Het werk van Genève. kuuyuiu Banke Kokeri Wat er is gebeurd. De stichting der Academie voor Internationaal Recht. Misonstraat 1. Het Bloemendaalsch Weekblad. In de samenleving iets veranderd. UitgroeiingdersamenlevingderStatentoteenwerkelijkesamenleving- SPORT. Athletiek. Gesprek tusschen Wim en Peter. PREDIKBEURTEN. TOONI Opger Specialitei OSTAD Telefooni Over de komende ontwapeningsconferentie. Maandag 18 Mei was het weder Volkenbonds dag. De dag, dien de Vereeniging Volkenbond en Vrede heeft aangegrepen om heel Nederland te doordringen van wat toch wel het werk van den Volkenbond en de beteekenis ervan is. De datum van 18 Mei is gekozen, dewijl, tenge volge van het feit, dat op 18 Mei 1899 te Den Haag de opening der eerste Vredesconferentie plaats had, aan Nederland een internationale taak van geheel bijzonder belang werd toe bedeeld. De een moge meer, de ander minder verwachten van het werk van den Volkenbond, zeker is, dat, hetgeen te Genève plaats vindt, de algemeene belangstelling heeft. Aan een artikel, dat ons werd toegestuurd over het werk van Genève, verleenen we daaróm gaarne plaatsruimte. We laten het hier volgen: Nadat in 1899 de eerste Vredesconferentie te 'sGravenhage was samengekomen en het Per manente Hof van Arbitrage had gesticht, schonk Carnegie het geld voor het Vredespaleis. Zoodoende werd in dit gebouw, dat een sym bool vertegenwoordigt, de grondslag geleed voor „het werk van Den Haag". Na den oorlog is het veel uitgebreider „werk van Genève" ontstaan. Het heeft dat van Den Haag niet onnoodig gemaakt, want naast het Permanente Hof van Arbitrage is gekomen het eerste wer kelijk gerechtshof, dat niet arbitrage waar bij de belanghebbenden een groote rol vervul len uitoefent, maar werkelijk recht spreekt. En ook is gekomen de Academie voor Inter nationaal Recht, die het steeds toenemend ge bied van het volkenrecht bearbeidt en de be ginselen ervan brengt bij velen, ouderen en jongeren, die in de practijk daarmede te wer ken hebben. Nu wordt er en het is begrijpelijk veel critiek geoefend op dit werk van Genève. Over wat er gedaan wordt en wat er nagelaten wordt. Zoodanige critiek, dat men soms ge neigd is te vragen of de Volkenbond dan in de ruim tien jaren van zijn bestaan niets gedaan en niets nieuws gebracht heeft. Wel verre van dien. Zijn bestaan reeds vertegenwoordigt een geweldige noviteit in het leven der Staten. De Volkenbond is geen super-Staat, en zelfs dege nen, die het stoutmoedigst zijn uitbreiding zien, denken hem niet als zoodanig. Maar de Volken bond is wel een vereeniging van Staten, die een gemakkelijke en regelmatige bespreking van vraagstukken, welke slechts door inter nationale samenwerking kunnen worden op gelost, mogelijk maakt. In vroeger jaren had men, wilde men een conferentie over een zelfs onbeduidend onderwerp bijeenroepen, jaren van voorbereiding noodig; thans is deze voorberei ding vanzelf beperkt tot een besluit, hetzij van de Assemblée, hetzij van den Raad. Beide deze lichamen beslissen eenigermaie onafhankelijk van elkander; het is gedeeltelijk een leemte, gedeeltelijk juist een gelukkig ver schijnsel in het Grondverdrag, dat beider ver houding niet geheel duidelijk is omschreven. De Assemblée valt en ziedaar een nieuwe novi teit niet te vergelijken met de diplomatieke conferenties van vóór den oorlog, waarop iedere spreker geacht werd slechts datgene te mogen zeggen, wat het oordeel was van het land, dat hem had afgevaardigd, en naar aanleiding waarvan hij dan ook een groote angstvalligheid in acht nam. In de Assemblée spreekt men meer persoonlijk, en de beteekenis, die aan het gesprokenen wordt gehecht, hangt niet alleen met het land, dat hij vertegenwoordigt, maar ook met