WILD. VICTORIA-WATER A. G. G. M. GIORGIS ZN. De kinderwetten. Plaatselijk Nieuws. A. ZETSTRA T NAAIMACHINES I. EEÏLVOET, Doelstiaat 37 - Haarlem - Telefoon 13538. IVERFT-STGDMTj ^GOED-SNEL, JLOTTGERING STOOMER'J-VERVER'J, Verlenging van den leerplicht. DAMES! Wed. P. K00MEN& ZOON Gierstraat 39, HAARLEM. - Tel. I0I53. RIDDERSTRAAT IF* HAARLEM - TEL I3310 VARIA. in literschroefflesschen 32 ct. voor huishoudelijk gebruik. Een grool mailr Over dit onderwerp werd te Alkmaar op de algemeene vergadering van den Bond van Pluimveehouderij in Noordholland een lezing- met demonstratie van toestellen gehouden, welke herhaald werd op een vergadering van de Plaatselijke Vereeniging voor Kwadijk, Middelie en Warder." Het blijkt verder, dat veel aandacht is geschonken aan de propaganda voor het toe passen van electrische energie. Bijzonder is aan dacht gewijd aan de propaganda voor de in voering van electrischen krachtstroom op de boerderij. Het algemeen overzicht wordt be sloten met een woord van waardeering voor de wijze, waarop de. ambtenaren de opgedragen werkzaamheden hebben verricht. Verder vonden we in het verslag gememo reerd, dat de Provincie na 31 December 1929 heeft de zorg voor de straatverlichting te Bloe- mendaal, en dat met de gemeente Haarlem een stroomleveringscontract is gesloten voor het ge deeltelijk electrisch bedrijven van haar pomp station aan den Zeeweg te Overveen. In een overzicht der geplaatste meters per gemeente wordt medegedeeld, dat het aantal meters in de gemeente Bloemendaal, dat op 31 December 1928 bedroeg 2316, op 31 December 1929 was 2469. Het is tot dusver vermeerderd met 153. De balans wijst een eindcijfer groot 33.769.674.48. Er blijkt verder, dat het winstcijfer heeft bedragen 552.934.69. Ten slotte bevat het verslag nog onderscheidene statistische gegevens. Vermelden we ten besluite dat, werd reeds in het verslag over het vorige boekjaar een belang rijke vermeerdering van het aantal afnemers der grootindustrie geconstateerd, over 1929 be weegt deze toeneming zich nog steeds in stijgen de lijn. De conclusie, het verslag bestudeerende, mag zijn, dat het met dit bedrijf veelzins in de goede richting gaat èn finantiëel en commer cieel. Een leemte er in. In het periodiek „Democratie" vestigt de heer H. Tjeenk Willink de aandacht op een groote leemte, die er, naar zijn meening, bestaat in de Kinderwetten. De zaak is n.l. deze, dat de wetten wel de kinderen trachten te beschermen, maar niet de ouders, die hun eerste plichten verwaar- loozen, kunnen dwingen die plichten naar ver mogen te vervullen. Vele ouders, die uit de ouderlijke macht ontzet zijn, blijven nalatig de geldelijke verplichtingen waartoe ze veroordeeld zijn, te voldoen. Er dient iets op te worden gevondenOuders, die uit de ouderlijke macht ontzet zijn, moeten óók op andere wijze tot betaling gedwongen kun nen worden, wanneer het loonbeslag niet moge lijk is, of geen effect sorteert. De heer Tjeenk Willink heeft in dezen een origineel idee. Derge lijke ouders, zegt hij, behoeven niet met ge vangenisstraf bedreigd te worden, maar wel moeten er werkinrichtingen komen, waarin ze opgesloten worden en aan het werk gezet, en waar ze zoolang blijven tot het achterstallige bedrag geheel is inverdiend. Een gedachte, die, naar onze meening, zeker de overweging waard is. De uitwerking van dit idee kan voorkomen, dat de opvatting gaat heerschen, waartegen de heer Tjeenk Willink te velde trekt, „dat niet de ouders in de eerste plaats voor hun kinderen hebben te zorgen, maar dat de gemeenschap dezen plicht heeft te vervullen." Het denkbeeld is geuit. Wie zal nu het initiatief nemen tot aanvulling der Kinder wetten, of wie zal ten minste de moeite nemen zijn gedachten er over te laten gaan of die te uiten? De zaak is er belangrijk genoeg voor! GOED AFGELOOPEN. Zondag j.l. te ongeveer half vijf nam. werd de Reddingsbrigade aan ons strand gemeld, dat aan het eind van het tentenkamp een zwemster zich