I. P. KEHi Rijwielen, R: Electricite LIPS' HAARL Dit nummer besU RAADSVERSLAG. 24ste Jaargai Verbindingswe Telefoon 226 BLOEMEND; ADVER V SCHOOL*! ZITTING VAN DONDERDAG 17 JULI 1930. Weder de Raadhuisbouw. Voor de meervoudige opdracht worden óók de architecten Mulder en Van Asdonck gevraagd. Aanneming beiastingverordeningen. Conversie-geld leening. Brievenbussen aan iedere woning. Verbreeding Korte Zijlweg. Geen beslissing woningbouw. Donderdagmiddag kwam de gemeenteraad bijeen onder voorzitterschap van den waar- nemenden Burgemeester, de heer J. C. Laan. Afwezig is bij het begin der zitting het lid De Clercq. Onder de Ingekomen stukken is de mededeeling, dat den Burgemeester met ingang van 24 Juni gedurende één maand ver lof is verleend zich buiten de gemeente op te houden. Het bestuur der Woningbouwvereeniging „St. Jozef" had, zooals we reeds hebben vermeld, verzocht in beginsel te besluiten medewerking te verleenen tot stichting van een 10-tal arbei derswoningen op het aan de gemeente toebe- hoorende terrein aan de Leidschevaart. B. en W. stellen voor, afwijzend op het ver zoek te beschikken, daar bedoeld terrein het laatste stuk grond is, dat de gemeente in Vogelenzang heeft en voor opslagterrein ge bruikt, terwijl bovendien de gegadigden reeds een woning in de gemeente hebben. De heer V e r d e g a a 1 is er voor, dat daar eenige woningen worden gebouwd. De v o o r z it t e _r zegt, dat dit 't laatste stuk grond is, dat de gemeente daar heeft. De ge meente kan dat nog wel eens noodig hebben, o.m. als er eens een school mocht worden ge bouwd. Het gaat niet aan, het laatste stukje grond in de gemeente daar te gaan verkoopen. De heer Noorman is van meening, dat 't nog niet zoo zeker is, dat daar geen gebrek aan woningen is. Spr. wenscht den toestand nog eens te onderzoeken en ziet daarom gaarne, dat dit voorstel wordt aangehouden tot de volgende zitting. De heer Prinsenberg merkt op, dat er inderdaad een woningnood te Vogelenzang is en dat daar eenigen nog in een onbehoorlijke woning wonen. Om die reden is spr. mede er voor het voorstel aan te houden. Tot aanhouding wordt besloten. Het aantal der vergunningen. Verder is ingekomen een verzoek der Natio nale commissie tegen het Alcoholisme, om het maximum aantal vergunningen te verlagen. B. en W. deelen naar aanleiding van dit ver zoek mede, dat het maximum-aantal vergun ningen na de grenswijziging in 1927 nader werd vastgesteld op 18. Het werkelijk aantal vergunningen is daaraan gelijk, terwijl zich daaronder 2 vergunningen bevinden, welke wer den verleend aan wijnhandelaren, zoodat slechts 16 inrichtingen aanwezig zijn waarin gelagen worden gezet. Dit aantal is zeer laag te noemen voor een be volking van 13500 zielen en het wordt in ver band met de geleidelijke toeneming der bevol king relatief steeds lager. Onder deze omstan digheden kunnen zij geen vrijheid vinden een verlaging van het maximum voor te stellen. Zij geven derhalve in overweging het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer S c h u 1 z doet een voorstel om het aantal vergunningen van 18 op 16 te brengen. De heer K r e m e r ondersteunt dat. De voorzitter is daar tegen. In deze gemeente wordt geen misbruik van sterken drank gemaakt, zegt spr. en eigenlijk in 't ge- heele land niet. De actie tegen het misbruik maken van drank is misplaatst. Van een dronken man hebben wij hier geen last. De heer L u d e n is 't er niet mee eens, dat in 't land geen misbruik van sterken drank ge maakt wordt. Het voorstel van den heer Schulz wordt ver worpen met 3 stemmen voor. Voor stemden de leden Kremer, Schulz en Noorman. „Dus wij kunnen nog een borreltje drinken," zegt de voorzitter naar aanleiding van die beslissing. Besloten wordt, dat de gemeente kweek zal inzenden op de expositie van Tuinbouw en Plantkunde in de maand September en dat de gemeente op 't terrein paden zal gaan maken. Aan B. en W. wordt daar een crediet van 350.