RAADSVERSLAG. ZITTING VAN DONDERDAG 22 MEI 1930. Over 't kampeerverbod prae-advies in de volgende vergadering. Voor de douchebaden-gelegenheid subsidie aan de Vereeniging voor Jeugdwerk. Bouw eener Openbare Lagere School te Aerdenhout. Meervoudige opdracht voor een Raadhuis en andere openbare gebouwen. Behandeling der salarisverordening. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdagmiddag, onder voorzitterschap van den Burgemeester, Jhr. A. Bas Backer. Afwezig is het lid De Clereq. Bij de Ingekomen stukken is een adres van N. Gerrits, gemeentewerkman, wien met ingang van 1 April eervol ontslag is verleend wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Gerrits is niet minder dan 21 jaar in gemeentedienst geweest, na eerst bij de Marine gediend te hebben, om hem een toeslag van 208.op zijn gemeentelijk pensioen te geven. B. en W. stellen voor, op dit verzoek afwij zend te beschikken, daar het inkomen van Gerrits van dien aard is, dat een toeslag niet verantwoord zou zijn. Adressant geniet n.l. wegens marine-dienst 509.pensioen, wegens gemeente-dienst 621.en heeft bovendien ouderdomspensioen, zoodat zijn inkomen meer is dan 70 van het laatst door hem verdiende loon. Aldus besloten. Verder is onder de ingekomen stukken een voorstel van B. en W., om aan het Comité inzake bestudeering en bestrijding van de iepenziekte een j aarlij ksche subsidie te verleenen van 25.—. Aldus besloten. Van de coöperatieve woningbouwvereeniging „Eigen Woning" is ingekomen een verzoek om toewijzing van grond in de Schapeduinen. B. en W. stellen voor te besluiten dit stuk in hunne handen te stellen om praeadvies. Aldus besloten. Teneinde te voldoen aan de wenschen van velen, stellen B. en W. voor om het buizennet der waterleiding op de Algemeene Begraafplaats uit te breiden, zoodat ook daar de bloemen en planten op de verder van de aula gelegen graven water kan worden gebracht, en ver zoeken daartoe aan hen een crediet van 500. te verleenen. Aldus besloten. Goederensporen tusschen Haarlem en de Kleverlaan. Van de Directie der Ned. Spoorwegen is inge komen een verzoek om ten behoeve van de ver lenging der goederensporen tusschen Haarlem en de Kleverlaan langs den spoorweg Haarlem- Uitgeest een gedeelte ter grootte van ongeveer j 10 centiaren van een perceel water, gelegen in deze gemeente, aan den staat der Nederlanden te verkoopen voor den prijs van 0.10 per M-. Naar aanleiding daarvan stellen B. en W. voor te besluiten, dat dit perceeltje niet meer voor den openbaren dienst is bestemd en verder hen te machtigen het gevraagde voor het be oogde doel tegen den aangegeven prijs aan den Staat der Nederlanden te verkoopen. Aldus besloten. Het kampeeren. Van de kampeerdersvereeniging „Licht en Vrijheid" is ingekomen een adres met verzoek om steun aan een adres dat de vereeniging aan B. en W. zond, verzoekende „het kampeer verbod voor hen die niet te Bloemendaal wonen op te heffen". De toelichting op het adres aan B. en W. luidt „Naar aanleiding van uw besluit heeft de kampeerver. „Licht en Vrijheid" d.d. 12 dezer vergaderd en besloten zich tot u te wenden, daar zij vermeend, dat uw besluit zeer zeker afbreuk zal doen aan gezondheid en lichaamsvrijheid en algemeen welzijn. Hopende dat u in zult zien dat een groot ge deelte van de bewoners in de omliggende ge meenten door uw besluit worden gedupeerd en dit toch niet uw bedoeling zal zijn, zoodat u aan het verzoek zult willen voldoen en uw verbod zoo spoedig mogelijk zult intrekken, zien wij uw gunstig bericht zoo spoedig mogelijk tege moet." De Ned. Bond tot het redden van drenke lingen verzoekt eveneens onder nadere voor waarden het kampeeren weder toe te laten. De