KEUZEN BIJVOEGSEL van HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD No. 7 - 20 FEBRUARI 31 VOOR KENNEMERLAND EN HAARLE Hl DRUKKERIJ VOORHEEN DE ERVEN LOOSJES P. RUTTE GEMEENTERAAD 25ste Jaargang, 27 Februari 1931, No. 7 Technisch Bureau Bezichtigt onze nieuwe VERBINDINGSWEG 19 Tel. 22608 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Bloemendaalsche Kopjes en Pannekoekjes VERSLAG van de Gemeenteraadsvergadering Het Bloemendaalsch Weekblad ADVERTENTIËN Advertentiën per regel f 0.15 Vraag en Aanbod, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling Elke regel meer f 0.10 Advertentiën bij contract belangrijke korting VOOR REDACTIE, ADMINISTRATIE - EN ADVERTENTI EN wende men zich tot de Ged. Oude Gracht 88, Haarlem Telef. 10144 ABONNEMENTEN Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1.75 per hal jaar Bloemendaalscheweg 68-71 Tel. 22184 COMESTIBLES FIJNE VLEESCHWAREN DELICATESSEN Heeft U onze heerlijke al geproefd??? IETS FIJNS BIJ Dê THEE WETTIG GEDEPONEERD r op Donderdag 19 Februari 1931. DE HEER DORHOUT MEES BENOEMD TOT TIJDELIJK WETHOUDER. EXTRA AFLOSSING DER 5°/0 GELD- LEENING 1925. VOORTGAANDE VERBREEDING BLOEMENDAALSCHE WEG. BESPREKING REORGANISATIE VAN DEN PLANTSOENDIENST. Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den Burgemeester, Jhr. A. Bas Backer. Afwezig zijn de leden Laan, De Waal Malefijt en De Clercq. Begonnen wordt met een zitting met gesloten deuren. Om 2 uur 55 minuten worden de deuren heropend. In de eerste plaats is aan de orde de Benoeming van een tijdelijk Wethouder. Bij eerste stemming worden uitgebracht op de heeren Schulz 3, Dorhout Mees 7 en De Waal Malefijt 2 stemmen. Derhalve is benoemd de heer Dorhout Mees, die de benoeming aanvaardt en die, na door den voorzitter te zijn gefeliciteerd, aan de tafel van B. en W. plaats neemt. Vervolgens komen aan de orde de Ingekomen stukken. 1. Verzoek van den R.-K. Landarbeidershond „St. Deus Dedit", afdeeling Overveen, om een prijsje beschik baar te stellen voor de in het laatst der maand te houden tentoonstelling van bloeiende bolgewassen. B. en W. stellen voor, om evenals ten vorige jare voor genoemd doel 25.beschikbaar te stellen. Aldus besloten. 2. Verzoek van Mr. W. M. J. van Lutterveid e.a., om het terrein aan weerszijden van „De Karmel" in orde te maken. B. en W. stellen voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Het geldt hier twee perceelen,.waarvan het eene reeds lang eigendom der gemeente is en tot den aankoop van het andere, waartoe is besloten bij raadsbesluit van 15 December. Adressanten zeggen, dat beide perceelen, zoo als ze er nu uitzien, sterk afsteken „bij de omliggende, welke goed schoon en in orde gehouden worden" en vragen voorziening in dezen. De heer Prinsenberg dringt er op aan in elk geval een hek dat daar staat in orde te brengen. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. 3. Verzoek van den heer E. W. A. van Nederhasselt om „ingevolge den wensch van B. en W", zooals hij in het request zegt, hem eervol ontslag te verleenen als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Aldus besloten. 4. Verzoek der Bloemendaalsche Hockeyclub „Bloe- mendaal", haar een subsidie van 1000.— te verleenen, teneinde haar in staat te stellen, op het hockeyterrein twee speelvelden aan te leggen. B. en W. stellen, in overeenstemming' met het advies der Commissie voor Publieke Werken, voor om het ge vraagd subsidie te verleenen. Aldus besloten. 