j. P. KEN Als gij drukwerk De Drukkerij LOOSJES ABONNEERT U OP DIT BLAD. Rijwielen, R Electriciti LIPS' 24ste Jaarga HAARL Dit nummer best VAN OVERAL. ALLERLEI. Verbindingsw BLOEMEND TWEE DE gebeurten VERSCHILLENDE TALEN TEGELIJK SPREKEN. Reeds duizendtallen van j aren ondervindt de mensen de moeilijkheid, dat zijn taal siechts op een beperkt gebied van den wereldbol gespro ken wordt en men hem buiten dit gebied niet oi slechts ten deele kan verstaan. De taalverschillen maken het noodig, dat de redevoeringen bij internationale besprekingen en congressen ten gerieve van de vreemdelingen dilc wij is in meerdere talen vertolkt moeten worden, waarmede natuurlijk steeds veel tijd gemoeid is. Vooral voor de op de redevoeringen meestal volgende debatten en opmerkingen, welke voor de betrokken personen zeer belang rijk kunnen zijn, beteekenen de taalverschillen een sterke draw-back, daar de belangstelling der toehoorders gemakkelijk verflauwt, wanneer zy met alles kunnen verstaan. üp het Wereldcongres, dat in Juni vele der voornaamste deskundigen op het gebied van op wekking en verdeeling van energie in de Duit- sche hoofdstad verzameld had, heeft men der halve van een vei'taalinrichtmg gebruik ge maakt, waarbij de woorden van den spreker direct in verschillende talen vertolkt aan de toe hoorder doorgezonden werden. In Berlijn werd van drie talen gebruik gemaakt, Fransch, Duitsch en Engelsch. Echter konden bovendien nog twee andere talen doorgegeven worden. De bovenstaande, door Siemens en Halske gebouwde inrichting werkt als volgt: voor den lessenaar van den spreker nemen de tolken plaats, die de woorden van den spreker direct vertaald in een microfoon fluisteren. Deze mi crofoon is van een passend aan den mond aan- sluitenden spreektrechter voorzien, waardoor storen van de tolken onderling en van de ver gadering vermeden wordt. Iedere tolk heeft de beschikking over 2 microfoons, waardoor een ononderbroken aflossing mogelijk is. De tolken moeten natuurlijk zeer ervaren zijn in hun vak, zoodat zij bij groote verschillen in zinsbouw, uitdrukkingen, enz., onder meer tot een snelle vertaling in staat zijn. De van de microfoons komende spreekstroo- men worden toegevoerd aan versterkers en van daal' over de bij de verschillende zitplaatsen aangebrachte kiesschakelaars gedistribueerd. Bij iedere zitplaats hangt een hoofdtelefoon, die door middel van dezen kiesschakelaar op de verschillende taallijnen geschakeld kan worden. Ook bestaat nog de mogelijkheid, om de ge luidsterkte te regelen. In totaal kunnen 1000 telefoons op de inrichting aangesloten worden. De woorden van den spreker worden even eens via een microfoon aan den versterker door gegeven, zoodat ook deze in de telefoons te hooren zijn. Om aan te geven, in welke talen vertolkt wordt, bevindt zich boven den spreker een lichttableau, waarop automatisch door het afne men van den tolk- en den spreker-microfoon de betreffende taal aangegeven wordt. Ook bij den versterker gaat dan een signaallampje gloeien ten teeken, dat deze in bedrijf is. De totale lengte van den voor 'n dergelijke inrichting be- noodigden dubbeldraad bedraagt ca. 5 tot 6 K.M., afhankelijk van de grootte en het aantal zitplaatsen in de zaal. Dergelijke inrichtingen toonen ons weer, dat de techniek tenslotte alle moeilijkheden over wint. NAAR AMERIKA. Amerika verovert zich in de Europeesche be langstelling een steeds grootere plaats. De tal rijke boeken, die in de laatste jaren in Europa over dat land verschijnen, de artikelen in de dagbladen en tijdschriften bewijzen het: Amerika is het land, dat Europa fascineert en aanlokt door het groote en het nieuwe. Want in Yankee-land overheerscht het economische be wust in de maatschappelijke structuur; de ge- heele Amerikaansche cultuur is op het econo- misch-massale georiënteerd, en dwingt de Euro peesche economie tot verdere „veramerikani seering". Ook de toerist komt diep onder den indruk van de overvloeiende energie in de Vereenigde Staten, die geweldige wolkenkrabbers bouwde in tallooze steden, die de 48 Staten samenbond, met 25.000 mijn luchtverbindingen, die op de groote verkeerswegen 25 millioen automobielen bracht, die ieder jaar meer dan 1 millioen jonge