&ZN. s Telefoon 13538. :n&zoon L- Tel. 10153. :rs TEL. 13310 INGEZONDEN. VARIA. Een groot passagiers en mailmotorschip. ij de slechtste ave I 7.50, Watergoll n 4 10.40 rALLIA". meskapper. Uijke prijzen. urn den leer- rerlengen. en niet nood- arden om de zooals dat op kunnen die- jchool vast te 'ijl daarnaast den leerplicht e praktijk ge en huishoud- igeven wordt, het geleerde 'ast te leggen. die nu geen en nooit een n goed onder en aan eenige ■el te hebben, ten achter ge- erwaarloozing overgaat tot aren langeren 1ijd is geld! i gekenschetst y de schep- ïiddags bij de f eenmaal be- i middag weer innengekomen roken en eerst ers bestelt dan t menu, totdat besteld wordt. Fordgrapje. met gemak en Geruischloos genaar van de >t z'n ega zegt: hindert me".... n, en de snel- s opgetrokken, 5gel het rustig den Rolls bij- iur te dol; met erop" en suist >lk van stof het /erder stopt en „och meneer, pas auto en 'k p de derde ver- vertaalkunst. i „Neerlandia" ntoonsaelling te et Zeewezen en le foto van een mpagne congo- at voor de Vla rijn groote ver- joleesche plein." een examen. hofkapelmeester re van den roep, at, dirigent aan worden. De roep i zijn, ging hem rscheen, om van voorwaarden te aij zich voor een a een openbaar Daarop stelde ïaarne zal ik mij mderwerpen, in- het examen ook examineeren." ving Jomelli zijn samen was geen HEB ZON. Aan „Tot Steun", maandorgaan van de ver- edniging „Tot Steun", ontleenen we het vol gende gedichtje: Heb zon in het harte, Ruwe stormen ten spijt, Zij de hemel vol wolken En de aarde vol strijd! Heb zon in het harte, Dan kome wat mag! Zij werpt haar stralen Op uw donkersten dag! Heb een lied op de lippen, Blij klinke uw zang, Ook al maken de zorgen Des daags u het bang! Heb een lied op de lippen, Dan kome wat mag! Dat helpt u wel heen Door den moeilijksten dag! Heb een woord ook voor and'ren In zorgen en pijn, Zeg hen wat u zeiven Blijmoedig doet zijn. Heb een lied op de lippen, Verlies nooit den moed: Heb zon in het harte, En alles wordt goed! (Naar Caesar Fleischlen.) BOTSING VRACHTAUTO EN TRAMWAGEN. Bij den Viersprong te Aerdenhout. Zaterdagmiddag is in onze gemeente een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Een vrachtauto met aanhangwagen van den vrachtrijder Smallegange uit Haarlem, die be laden was met drie en een halve ton zand, kwam van de Zandvoortschelaan af en zou de richting Oosterduin uitgaan. Het was daartoe noodig den Viersprong te Aerdenhout te passeeren. De be stuurder van den vrachtauto, W. uit Haarlem, wilde met zijn wagen van den Oosterduinweg den trambaan oversteken. Daar het licht aan den Overweg niet brandde, meende hij veilig te kun nen oversteken. Opeens echter zag hij een tram wagen uit de richting Zandvoort komen. Gevolg was, dat de vrachtauto tegen den tramwagen botste. De tramwagen geraakte door de botsing uit de rails en de vrachauto werd beschadigd. De chauffeur van den vrachtauto werd er af ge slingerd en bezeerde zich aan den rug. Hij werd door Dr. Dippel verbonden. Naar we vernemen, brandt licht aan den overweg bij den Ooster duinweg, wanneer er een tram van de richting Haarlem komt en bij de N. Beetslaan, wanneer er een uit de richting Zandvoort komt. Sinds eenigen tijd behoeven niet, zooals vroeger, alle tramwagens aan den Oosterduinweg te stoppen. De bestuurder van den vrachtauto had dit laat ste niet geweten. Vandaar dat hij had gemeend te kunnen