Dameskapsalons iFttografscli Atelier „RICIE'1 BIJVOEGSEL van HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD No. 47 - 21 November '30 St. Nicolaas Beschenken voor KENNEMERLAND en HAARLE uaapi Piwsr.HF rankvereeniging IIII Boekhandel „LECTDRA" GEMEENTERAAD 24ste Jaargang. 28 November 1930. No. 48, Bos-van den Enden ruime kenze NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Hl DiHKERIJ IIMEEH OE Elf El LOOSIES P. rutte Bloemendaalsche Kopjes en Pannekoekjes BIJKANTOOR TE BLOEMENDAAL: DRUKKERIJ TIMMER, DE GENESTETWEG 23 VERSLAG van de Gemeenteraadsvergadering Het Bloemendaalsch Weekblad Bloemendaalscheweg 27, Tel. 22386 bij het Postkantoor ADVERTENTIEN Advertentiën per regel f 0.15 Vraag en Aanbod, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling Elke regel meer f 0.10 i VOOR REDACTIE, ADMINISTRATIE EN ADVERTENTIEN wende men zich tot de Advertentiën bij contract belangrijke korting i Ged. Oude Gracht 88, Haarlem Telef. 10144 ABONNEMENTEN Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1.75 per haljaar Bloemendaalscheweg 59-71 Tel. 22184 COMESTIBLES FIJNE VLEESCHWAREN DELICATESSEN Heelt U onze heerlijke al geproefd??? IETS FIJNS BIJ DE THEE WETTIG GEDEPONEERD Wilt U gemakkelijk loopen, probeert op Donderdag 20 November 1930. BEVREDIGENDE FINANTIEELE TOESTAND. IS HET IN ORDE MET DE VU ILVER WIJDER ING? „GELE APEN" DIE ONWELKOM ZIJN. MOET ER KOMEN EEN EIGEN H. B.S.? Donderdag kwam de raad bijeen ter behandeling van de GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1931. De heer S c h u 1 z, die de algemeene beschouwingen inzet, begint met 't maken van eenige opmerkingen terzake van den Finantieelen toestand. Het is opmerkelijk, aldus spr., dat de Begrooting eerder sluit met een batig saldo dan met een dekkend bedrag. De ontvangsten zijn aan den lagen en de uit gaven aan den hoogen kant geraamd. Met enkele be cijferingen wordt dat nader aangetoond. De conclusie is, dat de Begrooting een overschot heeft van één ton. Dat is een niet onbelangrijk bedrag voor een Begrooting als die van Bloemendaal. Het is iets dat verblijdend is. Indien 't noodig is, aldus spr., kan dus de post be strijding der werkloosheid worden verhoogd. Verder, de gemeente moet zien den economischen crisis door te komen. Het is noodig dat er komt een werkverruiming. Kan de bouw van een raadhuis en andere gebouwen niet worden bevorderd. Op die manier kan de gemeente maken, dat de economische crisis wordt doorgekomen. De plannen inzake den Woningbouw worden toegejuicht. Maar noodig is mede de bouw van arbeiderswoningen te Overveen. Daar moge de ge meente extra aandacht aan schenken. Kan de gemeente niet zien de terreinen van Eldering gedeeltelijk voor woningbouw in orde te laten maken? Te vreezen is, dat van den houw op de terreinen aan het Kolkje niets zal komen. Over 't algemeen is spr. tevreden over den woning bouw. Maar anders staat 't met 't onderwijs. Er is te weinig gedaan voor 't openbaar onderwijs. In 12 jaar kwam er niet één openbare school bij. Vandaar dat er kwamen vele bijzondere scholen, zelfs neutrale bijz. scholen en dat de kosten van 't onderwijs gaan stijgen. Inzonderheid is noodig een openbare school in 't noorden der gemeente. De plantsoenen bevredigen spr. De geheele gang bij de plantsoenen kan worden toegejuicht. Voor weinig geld wordt veel gedaan. Ook wat aangaat de wegen kan er tevredenheid zijn. Maar meer aandacht dient nog aan de voetpaden te worden besteed. Inzake de quaestie van de ziekenhuisruimte dient spoed te worden be tracht en met Haarlem overleg gepleegd te worden. Het blijkt dat na den heer Schulz niemand meer 't woord vraagt. De heer Laan antwoordt: Het is zoo, aldus spr., dat men over den fin. toestand kan tevreden zijn. Met de voetpaden komt 't in orde. Een werkverruiming is noodig, maar de gemeente moet niet gaan boven haar kracht. Vooral is noodig dat de fin. toestand blijft zooals die nu is. Geen werkverruiming ten koste van de finantiën, want de menschen wonen graag in Bloemendaal en gaan zich daar gaarne vestigen, omdat men zich in Bloemendaal ten aanzien van de Belastingen geheel safe gevoelt en aldus moet 't blijven. In geen gemeente op de geheele wereld worden de werkloozen zoo goed als in Bloemendaal behandeld. Indien meer geld voor