IVvepft-stodmt// VICTORIA-WATER JLOTTGERING A. G. G. M. GI0RGIS Z". TENroONSlELÜNG^ REN5 lBJ55£LiNK iiiiiiimiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiP VvGOED-SNELyV iininmiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiHiiiiiiiiiiiiiimmiiiiii: RIDDERSTRAAT 18»iHAARLEM TEL. 13310 Plaatselijk Nieuws. 2.4-MEi - 7 JUNI* 1930 teeKekiinqai Aquarellen PASTEL5 VAN DUiNEN,STRAND EN SCHEPEN VAN Ê/ZA.B05KW TE. OVcRVEEN fDAMMES! 1AIII 11 Wed. P. KGOMEft ZOO? 1LU' Gierstraat 39, HAARLEM. - Tel. 10153. STGDME RU-VERVER LI NAAIMACHINES J. GEYLVOET, Doelstraat 37 - Haarlem - Telefoon 13538 in literschroefflesschen 32 ct. voor huishoudelijk gebruik. ging over de keuze van architecten. Aan een keuze vanwege den Bond van Ned. architecten wilde men zich niet houden. De Raad moest zelf de architecten uitkiezen, die hij geschikt oordeel de voor den opdracht, werd betoogd. En zóó kwam het, dat er verschillende leden tegen het voorstel der commissie stemden. Het werd aan genomen met 8 tegen 6 stemmen. Het is wel jammer, dat de Raad in dezen niet tot eens gezindheid en tot éénstemmingheid is kunnen komen. Echter, hoe dat zij, de arbeid der com missie van voorbereiding vond in den Raad volle waardeering. Terzake van de gevraagde opheffing van het kampeerverbod voor niet-Bloemendalers zullen B. en W. den Raad in een volgende vergadering prae-advies uitbrengen. De Raad zal dan de ge legenheid hebben, heel de zaak te bezien. Thans reeds weidde de wethouder Laan uit over de bezwaren, die aan het onbeperkt kampeeren zijn verbonden met het oog op de verantwoordelijk heid van het gemeentebestuur. We hoorden, dat óók Bloemendalers gaan kampeeren „en dan moet toch worden gezorgd, dat die niet door anderen worden overloopen," zeide de wethou der. Alsof het strand niet breed en ruim genoeg is. Toch, het bleek, dat, als er een goede oplos sing is te vinden, de wethouder daartoe gaarne wil medewerken. Daaruit zou zijn af te leiden, dat de zaak voor de kampeerders er niet geheel en al hopeloos voorstaat. Het kan ook zijn, dat B. en W. reeds een beslissing nemen vóór de Raadszitting, die komende is. Men zal het moe ten afwachten! Twee zaken willen we nog memoreeren: ten eerste, dat er te Aerdenhout een openbare school voor gewoon lager onderwijs zal komen en ten tweede, dat de regeling der bezoldiging van het personeel der gemeente thans in een verordening is vastgelegd. Het laatste is zeker een besluit van beteekenis. ANDEREN PREDIKERS TEN VOORBEELD. In het periodiek „Uit de Remonstrantsche Broederschap'vinden we een gevoelvol „In memoriam, Prof. Dr. H. I. J. Groenewegen", van de hand van Ds. N. Blokker. We ontleenen er het volgende aan: „Zijn overtuiging, dat het verhevene en hei lige slechts mocht worden vertolkt in den eenig passenden vorm van het wezenlijk schoone, dwong hem aan prediking en voordracht dien weiverzorgden stijl te geven, die het sieraad is zijner uitgegeven preekbundels en het geheim van de aandacht, waarmede zijn soms lange en altjjd ononderbroken kansel-redenen werden gevolgd." Och, mocht dit óók kunnen worden gezegd van vele predikanten in de onderscheidene kerken, dachten we. Het zou het kerkbezoek ten goede kunnen komen! VOETBAL. De E. T. O. nederlaagwedstrijden. Het politie-elftal van hier heeft, zooals we reeds meldden, deelgenomen aan de nederlaagwedstrij den, die uitgeschreven zijn door de Hoofddorpsche politievoetbalvereeniging