iranding. au 8. KIIIJL 15 OCTOBER VAN ZURK DE GRAAFF Geerti §po®fer gersot ws. Bloemendaal - Telef. 22238 Aelbertsbenstraat 85 Maxwellstraat Telefoon 10949 Telef. 10957 3 Pomaten p. pd. ct. p. pd. cursus chuwen SSEM's er Dssener ied (-Installaties User- en Staal-Industrie Blc&emeiictaalsclieweg §6-58 Magazijn van Smederij Reparatiën Lmé- en Zinkwerken Aanleg van Gas- en Waterleiding DANS-ACADEMIE J. G. MARTIN ZONEN r 38-40 ct. per pond, and. (5 ct. per pond 35 ct. per Kilo !5 ct. per pond 10 pond f 2.- !0 ct. per pond 30 ct. per pond VST1JD nadert, oefje nemen uit Banketbakkerij Telefoon 11070 i zijn over den er de zuivere rere amandelen n en Voor- anvraag ver s-Secretaris j Overveen JEMENDAAL. 5HAPPEN. 6 fands rnz. foon 22074 Het Bloemendaalsch Weekblad* Een nieuwe tijd, een nieuw beroep. BURGERLIJKE STAND. Predikbeurten. N.V. Aanvang van den nieuwen cursus in de moderne dansen Aan onze Academie is verbonden Miss Mary Leslie, van de Cone School of Dancing, Londen. Loodgieters en Zinkwerkers Gas- en Waterfitters Installateurs van gemeentelijke huurkoopinstallaties. dan een mooie tuin, aangelegd en onderhouden door vakman. Vraagt daarom eens prijsopgaaf voor Uw tuinwerk. Alle soorten boomen en heesters worden vakkundig gesnoeid. Verkrijgbaar alle soorten bloembollen voor perkbeplanting. Handel in alle soorten Kamerplanten. Aanbevelend, Theodu van Leeuwen Tuinaanleg en Onderhoud - v. Marumstraat 17 - Haarlem Tel. 11311. lAAAMAAAAikA kunnen mede- CHAPPIJ TE October a.s. in van den Heer en een EERZAAM en nster kan haar strekt door de RLEM, KRUIS- ir haren VER- J. KUIPER, RT. Tel. 22319. We ontvingen een klein geschrift: Een nieuwe tijd een nieuw beroep. Een woord aan de Zuider- zeevisschers, door J. Vader, directeur van het Ge meentelijk Bureau voor Beroepskeuze te Haarlem, dat is verschenen ter Algemeene Landsdrukkerij te Den Haag. Een klein geschrift. Maar een met rijken in houd. Een dat en dat is zeker de groote verdienste er van zich lezen laat. De heer Vader is iemand, die de kunst verstaat zóó iets te zeggen en zóó iets te schrijven, dat het betoog duidelijk is; dat het indruk maakt. In dit geval was het hem er om te doen een wenk te geven aan de Zuiderzeevisschers in ver band met de droogmaking der Zuiderzee. Wat toch is de zaak? Zooals de heer Vader opmerkt, voorziet een groot gedeelte van de bevolking langs de Zuiderzee in zijn behoeften door het uitoefe nen van het visscherijbedrijf, of wat daarmede in verband staat. Van vader op zoon is dikwijls het visschersberoep uitgeoefend sinds vele ge siachten. En nu dreigt binnen afzienbaren tijd een einde te komen aan de uitoefening van dat beroep. Wat moeten nu de visschers beginnen met hun kinderen? De heer Vader houdt hun voor, dat ongetwijfeld hun kinderen eigenschappen en hoe danigheden hebben, die hen geschikt maken voor ndere beroepen, dan alleen die welke in het vis- ■cherijbedrijf worden uitgeoefend. Echter, ver schillend zijn de eischen, die elk beroep stelt. Het is gewenscht, dat de beroepskeuze wordt o\ erwogen vóór dat de lagere school is afgeloopen. In dat verband laat de heer Vader er nadruk op vallen, dat de hier en daar opgerichte bureaux van beroepskeuze van groot nut zijn ter voor lichting en tot het geven van advies. Hij merkt ep, dat óók zij, die reeds de lagere school heb ben verlaten, raad kunnen vragen bij de beroeps keuze-voorlichting. Hij eindigt „het woord aan de Zuiderzeevis schers" met te vermelden, tot welk adres men zich moet wenden om de noodige voorlichting te ver krijgen. „Wat we u willen raden is", besluit hij Grijpt de gelegenheid" aan, die u geboden wordt om bij de keuze van een beroep voor uwe kinderen, voor u dubbel moeilijk, omdat gebroken moet worden met een gewoonte, die geslachten achtereen gold, voorlichting te kunnen ontvangen Dan zal, wanneer de drooglegging van de Zui