de werkloozen noodig mocht zijn, dan staat de raad. dit in den regel gaarne toe. Over den woningbouw had spr. niet eenige aanmerkingen verwacht. Het is zelfs de vraag of de arbeiderswoningen, die nu zullen worden gebouwd, wel alle kunnen worden bezet. Meer is nu niet te verlangen. De heer Van Nederhasselt is 't er niet mede eens, dat de gemeente met den bouw van openbare scholen ten achter komt. Bijzondere scholen zullen er altijd komen, omdat er nu eenmaal zijn die ander dan openbaar onderwijs voor hun kinderen begeeren. In de repliek dringt de heer Schulz er nog eens op aan de zaak van de oprichting van een openbare school in 't noorden der gemeente in ernstige over weging te nemen. Spr. heeft immer een loyale mede werking verleend indien 't gold 't bijzonder onderwijs, maar de gemeente moet toch vooral ook voor 't open baar onderwijs goed zorgdragen. De heer Van Nederhasselt knikt toestemmend. Daarmede eindigen te 10.55 de algemeene beschouwin gen, die te 10.15 begonnen, dank zij de beknoptheid van den heer Schulz, waar de voorzitter hem hulde voor bracht. Bij de behandeling der artikelen is naar aanleiding van een voorstel van den heer Kooiman, dat dooi den heer Schulz wordt ondersteund, met 87 stem men besloten om in 't vervolg geen verhaal van premiën ingevolge de ziektewet op 't gemeente personeel te doen plaats hebben. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Kr e m e r, die hierop neerkomt, dat de jaarwedde van den Commissaris van Politie eenige jaren dezelfde is gebleven, hoewel de werkzaamheden toenamen en dat men heel voldaan is over de politie, wordt besloten andermaal een request aan den minister te zenden terzake van een Verhooging van jaarwedde van den Commissaris van Politie. De voorzitter deelt mede, dat een vorig jaar, toen de heer Cassee de zaak ter sprake bracht, reeds op den minister aandrang is uitgeoefend, maar dat van den minister niets is vernomen. De post kosten van aankoop, onderhoud, enz., van motorrijtuigen op 't hoofdstuk openbare veiligheid wordt na een betoog van den heer Noorman, die doet opmerken dat deze post ieder jaar hooger wordt, van 3800.op 3000.teruggebracht. De post teruggaaf door particulieren der kosten van te hunnen behoeve door de gemeente gedane werkzaam heden, wordt ditmaaal pro memorie uitgetrokken. Bij den post onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen bespreekt de heer Schulz de zaak der aanstelling van een opzichter der plantsoenen. Voor die aanstelling was spr. inderdaad niet. Maar de raad nam eenmaal een besluit. Het is echter noodig, dat 't wordt een opzichter met een dienst en werkkring als die van Vermeeren indertijd waren. Het mag niet gaan in de richting van een directeur van de plantsoenen met sous-chefs. De aan te stellen persoon dient te staan onder den directeur van Openbare Werken. De heer Noorman vindt voor den aan te stellen ambtenaar een bezoldiging van 2200.te laag. Echter 't dient vast te staan, dat onder dezen ambtenaar geen andere mogen komen te staan. De heer Cassee heeft in de commissie voor publieke werken bepleit een salaris van 3000.te geven. Spr. vindt 't niet noodig, dat iemand uit Wageningen komt. De heer Kremer is van meening, dat iemand met een geschoolde opleiding moet worden aangesteld; iemand die van alles volkomen op de hoogte is. De heer Laan zegt, dat men een man noodig heeft, die van het kweeken verstand heeft. Het deed aan spr. genoegen, dat in de comm. voor publieke werken is voor gesteld een salaris te geven gelijk aan dat van een technisch ambtenaar. Spr. brengt hulde aan zijn collega den heer Van Nederhasselt, aan wiens vakbekwaamheid 't is te danken, dat 't in de plantsoenen er zoo mooi uitziet. De heer Van Nederhasselt zet uiteen, dat men nu niet meer kan volstaan met een man van de opleiding die Vermeeren gehad heeft. De heer Schulz houdt den raad andermaal voor, ervoor te waken, dat er niet een volslagen dienst van de plantsoenen in de toekomst gaat ontstaan met een directeur en onder hem staande ambtenaren. Men doet nu den eersten stap. Maar het komt ervan zegt spr. De heer Laan verzekert, dat 't geenszins de bedoe ling is, dat de aan te stellen ambtenaar nog anderen onder hem zal krijgen. Hij zal staan onder den Directeur van openbare werken. De