den persoon van den spreker nauw samen. Het valt niet te ontkennen, zij, die zich in vroeger eeuwen een Volkenbond dachten, dach ten deze vooral om politieke redenen. Hoopten daarvan vermijding van oorlogen tusschen de Staten en zoodoende vanzelf vermindering der dan nutteloos geworden bewapeningen. De hoofdtaak van den Volkenbond ligt inderdaad in die richting, maar het behoeft wel nauwe lijks betoog, dat hij deze taak slechts dan zal kunnen uitoefenen, wanneer hij goed en krach tig is gevestigd. Geen enkele nieuw geboren Staat heeft direct de volle macht van een Staatsgezag bereikt, want dat Staatsgezag be rust niet uitsluitend op gezag zelf, maar ook op vertrouwen in dit gezag. Velen daarom, die den Volkenbond en de internationale verhoudingen goed kennen, komt het voor, dat het waarlijk geen fout kan worden geheeten, dat men zich te Genève uiterst voorzichtig heeft gedragen ten opzichte van de groote internationale con flicten, waarvan het de vraag ware of de Vol kenbond reeds krachtig genoeg was om in deze in te grijpen. Toch heeft men in politiek op zicht werk van beteekenis tot stand gebracht. Daar was, reeds spoedig nadat de Volkenbond in actie was getreden, het geschil inzake de Alands-eilanden tusschen Zweden en Finland; geschil, in het verdere Europa weinig bemerkt, maar geenszins van de mogelijkheid ontbloot, om een ooilog tusschen Zweden en Finland te doen ontstaan. Daar is geweest de stnjd tus schen Polen en Lithauen om Wilna, welker op lossing, hoe men daarover moge denken, in «ieder geval een bloedige ontknooping heeft (voorkomen. Daar zijn geweest conflicten, die fop de grc.izen der nieuw geboren Staten be trekking hebben; daar zijn geschillen over de 'minderheden van ui: ehland en Oostenrijk en foe nieuw geboren Staten; daar zijn echter bo venal geschille- c"s dat tusschen Engeland en Turkije betreffende Mosoèl en dat tusschen Bulgarije en Griekenland betreffende het be faamde grensincident van 1925. In deze beide gevallen heeft de Volkenbond zich kunnen too-, nen in volle kracht, en heeft men de overtui ging kunnen erlangen, dat toch met de intrede van den Volkenbond in de samenleving der Staten wel iets is veranderd, en dat het slechts van die samenleving zelve afhangt om dat iets tot iets grootseh te maken! Juist, omdat de Volkenbond zijn zwakte ge voelde op politiek gebied, heeft hg zich gedu rende de eerste jaren gespecialiseerd op wat men wel eens smalend het secundaire werk heeft genoemd. Dat secundaire werk is het organiaties-werk van den Volkenbond, het werk, dat verricht wordt ten bate van de internationale arbeidsregelingen, voor den doorvoer en het verkeer, voor de hygiëne, voor de oplossing van financieele- en economische viaagstukken, ten bate van de onder mandaat van den Volkenbond gestelde vroegere kolo niale gebieden, ten bate van de regelingen voor opium, vrouwen en kinderen, en wat dies meer zg. Bij deze lijst zou te voegen zijn al datgene, wat door den Volkenbond op zuiver philantro- pisch gebied is gedaan. Het is waar, werk van dezen aard zal, hoe uitnemend ook volbracht, niet tot gevolg hebben, dat de eventueel be dreigde vrede in Europa wordt behouden. Maar werk van dezen aard, systematisch aangevat en doorgevoerd gelijk de Volkenbond dat doet, heeft wel tot resultaat, dat daardoor de samen leving der Staten tot 'n werkelijke samenleving uitgroeit; tot een die interniationaal denkt en voelt; tot één, die zich in materieele be hoeften en eischen en belangen één voelt. De Volkenbond heeft ten aanzien van alle deze' categorieën van vraagstukken afzonderlijke or ganisaties in het leven geroepen, en wie slechts den naam van Oostenrijk en van Hongarije op de lippen neemt, van het eerste land