van de fietspaden. Aan den Ter Hoffsteedeweg is ruimte genoeg om een fiets pad te maken, zegt spr. De heer Bornwater wil, dat er komen een rijweg van 6 M. en 2 voetpaden ieder van 2 M. De heer Noorman zegt, dat de commissie van publieke werken heeft besloten, dat er een fietspad komen zou terwille van 't verkeer. De voorzitter zegt, dat die commissie alléén tot taak heeft aan B. en W. te adviseeren, maar dat de raad moet beslissen. De heer Laan vindt 't ontzettend gevaarlijk indien auto's en wielrijders rijden op den zelfden weg. Met 75 stemmen wordt het voorstel Born water (geen fietspad) afgestemd. Naar aanleiding van een vraag van den heer Cassée, hoe 't staat met de plannen van den raadhuisbouw, deelt de heer Bornwater mede, dat de ontwerp-plannen zijn bij de com missie van advies. Indien 't oordeel van die commissie aan de commissie terzake van den raadhuisbouw be kend is, dan zal zij nader dienen te beraden om trent een beperkte ^prijsvraag. In de Mei-vergadering kan spr. denkelijk nadere mededeelingen doen. Het Jcampeerverbod. Naar aanleiding van een vraag van den heer Noorman deelt de voorzitter mede, dat in een aantal gemeenten des nachts niet mag wor den gekampeerd. Menschen uit Amsterdam kunnen in Zand voort kampeeren, daar is alles goed geregeld. Onze gemeente kan die regeling niet hebben, om dat wij hier te ver van het strand zijn. Vergeten dient niet, dat de gemeente voor alles verantwoordelijk is, ook indien er eens een besmettelijke ziekte mocht uitbreken. De heer Laan zou gaarne 't Bloemendaal- sche strand willen reserveeren voor de Bloemen dalers, opdat die er rustig kunnen vertoeven. De heer Noorman bejammert 't besluit van B. en W. Gaarne zag spr., dat aan Haarlem mers kampeeren werd toegestaan, indien 't eenige dagen van te voren aan 't gemeente bestuur werd gevraagd. De heer Van Nederhasselt zag nim mer aan 't strand ongerechtigheden. Voor zich heeft spr. er geen bezwaar tegen, dat anderen dan Bloemendalers er óók mogen kampeeren. De heer Noorman dient een motie in, om de wenschelijkheid uit te spreken, dat Haar lemmers aan het strand mogen kampeeren. De heer Van Nederhasselt deelt mede, dat hij tegen die motie is, omdat er alléén in wordt gesproken van Haarlemmers. Met de stemmen van de heeren Noorman en Cassée vóór wordt de motie van den heer Noor man verworpen. De heeren Noorman en Kooiman kla gen over de tarieven van den autobusdienst naar Aerdenhout, die, naar hun meening, te hoog zijn. De heer Laan is tegen een verlaging der tarieven; wellicht kan gedacht worden aan de invoering van 10-rittenkaarten voor 1.25, die dan alléén door Bloemendalers zullen worden gekocht. Met den heer Backhuys wil spr. dat gaarne eens bespreken. Naar aanleiding van een vraag van den heer Noorman zal mede worden besproken, om ten bate van de schoolgaande kinderen den dienst der bussen niet om 7i/2, maar om 8i/2 uur te laten beginnen. Daarna wordt de zitting gesloten. REiMONSTRANTENHUIS TE HAARLEM. In het orgaan der Remonstrantsch Geref. Gemeente te Haarlem lezen wij aangaande het Remonstrantenhuis in de Wilhelminastraat te Haarlem De zaal van het Remonstrantenhuis heeft een dusdanige verandering ondergaan, dat het is alsof men bij het binnenkomen, een geheel nieuwe zaal betreedt. De bekleeding van de wanden, de gordijnen voor de ramen en deuren, de indirecte verlichting met 4 hoeklampen, de bewerking van den parketvloer, het is alles zoo smaakvol en tegelijk sober en waardig, dat hier van een zeer groote verbetering mag worden gesproken. De eertijds ongezellige vergaderruimte is herschapen in een gezellige, huiselijke gehoor- en spreekzaal. N.V. MULTHTLM. De algemeene jaarvergadering van aandeel