DE VREDESPRIJSVRAAG. De s! de Er f Drogiste Gentral 't N Bloemendaalsch IJzermagazijn Ijzerwaren en Gereedschappen WILD LULMBU Ruim f worden in Bij aankoop ANNA STROINK fiiierstrJP Haar!», Tel. 13310 Separatie- en Ke Kaarlemsche In doosjes Gierstraat H. BLOM TECI STUURMAN Korte KWEI Het Bloemendaalsch Weekblad PLAATSELIJK HIEUWS. KORTE KLEVERLAAN 22—24 Telefoon 22704 Groote Sorteering - Billijke Prijzen LEERARES SoLOZANG Iepenlaan 70, Bloemendaal Telefoon 22379 Spreekuur 8-9 uur n.m. inliterschroeffiesschen 32 ct. voer huishoudelijk gebruik. Wed. P. Koomen Zoon Schoorsteenvegers DAMES BAAN 43, Dameskapsaion „Gallia". NAAIMACHINES I. GEYLVOET, Doelstraat 37 - Haarlem - Telefoon 13538. i i i I Zij zijn b en uits L; i DE GENESl Watervi J. A. Blom Aanleg en i Rotswerken werl Bijzondere schotels in ESTiilgjXSa NAAR DE DUITSCHE JEUGDHERBERGEN. Men schrijft ons: Onder auspiciën van de Bioemendaalsche „Vereeniging voor Jeugdwerk" en onder de bekwame leiding van den heer T. K. Roosjen, die zijn sporen verdiend heeft als leider bij de Chr. Reisvereeniging, trokken van 1923 Augustus 17 meisjes langs den Rijn en door het Ahrdal. Wat is het mooi, dat de instelling der Jeugd herbergen dit zorgeloos trekken en heerlijk ge nieten mogelijk maakt voor de Jeugd. Men moet er eerbied voor hebben, dat Duitschland dit werk, zelfs in de moeilijke na-oorlogsjaren, zoo ter hand heeft genomen. De Jeugdherbergen worden druk bezocht, wat wij ons ook heel goed begrijpen kunnen, nu wij er op zulk een prettige wijze mee hebben kennis gemaakt. Zij zijn zeer doelmatig, goed, en keurig netjes ingericht, soms zelfs heel ge zellig, zooals te Mehlem. Sommige Jeugdherbergen, we denken hierbij aan die te Altenahr, kenmerken zie a door een geheel eigen sfeer, dank zij de zeer bijzon dere manier, waarop de „Herbergsvader" zijn taak opneemt. Goede orde heerschte overal, werd soms verkregen door een echt-Duitsche krachtterm, maar in Altenahr was zooiets overbodig. Na het gemeenschappelijk zingen, begeleid door de luit, en het voorlezen van de Herbergs- regels door den „Vader", die door een enkele fijne, rake opmerking ieder wist te doen voe len, waar het hierbij om ging, sprak het van zelf, dat ieder actief meewerkte om de regels na te leven. Een verblijf in de Jeugdherbergen leert zoodoende aanpakken, zich behelpen, aan anderen denken. Het wandelen in het Zevengebergte en in het Ahrdal is een vreugde door het vele natuur schoon, dat die omgeving biedt. De mooie pa norama's, het gezicht op de bergen en oude burchten blijven ook na afloop van zoo'n Jeugd reis waardevolle herinneringen voor wie mee mochten trekken. AANRIJDINGEN. Twee aanrijdingen meldt het politierapport. Gelukkig echter geen van beide van ernstigen aard. In Aerdenhout reden twee auto's achter elkaar. Bij den Viersprong gaf de bestuurder van de voorste aan, welke richting hij met zijn auto zou inslaan. De bestuurder van den achtersten bemerkte het echter te laat. Gevolg was een botsing. De aangebrachte schade was gering. We vermelden het geval om autobestuurders te laten zien, hoe noodig het is bij voortduring goed op te letten. De andere botsing had plaats op de Elswouts- laan. Een zeswielige motor-vrachtwagen zou daar een stilstaande auto passeeren. Op het punt dat zij het doen zou, naderde een luxe auto uit tegenovergestelde richting. Om een aanrijding te vermijden, gooide de bestuurder het stuur naar rechts. Maar, nu kwam hij met zijn wagen in botsing met de stilstaande auto. Beide auto's werden zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. De bestuurder