huur. OPEN en gesloten AUTO'S GARAGE VERBEEK - Bloemendaal RAADSVERSLAG. OMEN ZOON ARLEM. - Tel. 10153. KERKPLEIN - TEL. 22276 - BLOEMENDAALSCHEWEG lent wave f 7.50, 0.Watergolf nippen f 0.40 it. Billijke prijzen. eermakers. ?474 Haarlem re lef. 11307 HAARLEM RIGINEELE iklaan 138, Over- aan 88, Overveen. ndvoorterweg 41, Plantsoenlaan 4, Bentveldsweg 4a, Rustenburgher C. E. Fabius— rdenhout. P. Aerdenhout. 4boven, Bloemen 18, Bloemendaal Bloemendaal. de Har tog, Amsterdam RANA1HA. Dankbaar, Cand Bloemendaal. jemendaal. ssaard. en voor de Kerk. ussaard. te Bloemendaal. Jong, Bussum. Overveen. Soissevain, Leiden. tuigenis" Joh. 1, vs. 3a). E te Santpoort, iw, Haarlem N- tpoort. as Netscherlaan. Becker, Theol- te Haarlem. n Rijn-Pruissen. ZITTING VAN DONDERDAG 19 JUNI 1930. Besluit gronden langs den Zeeweg. De Belastingplannen. Met de stemmen der heeren Noorman en Schuiz tegen de voorstellen van B. en W. aangenomen. Het Kampeeren. Vermoedelijk weder des nachts toegestaan. Besprekingen met bestuurders der Vereenigingen. Geld leeningen van f 281.000.— en f 1,038.000.— Inmiddels zegt de voorzitter, dat volgens 't Regt. van Orde nu 't voorstel niet in stem ming kan komen, daar 't niet op de agenda staat. Daarmede eindigde de discussie over deze zaak. Donderdagmiddag kwam de gemeenteraad bijeen onder voorzitterschap van den Burge meester, Jhr. Bas Backer. Afwezig zijn bij 't begin der zitting de leden De Clercq, Luden, Kremer en Bornwater. Onder de Ingekomen stukken is 'een bericht van Ged. Staten, dat zij hun be slissing omtrent het Raadsbesluit tot ruiling van grond met de schoolvereeniging Aerdenhout— Bentveld verdaagd hebben. Verder is er onder een voorstel van B. en W. om, ter gelegenheid van de in September te hou den tentoonstelling der afdeeling Bloemendaal van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde een verguld zilveren medaille be schikbaar te stellen. Aldus besloten. Van het Ned. Instituut van Architecten, enz. is ngekomen een verzoek haar opdracht te willen geven voor het aanwijzen van architecten, leden van het N.I.V.A., tot het mededingen naar de prijsvraag voor een raadhuis. B. en W. stellen voor dit adres voor kennis geving aan te nemen. De heer Prinsenberg wenscht op te nerken, dat 't toch eenige verwondering wekt, lat een jong architect alhier is gepasseerd. Op dien man is nu een odium van nieVvertrouwen gelegd en dat betreurt spr. De heer Schuiz protesteert tegèn dat laat- te. Het niet uitnoodigen zegt niets tegen welken •ï'chitect dan ook. De heer D e Waal M a 1 e f ij t wenscht als- :iog den bedoelden architect uit te noodigen. Want over diens niet benoemen is in de ge meente ontstemming. De heer Hogenbirk meent, dat de raad •iu in dezen niet kan beslissen. Daarmede eindigen deze besprekingen. Rijwielpad Zandvoorterweg. Van een aantal bewoners van den Zand voorterweg en omgeving is ingekomen een adres m het Zuider rijwielpad langs dien weg niet op te heffen. Adressanten zeggen daarin, dat ze „met .goote verbazing, ontsteltenis en bezorgdheid" hebben kennis genomen van het raadsbesluit, genomen in de vorige zitting. Ze voeren aan, dat daardoor de veiligheid van het verkeer, in het bijzonder in het Zomer seizoen, ernstig en op onverantwoordelijke wijze wordt bedreigd. Verder zeggen ze, dat de rijwielen, van Zand- voort komende, nu gedwongen zullen worden den rooten rijweg dwars over te steken, waardoor sanrij dingen met automobielen absoluut onver mijdelijk zijn. Nog betoogen ze, dat de duizen den fietsers, die des Zomejjs naar Zandvoort gaan en dan rijden in rijen van tweeën of drieën het wandelpad ook in beslag zullen nemen. Ten slotte verzoeken ze het „noodlottige be sluit", zooals ze het noemen, in te trekken nog