l Maart Aanleg van Villa- en Rotstuinen Muur- en Waterpartijen IIBUU AELBERTSBERG ADVERTEERT IN DIT BLAD, VERKOOP NAAR INKOOP LOU DUIST, USCHIIU A. v. d. WERFF Gzn. VEREENIfiINE der NOTARISSEN te HAARLEM Het Bloemendaaisch Weekblad. Valerius-avond. BURGERLIJKE STAND. SPORT. TOONEEL. UIT BOEK EN BLAD. Tineke Ouwehand Drs- J. C. Vunderink Verkooplokaal ,,'T NOTARISHUIS" Bilderdijkstraat Telefoon 11928 Directeur Jttr. G. ELIAS te Haarlem VAN 10-4 UUR GERARD SMIT DEKA RELIEFSCHILDEREN Kennemerweg Telefoon 22149 Tuinaanleg bekroond met groote gouden Medaille 1931 5 I EDISONSTRAAT No. 1 n John Bull nóg- zoo'n rare, Plumpuddenaren! wijzen, olgende wijze: i slot dat is sloten, vein pot geenszins poten, vat en twee vaten, één kat en twee katen. ft heden: ik vloog, wiegen: ik woog? is afkomstig van wegen, oeging van vegen roegt men ik zocht ilsschien ook: ik vlocht? fkomstig van vlechten, vervoeging van hechten. ,r by snoepen geen sniep, r bij koopen geen kiep, npen: ik sliep, t schoone woord slapen, by 't woord rapen, ;n U ziet terstond: 'n cirkeltje rond. van baden geen bied, op dat U 't ziet!) rar van wieden géén wood, dig groot! kan ik U geven, laar laf niet bij leven! m, wij hebben gedronken, hebben gehonken! ik weet en ik wat, vervoegt men dat. vergeten: vergist! noeiiyk is 't! jna te bont! iet ik Bling of ik slond. ik gong, of: ik gond, ik sting, maar ik stond! tot volgende week, ik U van streek h gewis ïen oorsprong is. ergeet ik warempel sch exempel! nen doorgaans een kater, s-rat? Soms een rater? betiteld met kalf, :ekt men nooit aan met gnalf, re-kind kangoeralf. mijn plicht gedaan, John Buil nog te slaan, open vizier, ns allen plezier. C.: van ons, q. e. d. /illemsplein", fheid- i ja, enfin, soit...!" steeds, tout toi. Dec. 1.1. Avondblad. UINIGHEXD. dat de Schotten gierig en uitgere- verhaal gaat over ïotsch dorpje. Ben ondagmorgen door, andweg een boerin en, frisch gewas- sldere nieuwe jurk ichtertje. Het kind jsche jurk aan en -p om. De toerist [heldere tweetal en voorbij waren. De r middel had, ein- rik met lange af woei de wind een zag de toerist er staan: „Rust zacht. jel of de organist? een lezenswaardige irijft, beantwoordt ook hem gestelde antwoorden laten l. ging voorby een eelt", waarop haar e organist speelt". etgezel. Maar wat 00 oud en zoo al- er voor haar geen eging is. Zij moet ;en, of hij niet het in de regel voor- 1 spelen", hetgeen n, omdat het de yn behoeft de kaas kter schreef eens, oeming tot lijfarts ■d van het lokaal, sor X. maakt hier- Majesteit behaagd loemen!" Den vol- n verbazing onder King!" door den kapper een groot bedrag icheer? vordt er zoo door als een oude dra- ers naar het ver- ge de toekomst Plato, Mol zoo vriendelijk was toelichting te geven. Niet alleen wat gezien werd, maar ook wat daarbij verteld werd was in hooge mate in teressant en leerzaam en weinigen zullen ge weten hebben van het wonderlijke leven en de organisatie van deze kristaldieren en kristal wieren en andere microscopische wezens. Dé ontwikkeling van de slijmzwam van ééncellig organisme tot een méércellig organisme was bizonder leerzaam. Tot slot werd vertoond het opbloeien van diverse bloemen als narcissen, irissen, tulpen, magnolia, duinroos, meidoorn enz. allen bijzonder mooi, zoodat de aanwezi gen met enthousiast applaus den heer Mol dank brachten, door den voorzitter nog eens onderstreept. Niets