De temperatuur onzer sterren. De veteraan der luchtschepen. Wat weten wij ervan? De vluchten van de Los Angelos, Het Bloemendaalsch Weekblad, Een gevoelige warmte meter. De concurrentie van den auto met het kameel. Kapitein-luitenant ter zee C. E. Rosendahl aan het woord. Storm en wind moeten worden getrotseerd. Een wetenschappelijke expeditie dwars door Azië. Mijn vrienden, de Orang- Oetangs. Gesprek tuï en F Onder de zeer gevoelige en nauwkeurige in. strumenten, waarvan de moderne astronomie zich bedient, neemt de warmtemeter een- vooraan staande plaats in. Op de groote sterrenwacht van de Mount Eilson is er een aangebracht op de grootste telescoop, waarvan de doorsnede 100 inches, d.i. 2.5 meter bedraagt. De warmte die een kaars verspreidt, kan er nog mede worden waargenomen op een afstand van 150 K.M. ter wijl de temperatuur van een ster van de der tiende grootte er nog gemakkelijk mee kan wor den bepaald. Wanneer wij nu weten dat sterren van de zesde grootte al bijna niet te zien zijn met het ongewapende oog, en dat een ster van de dertiende grootte slechts 1/163 van dat zicht bare licht verspreidt, beseffen wij hoe gevoelig zulk een instrument moet zijn. De kleinste ster ren, die met de groote telescoop nog een indruk nalaten op een fotografische plaat, zijn van de 21ste grootte. Een ster van de 6degroote ontwikkelt over ge heel Europa evenveel warmte als de zon op een vierkanten meter. De temperatuur stijgt door den invloed van die ster met een twee milli. oenste graad Fahrenheit en er ontstaat een elec- trische stroom door van een twintig billioenste ampère. Dat alles kan gemakkelijk gemeten worden. Verder zijn sterren aan den horizont zwakker van licht dan de hooge aan den hemel staande, omdat haar stralen een minder grooten afstand door den dampkring behoeven af te leggen, voor zij ons bereiken De verandering in lichtsterkte van een heldere ster kan om de minuut gere gistreerd wiorden. Dit is een ander bewijs voor de uiterste gevoeligheid van het instrument. Gevoelige galvanometer. De werking van deze galvanometer kunnen wij ons het best op de volgende manier verklaren. Twee repen verschillend metaal ijzer en koper b.v. zijn aan elkaar gelascht, terwijl een van die metalen repen verbonden is met de galvano meter een instrument om zeer zwakke eectri- sche stroompjes te meten. Wanneer wij nu een der laschplaten verwarmen en de andere met, ontstaat er een electrische stroom, die gecon stateerd wordlt door het uitwijken van de naald van den galvanometer. Koelen wij daarentegen een der laschplaten sterk af, dan wiykt de naald naar den anderen kant uit. De tweedeelige as tronomische warmtemeter werkt volgens dit principe, maar is natuurlijk veel fijner, met het oog op de zeer geringe warmte verschillen. Het toestelletje heeft twee draadjes, resp. van bis muth en van een legeering van bismuth en 5 procent tin, op de laschplaatsen zijn twee schijf, jes aangebracht, die bedekt zijn met lampen- zwart en platinazwart en daardoor ongeveer 98 procent van de opgevangen warmtestralen ab- sorbeeren Het geheele toestelletje weegt 1/1000 van het gewicht van een waterdruppel. Om te voorkomen dat de warmte gedeeltelijk verloren gaat door geleiding, werkt de warmtemeter in een luchtledige ruimte. Wanneer men nu de temperatuur van een be ster wil meten, richt men de telescoop daarop en de stralen van de ster worden door een hollen spiegel opgevangen en teruggekaatst op een der metalen plaatjes. Wanneer op deze wijze de door de ster ontwikkelde warmte eenmaal nauwkeu rig bepaald is, kan uit den afstand van de ster, de grootte en uit andere factoren de tempera tuur er van bepaald worden Deze temperaturen loopen sterk uiteen. De „blauwe" sterren, zooals Zeta in het sterrebeeld Orion, hebben temperaturen van ten hoogste 23.000 graden Celsius, de „roode". zooals Omicron Ceti, nog minstens van 