bovenal, dwingt de erkenning af, dat in dezen door den Volkenbond goed en nuttig en noodig werk op nobele wijze is volbracht. Zonder den Volken bond zelfs diegenen in Oostenrijk, die de felste tegenstanders waren van de inmenging van vreemde machten, geven het thans toe ware Oostenrijk vermoedelijk verloren ge weest; nu werd het behouden, en nu werden vanzelf ter zijde gesteld de problemen, die anders, bij den dreigenden ondergang van Oostenrijk, vanzelf opnieuw den vrede van Europa zouden hebben verstoord. Het i3 volkomen waar, dat het groote, alles beheerschende vraagstuk van veiligheid tot op lossing is gebracht. Zij echter, die dit constateeren en mee- nen dan een troefkaart te bedenken, dat, had de Volkenbond werkelijk dit vraagstuk reeds kunnen oplossen, hij zichzelf onnoodig zou heb ben gemaakt. Een samenleving der volken, die veiligheid, anders dan op den grondslag van geweld opgebouwd, kent, zal vanzelf ontwape nen. En een samenleving, die vrijwillig ontwa pend heeft, naar gelijke normen voor iedereen, is er eene, waarin de veiligheid reeds aan wezig .is. Juist echter, wijl deze beide begrippen zoo nauw zijn verbonden, is de oplossing van het gezamenlijk vraagstuk zoo moeilijk. De Vol kenbond heeft het eerst geprobeerd langs den- zelfden weg van geleidelijkheid en gelijktijdig heid, dien de Vredesconferenties in 1899 en 1907 vergeefs beproefden. Daarna zijn de waar- borgtractaten van Cecil gekomen; daarna het Protocol; daarna het pact van Locarno. Sedert 1925 arbeidde de voorbereidende Commissie voor de Ontwapeningsconferentie onder leiding van den heer Loudon, en met moeite is zij erin geslaagd een ontwerp-verdrag samen te stellen, op den grondslag, waarvan men ter Conferentie zal beraadslagen. Dat is op zichzelf een resul taat, hetwelk tot dusverre niet kon worden be reikt. Maar een resultaat, dat alleen in daden en feiten kan worden omgezet, wanneer bij allen de vaste wil voorzit om tot een begin van ontwapening te komen. Vandaar, dat in 1932 in het leven van den Volkenbond een belang rijk jaar zal worden. Brengt het niet anders dan een uitgangspunt voor den verderen vol hardenden arbeid op gebied van ontwapening en veiligheid, wij zullen ons overtuigd kunnen houden, dat wij een goeden tijd tegemoet gaan en ons mogen verheugen! VOETBAL. Wat door velen werd gehoopt, en door wei nigen was verwacht is werkelijkheid geworden: „Bloemendaal" kampioen van Haarlem! In deze kampioenscompetitie, waaraan 4 eerste klassers H. F. C., V. S. V., R. C. H. Edo) en 3 tweede klassers (Haarlem, Zandvoort, Bloe mendaal) deelnamen, eindigden onze jongens als no. één, na achtereenvolgens Edo (2—0), Haarlem (4—3), H. F. C. (3—2) geslagen te hebben. Deze inderdaad keurige prestatie wint nog meer aan waarde door het feit, dat alle wedstrijden op verdiende wijze gewonnen wer den. Daar is vriend en vijand het over eens. Een der sportverslaggevers schreef dan ook zeer te rechte, dat het kampioenschap behaald word door de club, wie het krachtens haar prestaties het meest toekwam. Een woord van hulde voor ons kranige eerste elftal is hier op zijn plaats. Na een minder ge lukkig seizoen heeft het zich volkomen ge rehabiliteerd, en getoond een van de sterkste ploegen uit 'den omtrek te zijn. Moge het zelf vertrouwen thans weer terugkeeren en een in spiratie worden tot verdere grootsche daden. Het deed ons aangenaam aan., dat H. F. C. in .sterke samenstelling verscheen. Immers acht ten wij het grooter verdienste van een sterk H. F. C. te verliezen, dan van een zwakke combi natie te winnen. Alle geruchten ten spijt waren ook v. d. Meulen onze nationale doelwachter en Wamsteker, de uitstekende rechts.back van de partij. De blauw-witten stelden zich als volgt op: z v. d. Meulen Wamsteker Smit Rauwekamp Gille Lamp Jongeneel Jongeneel De Ruijter v. Riemsdijk v. Pare eren Chapon Veel publiek (pl.m. 1600 man) was aanwezig, als scheidsrechter Boeree het beginsignaal geeft. Na eenige H. F. C.