heer S c h u 1 z vindt 't jammer, indien de groote massa zou moeten lijden omdat enkelen ergens misbruik van maken. Kan niet onder be perkende voorwaarden weder kampeeren wor den toegestaan? Willen B. en W. de zaak nog eens onder 't oog zien en dan in een volgende vergadering prae-advies uitbrengen? De voorzitter zegt, dat hij gaarne be reid is om een volgenden keer aan den raad uit voerige inlichtingen te geven. De heer Van Nederhasselt meent, dat 't beter is, dat de raad nu een wenk aan B. en W. kenbaar maakt. Anders moeten de menschen weder een maand wachten. De heer Laan vestigt de aandacht op de verantwoordelijkheid van de gemeente in geval van ziekte, enz. Bovendien, men houdt daar com munistische redevoeringen en dat kunnen wij niet toelaten, zegt spr. En verder, men wenscht hier gratis te gaan kampeeren. Te Zandvoort mag men dat niet. Indien men hier gratis mag gaan kampeeren, dan wordt Bloemendaal een concurrente van Zandvoort. Nog doet spr. opmerken, dat Bloemendalers óók gaan kampeeren en dan moet toch worden gezorgd, dat die niet door anderen worden over- loopen. Het is een moeilijke zaak. De heer Kremer wil aan „fatsoenlijke lieden" vergunnen te gaan kampeeren. Besloten wordt, dat B. en W. in een volgende vergadering prae-advies zullen uitbrengen. Subsidie voor IA douchebaden. Naar aanleiding van een adres van de Ver eeniging voor Jeugdwerk stellen B. en W. voor, aan die vereeniging te geven een subsidie van 1500.voor de gelegenheid tot het nemen van douchebaden, die in 't Jeugdhuis is. De heer Prinsenberg komt er tegen op, dat B. en W. onder de ingekomen stukken aan komen met voorstellen. De heeren Laan, Hogenbirk en Cas- s e verdedigen 't geven van deze subsidie. De wethouder Laan zegt nog, dat de heer Dank baar het zeide, dat indien de 1500.niet ten volle noodig zijn, hij het resteerende zal terug geven. De wethouder doet opmerken, dat de heer Dankbaar had gevraagd de zaak spoedig aan de orde te stellen. B. en W. meenden daaraan te moeten voldoen. De heer Prinsenberg zal uit protest tegen de manier van behandeling tegen het voorstel stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met de stemmen der leden Prinsenberg, Kooi man en Verdegaal tegen. De verordening tot vaststelling van de Namen der openbare ivegen in de gemeente Bloemendaal stelden B. en W. voor zóó te wijzigen, dat de laan, loopende van den Zandvoorterweg naar de Grenslaan, wordt geheeten Spechtlaan en de laan, loopende van de Alberdingh Thijmlaan naar den Johan Verhulst- weg, Schaepmanlaan. B. en W. werden gemachtigd onder de voor waarde onder meer, dat de op de overdracht val lende kosten komen voor rekening der gemeente Bloemendaal van de gemeente Leiden om niet en, voorzooveel noodig in onderhoud, over te nemen eenige eigendommen in de gemeente Bloemendaal (weg langs de Leidsche Vaart.) Finantiëele regelingen. Vastgesteld worden een tweede en een derde suppletoire gemeentebegrooting, dienst 1929, en een staat tot het doen van af- en overschrij vingen op de gemeentebegrooting, dienst 1929. Bij die agendapunten maakt de heer S c h u 1 z aanmerkingen ten aanzien van het overschrijden van Begrootingsposten, ondermeer ten aanzien van 't onderhoud der wegen gaat 't dien kant op, waartoe dan een Begrooting behandelen, zegt spr. De heer Laan antwoordt, dat opdrachten, die de raad gaf ten aanzien van wegen en het laten werken van werkloozen hebben gemaakt dat de post onderhoud van wegen met 141.000 is overschreden. Maar, aldus de wethouder ge ruststellend, nu zijn 7/8 der wegen klaar. Er is nu niet meer zooveel noodig. De heer Bornwater betoogt, dat 't noodig is dat, indien de raad een wensch ten aanzien van de wegen uit, de raad dan eerst weet wat de kosten zijn. Daarna kan dan de raad een opdracht geven. De heer Laan: Goed, indien 't dien kant op moet, dan zal dat geschieden. Maar dan kunnen de wegen niet zoo vlug als nu in orde gemaakt worden. Inmiddels zal ik mij in 't vervolg er wel voor wachten de Begrooting te overschrijden en eerst dan een opdracht gaan uitvoeren indien de raad er de gelden voor heeft gevoteerd. Daarmede eindigt deze discussie. Verder werd besloten tot toekenning van ver goeding volgens art. 100 der L.O.