- voor verleend. Raadhuisbouw. Van de leden De Waal Malefijt en Prinsen- berg is een voorstel ingekwomen om 't aantal architecten ter zake van den meervoudigen op dracht aangaande Raadhuisbouw, enz., van 6 op 7 uit te breiden, opdat mede de architecten Mulder en Van Asdonck kunnen worden ge vraagd. De voorzitter is daar tegen. Men kan niet zeggen, dat iemand is gepasseerd en bovendien 't gaat de gemeente weder meer geld kosten. Het voorstel der heeren De Waal Male fijt en Prinsenberg kwam uit een goed hart, maar er kan niet aan worden voldaan. Gaat men de heeren Mulder en Van Asdonck benoemen, dan kunnen anderen zich wel weder gepasseerd gevoelen. De heer De Waal Maleffjt zegt, dat de gemeente de heeren Mulder en Van Asdonck wel iets is verplicht, daar ze indertijd een plan maakten voor een raadhuis in den Kuil. De heeren Kremer en Schulz gaan mede met 't voorstel der heeren De Waal Malefijt en Prinsenberg. De heer Luden zegt, dat de leden, die 't voorstel deden, niet alleen hun goed hart maar hun goed verstand deden spreken. Het is noodig dat architecten van andere richting dan de nieuwere mede worden gevraagd, meent spr. Het voorstel van de heeren De Waal Malefijt en Prinsenberg wordt aangenomen met de stem men der leden Dorhout Mees en Laan. Benoeming onderwijzer. Benoemd wordt tot onderwijzer aan School D de heer T. J. Overmeer te Haarlem, met alge- meene stemmen. Goedgekeurd worden de rekening der Gezond heidscommissie over 1929 en de Begrooting dier commissie voor 1931. Conversie-geldleening. Met het oog op den lagen rentestand zijn door B. en W. pogingen gedaan om de 5 obligatie- leening van 1925, groot 858.000.waarvan het restant thans nog 453.000.bedraagt, te converteeren. In verband hiermede hebben zij van den Directeur der Rijkspostspaarbank te Amster dam bericht ontvangen, dat hij bereid is de noo- dige gelden te verstrekken tegen een rente van 4f4 's jaars en een koers van 99 echter onder voorwaarde, dat vervroegde aflossing slechts mogelijk is tegen den koers van 101 De verplichte aflossing zal geschieden in 13 jaren, zijnde het restant van den looptijd der 5 leening. Daar de gelden zullen worden verstrekt tegen afgifte van een onderhandsche schuldbekentenis, zoodat geen obligaties behoeven te worden uit gegeven, zal het converteeren een voordeel op leveren van ongeveer 11000.dit is 846.- per jaar. Wel is waar zal bij vervroegde aflos sing 1 vergoeding moeten worden betaald, doch van het recht van zoodanige aflossing zal door de gemeente wel geen gebruik behoeven te worden gemaakt. Op grond van het vorenstaande stellen zij voor te besluiten tot geheele aflossing van het restant der hierboven bedoelde 5 leening en voor aflossing daarvan met den Directeur der Rijkspostspaarbank te Amsterdam een nieuwe leening aan te gaan en wel onder de voorwaar den als hierboven nader aangegeven. Aldus besloten. Belastingvoorstellen. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan belasting-verordeningen in verband met de wet tot regeling der finantiëele verhouding van het Rijk en de gemeenten, gegrond op de reeds in de vorige zitting genomen beginselbesluiten. Voorgesteld wordt te besluiten het volgende: ten aanzien van de classificatie voor de ge meentefondsbelasting geen gebruik te maken van de bevoegdheid, de gemeente in een klasse te rangschikken; ten aanzien van de classificatie voor de per- soneele belasting te bepalen, dat de gemeente naar de eerste twee grondslagen wordt ingedeeld in de derde klasse; ten aanzien van de heffing van opcenten op de personeele belasting te bepalen, dat ten hoog ste 100 opcenten zullen worden geheven; ten aanzien van de invordering der voorzegde opcenten, dat deze zal geschieden overeen komstig artikel 1263 der Gemeentewet en voorts wat de uitkeering betreft, met inachtneming van hetgeen daaromtrent van Regeeringswege is of nader mocht worden bepaald; voor het jaar 1931 een getal van honderd op centen te heffen op de personeele belasting; ten aanzien van de heffing van de opcenten op de hoofdsom der grondbelasting te bepalen, dat de invordering geschiedt overeenkomstig artikel 263 der Gemeentewet en voorts wat de uitkeering betreft met inachtneming van het geen daaromtrent van regeeringswege is of nader mocht worden bepaald; ten aanzien van de heffing der opcenten op de grondbelasting, dat met ingang van het jaar 1931 ten behoeve der gemeente jaarlijks op de hoofdsom der grondbelasting zullen worden ge heven tachtig opcenten voor de gebouwde eigen dommen en twintig opcenten voor de onge bouwde eigendommen. De voorstellen van B. en W. worden aange nomen. De heeren Schulz en Noorman stemden tegen. Brievenbus aan elke ivoning. Ged. Staten hadden een circulaire aan de ge meentebesturen gezonden, waarin werd mede gedeeld, dat de minister van arbeid het College ervan had kennis gegeven, dat de minister van Waterstaat hem de wenscheljjkheid ervan had uiteengezet, dat in de bouwverordeningen voor schriften worden opgenomen omtrent het aan brengen van brievenbussen aan woningenzulks teneinde tegemoet te komen aan den hinder bjj het bestellen der brievenpost, ondervonden door het ontbreken aan vele woningen van een brievenbus. Ged. Staten gaven tevens aan de redactie van een artikel voor een bepaling, geldende voor nieuw te bouwen woningen. Ze deden voorts op merken, dat het gewenscht is het mogelijk te maken, dat het voorschrift óók geldt voor reeds bestaande woningen. Ze geven daarom mede de redactie, die kan gebezigd worden voor een artikel, op te nemen in de Bouwverordening, in het hoofdstuk omtrent reeds bestaande woningen. B. en W. hebben naar aanleiding daarvan voorgesteld te besluiten in de Bouwverordening in te lasschen: le. na artikel 18 een nieuw ar tikel 18a, luidende: „In of terzijde van den hoofdtoegang tot elke „woning moet een sleuf aanwezig zijn voor het „inwerpen van poststukken. „Deze sleuf moet tenminste 18 c.M. lang en „tenminste 2(4 c.M. breed zijn. „Burgemeester en Wethouders kunnen voor schrijven, dat aan de binnenzijde een kastje „voor het opvangen van poststukken aanwezig „is van door hen te geven afmetingen." 2e. Na artikel 56 een nieuw artikel 56a, lui dende „Burgemeester en Wethouders kunnen „eischen, dat in of terzijde van den hoofdtoe- „gang tot eene woning eene sleuf aanwezig is, „bestemd voor het inwerpen van poststukken en „kunnen de afmetingen daarvan bepalen." Verder om artikel 57 te lezen aldus: „Het bepaalde in de artikelen 23, 24 en 56a „is op de in dit hoofdstuk bedoelde woningen „van toepassing." Aldus besloten. B. en W. worden gemachtigd tegen een ver goeding van 1.aan de gemeente Zandvoort over te dragen dat gedeelte van den weg Over- veenZandvoort (dat is de Zeeweg), voor zoo ver deze op Zandvoort's gebied is gelegen, ter grootte van 1 H.A., 10 A. en 10 c.A. Wegverbreeding. Besloten wordt: a. tot aankoop van de N.V. Maatschappij „Landlust" te Wormerveer, van een strook grond langs den Bloemendaal scheweg ter grootte van pl.m. 440 M2. voor 12.50 per M2., onder voorwaarde, dat hekverplaatsing c.q. vernieuwing van tuinaanleg, begroot op 5800.