-aanvallen verplaatst onze middenlinie het spel en een groot aantal attaque's onzer voorhoede wordt ingeleid. Spoedig blijkt, dat de groote snelheid, waar mee deze stormloopen ondernomen worden, de verdediging der gasten voor moeilijke proble men plaatst. Zelfs Wamsteker is de situatie niet volkomen meester, en kan den bal niet be hoorlijk weg krijgen. Het duurt niet lang, of Sunter lost een uit stekend schot, dat v. d. Meulen te machtig is. Jammer genoeg wordt'dit doelpunt wegens bui. tenspel geannuleerd. Niet ontmoedigd komen de witten telkens terug en als de scheidsrech ter een overtreding binnen de beruchte lijnen constateert, benut Immer den toegestanen strafschop met een ontzettend hard schot. De Bloemendaal-defensie heef weinig moeite met de slappe pogingen, welke de H. F. C.-aan- val onderneemt om Huisman te passeeren Onze middenlinie kan zich dus ten volle van haar aanvallende taak blijven kwijten, wat zij naar behooren doet. Een vlugge aanval van links heeft een strakke voorzet van Strik ten gevolge. v. d. Meulen krijgt het leder niet klem- vast, en Sunter plaatst op onnavolgbaar gerou tineerde Wijze no. 2 in het H. F. C.-doel. Juist even voor rust als een der witte verdedigers een bal voor Huisman wegkopt, weet Riemsdijk van deze fout te profiteeren, en langs onzen peekei', wien het uitzicht belemmerd wordt, te schieten. De tweede helft krijgt H. F. C. den vrij ster ken wind mee, maar weet van dit voordeel niet te profiteeren. Integendeel, onze rechterwing, die ook ditmaal weer verassend snel was, breekt keer op keer door, en als v. d. Meulen iets te langzaam ingrijpt, is Charlie hem te vlug af en verhoogt den voorsprong 31. Een pracht doelpunt van denzelfden speler wordt tot veler verwondering afgekeurd. Nu gaat Wamsteker naar de midhalf-plaats en Lamp back. Steeds meer wordt de H. F. O.-voorhoede opgestuwd, waarbij het gevaar van links komt. .Een missen in onze verdediging stelt Chapon in de gelegenheid den achterstand tot 32 te verkleinen, maar verder brengen de gasten het niet. Onder groot enthousiasme fluit de scheidsrechter dan af, en Bloemendaal is kam pioen. De eer van deze overwinning komt hoofdza kelijk aan onze midüehlmie toe, die veel beter was dan die der eerste klassers. Door steeds de voorhoede te voeden, moest deze linie wel aan. vallen, en waar wij de beschikking hebben over snelle vleugelspelers, waren deze aanvallen ook steeds gevaarlijk. De vleugel De BockKam- meijer was er geweldig in; hoewel ook op links uitstekend gewerkt werd. In 't midden stond de tacticus Sunter, die hij moge dan veel van zijn snelheid ingeboet hebben door uit stekend plaatsen en opstellen, de aangewezen centervoor is. Het spel van de backs Bakker en IJfs was opportuun. IJfs blijft te veel achter, en dit kostte onzen ten minste één doelpunt. Huisman debuteerde goed, al zal grooter beweeglijkheid in de toekomst geboden zijn. Bij H. F. C. had v. d. Meulen een off-day. Misschien ook vatte hij zijn werk wat te licht op; onze plaatsgenoot kan ten minste beter. ■Wamsteker maakte evenmin een grootschen indruk. In de middenlinie kwamen zijn capaci-^ teiten meer tot haar recht. De half-backs wa ren zwak. Speciaal in het steunen der voorhoe. de waren zij de minderen der Bloemendalers. Jongeneel was de beste van het trio. In de voorhoede rammelde het geducht. De beste was hier Chapon, maar hij kreeg te wei nig steun van zijn medespelers, die heel wat goede voorzetten van zijn voet onbenut lieten. Van Riemsdijk