meer aan de orde zijnde werd de ver gadering gesloten. Met een variant op het „O Nederland let op u Saeck" zeide Dr. A. de Vletter Dinsdagavond, toen hij in het Jeugdhuis op den Valeriusavond een korte voordracht geven zou over Valerius en de Nederlandsche Gedenck-Clank tot de leden van volkszang: „Volkszangers let op U saeck, gaat maar zingen en laat mij maar heel kort aan het woord." Als wilde hy zeggen: Het zingen is op dezen avond de hoofdzaak en wat ik te zeggen heb is slechts byzaak. Het was een uiting van de groote bescheidenheid van den spreker. Nu is het waar, het was de bedoeling dat op dezen avond, een p-opaganda-avond voor Volkszang, eens naar hartelust uit volle borst liederen uit den Gedenck Clank en andere geuzenliederen zouden gezongen worden. En dat is ook ge schied. Hoe mooi werd de avond geopend met het „Wilt heden nu treden" en het „Merck toch hoe sterck". En welke een aardigen in druk maakte het ook, hoe zongen allen van harte gaarne mede. Maar toch, het was goed gezien van het Bestuur van Volkszang Dr. De Vletter te vragen zijn voordracht te houden en het zal velen ongetwijfeld genoegen gedaan hebben dat Dr. De Vletter de uitnoodiging van het Bestuur aanvaard heeft. T7ant door die voordracht is het kennen van menigeen verrijkt. De liederen uit Valerius Gedenck Clank zijn vaak gezongen. Maar het is niet algemeen bekend, wie Valerius geweest is en ook niet dat, wat we noemen liederen uit dien Gedenck Clank geen liederen van Va lerius zijn. En dat is het wat de voordracht van Dr. De Vletter aan hen die het nog niet wisten, openbaarde. Het mooie van die voor dracht was dat ze tevens een blik gaf op den tijd, waarin Valerius leefde, dat ze deed kennen den volksgeest uit die dagen. Dr. De Vletter wist het zóó te zeggen, dat hij tot luisteren dwong. Een kunst die niet elk verstaat. Er was een gemengd publiek. We zagen vele jonge meisjes, maar ook grijsaards. Echter allen luisterden met spanning naar wat Dr. De Vletter te zeggen had. Wie Valerius was? Een Middelburger, die in Veere, het welbekende stedeke, geleefd heeft h de eerste helft der 17e eeuw, die medege maakt heeft het 12-jarig bestand, maar ook den 80-jarigen oorlog. Hij was er Scheepen en leider eener reederijkerskamer. Zijn eigenlijke naam was Adriaan Wouterstssn., maar, naar de ge woonte dier dagen had hij dien naam in het Latijn omgezet. Hij heeft een belangryke periode in den 80-jarigen oorlog medegemaakt. De lie deren die Valerius in zyn Gedenck Clank geeft werden door hem verzameld en gegeven als een illustratie van een werk dat hij schreef, een geschiedkundig werk. Er komen 76 liederen in voor. Het werk is na zijn dood te Haarlem uitgegeven. De liederen zijn een uiting van den volksgeest dier dagen. Valerius zelf heeft de liederen niet gemaakt, maar hij heeft ze verzameld, zoo deed spr. uit komen. De liederen werden gemaakt bij be staande wijzen; op de wijze van dansliederen werden vaak de invrome liederen gezongen, nu dat het doel van Volkszang is de verbreiding van het Nederlandsch lied onder ons' volk. Of dat noodig is? Behoeft het nog gevraagd Zeker, gaf de voorzitter te kennen, we zingen nog wel eens en gelukkig maar, merken we op, dat we het nog doen maar, en dan komt het: indien we zingen, dan zingen we een mopje en liefst dan nog geen Hollandsch. Daaraan moet een einde icomen en in die richting wenscht Volkszang" werkzaam