- voor rekening van de gemeente zal geschieden; en b tot overneming van ter verbetering en verbreeding van de Donkerelaan van de Maat schappij „Veenduin" van een stuk grond met daarop staande woning, tegen een bedrag van 2500.onder voorwaarde onder meer, dat de gemeente de tegenwoordige bewoonster van het huis gedurende haar leven uitkeere een bedrag- van 3. per weekdat worde gezorgd voor afrastering en voor afwatering van „Wildhoef", voor zooveel noodig door het leggen van een riool langs de Donkerelaan. Voor deze werk zaamheden wordt gevraagd een crediet van 20.500.—. Aldus besloten. Bij 't laatste punt brengt voorzitter hulde en dank aan Mej. Crom- melin voor de royale manier waarop ze de ge meente weder heeft behandeld. Men krijgt hier nu weder een mooie weg (applaus). De school te Aerdenhout. Nu Ged. Staten hebben goedgekeurd het Raadsbesluit, waarbij onder meer is aangewezen als plaats van een in de afdeeling Aerdenhout op te richten openbare school voor gewoon lager onderwijs, een gedeelte van het terrein aan de Juliana van Stolberglaan, stellen B. en W. voor te besluiten tot ruiling van grond met de N.V. Ned. Maatschappij van roerende en onroerende zaken te Overveen. Aldus besloten. Naar aanleiding van de splitsing van klassen is het noodig over te gaan tot de inrichting van een klasselokaal in het bestaande lokaal voor handenarbeid in de R.K. school te Overveen aan het Zandvoorterpad. Er moeten eenige verande ringen in het lokaal plaats hebben; er moeten meubelen worden aangeschaft en er moet voor het geven van onderwijs in handenarbeid een gelegenheid op den zolder gemaakt worden. Door het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur te Overveen is gevraagd de noodige medewerking- te verleenen, volgens art. 72 der L. O.-wet 1920. Voorgesteld wordt de gevraagde medewerking te verleenen. Aldus wordt besloten. Aangeboden worden de voorwaarden voor aan leg van enkele wegen op Rijnegom. Terrein hoek Brederodeweg en Duinlustparkweg. B. en W. deelen den Raad mede, dat, teneinde te komen tot een definitief besluit tot uitgifte in erfpacht van de voor woningbouw bestemde gronden, deel uitmakende van het terrein op den hoek van den Brederodeweg en den Duin lustparkweg, ze door den Raad uitgemaakt wen- schen te zien of die gronden aan ééne Woning bouwvereeniging, dan wel aan eenige vereeni- gingen moeten worden toegewezen. Ingekomen is een adres van den Chr. Nat. Werkmansbond, afd. Bloemendaal, waarin wordt opgemerkt, dat door de vereeniging reeds tijde lijk een aanvraag is geschied om grond te mogen koopen voor den bouw van 15 arbeiders woningen en er bij den Raad met klem op aan gedrongen wordt, het daarheen te willen leiden, dat den Chr. Nat. Werkmansbond als oudste zelfstandige bouwvereeniging alsnog die gron den toegewezen worden. De voorzitter zegt, dat naar zijn mee ning 't noodig is, dat de gemeente 't recht heeft 25 woningen aan te wijzen voor gemeenteperso- neel, daar eenigen daarvan nog te Haarlem moeten wonen, omdat er voor hen hier geen woning is. Dan blijven er nog een 40-tal woningen over. Het is 't beste, dat men die