van de derde auto deed net of er niets gaande was, instede van de behulpzame hand te bie den en reed door. Als ik er maar goed af kom, wat deert het me dan wat een ander overkomt, was zijn devies! JUBILEUM. Juist op den dag dat ons blad wordt afge drukt, herdenkt de heer J. de Goede den dag, dat hij 40 jaar in dienst is bij de firma Bijvoet en Zn. Al de veertig jaar heeft de Goede zich getoond een man van plichtsbetrachting. Het kon daarom niet uitblijven of de firma Bijvoet heeft zich niet onbetuigd gelaten. De Goede zal wel ondervinden dat men hem waardeert. DE ALTIJI) WAAKZAME POLITIE. De politie heeft dit jaar weder een groote partij vuurwerk in beslag genomen, dat door jongelui ter gelegenheid van den verjaardag d,er Koningin zou worden afgestoken. Voor de jongens een heele teleurstelling! Maar, het mag nu eenmaal nietgeoordeeld wordt dat het wer pen met bommen niet zonder gevaar is. Naar we hoorden, zal de politie het volgend jaar uitge breide maatregelen nemen om het werpen met bommen en het afsteken van vuurwerk tegen te gaan. EEN NATUURLIEFHEBBER. Op de Hospusbrug reed een auto in de rich ting Aerdenhout. De bestuurder ervan was zeer getroffen door het schoone gezicht dat men daar op Haarlem heeft en zag niet de auto naderen uit tegenovergestelde richting. Toen de wagens op de brug elkaar dicht gena derd waren, gaf de bestuurder van laatstge noemden wagen een signaal, waardoor de an dere bestuurder uit zijn droomerijen opgeschrikt werd en zijn wagen tot stilstand bracht. Ook de andere auto stond oogenblikkelijk stil. Het was alles goed gegaan als de bestuurder, die zijn wagen naar de Aerdenhout reed, even achteruit gegaan was om den ander te laten passeeren. Hij deed dit niet en reed terstond vooruit, waardoor een botsing ontstond. Be houdens beschadiging van treeplank liep het ongeval goed af. NIET ALLEEN HET RIJWIELPLAATJE. Het politierapport maakt melding van dm diefstal van twee rijwielplaatjes van even on beheerd staande fietsen. De fietsen liet men staan. Echter anders was het met een fiets, die stond voor het café van P. Buhre aan den Zijlweg. Daar hebben de op rijwielplaatjes bc- lustigen, om aan het plaatje te kunnen komen, maar het geheele rijwiel medegenomen. Zeker, omdat het te veel in den kijkert zou loopen, indien men op dat drukke weggedeelte heel rus tig het plaatje van de fiets ging verwijderen. De politie stelt een onderzoek in. AAN HET STRAND. Zondag heeft aan het Bioemendaalsche strand een jongen zijn pols gebroken. De politie verleende de eerste hulp, waarna de jongen ter verdere verzorging werd vervoerd naar de stich ting St. Joannes de Deo te Haarlem. IN DEN VRUCHTENTMD. Het is voor kinderen een heel verleidelijk ding als de peren- en appelenhoomen vol met vruch ten staan. Telkens blijkt het weder. Nu weer werden vruchtboomen aan de Rustenburgerlaan door jongens geplunderd. Het bekroonde antwoord van mej' Memelink De oprichting van den Volkenbond een groot gebeuren in de wereldgeschiedenis - Vrede door Recht - Een hoopvol geluid. (Slot). Het bekroonde antwoord van mej. Memelink heeft zijn waarde door hetgeen er in wordt medegedeeld aangaande het standpunt, dat in de middeleeuwen werd ingenomen, ten aanzien der vredesbeweging. Het is niet minder van belang door hetgeen schrijfster zegt aan gaande de verkondiging van vredes-ideaien in lateren tijd. Ze doet opmerken, dat Voltaire den oorlog verfoeide en dat onderscheidene encyelopaedisten evenzeer overtuigde bestrij ders van den oorlog waren. En zóó komt ze vervolgens tot den Konings berger wijsgeer