1800 graden. Onze zon heeft een temperatuur van 6000 graden. De ster ren met lage temperaturen geven betrekkelijk weinig licht, maar wel degelijk warmte. Zoo zou men misschien ook onzichtbare sterren kunnen vinden, door hun warmtestralen op te vangen. Warmte zonder licht De planeten en de maan hebben in het geheel geen eigen licht, maar de warmte-uitstraling van deze hemellichamen kan zeer goed gemeten worden De temperaturen zijn natuurlijk veel DE VRACHTAUTO'S VERVANGEN HET SCHIP DER WOESTIJN. Door onzen specialen correspondent te Jeruzalem. Elk van de beide afdeelingen van de Trans- Azië expeditie, aan het hoofa waarvan de be roemde Fransche' ontdekkingsreizer, Georges Marie Haardt staat, en waaraan het Ameri- kaansche Nationale Aardrijkskundig Genoot schap medewerkt, is een volledige trein zonder rails. Zeven auto's met rupsbanden voorzien die de Pamir-afdeeling uitmaken, znn in April uit Beyrouth in Svrië vertrokken en hebben Ba-:dad reeds bereikt. Een andere trein van zeven auto's, de China- afcbeling, is ongeveer op denzelfden tijd uit Peiping vertrokken, en zullen de Pamir-afdee- iing te Kaschgar, in Chineesch Turkestan, op het „dak van Azië" ontmoeten. Het kameel, van ouds het schip der woestijn is door deze nieuwe vervoermiddelen geheel uit geschakeld, omdat zij vijf dagen lang zonder water kunnen blijven, twintigmaal meer vracht kunnen vervoeren (daar onder begrepen hun eigen petroleum en olie), en in staat zijn van 3 tot 20 mijl per uur af te leggen, terwij] het kameel er gemiddeld slechts 3 of 4 aflegt. De samenstelling van den trein De trein zonder rails is op de volgende ma nier samengesteld. De eerste auto heeft de lei ding en bevat, behalve den bestuurder, den leider en drie andere mannen, verschiüe kisten met schrijfpapier, schriifmachlnes, ,v - chieven, kaarten, boeken, schilder- en teeken materiaal, jachtgeweren, munitie, verrekijkers en coijpassen. Zijn aanhangwagen, heeft even als die van de andere auto's een vracbtcapaci- teit van 2500 pond, welke vracht vooral be staat uit alle reserve-stukken voor de verschil lende machines en wagens. Het benedenste gedeelte van iederen aanhang lager dan op de vaste sterren, die gloeien van hun eigen warmte Toch stralen de planeten, be halve de teruggekaatste zonnewarmte (die met den tweedeeligen warmtester gemeten wordt) ook eigen warmtestralen uit, de zoogenaamde „don. kere warmtestralen", die door hun grootere golf lengte ook niet in staat zijn door glas heen te dringein, zoodat men de verschillende soorten warmtestralen van elkaar kan scheiden door een dun glasplaatje. Zoo kunnen beide berekend wor den. De daaruit afgeleide temperaturen zouden juist zijn, als de planeten zelf geen dampkring hadden. Nu dient men daarmede rekening te houden en de geschatte temperaturen der pla neten zijn: Mercurius (met wieinig of geen dampkring) ongeveer 425 graden Celsius De uitstraling is over het geheele oppervlak verdeeld op dezelfde wijze als bij de maan. Mars heeft een sterk wisselende tempera- uulfcr, al naar het jaargetijde en het uur van den dag, op groote hoogten, waar de dampkring reeds ijl is, heeft men ongeveer dezelfde tempe ratuur als op de aarde op de overeenkomstige hoogte. Jupiter werd tot vrij kont geleden voor een warme planeet gehouden, men vermoedde zelfs dat zij nog eenig licht uitstraalde. Dit is echter nieit juist gebleken, de temperatuur bedraagt er 140 graden Celsius. Venus heeft een dampkring en een zware bewolking zoodat de temperatuur op de opper vlakte niet juist geschat kan worden. De nacht- temperatuur in de hoogere lagen van den damp kring (boven de wolken) bedraagt echter 25 graden Celsius. De andere buitenplaneten zijn nog veel kou. der, wat een gevolg is van haar grooten afstand tot de zon. Het groote verschil tussehen maan en aarde wordt niet veroorzaakt door den ver schillenden afstand tot de