geeft aan ééne wo ningbouwvereeniging en dan denkt spr. aan „Bloemendaal-Noord", die nog maar weinig woningen in de gemeente heeft. Om een goed geheel te krijgen is 't mede gewenscht, dat 't bouwen der woningen in één hand blijft. De heer Prinsenberg zou 25 woningen willen toegewezen zien aan de Coöp. Woning bouwvereeniging „Eigen Woning" en de andere woningen aan „Bloemendaal-Noord". De heer Schulz is niet voor een coöpera tieven woningbouw. Deze woningen wil spr. aan „Bloemendaal-Noord" zien toegewezen, met die beperking, dat 25 woningen ter beschikking van de gemeente moeten worden gesteld. Er moet dan naar ander terrein voor de andere woning- bouwvereenigingen worden omgezien. De heer C a s s e bepleit terrein voor 39 woningen ter beschikking te stellen, ter verdee ling onder „Bloemendaal-Noord", „St. Benedic- tus" en Chr. Nat. Werkmansbond. De heer Noorman is om historische rede nen er voor, de woningen toe te wijzen aan „Bloemendaal-Noord". Andere leden bepleiten de gronden te ver- deelen over alle woningbouwvereenigingen, die er in de gemeente zijn. De plannen kunnen dan door één architect worden gemaakt, zoodat er komt architectonisch een goed geheel. Vooral de heeren Luden en Van Nederhas- s e 11 uiten zich in dien geest. De voorzitter is om onderscheidene redenen tegen een coöperatieven woningbouw. Spr. verdedigt andermaal 't idee om de gronden toe te wijzen aan „Bloemendaal-Noord", met de beperking, dat 25 woningen moeten worden ge reserveerd voor gemeentepersoneel. De heer Luden bepleit toe te wijzen aan „Bloemendaal-Noord" 34 w-oningen, waaronder 10 voor de gemeente ter beschikking; aan „St. Benedictus" 15, waaronder 5 voor de gemeente aan den Chr. Nat. Wedkmansbond 15, waar onder 5 voor de gemeente. Het idee van den heer Prinsenberg, in een voorstel neergelegd, wordt met 12—2 stemmen afgestemd. Voor stemden de leden Prinsenbei en Verdegaal. Over het voorstel van den heer Luden staak ten de stemmen. Vóór stemden de leden De Waa! Malefijt, Hogenbirk, Luden, Bom water, Casséc Verdegaal en Van Nederhasselt. Om heden nog een besluit te kunnen neme; zal om 5(4 uur opnieuw een zitting worden ui; geschreven. Daar de bestaande rijwielbergplaats bij d openbare lagere school aan den Vijverweg 1 klein is geworden, vragen B. en W. een credi. van 3000.voor uitbreiding ervan. Wordt verleend. Ten aanzien van aangevraagde ontheffing van bepalingen der Bouwverordening wordt L sloten volgens praeadvies van B. en W. Verbreeding Korte Zijlweg. Reeds lang is de wenschelijkheid gebleken 0; 1 den Korten Zijlweg en het daarop aansluiteni. gedeelte van den Duinlustweg te verbreeden en te verbeteren. Thans is mevrouw E. A. C. J. van der Vliet, echtgenoote van Jhr. P. J. Repelat, van Spijkenisse bereid gevonden door ruiling- van grond daartoe de noodige medewerking verleenen. In verband daarmede hebben B. W. bij den Raad een voorstel ingediend. Vooreerst wordt voorgesteld te verklaren, d. een gedeelte terrein niet meer voor den ope baren weg zal bestemd zijn van het oogenbk af, dat de verlegde Korte Zijlweg en de Dui<- lustweg gereed en voor het publiek opengesteld zullen zijn. Ten tweede, B. en W. te machtig de grondruiling aan te gaan. Volgens het voc stel staat de gemeente aan Mevrouw Repela. i om niet af 20.400 M2. en krijgt de gemeente 9980 M2. grond, bezwaard met levenslang vruchtgebruik ten behoeve van J. E. van tier Vliet, een en ander onder nader omschreven voorwaarden. Van die voorwaarden vermelden we, dat de gemeente Bloemendaal het recht verkrijgt een brug