doorrijden. VEREENIGING „HAERLEM". We ontvingen het jaarboek 1929 der vereeni- ging „Haerlem". Daaruit blijkt, dat het bestuur der vereeniging heeft gemeend, dat den leden iets meer moest worden aangeboden dan een verslag met ledenlijst zonder meer, zooals ze dat gedurende 24 jaar hebben ontvangen. Voor het eerst is in het jaarboek opgenomen een „kro niek" over het afgeloopen jaar, zooals die vroe ger was geplaatst in het bekende „Jaarboekje voor Haarlem", dat de laatste jaren niet meer uitkwam. Deze chronologische opsomming van hetgeen in het afgeloopen jaar te Haarlem ge beurde, zal hopelijk voor velen van practisch nut kunnen zijn. Verder hebben in het Jaar boek een plaats gevonden enkele levensschetsen of karakteristieken van bekende overleden Haar lemmers, waardoor de waarde van het Jaarboek is verhoogd. Onze hoofdredacteur, Mr. P. Tideman, geeft een heel belangwekkende karakteristiek van Jhr. Mr. F. W. van Styrum. Mr. Dr. J. J. Noback geeft een levensschets van den Haar- lemschen predikant Ds. P. B. Plantenga; v. M. B. een van den heer C. Heyman en Dr. L. C. j Kersbergen een van Dr. J. R. J. Goedkoop. Zóó blijft op uitnemende wijze de nagedachtenis van de grooten onder ons bewaard voor den tijd genoot niet alléén, maar ook voor het nage slacht. Met de opneming van de jaarkroniek, zoowel als van de levensschetsen, heeft het be stuur van „Haerlem" voorzien in een bestaande behoefte. Het lag inderdaad op den weg van een vereeniging als „Haerlem" om het te doen. Hopen we, dat de moeite die het bestuur zich wel heeft willen getroosten, maken zal, dat het ledental der vereeniging toenemen zal, óók met ingezetenen onzer gemeente. Uit de lijst van donateurs, leden en begunsti gers der vereeniging bleek ons, dat reeds ver- scheidenen uit onze gemeente tot de vereeniging toetraden. Het jaarverslag doet zien, dat de ver eeniging bezig is geweest bij het jongere ge slacht, en wel bij de schoolbevolking, de belang stelling en de liefde op te wekken voor de ge schiedenis van de stad Haarlem. De leerlingen der Haarlemsche scholen werden n.l. in de ge legenheid gesteld in het gebouw der vereeniging een aantal projecties op het doek te zien van door den Stadsarchivaris, den heer Knappert, uitgezocht en dus geschikte plaatjes, welke door de vereeniging naar teekeningen en prenten uit den Stedelijken Atlas waren vervaardigd. Verder hadden weder de gebruikelijke wande lingen plaats. Vermelden we nog, dat bij de levensschetsen óók de portretten van de heen- geganenen werden gegeven. Het jaarboek is er door geworden een blijvend bezit van groote waarde PERSONALIA. Op de vergadering van aandeelhouders der Cultuur-Maatschappij Nederland is als commis saris gekozen de heer E. E. Stoel te Bloemen- daal. Te Haarlem is geslaagd voor het examen handenarbeid, Mej. D. van den Berg van Eijsinga te Santpoort. Bij het M.U.L.O.-examen is geslaagd voor diploma A: D. A. Uitenhage te Mist van Over- veen. Te Haarlem is geslaagd voor het examen handenarbeid, Mej. H. J. Molenaar te Bloemen- daal. P. DE NES. j In den ouderdom van 62 jaar is overleden de heer P. de Nes, gepensionneerd inspecteur bij het inlandsch onderwijs in Ned.