zon, doch door het feit, dat de sa'dp -pi- "ik'-'r- de warmtestralen van de zon een andere golf lengte hebben dan de door de aarde uitgestraal de en teruggekaatste warmtestralen Die van de aarde hebben nl. een grootere golflengte en dringen daardoor niet zoo gemakelijk door den dampkring heen. Overdag wordt dus veel meer zonnewarmte ontvangen dan 's nachts uitge straald wordt en zoo houdt de dampkring ook 's nachts een deel van de zonnewarmte vast. De maan ondervindt echter de getemperde hitte van de zon en verliest op het niet door de zon besehenen deel deze warmta ook weer binnen een korten tijd door de uitstraling. De gemiddelde temperaturen zijn iets hooger in de „zeeën" (vlakke gedeelten zonder water) en iets lager in de bergachtige streken, het verschil bedraagt echter niet meer dan een paar graden. Bij donkere maan, wanneer dus alle zonnewarm- 9t weer verloren is gegaan, bedraagt de tempe ratuur 153 graden Celsius. Tijdens een maaneclips( wanneer dus bij volle maan het zonlicht door de aarde wordt onder schept), zooals op 7 October j.l geschiedde) daalt de temperatuur snel De getallen voor de ■totale eclips van 14 Juni '27 zijn 69 graden voor de verduistering 98 graden gedurende de eerste phase, 17 graden toen de verduistering absoluut was. De temperatuur daarlde dus 186 graden in de eerste helft van de verduistering en steeg bij het afnemen der eclips weer bijna evenveel. Wanneer wij op aarde echter een zon- neelips meemaken, daalt de temperatuur slechts 2 of 3 graden. Men kan nog zeer veel wetenschap putten uit de studie van de maan. Verschillende steekolensoorten graniet, la va, zand enz. worden reeds in laboratoria ver hit en afgekoeld, om hun eigenschappen op dit nuut nauwkeurig te leeren kennen Op deze wijze ?ou men uit de temperatuursverschillen tussehen verscheiden plaatsen op de maan en de afwij kende verschijnselen bij verhitting en afkoeling zelfs te weten kunnen komen, uit welke ge steenten de maan-oppervlakte bestaat. (Nadruk verboden). wagen bevat bedden en beddegoed in water, dichte verpakking. In de hoeken van he' bovenste gedeelte van lederen aanhangwagen bevinden zich waschtafels met spiegels, met een eleotrisch licht, zoo aangebracht, dat men er zich gemakkelijk bij scheren kan. Daarin zijn kasten aangebracht voor schoenen en lijfgoed voor iederen deelnemer aan de expeditie. In den aanhangwagen bevinden zich ook drie- nootstoestellen, vouwstoelen, klaptafels, een linnen badkuip, en een tent, die des avonds als de halteplaats is bereikt, uitgespannen wordt vanaf den wagen door middel van tenthaken. De eerste klankfilm van Centraal- Azië. De tweede wagen is gereserveerd voor de mannen dei wetenschap en hunne benoodigd- heden botanische gereedschappen, archeolo gische instrumenten, alsmede voor de voorwer pen, welke gevonden of verzameld zullen wor den. In den derden wagen bevinden zich de camera's voor de film opnamen met haar photophonisch toebehooren. Het is een einde- looze verwarring van kabels, batterijen, micro foons en andere apparaten, die gebruikt zullen worden om de eerste klankfilms te vervaardi gen van de liederen, gezangen, en ritueele han delingen van de weinig bekende volken van Centraal-Azië. De vierde wagen noemt men den huishoudwagen. Daarin bevinden zich de elee trische apparaten voor licht en kracht-over brenging, als er een kamp wordt opgeslagen, waarin men langduriger vertoeft. De vijfde wagen is het draadlooze station, met een krachtige uitrusting voor verzending en ontvangst, hetwelk, naar verwacht v r dt de expeditie in voortdurende verbinding zal houden met Pa-ijs en Washington. De keuken wagen een belangrijk onderdeel van iedere expeditie, is de zesde. Evenals bij een moderne Amerikaansche eetwagen zal de keukenchet van de expeditie eiken keer als de karavaan stopt, een menu kunnen aanplakken met de verschillende gerechten, welke