E. T. O. Deze wedstrij den, die een bijzonder karakter dragen, bestaan uit het volgende. E. T. O. heeft een aantal clubs uitgenoodigd om tegen haar te komen spelen. De club, die E. T. O. de grootste nederlaag (in doelpunten) kan toebrengen, krijgt een zilveren beker. Nog meer prijzen zijn voor deze wedstrijden beschikbaar gesteld. De tweede prijs bestaat uit een zilveren lauwertak, terwijl tal van medailles de andere prijzen uitmaken. Ons politie-elftal heeft den wedstrijd met 43 verloren. VAN HET POLITIERAPPORT. Het politierapport vermeldt weinig nieuws. Het maakt alleen melding van een botsing tus- schen een auto, die van Overveen afkomende naar de richting Aerdenhout reed en van een vrachtwagen, die van het Zandvoorterpad af den Korten Zijl weg, richting Overveen op wilde rjjden. Van den auto werden de spatborden in gedeukt, terwijl van den vrachtwagen de stuur inrichting ontzet werd. De vrachtwagen moest worden weggesleept. AANBESTEDING. Door den architect W. Hamdorff is aan besteed de bouw van een landhuis aan den Brederodeweg. Ingekomen waren 28 biljetten. Laagste inschrijvers waren de heeren Th. Meyer en Van Alphen te Hilversum, voor 173.880.—. ZENDINGSFEEST TE BLOEMENDAAL. Over het Zendingsfeest ,den 2den Pinksterdag- middag te houden door het Centraal Zendings Comité op het buiten „Wildhoef" te Bloemen- daal, kan thans worden medegedeeld, dat Ds. A. K. Straatsma van 's-Gravenhage zal spreken over: „De weg naar het Koninkrijk"; Zendeling H. Bielke van Zeist over: „Onder de Christen- Boschnegers aan de Boven-Suriname"Zende ling L. Bodaan van Rotterdam over: „Naar het Binnenland van Sumatra". Het Openingswoord zal Ds. T. J. Jansen Schoonhoven van Oegstgeest spreken; het Slot woord zal gesproken worden door Ds. P. J. de Jong van Amsterdam. Het terrein is toegankelijk vanaf twee uur en gemakkelijk te bereiken. Het ligt aan den Bloemendaalschenweg voorbij de Ned. Herv. Kerk; vijf minuten loopen vanaf het Station. Het Comité verwacht, dat velen uit Haarlem en Omstreken komen zullen. Toegangsbewijzen zijn alleen op den middag zelf aan het terrein verkrijgbaar. Op het terrein is gelegenheid tot fietsen stalling. EEN WONDERLIJK VERHAAL. Aan het einde der Raadszitting kwam de heer Prinsenberg met een wonderlijk verhaal. Hij deelde mede, dat er een bewoner van een woning van „St. Benedictus" was, die wel eens met den huur ten achter was geweest en die volgens hem het huis niet altijd netjes zou bewoond hebben. Lang had het geduurd, doch eindelijk hadden B. en W. vergunning gegeven over te gaan tot uitzetting van den bedoelden bewoner uit het huis. De te volgen procedure daarbij was reeds aan den gang. Maar des Woensdagsavonds kwam er een politieagent bij den penning meester van „St. Benedictus" met de boodschap van den Burgemeester, dat met de uitzetting niet moest worden voortgegaan. Het bestuur van de woningbouwvereeniging was zoo ontstemd over een en ander geworden, dat het en bloc ontslag had genomen. De heer Prinsenberg uitte verontwaardiging er over, dat op de manier gelijk het was geschied een boodschap aan den penningmeester was ge stuurd en dat nu werd gewild, dat de uitzetting niet zou doorgaan. Hij interpelleerde daarover het college van B. en W. De interpellant, die het wonderlijke verhaal deed, werd door wethouder Laan beantwoord. Deze deelde mede, dat de bedoelde bewoner eenige weken met huurbetaling ten achter was geweest, maar