5. Ten einde sporttoestellen, welke gebruikt worden op de speelplaats in Bosch en Duin, behoorlijk te kunnen opbergen, dient een gebouwtje aldaar te worden ge sticht. De daaraan verbonden extra uitgaven bedragen 600.welk bedrag B. en W. verzoeken voor dit doel te hunner beschikking te stellen. De heer Kooiman zegt dat hem is gebleken, dat het huisje reeds klaar was voordat de zaak in den raad kwam. Dat is toch oen ongewenschte toestand. De voorzitter is 't er mede eens, dat 't voorbarig was, maar er was nu afbraakmateriaal, dat moest ver voerd worden en dat men kon gebruiken en dat is een excuus. Volgens het voorstel van B. en W. wordt besloten. Overeenkomstig het advies van de Commissie van Bijstand voor Publieke Werken stellen B. en W. voor, het raadsbesluit van 18 September 1924, waarbij de wandelplaats aan den Hoogen Duin en Daalscheweg voor het publiek opengesteld, in dien zin te wijzigen, dat de openstelling niet geldt voor de maanden October tot en met April, zulks in verband met minder ge- wenschte dingen die daar gebeuren. De heer Kremer is in 't algemeen niet voor af sluiting van terreinen. Maar hier werd alles bijna ver nield en hadden naar aan spr. is medegedeeld, meer malen ongewenschte dingen plaats. Het is heel ge- wenscht, dat dit terrein wordt afgesloten, opdat de natuur zich kan herstellen. Spr. zou in dezen een voor stel willen doen. De heer Schulz is tegen een algeheele afsluiting van dit terein, omdat hier een mooi stuk speelterrein is. Met het voorstel van B. en W. kan spr. echter medegaan. De heer Hogenbirk gaat mede met het voorstel van B. en W., maar geeft in overweging na zons ondergang 't terrein te sluiten. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Van Ged. Staten is bericht ontvangen van de goed keuring van het raadsbesluit van 20 November laatst leden, ter zake het uitbreidingsplan hoek Brederodeweg en Duinlustparkweg. Benoemingen. Benoemd worden: a. tot lid van de onderwijscommissie (vacature Born- water) de heer Kremer, met 7 stemmen tegen 3 op den heer Prinsenberg. De heer Prinsenberg zegt, dat er ook een vaca ture is in de commissie voor de strafverordeningen en vraagt of die vacature niet moet vervuld worden. De voorzitter oordeelt dat onnoodig te zijn, daar, volgens hem, in die commissie genoeg leden zitting- hebben. b. tot lid der commissie van toezicht op het M. O. de heer Mr. R. Stoop. c. tot leden der commissie van toezicht op het L. O. de heeren D. Kuiper, P. Prins Dzn. en G. A. v. d. Mey. d. tot onderwijzer aan school E de heer E. J. Gott- I schal, thans tijdelijk te Vogelenzang, met algemeene I stemmen. e. Tot leden van het Hoofdstembureau voor de ver- I kiezingen voor leden van den Gemeenteraad: Jhr. E. H. E. Teding van Berkhout; S. P. Rijnierse; Mr. Dr. J. F. Veeren; Mr. W. M. J. van Luttersveld; en tot plaatsvervangende leden: Mr. J. D. van der Plaats; Jhr. G. C. Quarles van Ufford; J. de Visser. in de stembureaux, tot lid of plaatsvervangend lid in: Stemdistrict II: Plaatsvervangend lid: A. Tinkelenberg. Stemdistrict VII: Lid: Mr. E. M. D. Hijmans. Stemdistrict VIII Plaatsvervangend .lid: M. G. Gompen. Stemdistrict X: Plaatsvervangend lid: A. D. Kruyt. Stemdistrict XI: Plaatsvervangend lid: A. de Wilde Jr. Besloten wordt tot verleening van voorschotten op de vergoeding ex art. 101 der D. O. Wet 1920 over 1931 aan de besturen der bijzondere scholen voor L. O. en tot verleening der vergoeding' ex art. 100 der L. O. Wet 1920 aan de Schoolvereeniging AerdenhoutBentveld