Het BloemendaaSsch Weekblad. PREDIKBEURTEN. VAN OVERAL. Koefra, het wonder dei- woestijn. Een wetenschappelijk jubileum. VAR1A. Religieuze Kring Aerdenhout. V.m. 10% uur: Ds. J. C. van Dijk, Ned. Herv. Pred., Bloemendaal. Ned. Herv. Kerkgenootschap te Santpoort. V.m. 10 uur: Prol'. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „De Lijdensschool". (Hebr. 5, vs. 8). Nederl. Protestantenbond. Afdeeling Bloemendaal. V.m. 10Va uur: Spreker: Dr. A. H. Haentjes, Haarlem. De Vrjje Katholieke Kerk Popellaan Kinheimpark. V.m. 10.30, Gezongen H. Mis. Woensdag 25 Februari, 8 uur n.m. Vespers en Lof. Eglise Wallonne. Ned. Herv. Kerk. Dimanche 22 février 9 h. 3010 h.service liturgique. 10 k. 30: service et sermon. 11 b. 45: service pour la jeunesse et les Enfants. 20 h.: service et sermon. Mardi 24 février. 11 h. 13% h.: Vote décennal: consistoire su men- bres votants. Vendredi. 27 a 20 h.service de preparation a la Ste léne. Pasteur Krafft L'Eglise est ouverté tous les. jours de 10 h.'16 fc. Geref. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur Ds. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard Ned Herv. Kerk, Bloetnendaa! V.m. 10 uur Dr. P. J. Kronsigt, Pred. te Am sterdam. N.m. 5 uur, de heer F. P. de Haas. Vertegen woordiger der Egypte Zending, te Heemstede. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur de heer K. H. Kroon, Theol. Cand. te Hengelo. Overveen. V.m. 10 uur de heer Koopman. Donderdag 28 Febr. 'sav. 8 uur, de hee- K. Koopman. Bijbellezing. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, J. Makkelie, Evangelist Zeemans - zending, Amsterdam. Naar aanleiding van een vraag tot ons gericht hoe men komt tot de vertraagde film en de ver snelde film, ontleenen wij het volgende aan „Het Lichtbeeld" van Jan. '31: Wij allen hebben wel eens, in de Bioscoop ge zeten. mat belangstelling en genoegen gekeken naar voorstellingen op het witte doek, waarbij de bewegingen van menschen, dieren en voorwerpen in een zeer langzaam tempo werden weergege ven. In den volksmond de lezter vergeve mij deze populaire uitdrukking heet het dan dan die beelden zijn „opgenomen" m-at het .lang zaam werkend apparaat". Niets is echter minder waar. Integendeel. De ca mera, waarmede dergelijke beelden worden op genomen, werkt veel en veel sneller dan die waarmede in normale gevallen wordt gewerktt. Dat zit boo. De normale film wordt zoodanig opgenomen, dat per seconde een reeks van pl.m. 16 beeldjes ontstaat Op ieder beeldje is een onderdeeltje van de beweging of handeling gefotografeerd. Projecteert men nu deze 16 beteldjes in denzelf den tijd, dat is dus in één seconde dan ontstaat het „levende" beeld, waarvan de bewegingen precies overeenkomen met de bewegingen, welke het gefotografeerde voorwerp, hetzij mensch of dier, in werkelijkheid maakte. Wil men nu de normale beweging in een lang zaam tempo zien, b.v. van twete boksers, dan zou men, theoretisch gesproken, niets anders te dden hebben dan de gemaakte opnamen bij het projecteeren langzaam af te draaien. Praktisch gaat dat echter niet. De projectie apparaten moeten per seconde niet veel minder dan 16 beeldjes iteproduceeren, omdat anders géén rustig, maar een flikkerend beeld ont staat. Om dit nu te voorkomen heeft men wat anders bedacht. Wil men later vertraagde werking dfer beelden op het projectie-doek zien, dan moet men daarmede bij het maken van de opnamen rekening houden. Men filmt dan b.v. in plaats van 16 beeldjes. 