houders van de in Bloemendaal zoo goed bekende N. V. Multifihn werd jl. Dinsdagavond gehouden, wij zouden bijna zeggen gevierd. De vergadering werd voorgezeten door den heer G. J. Droste Jr., ook de andere commissarissen, de heer Burdet en dr. Thijsse, waren aanwezig. Het jaarverslag over 1929 luidde gunstig. De vennootschap kon weder eenige duizenden guldens winst boeken boven die vf n het eerste boekjaar. Tal van hoop volle perspectieven openen zich voor deze jeug dige ondei neming onder hare enthousiaste en werkzame leiding. In het bizonder werd door den directeur hulde gebracht aan zijn eersten mede werker, den kunstschilder en cinematografist. den heer Pointl. Na afloop der vergadering werden mede voor tal ven genoodigde dames en heeren vertoond liet 6e deel van cle Boroeofilm van den heer Tillema, die ook zelf aanwezig was, de nieuw ste vogelfilm van den heer Burdet, waarbij dr. Jac. P. Thijsse uitlegging gaf en de plantenbewegings- film van den heer J. C. Mol. Het applaus was niet van de lucht; verschillende aanwezigen waren zoo enthousiast over het geziene, dat zij den wensch opperden in Haarlem eene organisatie te stichten, die geregeld een uitgelezen publiek van dergelijke films van wetenschappelijke en aesthetische waarde koen doen genieten. GEVESTIGDE PERSONEN IN DE GEMEENTE BLOEMENDAAL. Opgave van 1017 April 1930. E. G. Halbach, Clematislaan 14, Aerdenhout. F. M. H. Hin, Pentislaan 14, Aerdenhout. GetrouwdB. A. Berends met C. E. Klussener T. Brouwer met Y. W. van Beem; P. L. J. M. Okhuijsen met B. G. Krusemeijer. Bevallen: A. Verhoevende Rooy z.J. Odinkvan der Valk Bouman z. Overleden: C. A. Kindt 25 j„ overl. te Den Helder; A. Kaasenbrood 76 j.; P. van Dekken 18 j. Zondag 20 April (lsten Paaschdag). NED. HERV. KERK te BloemeridaaJ. Voorm. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. Collecte voor kerkbouw te Eindhoven. Maandag 21 April (2den Paaschdag). Voorm. 10 uur: Ds. C. M. Briët, Heemstede. Zondag 20 April (lstcn Paaschdag). JEUGDDIENST IN MARANA1HA. Voorm. 10 uur: de heer H. Gordeau Jr., Bussum. Zondag 20 April (lstcn Paaschdag). GEREF. KERK te Bloemendaal. Voorm. 10 uur: Ds. J. C. Brussaard. 's Avonds 5 uurDs. J. C. Brussaard. Maandag 21 April (2<ien Paaschdag). Voorm. 10 uur: Ds. D. J. v. Katwijk, Velsen. Zondag 20 April (lstcn Paaschdag). NED. PROTESTANTENBOND le Bloemendaal. Voorm. 101/2 uur: Ds. W. Banning. Barchem. Zondag 20 April (lsten Paaschflag). DE VRIJE KATHOLIEKE KERK, Popellaan, Kinheimpark, Bloemendaal. 10.30 uur v.m,Gezongen H. Mis. Zondag 20 April (lsten Paaschdag). NED. HERV. KERK te Overveen. Voorm. 10 uur: Ds. G. C. Postma, Overveen. Collecte voor kerkbouw te Eindhoven. Zondag 20 April (lsten Paaschdag). VRIJZINNIGE JONGEREN KERK Gebouw „Theosopbia", Nassauplein 8. Haarlem. Voorm. ÏO1^ uur: Mej. A. Frevel, Rotterdam. Deze diensten zijn bestemd voor meisjes en jongens van 14 tot 20 jaar. N. B. Fietsenstalling. ÉGLISE WALLONNE (Ned. Herv. Kerk). Begij nehofH aarlem Dimanche 20 avril. Fête de Paques. 9 h. 30: Service de communion. 10 h. 30: Culte et sermon. 8 h. (soir)Service d'actions de graces. Vendredi 25 avril Tous les services sont présidés par le pasteur de la paroisse. Zondag 20 April (lsten Paaschdag). RELIGIEUZE KRING AERDENHOUT. Voorm. IOY2 uur: de heer B. Agter, Cand. Theol., Utrecht. NED. HERV. GEM. te Santpoort. Zondag 20 April (lstcn Paaschdag). Voorm. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Zangkoor. Maandag 21 April (2<len Paaschdag). Geen dienst. Zondag 20 April (lstcn Paaschdag). GEREF. KERK te Santpoort. Voorm. 9.45 uur: Ds. W. Breukelaar. 's Avonds 5.30 uur: Ds. W. Breukelaar.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 7