I. r. KEN LIPS' Rijwielen, R Electriciti HAARL Dit nummer besl TOONEEL. INGEZONDEN. Uit Boek en Blad. PREDIKBEURTEN. 24ste Jaarga Verbindingsw Telefoon 22 BLOEMENE AD VEI DE ge beurt er I 1 VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS. PLANNEN VAN DEN MIDDENSTAND. Een winkehveejc in September? Woensdagavond is te Overveen gehouden een belangrijke vergadering, uitgeschreven door de Bloemendaalsche Middenstandsvereeniging en de R.-K. Middenstandsvereeniging. Het gold een bespreking van hetgeen den Middenstanders te doen staat ter gelegenheid van de van 11 tot 15 September door de afdeeling der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde op het terrein tegenover het Raadhuis te houden Bloemententoonstelling. Ondanks, dat de besturen der gecombineerde vereenigingen een tweehonderd circulaires had den rondgezonden met uitnoodiging de vergade ring bij te wonen, was de opkomst slecht te noemen. Slechts een 15-tal personen hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. De heer A. Cassée, die de vergadering leidde, sprak daar over in het openingswoord teleurstelling uit. Indien de opkomst ter vergadering een graad meter is van de belangstelling der middenstan ders in hun eigen belangen, dan moet er al heel Wat gebeuren, zeide spr., eer dat de midden standers leeren hun eigen belangen te begrijpen. Daaraan voegde spr. echter iets verblijdends toe. Er is, getuigde hij, samenwerking gekomen tusschen de beide middenstandsvereenigingen en er is hoop, dat in de toekomst meer zal kun nen worden saamgewerkt. Dit begin van samen werking houdt in een belofte voor de toekomst. Daarna komende op het doel der samenkomst, deelde spr. mede, dat vanwege Tuinbouw en Plantkunde van 11 tot 15 September zal wor den gehouden in de „kuil" een tentoonstelling- van „alles wat groeit en bloeit", in een op dat terrrein te bouwen groote tent. Het tentoon- stellings-comité wil er een algemeen Bloemen- daalsch feest van maken en het wenscht daarin den Middenstand te betrekken. De heer Beunder deelde aan de besturen der samenwerkende ver eenigingen mede, dat er zal gebouwd worden een tent voor de tentoonstelling van 1000 M-. Er werd gevraagd hoe men er over dacht naast die tent te maken een andere voor het expo- seeren van de artikelen, waarin de Midden standers handelen. De besturen hebben tezamen beraad over dat denkbeeld. Maar ze oordeelden, dat er onder scheidene bezwaren aan zijn verbonden; be zwaren van financiëelen en anderen aard. Voor eerst is het de bedoeling te laten zien wat de Middenstand in Bloemendaal is. Het is dus noo- dig, dat zooveel mogelijk middenstanders aan de expositie deelnemen. En het is de vraag of dat zal gelukken. Vervolgens, naar een raming zul len de kosten bedragen 2500.De kosten kun nen niet gedragen worden door de kassen der vereenigingen. De deelnemers aan de expositie zouden huur voor stand moeten betalen, om aan dekking der kosten te kunnen komen. Behalve de kosten van huur zouden de deelnemers nog op andere kosten komen. De expositie zou dienen als een propagandamiddel. Er moet dus reclame gemaakt worden en daal de winkelier ook een standhouder zou moeten aanstellen, zouden de kosten van dien aard wor den, dat het houden van een expositie inderdaad bezwaarlijk is. Een andere manier van deel neming aan de feesten is, vervolgde spreker, het houden van een winkelweek met een étalage wedstrijd. Zulk een winkelweek is hier meer gehouden en met succes. Voor de Middenstan ders is daar óók meer heil in te zien dan in een tentoonstelling in een tent. Het