Gemeentebegrooting voor Het Bloemendaalsch Weekblad. PREDIKBEURTEN. Geen heffing van opcenten op de Gemeente fondsbelasting. - Voor onderhoud van wegen en voetpaden f 120.000 uitgetrokken. - De uitgaven voor het onderwijs. - Hoogere subsidie voor de H.O.V. voorgesteld. Maandag bereikte ons de gemeentebegrooting voor het jaar 1931, met de begrootingen der gemeentebedrijven. Tengevolge van de nieuwe financieele verhoudingswet, zoo merken B. en W. in het de Begrooting begeleidend Raads stuk op, wijkt de gemeentebegrooting 1931 voor zooveel het de ontvangsten betreft helano-i-Kt drukken van de gemeentebegrooting toe lichting is geraamd op f 1.150 en het drukken der raadsverslagen op f 1800. De post kiezers lijsten en het uitoefenen der kiezersverrich tingen is, naar aanleiding der verkiezingen voor de Provinciale Staten, geraamd op f 3.000. De hiervoor in de zomermaanden vier concerten te geven. Voor kosten van werkverschaffing aan werk- loozen is uitgetrokken een bedrag van f50.000 tegen f 25.000 het vorige jaar. Als bijdrage in de exploitatiekosten van autobusdiensten wordt uitgetrokken een bedrag van f 12.000. Opge merkt wordt, dat, gelet op de uitkomst der- exploitatie van de autobusdienst naar Aerden- hout over het tijdvak van 15 April tot en met 14 Augustus 1930, waarover de gemeente in totaal aan bijdrage f3.700 heeft moeten be talen, voor 1931 een bedrag van f 12.000 is geraamd. Bij het Hoofdstuk: Belastingen, zijn de in komsten geraamd totaal op f 1.015.075 tegen f 1.091.647 het vorige jaar. De hoofdsom der personeele belasting is geraamd op f 285.000, de opcenten nn Ho linnWf.AW <1 ooe non derhouden, totdat hydie aan de Gemeénte Bloemendaal kon overdragen, zonder daarbij een bepaald tijdstip, waarop die overdracht uiterlijk moest plaats hebben, te noemen. Dien tengevolge bleven en bljjven wij bewoners van het afgesloten stuk Oranje Nassaulaan reeds zes jaren zitten met een toestand, die inder daad in geen enkele Gemeente in ons goede Nederland zal bestaan. Het Gemeentebestuur van Bloemendaal tolereert zij het dan ge dwongen door de bepalingen van genoemde overeenkomst naast z'-n officieel uitvoerende macht, nog een andere, die van den heer A. J. P. Janssen, die in verband met andere quaesties, welke hij met de Gemeente Bloemendaal heeft, zich blijft verzetten tegen overname door de Gemeente van onze straat, op grond van ge noemde, door één der functionarissen der Ge- Nederl. Prot. Bond Bloemendaal. Zondag 19 October 1930: Spreker Ds. A. Klaver. Hoorn. Collecte Predikantenfonds „Davos". Ned. Herv. Evangelisatie te Santpoort. V.rn. 10 uur: Ds. G. van Dis, Zaamslag. N.m. 5 uur: J. Makkelie, Amsterdam. Kerkgenootschap Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. V.rn. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. Collecte voor het Zuiderzee-fonds. Jeugdhuis. V.m. 10 uur: de heer Tj. K. Roosjer Bloemendaal. Het maakt h. i. toch een eenigszins zonderlingen in druk, wanneer de Wethouders (de meerderheid van het Dagelijksch Bestuur!) zelf zouden komen met een voor stel, om hun pensioen toe te kennen. Besluit dan de Baad daartoe, dan pas is een uitgewerkt en nader toegelicht voorstel op zijn plaats. De heer C a s s e e zegt, dat langzamerhand 't wet houderschap geen sinecure meer is. Het is gewenscht, dat, zij 't dan niet met 't oog op hen, die nu wethouder zijn, er komt een wethouderspensioen. De heer S c h u 1 z vindt 't principe van wethouders pensioen een eisch van recht en bilijkheid. Maar noodig is een onderzoek naar de mogelijk eener regeling. Naar aanleiding daarvan zou spr. wenschen, dat de raad nu nog niet een principieele beslissing nam. De heer Prinsenberg gevoelt alleen iets voor 't principe indien 't ambt den geheelen persoon vraagt. Dat is hier niet 't geval. Voor onze gemeente gevoelt spr. daarom niets voor een wethouderspensionneering. De heeren Kooiman en Schulz bestrijden de redeneering van den heer Prinsenberg. Immers óók hier gaat 't wethouderschap meer en meer van den persoon vragen. De heer Laan merkt op, dat B. en W. 