Wat in den Raad aan de orde kont. VAN OVERAL. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming onderwijzer aan school D; de voordracht luidt: No. 1. T. J. Overmeer te Haarlem. No. 2. E. J. Gottschal te Haarlem. No. 3. C. H. Jansen te Haarlem. 3. Goedkeuring rekening der Gezondheids commissie over 1929. 4. Goedkeuring begrooting der Gezondheids commissie voor 1931. 5. Conversie 5 geldleening in een 41/2 6.' Vaststelling belastingverordeningen in ver band met wet tot regeling der finantiëele verhouding van Rijk en Gemeenten: a. classificatie voor de Gemeentefondsbe lasting b. id. voor de Personeele belasting; c. heffing opcenten op Personeele be lasting d. invordering opcenten op Personeele be lasting e. aantal opcenten op Personeele belasting. heffing opcenten op grondbelasting; g. invordering opcenten op Grondbelasting. 7. Wijziging en aanvulling der Bouwverorde ning. 8. Overdracht van den Zeeweg onder Zand- voort aan die gemeente. 9. Aankoop grond voor verbreeding van den Bloemendaalscheweg van de Mij. „Land- lust". li. Overname van grond van de Mij. „Veen- duin" ter verbreeding van de Donkerelaan. 1. Ruiling van grond met de N.V. Ned. Mij. van Roerende en Onroerende Zaken. 1. Verleening medewerking ex art. 72 L.O.- wet 1920 voor verandering van de R.-K. Jongensschool te Overveen. Vaststelling voorwaarden voor aanleg van enkele wegen op Rijnegom III. Toewijzing van het terrein ten noorden der Schapeduinen aan een Woningbouwver. Aanvrage crediet voor bouw eener rijwiel bergplaats bij de U.L.O. school aan den Vjjverweg. Ontheffing bepalingen der Bouwverorde ning. BELASTINGVOORSTELLEN. B. en W. stellen voor, te bepalen in verorde- nigen: Er zullen jaarlijks, met ingang van het be- tingjaar 1931, ten behoeve dezer gemeente, de hoofdsom der personeele belasting worden neven ten hoogste 100 opcenten. 2. De gemeente wordt voor de heffing der rsoneele belasting naar de eerste twee grond- gen ingedeeld in de derde klasse. 3. Met ingang van het belastingjaar 1931 ..uilen ten behoeve dezer gemeente jaarlijks op le hoofdsom der Grondbelasting worden ge- "'en tachtig opcenten voor de gebouwde eigen- iinen en twintig opcenten voor de ongebouw- eigendommen. Verder stellen B. en W. voor te besluiten voor belastingjaar 1931 een getal van honderd eenten te heffen op de Personeele belasting de gemeente Bloemendaal. STRANDING AAN ONS STRAND. Ter hoogte van het wrak der Salento. Zondagmorgen heel in de vroegte strandde het Bloemendaalsche strand, ter hoogte al- tar het wrak van de „Salento" ligt, een stoom- ;chip. Het vaartuig lag dichter bij het strand lan de „Salento". Eenige sleepbooten uit i muiden kwamen assistentie verleenen. De aan boden hulp werd echter door den kapitein van iet schip niet aanvaard en er werd de beman ing van de sleepbooten medegedeeld, dat 't ?chip zelf wel los zou komen. De zee was heel '•"istig, zoodat er geen gevaar te duchten was. Om 10 uur des morgens was het inderdaad ge- iikt los te komen en stoomde het schip op eigen kracht verder. Naar we nog vernemen, luidde de naam van het schip „Sylphonia" en is de stranding waarschijnlijk te wijten aan den dich ten mist, die er des morgens vroeg op de zee hing. Van welke nationaliteit het schip was kon men ons niet zeggen. ^üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Men drage bij sterken zonneschijn en ook als in en last van hooikoorts heeft, een zonnebril. Aan het strand is dat altijd