-Wet 1920 aan het bestuur van het St. Jozefgesticht voor de school op „Dennenheuvel", tot het verleenen van medewerking volgens art. 72 der L.O.-Wet voor aanschaffing van leermiddelen voor de School- vereeniging „Aerdenhout-Bentveld", noodig wegens belangrijke toeneming van het aantal leerlingen. Aan de orde is verder een voorstel van B. en W., om te besluiten een bijdrage van 40 pCt. te verleenen aan de R.-K. Buitengewone Lagere School te Haarlem voor leerlingen uit deze ge meente, die op die school gaan. Naar aanleiding van een voorstel van Dr. Bornwater wordt besloten te geven 50 Nieuive O.L. School te Aerdenhout. Naar aanleiding van een verzoek van het Comité voor een openbare lagere school te Aer denhout, stellen B. en W. voor, op grond, dat de toeneming van de bevolking in de afdeeling Aerdenhout de oprichting van een openbare school voor gewoon lager onderwijs aldaar nood zakelijk maakt, te besluiten: a. het aantal openbare scholen in de gemeente Bloemendaal uit te breiden met een school voor gewoon lager onderwijs en b. deze school op te richten in de afdeeling Aerdenhout en als plaats daarvoor aan te wijzen het gedeelte van het terrein, gelegen aan de Juliana van Stolberglaan, dat thans nog in eigendom is bij de N.V. Ned. Maatschappij van roerende en onroerende Zaken alhier, welke maatschappij echter bereid is tot grondruiling. De heer De W aal M a 1 e f ij t verzoekt de plannen niet te grootsch op te zetten, daar het voornemen bestaat te Aerdenhout ook een christelijke school op te richten. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Vastgesteld wordt het kohier der honden belasting, dienst 1930. Raadhuisbouiv. De bijzondere commissie ter voorbereiding van den bouw van een Raadhuis c.a. en van andere openbare gebouwen, doet den Raad het voorste] terzake van het verstrekken van een z.g.n. „meervoudige opdracht" voor het ont werpen van schetsplannen voor den bouw van een Raadhuis en andere openbare gebouwen. Terzake stelt de commissie voor een overeen komst te treffen met verschillende door haar nader aan te wijzen architecten tot een nader door haar te bepalen aantal, dat niet meer dan zes zal bedragen. Voorgesteld wordt, verder wel aan B. en W. op te dragen, ter uitvoering van het besluit met de aan te wijzen architecten overeenkomsten af te sluiten of te doen afsluiten, doch vast te stel len, dat voor het overige al hetgeen de verdere uitwerking dier overeenkomsten en de voorbe reiding van den bouw van een raadhuis, enz., betreft, zal blijven behooren tot de taak der commissie. De heer Bornwater zet de voordeelen van een meervoudige opdracht uiteen. Naar de mee ning der commissie kan op die manier het beste en het vlugste tot een goed resultaat worden gekomen. Spr. deelt nog mede, dat de uitgaven zullen bedragen ƒ3000.per architect. Dus de geheele zaak zal aan de gemeente 18000. kosten. De heer Prinsenberg zegt, dat de kosten van de opdracht hem nog al medevallen. Maar er is één bezwaar bij spreker, n.l., dat nu alle gebouwen van gemeentediensten op „het forum aan den Zeeweg" zullen komen. Bovendien, 't is de vraag of de gemeente zich al deze groote uit gaven