gewijzigde post voor jaarwedde opzichter plant soenen 1400.meer dan in de Begrooting oorspron kelijk is geraamd) wordt aangenomen met 2 stemmen tegen, die der heeren Schulz en Cassee. Naar aanleiding van een vraag van den heer Kremer deelt de heer Laan mede, dat een publieke oproeping van sollicitanten in de bladen zal worden gedaan voor opzichter der plantsoenen op een jaarwedde van ƒ4000. Daarna wordt gepauzeerd. In de middagzitting bespreekt de heer Schulz de Vuilverwijderingsquaestie. Ondanks de mededeelingen van B. en W. in de Memorie van Antwoord meent spr., dat het met die zaak nog niet in orde is. Kunnen B. en W. niet een andere manier van vuilnisverwijdering overwegen. Spr. denkt daarbij aan een vuilverbranding. De heer Prinsenberg vindt 't onaangenaam, dat in de zaak van de vuilverwij dering steeds de gemeente Bloemendaal genoemd wordt. De gemeente staat daar- j buiten. Ze besteedde aan de verwijdering van 't vuil, maar waarheen 't te brengen, liet ze aan den aannemer 1 over. De heer Cassee oordeelt, dat de gemeente geheel buiten de zaak van de verwijdering van 't vuil staat. De heer Kremer sluit zich geheel bij den heer Schulz aan. Het is er nu zóó mede, dat de heer v. Riessen zijn groenten niet kan verkoopen, omdat ze geheel onder het vuil zitten. Er dient te komen een vuil- j verbrandingsoven. De heer Van Nederhasselt zegt, dat het vuil nu goed behandeld wordt, zoodat nu de om wonenden er geen last meer van hebben. Het vuil wordt nu met een hoop aarde bedekt. Mochten er nog eens ratten komen, dat is zoo erg niet, aldus spr., er zijn genoeg middelen om de ratten te bestrijden. Een ver brandingsoven. is een duur ding. De heer Laan merkt op, dat 't nu alles in orde is met de vuilverwij dering. Indien 't aan spr. lag, dan werd de heer H. niet veroordeeld. Het courantengeschrijf en 't optreden van de gezondheidscommissie is overdreven, verklaart spr. Dat waren maar praatjes. De couranten berichten waren sensationeel. De raad kan er gerust over gaan slapen. Niemand zal nu meer last van 't vuil hebben. De heer Schulz doet opmerken, dat de gemeente niet mag doen als Pontius Pilatus en gaan zeggen: „wij wasschen de handen in onschuld". Het moet niet de vraag zijn, hoe komen wij goedkoop van 't vuil af, maar wel hoe komen wij er af zonder dat anderen er last van hebben. Er moet een andere oplossing komen van het vuilverwij deringsvraagstuk. Het contract met Hulsen bosch mag maar niet zoo verlengd worden. Laten B. en W. de zaak in studie gaan nemen en dan te zijner tijd bij den raad voorstellen doen. De heer Laan zegt, dat 't contract met Hulsenbosch pas in 1934 eindigt. Er is dus nog alle tijd om de zaak in studie te nemen. het algemeen Dejang te Nu kan. het daarbij voorkomen, dat iets wo' geschreven, dat het gemeentebestuur mm-.-4r aangenaam in de ooren klinkt. Doch, daar is eenmaal niets aan te doen! Het gaat dan ech ter niet aan te spreken van sensationeel of ..overdreven" Na al het gebeurde deed de wet houder net of de gemeente zich de handen in onschuld kan wasschen. De heer Prinsenberg hielp een handje mede. Waarom mengt men de gemeente in de zaak der vuilverwijdering, rede neerde hij. De gemeente droeg den heer Hul sebosch op, het vuil te verwijderen op voorwaar de, dat hij het naar buiten de gemeente bren gen zou. Waarheen hij het vervoeren zou, wat deert 't dan haar. - Ook een redeneering die doet vragen: Gaat dat aan? Vrij wat sympathieker was het stand punt van den heer Schulz die aanvoerde, dat Hulsebosch wel het vuil naar Haarlemsch ter rein bracht, maar dat dan toch^ geldt het be kende spreekwoord: „Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook anderen niet' Een feit is, dat de omwonenden last van Je zaak hebben. Meer willen wij er in deze rubriek niet van zeggen. Men zie verder t artikel „Naïef" in het nummer van heden. Het is zeker goed geweest, dat de heer Schulz de zaak ter sprake heeft gebracht. Het contra-:!, met Hulsebosch is nog loopende. Maar, juist in Officier van Justitie te Haarlem in den mond legde, dat Bloemendaal veel schade zou hebben ondervonden van de wijze, waarop Hulsebosch het vuil wegwerkt op een weiland in de gemeente Haarlem. Wij noemen deze opmerking van 'n offi- cieele commissie naief, omdat zij moest weten dat de