dien dag te ver krijgen zijn. In het binne'->ete van den auto is een keuken ingericht van zper ruime afmetin gen en ofschoon alles opgehangen is, om de schokken te breken in wegenlooze streken, kan men er brood en cake bakken en vleesch bra-' den. Een electrische waaier is aangebracht om de keuken en de keukenchef te beschermen tegen oververhitting. Gebroken borden of kop jes komen niet voor, want alles is uit roestvrij metaal vervaardigd. Men kan steile hellingen be steigen. De zevende wagen is de reparatie-wagen zoowel voor de menschen als voor de machines. In dezen auto zijn te samen gebracht, ten eerste een machine-kamer voor kleine repara ties aan de auto's en een operatie-kamer als een van de' deelnemers een ongeluk mocht over komen. Men heeft een volledige uitrusting van alle soort geneesmiddelen en chirurgische in strumenten. Alle wagens zien er precies hetzelfde uit en bezitten een zes-cylinder motor met water koeling. De beide voorste wielen zijn juist als van iederen vrachtauto met luchtbanden. In de plaats van de achterwiel-en zijn rupsbanden aangebracht met rubber-bekleeding. In de plaats van de bumpers heeft iedere wagen een tank, die vooraan op de as aangebracht is. Als de voorwielen in het zand zinken of in moeras- achtigen grond, houdt de tank het gewicht van den motor op, en rolt voort, terwijl de rups banden den wagen over alle oneffenheden stooten. Elk van de wagens kgn een stijging van 35 graden nemen. Om eein denkbeeld te geven, hoe steil dit is, kan hier aan toegevoegd wor den, dat de steilste hellingen op de wegen van de Vereenigde X Staten zelden de helft van dit aantal graden bereiken. Anglo-American-Newspaper-Service. Copyright Harms Tiepen. (Nadruk verboden.) Per automobiel langs het spoor van Marco Polo. (door onzen specialen correspondent te (Jeruzalem). Een karavaan van zeven bijzonder uitgeruste, met rupskettingen voorziene vrachtwagens, een aantal gelerden en een uitgezochte collectie wetenschappelijke apparaten, vanaf radio-toe stellen, tot inrichtingen voor geluidsopnamen en camera's voor kleurenphotografie, zijn thans in Beyrouth in Syrië verzameld, op het punt om te vertrekken op een der beste voorbereide vasteland-expedities van den modernen tijd. t>eze expeditie, die dwars door Azië zal gaan met deze merkwaardige kruipende rupsmachi nes, zal voor een groote gedeelte gebruik maken van den weg. die ook Marco Polo aflegde, de oude route van de zijde-karavanen van Kathaï naar de Middellandsche Zee, de verzengende streken aandoen, waar Dr. Roy Chapman An drews zoekt naar sporen van de oudste men-' schelijke nederzettingen, en het tracé volgen van Alexander de Groote's overwinningsmarsoh naar den Indus. Per auto dwars door de Sahara. De leider van deze expeditie, een Fransche onderneming maar met medewerking van het Amerikaansche Nationale Aardrijkskundig Ge nootschap, is Georges-Marie Haardt, de beroem de Fransche ontdekkingsreiziger, die als eerste per auto dwars door de Sahara gereden is, en later geheel Afrika doorkruisde met zijn expe ditie, die den naam droeg: „Zwarte Reis", als uitgangspunt had Algiers en in vier gedeelten uitstraalde naar Mozambique, Mombasa, Dar-es. Salaam en Kaapstad. Deze Trans-Aziatische expeditie zal zich splitsen in twee gedeelten: het eene neemt den weg door het gebergte, waarbij men passen moet overklimmen, die zoo hoog zijn als de Alpen toppen, het andere kruipt door streken van on- leschbaren dorst en doodelijke zandstormen. Daarna ontmoeten zij elkaar in Kaschgar, het middelpunt van Azië. De zeven auto's, die thans te Beyrouth ver zameld had, vormen c!e Pami;-afdeeling, onder de persoonlijke leiding van Haardt. De China- afdeeling gaat uit van Peiping (Peking) mei medewerking van de Chineesche autoriteiten, en doorkruist de Mongoolsche woestijn en de hoog vlakte van Chineesch Turkistan tot aan Kasch gar. De