voor gebouwen kan veroorloven. Het „Zee weg-avontuur" gaat nu millioenen kosten. Om al die redenen zal spr. tegen deze voordracht stemmen. De heer Noorman juicht de voordracht toe, waaraan, aldus spr., het karakter van een prijsvraag is ontnomen. Het is een voordracht, waarmede men gerust in zee kan gaan. De heer Van Nederhasselt is niet voor een politiebureau en een bureau voor de Bedrijven aan den Zeeweg. Om die reden kan spr. niet met de voordracht medegaan. De heer L u d e n brengt hulde aan de com missie voor haar arbeid, maar met een aanbe veling van architecten door den Bond van Ned. architecten kan spr. niet medegaan. Oudere architecten, die hun sporen hebben verdiend, worden dan gepasseerd. Wil men een prijsvraag, dan iets anders dan deze voordracht. Dan moet de raad de architecten aanwijzen. De raad mag niet zijn recht van 't nemen van een beslissing- uit handen geven. Thans worden enkele oudere en bekende architecten niet gevraagd. De heer C a s s e zegt, dat de raad desnoods de plannen van alle 6 architecten kan verwer pen. Verder meent spr., dat 't op den Zeeweg- niet de plaats is om er een politiebureau te gaan bouwen. De heer Van Nederhasselt is door 't betoog van den heer Luden nog in zijn meening versterkt, dat deze voordracht niet moet aan genomen worden. De heer Dorhout Mees deelt mede, dat onder de 6 architecten zijn van verschillende stroom ing, onder meer ook 2 uit Bloemendaal. De voorzitter is van meening, dat 'tvan groot belang is, mede voor de ingezetenen, dat alle gemeentediensten op een centraal punt bij een zijn. Op dien grond verdedigt spr. de voor dracht. Het is mede gewenscht, dat aan den Zee weg 't politiebureau komt. Men dient ook reke ning te houden met de toekomstige uitbreiding der gemeente. De heer Laan zegt, dat 't nu alléén er om gaat de gebouwen op teekening te krijgen en te komen aan een berekening der kosten. Later kan de raad dan uitmaken, welke gebouwen er zullen komen. De heer Bornwater gegt, dat de raad al tijd later in vrijheid kan beslissen. Het gaat er nu alleen om te komen aan schetsplannen. De heer S c h u 1 z zegt, dat bij een „be perkte" prijsvraag men weet welke architecten er aan zullen deelnemen en dat dit er een voor deel van is. Het voorstel van de commissie wordt aange nomen met 86 stemmen. Tegen stemden de leden Luden, Kooiman, Verdegaal, Prinsenberg, De Waal Malefijt en Van Nederhasselt. In de vorige zitting had de heer Noorman ingediend een voorstel om te besluiten het Rijwielpad aan de zuidzijde van den Zandvoorterweg te doen vervallen en het over te brengen naar de Noordzijde De stemmen hadden daarover gestaakt. Besloten werd toen te informeeren waartoe de gemeente Zandvoort bereid is. Naar aanlei ding van een verzoek van ons gemeentebestuur heeft het college van B. en W. van Zandvoort geantwoord, „dat het niet bereid is om te be vorderen dat het rijwielpad aan de Zuidzijde van de Zandvoortschelaan wordt opgeheven." Thans wordt opnieuw over het voorstel van den heer Noorman gestemd. Het resultaat is, dat met 95 stemmen het voorstel wordt aange nomen. Tegen stemden de leden Dorhout Mees, Kooi man. Verdegaal, Prinsenberg en Van Neder hasselt. Ten opzichte van aangevraagde ontheffingen van bepalingen der Bouwverordening werd be sloten volgens het voorstel van B. en W„ behou dens, dat 't verzoek van G. T. Roeien Zn. is aangehouden en dat aan Mr. H. J. D. D. En schedé een ontheffing is verleend. Salarisverordening. Het laatste agendapunt is het voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening tot regeling van de bezoldiging van het personeel in dienst der gemeente. In den tekst der verordening zijn de bezoldi gingsklassen