deed aardige dingen, maar hij mist op 't beslissende moment 'doorzettingsver mogen. Noch De Ruyter, noch Van Pareeren, noch Jongeneel vertoonden in hun spel eerste klas allures, en konden met dit onbeteekenende gedoe weinig tegen onze stevige verdediging uitrichten. Het seizoen 1930-'31 is voor onze vereeniging officieel gesloten. We gaan ons nu wijden aan een der edelste zomersporten, het cricketspel, waarvan wij onze lezers in de volgende over zichten mee op de hoogte hopen te houden. A. C. Van den secretaris der Amsterdamsche Athle- tiekclub, H. van Rooyen, 2e Oosterparkstraat 117 te Amsterdam, ontvingen we onderstaande mede- deelingen: Als slot van onze serie afstandsmarschen, zal op ZONDAG 24 MEI en 7 Juni a.s. resp. de 50 en 70 K.M. gehouden worden. De 50 K.M. marsch is de laatste marsch waar aan door dames kan worden deelgenomen, ove rigens geldt voor beide marschen, dat slechts door personen kan worden deelgenomen die den leef tijd van 16 jaar hebben bereikt. 24 MEI, 50 K.M.. Vertrek des morgens 8 uur van Café Y-paviljoen, gelegen naast aanlegstei ger Tolhuispont, achter C. S. Parcours: Via Monnikendam, naar Volendam en Edam, waar gerust wordt. Vandaar over Purmerend, Landsmeer naar het punt van uitgang terug. Een en ander gedetailleerd op startkaart te vermelden. Duur ongeveer 8% uur. Tempo 6% K.M. p. u. aan te geven door een AVAC peleton, dat de eerste 3 K.M. (op start kaart aan te geven) niet gepasseerd mag worden. Daarna zijn de deelnemers(sters) vrij hun eigen tempo te loopen Indien zij daaraan voorkeur ge ven, doch de controles welke zooveel mogelijk als rustplaatsen gebruikt kunnen worden en op de startkaarten vermeld staan, zullen geopend en gesloten worden, berekend naar een tempo van 7 K.M. zoodat de loopers welke een hooger tempo wandelen toch moeten wachten en dus geen groo- ten voorsprong op de overige wandelaars (sters) kunnen behalen. 3 K.M. voor het eindpunt vindt de laatste controle plaats en komen alle wande- .laars(sters) weder achter het AVAC peleton. Herinnering: Daar het volbrengen van den 50' K.M. marsch zeker een prestatie genoemd mag worden en dit de laatste marsch is waaraan de dames deel kunnen nemen, is besloten als her innering aan dezen marsch een origineel pla- teelen vaasje beschikbaar te stellen, waarop de prestatie vermeld staat. 6/7 JUNI, 70 K.M.. Vertrek Zaterdagsavonds 10 uur van Café „Schinkelhaven", Amstelveen- scheweg 124, te bereiken van C.S. met lijn 1, van W.P. met lijn 6. Parcours: Evenals het vorige jaar Rond de Haarlemmermeer, n.l. Haarlem, Lisse, Sassen- heim, Leijmuiden, Aalsmeer, Amstelveen. Ge heel uitgewerkt op startkaart te vermelden. Tempo: 6% K.M. p. u. aan te geven als boven, evenals de daar genoemde controles. Duur dei- tocht pi. min. 13 uur. Herinnering: ook voor dezen 70 K.M. marsch is thans een voor Nederland unieke onderschei ding beschikbaar gesteld, nl. een plateelen wandbord, waarop de prestatie vermeld staat. Inschrijvingen moeten alleruiterst 30 Mei afge geven worden met f 1.50 inschrijfgeld. Voor deze beide marschen zullen, behalve eenige leden der E.H.B.O. ook wielrijders meegaan om de deelnemers (sters) behulpzaam te zijn, terwijl voorts alle mogelijke zorg zal worden besteed aan de verzorging. InschrijfadressenH. J. van Diepenbeek, v. Musschenbroekstraat 3 A. (Garage) (O.), F. v. d. Vijver, Delistr. 52 (O); J. A. v. Leeuwaarden Jan Hanzenstr. 69, (W.); J. H. Steenbrugge, Hoofdweg 334 (W-) J. t. Meulen, Smaragdsti. 39 (Z.) en de Fa. Kikkert, Nieuwe Leliestr. 