I. Kant, die, zegt mej. Meme link, de veelgesmade ideeën van St. Pierre weder opneemt en die er zoovele nieuwe ge dachten aan toevoegde, dat men Kant. volgens haar, „een belangrijke plaats in de vredes beweging toekent". Kant wil, betoogt ze, een federat.e van vrije Staten, niet meer den een heidsstaat van vroeger. Hij is veel meer dan zijn voorgangers in het wezen van het vraag stuk van oorlog en vrede doordrongen. Kant's geschrift schrijfster doelt hier kennelijk op het in 1795 pilgekomen werk van Kant „Zum ewigen Frieden" houdt geen plan voor een Volkenbond in, geeft alléén al- gemeene gedachten, b.v. „In iederen Staat moet een democratische volksregeering heerschen, opdat de burgers zelf over vrede en recht kunnen beslissen". Hij wilde maar niet, zooals zijn voorgangers, door een afspraak den vrede verzekeren, maar trachtte de oorzaken van den oorlog op te sporen en weg te nemen. Het ge schrift van Kant zou mej. Memelink willen beschouwen als „de eerste niet-utopistische verhandeling over het algemeene vredesvraag stuk". Het geschrift van Kant is inderdaad zeker van belang geweest. De vraag mag echter worde gesteld of het niet wenschelijk ware geweest hij het bedoelen van Kant iets uit voeriger stil te staan. Breeder weergeven van dat bedoelen had zeker kunnen bijdragen tot beter begrijpen van hetgeen Kant eigenlijk wilde. Prof. Mr. Fabius zegt in zijn „Volken recht": Da preliminaire artikelen, gelijk Kant noemt wat vervuld moet worden, alvorens aan •eeuwigen vrede kan gedacht worden, behelzen het volgende: Geen vrede zal erkend worden, welke gesloten wordt met geheim voorbehoud, dien tot stof voor een toekomstigen oorlog te maken; geen Staat zal een anderen Staat kun nen toevallen door erfenis, ruil, koop of schen king; staande legers moeten geheel ophouden; met betrekking tot buitenlandsche aangelegen heden mag geen schuld gemaakt worden; geen Staat mag zich in den oorlog zoodanige vijandelijkheden veroorloven, die het vertrou wen in den toekomstige vrede onmogelijk mos ten maken. En de definitieve artikelen waarop mej. Memelink doelde, waarop voorts de eeuwige vrede rusten most, zijn drie in aantal: le. de staatsvorm moet republikeinsch zijn, wat hier een tegenstelling tot despotisch is en beteekent, dat uitvoerende en wetgevende macht gescheiden zijn, zoodat ook de burgers mede over het voeren van oorlog beslissen; 2e. het volkenrecht moet op een foederalisme van vrije staten zijn gegrond en 3e. het wereldburgerrecht moet beperkt zijn tot eischen van algemeene gastvrijheid. Tot zoover hetgeen Prof. Fabius opmerkt over het geschrift van Kant. Opgemerkt moge worden, -dat mej. Memelink er van spreekt, bij haar weêrgave van het voornaamste van het ge schrift, „opdat de burgers zelf over vrede en recht kunnen beslissen; terwijl staatsraad Fa bius er van gewaagt, .„zoodat ook de burgers mede over het voeren van oorlog beslissen". Is daar niet eenig verschil tusschen, léttende, op ■de woorden „ook" en „mede" En verder moge aangemerkt worden dat Kant dc-n eeuwigen vrede aan zoovele schier nimmer te vervullen voorwaarde had verbonden, dat hij, volgens Von Stengel, slechts onder groot voorbehoud tot hen te rekenen is, welke dien mogelijk achten. Na daarna te hebben uiteengezet dat vele Republikeinen uit de dagen der Fransche Re volutie blijken van instemming met de paci fistische denkbeelden hebben gegeven, betoogt mej. Memelink, dat in- het laatst van de 18e eeuw de vredesgedachten zich meer over de volkeren verspreidden. Practisch verwezen lijkten die gedachten zich in den Statenbond van Amerika. De