vóórdat, zeggen ze, „een aantal dooden en ge wonden heeft bewezen, datgene wat een ieder duidelijk wordt, die zich ter plaatse met kennis van toestanden en zaken een oordeel heeft kun nen vormen." Aan B. en W. is nog gezonden een adres van de wegencommissie van den A.N.W.B. en de K.N.A.C., met verzoek te willen bevorderen, dat geen uitvoering aan het raadsbesluit wordt gegeven. B. en W. stellen voor het adres der bewoners van den Zandvoorterweg en omgeving VQor kennisgeving aan te nemen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. aldus deden, omdat de raad eenmaal een beslis sing nam. De heer Dorhout Mees zou het raads besluit nog willen opschorten, omdat de belang hebbenden den bestaanden toestand willen hand haven. De heer Laan zegt, dat dit zijn de „belang hebbenden van den anderen kant". Het is waar, hier moet een weg worden gekruist. Maar waar moet dat niet? Spr. zegt nog, dat 't plan is 't voetpad aan den noorderkant tot aan Haarlem door te trekken. De heer Noorman bejammert den gang van zaken. Het schijnt, dat hier een minderheid is, die telkens op een raadsbesluit wil terug komen. Spr. meent, dat door 't genomen besluit de toestand ter plaatse wordt verbeterd. Als de voorzitter naar 't adres der wegen commissie verwijst, zegt de heer Laan, dat die commissie niet rekening houdt met de belangen van de bewoners aan de zuidzijde. De heer Van Nederhasselt zou met 't advies van de wegen-commissie willen mede gaan. De heer DorhoutMees dient een voorstel in om den toestand te laten zooals die nu is. De heer C a s s e verlaat de vergadering even omdat hij niet aan de stemming wil deelnemen: wat nu geschiedt, is z.i. een gaan saboteeren van een eenmaal genomen besluit. De heer Noorman zegtindien nu 't voor stel van den heer Dorhout Mees wordt aan genomen, dan dien ik een volgend keer weder een ander voorstel in. Plannen voor uitbreiding. B. en W. hebben den Raad ter kennisneming doen toekomen de inzichten der Vaste Commis sie voor Uitbreidingsplannen in Noord-Holland omtrent de plannen voor uitbreiding dezer ge meente. De heer Prinsenberg maakt naar aan leiding van dit stuk enkele opmerkingen. Spr. vraagt of nu spoedig is tegemoet te zien een algemeen plan van uitbreiding, zooals de com missie wil. - De heer Laan zegt, dat de gew. commissie staat buiten Ged. Staten. Deze laatsten nemen een zelfstandige beslissing. De raad dient zelf de interne zaken te behandelen. De gew. comm. meent dat ze de lakens overal kan uitdeelen. Maar dat gaat niet. De raad dient zijn gang te gaan en dan zullen Ged. Staten wel ja of neen zeggen. Met Ged. Staten kan dan overleg ge pleegd worden. Aan de zaak van de gronden aan den Zeeweg is nu niets meer te veranderen. De raad nam een besluit inzake een beperkte bebouwing van de gronden aan den Zeeweg en daar is niets meer aan te doen. Wil men ons een paar millioen geven voor de gronden aan den Zeeweg, dan kunnen we zien, aldus spr., maar indien niet, dan wordt aan de zaak niets veranderd. De heer Prinsenberg handhaaft zijn vraagmaar de heer Laan gevoelt niets voor een uitbreidingsplan nu. De heer Schuiz wenscht een aparten middag ter bespreking van het stuk der gewestelijke commissie, die, naar spr. uiteenzet, de zaken eenzijdig beziet. Verder heeft geen discussie over dit punt plaats. De gronden langs den Zeeweg. Omdat het ge wenscht is de tijdens de onder handelingen omtrent den aankoop der Zeeweg- gronden gemaakte bedingen volledig vast te leg gen in een raadsbesluit, opdat dienaangaand geen verschil van meening kan ontstaan en de koopovereenkomst in overeenstemming met het besluit kan worden opgemaaktbieden B. en W. den Raad ter vaststelling aan een ontwerp-be- sluit, waarbij de Raad verklaart accoord te gaan