HET LEIDT TOT SUCCES. ADVERTEERT IN DIT BLAD. LIPPITS' Kolenhandel LIPPITS' Kolenhandel IBTElltiE INENTING LUXE AUTOBEDRIJF Specialiteit in Wales Anthraciet Het Bloemendaafsch Weekblad Wat er in den Raad aan de orde is. SPORT. KUNST. PREDIKBEURTEN. UIT BOEK EN BLAD. VERLORENS BOVENHUIS Jb. GENIS Co. „GARAGE HARTENLUST" CITROEN NASH Zijlweg 314, Haarlem (post Overveen) Telef. 15739 bij geen gehoor 15738. Hoofdagentschap Haarlem der British Holland Coal Company N.V. Neemt proef met een van onderstaande soorten: BRITISH-HOLLAND afmeting 30/50 en 20/30 a f 3.65 per H.L., een luxe brandstof van niet te evenaren kwaliteit. ABERPERGWM afmeting 30/50 a f3.00, 20/30 a f 2.90 per H.L. CIJMRU afmeting 20/30 a f 2.65 per H.L. Levering steen- en gruisvrij in verzegelde zakken. Openbare vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal, te houden op Donderdag 18 December 1930 te 14 ure Cs nam. 2 uur) in het Raadhuis te O verveen. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming voorzitters, leden en hunne plaatsvervangers van de stembureaus. 3. Benoeming Hoofd van den Plantsoendienst. 4. Toepassing art. 22 der Annexatiewet. 5. Ruiling van grond met de Mij. „Veenduin". 6. Aankoop grond langs de Midden Duin en Daalscheweg. 7. Aankoop grond langs den Militairenweg. 8. Aankoop van grond voor verbreeding van den Oosterduinweg. 9. Driejaarlijksche afrekening van de vergoe ding as art. 101, lid 1, der Lager Onderwijswet 1920 over de jaren 1925 tm. 1927. 10. Verleening medewerking ex art. 72 der La ger Onderwijswet 1920 voor uitbreiding R. K. School te Vogelenzang. 11. Verleening crediet voor stichting O. L. school te Aerdenhout. 12. Verbetering verlichting Rijnegompark. 13. Suppletoir kohier rioolaansluitingen 1930'. 14. Behoud van het zuiderrijwielpad langs den Zandvoorterweg en intrekking van het raadsbe sluit van 22 Mei 1930. 15. Ontheffing bepalingen der Bouwverorde ning. 16. Veiling van boomen langs de Leidschevaart voor wegverbetering en werkverschaffing. 17. Intrekking besluit van 18 September 1930 tot wijziging van art. 1 der Alg. Politieverorde ning. 18. Suppletoir Kohier en afschrijving Honden belasting. VOETBAL. De uitslagen van de op Zondag 30 November rt T"\ ,-.1 ,1nrnrlcfrTi/lav* ^rr\r\V flo tweede klasse B zijn: HaarlemBaarn 7—0 ZandvoortSpartaan 2—2 i HerculesBloemendaa! 22 D.W.S—Velox 2—5 B. F. C.—V. V. A. 1—0 V. V. A.Haarlem 2—8 BaarnZandvoort 2—0 SpartaanHercules 3—2 BloemendaalD. W. S. 0—0 Velox—B. F. C. 5—1 JJGL UftUlHC gcuuuw uvuww* «V, wedstrijden ook ditmaal de noodige verrassin een gebracht. Maar niet altijd even aangename: zoo zjjn D. W. S. en Hercules al heel slecht door den goeden Sint bedacht, Haarlem, Velox, Bloemendaal en Baarn daarentegen hadden alte reden menige vriendelijke afscheidsgroet, den onbekenden stoomboot naar Spanje na te zenden. De theoretische kansen, welke Haarlem en Velox vóór 30 November op den kampioenstitel konden doen gelden, zijn plotseling weer heo' praktisch geworden. Het verschil is zoo goed als verdwenen, waardoor de spanning in de bovenste helft kolossaal is toegenomen. Haar lem heeft ontegenzeggelijk fraai werk verricht; vijftien doelpunten voor en slechts 2 tegen is een resultaat waar men prat op mag gaan. Toch deed Velox beter, want een 5—2 zege op het in eigen huis ongenaakbare D. W. S. soreekt boekdeeelen. Merkwaardig i~ het, dat D. W.'S. de 2 nederlagen welke het leed, toege bracht zag worden door Velox in cijfers (1 4 en 25) die aan duidelijkheid niets te wen- schen overlaten. De Spartaan, die in het begin van