medewerking der Chineezen. De reis van de China-afdeeling van Peking tot Kachgar staat onder het commando van Luitenant-Commandant Victor Point den chef van den generaien staf van Haardt, en naast hem staat Dr Tsoe Ming Li, de chef van den Chineeschen Topografischen dienst. Op Chi neesch grondgebied zal Dr. Li begeleid worden door vijf Chineesche studenten, die aan den to pografischen dienst verbonden zijn. Op de heen reis zal men verkenningstochten doen, en op de terugreis naar Peking, wanneer het geheele personeel der expeditie bij elkaar is, zal men een volledige topografische opname doen, het land in kaart brengen en het terrein en de be woners van dit nauwelijks bekende gedeelte van Azië bestudeeren. Na Peiping bereikt te hebben, zal de gezamen lijke expeditie naar het Zuiden trekken tot Sai gon in Fransch-Indo-China, dan Indië door kruisen, alsmede Beloudjistaan en Arabië en weer op zijn uitgangspunt terugkeeren. Dat zal een reis worden van over de 13.500 mijlen, en het zal 18 maanden duren. Registratie van klanken en kleuren. Geleerden en specialiteiten op verschillend wetenschappelijk gebied zullen de onbekende stammen, de geologie, de zoölogie, de flora, en de vreemde gewoonten bestudeeren van de ver geten volken, die nu nog leven, als in de vóór- Boedhistisehe tijden. Door registratie van klanken en kleurenpho tografie zal men de vreemde zangwijzen, liede ren, ritueel, ceremonieel, en kostuum van deze schilderachtige woestijn- en bergvlakten vast leggen. Er zullen meteriologische waarnemingen ge daan worden in streken, die nu witte vakken zijn op de weerkaarten van de aarde. Men zal het magnetisme bestudeeren en een De vroegere commandant den „Los Angeles", die nu het perso neel voor de nieuwe reuzenlucht- schepen te Akron opleidt, be schrijft hier zijn ervaringen. 15 October 1924 kwam het groote, doch sier lijke en zilverwitte luchtschip uit Friedrichs- hafen aan op het vliegveld Lakehurst bij New York. Het bad de reis van goed 8100 K.M. in 81 uur volbracht, een prestatie op zichzelf voor dien tijd. Weinig vermoedde men toen, welk een uitnemend propagandamiddel de Los An geles in en buiten Amerika zou worden voor de voorstanders van het principe „lichter dan de lucht". Thans, ruim zes jaar later, overtreft het luchtschip nog alle verwachtingen en is het het record van duurzaamheid in het ge bruik. Behalve de 1200 uren, die het aan lan- dingsmasten heeft gelegen, heeft het 240 vluchten gedaan en in totaal meer dan 200.000 K.M. afgelegd, terwijl meer dan 13000 perso nen (met inbegrip der bemanning) door het luchtschip zijn vervoerd, zonder dat er ooit één ongeluk voorkwam. De Los Angeles of de ZR 3, zooals haar volgnummer luidt, werd gebouwd op last van een commissie van gezanten der geallieerde mogendheden, omdat twee luchtschepen, die door Duitschland aan Amerika moesten wor den uitgeleverd in hun hangars werden ver woest door Duitsche arbeiders. Dit schijnbare verlies werd ook voor Duitschland nog een winst, omdat het daardoor zijn eenige overge bleven hangar mocht behouden en gedurende de eerste naooriogsjaren, waarin de lucht scheepvaart er zoo slecht voorstond, zijn ter zake deskundige ontwerpers en constructeurs bij elkaar moest houden. Wanneer Duitschland riet gedwongen was geweest, de Los Angeles te bouwen, had het nooit de Graf Zeppelin, de LZ 127 kunnen voortbrengen. De vluchten van de Los Angeles. Sindsdien heeft de Los Angeles gevlogen bij goed en slecht weer op verschillende tra jecten en dikwijls hebben de stormen den moed der bemanning en de degelijke constructie van het schip op de proef gesteld. Elke vlucht was weer iets anders en van elke vlucht hebben wij weer wat geleerd. En dan waren er nog andere moeilijkheden. Ik noem slechts het vervangen der waterstof, die mettertijd onvoldoende werd, het vervangen van minderwaardig materiaal door onderdeelen