aanbevelensivaardig ter voorkoming van hoofdpijn en duizeligheid. iüiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii DE METHODE. Eenige weken geleden werd het Bloemendaal sche Bosch vrij geregeld onveilig gemaakt door een minderwaardig manspersoon op 'n fiets, 'die het op alleen loopende vrouwen gemunt had. Waarschijnlijk is het hetzelfde weerzinwekkende wezen, dat jl. Woensdagavond omstreeks 11 uur wederom onbehoorlijk optrad. De dame, wie het nu gold en die eene andere in de buurt even naar huis had begeleid, was gewapend met een wandel stok, waarmede ze een flinke houw in 's mans richting gaf, waarop hij vluchtte. Dit is inderdaad de methode: Niet antwoorden op een „goeden avond" van een manspersoon dien men niet herkent en bij weerzinwekkend naderen als geen derde in de buurt is zelf aanvallen. Schunnige menschen zijn meestal lafaards en zoodra men eenig teeken van leven ziet in de buurt roepen. We moeten door samenwerking zooiets hier finaal uitroeien. RADIO-REDE. Onze geachte plaatsgenoot, de filosoof dr. I. D. Bierens de Haan, heeft dezer dagen voor de Radio (Avro) een rede gehouden over „De mensch en de natuur". Onze lezers zullen met genoegen vernemen, dat wij in staat zijn binnenkort een uittreksel uit die rede te publiceeren. PERSONALIA. Mej. K. Hofstede Crull, leerares aan de Midd. Meisjesschool 't Kopje alhier, werd jl. Woensdag door den gemeenteraad van Haarlem benoemd tot leerares in de Nederlandsche taal en letter- kunde aan de meisjes H.B.S. aan de Krocht aldaar. Onze gelukwensch aan de benoemde! Voor het doctoraal examen in de genees kunde is geslaagd de heer J. N. Hilbrands te Bloemendaal. Te Amsterdam is geslaagd voor het M.U.L.O.-examen, diploma A, de heer H. van der Linde te Bloemendaal. Te Leiden is geslaagd voor het candi- daats-examen Indisch recht, Mej. A. E. Struyck du Moulin te Aerdenhout. GEMEENTERAAD. Naar we vernemen vergadert de gemeente raad Donderdag 17 dezer. GEHEELONTHOUDING. Door het Meetingcomité der Neutrale Geheel onthoudersorganisaties, bestaande uit vertegen woordigers van den Alg. Ned. Geh. Onth.Bond, de Internat. Orde van Goede Tempelieren, de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholh. Dranken en de Spoorweg Onth. Ver., wordt op Zondag 13 Juli a.s. in Heiloo (op het bekende terrein van Jbr. H. van Foreest) een provinciale meeting voor geheelonthouding en plaatselijke keuze belegd. De meeting wordt voorafgegaan door een optocht met muziek en ontplooide banieren, welke op het Waagplein te Alkmaar wordt opgesteld en van daar te 1 uur n.m. vertrekt. Op de meeting zullen het woord voeren de heeren Ds. D. Bakker (Amsterdam) en J. van den Berg (Deventer). Door „De Onthoudersstem" en „Door Onthouding Vereenigd" (beide te Amster dam) zullen onder leiding van den heer Joh. F. Keja een zestal liederen ten gekoore gebracht worden, terwijl de Arb. Muziekvereeniging „Excel sior" eenige muzieknummers ten beste zal geven. Naar verwacht wordt, zullen velen uit den naasten omtrek de meeting bezoeken. Voor de verderaf-wonenden bestaat ruimschoots gelegen heid gebruik te maken van een der boot-, fiets- of autobustochten, welke vanuit verschillende plaatsen naar Alkmaar georganiseerd worden. EINDEXAMEN „'T KOPJE" M. S. V. M. TE BLOEMENDAAL. Geslaagd de dames: W. H. F. van der Feltz, M. R. van Rossem, A. W. van Sloterdijck, R. B. Valck Lucassen en E. D. Veltman. Aan M. G. Lieftinck werd een getuigschrift van de school uitgereikt. Afgewezen geen. ,,'T KOPJE". 