160 beeldjes per secon de, die later worden afgedraaid met de normale snélheid van 16 stuks per seconde. De periode van beweging vastgelegd in één seconde op 160 beeldjes, duurt dan bij de projectie tien seconden, hetgeen een tienvoudige vertraging beteekent. Van een langzaam werkend apparaat is der halve geen sprake. En toch komt dit bij de cinematrografie ook °Stel u voor dat men inplaats van 16 beeldjes per seconde er één opneemt en dit later met de normale snelheid projecteert, dan zegt ons ver stand ons dadelijk dat hier een 16-voudige ver snelling ontstaat. Dit is een eenvoudige waar heid, doch wie zich hitervan even goed reken schap wil geven, zal zien van welk een ontzag lijke beteekenis dit is. Want niats belet ons, om na de belichting van het eerste beeldje een kwartier en zelfs nog langer te wachten voor we de tweede opname maken. Doorgaande met op regelmatige tusschenpoozen beeld na beeld te belichten, ontstaat ten slotte een film, waarbij in enkele oogenblikken bewegingen getoond wor den, welke soms weken geduurd hebben. Denkt U maar eens aan filmpjes over den levensloop van planten en bloemen. Het behoeft geen be toog, dat bij het vervaardigen van dergelijke „groei"-films het opnametoestel langs automa- tlschen wfóg bediend wordt. Welke groote beteekenis de toepassing van de vertraagde-, zoowel als van de versnelde film vooi wetenschap en onderwijs heeft, zal den lezers van c'it blad, naar ik hoop, thans ook dui- d€Ik%.i':"er aan aan het slot van dit artikel onze amateur-film-operateurs, voor zooveel noodig ajthans, nog even voor waarschuwen, dat zij niet probeeren moeten met gewone opname apparaten te trachten vertraagde- of versnelde opnamen te maken. Voor beide categorieën zijn speciale camera's gebouwd waarbü bijzondere zorg is bestteed zoowel aan de ovterbrengings- mechaniek, als aan de optiek, waaraan, vooral in de toestellen bestemd tot het maken van ver langzaamde films, zeer hooge eischen moeten worden gesteld. v. Zw. FASCISTENBON O „DE BEZEM". In een bijvoegsel van de St.ct. no. 29 zijn op genomen de statuten van de in Den Haag op- richte vereeniging Fascistenbond „De Bezem", Coöperatief Uitgeversbedrijf U.A. Haar doel is daarin als volgt omschreven: a. het drukken, uitgeven en verspreiden, als ook het in- en verkoopen van geschriften, daar onder begrepen couranten, periodieken en vlug schriften; b. het. verkrijgen, vervreemden en exploitee- fren van roerende en onroerende goederen: c. andere financiëele en handelstransacties, waaronder begrepen het deelnemen in derge lijke bedrijven, alles in den ruimsten zin. Zij beoogt niet het behalen van winsten, doch verbetering van den stoffelijken en zedelijken toestand harer leden, middels het onderling aankweeken van de fas cistisch anima corporativa en sensus corpora- tivus. Een en ander, teneinde te bevorderen de doordringing van de beginselen van den orga- nischen Staat in hét algemeen en meer in het bijzonder ter verkrijging van wederkeerigen bijzonder ter verkrijging van wederweerigen stoffelijken en geestelijken steun van de ieden der vereeniging in hun streven naar verbreiding- van de geestesgesteldheid van de gildenmaat schappij in Nederland en koloniën. Voor de eerste maal zijn benoemd: de heer J. A. Baars tot bestuurder; de heer (dr.) C. Alfred A. Haighton tot toeziener, en de heer Willem H. Haighton tot scheidsrechter. Tot onze verwondering ontmoeten wij her haaldelijk personen, zelfs in onze gemeente, die niets weten aangaande de hollandsche zich tot dusver actualisten noemende fascisten. Hun bond een organisatie van duisteren oorsprong, heeft, gelijk vrij toevallig weten, langen tijd aan verschillende maatschappelijke mislukkelingen tot schuilplaats verstrekt, tot loopgraaf zou men kunnen zeggen om van daar uit de ge ordende samenleving te bestoken. De zich noe mende dr. C. Alfred A. Haighton, is een nu reeds tot middelbaren leeftijd gekomen gesjeesd