te leggen over een perceel water, dat naai r is aangeduid en wel zóó, dat de doorvaarthoogte en breedte tenminste gelijk moet zijn aan die van de thans in den Duinlustweg liggende brug. Verder wordt voorgesteld, B. en W. te mach tigen met Mr. Dr. J. Luden, curator over J. E. van der Vliet, een overeenkomst aan te gaan, waarbij de gemeente tegen betaling van 75. per jaar gedurende het leven van den vrucht gebruiker de vrije beschikking over deze stron ken grond verkrijgt. Aldus besloten. De voorzitter deelt mede, dat 't plan is 't parkeerterrein aan de Noordzijde van den Zeeweg driemaal zoo groot te maken. De kosten daarvan zijn geraamd op 8000.a 10000.—. Wordt aangehouden tot aan de Begrooting. Bfj de Rondvraag. doet naar aanleiding van een vraag van den heer Bornwater de voorzitter de toezeg ging, dat in een volgende zitting B. en W. met een voorstel zullen komen aangaande gemeente lijke tandverzorging. De heer Kremer brengt de zaak van het opbergen van vuilnis ter sprake. De voorzitter zegt, dat B. en W. de zaak reeds hebben bezien. Indien de aannemer ner gens terecht kan, dan kan 't vuil altijd nog naar de belt gebracht worden, doet spr. opmerken. De heer Kremer dringt er op aan, dat in ieder geval zal worden gezorgd dat ingezetenen geen hinder van het bergen van vuilnis zullen hebben. Aan het einde der vergadering deelt de voorzitter mede, dat het niet mogelijk is te half zes een tweede vergadering te houden ter herstemming over het voorstel Luden. Daar verschillende leden Zaterdag of volgende dagen verhinderd zijn ter vergadering te komen, wordt besloten in het midden der maand Augustus een vergadering te houden tot het nemen van een beslissing ter zake van de uit gifte in erfpacht van de gronden voor den woningbouw. Daarna wordt de vergadering gesloten. Hei BIJKANTOOR Ten einde onze tentie-rubriek na verzorgen, is het des Donderdags 1: advertentiën in o Gaarne noodige teerders uit, hiei houden. Het is al geruimen gemeenteraad is gespri Bij de behandeling deelde de heer Bornw; tandarts gaarne zag, 1 tot de verleening van meentewege. Het den scheidene leden inste gewoonlijk gaat, dadeli De Raad vond het schooltandarts eens ee de zaak. Dan kon d£ bezien. Natuurlijk m college van B. en W. t< wegen zou en dan door paald omlijnd voorstel heid stellen een besliss Nu malen de gemeei zaam als regelDat College spoedig zou ve ook niet verwacht. Te van een neteligen aard hoeken vastzitten. Het gemeentelijke bemoeiïi Maar van einde 192! werd behandeld in de 1929) tot Juli 1930 is genoeg tot voorberei raadsbesluit. Het verw in de laatste raadszitti hoe het met de zaak sti Wethouder Laan, geen pertinent antwo hij geen bepaald voors heer Laan zeide, dat 1 meentelij ke Overheid ouders toch ook iets vc doen. Anders, aldus d het laatst, zooals het i kinderen in gestichtei: verzorgd. De ouders hebben de kinderen; niet allé geestelijke en versta: ook voor wat aangaa heid, wilde de wethou De heer Van Neder óók niet veel voor gem Doch, zoo redeneerde maar met den tijd med de wethouder vrijwil altaar van den tijdg< fractiegenooten over d< evenmin hoe de meeni aanwezige lid van h< Zeker is het in ieder j B. en W. in dezen niei De heer Bornwater het nut van tandverzoi betwist; iriaar het j vraag: of de Overheid de volksgezondheid, d strekken tot het verle Er is ten slotte t( praeadvies van het c komen. Wellicht, na ei het eerst in den raad a ue beslissing kunnen - wordt! Het kan dan ii cipiëel debat worder gebleken

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 6