volgens het voorstel van B. en W. Extra-aflossing van de 5 geldleening 1925. B. en W. stellen voor te besluiten, de door het Ge meentelijk Gasbedrijf en het Gemeentelijk Waterbedrijf aan de gemeente afgeloste gelden, respectievelijk 50.000.en 15.000.aan te wenden voor extra af lossing op 1 April a.s. op de met de N.V. „Nationale Levensverzekeringsbank", gevestigd te Rotterdam, inge volge raadsbesluit van 19 November 1925 aangegane 5 geldleening, oorspronkelijk groot 297.000. Aldus besloten. Verbreeding Bloemendaalscheweg. Weder zal de gemeente eenige strooken gronds in haar bezit kunnen krijgen, tot verbreeding van den Bloemen daalscheweg. Tot grondverkoop hebben zich bereid verklaard de heeren J. G. van Dusseldorp, E. Frater Smid, Dr. P. Scheffelaar Klots en Mej. A. J. Broelmeijer. B. en W. stellen voor, hen te machtigen tot den aan koop der bedoelde strooken grond tegen een prijs van 10.per M-. Daarbij komen dan nog de kosten van hekverplaatsing of verandering van tuinaanleg. Aldus besloten. De heer M. N. ten Seldam heeft zich bereid verklaard om, voor zooveel hem betreft, mede te werken tot het brengen van den Militairenweg over de geheele lengte op een behoorlijke breedte door den hem behoorenden grond ter grootte van ongeveer 7 M2. aan de gemeente af te staan, indien op hare kosten eene afsluiting wordt tot stand gebracht tusschen den openbaren weg en het overblijvende gedeelte van het hem toebehoorende per ceel, welke afsluiting zal moeten worden voorzien van een deur, breed genoeg om een automobiel door te laten. Mr. A. E. M. Povel deed zulks eveneens. Hij is be reid een strook grond, ter grootte van 7 M2., voor 10.per M2. aan de gemeente verkoopen, mits door deze vermindering van terrein de mogelijkheid om het terrein eventueel te bebouwen, in verband met de Bouw verordening, niet wordt verminderd. B. en W. stellen voor, te besluiten op de gemelde voorwaarden deze strooken gronds over te nemen. Aldus besloten. Verordening op de Algemeene Begraafplaats. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan ont werpen Van: a. een verordening op de Algemeene Begraafplaats te Bloemendaal b. een verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van die begraafplaats, en c. een verordening op de invordering van de sub b genoemde rechten. De hegr Schulz bespreekt de zinsnede in de ver ordening genoemd onder a, inhoudende dat op algemeene graven slechts „eenvoudige naambordjes of losse voor werpen" geplaatst mogen worden. Spr. is van meening dat deze zinsnede veranderd moet worden, omdat, zooals ze luidt, ze een hatelijk karakter draagt en dat in het artikel de bepaling moet opgenomen worden dat „met toestemming' van B. en \Vborden of monumenten op de graven mogen worden aangebracht". De heer H u y n i n k, ambtenaar ter secretarie, ter vergadering geroepen, licht het artikel toe en zegt, dat volgens het voorgestelde reeds een verruiming plaats had, daar tot heden niet werd toegelaten dat iets op de algemeene graven werd geplaatst. Spr. betoogt dat aan het door den heer Schulz voorgestelde, verschillende bezwaren verbonden zijn. De heer Schulz antwoordt, dat hij slechts de moge lijkheid wil openen, dat óók op algemeene graven borden of monumenten geplaatst kunnen worden. Na nog eenig debat wordt besloten dat in den geest als de heer Schulz dat voorstelde het artikel zal veranderd worden. Bij de verordening genoemd onder b bepleit de heer Schulz, dat hetgeen is voorgesteld in het onderhouds- tarief voor de huurgraven zal worden gehalveerd. De heer Hogenbirk zou er wat voor gevoelen ook de tarieven van onderhoud voor de andere graven te halveeren. Over die denkbeelden ontstaat ook discussie. Verschillende in de discussie geuite denkbeelden zullen B. en W. in overweging nemen om dan in een volgende vergadering met nieuwe voorstellen te komen. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening Overeenkomstig het advies van de Commissie van Bijstand voor Publieke Werken stellen B. en W. den Raad voor, ontheffing van artikel 7 der Bouw verordening: A. te verleenen aan: a. de gemeente Bloemendaal voor bouw van een ge bouwtje voor opberging van sporttoestellen op de speelplaats in Bosch en Duin; b. de N.V. van Amerongen voor bouw van een muur langs de Boschlaan; c. C. B. Posthumus Meyjes voor bouw van een kinder speelkamer aan perceel Rijnegomlaan 21; d. F. W. Lettinga voor vergrooting van perceel Schulpweg 21; e. J. H. Baggerman voor bouw van drie villa's op den hoek van de Dr. Dirk Bakkerlaan en Ign. Bis- pincklaan; f. A. v. d. Ham voor verbouw van perceel Bloemen daalscheweg no. 65; g. J. Genis voor vergrooting van perceel Vijverweg 33; h. W. Bischoff voor bouw eener woning aan de Krullenlaan; i. W. Swart voor bouw van twee woningen aan de Schaepmanlaan. Aldus besloten. Verder wordt voorgesteld: B. te weigeren aan: a. L. Warmerdam voor vergrooting der zuivelinrich- nen. Spr. zeide, dat op een avond als deze zeker zal teruggedacht worden aan de voorzitters der vereeniging. Twee jaar is Dr. Bakker voorzitter geweest, daarna trad op als voorzitter Mr. Jacometti en vervolgens Mr. Lioni. Opmerkelijk is, dat Mr. Lioni, die in 1917 tot voorzitter werd benoemd, het voorzitterschap aanvaardde op de conditie, dat het zeer tijdelijk zijn zou en dat het ein digen zou, wanneer aangaande de annexatie een beslissing gevallen was, zoolang voorzitter is geweest. Zijn voorzitterschap eindigde pas in 1928, nadat de annexatie een feit geworden was. Een wensch, geuit door Mr. Lioni, dat als hij het voorzitterschap neerleggen zou, hij opgë- volgd worden zou door iemand, die langer dan hij in de gemeente was, is niet vervuld, ver volgde spreker. Niet alleen, zoo voegde spr. daaraan toe gaan de gedachten naar hen, die van ons gingen maar ook naar hen, die ons gebleven zijn. Van de voortrekkers zijn nog drie in ons midden, n.l. Dr. Van Beusekom Dr. Bornewater en de heer Rijnierse. Dankbaar zijn we, dat we hen nog hebben. Onderscheid is er bij een jubileum van een vereeniging en van een waaronder de bekende sportredacteur en ver zekerde dat de courant de belangen ook van de vereeniging Bloemendaal's Bloei steeds gaarne zal bevorderen. Ten aanzien van het te houden feest der vereeniging wilde spreker een algemeene opmerking maken. Voor Bloemendaal is z.i. vóóral één ding noo- dig, dat, wat hij zou willen noemen „dorps- fcerstel" Maar aan dat dorpsherstel gaat vooraf dorpsbehoud', „Let op uw saeck" riep spr. ook het bestuur van Bloemendaal's Bloei toe. Hij speurt weer onraad. Het doet hem daar om genoegen, dat ook de voorzitter in zijn openingswoord gewezen heeft op wat altijd nog dreigt. Over het dorpsherstel deed spr. uit komen in een speech gekruid met humor, dat men terug moet tot den toestand, dien slechts enkelen der aanwezigen gekend hebben, toen er in de gemeente een echt dorpsleven was en het nog echt gemoedelijk onder de ingezetenen toeging. Doch daarvoor moet er een centrum in de gemeente komen, waar men