Het Bloemendaaisch Weekblad. PREDIKBEURTEN Tuinbouw en Plantkunde. SPORT. TOONEEL. Pandora-April. KUNST. BOEKEN. Gesprek tusschen Wim en Peter. lersche Setti Ned. Hervormde Gemeente Bloemendaal. V.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. Jeugdhuis. Jeugddienst. V.m. 10 uur: de heer H. Gordeau, van Bussum. Overvee». V.m. 10 uur: Dr. W. Th. Boissevain, v. Leiden. De Vrije Katholieke Kerk, Popellaan Kinheimpark. V.m. 10.30, Gezongen H. Mis. Celebrant Pries- ster Ko Borsten. Woensdag 6 Mei, 's avonds 8 uur: Toespraak van Priester Ko Borsten over „de Beteekenis van de Meimaand", gevolgd door Lof. Donderdag 7 Mei. 7.30 v.m. Stille H. Mis. Ned. Protestantenbond, afd. Bloemendaal. V.m. 101 uur: Spreker: Ds. L. Bonga, Leiden. Afscheid van de vertrekkende leerlingen. Eglise Wallonne. Eglise Evangêlique reformer d°s I' ys Bas. Dimanche 3 Mei. 9. h. 30: Service. 10 h. 30: Service avec sermon. 11 h. 45: Service des Enfants. 20 h. Service avec sermon. Vendredi 8 Mai. 20 h.: Service. Pasteur Krafft. L'Eglise est ouverte tous les jours de 10 - 17 h. Religieuze Kring Aerdenhout. V.m. 10jt uur: Dr. F. A. W. Korff, Ned. Herv. Pred., Heemstede. Geref. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur: Ds. J. C. Brussaard. H. Avond maal. N.m. 5 uur: Ds. J. C. Brussaard. Dankzegging. Ned. Herv. Kerkgenootschap te Santpoort. V.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Het innerlijke licht". 2 Kron. 29, vs. 7. Doopsbediening. Collecte Orgelfonds. Ned. Herv. Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur: Ds. C. J. van Paassen, Haarlem. DE HEER VAN LAREN OVER HET VASTE-PLANTEN-BOORDBED. Men schrijft ons: De afdeeling Bloemendaal-Velsen der K. N. M. v. T. en P. hield Dinsdagavond haar maandelijksche bijeenkomst in Hotel Vreeburj te Bloemendaal. Als spreker trad op de heer J. A. van Laren Hortulanus te Amsterdam, die op de hem eigen wijze een leerrijke en boeiende causerie hield over „Het vaste-planten-boordbed" (Herhace ous border), verduidelijkt door lichtbeelden. De rechtlijnige tuinen van vroeger werden verdrongen door de ideënen van landschappe lijkheid bij de beplanting ook de vroegere stijve beplanting van perken werd vervangen door een meer natuurlijke beplanting: een grasveld waarvan de kanten werden afgezet met min of meer breede randen beplant met veel soorten bloemen. Het Engelsche boordbe- planten is van groote beteekenis en ook ver scheidenheid in tegenstellingen hetgeen in ons land nog niet voldoende begrepen wordt. Het goed samenstellen van een border stelt hooge eischen aan plantenkennis en kleurgevoel. On ze kweekers hebben gezorgd voor het produ- ceeren van nieuwe soorten en nieuwe typen en daarvan moet een goed gebruik gemaakt worden. Er zijn verschillende typen van randbedden: lo. voor begrenzing van bosch, deze zijn gril liger van vorm en zorgen voor den overgang; zulk een randbed kan ook in de natuur een groote rijkdom van bloemen hebben; 2o. de rechtlijnige border, gewoonlijk tot afsluiting van grasvelden; 3o. de (Engelsche) border, eigenlijk afstammend van de vakken met snij bloemen in de moestuinen. Den laatsten tijd is een nieuwe mode ont staan, n.l. de rotsborder die het type van be planting onzuiver maakt. In ons vlak land pas sen deze steenen groepen niet. Een Alpen tuintje kan op zichzelf heel mooi zijn als men niet vervalt in het nabootsen van Zwitsersehe rotspartijen en bergen. Wel kan men met suc ces oude ruïnes nabootsen door beplanting met alpenplantjes maar een fout is in elke border te pas en meestal te onpas, steenen neer te leggen. Men make een Engelsche border, een randbed, een alpentuin of een terrastuin, maar houde elk type zuiver en in overeenstemming niet de omringende natuur. Behalve' door den vorm kan de border ver schillen door het tijdstip van bloei en door verschillende kleurcombinaties, waartoe de vooruitgang in de cultuur van vaste planten de