-Indië. Het stoffelijk overschot is Donderdagmiddag op de algemeene begraafplaats te Haarlem ter aarde besteld. VOOR DE DAMES. Het nieuwste op permanent-wave gebied. De heer J. de Groot, dames- en heerenkapper te Heemstede, opent Maandag 11 Augustus a.s. een modern ingerichte dames- en heerenkappers zaak aan de Rijnegomlaan 18 te Aerdenhout. Als bijzonderheid dient vermeld, dat deze ondernemer een nieuw permanent-wave-toestel in gebruik neemt, merk „Le Grand", hetwelk in onderscheiding met gewone toestellen het haar niet bewerkt met electriciteit, doch met stoom, waardoor haar verbranden buitengesloten is. EXAMENS. We ontvingen een lijst der geslaagden bij de examens vanwege het Centraal Bureau Instituut Pont. We ontleenen er aan, dat geslaagd zijn voor kantoor-stenograaf Nederlandsch de dames E. M. H. Koop en J. M. E. Koop, beiden uit O verveen; voor machineschrijven snelheids diploma Nederlandsch de heer H. Huyg te Sant poort; voor practijk diploma Nederlandsch de heer F. W. Freyters te Bloemendaal; voor Handelscorrespondentie Engelsch mej. J. de Groot te Bloemendaal en voor Boekhouden even eens mej. J. de Groot te Bloemendaal. WAT NIET IEDEREEN WEET. Zonnebaden. Aan een artikel in „Strijd tegen de Tubercu lose", ontleenen we het volgende: Zonnebaden zijn geen uitvinding van den modernen tijd; de behandeling met zonlicht is reeds van heel ouden datum. Zij dateert reeds van eeuwen vóór onze jaartelling en dus is er „niets nieuws onder de zon". Reeds in het jaar 431 vóór Christus' geboorte schreef Herodotus: „de zonbestraling is in het bijzonder noodig voor menschen die een toename of een herstel van spierkracht behoeven", en ook Hippocrates, de Grieksche geneesheer die eeuwen na Herodotus leefde, wijst in zijn ge schriften op de heilzame werking van het zon licht. Steeds ook vinden wij in de oudheid de Zon als Godheid aanbeden. De oude Egyptenaren vereerden Rhea, den1 Zonnegod, als schenker van levenskracht en gezondheid. De Egyptische koningen droegen zijn naam (Pha-ra-o). Zeus, de hoogste God der Grieken, die zetelde op den Olympus, was tegelijkertijd de Zonnegod der Cretensers. De eigenlijke Zonnegod der Grieken was echter Helios. lederen morgen komt hij in het uiterste Oosten uit den Oceaan op en voert in zijn schitterende wagen, bespan nen met vier paarden, die zoo vurig zijn dat zelfs Zeus ze niet kan besturen, langs den hemel, om 's avonds in het Westen in den Oceaan neder te dalen, vanwaar hij des nachts in een gouden boot slapend, naar het Oosten terugkeert. Bij de Hindoe's is Mithra degene, die als Zonnegod vereerd, de zieken geneest en den dood bestrijdt. Kracht en gezondheid geeft zij man nen en vrouwen, ouden en jongen. De Grieken waren de eerste die zonnebaden gebruikten. Zij legden zich neder op de terrassen hunner huizen, onder de tempeldeuren en ook in het vrije veld. Opgravigen bij den ouden temepel van Aescu lapius in Epidaurus hebben een lange galerij, op het Zuiden gelegen, bloot gelegd, die met een ziekenzaal was verbonden. Hieruit mogen wij besluiten dat in die tijden de zon reeds een rol speelde bij de behandeling van zieken. Het Romeinsche solarium of zonnekamp was een deel van iedere woning. De fotographieën van Pompeji toonen ons heden nog talrijke voor beelden van dergelijke terrassen, die op de daken der huizen waren ingericht, en waar men zich rustig en onbespied door de zon kon laten beschijnen. Voor ruim 2000 jaren bestond dus reeds een behandeling door zonnebaden, die van de tegen woordige weinig afwijkt. WAT ER VERLOREN IS. Gevonden en terug te bekomen bijRuigrok, Bloemendaalscheweg 129, Bloemendaal, een rood