25, Amsterdam. Peter: Zoo Wim, hoe staat het met je? Je bent nogal een voetballiefhebber. In den ouden tijd sloeg je geen match over en je hield je kranig als je aan het spelen was. Je zult er daarom wel belang in stellen eens te vernemen, wat de Bloemendaalsche ballentrappers ge presteerd hebben. Wim: Zeker, zeker! Och, waar is die goede oude tijd gebleven, dat ik me nog met het voet ballen bezig hield. Hg is al lang voorbij. Je weet wel, dat het was in de dagen, dat ik nog lid van „Volksweerbaarheid" was. Als er een wedstrijd was, dan was ik niet te houden. Precies, zooals het was met iemand, die nu een hooge positie in de maatschappij inneemt en die óók nooit mankeerde als er gevoetbald werd, maar die bij voorkeur erheen ging ais er huiten Haarlem gespeeld werd. Maar, sinds ik getrouwd ben, kan ik er nooit meer heen gaan. Als ik eens een vrij uurtje heb, en dat is niet veel, leggen vrouw en kin deren er beslag op. Ik wil heel graag hooreiï, hoe B.V.C. zich gehouden heeft. Peter: Wel vriend, dat zal ik je eens heel gauw zeggen. Ze hebben zich buitengewoon goed gehouden. Ze hebben gewonnen neen, niet de zilvervloot, die heeft alléén Piet Hein gewonnen ze hebben gewonnen, hoort het goed, niet minder daneen zilveren beker. Wim: Hiep hiep hoera voor B.V.C. Peter: Ga je nu weer die kozakken nabrullen. Zeg toch: hoezee! je bent hier toch niet zoover van de zee af! Wim: Je wordt al net zoo critisch als de Dagelijksche Redacteur is. Van hem leer je het zeker. Maar komaan dan, omdat jij het bent „Hoezeer voor B.V.C.!" Peter: Ja, „hoezee voor B.V.C.". De over winning, die de club behaald heeft, is welver diend. De club heeft om den beker moeten «-echten. Wim: Moeten vechten? Ik ben het voetbal- latijn verleerd, maar nog niet het jagerslatijn. Zeg me, wat dat vechten beteekent. Zijn er slachtoffers gevallen Peter: Neen man. Ik merk wel, dat je er heeleinaal uit bent. Vraag eens aan tante Em, of je op een Zaterdagmiddag naar een voethal- match mag gaan. Men kan sportief ook vech ten. Dat is heel wat anders, dan hetgeen ge daan is in den wereldoorlog. Het is vrede lievend. Het eindresultaat van zulk een ge vecht is niet: gevallen slachtoffers, maar dat een club de nederlaag moet lijden. Wim: Ik dank je wel voor de informatie, die je me daar deed en óók voor den gesden raad. Maar of tante Em me zal toestaan naar een voetbalmatch te gaan en dat nog wel op Zaterdagmiddag, neen, daar ben ik heel be vreesd voor. Peter: Kom man, zoo onvriendelijk is je vrouw niet. Je zegt het maar, omdat, om de waarheid te zeggen, ik ken je wel, je nu niets meer geeft om het edele, ja het edelste der spelen, dat voetbalspel genoemd wordt. Naar iets anders. De vorige week had je het zop over de pet afnemen voor de politie en het muziekkorps „Euphonia"; thans moet weer de pet af. (Zouden we maar niet met onze pet in de handen blijven staan? Wim: Neen Peter, dat gaat niet. Het is koud. Denk om mijn kalen knikker. Maar wel stem ik met je in, dat onze Bloemendaalsche voet ballers zich kranig gehouden hebben. „Welnu, daar gaan ze; nog eens „Driewerf hoezee voor de kranige B.V.C." Dat de club leve. Levelang in de gloria! Peter: Dat de club leve! Je bent nogal in je humeur, dat merk ik wel aan je. Nu, ik ben ook in de nopjes. Weet je waarom? Ik heb op gemerkt, dat er aan de trottoirs in onze ge meente gewerkt wordt; in het Kinheimpark is men óók druk aan den gang. We gaan den goe den weg op. Peter: We gaan het niet alleen op; wij zijn al lang den goeden weg op, sinds ik jou leerde kennen. Wim: Kom nou, geen complimentjes; je weet, daar houd ik niet van. Ben je nog ter Hage- preek geweest? Peter: Je doet me aan mijn vriend denken, die met Hemelvaartsmorgen, toen hij me in de Elswoutslaan voorbij fietste, toeriep: „Ook zeker naar de Hagepreek?" De man had gelijk; ik ging', naar wat men zou kunnen noemen, een „hagepreek" althans een preek in de open lucht, in de heerlijke