te zyn. Zingt, maar zingt een Hollandsch lied. De avond vat- Dinsdag was bedoeld als een extra propaganda-avond. Hij is dat geworden. In eten zin moge ze het óók zijn, dat na dezen buitengewoon mooien avond velen, zeer velen als lid tot de afdeeling van Volkszang toetreden. Voor diegenen die zich op den avond nog niet als lid opgaven en die het alsnog wil len doen, zij vermeld, dat secretaris der af deeling is de heer A. Kranenburg, Bergweg 60, te Bloemendaal. B. BLOEMENDAAJLSCHE GYMNASTIEK VEREENIGING. Voor een geheel gevulde zaal gaf bovenge noemde vereeniging haar jaarlijksche winter- uitvoering. Precies 8 uur gaf de leider, de heer Beets, het signaal tot den opmarsch en steden de ruim 10 leden zich op het tooneel op, waarna de voorzitter, de heer Pronk de aanwezigen welkom heette, in het hijzonder de heer K, Tinholt, de leden der Technische Commissie der K. T. K., de afgevaardigden der Zustervereni ging en de Athletiekleider de heer Verwers. Hierna werd overgegaan tot het afwerken van het programma, hetwelk uit dertien num mers bestond. De vrije oefeningen der dames en meisjes, welke gecombineerd werden uitgevoerd, was een goed geheel, doch minder gelukkig waren eerst- genoemden met het paardspringet. Planken koorts der nieuwelingen was o.i. een van de oorzaken. Het springnummer der jongens was als steeds een aardig gezicht. Menige gedurfde sprong werd uitgevoerd, terwijl de haloefeningen der meisjes, iets nieuws, voor de noodige afwisse ling zorgden. De heeren volgden met Tremplin paard- springen, welk nummer pittig en correct werd uitgevoerd. De knotsoefeningen der dames werden sierlijk en in het juiste tempo verwerkt; een wel verdiend applaus was hun belooning. De heeren 1ste graad, werkten aan hoog-brug en dit nummer moet zeer zeker als het beste der uitvoering beschouwd worden. Onder deze turners schuilen enkele jonge, veelbelovenden krachten, waar B. G. V. nog veel plezier van kan beleven. Baarn uit tegen V.V.A. en Velox. V .V.A. thuis tegen Zandvoort, Baarn en Velox. R.F.C. thuis tegen Zandvoort. Bloemendaal thuis tegen Spartaan. Nu kan dus Zondag de beslissing vallen: in dien B.F.C. verliest en Bloemendaal en V.V.A. winnen of spelen maar gelijk, zijn de Bussum- mers het kind van de rekening. We gunnen niemand kwaad, ook niet de Gooilanders, maar we hopen toch, dat Zandvoort de beide punten verovert: het bloed kruipt waar het niet gaan kan, of ook: het hemd is nader dan de rok, al vervallen we hij het gebruik van het laatste spreekwoord misschien al te veel in de „des sous". Maar, er zijn nog andere mogelijkheden! Ie. Zandvoort kan verliezen; Zandvoort kan gelijk spelen. 2e. Baarn kan verliezen; Baarn kan gelyk spelen; Baarn kan winnen. Se. V.V.A. kan verliezen; V.V.A. kan gelijk spelen; V.V.A. kan winnen. 4e. B.F.C. kan gelijk spelen; B.F.C. kan winnen. 5e. Bloemendaal kan verliezen; Bloemendaal kan gelijk spelen. Gaan we stuk voor stuk na, wat er zoo al gebeurt by deze uitslagen, dan komen we nog tot verrassende dingen. Nemen we aan, dat Bloemendaal en B.F.C. beide winnen, dan zijn we nog even ver, zelfs als Baarn uit Amsterdam met de kous op den kop terugkeert. Immers, dan moet met gelaten heid het resultaat van de nog resteerende wed strijden afgewacht worden, waarby het moge lijk is, dat eenige elftallen met gelijk punten- aantal eindigen. Dit kunnen dan zijn: Bloemen daal, B.F.C. en