kinderschoentje; D. Pothorst, Orchideeënlaan 11, Heemstede, een vulpen; Iepenlaan 36, Bloe mendaal, een hooihark,J. Kuijl, Ripperda- straat 20 rood, Haarlem, een gouden speld met steentje; G. J. v. d. Veldt, Twiskplein 2, Haar lem, een wandelstokW. Langereis, Dompvloeds- laan 17, Overveen, een rijwielbelastingmerk; B. van Kampen, Zandvoortschelaan 244, Zand voort, een blauwe regenjas; Lokerse, Vogelen- i zang, een Hollandsche Herdershond; N. Wigchert,, Noordertuindorplaan 6, Haarlem, een rozenkrans; M. Bonarius, Zijlweg 277, Haarlem, een mondharmonicaW. Schutte, Turfmarkt 4 rood, Haarlem, een zwemabonne ment ten name van W. Boetje; Martens, Lage Duin en Daalscheweg 7, Bloemendaal, een kin- derportemonnaie met inhoud; N. J. Bersee, Hooge Duin en Daalscheweg 7, Bloemendaal, een grijze regenjas; M. Hekker, Ruijsdaelweg 14, Overveen, een damesportemonnaieBadinrich ting aan het Noordzeestrand, twee Lipssleutels en een dameshoed; aan den politiepost Noord zeestrand, een bril, een grijze pet, een kinder schopje en een badschoentje; aan het bureau van politie te Overveen, een broche en een kerk boekje. GEVESTIGDE PERSONEN IN DE GEMEENTE BLOEMENDAAL. Opgave van 17 Augustus. J. H. Pfersich, Bellamylaan 1, Aerdenhout. Mevr. J. TidemanWeijers, Prof. van Vloten- weg 1, Bloemendaal. F. van der Meulen, Brederodeweg 46, SantpoortStation. H. B. C. A. de Vries, Julianalaan 91, Overveen. J. A. van Schaik, N. Stationsweg 23, Bloemen daal. OPGAAF BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Th. J. Persoons en P.G. Bel- jaars. Getrouwd: G. J. Kalverla met M. Kozian; Jhr. W. Ch. A. Quarles van Ufford met C. E. Crommelin; W. Vellekoop met A. J. Ph. de Waart. Bevallen: M. I. UijtendaalSchoo d.J. SmitBusbroek z.H. van BatenburgPles- sius z. Overleden: H. G. Fetter 10 j., wonende te 's-GravenhageH. Warmerdam 84 j.; Ch. Ver doorn 52 j.P. de Nes 62 j. 'T KOPJE EN 'T GLAS. 't Kopje, lezers, kunt ge vinden? 't Oor ervan, waar zou dat zijn? 't Heeft er altoos aan ontbroken, Of zou 't eens gebroken zijn? Scherven kan ik nergens vinden? In ons heerlijk Bloemendaal. Alles is er schoon en sierlijk, B. en W. zijn steeds royaal. Eén probleem blijft echter vragen d'Aandacht van der vad'ren brein. Hoe van 't glas en vuil te komen! 'n Belt is immer zoo onrein. Eén genie schijnt er te leven, Die toch plek gevonden heeft. Een rijksdaalder zou ik geven, Als die man zelf kind'ren heeft Enik zag hen daar dan spelen, Dart'len in ons Hollandsch Duin Achter 't Kopje, met het oortje, Glas en sintels, scherven, puin. Die heeft hij daar neer doen storten, Bij die bankjes in het zand. Vreemdeling, gij vraagt met rede: Waar leeft hier 't publiek verstand? Opgeraapt! die glas en scherven, Of 't Gerecht zal richten hier. 'k Wil niet nog eens 'n kind zien bloeden, Als 'k er toef voor mijn plezier. Gunt men hier 't publiek geen pretje? Sluit en prikkelt dan maar raak! Maar het leven te beschermen, Is der Overheden taak! Bloemendaal, Aug. 1930. J. H. Cz. De handige reporter. Toen Pierpont Morgan in Londen was, wilde een journalist hem spreken. Hij antwoordde: „Elke minuut van mijn leven is 300 gulden waard." „Goed," schreef de journalist terug, „ik kom 2 minuten." Verwonderd vroeg Morgan den man„Wat komt ge doen bij mij Het ant woord luidde: „U 600 gulden brengen, dan ver dien ik er nog 1900, want mijn directeur heeft om 2500.met me gewed, dat ik u niet te spreken zou krijgen. Nu verdien ik in