in verdrinkingsgevaar bevond. Zonder mankeeren deed ieder der dienst doende leden wat hem te doen stond en binnen enkele minuten was de snelle reddingboot, de „Evaneha", bemand met twee goede roeiers, al onderweg naar de plaats des onheils. Op de plaats aangekomen bleek dat het, ge lukkig, met behulp van kampeerders gelukt was de drenkelinge zwemmend te redden. De jonge dame, hoewel zeer van streek, was nog goed bij bewustzijn, zoodat ze, na in een der tenten te zijn verzorgd, naar haar woonplaats (Amster dam), kon terugkeeren. Het publiek, wat in massa naar de plaats van het ongeval toestroomde, besprak nog eenigen tijd het gebeurde en prees algemeen de groote activiteit van de B.R.B.-leden, hier aan den dag gelegd. Zoowel de boot als brancard, enz. waren zeer spoedig ter plaatse. DUITSCHE KINDEREN AAN HET BLOEMENDAALSCHE STRAND. Onder leiding van het bestuur van de Amster- damsche zangvereeniging „De stem des Volks" toefden j.l. Woensdag een 300-tal Duitsche kinderen aan ons strand. Het gure, buiïge weer ten spijt, hebben de kinderen, die uit Rijnland kwamen, echt van het strand en zee genoten; een 150-tal was op een moment aan het baden. De leiding had aan de B.R.B. verzocht toezicht te willen houden. Een zestal leden had zich vrij kunnen maken en hield met de boot in zee en eenige leden op het strand de kleintjes in het oog en trad meermalen waarschuwend op. Uit dank voor het genotene werden, onder groote belangstelling van de zijde der kampeer ders, door de zangertjes een paar Duitsche liederen keurig gezongen en een volksdans uit gevoerd. Te ongeveer 5 uur keerde de stoet weer huiswaarts. KNAAPJE ONDER ZAND BEDOLVEN EN GESTIKT. Een droevig ongeval is gebeurd in de duinen achter het Provinciaal Ziekenhuis. Een jongen van li jaar, H. V. geheeten, wonende te Den Haag, die hier uit logeeren was, was vlak bij de woning in de duinen aan het spelen gegaan. Na eenigen tijd ging zijn kostjuffrouw hem zoeken. Ze vond den jongen tot haar schrik met het hoofd en het bovenlichaam onder het zand be dolven. De levensgeesten waren reeds geweken. Terwijl de jongen aan het spelen was, had een zandstorting plaats gehad. De knaap was onder het zand bedolven geraakt en gestikt. Het is een diep tragisch geval, te meer, daar de ouders van den jongen in het buitenland vertoefden. WEDER EEN ONGELUK. Op den Hoogen Duin en Daalschenweg. Weder is een niet-ingezetene der gemeente op den Hoogen Duin en Daalschenweg een ernstig ongeluk overkomen. Dezer dagen was een 17- jarig jongmensch uit Amsterdam, dat een dagje vacantie had, naar het Kopje geweest. Lustig fietste hij verder. In de bocht van den Hoogen Duin en Daalschenweg kwam hij te vallen. Hij liep een ernstige schaafwonde op boven het linkeroog en werd voorts verwond aan den neus en het linkerbeen. Eenigen tijd was hij buiten bewustzijn door den schrik. De arts Westenburg verbond den knaap. Daar de fiets zóó gehavend was, dat hij niet meer te berijden was, ging de jongen, wien zijn plezier was vergald, per spoor naar Amsterdam terug. WAT COLUMBUS HEEFT MEEGEBRACHT. Aldus de titel van een door de firma Joh. Enschedé Zonen te Haarlem keurig uitge voerd werkje, dat ons werd toegezonden. Het is geschreven door den bekenden auteur Jan Feith en voorzien van eenige plaatjes in kleurendruk. De titel van het werkje deed niet bevroeden, wat het wel zou inhouden. Diegenen die het echter ter hand nemen, zien al spoedig, dat het handelt over het bedrijf der N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem. Het is een herdenkingsboek, uitgegeven ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan der zaak, dat dezer dagen met luister en plechtigheid is gevierd. Jan Feith heeft een geestige pen. Het bleek óók uit dit gedenkboek. Na de inleiding verhaalt de schrijver de geschiedenis van het bedrijf dei- firma Droste, zooals de N.V. in de wandeling wordt genoemd, daarbij gewagende van het een voudig begin en van de noodig geworden uit