natuur, waarin alles nredikt, de grootheid van den Schepper. Wim': Dus je hebt Dr. Haentjens gehoord? Peter: Ja vriend. Op zoo'n dag als er op Els- v/out gepreekt wordt, ben ik een „trouwe com- arant", zooals men dat zegt. Wim: En was de préék mooi? Peter: Je weet, ik ben zoo'n halve Theoloog. ~n van iemand als Dr. Haentjens houd ik, die .an zoo ernstig zijn en hij weet je nieuwe ge zichtspunten .te openen; fcjf zegt iets tot je, Egliso Wallonne. Beguinage (Begijnhof), Dimanchs 24 Mai. 10 h. 30: Pente cóté. Confirmation en St. Cène. Collecte pour la Mission. 20 h.: Actions de gr&ey. Lundl 25 Mai. 10 h. 30: Service de haptême. Vendredi 29 Mai. 20 h.Service. Pasteur Krafft. L'Eglise est ouverte tous les jours de 1017 h. De Vrije Katholieke Kerk. Popellaan Kinheimpark. Zondag 24 Mei, 10.30 v.m.: Gezongen H. Mis. Celebrant: Priester Ko Borsten met Predi cate. Woensdag 27 Mei, 's avonds 8 uur: Genezings dienst. (Zie bericht in deze courant). Ned, Herv. Kerk te Bloemendaal. Eerste Pinksterdag. V.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. Kerkkoor. Collecte voor de Zending. Tweede Pinksterdag. V.m. 10 uur: Ds. M. C. Briët, Heemstede. Bij goed weer wordt deze dienst gecombi neerd met het samenzijn van de Herv. Stads- zending v. Amsterdam op „Wildhoef", Jeugddienst in het Jeugdhuis. Eerste Pinksterdag. V.m. 10 uur: de heer A. van Os, Amsterdam. Overveen. Eerste Pinksterdag. V.m. 10 uur: Ds. D. Kuilman, Leiden. Collecte voor de Zending. Ned. Herv. Kerk te Santpoort. V.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Pinkster (Lk. 11, vs. 13). Medewerking van het Vrouwenkoor. Collecte voor Simavi. Collecte voor „Simavi". 2de Pinksterdag: Geen dienst. Ger. Kerk te Bloemendaal. Ie Pinksterdag. V.m. 10 uur: Ds. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur: Ds. J. C. Brussaard. Maandag 25 Mei, 2e Pinksterdag. V.m. 10 uur: Ds. N. A. Waaning, van Zandvoort. Op heide dagen extra collecte voor de Zen ding. Ned. Herv. Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur: Ds. L. W. Erdman, IJmuiden. Ned. Protestantenbond, afd. Bloemendaal. V.m. 10% uur: Spreker Ds. W. Banning, Barchem. waarover je anders niet zoo nadenkt. Wim: Ik merk wel, je bent goede vrienden met de dominees. Ik hoorde laatst, dat er nóg een predikant is, op wien je nog al gesteld bent, die óók een goed spreker is. Peter: Wat ik verder zoo mooi vind bg zoo'n predicatie ,in de openlucht, het is het heerlijke koorgezang. Wat klinkt dat plechtig. Mevrouw Kruyf had ook ditmaal weder de lei ding. Het was wat winderig, maar je kondet Dr. Haentjens goed hooren. Ik had iemand naast me zitten, die tegen me zeide, toen Dr. Haentjens iets uitlegde: hé, daar heb ik nooit over nagedacht". Ik heb er geen spijt van gehad, dat ik deh raad heb opgevolgd van den Hoofdredacteur, die eens jaren geleden tegen me zeide: als Dr. Haentjens spreekt op Elswout, dan moet je daar eens heengaan. Wim: Ik hoorde, dat dr. Haentjens óók ge dacht hst overleden lid der gemeente, waarbij hij predikant is, den heer A. de Clercq. Dat is een goede gewoonte, dat moest men in andere kerken óók doen, wanneer een lid de gemeente komt te ontvallen. Wim: Ja, daar sta je recht in, zooals mijn oude tante niet vaak zegt; want die geeft niet gemakkelijk gelijk. Haar ouderdom brengt mede, dat zij altijd alleen gelijk moet hebben. En wat dat preeken in de open lucht betreft, ik las laatst in de N. R. Crt., dat het meer en meer op een dag als Hemelvaartsdag of op andere feestdagen in zwang komt. We zullen het daar nog wel eens over hebben. Je hadt het daar straks er over, dat Dr. Haentjens zoo ernstig kan zijn. Hij is dat niet alléén. Is het niet zoo, dat dominéés altijd ern stig zijn? Peter: Ja, althans