Zandvoort. Speelt Baarn gelyk met V.V.A., deze laatste vereeniging met Zand voort, en gelukt het Velox in de laatste in stantie de Amsterdammers en Baarnaars te slaan, dan zouden Baarn en V.V.A. eveneens 12 punten halen en kregen we aan 't eind nog eens een halve beslissings-competitie tus- schen: Bloemendaal, B.F.C., Baarn, Zandvoort en V.V.A., waar wij, na zoo'n enerveerend seizoen, verschoond van hopen te blyven! Daarom is het zaak voor de onzen met Spar taan korte metten te maken. Alleen op winst dient gespeeld te worden. Het is onzen spelers tot nu toe niet gelukt ook maar één compe titiewedstrijd te winnen. Welnu, lest best: de tanden op elkaar, jongens! Je geven van het begin tot het eindsignaal met al de energie van je gezonde sport-body's. Denk er aan, je speelt voor het behoud van onze mooie, oude vereeniging „Bloemendaal". Twee jaar geleden werd de Spartaan, die toen tot de kampioens- Aa'n"hèt"einde der uitvoering sprak de heer P^endbnten behoord^ met 5-1 aan den Bre- - - -derodeweg geslagen. Het elftal der roodbroeken was toen sterker dan nu. We zullen ons niet kozen heeft van iets dat een behoorlijken bin nenkant heeft. Maar wanneer de schryver zelf een zeurpot is, een man met eenige handigheid om gemeenplaatsen aan elkaar te rijgen en daar bij een ernstig gezicht te zetten zoodat de boeren, burgers en buitenlui, die eigenlijk met kritiek of oordeél des onderseheids nooit iets lazen, er in vliegen, dan worden het Woord, de Taal en de Kunst en het Leven beleedigd. Dat hangt ons dus nog meer hoven het hoofd. Pret tig vooruitzicht! De kinderachtigheid van dit in den meest banalen zin des woords burgerlijke stuk kan de lezer dezer aankondiging, ware ze 'n afmaking, zelf gemakkelyk opmaken uit het volgende. Het hoogste peil van geestigheid wordt be reikt, als de dienstmeid zooiets uitroept: „O ja, er is maar één ware Jozef" (had ze nog maai bij vergissing Josep gezegd!); de hoogste dra matiek ligt in de ontdekking der kinderen als de slachtoffers al lang ad patres zyn: „Vader en moeder zijn in het geheim verloofd geweest". (Er ging over sommige banken een rilling dooi de zaal!) De diepste inschouwing in zielkundige vraagstukken is deze; De moeder van het meisje dat twee jaren met een getrouwden man had geleefd, wat ze (heel begrypelijk) niet net had gevonden en wat zy maar niet kan vergeten, drukt haar jalouzie en egoïsme aldus uit: „Jy getrouwd, terwyl ik (wat zei Pascal ook weer van le moi), het me nooit zal kunnen voorstel len." Als hoogste moment van spanning moest dienen 't door nagelaten betrekkingen met een diep ernstig gezicht omtrerït de(n) overledene gezegde: „Ik zou wel eens willen weten of zij (hij) aan ons dacht." Was 't voor de pauze een programmatisch ontwikkelen van de eene- oppervlakkige zeur- parflj op de andere, het eerste tafreel na de pauze scheen een ocgenblik de grauwe sfeer van Leuterbroek met een klein bliksempartijtje te zullen opfrisschen als 't begin van een mal- schen regen menschelijklieid, die de schryver dan voor het slot had bewaard. Doch niets daarvan hoor. ,En ten slotte" (aeer symbolische titel) 't bleef, want 't werd weer wee en vervelend. Wat 'n verspilling van kracht aan spel en decors voor zoo'n prul. Men had de drukkosten van het program toch nog beter kunnen besteden aan Liefdadigheid naar vermogen. Interessant bij zoo iets is alleen te bestudee- ren hoe