van superieure kwaliteit. In Juni 1925 leed het schip niet alleen aan kin derziekten, doch er waren ook een paar been deren gebroken en de ingewanden waren niet in orde. Het ging niet langer. Om niet meer heliumgas te laten ontsnappen, werd dit over gebracht in een klein luchtschip en de ondeug delijke gascellen werden door andere vervan gen, die wel iets zwaarder, doch absoluut lucht dicht waren. Er werden nog andere verbete ringen aangebracht en de Los Angeles vloog weer. Niet te best, maar wij deden toch een groot aantal oefenvluchten, die achteraf be schouwd van groot nut zijn geweest voor de oefening van het personeel. De Los Angeles is sindsdiens de houder ge worden van een record, dat niemand vrijwillig zal trachten te breken. Zij heeft vertic '1 op haar neus gestaan zonder te vergaan! Dat was nog nooit gebeurd en het is alleen aan het be leid van de bemanning te danken geweest, dat zij allen ongedeerd bleven. Het luchtschip werd gegrepen door een windvlaag uit onverwachte richting, terwijl het aan de landingsmast te Lakehurst lag, waardoor de staart werd opge licht en het luchtschip met een hoek van 85 90 graden omhoog stond. Er waren toen 25 ge oefende manschappen aan boord, die met te genwoordigheid van geest de juiste manoeu vres uitvoerden en het luchtschip weer hori zontaal brachten met den neus in de nieuwe windrichting. Men moet zijn luchtschip kennen, want dat is even onmisbaar als bij een gewoon schip. Het heeft evengoed zijn eigenaardigheden en als men er goede resultaten mee wil bereiken, moet men daar rekening mee weten te houden. Er zijn zelfs op het oogenblik nog fouten in de Los Angeles, doch waar tot nu toe alle ge breken met zooveel succes konden worden ver beterd, hebben wij alle hoop voor de toekomst. Wij hebben daar zooveel te meer reden voor, waar ook de drijvende vliegvelden, de Saratoga en de Lexington, nu in exploitatie zyn. Reeds op 27 Januari 1928 landde de Los Angeles vlot op de Saratoga in volle zee. Een andere mooie prestatie is de non-stopvlucht van New-York naar Panama, die in Februari 1928 in 37 uur werd volbracht. Dit was de eerste keer, dat dat traject door de lucht werd afgelegd; schepen hebben er 5 10 dagen voor noodig. (Nadruk verboden). De auto's met de rups-kettingen zijn het re sultaat van meer dan tien jaar proefnemingen om een wagen te vinden, geschikt voor de ruw ste streken, waar van een weg geen sprake is. Elke wagen met zijn aanhangwagens vormt een éénheid, en kan zichzelf voor een aantal dagen behelpen, als hij wordt afgesneden van de rest van de expeditie. De aanhangwagens zijn bela den met tenten, hangmatten, kampstoelen en een kamptafel, alsmede met de noodige voe dingsmiddelen. Alle onderdeelen zjjn verwissel baar, en elke wagen bezit een uitrusting voor kleine reparaties, want men trekt door landen waar geen garages zijn. Hoe de wagens zich voortbewegen. Evenals de wagens van de Afrikaansche expe ditie hebben deze Trans-Aziatische machines rups-ketting-inrichtingen inplaats van achter wielen. Om de voorwielen niet te doen zinken in het zand of in den moerasgrond hebben deze bijzondere wagens een roller vooraan den bum per bevestjgd. Het geheel ziet eruit als een pe- troleum-tank achterstevoren, maar wanneer het voorgedeelte in het zand zinkt, dan houdt de ronde tank het voorgedeelte op, en rups-kettin gen stooten den wagen vooruit. De wagens, die naar China gezonden, zijn, zijn van het: „alle-terrein" type, terwijl de wagens die over de hooge passen bewesten Kaschgar moeten trekken, van het „berg-type" zijn. Elke afdeeling van de expeditie bezit een radio-station, dat werkt met korte en lange- golflengten. Een wagen in elke afdeeling wordt alleen gebruikt voor de radio-verbinding. Deze zal steeds in contact blijven met Parijs en den hoofdzetel van de National Geographie Society te Washington. z Wanneer de China-afdeeling