zoo behoort het te zijn. Maar denk nu niet, dat ze het altgd zijn. Ze zijn ook wel eens stekelig. In één der bladen las ik laatst er een staaltje van. In een gemeente stonden twee predikanten, die elkander niet goed zetten konden. Een van hen zou afscheid preeken. Het was de ortho doxe predikant, die Barbas heette. Op den ochtend van den dag van het af scheid preekte de vrijzinnige dominéé over den tekst „Laat Bar Abbas los". Hij sprak dat woord „Bar Abbas" steeds zóó vlug uit, dat de gemeente duidelijk verstond „Laat Barbas los". Zijn collega Barbas was over de tekstkeuze en over' de manier van preeken slecht te spre ken. Wat gebeurde er des avonds, toen hij zijn afscheid preekte Hij koos als tekst een woord, ontleend aan de geschiedenis van Abraham, die bevel kreeg zijn zoon Isaak te offeren (Genesis 22 5) „Blijft gij hier met den ezel". Hoe vind je hem? Wim: Je kan er wat mede. Pas maar op, dat je het niet aan den stok krijgt met dien dominéé, op wien je zoo gesteld bent en bij wien je nog al eens ter kerke gaat. Peter: Ja, een zoete jongen ben ik nooit geweest. Als ik je eens grappen uit mijn school jaren vertelde, dan zou je nog eens op staan kijken. Zal ik je de volgende week er eens eenige vertellen? Wim: Ja, dat is goed, een volgende week. Want nu moet ik hoog noodig weg. De zaken - neen niet de vrouw, vriend maar de zaken wachten me. En je weet, zaken gedoogen geen wachten. Mevrouw (tot nieuwe dienstbode): En luister eens Marie, ik wilde je nog zeggen, dat wij hier gewend zijn „je" te zeggen, begrijp je? Dienstbode: Nou, als jij het goed vindt, dan is het mij al lang best! Stadsschouw ZWEI LIEi muziek en schap: Fritz Woensdag 1! Iet voorspel en het r weinig beteekenende blijsi civiele terechtzitting r Rillo) als president, die door twee als echte bijk zittende" rechters, aan doen eenerzijds de altijd Harden als dr. Rogar namen is in dit prulletje zijds zijne gade de als Roly Bock, Dolly. Deze man en vrouw sich Hebenden en dus sic zelfs, dat zij om scheidinj den rechter de geschiedt making, „Durchbrennung len: Zij was een zich ven de jonge dame; hij, de j met de ordening van de b leis... en meteen valt het verplaatst in de bibliothe cor) met den correcten q Willy Zirbel), en Fleurio van boeken. Weldra komt Saint Labiehe ten tooneeli spelen, afstooten en aanti elkaar bestemden begint doende, wordt allengs maakt avance's en zone waarom (Dolly heeft een een quaestie van f50 voegt spr. daaraan to De heer Kremer terrein in de bebouwd' De heer Laan me hinder van zullen het de politie zal toestaa men nog niet een schi kan men inmiddels hinder van zullen ond In dien zin wordt 1 B. en W. stellen vc der Schoolvereeniging denhout te verleenen aanschaffing van meul het aanbrengen van v gebouw aan den Mr. gevolg van de toenem Alsdus besloten. B. en W. stellen vo daalsche Schoolvereeni de gevraagde medew veranderingen in de ii in het schoolgebouw weg, benoodigd voor Aldus besloten. Volgjens voorstel va: vergoedingen over h L. O. Wet uit te kee besturen. B. en W. stellen v< de gemeente Bloemei wegen, die gelegen z aan laatstgenoemde dragen om, onder de a. dat de op de rekening van de gemi overdracht zal plaat: door B. en W. van B b. dat eventueele zekerd overeenkomsti gemeente Bloemendaa Goedgekeurd. B. en W. stellen vi rondom de Israëlietisc te koopen van den synagoge te Amsterd nader omschreven vo Aldus besloten. Vastgesteld worden dienst 1930, een besli schrijvingen op de be: pletoire begrootingsdi Vastgesteld wordt e Op vooi'stel van I Witkop en K. Paap eischen waaraan een „verlof" in aanmerkin een consumptietent a Opheffi. In overeenstemmin Telefoon 15795. 1 Beleefd aanbevele 9

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 4