deze 2 minuten nog meer dan gij Morgan lachte en de journalist kreeg nog een onderhoud met pracht-kopy op den koop toe. Zaterdag 1.1. is te water gelaten het dubbelschroef passagiers- en mail-motorschip „Dempo", voor den Rotterdamschen Lloyd. We ontvingen van het schip een beschrijving, waaraan we het volgende ontleenen, dat een duidelijk beeld geeft van de inrichting van een groot schip en dat mede aantoont hoeveel aandacht bij den bouw van groote schepen wordt besteed aan de veilig heid der passagiers. De „Dempo" wordt gebouwd op de werf van de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlis- singen en is het eerste schip van dergelijke af metingen, dat door de vergoote sluizen aldaar de zee zal bereiken. De „Dempo" heeft een bruto tonnenmaat van 17.000 Register Ton, haar lengte is 175 Meter, breedt 21.34 Meter en hoogte 25 Meter, gemeten van de kiel tot de commandobrug. Evenals de „Baloeran" wijkt het schip uiter lijk van het gebruikelijke type af en springt de gelukkige oplossing van het vraagstuk van den bovenbouw onmiddellijk in het oog. De stand van de masten, doch in het bijzonder die van den composanten elipsvormigen schoorsteen, geven een indruk van snelheid, welke het schip dan ook inderdaad bezit. Evenals de andere mail schepen, welke de laatste jaren aan de vloot van den Rotterdamschen Lloyd zijn toegevoegd, is de „Dempo" voorzien van een kruiserhek, waar door o.a. een aanzienlijke winst aan ruimte wordt verkregen. Men herkent aan het scheepstype onmiddellijk het tropenschip. De passagiersinrichtingen zijn alle zoo hoog mogelijk boven de waterlijn aangebracht, opdat ramen en patrijspoorten ook bij minder gunstig weer geopend kunnen blijven. Het schip is over zijn geheele lengte voorzien van een dubbelen bodem. 7 waterdichte schotten verdeelen het schip in 8 waterdichte comparti menten, waarvan elke willekeurige combinatie van 2 achter elkaar gelegen afdeelingen kunnen volloopen, zonder het schip gevaar loopt te zinken. Tot de voorzieningen van veiligheid van passagiers en bemanning behooren voorts nog 16 reddingbooten, opgesteld op de diverse dek ken, met een capaciteit van 80 personen elk en voorzien van een voortstuwingsinrichting vol gens het systeem Fleming, een motor-redding boot, reddingvlotten, een automatische zelf- registreerende dieptemeter, een radio-installatie van het meest moderne type met radio-richting zoeker, onder-water-kloksignalen, een gyro- compas, een telefoon-installatie door het geheele schip, een brandblusch-installatie voor de rui men en de motorkamer, een water-brandblusch- leiding voor de passagiersverblijven, talrijke handbluschapparaten, brandschotten, noodver lichting, enz. De verblijven der passagiers zijn verdeeld over zeven dekken, onderling verbonden door talrijke trappen en twee liften. Binnenhutten komen op dit schip niet voor. De hutten der eerste klasse passagiers zijn alle z.g. dekhutten, d.w.z., hutten die niet tegen den wand van het schip zijn gebouwd; aan beide zijden van het schip loopt namelijk een langsscheepsche open buitengang van de voorkuil tot den achter steven. Langs deze open gang, die twee dekken hoog is, liggen de passagiershutten; door deze constructie wordt in de tropen grootere koelte gewaarborgd. Nagenoeg alle hutten in de eerste klasse zijn door tusschendeuren met elkaar ver bonden; slechts waar uit een technisch oog-punt de verbindingsdeuren niet