opgenomen, zooals die in de laatste raadsvergadering werden vastgesteld, met dit verschil alléén, dat ook het politiepersoneel in de klasse-indeeling is opgenomen. Daarbij is tevens aan de orde het verzoek van D. de Vos, die op 1 October 1921 is aangesteld als technisch ambtenaar, om dien titel te mogen behouden en hem het daaraan verbonden salaris te willen toekennen. De salariscommissie had den heer De Vos ge plaatst in klasse 14, als „teekenaar landmeter" bij Publieke Werkenhetgeen adressant be schouwt als een „achteruitgang in titulatuur1.. Hij verzoekt te worden geplaatst in klasse 12. De heeren Hogenbirk c.s. hebben nog eenige amendementen ingediend. De heeren Schulz en Van Nederhas selt kunnen zich met die amendementen niet vereenigen, omdat de raad aangaande de salaris sen reeds een beslissing heeft genomen. Het gaat er nu alléén om, die beslissing in een verordening vast te leggen. Nadat een amendement van den heer Hogen birk, om in art. 14 een verandering te maken, is afgestemd, worden de volgende amendementen ingetrokken. Echter is besloten, dat diegenen, die nu den titel „technisch ambtenaar" hebben, dien mogen behouden. Hetgeen B. en W. hebben voorgesteld, wordt aangenomen. Na de rondvraag wordt de vergadering ge sloten. VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS. DE AUTOBUSDIENST NAAR AERDEN HOUT. Alle halteborden zijn weggenomen. De bus stopt thans overal op verzoek, hetgeen ook ken baar is gemaakt op de autobussen. De route is thans als volgt: Brederodeweg, Donkerelaan, Bosch en Duinplein, Rustenbur- gerweg, Bloemendaalscheweg, Korte Zijlweg, Duinlustweg, Bentveldsweg, Veldlaan, Slinger weg, Sparrenlaan, Zandvoortscheweg. Zonne bloemlaan (eindpunt) vice versa. DE FLORALIA-PLANTEN. Wij herinneren er aan, dat heden, Zaterdag middag van 24 uur, op de Jeugdtuinen van de Vereeniging voor Jeugdwerk de kinderen weder de stekjes voor den Floralia-wedstrijd kunnen afhalen. EEN CHR. SCHOOL TE AERDENHOUT. Naar we vernemen wordt de volgende week een vergadering gehouden tot de stichting eener vereeniging terzake van de oprichting eener christelijke school te Aerdenhout. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR DEN VOLKSZANG. Woensdagavond hield bovengenoemde ver eeniging een ledenvergadering in het Jeugdhuis, die, gezien 't gevorderd seizoen, tamelijk bezet was. Nadat eerst aan de leden de samenstelling van 't tegenwoordige bestuur bekend was ge maakt werd overgegaan tot bespreking van 't afgeloopen seizoen en de plannen voor 't vol gende. Op 't programma staat o.m. een zangavond in 't bosch en een dito in Santpoort. Om de financieele basis te versterken, zal getracht worden donateurs te krijgen. Over 't algemeen mag de jonge afdeeling op een goed seizoen terugzien. De samenstelling van 't bestuur is als volgt: Voorzitter: B. C. Elskamp; Secretaris: A. Kranenburg, Bergweg, Bl'daal; Penningmeeste- resse: Mevr. M. Cassée; D. Kuiper, Joh. Meij. Aanmeldingen voor lidmaatschap b. d. secr. OPGAVE BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: G. van der Werf en J. G. D. BloemN. Biezeveld en h. HoltzL. A. Holst en A. C. F. Rieuwerts; A. A. van der Werf en H. J. van WamelD. Hoefgeest en A. C. Duijff. Getrouwd: M. J. F. Hulsebosch met J. Lomans. Bevallen: M. C. RevalkBaels z. OverledenH. van Meurs 74 j. GEVESTIGDE PERSONEN IN DE GEMEENTE BLOEMENDAAL. Opgave van 15—22 Mei 1930. A. Groenevelt, Noorder Stationsweg 8, Bloe mendaal. Wed. C. J. Berendsen, geb. ter Horst, Joh. Verhulstweg 16, Bloemendaal. Wed. M. G. Smit, geb. Kampman, Verbindings weg 22, Bloemendaal. A. Zaalberg, Vogelen- zangscheweg 32, Vogelenzang.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 4