derzee een feit geworden is, opnieuw de verwon dering in eigen land en daarbuiten worden ge wekt, wanneer men verneemt, dat zij, die eertijds zich bekwaamden voor de beroepen in het vis- scherfjbedrijf, thans in handel, nijverheid en land bouw hun krachten ontplooien en in werkplaats en fabriek medehelpen de producten van de Ne aerlandsche industrie te vervaardigen". Tot zoover het betoog van den heer Vader. Het is te hopen dat het geschrift deze uitwer king moge hebben, dat velen den goeden raad volgen, dien de heer Vader in een kort bestek, maar met veelzeggende woorden den Zuiderzee visschers heeft voorgehouden met groote nadruk. Zeker had de Generale Commissie Zuiderzee- steunwet niemand beter dan de heer Vader kun nen vinden voor het schrijven van een geschrift als het vorenvermelde. aanbieden, af. Maar men geve met een blij moedig hart. Gaarne spreken wc den wensch uit, dat de collecte veel moge opbrengen! WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. We ontvingen het verslag van den Gemeente lijken Dienst der Werkloosheidsbestrijding te Haarlem, over het jaar 1929. Het volgende is er aan ontleend, wat aangaat de arbeidsbeurs: a. Cijfers. Tengevolge van de langdurige vorst in den aanvang van het jaar, ontstond in het algemeen, en in het bijzonder in de bouwbedrij ven, groote achterstand in de werkzaamheden. Het inhalen van dezen achterstand en de ver betering van den economischen toestand deden een groote bedrijvigheid ontstaan, tengevolge waarvan de werkgelegenheid in 1929 beduidend béter was dan in het vorige jaar. Bij de afdeeling voor Mannen verminderde het aantal aanbiedingen van werkzoekenden van 12.636 in 1928 tot 11.280 in 1929. Het aantal aanvragen van werkgevers ver meerderde van 4.418 in 1928 tot 4.826 in 1929, terwijl het aantal plaatsingen iets vermeerder- ie, n.l. van 3.503 in 1928 tot 3.525 in 1929. Bij de afdeeling voor Vrouwen vermeerderde het aantal aanbiedingen van werkzoekenden van 1.392 in 1928 tot 1.657 in 1929. het aantal aan vragen van werkg. van 2.163 in 1928 tot 2.617 in 1929 en het aantal plaatsingen van 1.164 in 1928 tot 1.413 in 1929. Het totaal aantal aanbiedingen van werk zoekenden, dus van mannen en vrouwen te za- men verminderde van 14.028 in 1928 tot 12.937 in 1929, het totaal aantal aanvragen van werk gevers vermeerderde van 6.581 in 1928 tot 7.443 in 1929 en het totaal aantal plaatsingen ver meerderde van 4667 in 1928 tot 4.938 in 1929. BEROEPSKEUZE. In het jaarverslag van den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbestrijding te Haar lem, worden ook mededeelingen gedaan aan gaande de werkzaamheden van het Bureau voor Beroepskeuze. Het blijkt daaruit, dat van het Bureau een toenemend gebruik gemaakt wordt tot het ontvangen van adviezen. Verder ontlee- nen we nog het volgende aan de mededeelingen: Dit jaar is het bureau er mede begonnen met na te gaan wat er van de reeds uitgebrachte ad viezen was terecht gekomen. Teleurstelling eenerzijds: dikwijls reeds voor zien bij het uitbrengen van het advies. De ouders zijn dan van goeden wil om het gegeven advies op te volgen, en de wenken die gegeven worden voor verder onderwijs op avondschool of -cur sus ter harte te nemen; maar wanneer het dan op 'de uitvoering aankomt, worden de bezwaren weer zoo groot, dat men de zaak laat, zooals ze was. Vaak speelt het loon dat het kind reeds verdient in een betrekking waar van opleiding tot een of ander beroep geen sprake is, een voor name rol. Maar, anderzijds, vele ouders die mondeling of schriftelijk gunstige mededeelingen deden van de vorderingen in de gekozen richting, waaruit bleek dat, mede door de hulp die het bureau verleende, de goede keuze voor een of ander be roep was gedaan. WAT IS DES RAADS COMPETENTIE? Deze vraag kwam Woensdag in den gemeente raad van Haarlem aan de orde. Het was naar aanleiding van