konden worden aan gebracht, ontbreken deze. Elke hut is voorzien van waschtafels met stroomend water, elec- trische verwarming, spiegelkast, schrijftafel of toilettafel met stoel, terwijl voor de luchtcircu- latie wordt gezorgd door den electrischen ven tilator en groote, naar buiten draaiende vier kante ramen. Alle hutten zijn van ruime af metingen; in verschillende hutten bevindt zich nog een sofa, welke eventueel voor kinder couchette kan worden ingericht. De eetzaal biedt plaats aan totaal 234 per sonen en heeft een oppervlakte van 360 M2. In het midden van het plafond is een groote open well ontworpen, die door twee dekken heen loopt en waardoor men van het trappenhuis uit en de lobby een interessant kijkje in de eetzaal heeft. Van de eetzaal uit voeren de trappen en liften naar de daarboven gelegen lobby met kantoor van den Administrateur, de „Social Hall" of muziekzaal ter grootte van 320 M2., de rookzaal en eindelijk naar de wandeldekken, waarvan twee ter grootte van resp. 820 M2. en 460 M2. aan de voor- en zijkanten door groote glazen ramen zijn afgesloten, die naar believen geopend en gesloten kunnen worden, terwijl zich op het bovenste dek een sportdek van zeer ruime af metingen (225 M2.) bevindt. Op het onderste promenadedek is tenslotte nog een kinderkamer ontworpen, terwijl onmid dellijk daaraan een afzonderlijk kinder-speeldek grenst. De hutten, salons en dekken der tweede klasse liggen onmiddellijk achter en grenzen aan die der eerste klasse. Het overgroote deel der hutten zijn tweepersoons-hutten. Behalve deze zijn er nog hutten voor één persoon en voor drie en vier personen ontworpen. Evenals de hutten der eerste klasse zijn ook de tweede klasse hutten meerendeels met elkaar verbonden en voorzien van waschtafels met stroomend water, spiegel kast, electrische verwarming, electrische waaier en naar buiten openslaande ramen. De salons, waarover de passagiers in deze klasse de be schikking hebben, omvatten een eetzaal ter grootte van 400 M2., waarin 266 personen kun nen plaatsnemen, een dames-salon, groot 154 M2., een rooksalon en een kinderkamer. Voor overvloedige dekruimte (totaal 1110 M2) is ook hier gezorgd. Voor de kinderen is ook in de tweede klasse een afzonderlijk speeldek ge reserveerd. Ten dienste van de derde klasse staan een ruime eetzaal, die aan totaal 65 personen plaats biedt, een rookkamer en promenadedekken met een oppervlakte van 455 M2. Het verblijf voor de vierde klasse passagiers bevindt zich op het voorboventusschendek, waar behalve de hutten een ruime dekzaal aan wezig is. Een afzonderlijk ruim verblijf met mandie kamer is voor de baboes gereserveerd. De bemanning telt 330 koppen; bjj vol bezet schip bevinden zich dus 1100 personen aan boord. De sanitaife installatie is uitnemend ver zorgd. Alle passagiershutten der le, 2e en 3e klasse zijn voorzien van waschtafels met stroomend water, aangesloten aan de centrale zoetwater leiding. De waschtafels in de toiletgelegenheden zijn aangesloten aan de warm- en koudzoet- waterleiding. Ten dienste der passagiers staat bovendien een openlucht zwembad ter lengte van 8 Meter, een breedte van 6 Meter en een diepte van 2 Meter, dat zich in de voorkuil bevindt. Een operatiekamer, een modern ingericht hospitaal en een afzonderlijk verblijf voor besmettelijke zieken voltooien de sanitaire inrichting. 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 3