mogelijkheid schept. Het zou wenschelijk zijn eens in Holland eene tentoonstelling te houden van borders om eens te doen zien, wat ■onze kweekers vermogen. Een serie lichtbeelden gaven de verschillende typen van borders weer, terwijl enkele ge kleurde projecties de kleurcombinaties deden zien. De toehoorders dankten, bij monde van den voorzitter, den heer Van Laren, hartelijk voor deze leerrijke en boeiende causerie. Een keur van bloemen waren ingezonden voor het Puntenstelsel, waarvoor de volgende punten werden toegekend: H. Boegschoten: Cineraria hybr. gr. fl. 10, Cineraria multifl. 8, Primula obc. hybr. 10, Primula obc. coerulea 9, Anthurium Scherzerianum 10, Azalea ind. Paul Schame 10; H. F. Hardeman: Sybotium 9, Neprholepus 9, Cineraria multifl. 9, Wortelen A'damsche bak 9; R. van den Hul: Afgesn. rozen Ophelia en Butterfly 9, American Pillar 9; W. van Wiefferen: Hortensia Mad. Molière 10; N.V. „De Teunisbloem" collectie diverse Pri mula's 10; Firma van Empelen Van Dijk: collectie diverse voorjaars-bolgewassen en an dere plantjes: lof der commissie. sten en druilige nattigheid, gaat het werkelijk niet aan nog iets goeds van haar te zeggen. Hoe vaak heeft ze ons bedrogen met een lieven glimlach, met schijnschoone dagen, die in gure uren eindigden. Ja, hoewel ik eenigszins vrees, dat ze 't me zal inpeperen ik schrijf dit den Zosten, ze heeft dus nog enkele dagen om zich te wreken moet het me uit de pen, dat ze niet heeft gegeven, wat we van haar mochten hopen en verwachten. Heb je al kerseboomen in bloei gezien? Ik niet. 'k Herinner me jaren, dat ze tegen den 30sten al uitgebloeid waren, en nu ïaten ze nog niet eens het wit door de reten der schubben schemeren. Op een hoek van 't Stoopsplein staat een winterjasmijn in vollen bloei, wer kelijk een weelde van goud, maar zij komt met haar pracht drie maanden te laat. De pirus japonica, die dikwijls tegen 't eind van Fe bruari in bloei staat, zooals haar plicht is, heeft nu pas knoppen, die wel rood lijken, maar 't is het rood der winterschubben, die maar niet open willen gaan. En de wilgen, die in Maart behoorden te bloeien, hangen nu nog niet eens allemaal vol gouden stuifmeel. Eigenlijk maar goed ook, want waar zouden die hongerige hommels terecht kunnen bij den nectarzoek, als die wilgen nu uitgebloeid waren? En waar zijn de gouden dotterbloemen, de ranke ane monen, de akkerhoornbloem, het vergeet-me- nietje en de viooltjes Ze zijn er wel, ze zouden wel graag met fleur en kleur de wereld willen inkijken, maar ze durven niet goed en spenen zich van de volle vreugd. Sommige van deze schoone elfen trotseeren kou en nattigheid en kijken je met half geloken oog aan. Andere bergen haar moois voorloopig weer op, opdat de kille nachten haar edele deelen geen kwaad zullen doen. Maar allen valt dat niet even ge makkelijk. Ze hebben niet alle een groene kelk om die edele ueeien te bedden. Daar heb je b.v. de anemoon. Hoog zou ze haar hals uit de drie schutbladeren willen opsteken, maar nu moet ze wel terug, naar beneden, met het lieve hoofdje in de schouderkraag, maar 't lukt niet. De hals laat zich niet inkorten. Dan maar buigen, denkt de anemoon, en ze duikt haar kopje neer tusschen de beschermende bladeren en voorkomt tenminste, dat regen en wind haar stuifmeel wegspoelen en verwaaien. Ik krijg met den paardekastanje te doen. Die heeft het te kwaad met zijn knoppen. Ze be ginnen weerspannig te worden en dreigen met uitbraak. Maar de boom is verstandig en geeft niet toe. Hij kent den guren noordwester en den ijzigen noordooster. Vanmorgen meende ik. Jat ze open wilden gaan. Maar tegen 4 uur waren de gezwollen knoppen al weer geslonken. Op mijn dak zitten twee spreeuwen zich te oefenen in tong- en keelprestaties. Wie daar nooit acht op geslagen heeft, doe het nu eens. Die hoort het waarschuwende „sst", het snib bige „spet" of „Kjib", het liefelijke, fluitende „funiet" als