31. S. V. 31. EN LITT.-ECON. H. B. S. Bevorderd van de 4de klasse litt.-econ. naar de 5de litt.-econ.J. Krelage, A. de Jong Schou wenburg, W. Voet en L. Westermann. Van de 4de klasse M. S. v. M. naar de 5de: C. Adams, C. van Dedem, C. de Jonge van Elle- meet, A. van Pallandt, I. Peters, Th. Quarles van Ufford, A. van Valkenburg en R. van Weel. Van de 3de naar de 4de klasseA. van Beeck Vollenhoven, C. Beels, N. Beker, M. van Beusekom, C. van der Borch van Verwolde, C. Bruyn, E. Duyckinck Sander, I. van Hasselt, A. van Heek, J. Hooites Meursing, I. de Jonge Mulock Houwer, I. Kruimel, A. van de Poll, L. van Riemsdijk, L. Römer, A. Ruygrok, P. Schorer, A. Snijder, I. Tak en N. Veltman. Niet bevorderd 5, Van de 2de naar de 3e klasseJ. Adam, M. van Beeck Vollenhoven, H. Bloemendaal, L. Büller, C. van Dongen, I. Groenendijk, M. ter Haar Romeny, B. Hobij, C. Ingen-Housz, C. Koopman, W. Kruyshoop, A. Maters, A. Teding van Berk hout, A. van Tienhoven en B. van Weel. Niet bevorderd 2. Van de 1ste naar de 2de klasse: H. de Beaufort, E. Beker, I. Boeke, IJ. van Dedem (voorw.), E. Dolleman, J. de Flines, L. Goldbohm, E, Gunning, R. Henneman, L. Honig, M. s'Jacob, A. Kauffeld, L. Kolff, C. Koot, S. Maduro, E. van de Poll. T. de Roos, A. Ruys, W. Snethlage, N. Stokkink (voorw.), A. Tak, C. Teding van Berkhout en A. Verweij. Niet bevorderd 2. GEEN DIENST VOOR 3IAATSCHAPPELIJK HULPBETOON TE HAARLE3I. Het is bekend, dat indertijd in den Raad van Haarlem breede debatten werden gevoerd over de quaestie van de instelling van een Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon ter vervanging van het Burgerlijk Armbestuur. De Raad verlangde ter zake uitgewerkte voorstellen van B. en W. Woensdag kwamen die in den Raad aan de orde. Wat den omvang van den in te stellen dienst aangaat waren B. en W. van meening, dat ze beperkt diende te blijven tot datgene wat in art. 1 der ontwerp-verordening is aangegeven. Dat artikel luidde: De Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon is belast met: A. de voorbereiding en uitvoering, voor zoover die van hem afhangt, van de besluiten van Bur gemeester en Wethouders, met betrekking tot de volgende onderwerpen 1. ondersteuning van huiszittende armen; 2. verzorging en verpleging voor zoover die verzorging of verpleging niet geschiedt op grond van een geneeskundige verklaring van armlas tigen in gestichten of gezinnen; 3. steun aan werklooze arbeiders, die zich tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid hebben ver zekerd, maar die nog niet trekbaar, dan wel uit getrokken zijn; 4. het beheer van het Haarlem's Tehuis voor Ouden van Dagen; 5. het beheer van het Haarlem's Kinder Tehuis. B. het onderzoek naar den toestand en de verzorging van de gezinnen en personen, die bij de gemeente ondersteuning, in welken vorm ook, hebben aangevraagd of door haar worden gesteund. C. samenwerking met en bijstand aan vereeni- gingen en instellingen, welke zich steupveiieening ten doel stellen. De heer Reinalda had voorgesteld aan art. 1 sub a toe te voegen: 6. verzorging van kinderen in dagverblijven, in de gevallen, dat wegens arbeid van de moeder de kinderen onverzorgd zijn. 7. Zorg en werkverschaffing voor onvolwaardige arbeiders, zwakzinnigen, blinden en andere in validen. 8. maatschappelijke hulp aan onvermogende zieken (huisverzorging). 9. verpleging en huip in de huishouding voor onvermogende kraamvrouwen. 