mannen en vrouwen naar universiteiten zond en een groote mate van welvaart (in voeding, klee ding en amusement) verschafte aan 120 mil lioen personen. Het zijn vooral de machtige wolkenkrabbers, die zoozeer tot de verbeelding van den Europeaan spreken. Wegens de duurte van den grond (een vier kante voet in Wallstreet is minstens 2000. waard) begint men in Amerika voor wolken krabbers een aantal van minder dan 100 ver diepingen al geen „economische hoogte" meer te achten. De nieuwe wolkenkrabber aan Be- neden-Broadway te New-York zal 150 verdie pingen (600 M.) hoog zijn en kantoorlokalen bevatten, die 50.000 personen kunnen her bergen; op het dak van dezen hemelbestormer zal een landingsterrein voor vliegtuigen worden ingericht. De spanning des levens komt vooral tot uit drukking in de „jachtende" menschen, dit voor ons zoo typische Amerikaansche beeld. De toe rist, die niet voortdurend vergeet dat hij Euro peaan is, en bij iederen indruk dadelijk een ver gelijking trekt met zijn eigen land of stad, zal nimmer iets van deze gejaagde samenleving be grijpen. Want de menschen dringen bij duizen den in de restaurants, hangen aan de hooge tafels, om schielijk den maaltijd te nuttigen. De telefonen ratelen: New-York heeft even veel telefoon-aansluitingen als Groot-Brittanië (de telefoongids weegt 5 pond) en voert per dag 8 millioen gesprekken. Zelfs de dooden schijnen haast te hebben: in de lijk-auto worden zij op derde versnelling weggereden. Het Amerikaan sche leven is een machine van emoties, en er zijn op Broadway eiken dag opnieuw meer emoties te beleven dan in alle Europeesche hoofdsteden samen. En een stad als New-York slaapt nim mer; ook de avond grijpt weer in razend tempo de menschen; de duizelingwekkende reclames werpen hun machtige lichtbundels in den nacht in de straten deint het verkeer en boven de menigte donderen de bliksemtreinen door de stations. Want de expressetreinen rennen met een snelheid van 70 K.M. per uur onder en boven de aarde, dag of nacht, zonder onder breking. Durf en organisatie, ziedaar de grondslagen van de Amerikaansche maatschappij, in welke de grootte een in Europa onbekende rol speelt. Het is de strijd om een nieuwe cultuur: de ge- standariseerde massa, de millioenen menschen met de door de reclame, de films en de couran ten gestandariseerde behoeften en gevoelens. Het is deze cultuur, welke in Amerika die twin- tigste-eeuwsch wonderen heeft gewrocht, en nog steeds rusteloos voortgaat te scheppen. Een cultuur, die nimmer toestaat tevredenheid en voldaanheid over het machtig vele, dat reeds be reikt is. Hierin ligt het geheim van Amerika's ongebreidelde ontwikkeling; de stimulans voor de talrijke factoren, die steeds bezig zijn de be volking samen te smeden tot steeds nieuwe soli dariteit van denken en handelen. In de moderne Amerikaansche samenleving is voor tevreden heid met het bereikte geen plaats. Europa is zich pijnlijk bewust geworden van zijn ouderdom tegenover het jonge, energieke Amerika. En terwijl drommen Amerikanen den Oceaan overstaken om zich in de Oude Wereld te laven aan de bronnen van kunst en historie, volstond de Europeaan met de lectuur van een of ander boek over Amerika. Dit nu gaat ver anderen, door de steeds voortschrijdende tech niek is de Oceaan smaller geworden, en het rei zen in gezelschap vormt een middel om het ver schil in de waarde van het geld te overbruggen. Voor de Nederlandsche Reisvereeniging is Amerika ook toeristenland geworden; op 24 Juli a.s. zal zich een reisgroep naar het „Mekka van het Modernisme" begeven, Gelukkig te prijzen zijn degenen, die al deze twintigste-eeuwsche wonderen, geschapen door menschen zooals wij zelf zijn, met eigen oogen mogen aanschouwen! EEN GRIEZELIGE EED. Het mag als bekend worden verondersteld, dat zoowel in crimineele als in civiele zaken de getuigen, alvorens te worden gehoord, eerst moeten worden beëedigd, op de wijze, die hun godsdienstige gezindheid voorschrijft. Ook een partij in een civiel geding kan een gerechtelijke eed worde.n opgedragen, dan wel aan de andere partij een beslissende eed worden opgelegd ter beslissing van de aanhangige zaak. Zooals eveneens als bekend mag worden ver ondersteld, belijden de