dat aan het college van B. en W. was gebleken, dat de man een behoorlijk inkomen had en dat het achterzijn met de huurbetaling- meer een nonchalance was. Een politieagent had aan het college informaties gegeven en mede gedeeld, dat naar zijn meening er geen reden tot uitzetting was. Verder was gebleken, dat de huurschuld was aangezuiverd en dat de huur voortaan geregeld zou betaald worden. Het gold hier een huisgezin met drie kinderen en een vierde kind op komst; om die reden had spr. gemeend, ook, omdat, indien een uitzetting volgde, de man aan de gemeente om een woning zou vragen en het college van B. en W. geen raad zou geweten hebben om hem er aan een te helpen, dat de uitzetting moest worden opge schort. Spr. had daarom den Burgemeester op gebeld en deze had, daar er spoed bij de zaak was, een agent opgedragen de boodschap aan den penningmeester van St. Benedictus over te brengen. Het eenige wat het college van B. en W. is te wijten is dit, concludeerde spr., dat het te vlug is geweest met het verleenen van de machtiging tot uitzetting. Groote verontwaardiging uitte de wethouder Van Nederhasselt erover, dat zijn collega wel den Burgemeester maar niet hem over de zaak had opgebeld. Inmiddels is dat iets, dat niet voor den Raad is. Dat moet maar in het college van B. en W. worden uitgemaakt! De geheele zaak, die de heer Prinsenberg ter sprake bracht, was eigenlijk niet iets voor den Raad. Terecht stelde de heer Hogenbrik de vraag: Is dat nu een zaak voor den Raad? Echter, de voorzitter had het gedoogd, dat de heer Prinsenberg het gebeurde besprak, dus kon verdere discussie niet worden gestuit. De heer Bornwater sloot zich aan bij den heer Prinsenberg. Volgens hem hadden B. en W., nadat, na jaar, eindelijk vergunning was verleend tot uitzetting, thans anders moeten handelen dan was geschied. Het komt niet te pas, zooals het college thans heeft ge handeld, concludeerde de heer Bornwater. Uit de verdere discussie bleek, dat de heele zaak een duistere is. De heer Casseé deelde mede, dat, daar de bewoner van de woning van St. Bene dictus bij hem om een woning was geweest, hij een nader onderzoek had ingesteld in de buurt van het perceel, waarin de bedoelde familie thans woont. Daar werd geoordeeld, dat er geen reden is tot uitzetting uit de woning. Och, als men iemand vinden wil dan kan men altijd wat zoeken, werd er gezegd. Het maakte den indruk, dat men de menschen zoeken wil! Maar waarom, dat is niet gezegd in de openbare raadszitting. De heer Pinsenberg repliceerde nog, dat de politieagent Woensdagavond bij den penningmeester was geweest, met de boodschap van den Burgemeester, terwijl het vonnis tot uitzetting pas Vrijdag in werking gaan zou! Daarop antwoordde de Burgemeester, dat hij had gedacht, dat de voorgenomen uitzetting- Donderdags zou plaats hebben. Wethouder Laan verklaarde, dat hij met de bewoners nog eens spreken zou en hun op het gemoed drukken geregeld den huur te betalen en de woning be hoorlijk te bewonen. Verder zal getracht wor den, dat het bestuur van „St. Benedictus" op de ontslagaanvrage zal terugkomen. Het einde zal wel wezen: „Alles komt reg." Maar vol komen helder werd de zaak niet in openbare zitting TENTOONSTELLING WERKEN VAN LENSSELINK. We herinneren nog eens aan de tentoonstel ling van teekeningen, aquarellen, pastels van duin en- strand en schepen van Rens Lensselink, die wordt gehouden bij J. A. Boskamp