dit seizoen als hekkensluiter gedoodverfd werd. heeft zich schitterend hersteld, en ontpopt zich zelfs als gevaarliike out-sider pretendent voor de be geerde plaats. Na in Zandvoort tegen het elfta* van dien naam gelijk gespeeld te hebben, haal den de Amsterdamsche roodbroeken het stoute stukje uit het gevreesde Hercules Zondag met een nederlaag naar de Domstad terug te stu ren. Met dat al heeft D.W.S. thans 5, Hercules. Velox en Haarlem 6 en Spartaan 8 verlies- punten. Er kan dus nog alles gebeuren. En nu de clubs van de onderste helft. V.V.A. en Zandvoort kwamen er slecht af! De volge lingen van Van Dijk verloren beide wedstrijden, terwb'l Zandvoort slechts één punt bemachtig de. B.F.C., Baarn en Bloemendaal haalden twee kostbare punten binnen, en hoewel wij de suc cessen van heide eerstgenoemde vereeniginger» allerminst verkleinen willen, zal ieder het er over eens ziin, dat onze mannen de grootste eer toekomt. Bloemendaal toch veroverde beide punten op de nummers 1 en 2 der ranglijst Inderdaad: Bloemevdaal is herboren. Eindelijk- dan schijnt de juiste onstelling ge vonden te ziin, al bestaat zii dan hoofdzakelijk uit de mannen der oude garde. De jonge krach ten hebben een eerlijke kans gekregen, echter is duideliik gebleken, dat zij de noodige routine en vooral het uithoudingsvermogen voor de zware wedstrijden in deze klas missen. Dit ïs zeer te betreuren, want ten slotte wordt de verwisseling tusschen oud eri iong slechts ver schoven. Zij moet komen. Moge deze proef neming voor de jongeren een aansooring zijn hun oefening en training niet te verwaarloozer, maar ernstig door te zeiten. ondat zii straks aTs zij gefoenen ziin definitief hun plaatsvin lie- eerste elftal in te nemen, volkomen fit en 2e klas ..fahig" zijn. Toen de uitslag HerculesBloemendaal hier bekend werd. keek men elkaar ongeloovig aan en begreeo niet. hoe dit mogelhk was. En toer men van de nadere bijzonderheden kennis nam waarbij vast kwam te st rum, dat wij de over winning verdiend hadden (de scheidsrechte- kende den gastheeren zeer dubieus een doel punt toe) waren de gedachten, dat Bloemen daal geboft had. door Heracles in minder go°dr conditie aan te treffen, waardoor het gehikc spel meer een gevolg was van de zwakte de tegenpartij, dan wel van eigen kracht. P" volgende passages pit een verslag in het Sport blad van hei. Utrechisch m-ovinciaal en stede lijk Dagblad" leerep wel anders: „Men trof in Bloemendaal een enthousiast' teenstander en de snel°rs zaten stuk voor stuk meer on den hal dan de Herminnen. Dat HPr cules het te licht onvatte. zouden we niet dur ven zeggen, het. wilde echter niet lukken. TTat met een dergelijk elftal Floetmendaai als heK- kensluiter fungeert is ons een raadsel. Bloe mendaal beschikt over een stevige achterhoede met een uitstekend spelenden center-half, die de Hercules-voorhoede geen kans gaf, haar. spel te ontplooien. In de voorhoede waren de wings zeer gevaarlijk, vooral de rechtsbuiten, een vatervlugge speler" enz. Met begrijpelijke nieuwsgierigheid werd dus de wedstrijd tegen D.W.S. tegemoet gezien. Dan zou bljjken, of de goede vorm een vleugje was, dan wel een blijvende verbetering. Het 'aatste kunnen we nu wel aannemen. Een sngekende geestdrift is over het witte elftal gekomen. De middenlinie eertijds het zwakste gedeelte der ploeg, is thans eerste-klas. Voort durend wordt de voorhoede opgestuwd en aan t werk gezet. De backs hebben een lichtere taak gekregen, waarachter Beijk hun het zelf vertrouwen herschonken heeft. D. W. S. mag met den uitslag dubbel en dwars tevreden zijn: dit gaven de sportieve Amsterdammers dan ook volmondig toe. Bravo Bloemendaal! Het programma voor a.s. Zond~~ 'aidt: HaarlemZandvoort. HerculesBaarn. D. W. S.de Spartaan. V. V. A.