Alfoeren, de bewoners o.a. van het binnenland van Halmaheira, geen bepaalden godsdienst. Zij worden dan ook voor heidenen uitgescholden. Er is ook een vrij scherpe afscheiding tusschen de geloovige Mo- hammedaansche bewoners en deze heidenen. Moet nu een Alfoer, hetzij partij in een civiel geding, hetzij als getuige in eenige zaak voor den landraad verschijnen en dus een eed zweren, dan is het duidelijk, dat dit hier op een zeer bizondere wijze zal geschieden. Dit geschiedt als volgt, vertelt het „Soer. Hbld." Op een groot bord wordt een hoeveelheid water geschonken, waarin fijngestampte Spaan- sche peper wordt gedaan. Een groote stalen of ijzeren kogel wordt vervolgens op het bord neergelegd en twee personen houden op mans hoogte twee zwaarden kruiselings boven het bord. De te beëedigen personen laat men met het gezicht naar het water gekeerd naast het bord staan, waarop men gelast, dat hij, indien hij getuige is, den hem opgelegden eed zal af leggen. Dan laat men hem zeggen, dat wanneer hij onwaarheid spreekt in de zaak, waarin hij getuigen moet, zijn hals zal worden verwond door zwaarden, dan wel een kogel zijn hart zal doorboren en de Spaansche peperoplossing als een vergif zijn ingewanden zal verteren. Verder zal hij als hij onwaarheid spreekt, op zee door een grooten visch worden opgegeten en in het bosch zal hij door een wild dier worden ver scheurd, dan wel door een grooten boom worden verpletterd. Ter bevestiging van dit alles laat men den te beëedigen Alfoer zes keeren heen en terug over het bord stappen onder de zwaarden door en vervolgens laat men hem neerknielen en een weinig van de Spaansche peper-oplossing op slurpen. Ook laat men hem zijn rechterhandpalm met dezelfde peperoplossing bevochtigen, zijn aangezicht besmeren, waarmede deze plechtig heid is afgeloopen en de eed is afgelegd. te bestellen hebt, zullen wij U gaarne met offerte en inlichtingen ten dienste staan - is sinds honderdvijftig jaar DE DRUKKERIJ VOOR DE BOLLENSTREEK Echtgenoote: „In 't water geval'en? Na tuurlijk moet jij weer in het water vallen. Als je een vacantiedag nam naar de Sa hara, dan zou je nóg een oase opzoeken, en daarin vallen!" (Humorist.) AMY JOHNSON IN AUSTRALIË. De Australische mail brengt de kranten en tijdschriften, waarin de aankomst van Miss Amy Johnson, die per vliegtuig den tocht van Engeland naar Australië heeft gemaakt, uit voerig wordt besproken. Het blijkt, dat de Philips' „Stem van den Reus"-installatie, die in Australië bekend staat onder den naam „Big Bill", hierbij een zeer be langrijke rol heeft gespeeld. Nabij het Mascot-vliegveld was een houten toren opgericht. Hierop was plaats voor een ver slaggever, die voor de microfoon een verslag gaf van alles wat hij tijdens den aankomst zag, zoo dat ook zij, die geen goede plaats hadden om Miss Amy uit haar vliegtuig te zien stappen, toch het heele gebeuren duidelijk konden volgen. Bovendien werden van tevoren reeds uitvoe rige mededeelingen gedaan door middel van luid sprekers over het laatste gedeelte van den tocht van Miss Johnson. Een vliegtuig, dat de Engel- sche vliegster was tegemoet gegaan, zond n.l. regelmatige berichten uit, die door de technici van de „Stem van den Reus"-installatie werden ontvangen en door midel van de luidsprekers aan de wachtenden bij het vliegveld werden doorgegeven. Bovendien werd door middel van „Big Bill" een lied ten gehoore gebracht, dat speciaal ter eere van de aankomst van Miss Johnson was gecomponeerd en dat door duizenden aanwezi gen geestdriftig werd meegezonden. De Australische pers is vol enthousiasme over de uitmuntende prestaties, die de „Stem van den Reus" thans weer geleverd heeft. iiieiiiiituiiHiiiinnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiUHiiiuiiuHHiiuiiiiiiiiiiiiniiiiiHiiiuiiiuiiui De man zonder een doel is als een schip zonder roer: een zwerver, een niets, een nul. Heb een doel in het leven, al is het om goed ossen te slachten en te verkoopen, maar heb een doel. (T. Carlyle.) HOE IN HET JAAR 3000 DE BENOODIGDE ENERGIE VERKREGEN WORDT. Zooals wel algemeen bekend is, wordt onder arbeidsvermogen of energie verstaan de macht om arbeid te verrichten. Evenals de stof in ver schillende vormen