koloniën vereenigden zich en onderwierpen zich aan een gemeenschap pelijk gezag en recht. De Amerikaansche pa- cificisten verrichtten nu spoedig een heel ver standige daad, zij organiseerden zich. In 1815 werd te New York de „New York Peace So ciety opgericht. Dit was de eerste vredes- vereeniging der wereld. En met dit feit is de vredesbeweging geboren. Er is daarmede ge komen een bewuste organisatie. Er waren daarna internationale vredescongressen ge houden, het eerste in 1842 in Engeland. Op ieen dezer congressen, releveert mej. Meme link, zeide Victor Hugo. „Er zal een dag komen, waarop de oorlog tusschen Londen en Parijs, tusschen Berlijn en St. Petersburg, even onmogelijk zal zijn, als nu tusschen Bazel en Zürich. Men zal een kanon aanwijzen in een museum en niet kunnen gelooven, dat zooiets ooit kon bestaan. Er zal een scheidsgerecht wezen, dat voor Europa zal zijn wat het Par lement voor Engeland, de Rijksdag voor Duitschland is." Er zal een dag komen, zeide Victor Hugo. En niet zonder ontroering leest men het! Het is goed dat mej. Memelink het aanhaalde. Maar, helaas wanneer zal die dag komen? E-n een kanon aanwijzen in een museum en niet kunnen gelooven dat zoo iets ooit bestaan kon! Wanneer zal dat oogenblik daar zijn? Ondanks toch de Volkenbond en haar conferentieson danks toch, dat de ijzenwekkende werkelijk heid var, een wereldoorlog pas achter den rug is, melden de couranten hier iederen dag, dat de volken zich gaan wapenen; dat groote oor logschepen op stapel worden gezet, dat er groote legermanoeuvres worden gehouden...., alsof weder een oorlog' naderende is. Wat zijn we eigenlijk nog' maar weinig gevorderd, sinds Victor Hugo het beroemde woord sprak! We praten over den „wereldvrede", maar.... En als we daar acn denken, dan wordt het wee moedig om he' harte! Doch. idealisten wan hopen niet, z!j gaan voort in hope bet ideaal te koesteren.... Inmiddels zijn het zeker belangwekkende mededeelingen, die mej. Memelink doet over die congressen en over ben, die de arbitrage in de parlementen ter sprake brachten. Ze re leveert. hoe in 1889 de Interparlementaire Unii te Parijs is gesticht en hoe op het derde wereldcongres te Rome is opgericht het Inter nationale Vredesbureau, alsmede het Inter nationale Bureau. Beide instellingen hebben in latere jaren veel tot de ontwikkeling der vre- desgedachte bijgedragen. Bertha von Süttner schreef haar bekende boek „Die Waffen nieder", dat een enormen opgang maakte en nieuwe sympathiën verschafte aan de vredes beweging. Vredes-organisaties werden ge sticht. Mej. Memelink beschrijft vervolgens hoe de scheidsrechterlijke ideëen zich verder ontwikkelden en daarna komt ze langzamer hand tot de bekende vredesconferenties; d: oproep tot de eerste ging in 1898 uit van den Czaar van Rusland. Bij den arbeid van Car negie staat ze mede stil. Heel duidelijk doet ze uitkomen, hoe de vi edesgedachte meer veld ging winnen. Het optreden van Wilson is, laat ze uitkomen, van groot belang geweest. Zonder Wilson, zegt ze, zou de Volkenbond niet tot stand zijn gekomen; maar zonder hulp van mannen als Lord Robert Cecil uit Enge land en generaal Smu.ts uit Zuid-Afrika, was hij niet geslaagd. Generaal Smuts heeft ge zegd: „Er bestaan in de wereld slechts twee wegen om twist uit te maken, de weg van het geweld en die van overleg. Wij hebben het ge weld geprobeerd tot het uiterste en gezien, dat dit de wereld bracht tot een onafzienbaren puinhoop. De menschheid kan alleen voor al- geheele ruïne worden bewaard door de andere methode toe te passen die van vrede, wet