publiek kan dan de artikelen, waarin wordt gehandeld, beter zien. Over beide denkbeelden vernamen de bé sturen gaarne de meening van de Middenstan ders. Echter, in verband met de geringe op komst, zal het thans niet kunnen komen tot een bindend besluit. Aan het einde van het inleidend woord deed de heer Cassée een opwekking hooren tot de on georganiseerden, van wie er een paar aanwezig- waren, om zich te gaan organiseeren, hen wij zende op het nut van organisatie. Indien we als Middenstanders niet georganiseerd zijn, dan zullen we onder den voet geloopen worden, besloot spr. Enkelen der aanwezigen stelden een paar vra gen. Het bleek daarbij, dat aanvankelijk eenigen wel gevoelden voor het houden van een tentoon stelling, maar nadat was opgemerkt, dat de ten toonstelling zou gehouden worden niet in een houten tent, maar in een tent wel met een hou ten vloer, maar met zeildoek overspannen, daal de de belangstelling voor het houden van een tentoonstelling. Ook bleek, dat het huur moeten betalen voor de stands een bezwaar is tegen het houden van een tentoonstelling. Over het al dan niet verbinden van een étalage-wedstrijd aan een te houden winkelweek, dacht men niet één stemmig. Tenslotte werd een stemming gehouden onder de aanwezigen. Daarbij kwam vast te staan, dat slechts één was voor het houden van een ten toonstelling. Al de anderen verklaarden zich voor het houden van een winkelweek. In prin cipe namen de aanwezigen daartoe het besluit. De samenwerkende besturen zullen de plannen nader uitwerken. Indien het komt tot definitieve plannen, dan zal een commissie voor de winkel week worden benoemd om er propaganda voor te maken, bestaande uit één bestuurslid van ieder der twee vereenigingen en één lid der on georganiseerden. De voorzitter, de heer Cassée, met een woordspeling op „alles wat groeit en bloeit", sloot de vergadering met een opwekking- om propaganda te maken „voor alles wat winkelt en werkt." GUNNING. B. en W. van Haarlem hebben gegund a. het bouwen van een school voor openbaar lager onderwijs met gymnastieklokaal aan de Wilgenstraat (hoek Delftlaan) te Haarlem aan: J. Teitsma te Bloemendaal, en b. het verrichten van glas- en verfwerken ten behoeve van de sub a bedoelde school, aanM. van Brussel te Sant poort. WAT HET DAGLICHT NIET VELEN KON. Een dezer nachten zijn te Aerdenhout twee Duitschers aangehouden door onze politie. Ze werden meegenomen naar het politiebureau. Bij een verhoor bleek, dat de één monteur en de ander koopman was. Ze beweerden, dat ze naar Zandvoort geweest waren, zich daar te lang op gehouden hadden, om welke reden ze zoo laat nog onderweg zouden zijn. Vreemd echter was, dat ze een groot aantal souvenirs van Zandvoort hadden medegenomen en wel een massa prent briefkaarten, chocolade, koekjes, bonbons, enz. De politie vond er aanleiding in de aangehoude nen nog eens aan een scherp verhoor te onder werpen. Gevolg was, dat de mannen door de mand vielen en bekenden, dat ze hetgeen ze bij zich hadden uit een tent te Zandvoort hadden ontvreemd. Beide personen werden aan de Zand- voortsche politie overgeleverd. KAMER VAN KOOPHANDEL. In de Dinsdagavond gehouden vergadering- der Haarlemsche Kamer van Koophandel en Fabrieken is besloten te zenden een brief aan den Directeur-generaal der P.T.T., terzake het telefoonverkeer HaarlemNed.-Oost-Indië. Ver zocht is daarin zoo spoedig mogelijk de gelegen heid te openen, dat van Haarlem uit rechtstreeks met Ned.