een quaestie, die veler hoofd en hart bezig houdt: de uitbreiding der vloot. De heeren Peper c.s. hadden een voorstel bij den Raad ingediend, om aan de regeering ter kennis te brengen, dat naar de meening van den Raad, de vlootplannen niet moeten worden door gevoerd. Gaat het aan, dat de Raad dat voorstel be handelt en ligt het op den weg van den Raad in dezen te gaan adresseeren tot de Regeering, zóó werd de quaestie gesteld. Mr. Bijvoet plaatste zich op het standpunt, dat de Raad alléén heeft te adresseeren, indien het geldt de belangen van de gemeentenaren. De vlootplannen oordeelde hij, zijn iets dat den raad als zoodanig niet aangaat. Het zijn zaken, die alléén zijn ter competen tie van de Regeering en het parlement. Met eenige andere leden diende spr. een motie van orde in, om te besluiten het voorstel-Peper op grond van art. 8 der Grondwet en art. 104 der Gemeentewet, niet in behandeling te nemen. De heer Boes meende óók, dat de uitbreiding der vloot iets is, dat niet in den Raad thuis is. De heeren Joosten en Reinalde betwistten het echter. Na een lang en vaak rumoerig debat werd de motie van Orde aangenomen. Tegen stemden de soc. dem. met de heide communisten, die het voorstel om zich tot de regeering te wenden, hadden ingediend. VEREENIGING VOOR JEUGDWERK. TIMMERCURSUS. De timmercursus van de Vereeniging voor Jeugdwerk wordt gehouden van October tot Mei, de eene cursus op Dinsdagavond, de andere op Vrijdagavond, heide van 7 tot 8.30 uur. De cursus is zoowel voor jongens als voor meisjes, van 10 jaar of ouder. Dit is het 3de jaar dat de vereeniging een der- gelijken cursus organiseert, onder leiding van den heer S. M. Renaud. Het cursusgeld bedraagt f 6 per kind, alles in begrepen. Aangifte bij den heer Renaud, Sterrebosch- iaan 3. EEN BLOEMPJESDAG TEN BATE VAN HET JEUGDWERK. Zaterdag zal alhier een bloempjesdag worden gehouden, waarvan de opbrengst zal zijn voor het Jeugdwerk alhier. Het is van algemeene bekendheid, dat de Bloemendaalsche vereeniging voor Jeugdwerk ontzettend veel goeds doet. Het Jeugdhuis is geworden het middelpunt van gezellig verkeer voor de jeugd, maar wordt óók meer en meer het centrum voor het houden van vergaderin gen op verschillend gebied. Echter, de arbeid onder de jeugd kost geld; veel geld. Het is noodig, dat de ingezetenen een handje meehelpen om de geldmiddelen der ver eeniging te versterken. We vertrouwen, dat een ieder dat gaarne en van harte doen zal. Zaterdag bestaat daartoe de gelegenheid; door het zich aanschaffen van een bloempje kan men een bescheiden gave aan de Vereeni ging geven. Natuurlijk niet één der ingezetenen stelt het bestuur der Vereeniging in dezen te leur. Niemand stootte hen, die de bloempjes HET NIEUWE DANSINSTITUUT „PRIVATE DANCING ACADEMY", NIEUWE GRACHT 98, HAARLEM. Het mag wel een evenement voor Haarlem en omgeving, genoemd worden, dat er thans een school is geopend waar de gelegenheid bestaat om privé danslessen te ontvangen, waardoor de schuchterheid van zoovele danslievenden als vanzelf plaats kan maken voor vrij beweeg in intiemen kring, opvoerend, tot het schoone en edele in den dans als kunst. De Private Dancing Academy biedt zulks onder leiding van den heer H. Kwekkeboom, prof. of dancing, op kundige en onderhoudende wijze; had reeds de naam van dezen dansleeraar een goeden klank bij het danslievende publiek toen het instituut gevestigd was in de Gier straat, de nieuwe moderne inrichting aan de Nieuwe Gracht draagt het noodige er toe bij om de reputatie van de Private Dancing Academy verder te verbreiden, daar de ruimte van het gebouw ruimschoots toelaat meer leerlingen onderwijs te geven niet alleen, maar de school zelf op smaakvolle wijze is ingericht en betiteld mag worden als een eerste klas inrichting op eersten stand. J.l. Vrijdag had de officieele opening plaats, waarbij zeer velen