de zaal, het publiek in hunne verschil lende geaardheid en nuanceeren op zoo iets-van- niets reageert. Wie hebben op 't laatst maar meegeklapt, omdat de tooneelspelers 't ten slotte toeh niet helpen kunnen. Maar, nog eens, waar gaan we heen? T. Tinholt enkele woorden van dank en complimen teerde de vereeniging met haar succes. Als geheel kunnen leider en bestuur met vol doening op deze uitvoering terug zien. BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen by: Sehim- melpenninck, Prins Hendriklaan 162, Overveen, een riem; Th. v. d. Weyden, Dompvloedsiaan 11 Overveen, een etui met 2 rozenkransen; van Dam, Zandvoortschelaan 220 Zandvoort, een knipmesje; J. v. d. Klinkenberg. Westerduin weg 7 Aerdenhout, een hond met bruine hals band en nikkelen plaatje; Hartkamp', Klever- laah 90, Bloemendaal, een huissleutel; Kennel Haerlem, te Haarlem, een dwerg pincher; Drijfsma, Kweekduinweg 14 Overveen, een huissleutel; J. C. van Schaik, Brederodeweg 80, Bloemendaal, een beertje (kinderspeelgoed)J. D. Heerwald, Rustenburgeiweg 10, Bloemen daal, een hond; (airedaele terrier)J.Karsten, Genestetweg 17, Bloemendaal, een rijwielbelas- tingmerk; aan den politiepost Aerdenhout, een hondenriem; aan bet bureau van politie Over veen, een verm. gouden ring, een bos sleutels, eens op die van Engelsche, dan weder op diejeen autodop, êen kinderhandschoen, een acte- van Duitsche dansliederen. Met nadruk staafde tasch inhoudende brood en leen flesch, een rozenkrans, een motorhandschoen, een Engel sche medaille, een wollen kinderhandschoen. Dr. De Vlette- dat de liederen in den Gedenck Clanck niet vormen een Ned. liederenbundel van Nederlandsche melodiën en ten tweede dat Valerius alleen een verzamelaar van de liederen- is geweest. Hij noemde de liederen een „dierbaar bezit" uit den tyd, dat de vaderen streden voor vrij heid. De Nederlanders uit die dagen hebben, heid. Ze hebben, als Calvinisten, geleden en heid. Ze hebben, als Calvinisten, geleden gestreden voor de vrjjheid. Ze deden het voor hun land en voor hun God. De Gedenck Clank is een calvinistisch boek en een getuigenis van de calvinistische kracht uit die dagen. Het is eer. geschiedenisboek met platen en met liederen geïllustreerd. Men voelt uit alles er in den volks geest van die dagen. Er spreekt uit een ver trouwen op God en de behoefte om als er een overwinning is behaald, God er voor te danken. Dat is het wat in alles door klinkt. Men vindt er in een getuigenis van het ge loof in God en het rechtmatige van de zaak waarvoor men streed en leed. Met het citeeren van verschillende liederen, opgenomen in den Gedenck Clank toonde spr. dat tenslotte nader aar. Vóór dat de causerie geëindigd was, wer den nog eenige lichtbeelden gegeven, zijnde platen die in den Gedenck Clanck voorkomen, waarbij de heer De Vletter toelichtingen gaf. Na de voordracht werd aangeheven de „Bede voor het vaderland", een lied bij de komst van Leicester in de Nederlanden. Heel mooi klonk het: Heer die uw tent in den hemelen spreidt, Alles op aard' door uw woord hebt bereid, 't Schuimende, woelige meer kunt maken stille, En alles doet naar uwen lieve wille; Wij slaan het oog tot U omhoog, Die ons in angst en nood, Verlossen kunt ter aller stond, Ja redden van den dood. Gij die zoo bitter een lot hebt gesmaakt, Juicht nu een betere morgen genaakt! Looft God den Heer met zingen en met spelen, En