't zaakje niet bij elkaar kunnen timmeren. De raad moet een beslissing nemen. Een raadscommissie zal de zaak moeten gaan onderzoeken en gaan bekokstoven. De raad kan dan later een besluit nemen. De commissie kan informeeren hoe de regelingen elders zijn. Benoemd worden in een commissie tot een onderzoek naar de quaestie de heeren Cassee, Schulz en Prinsen berg. Ontheffing bepalingen Bouwverordening. Overeenkomstig het advies der Commisie van Bij stand voor Publieke Wei-ken stellen B. en W. voor: I. ontheffing van artikel 7 der Bouwverordening A. te verleenen aan: G. J. Bakker, voor den bouw van een garage aan de Dr. Dirk Bakkerlaan; W. L. Cohen, voor den bouw van een garage aan den Heuvel weg; Ch. Laming, voor de vergrooting van een serre aan den Aerdenhoutsduinweg; J. M. Kakebeeke, voor den bouw van een garage bij perceel Schulpweg no. 10; L. Koetse, voor den bouw van een broeikas aan den Schulpweg; B. J. J. Reinalda, voor de vergrooting van een garage aan de Iepenlaan; P. D. Santilhano, voor den bouw van een garage bij perceel Bellamy laan no. 5; B. te weigeren aan: Hamstra, voor den bouw van een landhuis aan de Pinellaan, daar de zijwaartsche vrije ruimten te gering zijn; J. C. Ruigrok, voorden bouw van een woning aan den Vogelenzangscheduinweg, daar die weg niet voldoet aan de in deze gemeente voor wegen gestelde eischen; II. ten behoeve van den bouw van ruim 60 woningen door „Bloemendaal Noord" op het terrein aan den Duinlustparkweg het volgende te besluiten: drie woningen mogen op één ceptictank van de in de Bouwverordening voorgeschreven maat worden aan gesloten; voor enkele woningen kan volstaan worden met een achterwaartsche ruimte van minder dan 8 meter; er mogen meer woningen aaneen worden gebouwd dan is voorgeschreven; toe te staan, dat de schuurtjes op 2 Meter achter de woningen worden geplaatst, mits de vereeniging zorg draagt voor plaatsing en onderhoud van behoorlijke af scheidingen volgens door Burgemeester en Wethouders te geven voorschriften; de hoogte van de vloeren der woningen, welke aan den nieuw te maken weg komen te staan, behoeft slechts 25 c.M. boven den kruin van den weg te liggen; de Gemeente zal in den Duinlustparkweg pl.m. 200 M. riool leggen; de vereeniging mag ter ophooging van het terrein het benoodigde zand kosteloos uit de gemeentelijke zanderij betrekken; Burgemeester en Wethouders adviseeren evenwel om niet toe te staan, dat: op enkele plaatsen de voorgevelrooilijn, die 10 Meter bedraagt, tot 6 Meter wordt overschreden; de hoogte der slaapvertrekken slechts 2.40 Meter be hoeft te bedragen' inplaats van 2.70 Meter. Aldus besloten. Toezicht op de plantsoenen. Wethouder Van Nederhasselt deed den Raad een nota toekomen terzake van de organisatie van den dienst der plantsoenen, zooals de wethouder zich dien dacht. Elders deelën we die nota in zijn geheel mede. De heer Kremer is niet voldaan met de nota. Hij blijft bij zijn meening, dat er moet komen een opvolger van Vermeer en dat daartoe sollicitanten moeten worden