gymnasiast, die groote sommen trekt uit de onderneming Lotisico en een doctorstitel nog wel in de filosofie van een universiteit in Canada moet hebben bemachtigd zonder daar voor eenig ten onzent erkend examen te heb ben afgelegd. Wie met ons van oordeel is, dat men in deze richting op zijn hoede moet zijn, zal het met ons betreuren, dat het Amster- damsche studenten-weekblad „Propria Cures" een bezemachtig hoofdartikel bevatte. U.A. aphter den naam van het nieuwe, ouwe lijke lichaam wil zeggen uitgesloten is dat de leden aansprakelijk zijn voor de schulden, die dit bedrijf maakt. Men zij in dit opzicht dus op zijn hoede! EEN UITLATING VAN DR. ECKENEK. Dr. Eckener heeft te Bremen in een onderhoud met de pers o.a. gezegd, dat de Duitscne be volking alle verbindingen met het verleden in eere dient te houden Het marxisme heeft hij' nimmer kunnen begrijpen. Het is volgens zijl; meening verantwoordelijk voor de diepe kloof, die heden bestaat tusschen arbeiders en patroons, voor den haat, die er onder de bevol king heerscht en die de werknemers van de werkgevers scheidt. Zoolang men er niet in slaagt, dezen haat uit te roeien en vredelieven de samenwerking tot stand te doen komen, acht hij een gunstige ontwikkeling onmogelijk. Het luchtschip kan bijdragen tot verzoening der vol ken en het kan het prestige van Duitschland in de heele wereld verhoogen. (N.R.Crt.) GEEN ANNEXATIE MAAR DOKPSHERSTEL Gisteren sprak prof. dr. I. H. Boeke voor het Indisch Genootschap te 's-Gravenhage over .Dorpsherstel". (in Ned. O.-Indië). Hij ontwik kelde de volgende stellingen: 1. De politiek van de overheid tegenover het (Indonesische) dorp is overwegend gericht op de aanpassing van de dorpsorganisatie aan (Westersche) bestuurseischen. 2. Zoolang de massa van de dorpsbevolking aan die eischen niet beantwoordt, leidt deze politiek er toe het dorpsbestuur van de dorps bevolking te vervreemden en het communaal verband te verzwakken. 3. Neemt men aan, dat de massa der bevol king voorshands haar (Oosterschen) aard niet zal afleggen, dan volgt daaruit, dat de dorps politiek aanvulling behoeft met een politiek, die er op gericht is de dorpsgemeenschap als eigen (Oostersche) gemeenschap te herstellen en die niet uitsluitend, zelfs niet in de eerste plaats, economisch mag zijn. 4. Laatstgenoemde politiek kan niet uitgaan van de bestuursorganen, maar vormt wel een onderdeel van de taak der overheid. 5. De hulp van particuliere organisaties en personen is bij de vervulling van deze taak on misbaar. 6. Dit vraagstuk is in Britsch-Indië in zijn volle beteekenis erkend en men zoekt tier in stijgende mate en met stijgend succes naar zijn oplossing. Wanneer 'men deze stellingen nog eens over leest zonder de door ons tusschen haakjes ge plaatste woorden, raakt men punten aan, die ook voor ons dorp gelden. Door ons opgemerkte symptonen, dat Haarlem nog niet uit-gean nexeerd is en in plaats van een flinke haven om kleine zeeschepen te maken, zich arm voordoet en tevens weder naar het Westen kijkt, geven ms aanleiding onze lezers te vragen deze pun ten te overdenken We moeten niet alleen steeds nog op onze hoede zijn, maar meer dan dat, we moeten begrijpen, dat en waarom wij een aparte gemeenschap vormen cn we moeten die met. daden bevestigen. Dit heeft niets te maken met het werken, winkelen en markten in Haarlem; wij doen dat in Amsterdam ook, maar met sa menwerking om van Bloemendaal de schoonste woongemeente, het lustoord bij uitnemendheid van Kennemarland te maken. NOG MAAR EEN KLEINIGHEID. De Brusselsche correspondent van de N.R.Crt. schrijft: Er is ernstig sprake van nabij de Panne tus schen deze badplaats en de Fransche grens, waar de duinen nog ongeschonden