roept te samen vrij uit met luider keeien: Hadd' ons de Heer, aan Hem zij d' eer, Al zoo niet bijgestaan, Wij waren laag, 't was ons zoo bang, Al in den druk vergaan. Er werden nog vele liederen gezongen uit den Gedènck Clank en ook andere uit den Volles- zangbundel onder de wakkere leiding van den heer G. de Nobel, die aan de piano gezeten was. We kunnen niet anders zeggen of er werd zuiver gezongen en met veel gevoel. Met by- zonder genoegen hebben we dezen Valerius avond bijgewoond. Het deed ons ook goed, dat de opkomst tot tevredenheid stemde, zooals de voorzitter in net openingswoord aanstipte. De voorzitter heeft er nog eens nadruk op gelegd BEVOLKING. Opgave van 1926 Febr. Gevestigd: E. van der Molen, Kastanjelaan 49, Bloemendaal. W. M. Dammann, Veldlaan 22, Aerdenhout. G. Oortgiezen, Westerlaan 15, Aerdenhout. BLOEMENDAAL. Bevallen: A. van de PavertHuurdeman, zoon. Getrouwd: D. J. A. Westerveld en E. A. P. Nijland Visser; J. Ch. Vunderink en C. Ouwe hand. Overleden: G. van Ewijk, 88 jaar; T. L. Mul der, 73 jaar, overleden te Haarlem. VOETBAL. De oogst was ook ditmaal zeer schraal: vorst, sneeuw en de daarop gevolgde regen stelden te zware eischen aan vele terreinen, zoodat slechts enkele wedstrijden doorgang konden vinden. Bij ondervinding weten we, dat men het in Utrecht zoo nauw niet neemt en het verwon derde ons daarom niets, dat VeloxSpartaan doorgegaan is. De Spartanen, die op het gebied van terrein ook al niet erg verwend zijn, trok ken aan het kortste eind en verloren met 31. The big-match D.W.S.Haarlem, waar zoo- velen reikhalzend naar uitzagen, moest even eens uitgesteld worden. Voor a.s. Zondag is vastgesteld: V. V. A.—Baarn. B. F. C.Zandvoort. D. W. S.—Haarlem. SpartaanBloemendaal. Als dit programma inderdaad afgewerkt kan worden, dan zal op dezen wedstrijddag dé span ning, welke van 't begin tot het einde de 2e klasse B beheerscht heeft, culimineeren. Over D.W.S.—Haarlem, van zoo groot belang voor het bezetten der eere-plaats, schreven we reeds in ons vorig overzicht. Voor de weinig begeerde laatste plaats ko men alle candidate» in het veld, wier onder linge verhouding op de ranglijst als volgt is: Zandvoort 16 4 3 9 2739 11 Baarn 16 4 3 9 24,-49 11 V. V. A. 15 5 0 10 25—43 10 B. F. C. 17 4 2 11 24—41 10 Bloemendaal 17 3 4 10 31—54 10 De staartsterren hebben nog te spelen Zandvoort uit tegen B.F.C. ?n V.VA, verdiepen in de vraag of het kan, neen, het moet. Maak het vertrouwen van al de aan hangers niet beschaamd en besluit een slecht seizoen met een goed einde! A. C. Stadsschouwburg. Het Nederlandsch Tooneel met „En tenslotte", tooneel- spel (geheeten) in 3 bedrijven, (6 tafreelen) door John van Druten. Zondag 22 Febr. 1931. Is dit het gevolg van Verkade's verdwijnen uit Het Nederlandsch Tooneel? Dan staat ons nog wat te wachten! Dit is geen tooneelspel, maar een ten tooneele gebrachte zeurpartij. Men wordt alleen al wee om het hart hij de gedachte, dat men zich verhond om hierover te schrijven. Men kan letterkundig werk, ook tooneelstuk- ken hebben, die aan de oppervlakte van het leven blijven, maar waarvan toch iets uitgaat, omdat de schrijver om te beschrijven den buitenkant ge- NABETRACHTING. Nog niet heel lang geleden woonde de schrijf ster Ina Boudier-Bakker in onze gemeente. Haai' man was directeur van het Hulppost kantoor in Aerdenhout; wij herinneren ons haar fijnbesnaard, ijverig, veelzijdig