en onderling overleg." Daarna aan het einde van het antwoord, komt mej. Memelink tot de oprichting van den Volkenbond. De oprichting, van dien Bond, zoo verklaart zej is -een groot gebeuren in de wereldgeschiedenis, het is een belangrijke po ging tot een nieuwe wereldorganisatie en het bewijs van het verlangen naar een tijdperk, waar recht hoven macht zal heerschen in de verhouding der volkeren onderling. Maar, deze vereeniging van bijna alle landen der wereld was ook, gaat ze voort, eene na tuurlijke gebeurtenis en lag geheel in den geest des trjds, want de wederkeerige afhan kelijkheid der Staten, de internationalisatie der wereld nam sterk toe. Men moet echter niet denken, dat alles wel van zelf in orde komt, nu de Volkenbond er is. Neen, er moet hard gewerkt worden door allen, de massa moet actief helpen. De kracht en de invloed van den Volkenbond hangt af van de belang stelling en medewerking der menschheid. We moeten de Volkenbondsgedachte leeren begrij pen als een ernstige en grootsche poging ter verwezenlijking van de leer van liefde, ons door het Christendom gebracht. Naast het streven ter vermeerdering van de materieele welvaart staat het verlangen om de ideëel e bezittingen van den mensch te ver- hoogen en vooral den eerbied voor het men- schelyk leven en de gerechtigheid. Daarom moge, besluit mej. Memelink, het „Gij zult niet dood slaan" onder de economische theoriën luid blijven klinken en zal de vrede, dien men begeert steeds zijn een „Vrede docr Recht". Dan helpen we den Volkenbond zijn mooie taak vervullen: „Vrede op aarde en goeden wil onder de menschen." Vóóral het laatste gedeelte van het ant woord zal zeker door menigeen met instem ming worden begroet. Op bet Recht toch komt het inderdaad aan. En dit zal den Vrede dienen, want Von Gerlach heeft eens naar waarheid gezegd: „Nur Wahrheit, Gerechtigkeit und Treue gewahren einen festen Boden für den Frieden...." Onze'dank aan mej. Memelink voor wat ze ons in haar antwoord heeft gegeven; voor het historisch gedeelte en voor het slot, waarin ze zich betoont de ijverige propagandiste voor de ware vredesgedachte. Indien zulk een geest gaat heerschen onder de jongeren van jaren, als bij mej. Memelink wordt gevonden, blijkens haar bekroonde antwoord, meer en meer want van de jeugd toch moet het komen dan mo gen we niet vertwijfelen, dat eens heerlijk en volle werkelijkheid worden zal, wat het ide aal is geweest van de besten van ons geslacht in den loop der tijden, dat aan de oorlog een einde kome, dat het worde een „Vrede door Recht." Hoopvol moge in dat opzicht zijn de ver handeling van mej. Memelink... DE ONVRIJWILLIGE TOCHT. Een knaapje was te IJmuiden op een vracht auto gesprongen. Toen de wagen een goed vaartje had, wilde het ventje er afspringen, maar natuurlijk ging dat niet meer. Hst was genoodzaakt met den wagen verder to gaan. In Bloemendaal stopte de wagen en kon het knaapje er af klauteren. Waarheen echter? De politie ontfermde zich over het knaapje en na verloop van eenigen tijd was het weder in zijn woonplaats. Of het weder op een wagen zal gaan klimmen SLACHTOFFER DER ZEE. Op Zondag 24 Augustus trachtte 'n 26-jarige Duitscher, werkzaam zijnde aan de Hoogovens, het wrak van het indertijd gezonken stoom schip Shonga, liggende bij de Pier te IJmuiden. A. GEVESTIGD Oud-!eerares Mij. t: b. d. T. Amsterdam te bereiken. Hij slaagde bierin niet en verdronk, waarschijnlijk doordat, hij kramp rreeg, jam merlijk. Een week later spoelde zijn lijk aan bij het Bioemendaalsche strand. Het slachtoffer der zee werd naar he' lijkenhuis