Haarlemsche courantenverslagen van terecht zittingen maar zoo-zoo zijn; de verslaggevers hebben er geen pleizier in en de redacteuren kun nen hen niet controleeren; een Officier van Justi tie kan zich tegen een krantenbericht ook niet verdedigen, dat is althans geen gewoonte. De commissie had o.i. eerst aan den Officier van Justitie behooren te schrijven. Nu maakt het den indruk of ook deze commissie Hulsebosch bij zijn optreden wil steunen; dit zou dan niet naief maar allicht verkeerd van de commissie zijn. Naief is echter do commissie weer als ze het doet voorkomen, alsof door H. alleen schade aan Bloe mendaal toegebracht is door de stank-, de vuil- en de rattenplaag, die hij in het leven riep en die als de Gezondheidscommissie niet krachtig had ingegrepen nu nog even onhoudbaar zou zijn als zé in Februari en Maart was. De Officier van Justitie had immers heel goed kunnen zeggen, dat de Bloemendaalsche gemeentekas, dus de belastingbetalers, zeer groote cn geregelde schade 'ondervinden van Hulsebosch' optreden. Zij, die plaat, in kleurendruk, duidt aan noe ae loi „geldgebrek bij de T.B.C.-bestrijding" een be lemmering is op het gaan van den weg, „lei dende naar gezondheid en arbeidskracht". Het onderschrift luidt. „Tollen worden opgeheven. Ook deze tol moet worden opgeheven. Helpt ons door een jaarlijkschen tolgeld dezen tol te doen verdwijnen." Men heeft slechts een geperforeerde strook af te scheuren, die ingevuld te zenden aan het Bestuur der Vereeniging met opgaaf van naam en adres en men is klaar. Gemakkelijker kan het toch al niet! We vertrouwen, dat velen zich deze geringe moeite zullen willen getroosten. Het „tolgeld" kan zijn f 10, f 5, f2.50, maar óók minder. Aile gaven zijn na tuurlijk van harte welkom. Het is hoog noodig, dat de geldmiddelen der Vereeniging toenemen. De volijverige admi nistrateur der Vereeniging schrijft ons onder meer het volgende, dat we gaarne een plaatsje verleenen. Dank zij de medewerking van velen hebben wij tot nu toe door middel der opbrengst eener verloting, extra-oproep of d.g. kunnen doen wat noodzakelijk was voor de tuberculose^ bestrijding. Verschillende zaken, die hoog noo dig verbetering behoefden, zjjn echter' door geldgebrek achterwege moeten blijven. Om doofstomme, gebrekkige, achterlijke, verwaar loosde of misdadige kinderen, en die den wensch te kennen hebben gegeven om een aandeel in den opbrengst te ontvangen. De Nederlandsche Bond van Kinderbescher ming is, evenals in vorige jaren met de propa ganda belast en zal onder goedkeuring van den Minister van Binneniandsche Zaken en Landbouw de verdeeling doen geschieden. Dit jaar worden voor hetzelfde doel twee series Briefkaarten uitgegeven: 1 serie repro ducties naar schilderijen van Nederlandsche meesters uit de 19de eeuw en 1 serie gekleurde kaarten naar origineele ontwerpen van J3dzard Koning. De Weldadigheidszegels zullen worden- uit gegeven van 10 December tot en met 9 Januari a.s. Na 9 Januari worden ze niet meer verkocht doch zij blijven steeds geldig. Ditmaal zullen de volgende postzegels ver schijnen: FrankeerwaardeVerkoopprijs: 1% cent 3 cent •5 8 6 10 12% 16 De prijs der briefkaarten is 35 cent per serie van 6 prentbriefkaarten, Bastólkaarben voor Mevrouw VeltmanPovel te Overveen. Mevrouw EverardPovel te Aerdenhout. Mej. Harmens te Aerdenhout, Mej. de Mare'z Oyens te Aerdenhout. Mevrouw Jhr. RoëllSteenberghe te Aerden hout. Mevrouw MeineszBsse van Ittersum te Voge lenzang. De postzegels en briefkaarten, aangevraagd op de bestelkaarten, zullen toegezonden worden tegen betaling van het bestelde. WELDADIGHEIDS VOND HET WITTE KRUIS. Toen we Maandag het Jeugdhuis binnen traden, waar werd gegeven de weldadigheids avond, ten bate van de afdeeling van Het Witte Kruis, trok het onze aandacht hoe velen door hun aanwezigheid blijk gaven van hun belangsteling' in den arbeid van het Witte Kruis. De groote zaal van het Jeugdhuis opnieuw bleek ons hoe deze zich leent voor dergelijke avonden was dicht bezet. Geen wonder, dat de voorzitter der afdeeling echt in zjjn nopjes was, toen hg het kort ope ningswoord uitsprak. Borawater verstaat uit nemend de kunst zich kort te uiten. Kortheid is gewenscht, want men komt op een desgé*

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 1