zijn en een buitengewone verscheidenheid van flora en fauna vertoonen. een nationaal natuur-reser- vaat van tweehonderd hectaren in het leven te roepen. Het initiatief gaat uit van de vereenigin- gen tot behoud van natuur- en stedenschoon en de Société royale beige de géographie. De regeering blijkt geneigd dit initiatief financieel Ie steunen. Dit is nog maar een kleinigheid vergeleken bij wat wij hier zouden kunnen maken als onze overheid en onze groote particulieren de handen ineen sloegen. O.i. is het niet noodig- daarbij van bebouwing van den Zeeweg af te "zien: een grootsche landelijke bebouwing van den Zeeweg zou o.i. het landschapsschoon slechts kunnen verhoogen. Maar, nadat het in grooten stijl be gonnen is, moet het niet geforceerd worden; dat behoeft ook niet. Prof. door H. VREDENDAAL. De Italiaansche troepen hebben de sprookjesstad Koefra, die 800 K.M. ten Zuiden van de kust der Middel- landsche Zee in het eenzaamste deel van de Sahara ligt, op het opper hoofd van de Senctesi-secte veroverd. Ruinen bij Koefra. wuate propaganda in alle Islamitische landen, zelfs in Perzië en in het ontoegankelijke Cen- traal-Afrika. Nu werden de nederzettingen dor Senoesi's ook meer dan zuiver godsdienstige een tra, zij werden economische factoren van groot belang, vooral toen de residentie van het opper hoofd verplaatst werd van het Noordelijk gelegen Djagboeb naar Koefra, een groep oasen, die zich te voren in handen van den rooverstam der Soeaja's bevond. El Mahdi overmeesterde hen en het gelukte hem in korten tijd, den oerouden karavaanweg van de Middellandsche Zee naai den Soedan, die over Koefra liep, haar ouden rol te doen spelen. Hij li-at bronnen graven, zoo dat de lange weg dear de waterlooze woestijn minder schrikwekkend werd. In 1900 stierf hy plotseling op een:: ::i .afstand van El Tadsj, de vesting der Scr. die de groep oasen be- he-s-schte. Voor de komst der Itaiiaansche troepen heb ben slechts enkele blanken Koefra betreden, n.l. de beroemde Duitsche ontdekkingsreiziger Gerhard Rohlfs en een vrouw, n.l. Rosita For bes. Voor de poorten van Koefra DE 50 JAAR DIE SINDS DE PROEF VAN MICHELSON VERLOOPEN ZIJN. Door Prof. Dr. P. KERKHOFF. heden in het eerste geval de kracht van den wind bepalen en in het tweede geval de snel heid, waarmee men zich voortbeweegt. Michelson dacht nu, evenals alle natuurkun digen van z(jn tijd, dat het licht zich in den aether voortbewoog zooals het geluid in de lucht omdat de geheele wereldruimte met dien aether gevuld was. Hij vergeleek nu de aarde, die dooi de wereldruimte voortsnelt, met een mensch, die door de lucht zich met groote snelheid voortbeweegt en „tegenwind" voelt. Diezelfde „aetherwir.d" zou men dus op aarde moeten heb ben en het licht zou zich sneller voortbewegen met dien aetherwind mee dan tegen. Uit het verschil der snelheden hoopte hij te kunnen berekenen, met welke snelheid de aarde zich door de wereldruimte voortbewoog. Deze proef ging echter gepaard met ontzag lijke moeilijkheden, want de tijden, die het licht noodig had voor het doorloopen der beide we gen, waren niet te meten. Men kon ze alleen met elkaar vergelijken, omdat het licht een trillende beweging heeft, en bepaalde verande ringen vertoont, z.g. interferentieverschijnselen, wanneer het licht, dat oorspronkelijk vereenigd was, na het afleggen van twee verschillende wegen in van elkaar verschillende tijden, v.teer vereenigd wordt. Doch wanneer men twee licht stralen in tegengestelde richtingen laat loopen. heeft men niet te doen met oorspronkelijk ver eenigd en na het geschikter voortgaan, opnieuw bij elkaar komend licht, waarom vergelijking op de boven beschreven wijze dus niet mogelijk