bestaat, zijn er ook allerlei energievormen. We noemen slechts kinetische- (bewegings-), chemische-, magnetische-, stra lende energie en warmte. Door het plooibare karakter der energie kan de eene vorm in iederen anderen vorm worden overgebracht. Zoo kan bijv. de chemische energie van een stuk kool omgezet worden in warmte, deze in mecha nische energie, vervolgens in electrische, om dan naar een zeer ver verwijderd punt gevoerd te worden, waar zij als stralende energie van een booglamp te voorschijn treedt. Bij iedere om zetting gaat echter een deel der energie over in warmte, welke zich gelijkertijd over de om ringende voorwerpen verdeelt; een deel der om te zetten energie gaat dus eigenlijk verloren. In de natuur gaat deze omzetting eveneens haar gang en het is eene oude vraag, of het verbruik der vrije energie op de eene plaats, aangevuld wordt door eene vorming op de andere. Is m.a.w. het heelal onsterfelijk en eeuwig, zoowel in het verleden als in de toekomst, is het heelal een verschijningsvorm van het Opperwezen en ontleent het aan Zijn Wezen zijne eeuwigheid? Of wordt vrije energie in het heelal voortdurend in een onbruikbaren vorm omgezet en moeten wij het dus vergelijken met een klok, door zijn Maker opgewonden en aan zichzelf overgelaten om af te loopen? Hoe belangwekkend de beantwoording dezer vraag ook moge zijn, zij was niet de oorzaak, waarom wij boven ons opstel plaatsten: hoe in het jaar 3000 de benoodigde energie verkregen wordt. Het was de vraag wat er gedaan zal moeten worden, wanneer straks wat is duizend jaar in de eeuwigheid! steenkool en olie niet meer in voldoende hoeveelheid aanwezig zijn om ons de noodige energie te verschaffen. Herhaalde malen heeft de wereldberoemde Nederlandsche hoogleeraar Jaeger' zijne waar schuwende stem laten hooren, dat de roekelooze wijze, waarop de kolen- en petroleum velden worden geëxploiteerd, gepaard met een verbruik der gewonnen producten, dat spot met ieder begrip van zuinigheid, ertoe moeten leiden, dat deze velden binnen niet al te langen tijd uit geput zijn. Van dergelijke waarschuwingen trekt men zich echter maar weinig aan, speciaal wan neer er andere geleerden zijn en die zijn er altijd! die betoogen, dat er nog geen reden is voor dergelijke pessimistische beschouwingen. Het is te verklaren eenerzijds uit den geest van het „Après nous le déluge" (na ons de zond vloed), anderzijds uit het blinde vertrouwen in de vorderingen der wetenschap. Daarom is het ook veel meer de wensch naar goedkoopere energie dan de zorg voor het na geslacht, welke geleid heeft tot de veie onder- zoekignen om energie langs andere wegen dan door verbranding van steenkool en olie te ver krijgen. Men meende eene oplossing te kunnen vinden door gebruik te maken van de op aarde aanwezige en als energiebron in aanmerking komende waterkracht. Evenwel hebben bereke ningen aangetoond, dat de op deze wijze ter beschikking komende energie niet meer dan 4 is van die, verkregen uit de jaarlijks ver bruikte steenkool, en dus bij lange na niet in de behoeften zal kunnen voorzien. Een tweede oplossing bestond in het gebruikmaken van de energie, aanwezig in den neervallenden regen. Maar aan de verzameling dezer energie en hare verdeeling schijnen schier onoverkomelijke moeilijkheden verbonden te zijn. Succesvoller beloofden de pogingen te worden, welke de werking van eb en vloed tot uitingspunt namen. Zij leden tot nu toe echter schipbreuk door de enorme kosten, verbonden aan den aanleg en het onderhoud der noodige installaties. Meer verwacht men daarom thans van de onderzoekingen om gebruik te maken van de temperatuurverschillen, welke het geheele jaar door bestaan tusschen de door de zonnestralen verhitte oppervlakte der tropische zeeën en de dieper liggende lagen. De allergrootste verwachtingen heeft men echter van de methode, welke gebruik maakt van de ontzaggelijke hoeveelheden stralings energie, welke de zon ons voortdurend toezendt en thans nagenoeg geheel verloren gaat. Mocht men erin slagen om bijv. door de Sahara- woestijn ontvangen stralingsenergie te kunnen gebruiken, dan was daarmede het kolen- en olie probleem volledig van de baan. Tegelijk was dan een woestijn in een wel varend land