—Velox. B. F. C.Bloemendaal. Zal het Zandvoort wederom lukken Haarlem te slaan? We gelooven van niet, als de scheids rechter de teugels strak houdt. De voorhoede der roodbroeken is momenteel in pracht-vorm, en al is hun verdediging niet zoo sterk, toch nemen we aan. dat de Schoterweg-bewoners met de verniewde kampioenskansen als stimu lans, revanche zullen nemen. We hopen, dat deze strijd nu eens een sportief karakter za! dragen, waartoe vooral het publiek veel kan bijdragen. Hoewel Hercules dan laatsten tijd eenige kostbare veeren gelaten heeft, kunnen we moei lijk aannemen, dat Baarn er ook een of twee uit zal trekken. We vermoeden het tegendeel, en zien Baarn met leege handen terugkeeren naar het Gooische Haagje. In de Spaarndammerpolder zal het spannen. Wel moesten de Spartanen op eigen terrein de meerderheid hunner buurjongens erkennen (02), maar sinds dien is veel veranderd. Spartaan aan de winnende, D. W. S. aan de verliezende hand. Het zou ons daarom niets verwonderen, indien het op een verdeeling der punten uitliep. V.V.A. geven we tegen Velox weinig kans. Tn Utrecht kregen de Amsterdammers reeds een bittere pil te slikken (51) en we vree zen, dat het drankie wel geen aangenamer smaak zal hebben. Velox is behoorlijk „in the running", en dat zegt genoeg. Bloemendaa' trekt naar Bussum om in het Sportpark B. F C. partij te geven. B. F. C. beleefde nimmer van dit bezoek eenig genoegen, steeds namen de gasten beide punten naar Kruitnotendorp mee. Ook nu verwachten we een Bloemendaal- overwinning. Onze snelers ziin nu weer de witte leeuwen en dan is het kwaad vechten met hen. Dezelfde geestdrif, dezelfde striidlust, en de punten zijn ons. Vermoedelijk is dan tevens de 'aatste piaats verlaten, om daar niet meer op terug te komen. En avant! Het is ons opgevallen, dat elk elftal verge zeld is van een groot aantal sunnorters. Bloe mendaal alleen, trekt onaangemoedigd weg. ,Kom, getrouwen, gaat nu eens mee naar Bus sum, zoo ver is de reis niet, en uw aanwezig heid is van zoo groote waarde voor onze snelers. Het elftal vertrekt half twaalf var station Haarlem, en komt daar 's avonds half zes weer aan. Kunnen we cp honderd man rekenen A. C. RUITERSPORT. De Ned. Federatie van Landelijke Rijvereeni- gingen, opgericht 20 Februari 1926, bestaat het volgende jaar 5 jaar. Zij is voornemens dit eerste lustrum op verschillende wijzen te her denken, zoodat 1931 belooft te worden het 'aar van de landelijke ruitersport. „De Federatie heeft", zoo schrijft men ons. .in de afgeloopen jaren het bewijs geleverd, dat de landelijke ruitersport zich niet uitslui tend beweegt op sportief terrein, doch dat zii ook een grooter en belangrijker doel nastreeft. De ruitersport is eigenlijk slechts het middel tot dit doel te geraken, n.l. de verbreiding van de kennis en de liefde van het gebruikspaard. dat nog steeds in duizenden bedrijven ten plat. telande onmisbaar is. Het doelmatig gebruik van het paard komt ongetwiifeld de economi sche waarde van het bedrijf ten goede en het 'S daarom, dat de Federatie, er naar streeft door de ruitersport het landbouwpaard bij de tegenwoordige en toekomstige gebruikers op peil te houden. Het fokken van een goed paard is ook een nationaal belang, voora.l met het oog op de economie van het bedrijf. Het valt verder niet te ontkennen, dat,door de beoefening van de