is. Toch wist Michelson de moeilijkheden te over winnen en wel door een zeer vernuftig uitge- lachte spiegel-constructie, waarvan als motto het woord van den ouden Moltke zou kunnen gelden: „afzonderlijk optrekken, gezamenlijk aanvallen," Hij slaagde er dus in, den lichtstraal uiteen te doen gaan, de deelen er van met den veronderstelden aetherwind mee en er tegen in te doen voortbewegen en ze dan weer met elkaar te vereenigen. Om aan de proef iets te hebben, moesten de afstanden, die de verschillende lichtstralen doorliepen natuurlijk met buitenge woon groote nauwkeurigheid worden gemeten. Het resultaat van de beroemde proef was techter nihil. Er was geen verschil in snelheid te vinden. Dat beieekende voor Michelson na tuurlijk een mislukking van zijn proef, doch hij was gelukkig zoo wetenschappelijk in zijn opvat tingen, dat hij deze „mislukte" proef publiceerde evenals hij dat zou hebben gedaan met een ge slaagde proef. Ongeveer 20 jaar daarna werd „de mislukte proef" door onzen beroemden landgenoot Prof. H. A. Lorentz en weer later door Einstein be studeerd en benut bij het opstellen van de rela tiviteitstheorie., die eerst slechts een bescheiden „Ook 'Doeken hebben hun levensloop", zegt een Met. 8000 kameelen, bijna 300 vrachtauto's en joud Latijnsch spreekwoord, en hetzelfde kan men een eskader bombardeervliegtuigen zijn de Itali- terecht zeggen vcan wetenschapelijke proeven. aansche troepen, onder aanvoering van een'*3^ wordt wel zeer ovtertuigend bewezen door de koninklijken prins en onder het opperbevel van pioef van Michelson om dc snelheid van het .plaats innam, doch later zeer sterk uitgebreid een veldmaarschalk, -■ ----- Koefra doorgedrongen, tastische tragedie heor.f.- «gespeeld- terwgi"»«™i is gegaan. (heeft de jonge Amerilcaansche natuurkundige de mannen optrokken tegen de Italiaanschei natuuronderzoeker neemt met verba- Miller de proef van MicheOscn op veel grooteren mitrailleurs, vluchtten dte vrouwen en kinderen .zende scherpzinnigheid en met behulp van vele de woestyn in om te trachten de grenzen van'technische hulpmiddelen een proef, die geheel Egypte en van de Soedan te bereiken en zoo buiten dA van het wetenschappelijk onder- veilig te zijn voor den vijand. De Italiaansche bombardeervliegtuigen volgden hen op de hielen. Vonden de aanhangers van deze merkwaardige strenge secte, die reeds twee maanden geleden door hun godsdienstige leiders verlaten werden, den dood? Zijn tenminste de vrouwen en kinde ren ontkomen? Wij weten het nog niet. Hat staat echter wel vast, dat hun rijk dat tot voor kort nog' bijna de geneeie Lybische woe stijn beheerschte, daardoor volkomen ineenge stort is. Het opperhoofd van deze secte, Sayed Ahmed, heeft In den wereldoorlog nog een rol gespeeld. Hij was n.l. op de hand dei- Duit- schers en deed een aanval op de Westgrens van Egypte. Hii had echter gteen geluk en moest in een Dultschen onderzeeër naar Constantinopel vluchten. De Senoesi-secte, waartoe bijna uit sluitend Bedoeïnen behooren, heeft ook een be langrijker. rol gespeeld in de gescheidenis van den Islam. Zij werd gesticht door Sayed Ibu Ali El Senoe- si, een nakomeling van Mohamed, die in 1787 te Algriers geboren werd. Hij werd de leerling van een beroemd godsdienstleeraar te Mekka en moest later Algiers verlaten, omdat de oudere Sjeiks zich kantten tegen zijn Ascetische opvat tingen. Hij keerde echter spoedig terug en begon zijn leer te vterbreiden onder de Bedoeïnen. Na zoek van zijn tijd valt. De proef bewijst juist het tegendeel van wat men te voren verwachtte, want men kan er niet de meting mee uitvoeren waarvoor men haar had genomen. Daardoor wordt er geen aandacht meer aan gegeven en 20 jaar lang