een vuurpijltje, het vragende „fieuw", het gerekte „sprieen het heldere „staar", en merkt meteen op, dat de spreeuw tweemaal zijn eigen naam roept, ofschoon éénmaal in 't Duitsch. Een mooi gezicht, zoo'n spreeuw in de stra lende zon! Met goudlicht overgoten, zoodat de veeren fonkelen in purper en violet, in staalblauw en groen. Dat is uitbrekende lentevreugde. Zoo zie je, dat Pandora-April toch de hoop in haar doos heeft. K. Zw. Overveen. ning op België, is Zondag een alleszins eervol resultaat tegen Duitschland behaald. Want het gelijke spel is bemoedigend! Wanneer we nagaan, dat bij onze Oostelijke buren de sport tot in de perfectie en streng systematisch beoefend wordt, dat het contin gent voetballers zeker 10 maal grooter is dan hier te lande, dat het aantal uitblinkers dus in verhouding daarmede stijgt, dat de training der uitverkorenen onder Otto Nerz zeer streng is, dan wint dit gelijke spel nog meer aan waarde. Niettegenstaande de nederlaag, welke de Duitschers eenigen tijd geleden tegen het Fran- sche elftal in Parijs leden, waren de verwach tingen van hun prestaties toch nog hoog ge spannen, dank zij de uitlatingen in de Duitsche sportpers. Het elftal was na de Parijsche teleur stelling danig herzien en vooral van de „stur- mers" (de voorhoede), waarin drie spelers uit één vereeniging waren opgenomen, ging een bijzondere roep uit. De befaamde linksbinnen Hoffman, zeker een der beste aanvallers van het continent, was ook hier niet onbekend en wij herinnerden ons hem van de Olympische spelen, evenals Weber, den veteraan-back. En na den wedstrijd van Zcndag kunnen we vastleggen, dat de ploeg zeer veel goede kwa liteiten had, maar niet meer, neen eerder min der, dan ons elftal. Misschien waren de Duit schers iets meer technisch, was hun balbehan- delmg en balcontrole beter, maar daartegenover stond het snellere handelen en de ontegenzeg gelijk grootere schotvaardigheid der Oranje mannen. Typisch was ook nu weer, dat de ge- machineerde Duitsche aanval telkens weer in het buitenspel-vhlletje liep, dat van Kol, gerou tineerd als hij is, openzette. De „abseits"-regel is nooit een „fort" der Germanen geweest, en zal het wel niet worden ook. Daarvoor zijn ze te systematisch. De zwakke plek in de combinatie der gasten was de middenvoor-plaats. Deze werd onvol doende door Schlösser bezet. Schitterend was hun doelverdediger Kress, en aan dezen speler hebben de withemden het gelijke spel te dan ken. Verdere uitblinkers waren Hofmann, Ai- brecht en Knöpfle. In Duitschland mogen de doelverdedigers, eenmaal in het bezit van den bal, niet aange vallen worden. Daarom permitteeren zij zich, wat uitloopen betreft, grooter vrijheden. Vrij heden, die naar ons inzicht te riskant zijn. Dit uitloopen had dan ook het Hollandsche doel punt tot gevolg. Zooals wij reeds opmerkten, het Nederlandsch elftal kan op een uitstekenden wedstrijd terug zien; en al laat het geheel nog wel iets te wen- schen over, wij vinden het juist gezien, de ploeg onveranderd Zondag tegen België uit te aoen komen. In v. d. Meulen, van Run, van Heel, Adam eu deugd zijn, de techniek van wetten, formule's, instructie's, rechtzaken, deurwaarders, con cierge's en griffierssalarissen is gebrekkig en breekbaar menschenwerk, waaronder het recht schuil gaat en al te vaak spoorloos verdwijnt (we zijn in Engeland, in ons land is dat na tuurlijk heel anders!). Armstrong zou onschul dig kunnen zijn! „Geen kwestie van", zegt Louis van Gasteren, de Officier, die in zijn rol van eenvoudige bruut in het eerste bedrijf 't minst voldeed (in het tweede, als hij er zelf tusschen genomen wordt, is hij een stuk beter) „de strop moet strakgetrokken". Het stuk loopt dood. De hoofdpersonen hebben geen contact met elkaar, bijpersonen zijn er niet en we staan op het punt om naar huis te ver langen, als de rechter Dick van Veen als deus ex machina op het lumineuse denkbeeld komt, een