ruitersport de landelijke ieugd lichamelijk ontwikkeld wordt, daardoor gevoel krijgt voor orde en regelmaat en over een wilskracht gaat beschikken, die zoozeer noodig is om zich in deze moeilijke tijden te handhaven. Op velerlei wijzen heeft de Federatie, waar bij op het oogenblik meer dan 50 rijvereeni- gingen met ongeveer 1000 leden zijn aangeslo pen, gewerkt om de veelzijdigheid van het land houwpaard naar voren te brengen en dat zij daarmede op den goeden weg is. meent zij in de afgeloopen jaren te hebben aangetoond". OVER DE SPREKENDE FILMS. Een onzer medewerkers schrijft ons: Er is een strijd ontstaan tusschen den spre kenden bandfilm en den sprekenden film met gramofoonplaten. Deze -laatstgenoemde films, waarhij de framofoonplaat de sprekende, musi- -eerende en zingende films met geluiden rijke- 'rjk illustreerd, is het eerste uitgevonden. Niet '»n« daa-na is de bandflm. waarbij de geluiden op den band langs de film loopende, de geluiden 'eweeg brengt in den handel gebracht, zoodat men als het ware sprekende films (bandfilms) heeft en films, die door middel van een gramo- °oon met geluiden geïllustreerd worden. Beide -norten films worden gebruikt. Volgens een deskundige op cinematografisch gebied is de geluidsfilm met gramofoonbege- 'aidin.g beter van geluidskwaliteit d~n de band- "'tm.. Op onze vraag, welke van de twee soor ten films op den duur de ove-hand zouden krin gen. antwoordde de deskundige, dat de band- "ilm de film met gramofoonplaat op den duur ■"heel zal verdringen. J De bandfilm biedt een massa voordeelen. In Ned. Herv. Gemeente Santpoort. V.ra. 10 uur. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Niet meer ver." (Zach. 2, vs. 10.) Kerkgenootschap Vrijzinnige Jongeren Kerk. „Theosophia", Nassauplein 8. V.m. 10% uur: Ds. v. d. Broek, Hoorn. Fietsenstalling. Geref. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur: Ds. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur: Ds. J. C. Brussaard. Collecte voor de Kerk en voor Emer. Predi kanten, Weduwen en Weezen. Eglise Wallonne. (Ned. Herv. Kerk). Dimanehe 11 Décembre. 7 h. 15: Service pour ie jeunette. 10 h. 30: Service divin Sermon. Collecte mensuelle pour l'Eglise. 11 h. 45: Service pour les enfants. 20 h.Service divin: Sermon. Vendredi 19 Décembre. 8 h. (soir)Service de préperation pour les Gètes de Noël. Pasteur Krafft. L'Eglise est ouverté tous les jours de 10—16 h. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur G. G. van Vrouwerff, Heemstede. N.m. 5 uur, Ds. Joh. IJzerman, Heemskerk. Ned. Herv. Kerk Bloemendaal. V.m. 10 uur Ds. J. C. Koningsberger, pred. te Amsterdam. Jeugddienst voor het Jeugdhuis. .V.m. 10 uur de heer Gordeau van 'Bussum. Voor jonge menschen boven 16 jaar, s' av. .30 uur, Ds. D. Tromp, van Zandvoort. Ned. Herv. Kerk Overveen. V.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Donderdag 10 Dec. 's av. 8 uur, de heer K. Koopman. Bijbellezing. De Vrjje Katholieke Kerk Popellaan, Kinheimpark. V.m. 10.30, gezongen H. Mis. Donderdag 17 December, 7.30 v.m. Stille H. Mis. de eer3te plaats bij het huren van boven- genoemden film behoeft men alleen de huur van den film, die natuurlijk hooger is dan de stomme film, te betalen, terwijl bij de andere soort film niet alleen voor de rolprent, maar ook voor de bijbehoorende gramofoonplatcn, huur moet betaald worden. Heeft men het on geluk, dat een film tusschen een acte in af breekt, dan kan men de film niet meer verder afdraaien, daar men de plaats, alwaar de film is afgebroken, niet meer op de gramofoonplaat .terug