geestig, vrien delijk en stil-intelligent persoontje nog zeer goed en hem, die welbewust de man was zijner vrouw, van deze vrouw, die eigenlijk behoorde aan de heele wereld. Over het dikke boek dar zij schreef onder den titel: „De klop op de deur" gaf Woensdagavond ds. van Dijk hier in het Jeugdhuis een voordracht waarvan elders in ons blad een verslag is aan te treffen. Het boek meer dan 1000 bladzijden groot, geeft de zediengeschiedenis van vier geslachten eener welvarende Amsterdamsche liberale familie voor welker leden geloof, godsdienst en dus ook kerk, begrippen waren en eene instelling zonder inhoud. De achtergrond eener zelfverworven levens- en wereldbeschouwing ontbreekt aan bet hoek, die titel zelf is de achtergrond van het boek en deze titel wil zeggen: De geest van den tyd komt en klopt aan de deur van ons leven, wij moeten opendoen en dan strooit deze geest nieuwe zaden van denken en gevoelen ons in hoofdi en hart; en wij aldus naar den tijd vernieuwd, bereiden als nieuwe zaaiers de toe komst voor. En zoo in het eindelooze. Is dit de moeite van het lezen van 1000 bladijden waard? Zijn wij niet gelukkiger, komen wij niet verder b.v. met twee bladzijden van Matthijs Acket (De verborgen Schat van het wijze hart) Het hangt er maar van af, hoe wij op het leven zijn ingesteld, horizontaal of verticaal. Is zin delijkheid en gezondheid, oprechtheid en goed: trouw, niet voldoende om goed te leven? Moet er niet zyn een rotsvast vertrouwen op het onzienlijke, op den onzienlijke, diepzinnig inner.- lyk schouwen, eenheidsbesef, innerlijk beleven van de eenheid des levens? Deze vragen zoo stellen, is ze foutief stellen. In deze groote dingen gaat het niet om óf.... óf. Het één is er én het ander. Hier de natuur, het bekende ongekende dat altijd anders is, maar "hooit wordt begrepen en waarvan het begrip ook niet vvoydt gezocht of verlangd, en waarvan de ein delooze afwisseling den naar eenheid en begrip zoekenden mensch op het laatst zelfs dreigt te gaan vervelen. Daar de Geest, de kenner van aardsche en hemelsche dingen, geziene en onge ziene, die aanschouwd worden in groot verban::, maar bij het bespreken waarvan tot den na tuurlijken mensch deze zich afwendt en iets mompelt als: „Kerkelijke vormen, waaraar. (voor mij) geen redelijk gevoel ten grondslag ligt". Zyn er in werkelykheid deze twee onder scheiden soorten van menschen: natuurlijke en geestelijke? Betrekkelijk. Er is geen natuur zonder geest, geen geest zonder natuur, maar het accent ligt verschillend. Geest en natuur zijn in waarheid één. Niet in den zin van hetzelfde, maar in den zin van tegendeelen die op elkander zijn aan gewezen, die zonder elkander niet kunnen be staan, die elkander insluiten en elkander door- wonen. En op het oogenblik en op de plek waar die doorwoning plaats vindt, is het de goddelijke liefde zelf voor wereld en medemenschen, die in 's menschen hart, het kruispunt der elkaar snijdende horizontale en verticale lijnen, de levenswarmte doet ontstaan en het levenslicht doet schijnen, die beiden vormen zyn, niet van een warm gevoel alleen, niet van een koud begrip zonder meer, maar van het veelzijdig innerlijk bewogen kosmisch gebeuren, dat hel almachtig, alomtegenwoordig processueel leven van den Eeuwige zeiven is, van die genoemd is de Alpha en de Omega, de Substantie, de Idee der ideeën, de Vader aller dingen, de