moord op een actrice te fingeeren en te enscèneeren, met verschillende aanwijzingen dat onze vriend de Officier van Justitie, die met een verwonde hand is binnengekomen, haar kan hebben gepleegd. Simson wordt in het nauw gebracht. En nu hij zelf voor de con sequenties van het kunstmatig recht staat, komt hij eindelijk -over zijn vak tot een soort bezinning, die hem op 18-jarigen leeftijd reeds door zijn professoren moest zijn bijgebracht; hij begint vaag te gevoelen, dat de maatschap pij een levend geheel en geen machinaal systeem is en dat woorden wel gebrekkige hulpmiddelen zijn om gedachten uit te drukken, ook de woorden der wet, maar dat 't vooral en altijd alleen aankomt op den geest die levend maakt. Op dat oogenblik komt de dea ex machina, de doodgewaande actrice, een ken- risje uit zijn studentenjaren, maar nu 100 pond zwaarder, binnen wandelen, de schellen vallen den Officier zichtbaar en hoorbaar van de oogen, Louise heeft hoop, de slimme rechter Deus e.m. (als ik me aan godslastering schul dig maak, letterzetter, schrap dit dan maar) glundert en het zwaard der gerechtigheid vliegt aan op zijn overjas en rent, 't is na 12 uur 's nachts, naar de gevangenis, de grif fier was naar bed (houdt uw hart even vast vakkundigen) om revisie aan te teekenen van het vonnis (eenig nieuw feit behalve de nieuw heid van zijn eigen twijfel is hèm nog niet bekend) en onder toejuiching van het spaar zaam opgekomen publiek, voor het meerendeel bestaande uit de door de artiesten verachte vrpkaartjes van alle gezindten en standen, dwarrelt het scherm neer. Als vrijkaartje wil ik wel zeggen, dat deze toejuiching onzerzijds ditmaal nog iets meer was dan een vormelijk bedankje voor de ge noten gastvrijheid (je zit in den schouwburg dan toch maar droog en ongestoord, zelfs on- ontroerd, het is soms net een aardig kerkhof in smoking), ze gold ook Louis van Gasteren, van Nellen hebben wij een heel goede kern, die in het tweede bedrijf er in slaagde de VOETBAL. Zondag a.s. is er tot besluit van het seizoen 1930'31, op het „Bloemendaal"-veld nog heel wat te genieten. Om half twee vangt de eindstrijd aan voor de „Waller"-beker tusschen WFC en Alcmaria- van Kol is de oude niet meer, hoewel hij mee voldeed dan tegen België. Andriessen en La- gendaal zijn te langzaam, v. d. Heijden is in het veld handig en snel, maar zwak voor 't doel Tap is Tap, dikwijls brilliant, dikwijls onbehol pen. Hij blijft het groote raadsel van ons elftal Is echter altijd goed voor een goaltje, trapt met zijn linkerbeen even goed als met zijn rechter-, neemt uitstekend corners, neemt slecht vrije trappen en blijft gehandhaafd! A. C. Juist voor we dit verslag verzenden, komt telegrafisch bericht, dat A. F. C. Zondag ver hinderd is. Voor de beslissingscompetitie is n.l. vastgesteld D. E. C.A. F. C. Thans worden pogingen in het werk gesteld alsnog een waardig tegenstander te ontvangen Wanneer dit lukt, zal het Zaterdag in de dag bladen bekend gemaakt worden. HET HOOFD IN DEN STROP. Stadsschouwburg Zaterdag 25 April. Ver. Rott. Hofstad Tooneel. Het is ons niet duidelijk, wie bij de gezel- Victrix. Men weet, dat ter gelegenheid van he, achappen de keuze heeft der op te voeren stuk- 25-jarig bestaan onzer vereeniging door den heer P. Waller, een sportief inwoner dezer ge meente, een prachtige beker geschonken is, die jaarlijks tusschen een viertal tweede klassers verspeeld dient te worden. Naast Bloemendaal, zijn daarvoor uitgenoodigd WFC, WA en Alc- maria. In 1928 vond de eerste ronde plaats, waarin Bloemendaal van WFC en WA van AIcmaria verloor. Door verschillende omstan digheden was het tot nu toe onmogelijk de fina listen hier te krijgen. Eindelijk is het nu gelukt. Noch de Wormerveersche, noch de Alkmaar- sche ploeg is voor ons onbekend. Meermalen toch trad Bloemendaal tegen hen in het krijt, met afwisselende resultaten. Beide elftallen hebben na dien een groote