10. verstrekken van genees- en versterkende middelen aan onvermogende zieken en kraam vrouwen. Toen de zaak in den Raad aan de orde werd gesteld, stelde wethouder Gerritsz voor het agendapunt aan te houden tot de September vergadering, omdat het overleg dat de soc. dem. plegen wilden met andere fracties, nog niet geëindigd was, maar de meerderheid van den Raad meende dat de minderheden lang genoeg tijd hadden gehad om tot elkander te komen en dat nu een beslissing moest genomen worden. Dies werd met de behandeling van de zaak be gonnen. Ze had een merkwaardigen loop. De heer Reinalda verklaarde, dat de soc. dem., indien de amendementen niet mochten worden aangenomen prefereerden den bestaanden toestand te hand haven boven een verordening als B. en W. hadden ingediend, Wethouder Slingenberg daaren tegen verklaarde, dat hij, indien de amendementen der soc. dem. mochten worden aangenomen, geen prijs meer stelde op den Dienst. Wat nu te doen? Het overleg werd in den Raad gaande gemaakt. De heer Slingenberg diende een amendement in om aan sub C toe te voegen „met name" en dan verder te laten volgen „hetgeen is neergelegd in de amendementen der soc. dem. onder 6, 8, 9 en 10. Vervolgens om dan te laten volgen „en ten aanzien van die taak der vereenigingen zelfstandig op te treden wanneer de vereenigingen daarin geheel of gedeeltelijk in gebreke blijven". Aan het einde van het debat werden verworpen èn de amendemenden der soc. dem. èn het amen dement van den heer Slingenberg. Art. 1 dei- verordening van B. en W. werd verworpen met 8 stemmen voor. Daarna trokken B. en W. de verordening in. Het Burgerlijk Armbestuur blijft derhalve. DE SPAARZAAMHEID VAN HET FRANSCHE VOLK. In „Verborgen Facetten in Parijs", die A. Penning geeft in „Ons Eigen Tijdschrift", ver haalt hij van de spaarzaamheid van het Fran- sche vólk. Die spaarzaamheid bestaat ook onge twijfeld, zegt hij, doch het is een economie, die ons niet zou aanstaan. Het is een gepeuter en een gefriemel en iets dat bijv. door verzekering- veel aangenamer en misschien nog wel gemak kelijker zou te bereiken zijn. Het dagelijksch leven van den werkman te Parijs is volgens onze begrippen verre van spaarzaam. Ja, hij zal, zegt schrijver, een heelen tocht ondernemen om de een of andere kleinigheid voor een paar sous minder te krijgen en natuurlijk te bluffen over de economie, die „vraiment intérassante" is, maar hij denkt er niet aan om zich op het maal, dat hij eiken middag naar binnen werkt, te be knibbelen. Gaat u eens mede naar de fabriekswijken, naar Ménilmontant, Belleville, Levallois en hoe het meer mag heeten. Ga om ongeveer iets over twaalf en tel eens het aantal bistros, het legio kleine restaurants, dat volgepropt met werk volk, dag in dag uit de geldla vol sleurt. Het zijn geen rijke malen, die worden opgedischt, het zijn ook geen plats, die u het water in den mond zullen doen loopen, maar vergeleken bij het sobere maal, dat de werkman bij u op koffietijd verorbert, is het rijk en zeer rijk. Want 's avonds thuis, bij Moeder de vrouw, moet er ook wat fatsoenlijks te bikken ^zijn en wat in het glas zijn. Al doet hij het voor hun doen nog zoo een voudig, laat hij slechts één plat nemen en een portie puree, zijn croüte en een chopine, toch is de arbeider voor zijn middagtafel een frank of zeven kwijt, dus ongeveer 15 of 20 percent van zijn dagloon. En dat is nog maar wat hij om twaalf uur verorbert. De