-Indië kan worden getelefoneerd. Aan de Ned. organisatie der Internationale Kamer van Koophandel zal terzake van het ont werp Jaarbeurzen-conventie worden geschreven, dat de Kamer is vóór een beperking van het aan tal jaarbeurzen. Aan den gemeenteraad van Haarlem zal wor den geschreven, dat de Kamer is tegen de vesti ging van een showroom op electro-technisch ge bied in het perceel Groote Houtstraat 180, op grond, dat het particulier initiatief reeds heeft gezorgd, dat er een dergelijke showroom is. Het rapport terzake van het resultaat van een onderzoek inzake het incasseeren van kleine vorderingen, werd aangehouden, nadat de heer Van Liemt er teleurstelling over had uitge sproken, dat de Kamer bij deze enquête zoo wei nig medewerking van handel en industrie had ondervonden. Immers, maar 25 procent der ver zonden formulieren waren teruggezonden. En dat nog wel terwijl bij elk formulier een ge frankeerde envelop is gevoegd. Wat dan gemakkelijker dan het antwoord in te zenden. Maar al maakt men het den menschen nog zoo gemakkelijk, hoe gaat het in de practijk met circulaires, waarop een antwoord wordt ge vraagd? Is het helaas niet zoo, dat velen de circulaires naast zich neerleggen. Een treurig teeken van laksheid! BUURTVEREENIGIN G „DUINLU STPARK". Plan herdenking 10-jarig bestaan. We ontvingen het volgende communiqué uit Santpoort Station. Dezer dagen werd in Café Klauwers alhier onder voorzitterschap van den heer H. J. Hij mans de j aarlij ksche, ledenvergadering der Buurtvereeniging „üuinlustpark" gehouden. Uit het verslag van het bestuur bleek, dat de vereeniging in 1929 op velerlei gebied in het be lang van de buurt werkzaam is geweest. De toe stand van de kas is gunstig te noemen. Het ledental bleef ongeveer 160. Besloten werd in het komende winterseizoen het 10-jarig bestaan der vereeniging feestelijk te herdenken. Een commissie zal uit de leden worden gevormd, om deze herdenking voor te bereiden. Met genoegen werd geconstateerd, dat het wegennet zeer werd verbeterd. Nochtans werd de wensch uitgesproken, dat ook de Vinke- baan en Pinellaan nu spoedig een behoorlijke plaveiding zullen krijgen en dat de laatste weg van voetpaden zal worden voorzien. Gewezen werd nog op het ongewenschte en ongeoorloofde van het vestigen van winkels en bedrijven in het park en op het gevaarlijke ervan de smalle, bochtige wegen open te stellen voor autobus-verkeer. De hevige botsing op Hemel vaartsdag heeft zulks wel aangetoond. In de door het vertrek van Dr. Bakker open gevallen plaats in het bestuur werd voorzien door de verkiezing van den heer A. D. de Roos. VEREENIGING TER BESTRIJDING DER T.B.C. De koude en de gevallen van open- longtuberculose. In de jaarlijksche Algemeene Vergadering van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose te' Haarlem werden het Jaarverslag en het Financieele Verslag over 1929 goedgekeurd en vastgesteld. De aftredende leden van den Raad van Be stuur, Mej. M. A. Bierens de Haan, Mej. Ch. J. Farret, Mevr. J. Tademade Breuk en de heer G. Adrian, werden herkozen. In den eenigen tijd geleden gehouden jaar lijksche vergadering van den Raad van Bestuur werden de aftredende leden van het Dagelijksch Bestuur, de heeren J. L. E. I. Breda Kleynen- berg, Mr. M. Slingenberg, E. S. Frank en Dr. A. A. G. Land, herkozen. We ontvingen ook het 27e jaarverslag der vereeniging. Dit geeft een uitgebreid overzicht van de werkzaamheden der vereeniging in het vereenigingsjaar loopende van 1 Januari tot 31 December 1929. Het volgende ontleenen we er aan: Aan den Raad van Bestuur ontvielen Dr. J. P. J. Goedkoop en Jhr. Mr. F. W. van Styrum, die beiden sedert de