kan vinden. Het is te begrijpen, dat de geluiden, door de plaat teweeg gebracht, met de projectie op het doek moeten kloppen. Natuurlijk is het wel mogelyk, na de film even geplakt te hebben, weder bij het begin der afgebroken acte aan te vangen, maar dan zou men tweemaal het zelfde te zien krijgen, hetgeen bij een voorstel ling niet kan geschieden voor den goeden gang van zaken. Tot slot is een gramofoonplaat van was en kan niet veel hebben. Iedere week ko men de platen in andere handen. De eene is er voorzichtiger mee dan de ander, zoodat de plaat heel wat te verduren krijgt en vóórdat hij versleten is reeds zeer leeljjk van geluid is geworden. Dat is met de bandfilm geheel anders. De film in het algemeen wordt, wat vanzelfspre kend is, zeer voorzichtig behandeld. Hij komt van de eene spoel(rol) op de andere te staan en heeft betrekkelijk weinig te lijden. Breekt een bandfilm, dan wordt hij wederom voorbij het gebroken gedeelte in het toestel geplaatst en men draait verder, alsof er niets gebeurd ware. U ziet dus, zoo vervolgde onze deskun dige zijn betoog, dat de bandfilm, de geluids film is, die practisch beschouwd de film bij uitnemendheid is en over enkele jaren zal er dan ook geen geluidsfilm met gramofoonplaten gedraaid worden. Tot slot deelde onze zegsman ons nog mede dat de thans bestaande projecties in bioscoop theaters vergroot zullen worden. In Amerika heeft men al reeds projectiedoeken ter breedte van de zaal. De geprojecteerde beelden komen hierdoor niet alleen beter uit, maar men krijgt ook diepere achtergrond van de decoraties. Volg uw overtuiging Strijd daarvoor als man; Weet ervoor te lijden, Als 't niet anders kan, Ding niet naar de gunsten Van den grooten hoop. Bied uW vrije meening Nergens voor te koop. DE KAPJES ALS HOOFDDEKSEL. Er is één ding, waar een ijdele vrouw niet buiten kan. Maar één? zal men dadelijk vragen. Zijn het er niet eerder vijftig en behoort haai' poederdonsje er niet even goed bij als haar telefoon, haar kring van aanbidders, haar sigaretten of haar bezoek aan de winkels op uitverkoopdagen? Maar wij weten ook, dat een vrouw de behoefte heeft om te verzorgen en te vertroetelen en wanneer zij niet het geluk heeft, haar eigen kinderen met haar liefde te omgeven, zal zij deze overbrengen op het kind van haar vriendin, op een dier, kortom op het eene of andere levende wezen. Maar hoe ma terialistisch of hoe gevoelig een vrouw ook is, wan neer" zij prijs stelt op een elegante verschijning, heeft zij 'n onvoorwaardelijken eisch te vervul, len: zij moet een chique hoed bezitten. In den herfst, den voorlooper van den winter, ziet men algemeen de vilten kapjes met en zonder rand, die het duidelijkste bewijs leveren van de ver andering van seizoen. vrouw kiest haar hoed gewoonlijk veel snel ler dan een japon en het gevolg daarvan is, dat zij er ook veel lichter een fout bij maakt, die on herstelbaar is, naarmate zij minder voor haar kleeding kan besteden. is niet genoeg, bij een goede modiste een model te bestellen, dat suc ces heeft, men moet ook denken aan den vorm van het gezicht, aan het profiel en de haardracht, aan het voorhoofd, en de wenkbrauwen, in één woord: men moet zich zelf kennen. En dan bekijkt men de nieuwe modellen. Zij geven den vorm van het hoofd aan en omsluiten Van de N.V. W. L. J. Brusse ontvingen we: Rotsplanten en haar toepassing in onze tuinen, door A. P. Smits B. N. A. in de bekende Seire voor liefhebberijen. Ook dat werkje zal voor menigeen, die in vrije uren wat „tuiniert" een lief bezit vormen, omdat het aan