op de Nieuwe Begraafplaats te Bloemendaal gebracht, alwaar het stoffelijk overschot Dinsdagavond 7 uur ter aarde is besteld. AANBESTEDING. Vrijdagmiddag werd door de commissie van bestuur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort aanbesteed het bouwen van een var- kensmesterij. Er waren 25 inschrijvers. De in schrijvingen zijn als volgt: P. en W. Bobeijl, Haarlem f 15.350 Wed. W. Groot, Spaarndam - 13.390 J. W. Bilder, IJmuiden - 11.520 M. Koppen, Bennebroek - 12.450 A. Kwantus, Haarlem - 17.000 B. van Kempen, Bloemendaal - 14.820 J. Buys, Heemstede - 14.800 S. Middendorp, Haarlem - 13.050 W. Mennink en P. Maegden, Heemst. - 16.367 H. J. Rem en P. Verwaal, Assendelft - 13.800 Koot en Hamer, Alkmaar - 14.685 J. F. Lens, Groningen - 13.843 V. d. Ven en Venhoven, Vogelenzang - 12.776 Firma Cobelens en Zn., Haarlem - 13.960 C. Muikhuizen, Uithoorn - 12.888 IJmuider Betonbouw, IJmuiden - 11.984 H. van Hoften, Haarlem - 15.974 H. J. Oppenkamp, Haarlem - 11.395 J. Rol, Uitgeest - 15.049 J. de Waard, IJmuiden - 14.060 J. Ring, Santpoort - 11.950 D. Rebel, IJmuiden - 13.780 J. F. Handgraaf, Santpoort - 13.060 L. Molenkamp, Santpoort - 12.200 P. de Boer, Santpoort - 13.160 De gunning wordt nader bekend gemaakt. PERSONALIA. Voor bet eerste gedeelte van het examen voor het dinloma van het Nederlandsch Genootschap voor heilgymnastiek en massage zijn geslaagd de dames Antonie de Vries en Annié de Vries, beiden uit Bloemendaal en mej. F. van Panhuys uit Santpoort. ALS MEN MAAR DURFT. De brutalen hebben, het is bekend, „het derde deel van de wereld". Als men maar durft, nu ja, dan krijgt men wel eens wat gedaan! Nog immer geldt het: „frisch gewaagd is half ge wonnen". Zóó dachten er ook eenige jongens uit Tuindorp over. We hoorden het verhaal, hoe ze het gedaan kregen vuurwerk af te mogen steken. Ze hadden het gevraagd aan een agent hoe het te moeten aanleggen. „Och", had deze geantwoord, „dat is heel gemakke lijk, je vraagt het maar eens aan den burge meester van Haarlem". Of de agent dacht: je doet het toch niet, is niet bekend! Maarde jongens hebben het gedaan. Er ging naar den burgemeester van Haarlem een officieele petitie; geheel in de vormen. En het resultaat? Het was zóó, dat de vergunning afkwam. En zóó is het gebeurd, dat Zondagavond op een terrein op Rolland vuurwerk door de jongelui werd afgestoken ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin. Nog eens: je moet maar durven EEN SYMPATHIEKE DAAD. We hebben onlangs gemeld, dat in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal een collecte zou gehouden worden voor het Diaconessenwerk in de Oude Binnenstad van Amsterdam. Thans kan medegedeeld worden, dat deze collecte heeft opgebracht het bedrag van f 168. De wijkpredikant Dr. M. J. A. de Vrijer, die vroe ger predikant alhier was, zond aan den Kerke- raad alhier een brief, waarin hij mededeelt dat „deze rlaad hem bijzonder verrast, verkwikt en verblijd heeft" EEN ROODE KRUIS-OEFENING. We maken er onze lezers attent op, dat morgen, Zaterdagmiddag, te half drie vanwege de Roode Kruis Transport-Colonne een oefening, die een spoorweg-ongeval zal voorstellen, wordt gehouden op het zijspoor der spoorlijn Haarlem- Zandvoort, toegang gevende tot de terreinen der Hairlemsche waterleiding te Overveen. FLORALIAWEDSTRIJD. De heer Dankbaar deelde ons mede, dat mor gen Zaterdagmiddag te 2 uur in het gebouw der Jeugdtuinen aan den Vijverweg zullen wor den uitgereikt de prijzen behaald in4den Flo- ralia-wedstrijd. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. Besluit is toegekend de aan de Oranje Nassau Orde verbonden eere-medaille in brons aan T. Beek, timmerman, in dienst van de familie Van der Vliet te Overveen en aan mej. E. J. M. Hesselfelt, hulp in de huishouding bij de heer A. H. Holdert te Aerdenhout. OBERLAHNSTEIH Prima kwal. - Billijke prijzen Gierstraat 39, Haarlem. - Tel. 10153 Het bekende AqRES voor permanent wave f 7.50, permanent wave lang haar f 10.—, Watergolf a f 0.90, Onduleeren a f 0.50, Knippen a f 0.40 IS THANS TeleSaon 15064. Aanbevelend, H. HUYBENS, Dameskapper. leveren wij de BESTE; in orde maken wij de slechtste voor den minsten prijs. MEJ. A. BISPINCK. f In den ouderdom van 80 jaar is overleden mej. Augusta Bispinck van „Sparrenheuvel", een bekend plaatsgenoote. DE PADVINDERSBEWEGING. Het .Pannekoekenhuisje in Thysse's Hof doet sinds eenige maanden dienst als troeplokaal van troep IX der Keunemer Padvinders. Deze troep, die een aantal leerlingen van het Kenne- mer Lyceum tot zijn leden telt, kan een grooter getal verkenners omvatten en zal aspirant leden gaarne inlichten over het padvinderswerk. Daartoe bestaat gelegenheid op de Woensdag avonden (uitgezonderd 10 September) van 8 tot 9 uur in bovengenoemd lokaal. Aspirant verkenners moeten 12 of 13 jaar oud zijn en zullen bij voorkeur van een der Bioemendaalsche scholen komen. Indien er voldoende belangstelling bestaat en een leider of leidster zich beschikbaar wil stel len kan ook een z.g. Welpenhorde voor jongens van 8 tot 12 jaar worden opgericht. Hiervoor worden aanmeldingen voorloopig genoteerd. Bij den aanvang van het winterseizoen zal Hopman M. de Koning nit Arnhem, houtvester der Nederlandsche Heide-Maatschappij. voor de Kennemer Pad-vinders en het Ned. Meisjes- gilde een lezing houden op Woensdag 10 Sep tember, des avonds 8 uur in de Aula van het Kennemer Lyceum. Het onderwerp is „Dieren leven in onze bosschen". Tot deze interessante lezing van een bekend buitenman worden aspirant verkenners en an dere belangstellenden uitgenoodigd. Introductie tot een beperkt aantal aan de zaal. INTREKKING RIJBEWIJS. De minister van waterstaat brengt in de St. Ct. ter kennis, dat bij vonnis van 'iet kanton gerecht te Haarlem van 6 Augustus 1930 aan Hendrik Maurits van Walt, geboren 7 Maart 1912, wonende te Bloemendaal, Mr. Enschede- weg 16, de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd voor een termijn van een jaar. Deze termijn is ingegaan 21 Augustus 1930. M. T. S. Bij de M. T. S. te Haarlem werden bevorderd tot het laatste studiejaar: Afdeeling Electro- techniek: A. A. Bartstra, Aerdenhout: B. O. M. Gall, Aerdenhout; J. Meyiing Bloemendaal, H. van Riessen, Bloemendaal. DEMONSTRATIE MET NIET-VERBLIN- DENDE AUTO-LAMPEN. Op initiatief van den Bond van particuliere chauffeurs werd deze week op de wegen in het Bioemendaalsche Bosch een demonstratie gegeven met de niet verblindende „Anexhip" Autolampen. Enkele politie-autoriteiten en automobiel handelaren woonden de demonstratie bij. KENNEMER FOTOKRING. De Kennemer Fotokring houdt op Zondag 7 September een excursie naar de Jachtduinen. Verzamelen bij den ingang van dt„ Bergweg, achter Meer en Berg. Vertrek 's morgens negen uur. Mevrouw VERKADE, weg 27, Santpoort (St gezin zonder kinderen, i een degelijk net M< niet ouder 18 jaar, van 4Vi tegen goed loon. dags vrij. Wasch j buitenshuis. EMAILLE BESCHUITE MET NIKKELEN ÓEKSE „j de Trots der fluts vrc miUIUMLIÜi» KLEERMAKER EERSTE KLAS vai (Coi Bak Gebruik van a al Voor verbruiker t Dinarprijs fC Omzet j Geen v Uitgebreide

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 2