zal vertrekken, wier reisroute even lang is, maar niet zoo be zwaarlijk, is nog niet bekend. Anglo-American_Newspaper-Service. Copyright Harms Tiepen. (Nadruk verboden). HUN LEVEN HEEFT VEEL OVEREENKOMST MET DAT DER MENSCHEN. De camera-man Ernst B. Schoedsack, die het dierenepos „Rango" draaide, dat op het oogen blik een ware zegetochit door de Nederlandsche bioscoop-theaters maakt, deelde ons in een on derhoud, dat wij kortgeleden met hem hadden mede, dat er voor hem geen twijfel meer besitaat, dat de Orang-Oetangs zeer nauw aan het menschelijk geslacht verwant zijn. Hij heeft twaalf maanden met deze dieren in het oerwoud doorgebracht, en hij is ervan overtuigd, dat de roodharige reuzenapen tenminste familie moeten zijn van den beroemden „missing link", de verbindingsschakel tussehen den heer der schepping en de menschen. Wegens hun verwondering barende menschelij- ke eigenschappen koos hij twee orang-oetangs, een mannelijken aap en zijn jongen uit om de twee hoofdrollen te spelen in het drama van den 'jungle. Zij werden door hem ondekt in de takken van een reuzenboom, waar de beide teekenaar ,'ieren zich oogenschijnlijk in een allerbehaag- gaat mede om schetsen te maken voor ethno- j 'ijkste zekerheid waanden, grafische doeleinden. 1 verder, die deze dieren der wildernis ooit had den gezien, maar zij waren ons absoluut niet vijandig gezind. Integendeel. Reeds spoedig toonden zij een duidelijke neiging tot toenade ring en kwamen regelmatig in ons kamp op bezoek. Zij bleken vertrouwelijk, leidzaam en buitengewoon grappig te zijn. Wij noemden hen dadelijk Toea en Rango. Binnen een week luis terden zij naar hun door ons gegeven namen en kwamen als wij riepen gewillig uit de takken der boomen, waar zij een zitplaats hadden ge nomen, naar beneden. Rango in het bijzonder was de lieveling van ons allen. Hij was ongewoon teeder en zijn ang stig geschreeuw, als hij alleen gelaten werd, was bepaald hartroerend. Aardig was ook zijn kinderlijk verrukt zijn als hij zag, dat hij het middelpunt van onze belangstelling was. 'Zonder het gebruik van kooien en touwen ge lukte het ons de dieren gedurende den geheelen tijd van ons oponthoud op Sumatra in de na bijheid van het kamp te houden. Dit feit is te verklaren omdat de orang-oetangs een voorlief de hebben voor goed voedsel en een vriendelijke behandeling en bovendien zeer nieuwsgierig en ijdel zijn. Een paar inlanders, die ons vergezelden wil den de poging ondernemen om Toea en Rango te dresseeren. Ik heb hen dit energiek verbo den, want ik wilde de dieren zoo natuurlijk mo gelijk op den filmband krijgen, om een authen tiek beeld van het leven der orang-oetangs in. de wildernis te kunnen geven. Overigens is het familieleven van den orang- oetang zeer verwant met het familieleven van den mensch. De ouders nemen hun spruiten onder hun hoede en veroorloven hen niet zelfstandig te maken, alvorens ze oud genoeg zijn om voor hun eigen voeding en veiligheid te zorgen. De moeders dragen hun babies in hun armen rond en streelen, knuffelen en liefkoozen hun kinderen zooals ook de menschenmoeders dit doen. Wjj konden slechts aannemen, dat de moeder van Rango dood was, want een Apin verlaat nimmer haar hulpeloos jong. Toa had het toe zicht op zq zoon overgenomen en wijdde zich met op merkelijken ijver aan zijn vaderlijke plichten. Gedurende den nachit, dien Toea in een nest uit takken samengesteld doorbracht, hield hy Rangoon met zyn armen omkneld. Hoe zeer hij op 'twel van den kleine bedacht ls zou menig menscheiyken vader tot voorbeeld kunnen strekken, wy konden ons tenminste er meer dan eens van overtuigen, dat hy van de bananen en andere vruchten steeds de lekkerste aan zyn spruit gaf. De overeenkomst van den orang-oetang met den mensch is de oorzaak, dat de inlanders ge- looven dat de orang-oetangs eigenlyk menschen zijn. Dit geloof drukt zich