breiding der zaak. Hij komt verder op wat Columbus uit Amerika heeft medegebracht; de cacaoboon. Uit een oud werk schrijft de heer Feith over, hoe eertijds de cacao-bereiding plaats had. Vervolgens deelt hij bijzonderheden mede omtrent den groei en de ontwikkeling van de cacao en maakt hij met de lezers een wandeling door Droste's fabrieksgebouw. Hij rept daarbij van de goede eigenschappen van de Droste's producten. Het trok de aandacht, het werkje lezende, hoe de firma Droste allerlei sociale voorzorgen voor het personeel heeft getroffen. Zoo is er volgens den heer Feith een ziekteregeling, die geen extra-kosten aan het personeel oplegt, terwijl deze de eischen der nieuwe Ziektewet voorbij streeft en bestaat er onder meer een pensioen fonds, voor het mannelijk personeel op 65- jarigen leeftijd in werking tredend, voor de vrouwen op 55-jarigen leeftijd. Er is een weduwen-pensioenneering in voorbereiding. We meenen, dat velen met genoegen het Gedenkboek zullen lezen. Het is de leerzame ge schiedenis van een oud Haarlemsch bedrijf, dat de moderne reclame niet versmaadt om meer bekendheid aan het gefabriceerde product te geven. DE BLOEMENDAALSCHE WEG. In ons nummer van 12 Juli werd met instem ming melding gemaakt van de gestadige ver betering van den Bloemendaalscheweg. „Men heeft zelfs kans gezien," schreven we, „er op twee plaatsen een rijwielpad van asfalt met een verhoogd voetpad met tegelbedekking aan te verbinden. De fout, op dat rijwielpad een aantal eikenboomen te laten staan, is niet aan het gemeentebestuur te wijten. Het geldt hier een eisch of voorwaarde van de eigenares van Bloemenheuvel. Wij spreken hier den alge- meenen wensch uit, dat H.Ed., gezien den huidi- gen toestand, zelve onverwijld zal eischen, die eikenboomen te rooien; immers, het rijwielpad is thans levensgevaarlijk." Naar aanleiding daarvan wordt ons opge merkt, dat mevrouw BurdetVan der Vliet, die aan de gemeente de noodige gronden gaf ter verbreeding van den Bloemendaalscheweg, er geen schuld aan heeft, dat de toestand ter plaatse is geworden, zooals ze nu is, inderdaad levensgevaarlijk! De gemeente heeft van mevr. BurdetVan der Vliet, zoo werd ons mede gedeeld, de benoodigde gronden gekregen ter verbreeding van den rijweg en verplaatsing van het voetpad. Het was de bedoeling, dat het voet pad komen zou achter de boomen. Het gemeentebestuur meende echter, dat er ruimte genoeg was en heeft óók een fietspad laten aanleggen. Indien het fietspad meer naar den kant van den rijweg kon verlegd worden, zoo werd ons verder opgemerkt, zou de toestand niet zoo gevaarlijk zijn als die nu is. Gaarne nemen we van deze verklaring acte. De schuld zou dus niet bij mevrouw BurdetVan der Vliet zijn, maar bij het gemeentebestuur. Bloemendaal's IJzermagazijn Korte Kleverlaan 22-24 - Tel. 22704. TUINBOUW/GEREEDSCHAPPEN Kippengaas, Asfaltpapier, Carbolineum Snijboonmolens, Aardappelschilmachines. PRIJZEN CONCURREEREND. leveren wij de BESTEin orde maken wij de slechtste voor den minsten prijs. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIUIIHI GEMEENTERAAD. Naar wij vernemen wordt er Woensdag, des morgens om 10 uur, een zitting van den ge meenteraad gehouden. OOK EEN ONTMOETING. Een vreemde ontmoeting had dezer dagen mevrouw O. in het Duin en Daalsche Park. Toen ze in de voorkamer kwam, zag ze daar een vrouw staan, die deed alsof dat het gewoonste geval ter wereld was. Op de vraag van mevrouw O., hoe ze daar kwam, antwoordde de vreemde linge, dat ze eerst had geklopt, maar dat ze, daar ze geen antwoord had gekregen, daarna maar naar binnen was gegaan. Verder informeerde ze of mevrouw U. er woonde, daar ze die moest spreken. Mevrouw O. vermoedde dadelijk, dat het geen zuivere koffie was. Bij een onderzoek bleek haar, dat uit een taschje een bedrag van 1.50 was weg genomen. De vrouw, die wel zag, dat ze in de val was geloopen, gaf het geld terug en maakte daarna, dat ze spoedig uit de voeten kwam. Mevrouw O. deed bij de politie aangifte van het gebeurde. Natuurlijk valt het de politie niet gemakkelijk de onbeschaamde dievegge op te sporen. MAKELAARS. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken 1. P. Witteman, Haarlem, H. J. Koenen- straat 13, als makelaar in roerende en onroeren de goederen. 2. F. M. Geels, Overveen, Oranje Nassaulaan 145, als makelaar in rubber. 3. P. Verwoerd, IJmuiden, Julianakade 9, als makelaar in versche, gekoelde, bevroren, ge droogde en gerookte visch, haring en zoutevisch en aanverwante artikelen. 4. J. Boogaard Jr., Zandvoort, Zandvoortsche- laan 126128, als makelaar in onroerende goederen. 5. J. Ij. Mommaas, Haarlem, Korte Hout straat 18zw„ als makelaar in roerende goederen. 6. P. Touwen, Haarlem, Pijlslaan 113, als makelaar in winkelbetimmeringen, winkelinrich ting, vitrines, installaties en aanverwante vak ken, waaronder o.m. kappersinstallaties. 7. G. Scholten, Bennebroek, Rijksstraatweg, hoek Kennemerbeekweg, als makelaar in on roerende goederen. CONCERT R.K. MANDOLINECLUB „SANCTA MARIA". De R.-K. Mandolineclub „Sancta Maria" uit Overveen zal op Woensdag 13 Augustus a.s. een concert geven in het Bloemendaalsche Bosch, des avonds om 8(4 uur, onder leiding van den heer G. B. van der Veldt. Ter opluistering van dit concert zal de versterkte mondaccordeonclub „Con Amore" onder leiding van den heer M. G. Dijkstra haar medewerking verleenen. Het programma is als volgt: 1. Kienberger Marsch, Ernst Schwarz; 2. Liebeswerken, Walzer, G. Stengel; 3. Dans la Prairie, Fantasie, F. Jullian; 4. Vers l'Avenir, Marsch; 5. An der schonen blauwen Donau; 6. Rheinland Madel; 7. Corbeille de Mariage, Fantasie G. Dutour; 8. Fantasie de concert, K. H. Moed; 9. Vers L'avenir, Marsch, E. Zell weger; 10. Heinzelmanchens Wachtparade; 11. Alte Kameraden; 12. Potpourri. De nummers 4. 5, 6 en 10, 11 en 12 uit te voeren door de Mondaccordeonclub „Con Amore". In vele landen is reeds een langere duur van den leerplichtigen leeftijd, dan hier te lande. Het is hierop, dat de heer H. D. Tjeenk Willink de aandacht vestigt in het door ons ontvangen nummer van het periodiek „Democratie". Het bekende ADRES voor permanent ware T 7.50, permanent wave lang haar I 10.Watergolf a 10.00, Ondnleeren a f 0.50, Knippen h f 0.40 IS THANS BAAN 43, Dameskapsalon „GALLIA". Telefoon 15064. Aanbevelend, H. HUYBENS, Dameskapper. Prima kwaliteit. Billijke prijzen. SCHOORSTEENVEGERS Schrijver bepleit het denkbeeld om den leer plicht met minstens twee jaar te verlengen. Deze twee jaren, zegt hij, behoeven niet nood zakelijk dienstbaar gemaakt te worden om de intellectueele kennis te vergrooten, zooals dat op onze U.L.O.-scholen gebeurt, maar kunnen die nen om het geleerde van de lagere school vast te leggen, beter de toen beklijven, terwijl daarnaast ambachts-onderwijs gegeven wordt. Bij de invoering van den verlengden leerplicht zullen dus noodig zijn scholen, op de praktijk ge richt, waar ambachts-onderwijs en huishoud- onderwijs of landbouwonderwijs gegeven wordt, naast lessen die besteed worden om het geleerde van de gewone lagere school beter vast te leggen. De kinderen van 13 en 14 jaren, die nu geen onderwijs meer ontvangen, zullen nooit een generatie vormen, die in staat is om goed onder legde werkkrachten op te leveren, en aan eenige hoogere beschaving en kuituur deel te hebben. Nederland zal in vele opzichten ten achter ge raken, wanneer het blijft bij zijn verwaarloozing van het onderwijs en niet spoedig overgaat tot de invoering van een minstens 2 jaren langeren leerplicht. OBERIAHNSTEIN Tijd is geld.' Dat tijd geld is, wordt typeerend gekenschetst door den kellner, die Owen Young de schep per van het Youngplan des middags bij de lunch bedient. Wat Owen Young eenmaal be stelt, krijgt hij stilzwijgend iederen middag weer op tafel, onmiddellijk nadat hij binnengekomen is. Er wordt niet meer over gesproken en eerst wanneer Young pertinent iets anders bestelt dan wordt het drie