met de bij den bedoelden aankoop gemaakte be dingen, welke bedingen worden vermeld in het Raadsbesluit. Verder stellen B. en W. voor hen te machtigen de van de Erven Van der Vliet tegen een prijs van 963.084.40 aangekochte gronden aan weerszijden van den Zeeweg ter grootte van pl.m. 163 H.A., voor de gemeente onder de ge noemde bedingen te aanvaarden. De heer Prinsenberg maakt op enkele der bepalingen een aanmerking. Daartegenover betoogt de heer Laan dat de raad de gronden zeldzaam goedkoop kreeg'en dat nu aan de voor waarden niets meer kan worden veranderd. Het voorstel van B. en W.-wordt aangenomen. De heer Prinsenberg stemt tegen. De heer Luden komt ter vergadering. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat ze hun beslissing terzake van het raadsbesluit van 22 Mei terzake van aanvaarding van gronden van de gemeente Leiden hebben verdaagd. Op verzoek wordt eervol ontslag verleend aan den heer P. Vermeulen, onderwijzer aan School C. Het verzoek is gedaan omdat de heer Ver meulen de studie in de biologie wenscht voort te zetten. Onder de nagekomen stukken is een adres van het bestuur der Woningbouwvereeniging „St. Jozef" te Vogelenzang, met verzoek, in beginsel te besluiten om medewerking te willen verleenen om de vereeniging in staat te stellen in Vogelen zang een tiental arbeiderswoningen te bouwen en om het aan de gemeente toebehoorende ter rein aan de Leidschevaart daarvoor in erfpacht af te staan. In handen van B. en W. om praeadvies gesteld. Belastingheffing voor 1931 en volgende jaren. B. en W. stellen voor te willen besluiten als volgt le. de gemeente voor de heffing der ge meente fondsbelasting niet te plaatsen in de tweede of derde klasse, doch haar te laten behooren tot de eerste klasse; 2e. de geheele gemeente, derhalve ook Voge lenzang, voor de heffing der personeele belasting in te deelen in de 3e klasse; 3e. het tekort op de begrooting voor 1931, hetwelk ongeveer 119.000.zal bedra gen, te bestrijden door: a. heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting; b. heffing van 80 opcenten op de ge bouwde en 20 opcenten op de ongebouwde eigendommen der grondbelasting; 4e. een eventueel tekort voor 1932 en de eerstvolgende jaren te bestrijden door heffing van de onder 3 vermelde op centen, plus, voor zooveel noodig, heffing van opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting 5e. niet tot heffing eener woonforensen- belasting over te gaan. Indien de Raad zich hiermede zal kunnen ver eenigen, zullen, zeggen B. en W. verder, de noo- dige verordeningen zoo spoedig mogelijk ter vaststelling worden aangeboden. De heer Schuiz brengt aan B. en W. hulde voor de aan den raad gedane uitvoerige inlich tingen. De Raad kan nu alles goed overzien. Verder treedt spr. in een financieele beschou wing. Spr. is om 't tekort te dekken voor een heffing op de fondsbelasting. Hij is van meening, dat men op die manier de hooge inkomens niet te zwaar belast. Voor 1931 moeten dan 5 op centen van de fondsbelasting worden geheven. Voor 1932 zullen de opcenten meer moeten zijn, maar precies is dat nu niet te bezien. Van zijn denkbeeld maakt spr. een voorstel. De heeren Dorhout Mees en Laan ver dedigen de voorstellen van B. en W„ als zijnde 't meest in het belang der gemeente. Met die voorstellen maakt de gemeente een mooi figuur, zegt de heer Laan. De menschen die de heer Schuiz vertegenwoordigt „leven hier als in Abraham's schoot". Laten we maken, dat 't aldus blijft. Spr. heeft de hoop, dat de gemeente zelfs in 1932 geen opcenten op de fondsbelasting zal behoeven te heffen bij eenige bezuiniging. Voor de verdere ontwikkeling der gemeente bewijst men haar een grooten dienst, eindigt de wethouder met deze voorstellen met algemeene