opgeroepen. De raad diene dan uit te maken hoedanig 't salaris moet zijn. De heer Laan meent, dat de nota van den heer Van Nederhasselt een goeden kijk op den gang van zaken geeft. Spr. meent óók, dat men niet op de kassen moet gaan afgeven, daar die van veel nut zijn, ook voor 't onderwijs. Verder oordeelt spr., dat 't geld, dat hier aan de plantsoenen wordt besteed, goed besteed wordt. De plant soenen namen toe en de heer Van Nederhasselt deed 't maar steeds met 42.000.Spr. brengt daarvoor hulde aan zijn collega. Het is een wethouder, die blijk gaf zijn vak goed te kennen. Alles loopt nu goed. Laat men nu 't stuk aannemen voor kennisgeving en zeggen tot den wethouder: gaat voorloopig uw gang, zet den proef door, want het gaat goed. De heer Van Nederhasselt zegt, dat de heer Kremer niet aankwam met bepaalde feiten. Hij zou wenschen, dat in den geest van de nota kan worden voortgegaan. De heer Cassee zegt, dat niemand aanmerking op de plantsoenen had. De heer Laan had dus niet op te treden als een verdediger. Spr. is voor de aanstelling van een opzichter. De heer Schulz acht de zaak niet eenvoudig. Be zuiniging is noodig. Maar men dient óók er rekening mede te houden, dat er eens een andere wethouder dan de heer Van Nederhasselt kan komen. Het kan gebeuren," dat men den wethouder wil wippen, al is men dan vol daan over de plantsoenen en een nieuwe wethouder kan geen vakman zijn. De heer Prinsenberg staaft, dat een ieder de plantsoenen goed vindt en dat niet één argument is aangevoerd voor een opzichter. Nog zegt spr., dat 't niet aangaat, dat de raad zich gaat bemoeien met de inwen dige organisatie van een tak van dienst. De heer Hogenbirk vindt 't verkeerd, dat hier de toestand aldus is, dat de wethouder niet wethouder is, maar feitelijk directeur van de plantsoenen. Spr. meent, dat een opzichter noodig is. Het is een feit, dat men in de gemeente klaagt over den dienst der plant soenen, niet over de plantsoenen zelf. De heer Kremer waardeert den arbeid van den heer Van Nederhaselt, maar meent dat een oprichter noodig is, omdat nu de wethouder doet, wat niet des wethouders is. De heer Van Nederhasselt doet nog opmerken, dat hij alles met een „voorman" bespreekt en met „bloemist-kweekers". Indien spr. eens mocht heengaan, dan kan de dienst met die drie mannen loopen. De heer Laan zegt, dat als de wethouder 't doen kan en het wil, men dan moet waardeeren 't werk dat hij doet. De wethouder is ook een heel knap man. Indien hij wil bezuinigen, heeft men 't te waardeeren. Spr. meent dat de raad eens rustig den proef, die nu genomen wordt, moet afwachten. De heer Van Nederhasselt beveelt andermaal aan het systeem dat door hem in de nota is ontwikkeld. Men zegt immer hier, dat men minder grootscheeps moet gaan leven, aldus spr. en nu ik dat kan, wil men daar niet aan. Spr. zegt nog dat nu in ieder geval niet kan worden volstaan met een opzichter van de, quali- teiten van den heer Vermeer. De heer Hogen'birk vindt 't inderdaad beneden de standing der gemeente, dat een wethouder hier is directeur van de plantsoenen. De heer De Waal Malefijt oordeelt, dat er nu niet genoeg controle bij den dienst is. De heer Van Nederhasselt betwist dat laatste. Meer contróle is practisch niet mogelijk uit te voeren, betoogt spr. De heer Kremer dient in een voorstel om te be sluiten een opvolger van Vermeer te benoemen en sollicitanten op te roepen voor een opzichter als hoofd van den dienst. Met 86 stemmen wordt dat aangenomen. Tegen stemden de leden Prinsenberg, Schulz, Kooiman, Verde- gaal. Van