elkander kan vin den en waar men zich kan ontspannen. Spr. herinnerde er aan, dat door den heer De Visser wijlen, van Mourik en hem zelf, indertijd een plan is gezonden aan den gemeenteraad yoor üii wttiui wuen in aen naad cue er veel voor gevoelden. Immers de heer Laan wilde eenige be cijferingen die den Raad overgelegd waren trachten te weerleggen. Maar wethouder dr. Bornwater hield voet hij stuk. Hij verlangde nu een uitspraak van den Raad. Hij toonde zich den man, die zich van zijn verantwoorde lijkheid bewust is. Dat eerde den wethouder! Feitelijk kreeg de wethouder al S^vat hij wenschte. Want een ieder in den Raad oordeelde, dat hetgeen voor den plantsoendienst bij de Begrooting is toegestaan, niet mag worden overschreden, dat het dus zal moeten gaan in de richting van „versobering van den plant soendienst. Er was een strooming, die voor 't overige alles aan 't beleid van den wethouder wilde overlaten. Toch meenden eenigen dat desniettemin de bespreking' aangaande de reorganisatie van den plantsoendienst aangehouden moest worden totdat de heer Laan er is. Het verzoek door den heer Laan daartoe gedaan vqnd hij hen instemming. De heer Prinsenberg maakte er 4en voorstel van. Lustig praatte die Raad er nog op los, nadat dit voorstel was ingediend. De voorzitter liet hst toe pr stede van het voorstel dadelijk wuuuuoru. Door de daaruit noodzakelijk gevolgde uit breiding kwam het telkenmale weer duidelijk aan het licht, dat er nog veel gedaan kan worden tot verfraaiing, veraangenaming en bekendmaking van dit heerlijk plekje grond. Doordrongen van dat besef hebben enkele in gezetenen gemeend gezamenlijk eenige stappen te moeten doen om tot bereiking van een en ander te geraken. Het behoeft geen betoog, dat in de eerste plaats medewerking en steun van de gemeente lijke autoriteiten zal worden gevraagd, doch niet minder gewenscht is het dat alle ingeze tenen, zoowel Dames als Heeren, toetre den tot eene Vereeniging, die zich den vooruitgang der gemeente, de bevordering van het vreemdelingenverkeer enz. ten doel stélt. Ofschoon uit den aard der zaak bereids enkele punten besproken en op schrift gesteld zijn, is evenwel nog.niets beslist bepaald en noodi- gen die ingezetenen in voorloopig comité bij eengekomen, U uit, deel te nemen aan de be raadslagingen, eventueele inzichten en opvat tingen of plannen te willen aangeven en om schrijven, eene Vereeniging te stichten en een Bestuur te benoemen, opdat door aller samen werking „Lel liefelijke Bloemendaal blosie"* lans zoo gevierd als Heeremans het Maandag is geworden. Wie ontvingen nog het volgende vers van den heer J. Vendel „opgedragen aan den heer J. F, Heeremans zij zijn zilveren ambtsjubileum": Wanneer zoo. in 't daag'lijksch leven, Bijzonderheden zijn op til: Wij staan, als, om-op-dreef-te komen, Graag daar een oogenblik bij stil. Vooral, wanneer 't een episode, Dan is, van aangenamen aard: Een wijle, onzen aandacht schenken, Daaraan, is dan ten volle waard. Zoo is er in onz'-Bloemen-veste, Als eerst gezegd, iets-aan den hand: Want, een' dezelfde gebeurtenisse, Vindt men vermeld in elk' Courant. In Haarlems-Dagblad", „Stads-Editie", De „Nieuwe-Haariemmer" en nog meer; Ook 't „Bloemendaals' Weekblad", vult [kolommen, Aan 't onderwerp: heel actueel. In 't Haarlems' corps van de Politie Wordt een getooid, met zil'vren krans „Piet op den Ton", „Verkeer-ings- [leider, (XJT/> Man van gezag, vriend Heeiemaa*

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 1