van hunne belangstelling blijk gaven; eenige tientallen mooie bloemstuk ken gaven aan het geheel een gezelligen, feeste lijken aanblik. Na bezichtiging van de fraaie interieurs ver gastten de heer en mevrouw Kwekkeboom de talrijke aanwezigen, met medewerking van den eveneens bekenden broer van den heer Kwekke boom, op een beknopte dansdemonstratie van de dansen welke in het komende seizen op het programma staan, t.w. slow-foxtrot, quick-fox- trot, Engelsche wals en tango in den jongsten, correcten Engelschen stijl, hetgeen door de ge- noodigden met een levendig applaus werd be loond. Thans nog iets over het instituut. Het is ge makkelijker dit in oogenschouw te nemen dan het te beschrijven; kosten noch moeiten zijn ontzien om het geheel smaakvol te arrangeeren, zoowel de ondernemer als de uitvoerders zijn hierin volkomen geslaagd, we zullen daarom nalaten details te vermelden, aangezien alles „af" is. Het instituut beschikt o.m. over een groote cursuszaal, een salon voor privé-ciubles- sen, hal en garderobes voor dames en heeren zoowel op de eerste etage als beneden, eon ont vang- en spreekkamer, hetgeen in een goed uit gevoerde prospectus duidelijk is geillustreerd. Een woord van lof aan de uitvoerders is hier zeker niet misplaatst, zoo noemen we o.a. La Chapelle te Breda, de bekende firma van de kunstige parketvloeren; de fraaie lichtoruamen- ten van de fa. Paap, electro-technisch bureau, Heerenweg, Haarlem, het schilderwerk met de cede decoratieven van den heer J. Petrie, KI* Houtstraat, Haarlem, de moderne meubelen van den meubelfabrikant B. Fransen, KI. Houtstr., Haarlem, de luxe stoffeering van N.V. Wed. Oosten en Zn., Anegang, Haarlem, om ten slotte niet te vergeten het architectonisch geheel wat stand kwam onder leiding van den heer G. A. Jager, te Heemstede. De totstandkoming van dit nieuwe gebouw was voor het instituut noodzakelijk, aangezien sedert de oprichting in 1925 in het perceel Gier straat 16, de Private Dancing Academy in zulk een snel tempo vooruit ging dat de ruimte in genoemd perceel reeds spoedig te beperkt bleek. De openstelling van deze inrichting voor dans- onderwijs voorziet in een bestaande behoefte. HET NIEUWE LAMPENPALEIS VAN D. S. LEEFLANG, LANGE VEERSTR. HAARLEM. De bekende lampen-speciaalzaak van Leef- lang is de vorige week verplaatst naar het ge heel opnieuw verbouwde perceel aan de Lange Veerstraat no. 23. Na de verbouwing van circa 7 maanden is het vroegere dubbele winkelper ceel hervormd tot één groote showroom. De uitvoerders 'zijn met deze restauratie uitnemend geslaagd en het geheel maakt een grootschen indruk. Twee groote etages met wortelnotenhouten betimmering bevatten in smaakvolle arrangee ring de nieuwste modellen lampornamenten. Bij het binnentreden doet de ruimte prettig aan, want ondanks de zeer groote hoeveelheid lampekappen in diverse soorten die aanwezig is, kan men zich toch vrij en gemakkelijk bewegen, wat hij het koopen zulk een machtige factor is; men kan zeggen dat men, dank zij de jaren lange ervaring van den heer Leefrahg in deze branche, hier altijd slaagt want de sorteering en de keus is onbeperkt. Den ondernemer inmiddels onze beste wen- schen. WINKELSLUITING BIJ ONDERLINGE AFSPRAAK. Verschillende winkeliers hebben onderling afgesproken met ingang van 1 October de winkels des avonds te acht uur te sluiten. DIERENBESCHERMING. We ontvingen het verslag over 1929 der Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren, een handig boekje, waarin men onder meer vindt het jaarverslag der vereeniging, bij zonderheden uit het leven der af deelingen; de statuten en het huishoudelijk reglement der vereeniging. Er blijkt uit dit verslag dat de vereeniging en haar afdeelingen een nuttig werk doen Iets dat weerloos is te beschermen is een mooi ding. Vereeniging en afdeelingen mogen steeds moedig voorwaarts gaan