oprichting der vereeniging ruim 25 jaar dus in den Raad zitting hadden. Jhr. van Styrum heeft indertijd door zijne waardevolle adviezen bij de samenstelling van Statuten en Huishoudelijk Reglement blijk ge geven van zijne belangstelling in de jonge vereeniging. Beider nagedachtenis zal bij ons in dankbare herinnering blijven. De pensioen-regeling der ambtenaren, waar toe reeds in beginsel was besloten, werd wegens den toestand der finantiën opnieuw uitgesteld. Wij hopen dat o.a. de wijziging in de sub- sidieering van de vereeniging door de gemeente Haarlem, waardoor eene betere finantieele regeling zal komen tusschen de vereeniging en Brederode-duin, het ons mogelijk zal maken deze al lang wachtende mogelijk tot oplossing te brengen. Verder wordt gemeld, dat de exploitatie van Brederode-duin voorspoedig was. De werkzaam heden van het consultatiebureau worden mede uitvoerig vermeld. Aan dat gedeelte van het verslag ontleenen we het volgende: Bij het opstellen van dit jaarverslag komen allereerst weer in onze herinnering de zeer koude dagen in de maanden Januari en Februari van 1929. Was deze koude periode voor vele zieken een beletsel ons bureau te bezoeken, later zou de toeloop des te grooter worden. Al is een direct verband niet te bewijzen, aan nemelijk achten wij het toch wel dat deze tijd van koude en ontbering aansprakelijk gesteld moet worden voor het groote aantal gevallen van open longtuberculose die werden gediag nosticeerd. Vele patiënten die reeds bij ons bureau welis waar als tuberculoselijder stonden ingeschreven, doch in wier sputum nimmer tuberkelbacillen waren aangetoond, gingen in dit jaar tuberkel bacillen ophoesten. Het totaal aantal bij ons bekende lijders aan dezen besmettelijken vorm van tuberculose steeg dan ook van 216 in 1928 tot 250 in 1929. De daling van het sterftecijfer aan tubercu lose (10.6 in 1926, 9.0 in 1927 en 7.3 in 1928) maakte plaats voor eene geringe stijging; het sterftecijfer bedroeg n.l. in 1929: 8.0. „Een vrouw zooals ieder zoekt"door het Vereen. Rotterdamsch Hofstad-Tooneel, Stads schouwburg, Woensdag 28 Mei. Een vrouw zooals ieder zoektDe ietwat ouderwetsche, degelijke, met lang haar en een stemmige japon. En metDer grüne Hein- rich als dagelij ksche kost. Een vrouwzoo als ieder zoekt Kijk Cupido eens lachen om het hoekje bij de zuilen van het aardige terrasHij heeft de toe schouwers eens beetgenomen. Heerlijk beet genomen. Nu gelooven alle mannen, dat ze toch zoo ernstig zijn en zoo ver boven het vrouwelijk element verheven. En onze dames? Gaan natuur lijk allemaal het haar laten groeien en Der grüne Heinrich lezen. Of neenEen kookboek Natuurlijk een kookboek. Want als je tennist en zwemt en meer van die afwijkingen hebt, dan kan je natuurlijk niet koken! En ze gaan zich weer fatsoenlijk kleeden. Geen „doo de Paris", bah! En wèg met dat crème en die stift en poederdons Kijk eens, dames! Gauw! Die gevleugelde rakker zit te gieren van de pret. Heel de wereld in,rep en roer. En nergens meerde vrouw diede meesten wèl willen! Neen, geen pro test, lezers! het is zoo. Kijk Cupido eens! Zie hem eens wegloopen! Bang voor 't verdiende loon En toch: het onschuldige blijspelletje van Woensdag bevatte een ernstig verwijt. Niet alleen aan de vrouw van nu. Want zijdoet wat bijna steeds van haar verwacht wordt. Welke vrouwen en meisjes hebben succes? De kokette niet alleen. Dit zou natuurlijk zijn. Maar het is in onzen tijd het brutaal-pikante, dat succes heeft. En dit brengt noch het eigen, noch het volgend geslacht geluk. Het doet de liefde in haar