stemmen aan te nemen. De heer Schuiz verdedigt nogmaals 't door hem voorgestelde. Hij ziet daarin niet alleen een belang voor de arbeiders, maar ook voor den middenstand. Het voorstel van den heer Schuiz wordt met 102.stemmen, die der heeren Schuiz en Noor man, verworpen. De heer Kremer komt ter vergadering. Het geheele voorstel van B. èn W. wordt aan genomen met de stemmen der heeren Noorman en Schuiz- tegen. Finantiëele regelingen. Vastgesteld wordt een vierde suppletoire be groeting dienst 1929, tot een totaal bedrag van 39.934.een staat tot het doen van af- en overschrijving der begrooting 1929 van het gas bedrijf tot een bedrag van ƒ588.een supple toire begrooting en een staat van af- en over schrijving der begrooting 1929 van het water bedrijf. Verder worden vastgesteld de balans en de rekening 1929 van het gasbedrijf en van het Waterleidingbedrijf. Ten aanzien van de ver deeling van de winstsaldi stelt de commissie van het gasbedrijf voor (winstsaldo van dat bedrijf is 22.534.86) over te schrijven ten gunste van de reserverekening een bedrag van 11.267.43 en ten gunste van de reserve voor prijsverla ging, overeenkomstig hetgeen met de gemeente Haarlem is overeengekomen, een bedrag van 11.267.43 en de commissie van het waterlei dingbedrijf (winstsaldi van dat bedrijf is 30.003.38) het geheele bedrag over te schrijven ten gunste van de reserverekening. De raad vereenigt zich daarmede. Montessori-onderwijs. B. en W. stellen voor, te besluiten te voldoen aan het verzoek van het bestuur der Bloemen- daalsche Schoolvereeniging, tot het verstrekken der benoodigde gelden uit de gemeentekas voor den verbouw en de verandering van inrichting der onder dat bestuur staande school voor het openen van een parallelklasse waarin onderwijs zal worden gegeven op Montessoriaanschen grondslag. Aldus besloten. Besloten wordt, volgens voorstel van B. en W., aan de N.V. Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen „Veenduin" in eigen dom over te dragen een stukje grond met sloot langs de Zuidlaan ter grootte van ongeveer 80 M2. voor 4310.voor de verharding van het gedeelte der Zuidlaan op Bloemendaal's ge bied, dat tot heden nog onverhard is en onder voorwaarde, dat ze de sloot als sloot onver anderd laat. Volgens voorstel van B. en W. wordt besloten een ruiling van grond aan te gaan met de Schoolvereeniging „AerdenhoutBentveld", noodig voor de verplaatsing van een gasmeter huisje, en tot overneming van een strookje grond langs den Joh. Verhulstweg, van C. J. Cassée, tot wegverbreeding. Terzake van aan gevraagde ontheffingen van bepalingen der Bouwverordening wordt besloten volgens het voorstel van B. en W. Het kampeeren aan het Bloemen- daalsche strand. Aan de orde is een voorstel van B. en W. ter zake van het kampeeren aan het Bloemendaal- sche strand. Elders in dit blad vinden de lezers een overzicht van hetgeen B. en W. terzake aan den Raad hebben geschreven. Tevens wordt behandeld het voorstel van B. en W. terzake van intrekking van het bestaande art. 3 der Verordening op het Noordzeestrand en vervanging van dat artikel door een ander artikel 3, dat we elders in dit blad vermelden. De heer Kremer was aanvankelijk vóór 't kampeeren, omdat hij meent, dat van de na tuur moet genoten worden. Maar 't betoog van den heer Laan in een vorige zitting maakte op hem indruk. Er is aan het strand geen politie en er is geen toezicht. Kunnen nu B. en W. niet eens gaan beraden met de besturen van adresseerende vereenigingen, om met hen over de bezwaren te beraden? Inmiddels kan men dan 't kampeeren des daags toelaten, maar dan later dan tot 7 uur en wel tot 8 uur. De heer Schuiz erkent, dat er eenige be zwaren zijn. Eens met de menschen gaan praten is daarom