herschapen. De vraag is maar, hoe wij die zonne-energie kunnen opvangen en be nutten om mechanisch en electrisch vermogen op te wekken. Het schijnt, dat de oplossing van het vraag stuk moet worden gezocht in het gebruik maken van de bijzondere photo-chemische (scheikun dige werking van het licht) reacties van de stralingsenergie. Zoo kan vochtig koolstof- dioxyde in samenwerking met bepaalde stoffen door ultravioletlicht bijv. in suiker worden om gezet. Eene andere manier om de zonnestralen dienstbaar te maken voor de levering van mechanischen arbeid is de toepassing van omkeerbare photo-chemische reacties, die zoo danig verloopen, dat de geabsorbeerde stralings energie omgezet wordt in een meer bruikbaren vorm, bijv. in electrisch arbeidsvermogen. Wordt bijv. eene oplossing van kwik- en ijzerchloridt in water blootgesteld aan de inwerking van het zonnelicht, dan ontstaat eene reactie, waarbij bepaalde hoeveelheden kalomel en ferrichloride gevormd worden en men ten slotte een schei kundig evenwicht van de vier zouten onderling' verkrijgt. Plaatst men nu die oplossing in het donker, dan keeren deze stoffen tot hun oor spronkelijke samenstelling terug en tijdens die omkeer-reactie komt de opgeslorpte stralings energie vrij in den vorm van electrische energie. Wij zien hieruit, dat het werkelijk mogelijk is de stralingenergie in electrische energie om te zetten. Alleen blijft de vraag over, hoe men deze wetenschap kan uitbuiten en op groote schaal toepassen. De leer van de scheikundige werking van het licht staat nog in haar kinderschoenen. Het is zeer goed mogelijk, dat zij later den weg zal openen om ons onafhankelijk te maken van de zoo nuttige en noodige steenkool en petroleum. H. „Beleefdheid". Het was avond en het had den geheelen dag al gestadig door gemotregend. Geen wonder dan ook, dat de laatste bus al geheel vol was, toen hij stopte bij de laatste halte. Een dame wilde echter nog gaarne mee: en de chauffeur vroeg: „Wil een van de heeren misschien plaats maken voor een dame en de bus verlaten?" Een heer stond op en informeerde: „Weet u zeker dat 't een dame is en geen arme vrouw?" „O ja, ze is in alle opzichten een dame!" „En goed gekleed ook?" „Ja zeker, het is een zeer chique, beschaafde dame „O," zei de heer, en ging weer behageljjk zitten, „dan kan ze wel een taxi nemen". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiimmiimiiiiiiiimHiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII Telefoon 22 BIJKANTOOR Onder onzen natio dag van 2 Augustus ei is de verjaardag der Van Haar, die zie met groote toewij dinj het overlijden van haar dochter, die ze verstandig beleid heel het land, dat ze, met plicht, gediend heeft En, daarna, nadat hooge plaats die ze zo leven had ingenomei trouw. De roeping, Vele instellingen gal dadigheidszin en van Pers niet nu nog, nu is gekomen, daarvan t De zorg voor de maken op haar steur beoogt het lijden te het leven zóó, dat dar weggelegd. Een taal vermag, moet tracht zonniger te maken, alleen door de gave te warm van medelevc spreken. En ze vine den geest en voor he Het is een echt geeft ter navolging, j aarde Vorstin zich pathie. Ze heeft er e kregen in het hart va Het volk dat Haar h Als de Koningin-M werken, dan mag ze 1 wel eens iets bij die h lijke gevoelens wekkei zeker zijn het gevoel Haar is gegeven gew echten zin van het wo van het leven zij het van Gods genade blij Op 2 Augustus gi Ned. volk naar de I dankbaarheid uit. I gewenscht bij het hierin de vertolking richtte en bestuurde 1 verder, zegene Haar e zegen van ons zijn. door Hem helder gen Leve de Koningin-1 FILMEN EN FOT TROPISC De heer H. F. Tillej Juni voor zijn gezii „een kostelijke heri maakt", uit erken' Augustusnummer vai Nederlandsch-Indië, van zijne hand voorkc en fotografeeren in is een belangwekkend noegen lazen, toen hi Er blijkt uit, dat aan heel wat vastzit. Maa: die heel wat filmen 1 heden met behulp van toestanden in den Ir rend heeft weten te i tekst van het artikel van foto's, die betrek onbekende Borneo, da heeft doortrokken. W versteld over al da: denken moet bij het r 1 ropische Rimboe. Het filmen en fotoj bevolking eischt, wil

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 6