groote Wiskunstenaar van het Heelal, de albehoeder en alverwezenlijker of Schepper, voor Wien wij ééndagsvliegen als niets zyn, maar Dien on afgebroken te beminnen en te aanbidden onze grootste liefde en onze voornaamste deugd is. Wij lazen Ina Boudier Bakker's laatste boek niet en zullen het wel nooit lezen. Wie vindt daartoe den tijd? Maar wij willen bij wijze van nabetrachting op de lezing van ds. van Dijk hier wel uitspreken, dat o.i. geen enkele klop van den tijd op welke deur ook, van den Geest verlaten is, dat de wegen des Geestes wonder baarlijk zijn en dat een veelzijdige, vriendelijke, fijnbesnaarde persoonlijkheid als Ina Boudier Bakker al richt zij zich oppervlakkig gezien uitsluitend nagenoeg op het natuurlyke en het burgerlijk-maatschappelyke, in al de stilte barer intelligentie eene begenadigde kan zijn, van wie krachten uitstroomen, die voor de nieuw? levens- en wereldbeschouwing, die de moderne tijd zich zelf zal moeten maken, onontbeerlyk kunnen blijken. Vox populi, vox Dei. De meer derheid grijpt op den duur niet mis. Een po pulair hoek moet een- hoek zyn met in diep? leegten, in diepe behoeften voorzienenden leven den inhoud. T. 't Is wel gezeid naar mijn verstand: Roep God te hulp, maar roer de hand! Vader Cats. Getrouwd: en. Bloemendaal, 25 Febr. '31. De Heer en Mevrouw VUNDERINKOuwehand betuigen, mede namens we- derzydsche ouders, hun har- teiyken dank voor de vele blyken van belangstelling', bij hun huwelijk ondervon den. Ged. Oude Gracht 38, HAARLEM, Het nieuwste Dameshandwerk is U vakkundig ingelicht. Wij leveren U alle materialen voor dit Telefoon 15663 Bij ons wordt nieuwe werk. Niet het oudste wel het best gesorteerde adres. 1 Hectare Kweekerij. Alle plantenmaterialen en benoodigdheden voorradig. e Sj L. O Cfl L. O L. O O •SM «O c a •e: O MEVROUW! Onderstaand heb ik de eer mijn nieuwe prijs courant te laten volgen, waarvan U ongetwijfeld met interesse zult kennis nemen. Door de enorme afbraakprijzen op de Holl. vee markten ben ik als ongeorganiseerde slager in staat het vleesch van het fijnste vee te leveren te gen prijzen, welke gelijken tred hebben gehouden met de verlaging op de veemarkten. Hier volgt mijne noteering: Co 1ste klas OSSENVLEESCH. Per pond. Doorregen Lappen f 0.50 Gehakt en Poulet - 0.60 Klapstuk - 0.60 Magere Lappen - 0.70 Riblappen - 0.75 Rollade - 0.75 Rosbeaf - 0.80 Lenden, en Staartstuk - 0.85 Baklappen - 0.90 Beafstuk en Haas - 1.10 Tongen, per stuk - 3.50 Gesmolten Rundvet - 0.40 Versch Niervet - 0.40 Rolpens - 0.90 FIJN GEMEST Per pond. Cotelets f 0.80 Lappen - 0.90 Poulet en Gehakt - 0.90 Fricandeau - 1.20 Gekookte Rookworst f 0.50 Bloedworst Vanaf BLANK VARKENSYLEESCH. O S - 0.45 - 0.60 - 0 35 9.45 0.40 a a Cf© Co O SJ- a heden worden door mü geen kosten meer berekend. Per pond. Doorregen Lappen f 0.35 Magere Lappen - 0.60 Schouder Karbonade - 0.45 Haas en Ribkarhpnade - 0.55 Fricandeau - 0.65 Rollade - 0.60 Vet Spek - 0.25 Pekelspek (mager) - 0.35 Krabbetjes Versche Worst of Saucijzen Hamschijven Geldersche Rookworst - 0.G5 Geldersch mager Spek Reuzel (hard of gesmolten) - KALFSVLEESCH. Per pond. Oesters en Vinken f 1.30 Wiener Schnitzel - 1.30 Zwezerikken naar grootte Kalfstongen, per stuk f 1.50 Leverworst f 0.50 per pond. Slachthuis f 0.50 Aanbevelend, BIJ REMISE E. S. M. TELEPHOON 15795,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 7