en die duurt tot 7 Juni. ONZE POLITIEVOETBALVEREENIGING. De ivedstrijden die er gespeeld werden. Vanwege onze politie-voetbalvereeniging ge werd ons een opgaaf van de gespeelde wedstrij den. Er werd deelgenomen aan 17 wedstrijden. Daarvan werden er gewonnen 4, gelijk gespeeld 3 en verloren 10. Voor een pas-beginnende ver- eeniging is dit resultaat zeker niet slecht te noemen. HET Dr. DE VISSERHUIS. Aan „De Voorzorg", orgaan van den Chr. Nat. Werkmansbond, ontleenen we de mede- deeling, dat voor het Dr. De Visserhuis te Lunteren is ontvangen van de Koningin-Moeder een gift van 100.en van de Koningin een gift van 200. PERSONALIA. Tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk is door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland toegelaten de heer W. F. Dankbaar te Bloemendaal. Den heer Dankbaar onze gelukwenschen. BEELDUITZENDINGEN. Oprichting eener landelijke vereeniging? Nu de radiostations geregeld hun programma's uitzenden is het nieuwtje er reeds lang af en men haakt, of beter gezegd verlangd, weer naar iets anders. Dat „iets anders" hetgeen met radio in verband staat, is in wording. Wij bedoelen hiermede de beelduitzending. Men neemt reeds geruimen tijd proevenTmet beelduitzendingen, maar men heeft het nog niet verder kunnen brengen dan het uitzenden van photo's en plaatjes. De tijd, dat men alles dat uitgezonden wordt, kan zien en hooren ligt nog heel ver van ons. Toch is met deze eerste uit vinding van beelduitzending een toekomst ge opend, die ons de gelegenheid geeft het gesproken woord en den spreker tegelijkertijd te zien en te hooren. De onmogelijkheid is doorjdeze uitvinding weggenomen -de mogelijkheid is er alleen moet de uitvinding zich nog meer ontwikkelen. In Nederland doet men nog niet aan beelduit zendingen. Waarschijnlijk is dit nog te duur voor ons. We ontvingen van den heer Jasperse een boekje, dat door der Leische Uitgeversmij. uitgegeven wordt. In dit boekje wordt begeleid met een groot aantal foto's en teekeningen beschreven hoe een beeldzender en ontvanger vervaardigd wordt en werkt. Hoogst interessant is het dit boekje eens te lezen. Verder doet de heer Jasperse een oproep aan alle Nederlanders, wien beelduitzendingen interes seeren, hem daarvan in kennis te stellen, zoodat, als ei' voldoende belangstelling voor bestaat een landelijke vereeniging net plaatselijke afdeelingen te stichten om alzoo te kunnen oprichten een beeldzender. Een beeldontvanger is alleen van praktisch nut wanneer beelduitzendingen geregeld plaats hebben. Als voorbeelden van het praktisch nut van directe beelduitzending, waarvoor boven genoemde heer reeds een bruikbaar systeem meent te hebben uitgedacht, aan te toonen, zou hij willen noemen de directe beelduitzending van belangrijke gebeurtenissen zooals het tijdens de rust uitzenden van foto's van voetbaluitzendingen, het uitzenden van voordrachten o. a. die in omroepstudio's wordenJ opgevoerd en ook uit zendingen voor reclame doeleinden. De heer J. hoopt binnen korten tijd plaatselijke samenkomsten ter bespreking zijner plannen met belangstellenden te beleggen en om tot een oprichting eener landelijke Vereeniging met plaat selijke afdeelingen, zoomede tot samenstellen van besturen over te gaan. Is men bereid zulk een Vereeniging mede te helpen oprichten, dan wordt men beleefd verzocht zijn naam en adres óp te geven aan dezen genialen uitvinder, den heer D. Jasperse, Jan Willem Frisostraat 5, Leiden. 