ook uit in den naam, die van maleischen oorsprong is en zoo veel zeggen wil als „boschmensch". Bluf. Bij ons in Afrika is het soms zoo heet, dat de vleugels van de vliegen verschroeien. O zag, maer det is nog niks! By óns in Indië geven ze de kippen eiken dag yswafeltjes, an ders leggen ze gekookte eieren! Treurig maar waar! Als ik trouw, moet Ik een heel voorzichtige en verstandige man hebben," zegt Amalia tegen haar vader. I „Dan biyf je zeker zitten," beweert papa Wii waren de eerste menschen, vertelde hylhoopvol, „want zulke mannen biyven vrijgezel-" Peter: Zoo, Wim, zamen wachtpost. Het i we elkaar altijd zoo ong moeten. Wim: Ja, wat zal ik j< uur drink ik graag een beweert altijd, dat het Peter: Ja, het is beter bruiken. Al die alcohol, Wim: Zeg, hou jij nu week heb je wel drie e kom, zet je. Nuttig een smaken. Peter: Eerlijk gezegd, ik juist trek in. Met die eens van op. Wim: Van opknappen haring smaakt óók goe< mendaal een uitstekend ze prima kunt krijgen. Peter: Je zoudt me nc gen. Kom laat me eens kom je.van. Maar, vóór ik je niet beloofd eens i te vertellen? Wim: Ja, daar zeg je z Komaan, laat me eens h Peter: Wat ik je ze, plaats kunnen vinden ervaring" dat ik op mijl Wim: Je denkt zeker Die deed óók gedenks Maar beste vriend, ga van 50 jaar mémoires sc nog veel te jong voor. D< heel oud is, in den tijd zegt: .„weet je nog wel? Peter: Dank je voor j Maar om terug te k> vertellen zou. Je moet schooljaren gebruikt he leeren, maar om eens fl Wim: Wel, wel, dat v Wat moesten we toen lei dat nu het onderwijs ove er niet naar, wat wij zi kregen. We moesten het den vervoegen, thema's jaartallen bij-de-vleet le meetkunde.... Peter: Kerel hou óp. met die opsomming van zou ik zeggen, dat de sc ozu ik zeggen, dat de sc wat zwaarder taak hadd Wim: En dan heb ik verteld. We moesten óók kaartjes teekenen eh sehi dan was begrepen rondsc blokletters en een heele 1 Peter: Jongen, jongen, tijd al een beetje anders al in de kranten te scl van het onderwijs, er wi waren dat de kinderen hr De meesters dachten dat zoo-druk maken en ze t er van "te nemen. Ook d< langer. Wim: Van vacanties reeds geleerde er niet ui ook nog vacantiewerk m te zeggen, eigenlijk dedei Zoo tegen het einde d( het vlug afroffelen. Peter: Al leerden-wij ik verzeker je, ik was di de klas. Wim: Ja, zeker in he Daar kan je ook „knaf hooft „knapheid". Dat is Peter: Met jou kan ik dadelijk, je doorziet me klasgenooten stonden vai tale dingen, die ik soms Wim: Ja, ja, je kan er Peter: Driemaal hebb Staan me van school weg „knapheid". Maar, zoo nooit gekomen. Wim: Je bent toch mi Peter: Ja, dat ben ik mijn onderwijzers terug 1 ze niet, maar dat ze n waren, kun je begrijpen, tjes van mijn optreden ai goed. Wim: Goed luisteren ook in het achterste ge' dominee hoor ik toch alt Peter: Het is twee uui Wim: Het was twee over vieren. Peter: Nu goed dan, meester bad net met zijn van een jongen, want dat min als nu), maar op teeken dat het stil moe: schuifel en het was zóó speld kon hooren vallen Het touw waarmede d was vastgebonden, were later ontvouwde zich vo< van ons land. Wim: Je gaat plechtig Peter: Stil nou. We h hoofd moeten leeren en wijzen. Ik had den vorig en hoopte dat ik er maa Nadat een paar maal kar klas waren geweest on aan te wijzen, was het i Ik moest een klein pi wat te doen. Ik wist het Goede raad was duur. Ik een verdacht kaal plekj hoofd aan en de kinderer van het lachen. Natuurlijk kreeg ik ei vendien nog strafwerk Wim: Natuurlijk, dat ■wij in onzen tijd zóóiets i den we op zijn minst dub maken en verder een pa: den vervoegen. Maar ik i tje ben je allerminst gew Peter: Ik kan je nog anderen keer, op een mid het sein dat er stilte mc kwam er maar niet. Hoe lijk met zyn stok op de niet. Het bleef onrustig Voor de klas was een tafel en een stoel. Dat wi

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 4