verjongingskuur on dergaan. Beide spelen ze in de 2e klasse A van afdeeling I. Dat we van een spannende kamp getuige zullen zijn, bewijst wel de plaats, door hen ingenomen op de ranglijst: West Frisia 18 16 1 1 62—18 33 Z.V.V. 18 13 3 .2 44—23 29 Zeeburgia 18 9 0 9 55—43 18 Alc. Vitrix 18 7 4 7 53—54 18 W.F.C. 18 6 4 8 36—36 16 H.R.C. 18 6 2 10 2642 14 D.E.C. 18 4 5 9 35—38 13 Hollandia 18 5 3 10 35—51 13 T.O.G. 18 4 5 9 30—51 13 A.T.C. 18 6 1 11 31—51 13 'k Zou graag veel goeds zeggen van April maand, want ik hoü van de plaaggeest ondanks haar grillen, maar dan moet ze niet te karig zijn met haar heerlijke geschenken als luxe winden, ronnige dagen, opstandingsliederen en ontluik nd bloemenleven. Maar nu ze ons meer dan 20 dagen van de 30 geplaagd heeft met gure winden, natte sneeuwvlokken, nachtvor-, Zooals men ziet, zijn 4 elftallen met een ge lijk aantal punten geëindigd, waarvoor zij een halve beslissings-competitie hebben te spelen. Eén dezer slachtoffers is A.F.C. Na afloop van de beker-finale zal Bloemendaal den strijd tegen de Am- sterdamsche „Reds" aanbinden, die dus een goede oefening krijgen voor de zware taak, welke hen wacht. Hier tevens een mooie ge legenheid de sterkte te vergelijken tusschen de tweede klas A en B. De A'ers hebben altijd be weerd, dat hun afdeeling sterker was, de B'ers omgekeerd. Op het Bloemendaal-veld moet dit zaakje nu maar eens uitgevochten worden. Gaat de voetbalsport in Nederland kwalita tief achteruit is een vraag, die heel wat pennen en monden in beweging heeft gebracht. Reden tot een pessimistisch antwoord is er inderdaad geweest, immers de verrichtingen van ons na tionaal elftal, samengesteld uit de keur onzer spelers, waren de laatste jaren allerminst ver heffend. Nu echter schijnen we weer op het goede pad te zijn, waarvoor dan ook hard gewerkt is. De Technische Commissie, bijgestaan door trainer Glendenning, hebben alle mogelijke middelen te baat genomen, daarbij voorlichting van terzake- kundige outsiders niet versmadende, om veran dering in dezen onbevredigenden toestand te brengen! En met succes! Na een 32 overwin- ken. Ook niet welken maatstaf die onbekende aanlegt; allerminst of de maatstaven overal dezelfde zijn. Dat d i t stuk niet voor een keuze in aanmerking kwam, staat wel voor ons vast. Het stuk speelt in Engeland met z'n conser vatieve opvattingen, z'n doodstraf, zijn jury rechtspraak in strafzaken en z'n formalistische ongemoedeiijkheid. Armstrong over wien wij alleen iets h o o r e n wordt onschuldig ter dood veroordeeld. Zijn rijke vrouw, wetende dat haar veel jongere on gefortuneerde man, die juist een groote ver zekering op haar leven heeft gesloten, houdt van de vrouw van den Officier van Justitie, werpt zichzelve op een tochtje van een rots in zee; een geleerde met een bril op zit tien meter hooger op den berg, ziet de vrouw val len en ziet haar man nog de handen over den afgrond uitstrekken. De Officier van Justitie stapelt in de rechtzaak sportief de verschil lende aanwijzingen van schuld op elkaar, sug gereert, zooals dat gaat wanneer de hartstocht om het van den advocaat te winnen, in het spel is, de jury van de schuld van den beklaag de en thuisgekomen (daarmee begint het stuk) deelt hij aan zijn vriend, den rechter-van-in- structie en aan zijn vrouw mee, dat de terecht stelling den volgenden dag om 6 uur plaats vindt; hij zal die bijwonen en daarna een beetje met vacantie gaan. De vrouw van dezen maat- schappelijken held (ze houdt van hem als mensch maar is bang voor hem-in-zijn-vak) is bekend met de liefde van den ter dood veroor deelde voor haar, al beantwoordt zij die niet. jZe komt nu in een moeilijk parket en heeft dit aan den huisvriend den rechter van in structie geopenbaard en ook, dat de mevrouw van de rots haar geschreven heeft zich zelf tekort te zullen doen. Zij weet en gevoelt dus, dat Armstrong onschuldig is; zij gevoelt ook