meesten van hen zijn voor aanvang van het werk al bjj hun bistro ge weest en hebben al een coup de rouge genomen na tafel wordt als regel een noir met een likeur door het keelgat gestort, niet rekenend dan de verdere bezoeken die aan den zinc worden ge bracht en waarbij telkens weer eenige francs worden geofferd. Een kennis van me, die als jong dokter in één der hospitalen werkzaam is, vertelde me, dat vier tot vijf liter wijn per man voor den arbeider niet overdreven is en dat hij verschillende klantjes had gehad, die als norm twaalf liter per dag opgaven. Er blijft dan moeilijk meer een mogelijkheid om van economie te spreken. Maar aan den anderen kant wordt weer een spaarzaamheid betracht, die meer den naam van krenterigheid verdient. De bistro, vlak bij mijn huis, die er een Tabac op na houdt en waar ik mijn sigaretten en postzegels koop, hoorde ik hard-gillend toeroepen aan een man, die even binnen was geloopen om zijn sigaret aan het gasvlammetje aan te steken, dat dat zoo maar niet ging en hij niet van plan was gas te be talen voor menschen, die niks bij hem ver teerden. Nog één staaltje van hetgeen schrijver heeft willen betoogen. Aan het eind der schets zegt hij „Ik heb een anderen mijnheer gekend, een braaf, best man, die aan het hoofd van een groote zaak stond. Zijn inkomsten waren werke lijk zoodanig, dat menige van mijn lezers on gezien met hem zou kunnen oversteken. Hij had een reis gemaakt door Spanje, een duur land, een buitengewoon duur land, dat ligt voor de hand, een dictator met zijn aanhang krijg je nou eenmaal niet voor niets, maar enfingeen politiek. Mijn kennis dan, als goed Franschman, had den heelen reis al gekankerd over de duurte, totdat ze op een zij lijntje, waar de stationschef niets te doen had en zijn macht toch ook wel eens wilde doen gelden, zijn bagage werd nage wogen. Het was een tikje over het gewicht, dat vrij vervoerd werd en mijn brave vriend had iets meer dan twee francs te betalen als over- vracht, in Spanje zeker geen kapitaal. Maar in het brein van mijn vriend was het een grove aanval op zijn beurs, een soort van highway robbery„Ah, tu crois, hein, quarante soustout de même", en hjj had zijn koffertje openge, maaktmaakt, had een linkerbottine in zijn linkerzak en een rechterbottine in zijn rechter zak gedouwd en herweging aangevraagd. Toen was hij vrij doorgekomen en trotsch als een pauw doorgestapt. Hij is nog trotsch, vertelt graag van de dus gewonnen twee francs en bied dan „élégant comme Scaramouche" een apéritif van drie en een halve francs zonder fooi aan." Wat is kunst Door een Amerikaansche stichting met veel geld is een prijsvraag uitgeschreven om het beste antwoord op de vraag: Wat is kunst? Allerlei kunstenaars hebben een antwoord ge zonden. Zjj kunnen het weten, want zij zijn kunstenaars; maar hoe onvoldoende en onbe vredigd zijn de vele antwoorden, die zijn inge stuurd. Een paar der besten luiden: Kunst is, wat niet geleerd kan worden. Kunst is de revo lutie van het hart tegen de tyrannie der herse nen. Kunst is iedere vorm van schoonheid, zóó geschapen of weergegeven, dat het vreugde ver wekt. Kunst bevindt zich tusschen wetenschap en zaken als gekruisigd tusschen twee boos doeners. Het kortste antwoord was: Kunst is een weg naar het oneindige. Het meest het wezen der kunst benaderend lijkt ons dit ant woord: Kunst is de belichaming van schoone gedachten in vormen, die met de zintuigen waar neembaar