Nederhasselt en Laan. Een weg in de Schapenduinen. Door het gedeelte der Schapeduinen, dat voor arbei derswoningbouw bestemd is, zal een weg moeten worden aangelegd, wil het terrein bouwrijp gemaakt worden. Teneinde onnoodige vertraging te voorkomen, hebben B. en W. daarom reeds met den aanleg een begin ge maakt in het vertrouwen, dat de Raad deze zienswijze zal billijken en hun het daartoe noodige crediet zal toestaan. Aangezien de kosten der vereischte werkzaamheden op ƒ45.775.worden geschat, verzoeken B. en W. der halve voor genoemd doel dit bedrag te voteeren. Goedgevonden. Rondvraag. Bijde rondvraag verzoekt de heer Schulz dat meer gelet zal worden op de fietsrijdende jongens en meisjes op de Julianalaan, zóó, dat de veiligheid van het verkeer niet in gevaar wordt gebracht. De voorzitter zal dit met den commissaris van politie bespreken. Daarna wordt de vergadering gesloten. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. De Vrije Katholieke Kerk, Popellaan, Kinheimpark. Zondag 19 October, 10.30 u. v.m. Gezongen H. Mis. Donderdag 23 October, 7.30 u. v.m. Stille H. Mis. van den gewonen dienst 1929 tot een bedrag van f 10000, tengevolge waarvan de reserve (post 10) weder f 551000 zal bedragen. Dat door slechts verhooging van het aantal opcenten op de grond- en personeele belasting voor 1931 een sluitende begrooting is kunnen worden verkregen derhalve zonder dat tot heffing van opcenten op de Gemeentefonds belasting behoefde te worden overgegaan is te danken aan de omstandigheid, dat de plaat selijke inkomstenbelasting eerst met ingang van 1 Mei 1931 komt te vervallen. De begrooting voor het dienstjaar 1932 zal dan ook eerst een volledig beeld geven van den invloed van de nieuwe financieele verhoudings wet op den financieelen toestand onzer Ge meente. Tot zoover het begeleidend raadsstuk. We doen verder enkele grepen uit de Be grooting. Bezien we vooreerst het Hoofdstuk: Vroegere diensten. Op dat Hoofdstuk is het batig slot van den gewonen dienst volgens de laatst vastgestelde rekening voor zoover daar aan niet reeds een bestemming is gegeven, uit getrokken tot een bedrag van f 10.146.15. Als ontvangst van het op den dienst 1930 gereser veerde gedeelte van het batig saldo van den gewonen dienst van 1922, 1923 en 1924, is uit getrokken een bedrag van f 506.000. De toelich ting merkt op, dat blijkens de begrooting voor '1930 de dienst 1931 bij wijze van administratie ve overboeking van den dienst 1930 aan reserve zou ontvangen een bedrag van f 551.000. Daar evenwel inmiddels van de reserve een bedrag van f45.000 is aangewend ter bestrijding van gew: .ie uitgaven dienst 1929, zal op den dienst 1931 worden overgeboekt een bedrag van f506.000. Als uitkeeringen uit het gemeente fonds werden geraamd bedragen onderscheiden lijk van f 2.250 en f 197.927. Op het tweede Hoofdstuk- Algeme-u Beheer, is de post jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der gemeentesecretarie enz. uit- verwachten opbrengst over 1930 geraamd op f 6.000. Op het Hoodstuk: Onderwijs enz., worden de inkomsten ter zake van het tnenbaar gewoon lager onderwijs, waaronder een bedrag van schoolgelden a f 14.250, geraamd op f61.211 en de uitgaven, waaronder een bedrag van jaar wedden en wedden der onderwijzers h f 64.000, op f 96.756.27. Dit onderwijs kost dus de ge meente f 35.545.27. De afdeeling openbaar ver volgonderwijs levert op een nadeelig saldo, groot f 1.020. De inkomsten van het openbaar uitgebreid lager onderwijs bedragen f20.903 en de uitgaven