maanden lang dat menu, totdat er eindelijk weer eens wat nieuws besteld wordt. Want.... tijd is geld! Een Fordgrapje. Op een breede heirbaan rijdt met gemak en groote snelheid een Rolls Royce. Geruischloos houdt een Fordje hem bij. De eigenaar van de Rolls tolereert dat goedmoedig, tot z'n ega zegt „manlief, dat Fordje daarachter hindert me".... Manlief trapt het gaspedaal in, en de snel heidsmeter klimt.... als het stof is opgetrokken, ziet men in den achteruitspiegel het rustig rijdende Fordje, dat geluidloos den Rolls bij houdt.... Nu wordt het ook den chauffeur te dol; met enkele handgrepen „zet hij alles erop" en suist over den weg.... totdat in een wolk van stof het Fordje hem voorbijvliegt, even verder stopt en den Rolls-rijder beleefd vraagt: „och meneer, kunt u me even helpen? Ik rijd pas auto en 'k weet niet hoe ik van de tweede op de derde ver snelling overschakelen moet!!".... Belgische vertaalkunst. In de rubriek Taalwacht in „Neerlandia" lezen we het volgende: Een Vlaming bezocht in de Tentoonsaelling te Antwerpen het paviljoen van het Zeewezen en las daar het volgende, onder de foto van een kanonneerboot „Canonnière Netta de la campagne congo- laise." Hij wilde ook weten, wat dat voor de Vla mingen beteekende*en las tot zijn groote ver bazing: „Schietgat Netta van de Congoleesche plem. Te knap voor een examen. Niccolli Jomelli, die tot 1765 hofkapelmeester te Stuttgart was, werd tengevolge van den roep, die van. hem uitging, aangezocht, dirigent aan de St. Pieters kerk te Rome te worden. De roep een buitengewoon theoreticus te zijn, ging hem vooruit, toen hij te Bologna verscheen, om van maestro Martini de nadere voorwaarden te hooren voor zijn betrekking. Zij waren in hoofdzaak, dat hij zich voor een college van kunstrechters aan een openbaar examen moest onderwerpen. Daarop stelde Jomelli als tegenvoorwaarde„Gaarne zal ik mij aan het gewenschte examen onderwerpen, in dien mijn examinatoren zich na het examen ook door mij in het openbaar laten examineeren." Reeds den volgenden dag ontving Jomelli zijn benoeming, maar van een examen was geen sprake meer. A&n „Tot Stei eeniging „Tot gende gedichtje: Heb zon Ruwe sto Zij de he En de Heb zon Dan kome Zij werpt Op uw Heb een Blij klinl Ook al Des daag! Heb een Dan komt Dat helpt Door den Heb een In zorgen Zeg hen Blijmoedig Heb een Verlies Heb zon En alles BOTSING VRACHT Bij den Zaterdagmiddag ernstig ongeluk Een vrachtauto vrachtrijder Smalh laden was met dr van de Zandvoortsc Oosterduin uitgaan Viersprong te Aen stuurder van den wilde met zijn den trambaan o\ Overweg niet br nen oversteken, wagen uit de richt was, dat de vracl botste. De tramwagen de rails en de vr chauffeur van dei slingerd en bezeert door Dr. Dippel brandt licht aan duinweg, wanneer Haarlem komt en er een uit de ricl eenigen tijd behoe tramwagens aan De bestuurder va ste niet geweten, te kunnen doorrijde VEREENK We ontvingen ging „Haerlem". der vereeniging iets meer moest verslag met ledenlij gedurende 24 jaar eerst is in het jaa niek" over het afge ger was geplaatst voor Haarlem", da uitkwam. Deze chr hetgeen in het afgi beurde, zal hopelij nut kunnen zijn. boek een plaats ge~\ of karakteristieken lemmers, waardoor is verhoogd. Onze hoofdredacl Zaterdag 1.1. is te w passagiers- en mai den Rotterdamsche het schip een be volgende ontleenen van de inrichting mede aantoont hoe van groote schepen heid der passagier De „Dempo" wo de Kon. Maatschs singen en is het ee metingen, dat doo de zee zal bereiken De „Dempo" hee 17.000 Register To breedt 21.34 Meter van de kiel tot de Evenals de „Bal lijk van het gebrui gelukkige oplossing bovenbouw onmid van de masten, doe composanten elips een indruk van s ook inderdaad be schepen, welke de den Rotterdamsche de „Dempo" voorzi door o.a. een aai wordt verkregen. Men herkent aan het tropenschip. De passagiersin Mogelijk boven de H BH -'ill'- s

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 2