zijn. Als het beste antwoord heeft een jury van drie personen, een letterkundige, een publicist en een schilder, het volgende bekroond: Kunst is de schoonheid, die door de verbeelding ge schapen is en die in den waarnemer een gevoel van vreugde wekt gelijk aan dat van den schep per. Weten wij het nu? Een definitie moet hel der maken, soms toont ze juist aan, dat iets bui ten ons begrijpen ligt, het geldt ook van de kunst. Wie den vrede wilbouwt reuzentanken! Ten behoeve van het Amerikaansche leger laat de Amerikaansche regeering op het oogen- blik een nieuwe tank bouwen van reusachtige afmetingen, die een snelheid kan bereiken van I6I/2 K.M. per uur, op onbegaanbaar terrein, van 24.75 K.M. per uur en op ongunstig terrein van 115 K.M. per uur. De rijdende vesting wordt zoodanig ingericht, dat zij bestand is tegen bom en gas-aanvallen. De tank zal een lading kunnen bevatten van 12 ton. De gloeilamp als onweer-aankondiger. Dr. Noack heeft, naar hij in de Umschau mededeelt, bij proeven met zijn electriseer- machine waargenomen. Hij stelde, om het toe stel te verlichten, in zijn omgeving een branden de electrische gloeilamp op, die op een houten statief bevestigd was. Zoodra nu de electriseer- machine ontladen werd en er dus vonken over sprongen, kwamen de gloeidraden der lamp in beweging. Werd een kooldraadlamp gebruikt, dan bewoog zich de elastische gloeidraad naar dat gedeelte van de gloeilamp, dat het dichtst bij de electriseermachine lag. Bij een metaal draadlamp gingen de gloeidraden naar het glas omhulsel bol staan. Hij herhaalde het experiment, terwijl hij met een gewreven gummi- of glasstaaf den glazen bol aanraakte. Zoolang de gloeidraad niet in aanraking kwam met den bol, bleef hij in zijn eindstand zoo lang staan, tot de glazen bol door hernieuwde aanraking met den gewreven staaf verder geladen werd. Ten slotte werd, nadat de glazen bol herhaaldelijk geladen was, de mee gedeelde electrische lading zóó groot, dat de gloeidraad den glazen bol bereikte. Met hoorbaar knappen (vonkontlading!) ont laadde hij den binnenkant van de gloeilamp en kwam daarna weer in zijn rusttoestand terug. Voor dit experiment zijn hoofdzakelijk kool- draadlampen met lange goed slingerende dra den geschikt. Gebruikte lampen schijnen zich hiervoor beter te leenen dan nieuwe lampen, omdat zich in een gloeilamp na langer gebruik aan de binnenzijde van den glazen bol een neer slag vormt. Nog betere resultaten verkrijgt men, wanneer men den glazen bol der gloeilamp van buiten met een breeden metalen ring omgeeft (b.v. staniol met eiwit opgeplakt), die dan geladen wordt. Een dergelijke gloeilamp met een staniol- ring kan men uitstekend als aankondiger van onweer en over 't algemeen sterke antenne ladingen toepassen, mits men de bewuste lamp inschakelt op den stroomkring van het radio toestel. 't Spreekt vanzelf, dat men ervoor dient te zorgen, dat in de leiding naar het toestel een goede blokcondensator ligt, daar anders de staniolbedekking en de aarde door het radio toestel in voortdurende verbinding zouden zijn en de bol van de lamp niet voldoende lading zou krijgen om den gloeidraad in beweging te stel len. Deze blokcondensator moet minstens een spanning van 3000 volt hebben, maar aan den anderen kant ook weer geen al te groote capaci teit bezitten, omdat dan de lading zich in den condensator in plaats van in de lamp ophoopt.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 3