f 38.992.95. Van het bijzonder ge woon lager onderwijs bedragen de uitgaven f 18.077.50 en de inkomsten f54.190; van het bijzonder uitgebreid lager onderwijs bedragen ze onderscheidenlijk f 15.040 en f 3.320. De kosten van het middelbaar onderwijs be dragen f 56.575 meer dan de ontvangsten, de kosten van het hooger onderwijs f 11.200 meer dan de ontvangsten. De post bijdragen -aan ge meenten in de kosten van scholen voor het lager nijvei heidsonderwijs is in verband met de uitgaven in 1929 belangrijk hooger geraamd en wel tot een bedrag van f 9.800 legen f 3.000 het vorige jaar. De post bijdrage aan gemeenten in de kosten van scholen voor het middelbaar nijverheidsonderwijs is uitgetrokken tot een bedrag van f 5.200. De post subsidiën aan schouwburgen of muziekcorpsen is geraamd op f 2.500 tegen f 2.000 het vorige jaar. Voorgesteld wordt de volgende subsidiën toe te kennen: aan de Haarlem, che Orkestvereeniging f2.000, aan iet fanfarecorps „Sursum" te Bloemendaal f 250 en aan de muziekvereeniging „Euphonia" te Overveen f 250. Er Wordt medegedeeld, dat de Haarlemsche Orkestvereeniging verhooging van subsidie heeft gevraagd. In verband hier mede is thans een subsidie van 2.000 uitge trokken (het vorige jaar f 1.0001. Het ligt in de bedoeling de or stvereeniging bij toeken des avonds, bijna z?n hals over uitstekende (men leze niet uitstekende) steenen en putjes in de voetpaden. Dit stiefkind van Bloemendaal wordt des avonds verlicht met een soort glim worm-verlichting, waarbij men, zorge men niet voor eigen verlichting buitenshuis, moeite heeft z'n huis te vinden. Aan het eind van dit stuk Oranje Nassau laan stoot men op de beruchte, vieze sloot. Naar de laatste berichten, die druppelsgewijze doorkomen, zal die sloot dan eindelijk wel eens overbrugd worden, wanneer de onteigening haar beslag zal hebben verkregen, op welk feit men echter nog wel weer den noodigen tijd zal kunnen wachten wanneer men let pp de om standigheid, dat wij de bewoners der laan - reeds gedurende ongeveer zes jaren hebben, ge- requestreerd om het eindelijk zoover te krijgen. Werkelijk, dit gedeelte van de zoo wél onder houden Gemeente Bloemendaal vormt een frap pante tegenstelling met andere liarer wijxen, en hierover kan men stellig niet de loftrompet steken op wethouder Laan Wat dan wel de oorzaak van deze veronacht-| zaming is" Uit mijn uitgebreid dossier over deze aan gelegenheid, loopende vanaf Mei 1925, blijkt, dat het Gemeentebestuur van Bloemendaal op 23 Juni 1925 naar aanleiding van mijn particu liere vraag antwoordde, dat zoowel de Oranje Nassaulaan als de Prins Hendriklaan toen wegen wafer die aan particulieren toebehoor den, over welker verbinding de Gemeente Bloe mendaal geen zeggenschap had. Bij nader onderzoek bleek, dat van de zijde der Gemeente Bloemendaal bij de opstelling van de overeen komst met den oorspronkelijken eigenaar dei- gronden in de laan. waarlangs thans onze hui zen en gronden liggen, den heer A. J. P. Jans sen, een onvergeeflijke omissie (ik wil geen krasser woord gebruiken) was begaan. In die overeenkomst met den oorspronkelijken eige naar der gronden in het betreffende gedeelte Oranje Nassaulaan kreeg de heer A. J. P. Jans sen vergunning de straat aan te leggen, werd - V-V-ÜO tot dLlVlCi lUAlLHt komen? Het schuldvraagstuk laten we in het midden, immers, spelers van beide partijen schijnen niet vrijuit te gaan, maar laten de be sturen dan ingrijpen en er voor zorgen, dat de verkeerde elementen ten spoedigste van onze velden verdwijnen. Voetbal is nog steeds een genoegen, nog steeds een uitspanning, geen in spanning, geen inspanning zóó bedoeld, dat we ons moeten hoeden voor wildemans-optreden der tegenpartij! Door een, overigens verwachte, flinke over winning op V.V.A. nestelde Velox zich op de eerste plaats, waardoor de spanning toeneemt, temeer, waar de andere candidaten D.W.S. en Hercules zich eveneens handhaafden, resp. ten koste van Spartaan en Baam. Vooral de over winning van Hercules is een fraaie prestatie. Het programma voor a.s. Zondag luidt: V.V.A .