wortd de proef hoogstens nog ter loops -ermeld. Ban wordt zij echter 'Sfeer opge- schaal herhaald, waarbij hij aanvankelijk het resultaat scheen te hebben bereikt, dat ook Michelson van zijn proef had verwacht. Het zag er daardoor eenigen tijd slecht uit voor de rela tiviteitstheorie. Later bleek echiter, dat er teen vergissing in het spel was, en op het oogenblik ziin alle natuurkundigen er wel van overtuigd, dat het onmogelijk is door prcteven op de aarde zelf, zonder verband met andere hemellichamen, de snelheid der aarde te meten, en deze onmo- merkt en juist haar negatief resultaat werdt s-ehjkheid is juist een der kernpunten van de van positieve waarde geacht. Deze gedachten-relativiteitstheorie. Ook het andere werk van Michelson vertoont gang ontwikkelt zich steeds verder en leidt ten-: slotte tot een volkomen omwenteling in de ge heele wetenschap die ver uitgaat boven de af zonderlijke vakken daarvan en sen van de voor naamste wetenschappelijke feiten van het be trokken tiJdpferk wordt. Het doel van de proef van Michelson is op zichzelf al zeer merkwaardig. Zooals bekend, legt het licht in een seconde een afstand van 300.000 K.M. af, of nauwkeuriger gezegd: 299.800 K.M., dus in één seconde meer dan 7 maal den omtrek der aarde. Vergeleken met die groote snelheid zijn de afmetingen van een natuurkundig appa raat, die slechts enkele meters bedragen, na tuurlijk onbeduidend kitein. Bovendien laat men bij deze proef het licht langs twee verschillende banen loopen en dan wil men vaststellen, of er niet een uiterst gering verschil In snelheid be- staait tusschen de beide lichtstralen, waardoor andere. Waar het licht zoo'n onmeetbaar klein tydsdeeltje noodig heeft om de wegen door het toestel te doorloopen, is het natuurlijk onmoge lijk deze tijden elk afzonderlijk te berekenen; het komt er dan ook slechts op aan, ze met elkaar te vergelijken om na te gaan, of er mis schien een verschil tusschen waargenomen kan worden. hem heeft de secte nog drie groote leiders gehad- dc eene baan iets eerder is afgelegd dan de De waardigheid van het opperhoofd is erfelijk. Hun werk zou men het beste kunnen omschrij ven als beschavingswerk op religieusen grond slag. Hun werkwijze is bij uitstek modern, want zij htebben cellen, z.g. sauja's. Een sauja is een huis mgt drie kamers; in de tweede onder wijst hij de kinderen der Bedoeïnen en in het derde vinden reizigers volgens de oude wet der Bedoeïnen gedurende drie dagen een onderko men als gast. Bij de sauja hfehoort gewoonlijk een stuk land, dat door den Ikoean bebouwd wordt en dat alles vindt men alitijd in de nabij heid van een brom, die in de woestijn de alge- meene legerplaats vormt, waar ook de reizigers elkaar ontmoeten. Een Ikoean is een werkzaam lid van de broe derschap. Hij heeft de plicht, de grondbeginselen en voorschriften van den godsdienst te onder wijzen en den Islam in zijn zuiveren, oorspron- kelijken vorm te bewaren. Althans de stichter der orde was vrij van politieke eerzucht. Hij leerde de zelfkastijding mtet denzelfden ijver, waarmee hij haar zelf toepaste en had geen voorkeur voor bepaalde theologische leerstellin gen. Hassanein Bey, de beste kenner van deze secte, zegt dat hij niemand ooit bond aan een geliefkoosd dogma en hij lette meer op de daden van zijn aanhangers, dan op de bijzonderheden van him leer. De .Mohammedaansche godsdienst dankt aan hem slechts een gebed. Hesb ge naamd, dat door de Senoesi's gebeden wordt. Zooals hij zelf eens gezegd heeft in een brief, had hij „de door God gegeven roeping om de onverschilligen te viermanen, de onwetenden te onderwijzen en de verdwaalden op den rechten weg aan te brengen". Elk weelderig genieten van het