dat haar man au fond een brave borst is, maar in en door z'n vak een dooddoener; en zelve niet schuldig-verliefd ziet ze er tegen op in haar huwelijksleven een slagschaduw te werpen tusschen haar man en zichzelf. De schrijver ver mag dit gegeven niet uit te werken in een reeks van misverstanden, ophelderingen, te leurstellingen en vreugden, waardoor wij dat innerlijk conflict konden meeleven; de schrijver laat dit alles door zijne sujetten in gewone huis-, tuin- of keukentaal aan elkaar vertel len; een goed geredigeerde krant zou het ook kunnen reporteeren: Louise Kooiman tracht vergeefs met stemverheffingen, oogverzettin gen en lichaamswervelingen eenig relief aan de doode mededeelingen geven, maar het Leven blijft dan eerst juist récht weg. De Officier van Justitie bepleit ook in zijn huiskamer de vermeende majesteit van het strafrecht; maar zijn vriend, de rechter, is n u op zijn hoede; de majesteit van het recht moge een goddelijke* spanning in de ziel van den gefolterde gerech telijken Lebemann eenige oogenblikken werke lijk te doen leven. Een volgend maal iets over de zeer geprezen opvoering: „Menschen in het hotel" een stuk, waarvan wij nog niet weten, wat er van te denken. Het gezelschap Bouber komt hedenavond in den Stadsschouwburg met „Frank van Wezel's roemruente jaren", soldaterij in 57 tafereelen naar den gelijknamigen roman van A. M. de Jong. Het is eer.- heele durf voor Haarlem. Wij zagen het stuk, dat ongeveer 100 malen ging, te Amsterdam. Alle onzindelijke, smakelooze, kinderachtige en houterige eigenaardigheden van den militairen dienst worden in dit revue achtige stuk dat van de soort is van „De big van het 168ste" op den hak genomen. De Van Alphen-achtige nobele zedemeester-soldaat, later sergeant Frank van Wezel, is blijkbaar de schrijver de Jong zelf. De Chr. gereformeer de soldaat lijkt ons een beetje gechargeerd, de rest is, met dikke klodders er op, raak ge- ypeerd. Het geheel is oorverdoovend zot. T. CHARLIE BI VEL MET GROOT INTER NATIONAAL VARIéTé. Het programma. He-den, Zaterdag 2 Mei vindt in Theater Carré" de première plaats van het groote, vroolijke Mei-programma, dat ons impresario Ernst Krauss als ontspanning na een vermoei end winterseizoen brengt. Was het twee jaar geleden Grock, verleden jaar Jack Hyltou, dit jaar zal Charlie Rivel, de „Chaplin van het Variété", de hoofdschotel zijn van een -groot internationaal menu. Als hoofdnummer voor de pauze zal Charlie Fvivel met zijn partner optreden in de schets „Chaplin aan het trapezium", een parodie op den film „Circus". Na de pauze zullen wij Char lie Rival als muzikale clown in het nummer „de drie Andreux" zien, waar hij met zijn partners een trio van meesters van de muzikale groteske vormt. Het internationaal Variété-programma ver meldt ook eenige andere wereldberoemde attrac ties, zooals b.v. de „4 Essédras", wier duizeling wekkende gymnastische toeren in alle wereld steden opzien gebaard hebben; voorts het Harry Holt Trio'', dat een voetbal-match op rijwielen zal laten zien; „Carter, de mensch met 100000 kaarten", een koning onder de gooche laars; „Kathleen Zammit en Fidy Gube", een klassiek-acrobatiek danspaar; „Cawalinis met acht vroolijke hondjes"; „Charton" met zijn ver maard marionetten-theater; en andere nummers. Het orkest staat onder leiding van H. Davids. Ir. E. J. G. S c h e rm e rh o r n „DE FOTOGRAFIE IN DE TRO PEN". Uitgave N. V. Focus, Bloe mendaal, 1931. Prijs f 2. Wie van onze lezers heeft geen vriend of fa milielid in Indië, waar hij af en toe of geregeld foto's van krijgt? Dikwijls zpn die foto's niet heel erg mooi: onscherp, niet duidelijk en wazig. Fotografeeren in Indië is ook een moeilijk werk. Daar is het warm, de omstandigheden zijn heel anders dan hier en de hulpmiddelen niet altijd in goede conditie te krijgen. Daarom gelooven wij, dat dit boekje in een bepaalde behoefte voorziet. Duizenden Neder