1* VAN NJIES .BloM-bMA. Het bekende ADRES voor permanent wave f 7.50, permanent wave lang haar t 10.—, Watergolf a f 0.90, Onduleeren a f 0.50, Knippen a f 0.40 IS THANS BAAN 43, Dameskapsalon „GALLIA". Telefoon 15064. Aanbevelend, H. HUYBENS, Dameskapper. DE LENTE. Aan „De Jonge Strijder", orgaan van den Jongelieden Geheel-Onthoudersbond, ontleenen we het volgende fijne gedichtje van Jan E. Wat wonder is er toch geschied? Ik ken de eigen aarde niet. Nog stonden boom en struik in knop En hielden stil de takken op Naar de zon geheven. Nog teer, doorzichtig was 't getak Waaraan geen enkel blaadje stak. En in het winters pakje zat Nog ^til te wachten 't jonge blad Op 't groot beleven. Toen is het wonder plots geschied; Ik ken de eigen aarde niet. Uit 't Zuiden woei een warme wind, De zonne straalde welgezind Uit de blauwe hemel. En 't brak en barstte uit de knop, En 't tere blad dronk 't zonlicht op Dat overdadig warm en zacht De lang verwachte zegen bracht: Het groene bladgewemel. Het grote wonder is geschied. Ik juich het in m'n lentelied: Nog was het al zo dun en schaal, Nu prijkt de boom in groene praal Langs de wegen. De lente kwam, de tovenaar En maakte ons verlangen waar. De warme wind de milde zon Brachte' eer de mens 't vermoeden kon, Hun lentezegen. VAN HET BLOEMENDAALSCHE STRAND. Wat er veranderd is. Aan den Zeeweg nabij het Bloemendaalsch strand wordt alles in gereedheid gebracht voor het komende zomerseizoen. De badstoelen zij i reeds op het strand gezet, terwijl de linnen bad koetsjes ook dit jaar weer niet ontbreken. Al een aanwinst kan beschouwd worden eenigi naar behooren ingerichte badkoetsjes, die waar schijn lijk van Zandvoort naar het Bloemendaal sche strand gebracht zijn. Daar was inderdaao op het Bloemendaalsche strand groot gebrek aan. De zonnebad-inrichting is van het strand naai de duinen verhuisd en zal daardoor des winters niet meer afgebroken behoeven te worden. Een keurig in aanleg zijnd voetpad zal den zonne bader naar deze inrichting leiden. Naast hei zonnebad staat een lange paal, waaraan een lan taarn is aangebracht, die des avonds brandt. Deze lantaarn heeft ten doel den schippers te waarschuwen voor het wrak, dat nog steeds onder water ligt, maar geheel onzichtbaar is geworden. Verder is het Zeeweg-Kopje of uit kijkpost, dat door stormen aardig in verval was geraakt, wederom geheel hersteld. EEN JUBILEUM. Deze maand viert de Wereldbibliotheek liaa 25-jarig bestaan. We kennen allen de mooie taak, welke d< leiders op zich nemen. En zij, die steeds vooi volksontwikkeling hebben geijverd, kunnen nu. na 25 jaar, op een fonds wijzen, waarop zij me- recht trotsch kunnen zijn. Hun leuzeelk wat wils, en op dit gebied voo elk het beste, zijn zij trouw gebleven en het i de directie gelukt dit te bereiken. Menig abonnt of kooper van losse exemplaren is dankbaa voor het verworvene. Behalve op roman en tooneelgebied, maakt: de Mij. voor Goede en Goedkoope Lectuur zie verdienstelijk door het uitgeven van mono- graphieën, door den ontwikkelden leek op hoogen prijs gesteld. Ter eere van haar jubileum gaf de Wereld bibliotheek een gedenkboek uit. Wij hopei, hierop nader terug te komen. uiII II Prima kwaliteit. Billijke prijzen. leveren wij de BESTEin orde maken wij de sleohtste voor den minsten prijs. SCHOORSTEENVEGERS OBERLAHNSTEIN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 2