heiligheid in een hoekje teruggedrongen worden en de hartstocht, kort van duur en niet bestand tegen het „samen lief èn leed dragen" zegevieren. Het leuke stuk werd geestig gespeeld, vooral L. Gimberg, als Peter Hagenauer, was kostelijk en had in Fie Carelsen, als Gabrielle von Schmidt, een goed partner, die blijkbaar óók wist, dat „het donsje" nog niet versmaad kon worden, toen zeeigenlijk niet meer was wat ze was als „de vrouw zooals ieder zoekt". VERKEERSREGELS MOETEN WORDEN GEVOLGD. Mijnheer de Redacteur, Zoudt U onderstaand stukje in uw veel ge lezen blad willen plaatsen. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Het is mij reeds bijna driemaal overkomen, dat ik in de bocht van den Donkerelaan (dit is de tweede bocht van den Brederodeweg af), met mijn voertuig in botsing kwam met een auto. Ik ging in de richting Brederodeweg en de auto reed in de richting Kerkplein. In de zoo pas om schreven bocht kwam ik plotseling voor een auto te staan, die doodleuk links de bocht nam. Het is werkelijk te betreuren, dat er nog steeds vele autorijders(sters) zijn, die zich absoluut niet storen aan wat rechts en links is. Zooals ik reeds gezegd heb, het is mij in deze bocht reeds drie maal overkomen, dat, hoewel ik rechts reed, een auto tegenover mij kwam, die dan nog juist op het nippertje naar den rechterkant van den weg verhuisde. Misschien is er kans, dat ook in deze bocht een verkeersstreep getrokken wordt, zoo dat de autobestuurders (sters), die niet van het bestaan van verkeersregels afweten of er zich althans niet aan storen, door de witte verkeers streep een duidelijke aanwijzing kunnen zien, hoe de bocht gemaakt moet worden. Nogmaals dank voor de plaatsing. Abonné. „FOCUS". In het jongste nummer van „Focus" ver schijnt een artikeltje over „Sprekende films in natuurlijke kleuren in de huiskamer". Klinkt het niet als een sprookje? Toch be weert een zekere Ir. Aronheim, dat hij in staat is, kleuren en geluid tegelijktijdig per draad of draadloos uit te zenden. Wat meer zegt, hij heeft ook een ontvanger geconstrueerd. Werd het vraagstuk der televisie meestal getracht zóó op te lossen, dat men een zwart-wit beeld in talrijke lichtpuntjes verdeelde en de verschillen in helderheid dier lichtpuntjes overbracht in ver schillen van stroomsterkte, om zoodoende deze verschillende stroomsterkten per draad of draadloos te verzenden, deze uitvinder past het verschil in trillingsgetal toe van de verschillen de kleuren en toonhoogten. Het ontvangtoestel moet niet meer kosten dan een goed radiotoestelterwijl het beeld zoo groot is als een behoorlijk projectiescherm! Wat moet men ervan gelooven? Ongeloovig de schou ders ophalen is, na wat men in de laatste jaren heeft ontdekt, niet verstandig. Nog verre toe komstmuziek? Of spoedige werkelijkheid? In ieder geval zullen we nog maar even wachten met het bestellen van een projectie-installatie voor de beoordeeling van de eerste „Focus"- prijsvragen voor sprekende, zingende en musi- ceerende kleurensmalfilmsschrijft de redactie van „Focus". In het zelfde nummer verschijnt op de titel pagina een portret van Generaal-Majoor L. E. W. van Albada, die dezer dagen benoemd is tot eerelid der Nederlandsche Amateur Fotografen Vereeniging, op grond van zijn groote ver diensten voor de fotografie in het algemeen en voor de optica in het bijzonder. De bijzondere aanleiding tot deze benoeming was de publicatie van een nieuwen zoeker voor fototoestellen, waarvan in dit nummer een beschrijving met figuren verschijnt. Tuinzing schrijft over ron galit