in het werk der bescherming van het dier. EEN AANRIJDING. Naar wij vernemen had Dinsdagmiddag op den Elswoutslaan een aanrijding plaats tusschen twee auto's. De eerste auto werd zoo be schadigd, dat hij moest weggehaald worden, de andere kon op eigen kracht verder gaan GEVONDEN EN TERUG TE BEKOMEN BIJ: G. Zwarteveen, Lage Duin en Daalscheweg 15, Bloemendaal, een parapluie; H. Homburg, Rol landslaan 37, Haarlem, een zilveren potlood; Baart de la Faille, Marnixstraat 10, Haarlem^ een z.g. Hemakoffertje met timmergereed schap; M. Verduin, Zuidertuindorplaan 21, 'Haarlem, een zilveren broche in den vorm van een schaats; Prenen, Oostertuindorplaan 4, Haarlem, een leerdoeken motorjekker; J. van Holland. Stolberglaan 23, Aerdenhout, een zil veren broche; H. v. d. Kogel. Manpadslaan 6, Vogelenzang, een zwart zijden damestasch met inhoud; M. Lammerse, Oostertuindorplaan 5, Haarlem, een rozenkrans in etui; v. d. Broek, Rijperweg, hoek Bloemendaalscheweg. Bloe mendaal, de helft van een gouden brilmontuur; Straub, Joh. Verhulstweg 29, Bloemendaal, een imitatie paarlen halsketting; G. van Lunen burg, Gen. Bothastraat 74, Haarlem, een zwart langharige hond; M. J. M. Schretlen, Zandvoor- terweg 21, Aerdenhout, een doublé armband met steentje; Leeuwerikenlaan 20, Aerden-i hout, een auto-plaid; aan het bureau van politie i te Overveen, een schooletui met inhoud, t.n. van W. Blankevoort, een schroevendraaier, een R. K. kerkboekje, een cape. BEVOLKING. Opgave van 1825 Sept. 1930. GEVESTIGD: J. E. Nauta, Julianalaan 56, Overveen; J. Fris, Platanenlaan 37, Bloemendaal; W. M. Oosten Beekman, Iepenlaan 84, Bloemendaal; J. H. L. Bartels, Verbindingsweg 57, Bloemen daal; M. J. Spaanderman, Or. Nassaulaan 134, Overveen; L. M. Wesseling, Bloemendaal scheweg 16, Bloemendaal; J. Bergman, Zilker- weg 40; Vogelenzang; G. W. van Deursen, Leidscihevaart 20, Vogelenzang; A. H. Fabius, Plantsoenlaan 23, Bloemendaal; Mej. M. P. M. de Kat, Bellamylaan 3, Aerdenhout; Mevr. "j. C. Warns, geb. J. M. H. Bomekamp, Zandvoor- terweg 15, Aerdenhout; P. van Capellen, Dis tellaan 26, Aerdenhout. BLOEMENDAAL. Bevallen: E. M. EversRoes, dochter. Ondertrouwd: L. F. van der Valk en R. M. Perwein; H. Boh en A. P. van Delft; J. H. van Es en G. Verkroost; P. Tesselhof en M. Balser. Getrouwd: P. A. Joustra en A. H, M. A. de Haas en J. van Kempen Overleden: P. G. Klomp, 35 Luhrs; jaar. De Vrije Katholieke Kerk. Popellaan Kinheimpark. Zaterdag 27 September. Avonds 8 uur: Vespers en Lof, Celebrant Mgr. Bonjer. Zondag 28 September. V.m. 10.30 uur: Gezongen H, Mis, Celebrant Mgr. Bonjer. Donderdag 2 November. V.m. 7.30 uur: Stille. H. Mis. Ned. Herv. Kerk, te Bloemendaal. Zondag 28 Sept. V.m. 10 uur: Ds. J. P. van Bruggen, A'dam. Jeugddienst in het Jeugdhuis. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. OVERVEEN. 10 uur: de heer K. Koopman. V.m. V.m. Gereform. Kerk te Bloemendaal. Zondga 28 Sept. V.m. 10 uur: Ds. J. C. Brussaard. Collecte voor de Kerk en voor de Radio. N.m. 5 uur: Ds. J. C. Brussaard. Ned. Herv. Kerkgenootschap, Santpoort. V.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Het zien van Jezus". (Joh. 12, vs. 21). V.m. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. 10 uur: Ds. J. Riemens, Leiden. Eglise Walloune. Ned. Herv. Kerk. Dimanche 28 Sept. 10 h. 30: Service divin. Sermon. 10 h. 45: Service des Enfants. 20 h.: Service divin. Sermon. Vendredi 3 Oct. 20 h.: Service Etude biblique l'Apocalypsr Pasteur Krafft. MODERN. Heeft Bob je al ten huwelijk gevraagd Neen, Annie, ik denk, dat hij daarmee wacht, totdat ik salarisvérhooging heb gekre gen. U.V. D. Hogenbiit Zoon's Haarden en Kachels Schagchelstraat 29 HAARLEM Telefoon 10806 Spreekuren ie Haarlem: dagelijks van 2 - 5 en van 7-9 Haarlem Amsterdam Bussum Hilversum Baarn Zaandam.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 5