--Bloemendaal HerculesZandvoort. D.W.S.Baarn. B.F.C.—Spartaan. HaarlemVelox. getrokken tot een bedrag van f 35.850. Hetning van een subside van f2.000 te verplichten 1 hem de verplichting opgelegd die straat te on- Gaat Bloemendaal in Amsterdam tegen V.V.A. de derde nederlaag in successie tegemoet? Of wordt de geest vaardig over de witte ploeg? We wachten af, niet zonder angst en vreeze. Er zijn in het elftal enkele veranderingen aan gebracht: Lever verdedigt weer het doel, Im mer en BakkeParson en Kuiper zijn onder ling van plaat? verwisseld. Hoewel men er van overtuigd is, dat captain Bakker geen ideale voorspeler is, wordt gehoopt, dat zijn bezielend voorbeeld meer geest in den aanval zal breng-en. Zijn de veranderingen nu werkelijk ook ver beteringen, Jan bestaat er kans, dat er ten minste één punt mee naar Bloemendaal komt. Zandvoort gaat op bezoek bij Hercules. We voorspellen den Zandvoorters weinig succes van dit uitstapje. Hercules is „in the running teiwijl ook het te.reinvoordeel een woordje meespreekt. Bovendien is de Ulrechtsche ach terhoede voor geen xlein geruchtje vervaard, wac aoor de leeraren wordt gemaakt, en in welke richting de leiding en het onderwijs zich beweegt. Belangstellenden zullen dus goed doen deze zeer interessante tentoonstelling, die ge opend is tot en met 25 October, te gaan be zichtigen. Er zijn prachtige figuurstudies, waarop de vervaardigers zich de Koninklijke subsidie zagen toegekend, fraaie landschapstu dies en stillevens, benevens 'n zeer interessante collectie teekeningen. Voor de dames meer in het bijzonder, vallen er enkele prachtige weef- en kunslnaaldwerken te bewonderen, in welke vakken door Mej. B. Plas uit Amsterdam on derricht zal worden gegeven. Het prospectus der school, dat op aanvrage wordt toegezonden, geeft alle inlichtingen over de verschillende cursussen. Wij volstaan met te vermelden, dat er een modelcursus is onder leiding van L. H. H. Schutte te Haarlem, een landschap- en stil levencursus onder P. de Regt te Rijswijk, een Woensdag- en Zaterdagmiddagcursus onder H. Behaard te Utrecht een avondcursus onder G. A. Neven te Amsterdam, en een cursus in boetseeren en decoratief ontwerpen onder J. van der Borden te Bloemendaal. Men ver- zuime niet deze tentoonstelling en interessante inrichting te gaan bezichtigen. CHAUVINISME EN REDELIJKHEID. Wij geven uit Tit-bits van 6 September j.I. het volgende (vanwege het tragische geval met de R. 101 onvertaald) R. 100's atlantic Triumph means: by ail' to anywhere, Leviathans of the sky to fight for trade supremacy. R 100's magnificent flight has done two notable things; it has upheld Britain's scientific prestige, etc. Ja, zeide eenige tientallen jaren geleden een oude Engelsche dame, er moet toch altijd één volk zijn, dat de wereld regeert. Dat was vóór den wereldoorlog. Haar denk beeld stamt uit den tijd van het absolute koningschap. De Rede is de eenige vorstin in staat de wereld te regeeren.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 6