landers gaan jaarlijks naar Insulinde en het meerendeel hiervan neemt een toestel mee. We gelooven dat het alle aanbeveling zou verdienen, als zjj zich door middel van dit keurig uitge voerde boekje eerst op de hoogte stelden van de moeilijkheden, die zrj in Indië moeten overwinnen Peter: Hallo Wim. Wat ben ik blij, dat ik je weer zie. Ik heb je een massa te vertellen. Maar vóórdat ik dat doe, moet ik eerst je opinie weten over het Montessori-onderwijs. Wim: Je bent een .slimmen guit. Maar te slim af zul je me niet wezen. Van dat onder wijs heb ik geen studie gemaakt. Hoe kan ik dan mijn opinie er over zeggen? Zeg liever eens, hoe je zelf er over oordeelt. Peter: Kom, ga nu niet op een ander schui- ven, wat je zelf niet weet te beantwoorden, Ik kan je wel zeggen, dat ik een vriend heb, vader van zes kinderen, die niets van dat Mon tessori-onderwijs moet hebben. Hij zegt, dat dit soort van onderwijs de kinderen brutaal maakt, terwijl het ontzag van de ouders geheel in het niet wegzinkt. Het „jij" en „jou" van een kind tegen hun ouders vindt hjj verschrik kelijk. Wim: Ja, dat laatste ben ik geheel met je eens. Maar, „de waarheid bovenal". Dat is me altijd voorgehouden. En, bezie je de zaak van dien kant, dan is dat „jijen" en „jouen" niet een onafscheidelijk gevolg van de Montessori- methode. Indien „onderwijs" de kinderen bru taal maakt, dan zeker „alle onderwijs" Peter: Heb je verleden week nog gestemd bij de verkiezing voor de Provinciale Staten Wim: Nou, dat zou ik denken. Als burger van den Staat moet je doen, wat de wet van je eischt. Of dacht je soms, dat ik er „brom men" voor over had? Peter: Ik heb óók gedaan wat de wet van me vordert. Maar ik deed het in bljjder om standigheid dan voor eenige jaren. Wim: Wel, hoe dat zoo? Peter: Och, ik maak niet graag iemand zwart. En toch, dat werd vroeger van ons gevorderd. Vaak deed ik het met een bedroefd hart en met een „traan in het oog". Gelukkig, dat ik nu het hokje vóór den candidaat rood mag maken. Wim: Die kleur mocht, wat mij aangaat, óók wel anders zijn. - Meer neutraal dan zwart is de kleur wit. Zou men niet een stembiljet zóó kunnen maken, dat de ondergrond geheel zwart was en dat men dan een hokje wit moest maken voor den candidaat der keuze? Peter: Oude jongen, ga nu niet met de zaak den draak steken. Maar, ik snap je wel. Je wilt me er al weer tusschen nemen. Doch, Peter is een slimme kerel, dien kan je er zoo gauw niet tusschen nemen. Zeg, ben je nog aan het „bollen zien" ge weest Wim: Het trof dit jaar slecht. Mijn tante, van wie ik je laatst vertelde, was op bezoek. Dat goede mensch wilde op haar leeftijd met geweld naar de bollenvelden gaan. Ze werd bepaald woedend, toen ik het haar, om de drukte, afraadde. Enfin, ze was niet te houden. Ik werd het slachtoffer. Ze durfde haar twee honden, die ze mede had genomen, toen ze bij me kwam logeeren, niet alléén thuis laten. Ik werd aan gesteld tot bewaarder Peter: Nou, dan begrijp ik wel, waarop de barometer van je humeur stond. Zeker op storm Wim: Och, zóó erg was 't niet. Tante ia een erftante. Ze zit er dik bij. En bovendien, nauw was tante weg, of ik liet het huis alléén met de honden er, ging naar een goeden kennis, om daar een partij te domineeren. Net was ik terug, of er werd gebeld en tante was er weer. „Neef" zei ze, ja, zoo zei ze het heusch; „wat ben je een aardigen jongen". Eerlijk gezegd, heel gevleid was ik er niet mede, maar het is nu eenmaal je erftante. Peter: Dat heb je aai dig klaar gespeeld. Het zal je geen windeieren opleveren. Wim: Och, je moet je altijd weten te redden. Anders heusch, dan heb je geen leven. Peter: Ja, dat mag je wel zeggen. Maar zeg. hoe vindt je 't, dat onze prachtig-aangelegde trottoirs aan den Brederodeweg weer eens op de proef gesteld worden, Hierin moeten weer kabels gelegd worden. Wim: Prettig is het niet, maar daar schijnt eenmaal niets aan te doen te zijn. Je