leven was zonde, rooken en koffie drin ken was verboden. Men mocht geen goud of edelsteenen bezitten, slechts de vrouwen moch ten ze als sieraad dragen. Een van de kernpunten van zijn leer was, dat de omgang met Christenen, Joden of Mohame- danen, die zijns inziens van de ware leer waren afgedwaald, als zonde werd aangemerkt. Dit is dan ook de reden, dat het gebied der Senoesi's tot voor enkele jaren een der minst bekende streken der aarde was. De beroemdste Groot-Senoesi was Sayed El Mahdi. Toen hij het bestuur over de orde aan vaardde, telde deze reeds 2 a 3 millioen aan hangers. Ouder zijn leiding begon een doelbe-, jdezelfde verrassende durf en de grootsche lijnen Ivan zijn jeugdwerk. Hij heeft zich altijd weter 'aangetrokken gevoeld tot het licht en hijjheeft de snelheid daarvan door steeds vernieuwde proeven meit steeds groctere nauwkeurigheid ge meten. Door zijn grootsche proeven zijn wij thans zoo ver, dat de snelheid van het licht tot op een paar K.M. pter seconde bekend is. Men weet reeds, dat het licht meer dan 299791 K.M. en minder dan 299801 K.M. per seconde aflegt, een merkwaardig nauwkeurig resultaat, wan neer men bedenkt, dat daarbij op een afstand van 1 K.M. slechts een onnauwkeurigheid van nog geen 2 c.M. overblijft. Michelson is ook beroemd geworden dear zijn methode om de schijnbare middellijn der vastte sterren te bepalen. Deze sterren zijn hoogstens zoo groot als een speldeprik met een doorsnede van 1 m.M. zich aan ons oog zou voordoen op een afstand van 4 K.M. en in verreweg de meeste gevallen zijn zij nog vteel kleiner. Men kan deze middellijn natuurlijk evenmin bepalen door meting en moet daarbij dus eveneens zijn toevlucht nemen tot zeer ingewikkelde en ver nuftig bedachte methoden. Op het oogenblik woont de bejaarde Michel son in Amerika, waar hij hoog in aanzien is. Een paar jaar geleden circuleerde door de pers het bericht van zijn dood, dat techter uit de De rechte buis van meer dan 1% K.M.. waarvan Prof. Michtelson zich den laatsten tijd bedient om de snelheid van het licht te meten. Bij velen zal zich de vraag voordoen, waartoe dit alles toch dient. Daarom is het nuttig, een verschijnsel te beschrijven, dat zich voordoet bij de voortplanting van het geluid. Het gteluid gaat nl. niet altijd even snel, want met den wind mee gaat het sneller dan tegen den wind in. Dit geldt zoowel van een wind, die in werkelijk heid waait, als van den tegenwind, die ontstaat wanneer wij ons zelf met groote snelheid voort bewegen. Wanneer men de snelheden van het geluld met den wind me; en tegen den wind in meet, kan men uit het verschil van deze snel- VOOR DOMINéE'S. „De Rotterdam" las ergens: We lazen ergens van een predikant, die ceu gemeentelid bij een verzoek vriendelijk ver zocht, tijdens den dienst niet zoo dikwijls op zijn horloge te zien, omdat dit hem zoc hinder de. Het antwoord was: „Och, dat kén 'k niet late. jou preekje so augrieseleke vervelend, jou kanne het eind nooit vienne en zegge altied mar weer het- zelde". Tot zoover „De Rotterdammer". Het antwoord tegen den perdikant was niet bijster vriendelijk. Maar, mag niemand ver velend zijn. een dominéé zeker allerminst. Hij dient de stof der preek zóó te bewerken, dat zijn gehoor tot luisteren wordt gedwongen. En het zit 'm niet in het lange preeken. Gelukkig dat vele predikanten dit in laatsten tijd inzien, den De school des levens kent geen vacantie. (Brebeck) Alles begrijpen is alles vergeven (Madame de Staël) Wan: de zon blinkt nooit klaarder, dan in de o: :hsl; ..j der wolken. (Jan Vos) Iedere rede schijnt ijdel en nietig, zoolange haar de daad geen kracht geelt. (Demosthenes)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 4