niet kwaad-. Kampeeren is van nut met 't oog op de volksgezondheid. Maar een kamp dient te worden ingericht. Kan men om de kosten te gaan dekken niet een matig kampeer- geld gaan heffen Een inrichting van een kamp van gemeentewege is gewenscht. Elders is dat reeds geschiedt. Aan den Hoek van Holland kwam reeds een kamp. De gemeente kan dan ook van de kampeerders een matige waarborg som vorderen, opdat er is een zekerheid voor 't opruimen van rommel, indien men 't kamp verlaat. Op die manier kan er een goede toe stand komen. De heer Luden zegt, dat deze gemeente niet een strand-gemeente is en dat Bloemendaal niet kan maken, dat aan het strand alles goed is ingericht. Inmiddels kan spr. met 't voorstel van B. en W. medegaan. De heer Prinsenberg is van meening, dat, indien men 't kampeeren toestaan wil, er moet komen een volledig ingericht kamp, maar dan is 't uit met het gratis kampeeren. De heer Dorhout Mees is voor aan neming van het voorstel van B. en W. De heer Laan zet uiteen, dat aan een kam peeren aan 't strand na- en voordeelen zijn ver bonden. Een heel dorp gaat er aan het strand komen. Het kan gevaar opleveren indien er eens een vloedgolf komt of een besmettelijke ziekte mocht uitbreken en er een isolatie moet plaats hebben. Toch, spr. wil de nette menschen gaarne helpen, maar communistische vergaderingen kunnen niet worden toegelaten. Kan 't nu niet zóó worden, dat de bestuurders der vereeni gingen toezicht gaan houden en dat zij dragen de verantwoordelijkheid, opdat er geen rommel komt en er niet plaats hebben aanstootelijke tooneelen Dan zou men 't kampeeren voor één jaar kunnen toelaten bij wijze van proef. B. en W. hebben dan niet de verantwoordelijkheid, maar de menschen zelf. Gaat 't niet goed in dat jaar, dan moet 't met 't kampeeren uit zijn voorgoed. Indien de raad zoo iets wenscht, dan wil spr. gaarne nog eens met de menschen gaan over leggen. De heer VanNederhasselt gaat gaarne mede met de oplossing, die heer Laan aan de hand deed. Maar laat men dan in afwachting daarvan voorloopig 't kampeeren toestaan zoo dit nu is. De voorzitter is tegen een kampeeren des nachts. Het is niet toegestaan in eenige strandgemeente, behoudens in Zandvoort. B. en W. kunnen hier de verantwoordelijkheid niet op de schouders van anderen gaan afwentelen. De raad kan niet toelaten dat er is een gelegenheid tot wat nu aan 't strand gebeurt en wat zegt spr., de wet verbiedt, wat de raad wel eens goed dient te weten. De heer Cassée, maar dan moeten óók maatregelen genomen worden, opdat de tien tallen auto's - die des nachts aan den Zeeweg stilstaan worden verwijderd. De voorzitter: Dat geschiedt óók. De voorzitter zegt nog, dat bij hem er een bezwaar is tegen een ongeregeld kampeeren des nachts zonder eenig toezicht. De heer Laan stelt voor, dat de raad aan neemt 't voorstel van B. en W. en dat B. en W. daarna nog eens gaan beraden met, de bestuur ders. De Raad laat dan aan B. en W. over hoe ze nader dit jaar 't kampeeren zullen regelen en of er een mogelijkheid is des nachts het kampeeren toe te staan. Het voorstel van B. en W. tot wijziging van artikel 3 der verordening op het Noordzeestrand wordt aangenomen met de stem van den heer Kooiman tegen. B. en W. zullen nu nog nader gaan confereeren met de besturen der vereeni gingen en de kans is groot, dat des nachts 't kampeeren weder worclt toegestaan. Gelctteeningen. B. en W. stellen voor aan te gaan een geld- leening, groot ƒ281.000, voor een bestrijding van eenige kapitaalsuitgaven over de jaren 1928 en 1929 en een van ten hoogste 1.038.000 voor de kosten van aankoop der gronden langs den Zeeweg. Daarna, na de rondvraag, de sluiting der zitting.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 3