als vervanger van natriumsulfiet in ont wikkelaar en geeft daarvoor een beproefd recept. Als platen verschijnen reproducties naar be kroonde foto's in de door „Focus" uitgeschreven prijsvraag „Zakelijkheid". We noemen daaruit een foto van A. J. van Gelder „Klompen er Klömpies", „Rails", door J. P. Staartjes, ,,'n Stille Kracht", door H. v. d. Heuvel, „Gebroken Ketting", door H. C. Weisz. Verder bevat dit nummer een artikel „Ge dachten over Fotogrammen" en een vervolg artikel over „Kool- of Pigmentdruk". Zondag 15 Juni. NED. HERV. KERK te Bloemendaal. Voorm. 10 uur: Ds. Waardenburg, Haarlem. JEUGDDIENST IN MARANAiHA. Voorm. 10 uur: de heer M. Hinlopen, Theol Student, Overveen. JEUGDHUIS (Donkere Laan). Voor jonge menschen boven 16 jaar. 's Avonds 8 uur: Ds. J. C. van Dijk. GEREF. KERK te Bloemendaal. Voorm. 10 uur: Prof. Dr. H. H. Kuyper. 's Avonds 5 uurProf. Dr. H. H. Kuyper. Collecte voor Emer. Predikanten, Weduwen en Weezen en voor de Kerk. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK, Popellaan, Kinheimpark, Bloemendaai. 10.30 uur v.m.: Gezongen H. Mis. Donderdag 19 Juni. 's Avonds 8 uur: Vespers en Lof. Zondag 15 Juni. NED. HERV. KERK te Overveen. Voorm. 10 urn-: Ds. J. C. van Dijk. Zondag 15 Juni. RELIGIEUZE KRING AERDENHOUT. Voorm. 10^2 uur: Ds. D. Drijver, Luth. Pred., Haarlem. ÉGLISE WALLONNE (Ned. Herv. Kerk). Begijnehof, Haarlem. Dimanche 15 juin. 10 h. 30: Culte et sermon Mr. Paul Berthanet, pasteur a. la Haye. Zondag 15 Juni. NIEUWE KERK, Haarlem. Voorm. HP/g uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Onderwerp: „Een Terugblik". (2 Cor. 3: Zondag 15 Juni. NED. HERV. GEM. te Santpoort. Voorm. 10 uur: Dr. J. Weener, Herv. Pred., Haarlem. Doopsbediening Zondag 15 Juni. NED. HERV. EVANGELISATIE te Santpoort. Voorm. 10 uur: Geen dienst. GEREF. KERK te Santpoort. Voorm. 9.45 uur: Ds. Ch. W. J. Teeuwen, van IJmuiden-Oost. 's Avonds 5.30 uur: Ds. W. Breukelaar. Collecte voor Emer. Predikanten. BIJKANTOOR Ten einde onz tentie-rubriek n verzorgen, is hel des Donderdags advertentiën in Gaarne noodig teerders uit, hi< houden. LANDDAG VRIJZ Hooge l bestaat. - Onze tijd is de tijc naast de tijd van het stroom van pessimi menigeen weet er zii maar geeft er zich ge de macht en het ver trekken. Waarachtig zelden gevonden ond schap, die voortvloe Veelal niets dan s< blijdschap een innerli wordt gezocht in de i nooit kunnen geven geest en gemoed, ho >ók de onvoldaanhi blijdschapde blijds< schap. Men zoekt he vonden en vervolgt d leid. Want het mensc iets anders dan schij lukkig, dat er toch waar moet worden schap te vinden. Die midden van leed, die dingen, omdat ze 2 Hoogere Macht, om hand van die Macht het leven. En komt het niet i het leven? Zóó komt geluk. Het geluk, dat zal het ware geluk zi uiterlijke dingen, dai Over de „Hooge bi de Provinciale Openl zinnig-Hervormden, woud" plaats had, gc van Naarden. Het wi veel gloed en vuur v schetste de groote schijn en de werkelij schap, aldus de strel worden bezien in eei spr. terecht, velen daar geen orgaan vo van het innerlijke af volgde spr. Maar he dat is. Het kan een 1: het oog gericht houc meester. Indien Hjj dan wordt het één j hed in alle dingen, i: indien de Groote Me Aan dat lied en aa de tijd van het hed bljj dschap Ten om ze wordt gevonden b: loopt. Wat is hooge 1 tus, die blijde was to licht in Zijn ziel was van de uiterlijke c onze tijd is te evenv Hoe velen missen d de 19e eeuw de eei weest? Het is er zóc nend leven van het G waaraan de mensch

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 6