zult je moeten troosten. Peter: Nu we het toch over voetpaden heb ben. Er zijn nog tal van wegen, die zeer slechte voetpaden hebben, waaraan hoegenaamd niets gedaan wordt. Anderhalf jaar geleden is er al gezegd, dat deze verbeterd zouden worden, maar niets van dat alles. Wim: Ja, amice, er wordt wel eens meer iets gezegd, waarvan niets komt. Maar, daarom niet getreurd. Ga maar eens je beklag doen bij „Publieke Werken". Iedere klager is daar van harte welkom en wordt daar met open ar men ontvangen. Peter: Ja, precies zóó verging het iederen bezoeker in het stadion, toen er laatst die groote voetbalwedstrijd plaats had tusschen Holland en Duitschland. Weet je waarom?.,. Wim: Peter: Om de entrée's, die hij moest betalen. Ik hoorde dat er wel 32.000 menschen zijn ge weest. Nu, je begrijpt, dat heeft nog al wat opgebracht. Hadden wjj de opbrengst der en trée's maar onder z'n tweeën mogen verdeelen, dan hadden we een goed dagje gehad. Wim: Wat je graag wil, gaat menigmaal, of gaat altijd je deur voorbij. Het is om je te lee- ren tevreden te zijn. Peter: Jij weet er altijd wat op. Doch, waar lijk, daar schiet me wat te binnen. Ik moet nog een boodschap doen. Tot later. Wim: Hetzelfde! en wat zij doen en laten moeten om mooie foto's te krijgen, waarmee zij hun bloedverwanten in Holland een genoegen kunnen doen. De schrijver iblijkt goed thuis te zijn in de fotografische tech niek, en vertelt in prettigen stijl op voor ieder begrijpelijke wijze hoe men in Indië goede resul taten kan krijgen. Talrijke recepten en aanwij zingen worden gegeven, voorbeelden en tegen, voorbeelden maken het boekje interessant. Niet minder vormen de vele prachtige illustraties een roote aantrekkelijkheid. Foto's van verschil lende bekende amateurs uit den geheelen Archi pel versieren het boek en bewijzen, dat er in Indië toch ook heel goed door amateurs kan worden gefotografeerd. Wjj gelooven, dat iedereen, die naar Indië gaat goed zal doen, dit handiqe boek te koopen, terwijl ook velen, die reeds in Indië zijn, toe zending ten zeerste op prijs zullen stellen. De heer P. van Marl ingang van 1 Mei a.s. commies afd. financiën lijken titel van sub-ont Bloemendaal. Wij wenschen den hee met deze bevordering, w toekomt, zoo voor zijne heid bij het intreden der functionaris als voor diens dienst tot het optr functionaris. De titel w ware o.i. meer in over met de wet, welke het st zoover wij weten, niet In tegenstelling met d de Haarlemsche pers de Raadhuisplannen-Zeeweg, ten, dat wel is waar gee projecten naar het oordc advies voldoet aan de j dat twee projecten, volg deel van deze commissie ad-hoc-uit-den-Raad, das dat overwogen wordt m daarvan nader overleg doeling, van elk hunner ontvangen,waaruit dan c kunnen doen. Wij ontvingen van Jeugdwerk, alhier, haar verslag over 1930, hetw< gewekt en nuttig leven, gend nummer hierop tt Men vraagt ons, of recht of onze Politie-ve in de belachelijke verto- middag omstreeks 5 uui afspelen, wanneer de sti aan den Brederodeweg trein te gaan, die hen t woonplaats, op dien ontvangen om daarna kinderachtige liederen, hen uit uit te schelden koppen), hinderlijk wor Wij meenen, dat on wel degelijk voorziet. A mers luidt als volgt: Hij, die wederrechteli weg een ander in zijne belemmert of met een aan een ander tegen c klaarden wil blijft opdri lijke wijze blijft volgen hechtenis van ten hoog: g) &&S2) (£Ï<S>32) •f' Den 18den Mei hope onze geliefde Ouders Jr Johannes Franciscus ti van Gulicb en Maria Barbara (a Jansen hunne 50-jarige Echi vereeniging te herder S ken. ,r Hun dankbare Jij Kinderen, Behuwt (S en Kleinkindere: Lage Duin en Daalscheweg 3, Bloemendaal. Door omstandigheden geboden een 2 jaar oud, mooi en zond. Br. Nr. 950 B< NAUTA, Zeeweg 56, IJmuiden i opruimingen koopt s! dezer tegen de HOOI WAARDE en onder gel houding. Brieven onder letti Bureau dezer.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 4