duidelijke beschrijvingen een rijke illustratie paart. Het is zoo prettig voor uit, althans zooveel mogelijk, een resultaat voor oogen te hebben. Te weten, wat men kan be reiken, na nauwkeurig de voorschriften en raadgevingen gevolgd te hebben. De schrijver bespreekt groepeering, kleur combinatie, aanleg, de beste plaats voor een rotstuintjes, muurtjes en trappen, en geeft be langrijke lijsten van alle in aanmerking komen de gewassen. Terecht merkt hij op, dat de nieuwere bouw en woongelegenheid, buiten de groote-stads- centra, van invloed is voor den tuinbouw. En de rctstuin, mits met behoorlijke kennis en in richt ontworpen, zal voor den planten- en bloemenliefhebber een dankbare aanwinst zijn. De honderden wondermooie in rijke variaties bloeiende planten zijn een bekoring voor het oog. En wie eenmaal een mooien en goed- "°ir '"gden rotstuin in zijn volle glorie gezien vergeet den lolikenden aanblik niet licht JEANNE VEEN. het nauw. Kunstig gesneden lappen, reepen en hoeken verhoogen de schoonheid van wangen en kin. Zoo is er 'n hoedje van zeer soepel lichtbruin vilt, dat bij uitstek geschikt is om bij een mantel pak te worden gedragen; aan de rechterzijde ligt het vrijwel tegen het gezicht aan, doch links wipt het omhoog en Iaat het geheele profiel vrij. Verder zien wy een klein, heel eenvoudig, rond en kinderlijk hoedje met een rood leeren riempje en hier en daar roode stukjes leer op den boL Kunstig ingezette veeren toefjes versieren de kapjes van zwart fluweel en komen ook al dicht tegen de wang aan. In den herfst moeten er altijd drie dingen met elkaar in overeenstemming zijn: hoed tasch en sjaal of bloem, handschoenen en ceintuur, enz. De regel van drie is in alle mogelijke variaties toe te passen. Ook voiles worden weer gedragen, bij voorkeur boven langs de kleine kapjes, die er geestiger en vroolijker door staan. OP EEN ACADEMISCH EXAMEN. Vraag en antwoord op een academisch examen Professor: „Wat verstaat men onder be drog?" Student: „Bedrog is het, waaneer u mij laat zakken, professor." Professor: „Wablief?" Student: „Omdat volgens het wetboek van strafrecht degene bedrog pleegt, die van de onwetendheid van een ander gebruik maakt om dezen schade te berokkenen." Burgemeester en Wethou ders van Bloemendaal ma ken bekend, dat op Woens dag 17 December a.s. de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting of herinenting van hen, die zich daartoe aan melden: Op Woensdag 17 Decem ber 1930, n.m. 3 uur, in de openbare lagere school D. te Overveen; Op Woensdag 17 Decem ber 1930, rum. 3 uur, in de openbare lagere school E. te Vogelenzang De aandacht wordt er op gevestigd, dat de Hoofd inspecteur van de Volksge zondheid heeft medegedeeld, dat de inenting van kinde ren beneden het jaar als on gevaarlijk wordt beschouwd, wanneer zij plaats heeft in de maanden Mei of Decem ber. Voor een juiste vermel ding in de vaccinebewijzen van de namen en geboorte datums der kinderen is het gewenscht, dat bij de aan melding worden medege bracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Bloemendaal, 4 Dec. 1930. Burgemeester en Wet houders voornoemd, A. BAS BACKER. De Secretaris VEEREN. op 20 November, komende van Aerdenhout, een bril, donker gevlamd hoorn, in donker leeren étui (fa. J. M. Schmidt, Rokin 72, A'dam). Ruime belooning. Br. no. 25 Bur. v. d. Blad. Gemeub. vrij KINHEIMPARK hoek BL keuken en zolder, ook ged. TE HUUR, 5 kamers, hal, weg. Pracht uitzicht. TELEFOON 22075 BLOEMENDAAL Ign. Bispinckl. 1—3.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 7